This page last updated - 5/23/98 7:57:05 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
100 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY
300 METER LOW HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 18' 1-1/2", Jaime Volkmer, Kearney Catholic,11
2nd, 17' 10", Rochelle Schmidt, Republican Valley,10
3rd, 17' 9-1/4", Beth Jones, Dundy County,12
4th, 16' 11", Krystal Shiers, Gibbon,12
5th, 16' 5-3/4", Jessica Reinsch, Geneva,11
6th, 16' 5-1/2", Betsy Seeba, Nemaha Valley,12
16' 4-1/4", Maggie Brownell, Wakefield,10
16' 3-3/4", Dani Adams, Wymore Southern,11
16' 2-3/4", Jess McCoy, Geneva,12
16' 2", Cara Truitt, Hastings St. Cecilia,11
16' 0-1/4", Alyssa Campbell, Stanton,11
15' 10-3/4", Maria Becker, Hartington Cedar Cath.,10
15' 7-1/4", Amanda Wonka, Oakland-Craig,12
15' 7", Kate Semin, Aquinas,9
15' 7", Sage McGuire, Gordon,11
15' 6-1/2", Jamie Staub, Elkhorn Valley,12
15' 5-3/4", Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia,10
15' 5-3/4", Amber Fields, Elkhorn Valley,10
15' 5-1/2", Amanda Cronin, Ravenna,11
15' 3-3/4", Susanne Taege, Lincoln Lutheran,9
14' 10-1/4", Amanda Kreikemeier, Aquinas,9
14' 9", Sara Webster, Weeping Water,10
14' 6-3/4", Rachelle Mostek, Loup City,10
14' 0-1/2", Desiree Blanchard, Sutherland,11
1st, 41' 11-1/2", Haylee Reichert, Elm Creek,10
2nd, 41' 9-1/4", Allison Lynch, Malcolm,12
3rd, 41' 6-3/4", Dee Vergith, Tri County,12
4th, 41' 2-3/4", Lisabeth Krichoff, Syracuse,10
5th, 41' 2", Timmery Nielsen, St. Paul,11
6th, 40' 2", Danielle Wendell, Axtell,9
40' 1-1/2", Tiffany Crowl, Superior,12
39' 9-1/4", Colleen Svoboda, St. Paul,11
39' 7", Jenny Lange, Norfolk Catholic,12
38' 10", Jamie Keller, Ponca,10
37' 1", Jessica Schafer, Scribner-Snyder,11
36' 7-1/4", Bre Sorensen, Kearney Catholic,10
36' 5", Brianne Osborn, Morrill,11
35' 10", Kellie Clifford, Tri County,10
35' 3-1/2", Lisa Schomerus, Palmyra,9
34' 11", Charlene Mehling, Bayard,10
34' 10-1/4", Jill Menke, Superior,10
33' 10", Annie Thomas, Yutan,11
33' 6-1/2", Kim Svoboda, St. Paul,9
33' 1", Sonja Carroll, Stanton,9
32' 3-1/2", Alisha Morfeld, Osmond,12
31' 10-1/2", Tanya Kleinschmit, Crofton,12
30' 4", Trinette Phillips, Cambridge,11
1st, 39' 7-1/4", Jaime Volkmer, Kearney Catholic,11
2nd, 37' 11-3/4", Rochelle Schmidt, Republican Valley,10
3rd, 35' 7-1/4", Beth Jones, Dundy County,12
4th, 35' 1", Kate Semin, Aquinas,9
5th, 35' 0-1/2", Riley Eckmann, Bloomfield,9
6th, 34' 4", Cara Truitt, Hastings St. Cecilia,11
34' 3-1/4", Maggie Brownell, Wakefield,10
34' 2-1/2", Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia,10
33' 10-1/4", Krystal Shiers, Gibbon,12
33' 10-1/4", Ashley Osborn, Sutherland,10
33' 10", Raven Kaup, Oakland-Craig,10
33' 6-1/2", Betsy Seeba, Nemaha Valley,12
33' 6-1/2", Andrea Kroeker, Henderson,12
33' 1-1/2", Marie Lavitcky, Aquinas,12
33' 0-1/2", Jess McCoy, Geneva,12
33' 0-1/2", Josi Gronemeyer, Tri County,9
32' 7-1/2", Alyssa Campbell, Stanton,11
32' 6", Stacey Birkley, Ponca,12
32' 5-3/4", Kristin Hurt, Loup City,11
32' 1-1/4", Brandi Herbolsheimer, Elkhorn Valley,10
32' 0", Leslie Eckley, Fremont Bergan,12
31' 7", Rachelle Mostek, Loup City,10
31' 2-3/4", Maria Becker, Hartington Cedar Cath.,10
31' 1-1/2", Melissa Baumann, Morrill,9
31' 1-1/4", Lindsay Buck, Elmwood-Murdock,10
1st, 5' 7", Jaime Volkmer, Kearney Catholic,11
Tie 2nd, 5' 2", Katie Kienow, Creighton,11
Tie 2nd, 5' 2", Mandy Poppe, Randolph,12
4th, 5' 2", Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia,10
5th, 5' 0", Heather Steffen, West Point CC,10
6th, 5' 0", Darla Albers, Burwell,10
5' 0", Stephanie Simpson, Hershey,12
5' 0", Elizabeth Herbek, Sandy Creek,12
5' 0", Andrea Wendland, Fort Calhoun,10
4' 10", Michaela Webb, Neligh-Oakdale,10
4' 10", Andrea Urbanek, Aquinas,12
4' 10", Sue Krolikowski, Loup City,12
4' 10", Rayna Nelsen, Homer,11
4' 10", Tonya Volk, Battle Creek,12
4' 10", Mary Aschoff, Osmond,10
4' 10", Jesi DeWitt, Garden County,12
4' 10", Kami Kniep, Hebron,12
4' 10", Ashley Gregory, Tecumseh,12
4' 10", Megan Kniss, Bayard,12
4' 8", Jessica Hoefer, Neligh-Oakdale,10
4' 8", Jessica Stock, Elmwood-Murdock,12
4' 8", Jill Stewart, Aquinas,10
4' 8", Nicole Watkins, Dundy County,12
4' 8", Josi Gronemeyer, Tri County,9
4' 8", Shauna Jones, Osmond,11
4' 8", April Stromquist, Oakland-Craig,11
1st, 145' 0", Lisa Mimick, Spencer-Naper,12
2nd, 132' 5", Colleen Svoboda, St. Paul,11
3rd, 130' 3", Kate Stepanek, St. Paul,11
4th, 129' 0", Megan Bowers, Bayard,12
5th, 127' 3", Bre Sorensen, Kearney Catholic,10
6th, 125' 9", Tiffany Crowl, Superior,12
125' 3", Michaela Werner, Genoa,12
121' 4", Jill Menke, Superior,10
120' 10", Lisa Schomerus, Palmyra,9
120' 9", Kim Svoboda, St. Paul,9
119' 8", Jenny Ptacek, Wahoo Neumann,12
118' 2", Lisa Calleroz, Kearney Catholic,10
118' 0", Sara Wimer, Tekamah-Herman,12
114' 6", Haylee Reichert, Elm Creek,10
113' 10", Taryn Retzlaff, Rushville,10
113' 9", Danielle Wendell, Axtell,9
113' 7", Kellie Clifford, Tri County,10
112' 1", Alisha Morfeld, Osmond,12
109' 10", Sara Norblade, Axtell,11
109' 5", Chessie Rohrer, Bloomfield,11
109' 2", Stacey Sentelle, Elm Creek,11
108' 10", Andrea Verraneault, Kearney Catholic,12
107' 10", Mary Hagemann, Yutan,10
105' 2", Heather Stepanek, Wood River,11
104' 6", Jamie Keller, Ponca,10
100' 4", Kate Reeson, West Point CC,10
99' 2", Annie Thomas, Yutan,11
1st, 9:49.82, Yutan
Steph St. Peter, 9, Amanda Schenkelberg, 11, Charissa Eggers, 10, Lisa Trost, 11
2nd, 9:50.55, Stromsburg
Kerstin Wadell, 12, Shannon Erickson, 9, Jackie Arnold, 11, Laree David, 11
3rd, 9:53.62, Gibbon
Kelsey Clymer, 11, Trisha Madsen, 10, Nikki Slater, 9, Lindi Belau, 12
4th, 9:59.44, Kearney Catholic
Leslie Liebig, 11, Jennifer Nikkila, 9, Bri Little, 12, Mandy Little, 10
5th, 9:59.75, Hebron
Renee Else, 10, Cassie Werner, 10, Annie Kenner, 11, Kami Kniep, 12
6th, 10:05.38, Nemaha Valley
Krystal Bottcher, 12, RaeAnn Noerrlinger, 12, Terra Bottcher, 10, Brandi Formanack, 11
10:06.90, Wahoo Neumann
10:10.76, Wisner-Pilger
10:15.42, Sandy Creek
10:20.42, Axtell
10:23.58, Laurel-Concord
10:27.49, Bertrand
10:32.41, Loup City
10:33.68, Syracuse
10:40.99, Crofton
10:41.38, Bridgeport
1st, 11:38.78, Kelsey Reed, Central Christian,9
2nd, 11:51.67, Laura Ebmeier, Bertrand,12
3rd, 11:53.98, Deanna Bailey, Weeping Water,11
4th, 11:55.75, Taunya Frauendorfer, Newman Grove,12
5th, 11:57.79, Darcy Preston, Lyons-Decatur,11
6th, 12:00.79, Heather Case, Dundy County,11
12:01.76, Julie Hoarty, Geneva,10
12:19.73, Elly Harder, Laurel-Concord,11
12:30.17, Deanna Goeden, Crofton,11
12:32.36, Mandi Shaw, Alma,12
12:39.17, Carol Simons, Wahoo Neumann,12
12:42.21, Stephanie Hrabik, Syracuse,11
12:43.90, Sara Spicka, Wahoo Neumann,10
12:43.96, Jade Brandstetter, Battle Creek,9
12:50.35, Lacey Graham, Superior,9
12:53.71, Steph Evans, Loup City,9
12:55.03, Stephanie Schneider, Axtell,11
12:58.57, Chris Hoehne, Stanton,11
13:01.85, Nackea Belmont, Rock County,12
13:06.93, Katie Lundgren, Morrill,11
13:21.17, Jenny Way, Ponca,9
13:34.95, Heather Hensley, Gordon,12
13:43.41, Tori Pallas, Wilber-Clatonia,9
Section Results
Section #1
2:23.18, Kerstin Wadell, Stromsburg,12
2:23.94, Laree David, Stromsburg,11
2:24.33, Katie Kienow, Creighton,11
2:26.61, Katie Lehr, Wilber-Clatonia,9
2:27.15, Dayna McTavish, Wood River,12
2:30.63, Darcy Preston, Lyons-Decatur,11
2:34.39, Krystal Bottcher, Nemaha Valley,12
2:35.72, Miranda Korth, Plainview,11
2:35.96, Lisa Trost, Yutan,11
2:36.62, Tanya VanCleave, Homer,11
2:38.50, Erin Horak, Emerson-Hubbard,12
2:44.95, Allison Maschmann, Deshler,10
Section #2
2:21.36, Tess Sparks, Bridgeport,12
2:21.87, Erin Ely, Sutton,10
2:22.36, Tara Moeller, Wisner-Pilger,12
2:23.21, Kylie Thomas, Sutherland,11
2:23.54, Nikki Slater, Gibbon,9
2:25.48, Kelsey Reed, Central Christian,9
2:26.78, Stacy Wittler, Winside,11
2:27.62, Tracy Klausen, Centura,10
2:28.76, Jillian Tangeman, Arapahoe,9
2:33.01, Sandy Knutson, Cambridge,12
2:34.76, Kristin Ahlers, Fullerton,10
2:39.65, Melanie Simons, Atkinson West Holt,9
Final Results
1st, 2:21.36, Tess Sparks, Bridgeport,12
2nd, 2:21.87, Erin Ely, Sutton,10
3rd, 2:22.36, Tara Moeller, Wisner-Pilger,12
4th, 2:23.18, Kerstin Wadell, Stromsburg,12
5th, 2:23.21, Kylie Thomas, Sutherland,11
6th, 2:23.54, Nikki Slater, Gibbon,9
2:23.94, Laree David, Stromsburg,11
2:24.33, Katie Kienow, Creighton,11
2:25.48, Kelsey Reed, Central Christian,9
2:26.61, Katie Lehr, Wilber-Clatonia,9
2:26.78, Stacy Wittler, Winside,11
2:27.15, Dayna McTavish, Wood River,12
2:27.62, Tracy Klausen, Centura,10
2:28.76, Jillian Tangeman, Arapahoe,9
2:30.63, Darcy Preston, Lyons-Decatur,11
2:33.01, Sandy Knutson, Cambridge,12
2:34.39, Krystal Bottcher, Nemaha Valley,12
2:34.76, Kristin Ahlers, Fullerton,10
2:35.72, Miranda Korth, Plainview,11
2:35.96, Lisa Trost, Yutan,11
2:36.62, Tanya VanCleave, Homer,11
2:38.50, Erin Horak, Emerson-Hubbard,12
2:39.65, Melanie Simons, Atkinson West Holt,9
2:44.95, Allison Maschmann, Deshler,10
Section Results
Section #1
51.99, Genoa
52.08, Wilber-Clatonia
52.20, Bayard
53.05, Neligh-Oakdale
53.12, Ponca
53.19, Oakland-Craig
53.48, Lincoln Lutheran
DQ , Spencer-Naper
Section #2
51.12, Sutton
51.26, Alma
51.35, Sutherland
51.78, Gordon
51.94, Hastings St. Cecilia
52.03, Elm Creek
52.16, Gibbon
53.65, Dundy County
Final Results
1st, 51.12, Sutton
Amanda Nuss, 12, Nikki Becker, 12, Clarrisa Fintel, 10, Erin Ely, 10
2nd, 51.26, Alma
Jodi Rhodig, 9, Rachelle Boston, 11, Shannon Kronhofman, 10, Rebecca Robison, 11
3rd, 51.35, Sutherland
Brook Rasby, 12, Nickie Rotert, 12, Aliscia Rasby, 10, Kylie Thomas, 11
4th, 51.78, Gordon
Oriana Santos, 10, Angie Nielsen, 10, Sarah Halverson, 12, Sage McGuire, 11
5th, 51.94, Hastings St. Cecilia
Mary Kavan, 11, Amber Rosenthal, 11, Lindsay Kohmetscher, 10, Cara Truitt, 11
6th, 51.99, Genoa
Megan Oakley, 10, Rochelle Swanson, 10, Michaela Werner, 12, Diana Pilakowski, 12
52.03, Elm Creek
52.08, Wilber-Clatonia
52.16, Gibbon
52.20, Bayard
53.05, Neligh-Oakdale
53.12, Ponca
53.19, Oakland-Craig
53.48, Lincoln Lutheran
53.65, Dundy County
DQ , Spencer-Naper
Heat 1
1st, 15.02,
Pam Shaw, Sandy Creek, 12
2nd, 15.91,
Allison Lynch, Malcolm, 12
3rd, 16.06,
Lisa Hall, Fullerton, 11
4th, 16.37,
Rochelle Swanson, Genoa, 10
5th, 16.67,
Josi Gronemeyer, Tri County, 9
6th, 16.72,
Kristen Hesman, Blue Hill, 11
16.89,
Jamie Hansen, Tekamah-Herman, 11
Heat 2
1st, 16.01,
Amanda Wonka, Oakland-Craig, 12
2nd, 16.33,
Aliscia Rasby, Sutherland, 10
3rd, 16.35,
Megan Kniss, Bayard, 12
4th, 16.55,
Sage McGuire, Gordon, 11
5th, 17.06,
Kari Wingert, Osmond, 12
6th, 17.32,
Haley Homan, Creighton, 10
17.44,
Leslie Eckley, Fremont Bergan, 12
17.49,
Tiffany Wilson, Dundy County, 10
Heat 3
1st, 15.84,
Krystal Shiers, Gibbon, 12
2nd, 16.08,
Jessica Reinsch, Geneva, 11
3rd, 17.01,
Tara Kumm, Randolph, 12
4th, 17.04,
Randy Bredwell, Tri County, 11
5th, 17.43,
Lacey Hogeland, Dundy County, 12
6th, 17.81,
Mandy Schwedhelm, Fort Calhoun, 12
18.33,
Lisa Potter, Wakefield, 10
DQ ,
Lisa Mimick, Spencer-Naper, 12
1st, 15.55, Pam Shaw, Sandy Creek,12
2nd, 15.92, Allison Lynch, Malcolm,12
3rd, 15.92, Krystal Shiers, Gibbon,12
4th, 16.26, Jessica Reinsch, Geneva,11
5th, 16.34, Megan Kniss, Bayard,12
6th, 16.47, Amanda Wonka, Oakland-Craig,12
16.79, Aliscia Rasby, Sutherland,10
18.92, Lisa Hall, Fullerton,11
Heat 1
1st, 12.90,
Brook Mapson, Palmyra, 10
2nd, 13.03,
Krista Pribnow, Scribner-Snyder, 9
3rd, 13.06,
Sarah Becker, Hartington Cedar Cath., 10
4th, 13.22,
Stacey Birkley, Ponca, 12
5th, 13.28,
Amber Kindschuh, Wisner-Pilger, 9
6th, 13.34,
Jenny Eickholt, Neligh-Oakdale, 9
14.04,
Mary Kavan, Hastings St. Cecilia, 11
Heat 2
1st, 12.99,
Amy Fries, Centura, 11
2nd, 13.04,
Genna Frenzen, Fullerton, 10
3rd, 13.08,
Rochelle Schmidt, Republican Valley, 10
4th, 13.11,
Jasi Fuerhoff, Superior, 11
5th, 13.19,
Christina Rich, Elkhorn Valley, 10
6th, 13.25,
Dani Adams, Wymore Southern, 11
13.29,
Randi Furman, Hemingford, 9
13.34,
Julie Carson, Battle Creek, 12
Heat 3
1st, 12.81,
Pam Shaw, Sandy Creek, 12
2nd, 13.10,
Crystal Jensen, Winside, 10
3rd, 13.15,
Alice Bartek, Wahoo Neumann, 10
4th, 13.22,
Adrian Sullwold, Elm Creek, 11
5th, 13.24,
Mandy Bornemeier, Elmwood-Murdock, 11
6th, 13.44,
Oriana Santos, Gordon, 10
13.46,
Heidi Harders, Wood River, 11
13.74,
Jenny Stuart, Lincoln Lutheran, 11
1st, 12.92, Pam Shaw, Sandy Creek,12
2nd, 12.94, Sarah Becker, Hartington Cedar Cath.,10
3rd, 12.97, Brook Mapson, Palmyra,10
4th, 13.00, Genna Frenzen, Fullerton,10
5th, 13.05, Amy Fries, Centura,11
6th, 13.16, Krista Pribnow, Scribner-Snyder,9
13.17, Crystal Jensen, Winside,10
13.22, Rochelle Schmidt, Republican Valley,10
Heat 1
1st, 58.47,
Amber Shaw, Sandy Creek, 10
2nd, 59.54,
Erin Ely, Sutton, 10
3rd, 1:00.42,
Kate Semin, Aquinas, 9
4th, 1:00.63,
Monica Miller, Lyons-Decatur, 10
5th, 1:00.97,
Rachelle Boston, Alma, 11
6th, 1:01.10,
Amy Fries, Centura, 11
1:02.17,
Nikki Slater, Gibbon, 9
Heat 2
1st, 59.01,
Rebecca Robison, Alma, 11
2nd, 59.47,
Jasi Fuerhoff, Superior, 11
3rd, 1:00.40,
Megan Strahm, Pender, 12
4th, 1:01.26,
Mandy Bornemeier, Elmwood-Murdock, 11
5th, 1:01.51,
Kylie Thomas, Sutherland, 11
6th, 1:01.94,
Terra Bottcher, Nemaha Valley, 10
1:02.91,
Janel Simons, Atkinson West Holt, 11
1:03.97,
Toni Kuchar, Bloomfield, 10
Heat 3
1st, 1:00.07,
Laree David, Stromsburg, 11
2nd, 1:00.39,
Tess Sparks, Bridgeport, 12
3rd, 1:00.94,
Katie Kienow, Creighton, 11
4th, 1:00.98,
Kristy Lavington, Gibbon, 12
5th, 1:01.80,
Randy Bredwell, Tri County, 11
6th, 1:02.52,
Jamie Stock, Elmwood-Murdock, 11
1:05.12,
Sarah Krause, Homer, 11
1:05.25,
Lisa Wortmann, Hartington Cedar Cath., 12
1st, 58.29, Amber Shaw, Sandy Creek,10
2nd, 59.31, Jasi Fuerhoff, Superior,11
3rd, 59.86, Erin Ely, Sutton,10
4th, 59.95, Rebecca Robison, Alma,11
5th, 1:00.04, Megan Strahm, Pender,12
6th, 1:00.47, Laree David, Stromsburg,11
1:00.62, Kate Semin, Aquinas,9
1:00.63, Tess Sparks, Bridgeport,12
1st, 5:18.11, Kelsey Reed, Central Christian,9
2nd, 5:24.05, Laura Ebmeier, Bertrand,12
3rd, 5:24.15, Deanna Bailey, Weeping Water,11
4th, 5:28.31, Elly Harder, Laurel-Concord,11
5th, 5:29.02, Darcy Preston, Lyons-Decatur,11
6th, 5:31.55, Julie Hoarty, Geneva,10
5:31.82, Kerstin Wadell, Stromsburg,12
5:34.82, Heather Case, Dundy County,11
5:35.21, Megan Lavicky, East Butler,12
5:37.73, Julie Douglas, Sutton,9
5:37.78, Taunya Frauendorfer, Newman Grove,12
5:38.90, Cynthe Stine, Bertrand,10
5:39.08, Natalie Nauman, Giltner-Trumbull,11
5:39.24, Mandy Little, Kearney Catholic,10
5:39.81, Shauna Malchow, Tri County,9
5:41.26, Steph Evans, Loup City,9
5:46.27, Betsy Gahan, Oakland-Craig,10
5:46.95, Stephanie Schneider, Axtell,11
5:47.41, Jessica Lamp, Emerson-Hubbard,9
5:53.93, Jill Weiner, Wymore Southern,11
6:01.47, Ashlei Benren, Gordon,9
6:04.27, Amy Krajewski, Garden County,12
6:05.37, Jina Johansen, Centura,9
Heat 1
1st, 44.80,
Pam Shaw, Sandy Creek, 12
2nd, 47.15,
Megan Kniss, Bayard, 12
3rd, 47.28,
Jenni Weaver, Malcolm, 12
4th, 47.85,
Lyndsey Finney, Kearney Catholic, 11
5th, 48.05,
Jamie Hansen, Tekamah-Herman, 11
6th, 49.70,
Johanna Sitz, Burwell, 9
50.28,
Kelli Taylor, Ponca, 10
50.47,
Molly Timperley, Battle Creek, 11
Heat 2
1st, 46.87,
Aliscia Rasby, Sutherland, 10
2nd, 47.42,
Kami Kniep, Hebron, 12
3rd, 47.49,
Alyssa Campbell, Stanton, 11
4th, 47.61,
Charissa Eggers, Yutan, 10
5th, 48.16,
Lisa Hall, Fullerton, 11
6th, 49.62,
Tara Kumm, Randolph, 12
51.83,
Raela Gadeken, Nemaha Valley, 10
52.32,
Cydney Bredwell, Tri County, 9
Heat 3
1st, 47.51,
Kristi Kubicek, Malcolm, 12
2nd, 47.89,
Lisa Mimick, Spencer-Naper, 12
3rd, 49.54,
Lindi Belau, Gibbon, 12
4th, 50.37,
Trisha Lacey, Shelton, 9
5th, 50.78,
Haley Homan, Creighton, 10
6th, 51.35,
Kelci Hayward, Dundy County, 12
52.64,
Mandy Schwedhelm, Fort Calhoun, 12
53.89,
Melody Nelms, Republican Valley, 11
1st, 45.40, Pam Shaw, Sandy Creek,12
2nd, 46.27, Aliscia Rasby, Sutherland,10
3rd, 47.36, Alyssa Campbell, Stanton,11
4th, 47.60, Jenni Weaver, Malcolm,12
5th, 48.08, Megan Kniss, Bayard,12
6th, 48.14, Lisa Mimick, Spencer-Naper,12
48.54, Kami Kniep, Hebron,12
DQ , Kristi Kubicek, Malcolm,12
Heat 1
1st, 26.83,
Monica Miller, Lyons-Decatur, 10
2nd, 26.83,
Amber Shaw, Sandy Creek, 10
3rd, 26.88,
Denise Lostroh, Malcolm, 9
4th, 26.96,
Crystal Jensen, Winside, 10
5th, 27.24,
Krista Pribnow, Scribner-Snyder, 9
6th, 27.60,
Randi Furman, Hemingford, 9
DNF ,
Rebecca Robison, Alma, 11
Heat 2
1st, 26.60,
Amy Fries, Centura, 11
2nd, 26.94,
Adrian Sullwold, Elm Creek, 11
3rd, 27.36,
Kate Erickson, Stromsburg, 10
4th, 27.36,
Sarah Becker, Hartington Cedar Cath., 10
5th, 27.41,
Darla Albers, Burwell, 10
6th, 27.61,
Jenny Eickholt, Neligh-Oakdale, 9
28.02,
Oriana Santos, Gordon, 10
28.34,
Tina Shank, Hartington, 11
Heat 3
1st, 26.19,
Jasi Fuerhoff, Superior, 11
2nd, 26.92,
Brook Mapson, Palmyra, 10
3rd, 27.26,
Jamie Lehr, Wilber-Clatonia, 10
4th, 27.95,
Jamie Stock, Elmwood-Murdock, 11
5th, 28.07,
Amy Bergh, Plainview, 9
6th, 28.18,
Jenny Stuart, Lincoln Lutheran, 11
28.19,
Lindsey Leach, Gibbon, 9
29.16,
Mary Kavan, Hastings St. Cecilia, 11
1st, 26.18, Jasi Fuerhoff, Superior,11
2nd, 26.49, Amy Fries, Centura,11
3rd, 26.86, Brook Mapson, Palmyra,10
4th, 26.87, Amber Shaw, Sandy Creek,10
5th, 26.91, Crystal Jensen, Winside,10
6th, 26.92, Monica Miller, Lyons-Decatur,10
27.06, Adrian Sullwold, Elm Creek,11
27.34, Denise Lostroh, Malcolm,9
Section Results
Section #1
4:11.07, Gibbon
4:11.56, Stromsburg
4:14.09, Yutan
4:14.43, Oakland-Craig
4:18.76, Atkinson West Holt
4:18.98, Malcolm
4:20.93, Elkhorn Valley
4:27.15, Homer
Section #2
4:09.64, Alma
4:10.54, Tri County
4:11.26, Sandy Creek
4:11.69, Hebron
4:15.38, Sutton
4:16.06, Sutherland
4:18.50, Bridgeport
4:19.53, Lyons-Decatur
Final Results
1st, 4:09.64, Alma
Jodi Rhodig, 9, Shannon Kronhofman, 10, Rachelle Boston, 11, Rebecca Robison, 11
2nd, 4:10.54, Tri County
Becky Esau, 12, Michelle Parde, 12, Missy Beerenstrauch, 9, Randy Bredwell, 11
3rd, 4:11.07, Gibbon
Kristy Lavington, 12, Kelsey Clymer, 11, Diana Lavington, 12, Nikki Slater, 9
4th, 4:11.26, Sandy Creek
Pam Shaw, 12, Brittany Price, 10, Chris Anthony, 11, Amber Shaw, 10
5th, 4:11.56, Stromsburg
Jackie Arnold, 11, Kate Erickson, 10, Kerstin Wadell, 12, Laree David, 11
6th, 4:11.69, Hebron
Renee Else, 10, Carrie Wiedel, 12, Krystal Bedford, 9, Kami Kniep, 12
4:14.09, Yutan
4:14.43, Oakland-Craig
4:15.38, Sutton
4:16.06, Sutherland
4:18.50, Bridgeport
4:18.76, Atkinson West Holt
4:18.98, Malcolm
4:19.53, Lyons-Decatur
4:20.93, Elkhorn Valley
4:27.15, Homer