This page last updated - 5/24/97 6:17:36 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
100 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY
300 METER LOW HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 18' 7-3/4", Jaime Volkmer, Kearney Catholic,10
2nd, 17' 10-1/4", Rochelle Schmidt, Republican Valley,9
3rd, 17' 8-1/4", Krystal Shiers, Gibbon,11
4th, 17' 5-3/4", Jana Marco, Doniphan,12
5th, 17' 5-1/2", Amber Burklund, Sutton,12
6th, 16' 7-3/4", Lindsey Crumly, Hartington,11
16' 7-3/4", Tiffany Volk, Battle Creek,12
16' 7", Amanda Wonka, Oakland-Craig,11
16' 5-1/2", Lyndsey Finney, Kearney Catholic,10
16' 3-3/4", Sage McGuire, Gordon,10
16' 3-1/2", Amanda Cronin, Ravenna,10
16' 3-1/4", Beth Jones, Dundy County,11
16' 3", Jenni Weaver, Malcolm,11
16' 3", Jamie Staub, Elkhorn Valley,11
16' 0-3/4", Maria Becker, Hartington Cedar Cath.,9
16' 0-3/4", Dani Adams, Wymore Southern,10
15' 11-1/2", Rachelle Mostek, Loup City,9
15' 11-1/2", Cara Truitt, Hastings St. Cecilia,10
15' 11-1/4", Miranda Meredith, Conestoga,12
15' 8-1/2", Jenny Zabka, Leigh,10
15' 8-1/4", Sadi Wiechman, West Point CC,12
15' 7-1/4", Kelly Rump, Arlington,11
15' 5", Amanda Nuss, Sutton,11
14' 10-3/4", Lisa Beckmann, Nebraska Lutheran,11
14' 9", Desiree Blanchard, Sutherland,10
1st, 41' 7-3/4", Dee Vergith, Tri County,11
2nd, 41' 1-3/4", Jenny Lange, Norfolk Catholic,11
3rd, 40' 0-1/2", Tiffany Crowl, Superior,11
4th, 39' 4-3/4", Timmery Nielsen, St. Paul,10
5th, 38' 8-1/2", Becky Mills, Bennington,11
6th, 38' 7", Brittney Kniss, Bayard,12
37' 4", Gina Ralston, Sutherland,11
36' 8-3/4", Angela Karpisek, Aquinas,12
36' 7-1/4", Allison Lynch, Malcolm,11
35' 11-1/2", Jennifer Collins, Arapahoe,12
35' 9-1/4", Kelly Liss, Kearney Catholic,10
35' 6-3/4", Jamie Keller, Ponca,9
35' 5-1/4", Colleen Svoboda, St. Paul,10
35' 4-3/4", Anna Borden, Kearney Catholic,11
35' 4", Melissa Lewis, Louisville,12
34' 5", Tonya Volk, Battle Creek,11
34' 4-3/4", Lori Ahlemeyer, Cambridge,12
34' 4-1/4", Katie Kleinschmit, Hartington,12
33' 11", Melanie Anderson, Lyons-Decatur,11
33' 4-1/4", Alisha Bredehoft, Elkhorn Valley,12
32' 10-3/4", Deanne Wiebe, Henderson,12
32' 8-1/2", Heather Harms, Weeping Water,12
1st, 38' 7-1/2", Rochelle Schmidt, Republican Valley,9
2nd, 38' 5", Jaime Volkmer, Kearney Catholic,10
3rd, 36' 2-1/2", Amber Burklund, Sutton,12
4th, 35' 8-1/4", Krystal Shiers, Gibbon,11
5th, 35' 4-3/4", Krynn Ekart, Superior,10
6th, 35' 3", Cara Truitt, Hastings St. Cecilia,10
34' 11-1/2", Monica Miller, Lyons-Decatur,9
34' 11-1/4", Lindsey Crumly, Hartington,11
34' 4-1/2", Alison Benson, Wakefield,12
34' 2", Marie Lavicky, Aquinas,11
34' 1-3/4", Sara Buss, Arlington,11
33' 11-1/4", Tiffany Wilson, Dundy County,9
33' 10-1/4", Tiffany Volk, Battle Creek,12
33' 7-1/4", Jenny Mueller, Crofton,11
33' 7", Jana Marco, Doniphan,12
33' 4-3/4", Allison Lynch, Malcolm,11
33' 0-1/4", Maggie Brownell, Wakefield,9
32' 10-1/2", Amber Schurman, Franklin,12
32' 7", Lisa Beckmann, Nebraska Lutheran,11
32' 6", Elizabeth Cohen, Grant,11
32' 4", Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia,9
31' 10-1/2", Jonna O'Conner, Atkinson West Holt,12
31' 9-3/4", Erica Backhuus, Bennington,12
31' 7-3/4", Tiffany Koch, Tri County,12
31' 4", Sadi Wiechman, West Point CC,12
31' 1-3/4", Diana Kraay, Bridgeport,9
30' 7", Heidi Konrad, Atkinson West Holt,12
1st, 5' 4", Jaime Volkmer, Kearney Catholic,10
2nd, 5' 4", Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia,9
3rd, 5' 4", Katie Kienow, Creighton,10
4th, 5' 3", Elizabeth Herbek, Sandy Creek,11
5th, 5' 3", Mandy Poppe, Randolph,11
6th, 5' 2", Kristle Neuhalfen, Arlington,9
5' 0", Megan Kniss, Bayard,11
5' 0", Jonna O'Conner, Atkinson West Holt,12
5' 0", Rochelle Schmidt, Republican Valley,9
5' 0", Beth Semin, Aquinas,12
5' 0", Rachelle Thompson, Bloomfield,12
5' 0", Diana Lavington, Gibbon,11
5' 0", Allison Heimes, Hartington Cedar Cath.,12
4' 10", Jesi DeWitt, Oshkosh,11
4' 10", April Stromquist, Oakland-Craig,10
4' 10", Amy Meador, Fort Calhoun,11
4' 10", Tiffany Wilson, Dundy County,9
4' 10", Heidi Baumert, Leigh,11
4' 8", Amanda Cronin, Ravenna,10
4' 8", Joelle Brumond, Oakland-Craig,12
4' 8", Ashley Gregory, Tecumseh,11
4' 8", Amy Shumaker, Wymore Southern,11
1st, 129' 2", Tiffany Crowl, Superior,11
2nd, 127' 2", Katie Stepanek, St. Paul,10
3rd, 123' 3", Brittney Kniss, Bayard,12
4th, 120' 6", Joy Whitfield, Pender,12
5th, 115' 10", Michaela Parks, Hastings St. Cecilia,11
6th, 115' 9", Mindy Ponton, Battle Creek,12
114' 9", Allison Anderson, Bennington,11
114' 5", Jessica Root, Gibbon,11
110' 10", Angela Karpisek, Aquinas,12
110' 8", Jennifer Collins, Arapahoe,12
110' 4", Melissa Lewis, Louisville,12
109' 11", Annette Turek, Gibbon,12
109' 1", Melanie Anderson, Lyons-Decatur,11
108' 10", Katie Yokley, Genoa,12
107' 9", Jenny Leopold, Oshkosh,12
106' 0", Lori Ahlemeyer, Cambridge,12
104' 6", Dana Hatcliff, Tri County,11
103' 6", Alisha Morfeld, Osmond,11
102' 0", Tammy Schmaljohn, St. Paul,12
98' 7", Jamie Keller, Ponca,9
94' 0", Kellie Clifford, Tri County,9
92' 6", Katie Kleinschmit, Hartington,12
1st, 9:52.81, Geneva
Robin Schroetlin, 12, Elly Hoarty, 12, Julie Hoarty, 9, Amber Fairbanks, 12
2nd, 9:58.63, Hebron
Rebecca Bargen, 10, Cassie Werner, 9, Rachel Lewellyn, 12, Kami Kniep, 11
3rd, 10:00.04, Kearney Catholic
Lynsey Liebig, 12, Mandy Little, 9, Leslie Liebig, 10, Kelly Heffernan, 12
4th, 10:00.63, Arlington
Andrea Christensen, 10, Kristin French, 10, Summer Morrison, 11, Jessi Brown, 10
5th, 10:02.03, Laurel-Concord
Dena Stapleman, 11, Mindy Eaton, 12, Elly Harder, 10, Tracey Ankeny, 12
6th, 10:02.55, Alma
Lanay Robison, 12, Rachelle Boston, 10, Christina Schwartz, 9, Rebecca Robison, 10
10:05.96, Sandy Creek
10:07.44, Wisner-Pilger
10:13.46, Dundy County
10:13.99, Malcolm
10:27.73, Gibbon
10:30.67, Nebraska Christian
10:37.02, Sutherland
10:39.20, Neligh-Oakdale
10:39.53, St. Paul
11:07.76, Elmwood-Murdock
1st, 11:41.46, Darcy Preston, Lyons-Decatur,10
2nd, 11:50.87, Heather Case, Dundy County,10
3rd, 11:55.81, Amber Fairbanks, Geneva,12
4th, 11:56.71, Taunya Frauendorfer, Newman Grove,11
5th, 12:05.91, Chris Hoehne, Stanton,10
6th, 12:08.19, Elly Hoarty, Geneva,12
12:09.30, Summer Morrison, Arlington,11
12:10.43, Julie Hoarty, Geneva,9
12:21.42, Kelly Heffernan, Kearney Catholic,12
12:21.50, Brooke Geoden, Crofton,11
12:23.15, Sandy Knutson, Cambridge,11
12:30.75, Sherry Kocian, East Butler,12
12:31.98, Deanna Bailey, Weeping Water,10
12:32.84, Laura Gasseling, Hemingford,12
12:39.94, Stephanie Schneider, Axtell,10
12:42.93, Megan Lavicky, East Butler,11
12:49.68, Tina Madsen, Gibbon,11
12:49.92, Laura Hurley, Ponca,12
13:03.33, Elly Harder, Laurel-Concord,10
13:07.36, Heather Hensley, Gordon,11
13:15.06, Jessica Chambers, Bennington,12
13:38.56, Thea Meyers, St. Paul,9
13:40.38, Mary Tejral, Tri County,11
13:46.04, Christa McFadden, Loup City,12
Section Results
Section #1
2:25.73, Katie Kienow, Creighton,10
2:26.00, Lisa Trost, Yutan,10
2:27.71, Dayna McTavish, Wood River,11
2:29.01, Emily Kauk, Nebraska Christian,11
2:29.51, Marie Holtmeier, Tri County,12
2:29.95, Andrea Hilger, Aquinas,10
2:30.26, Shelly Melichar, Malcolm,10
2:30.35, Cassie Bacon, Lyons-Decatur,9
2:30.42, Tonia Rippen, Culbertson,12
2:30.72, Lynsey Liebig, Kearney Catholic,12
2:34.31, Becky Lewis, Bennington,10
2:37.43, Sarah Schutt, Elkhorn Valley,12
Section #2
2:19.94, Amy Glasco, Bayard,12
2:19.96, Jennifer Leerssen, Nebraska Lutheran,11
2:21.21, Tess Sparks, Bridgeport,11
2:21.29, Tara Moeller, Wisner-Pilger,11
2:22.41, Jessi Brown, Arlington,10
2:23.36, Darcy Preston, Lyons-Decatur,10
2:24.42, Stacy Wittler, Winside,10
2:25.65, Erin Ely, Sutton,9
2:27.35, Tracey Ankeny, Laurel-Concord,12
2:27.98, Brittany Price, Sandy Creek,9
2:29.24, Kami Skrdla, Atkinson West Holt,12
2:29.94, Ashley Shadley, Republican Valley,10
Final Results
1st, 2:19.94, Amy Glasco, Bayard,12
2nd, 2:19.96, Jennifer Leerssen, Nebraska Lutheran,11
3rd, 2:21.21, Tess Sparks, Bridgeport,11
4th, 2:21.29, Tara Moeller, Wisner-Pilger,11
5th, 2:22.41, Jessi Brown, Arlington,10
6th, 2:23.36, Darcy Preston, Lyons-Decatur,10
2:24.42, Stacy Wittler, Winside,10
2:25.65, Erin Ely, Sutton,9
2:25.73, Katie Kienow, Creighton,10
2:26.00, Lisa Trost, Yutan,10
2:27.35, Tracey Ankeny, Laurel-Concord,12
2:27.71, Dayna McTavish, Wood River,11
2:27.98, Brittany Price, Sandy Creek,9
2:29.01, Emily Kauk, Nebraska Christian,11
2:29.24, Kami Skrdla, Atkinson West Holt,12
2:29.51, Marie Holtmeier, Tri County,12
2:29.94, Ashley Shadley, Republican Valley,10
2:29.95, Andrea Hilger, Aquinas,10
2:30.26, Shelly Melichar, Malcolm,10
2:30.35, Cassie Bacon, Lyons-Decatur,9
2:30.42, Tonia Rippen, Culbertson,12
2:30.72, Lynsey Liebig, Kearney Catholic,12
2:34.31, Becky Lewis, Bennington,10
2:37.43, Sarah Schutt, Elkhorn Valley,12
Section Results
Section #1
51.30, Franklin
51.56, Bennington
51.75, Dundy County
52.07, Elmwood-Murdock
52.14, Battle Creek
52.32, Superior
52.45, Ponca
52.84, Oakland-Craig
Section #2
49.65, Sutton
50.99, Plainview
51.02, Cedar Bluffs
51.03, Gordon
51.26, Bridgeport
51.39, Fullerton
51.78, Sutherland
52.05, Wahoo Neumann
Final Results
1st, 49.65, Sutton
Amanda Nuss, 11, Tina Trautman, 12, Amber Burklund, 12, Traci Lorenzen, 12
2nd, 50.99, Plainview
Kelly Bernecker, 12, Wendy Scott, 10, Molly Demerath, 10, Traci Bernecker, 10
3rd, 51.02, Cedar Bluffs
Tiffany Privett, 10, Lisa Christ, 11, Jessie Ocander, 11, Sally Hansen, 12
4th, 51.03, Gordon
Oriana Santos, 9, Angie Nielsen, 9, Sarah Halverson, 11, Sage McGuire, 10
5th, 51.26, Bridgeport
Emily Batterman, 10, Jennifer Blackstone, 12, Beth Goltl, 10, Tess Sparks, 11
6th, 51.30, Franklin
Ann Soltis, 11, Cathrine Jensen, 12, Amber Schurman, 12, Michaela Schmidt, 10
51.39, Fullerton
51.56, Bennington
51.75, Dundy County
51.78, Sutherland
52.05, Wahoo Neumann
52.07, Elmwood-Murdock
52.14, Battle Creek
52.32, Superior
52.45, Ponca
52.84, Oakland-Craig
Heat 1
1st, 15.09,
Pam Shaw, Sandy Creek, 11
2nd, 16.04,
Allison Lynch, Malcolm, 11
3rd, 16.24,
Jessica Reinsch, Geneva, 10
4th, 16.28,
Jessica Wondercheck, Fullerton, 12
5th, 16.52,
Amanda Wonka, Oakland-Craig, 11
6th, 16.69,
Sara Kleffner, Norfolk Catholic, 12
16.71,
Randy Bredwell, Tri County, 10
Heat 2
1st, 15.97,
Amber Schurman, Franklin, 12
2nd, 16.43,
Erica Backhuus, Bennington, 12
3rd, 16.48,
Kari Wingert, Osmond, 11
4th, 16.93,
Lisa Hall, Fullerton, 10
5th, 16.96,
Kelly Rump, Arlington, 11
6th, 17.13,
Tara Kumm, Randolph, 11
17.73,
Rachelle Thompson, Bloomfield, 12
Heat 3
1st, 15.79,
Jenni Weaver, Malcolm, 11
2nd, 15.85,
Sage McGuire, Gordon, 10
3rd, 16.11,
Alicia Rasby, Sutherland, 9
4th, 16.13,
Stephanie Luehr, Wood River, 12
5th, 17.22,
Crystal Mahoney, Tecumseh, 12
6th, 17.42,
Lacey Hogeland, Dundy County, 11
17.43,
Karen Flasnick, Alma, 12
17.79,
Sheila Lammers, Hartington Cedar Cath., 11
1st, 14.79, Pam Shaw, Sandy Creek,11
2nd, 15.94, Allison Lynch, Malcolm,11
3rd, 16.05, Amber Schurman, Franklin,12
4th, 16.26, Stephanie Luehr, Wood River,12
5th, 16.27, Alicia Rasby, Sutherland,9
6th, 16.38, Jenni Weaver, Malcolm,11
16.41, Sage McGuire, Gordon,10
17.03, Erica Backhuus, Bennington,12
Heat 1
1st, 12.60,
Pam Shaw, Sandy Creek, 11
2nd, 12.86,
Tina Trautman, Sutton, 12
3rd, 12.87,
Brandi Chytka, Hemingford, 11
4th, 13.03,
Rochelle Schmidt, Republican Valley, 9
5th, 13.13,
Kelci Hayward, Dundy County, 11
6th, 13.40,
Alyssa Cambell, Stanton, 10
13.41,
Julie Carson, Battle Creek, 11
Heat 2
1st, 12.72,
Traci Bernecker, Plainview, 10
2nd, 12.95,
Brook Mapson, Palmyra, 9
3rd, 13.09,
Kristina Kamp, Lyons-Decatur, 11
4th, 13.24,
Tori Olson, Lincoln Christian, 12
5th, 13.26,
Tiffany Redel, Bennington, 12
6th, 13.32,
Alice Bartek, Wahoo Neumann, 9
13.32,
Angie Boyer, Elkhorn Valley, 12
13.35,
Jessica Wondercheck, Fullerton, 12
Heat 3
1st, 12.78,
Sarah Becker, Hartington Cedar Cath., 9
2nd, 12.91,
Mary Marker, Malcolm, 11
3rd, 12.98,
Jill Verzal, Atkinson West Holt, 12
4th, 13.16,
Sarah Halverson, Gordon, 11
5th, 13.18,
Stacey Birkley, Ponca, 11
6th, 13.37,
Trista Hepfinger, Bennington, 11
13.39,
Jaycee Bayley, Wood River, 11
DQ ,
Ann Soltis, Franklin, 11
1st, 12.63, Pam Shaw, Sandy Creek,11
2nd, 12.74, Traci Bernecker, Plainview,10
3rd, 12.88, Sarah Becker, Hartington Cedar Cath.,9
4th, 12.89, Tina Trautman, Sutton,12
5th, 13.01, Brandi Chytka, Hemingford,11
6th, 13.02, Brook Mapson, Palmyra,9
13.08, Jill Verzal, Atkinson West Holt,12
13.32, Mary Marker, Malcolm,11
Heat 1
1st, 1:00.19,
Jennifer Leerssen, Nebraska Lutheran, 11
2nd, 1:00.66,
Tess Sparks, Bridgeport, 11
3rd, 1:02.13,
Allison Maschmann, Deshler, 9
4th, 1:02.74,
Kami Skrdla, Atkinson West Holt, 12
5th, 1:02.83,
Megan Strahm, Pender, 11
6th, 1:03.22,
Kristy Lavington, Gibbon, 11
1:03.46,
Debbie Sullivan, Raymond Central, 9
DNF ,
Lyndsey Finney, Kearney Catholic, 10
Heat 2
1st, 58.50,
Monica Miller, Lyons-Decatur, 9
2nd, 59.59,
Rebecca Robison, Alma, 10
3rd, 59.61,
Amy Glasco, Bayard, 12
4th, 1:02.39,
Stacy Larson, Leigh, 11
5th, 1:02.54,
Emily Batterman, Bridgeport, 10
6th, 1:02.68,
Gretchen Theisen, Osmond, 10
1:03.88,
Ashley Shadley, Republican Valley, 10
1:04.09,
Jill Dolan, Louisville, 9
Heat 3
1st, 59.70,
Amber Shaw, Sandy Creek, 9
2nd, 1:00.19,
Courtney Ryan, St. Paul, 12
3rd, 1:01.30,
Katie Kienow, Creighton, 10
4th, 1:01.74,
Randy Bredwell, Tri County, 10
5th, 1:02.26,
Jasi Fuerhoff, Superior, 10
6th, 1:02.83,
Stacy Wittler, Winside, 10
1:04.06,
Ann Bousquet, Emerson-Hubbard, 12
1:04.83,
Sara Buss, Arlington, 11
1st, 57.88, Monica Miller, Lyons-Decatur,9
2nd, 59.00, Amber Shaw, Sandy Creek,9
3rd, 59.63, Courtney Ryan, St. Paul,12
4th, 1:00.05, Rebecca Robison, Alma,10
5th, 1:00.11, Jennifer Leerssen, Nebraska Lutheran,11
6th, 1:00.27, Tess Sparks, Bridgeport,11
1:01.00, Amy Glasco, Bayard,12
1:02.63, Katie Kienow, Creighton,10
1st, 5:14.98, Jessi Brown, Arlington,10
2nd, 5:15.44, Darcy Preston, Lyons-Decatur,10
3rd, 5:24.72, Heather Case, Dundy County,10
4th, 5:25.03, Tracey Ankeny, Laurel-Concord,12
5th, 5:27.66, Amber Fairbanks, Geneva,12
6th, 5:29.33, Lisa Trost, Yutan,10
5:32.77, Jennifer Leerssen, Nebraska Lutheran,11
5:33.87, Andrea Christensen, Arlington,10
5:35.02, Elly Hoarty, Geneva,12
Heat 1
1st, 44.94,
Pam Shaw, Sandy Creek, 11
2nd, 47.48,
Erica Backhuus, Bennington, 12
3rd, 48.88,
Rachelle Thompson, Bloomfield, 12
4th, 49.53,
Haylie Snow, Atkinson West Holt, 9
5th, 50.85,
Amber Schurman, Franklin, 12
6th, 51.12,
Carrie Theobald, Southern Valley, 12
52.05,
Jenny Zabka, Leigh, 10
57.32,
Jana Marco, Doniphan, 12
Heat 2
1st, 47.47,
Kami Kniep, Hebron, 11
2nd, 48.53,
Jamie Hansen, Tekamah-Herman, 10
3rd, 48.83,
Lyndsey Finney, Kearney Catholic, 10
4th, 49.58,
Crystal Mahoney, Tecumseh, 12
5th, 50.00,
Lindsey Rood, Genoa, 12
6th, 50.28,
Angela Kroeker, Dundy County, 9
50.79,
Tashia Kuxhausen, Elmwood-Murdock, 11
51.31,
Kelli Taylor, Ponca, 9
Heat 3
1st, 47.29,
Jenni Weaver, Malcolm, 11
2nd, 48.12,
Lisa Hall, Fullerton, 10
3rd, 48.68,
Alicia Rasby, Sutherland, 9
4th, 50.04,
Tara Kumm, Randolph, 11
5th, 50.41,
Amanda Wonka, Oakland-Craig, 11
6th, 51.31,
Kelly Rump, Arlington, 11
51.53,
Kensie Nalley, Bridgeport, 12
DQ ,
Molly Timperley, Battle Creek, 10
1st, 44.57, Pam Shaw, Sandy Creek,11
2nd, 46.22, Erica Backhuus, Bennington,12
3rd, 47.11, Lyndsey Finney, Kearney Catholic,10
4th, 47.12, Kami Kniep, Hebron,11
5th, 48.29, Lisa Hall, Fullerton,10
6th, 49.03, Alicia Rasby, Sutherland,9
51.56, Jamie Hansen, Tekamah-Herman,10
54.01, Jenni Weaver, Malcolm,11
Heat 1
1st, 26.50,
Monica Miller, Lyons-Decatur, 9
2nd, 26.90,
Brook Mapson, Palmyra, 9
3rd, 27.20,
Jasi Fuerhoff, Superior, 10
4th, 27.70,
Angie Boyer, Elkhorn Valley, 12
5th, 27.80,
Rebecca Robison, Alma, 10
6th, 27.90,
Alice Bartek, Wahoo Neumann, 9
28.00,
Adrian Sullwold, Elm Creek, 10
28.40,
Darla Albers, Burwell, 9
Heat 2
1st, 26.60,
Tina Trautman, Sutton, 12
2nd, 26.90,
Lisa Christ, Cedar Bluffs, 11
3rd, 27.20,
Amber Shaw, Sandy Creek, 9
4th, 27.30,
Kelci Hayward, Dundy County, 11
5th, 27.40,
Tiffany Redel, Bennington, 12
6th, 27.50,
Gloria Friesell, Elmwood-Murdock, 10
27.60,
Tina Shank, Hartington, 10
27.70,
Emily Batterman, Bridgeport, 10
Heat 3
1st, 26.30,
Traci Bernecker, Plainview, 10
2nd, 26.40,
Brandi Chytka, Hemingford, 11
3rd, 27.30,
Jaime Volkmer, Kearney Catholic, 10
4th, 27.40,
Mary Marker, Malcolm, 11
5th, 27.50,
Kristina Kamp, Lyons-Decatur, 11
6th, 28.00,
Trista Hepfinger, Bennington, 11
28.20,
Stacey Birkley, Ponca, 11
1st, 26.04, Traci Bernecker, Plainview,10
2nd, 26.24, Monica Miller, Lyons-Decatur,9
3rd, 26.48, Tina Trautman, Sutton,12
4th, 26.67, Brook Mapson, Palmyra,9
5th, 26.97, Amber Shaw, Sandy Creek,9
6th, 26.98, Lisa Christ, Cedar Bluffs,11
27.36, Jasi Fuerhoff, Superior,10
DQ , Brandi Chytka, Hemingford,11
Section Results
Section #1
4:11.43, St. Paul
4:12.27, Aquinas
4:12.50, Pender
4:12.87, Tri County
4:13.72, Sutherland
4:19.23, Laurel-Concord
4:20.72, Yutan
4:20.74, Elkhorn Valley
Section #2
4:03.89, Atkinson West Holt
4:05.15, Sandy Creek
4:07.08, Lyons-Decatur
4:08.32, Bridgeport
4:09.39, Alma
4:09.44, Sutton
4:11.28, Gibbon
4:12.92, Dundy County
Final Results
1st, 4:03.89, Atkinson West Holt
Janel Simons, 10, Heidi Konrad, 12, Kami Skrdla, 12, Jill Verzal, 12
2nd, 4:05.15, Sandy Creek
Pam Shaw, 11, Brittany Price, 9, Amber Shaw, 9, Jodi Bunting, 12
3rd, 4:07.08, Lyons-Decatur
Kristina Kamp, 11, Cassie Bacon, 9, Darcy Preston, 10, Monica Miller, 9
4th, 4:08.32, Bridgeport
Emily Batterman, 10, Jennifer Blackstone, 12, Beth Goltl, 10, Tess Sparks, 11
5th, 4:09.39, Alma
Lanay Robison, 12, Rachelle Boston, 10, Steph Shaw, 9, Rebecca Robison, 10
6th, 4:09.44, Sutton
Nikki Becker, 11, Nishja Nuss, 10, Tina Trautman, 12, Erin Ely, 9
4:11.28, Gibbon
4:11.43, St. Paul
4:12.27, Aquinas
4:12.50, Pender
4:12.87, Tri County
4:12.92, Dundy County
4:13.72, Sutherland
4:19.23, Laurel-Concord
4:20.72, Yutan
4:20.74, Elkhorn Valley