This page was last updated on May 18, 2013 at 6:31pm EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Hartington | 55.000 |
2. | Paxton | 46.500 |
3. | Cambridge | 46.000 |
4. | Cross County | 35.000 |
5. | South Loup | 34.000 |
6. | Twin Loup | 26.000 |
7. | Pawnee City | 25.500 |
8. | Bertrand | 22.000 |
9. | Falls City Sacred Heart | 22.000 |
10. | Loup City | 22.000 |
11. | Kenesaw | 21.000 |
12. | SMC | 20.500 |
13. | Randolph | 16.000 |
14. | Sterling | 15.000 |
15. | Brady | 14.000 |
16. | Hitchcock County | 14.000 |
17. | Bloomfield | 13.000 |
18. | Elm Creek | 13.000 |
19. | Humphrey St. Francis | 13.000 |
20. | Amherst | 12.000 |
21. | Giltner | 12.000 |
22. | Cody-Kilgore | 12.000 |
23. | Silver Lake | 11.000 |
24. | Alma | 11.000 |
25. | Osceola | 10.000 |
26. | Garden County | 10.000 |
27. | St. Mary's | 9.000 |
28. | Cedar Valley | 8.000 |
29. | Elkhorn Valley | 8.000 |
30. | Exeter-Milligan | 8.000 |
31. | Sutherland | 7.500 |
32. | Diller-Odell | 6.000 |
33. | Potter-Dix | 6.000 |
34. | Osmond | 6.000 |
35. | Wausa | 6.000 |
36. | Cornerstone Christian | 5.000 |
37. | Shelton | 5.000 |
38. | Anselmo-Merna | 4.500 |
39. | Eustis-Farnam | 4.000 |
40. | Guardian Angels Central Catholic | 4.000 |
41. | Hayes Center | 4.000 |
42. | Clearwater/Orchard | 4.000 |
43. | Wallace | 3.000 |
44. | Arapahoe | 3.000 |
45. | Dorchester | 2.000 |
46. | Wauneta-Palisade | 2.000 |
47. | Overton | 2.000 |
48. | Parkview Christian | 2.000 |
49. | Wilcox-Hildreth | 1.500 |
50. | North Central | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Austin Starr 12 SMC 44-08.00 10 2 Reilly Lambrecht 12 Loup City 43-09.00 8 3 Kyle Loecker 12 St. Mary's 43-02.50 6 4 Jordon Anderson 12 Cross County 43-01.25 5 5 Blake Hass 11 Guardian Angels Central Catholic 42-11.00 4 6 Jack Gibbens 11 Twin Loup 42-05.00 3 7 Connor Eisenmenger 11 Humphrey St. Francis 42-01.25 2 8 Austin Malone 10 Falls City Sacred Heart 41-10.50 1 9 Aaron Ohri 12 St. Mary's 41-07.00 10 Dustin Hastings 12 Giltner 41-05.25 11 Zack Moore 10 Cambridge 41-01.75 12 Michael Nelson 12 Wilcox-Hildreth 41-00.00 13 Austin Smith 12 Pawnee City 40-06.50 14 Henry Arnold 9 Falls City Sacred Heart 40-03.25 15 Colin Hansen 12 Winside 40-00.25 16 Connor Merrill 11 Paxton 39-08.75 17 Riley Zahourek 11 Dorchester 39-08.25 18 Ryan Halouska 11 Anselmo-Merna 39-00.50 19 Mathew McCarthy 9 Garden County 38-11.50 20 Austin Hegge 10 Wausa 38-09.50 21 Justin Corfield 9 Paxton 38-09.00 22 Jaydn Grabill 12 Silver Lake 38-06.75 -- Andres Mendoza 12 Minatare NH No mark
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Ryan Mosier 12 Twin Loup 51-11.25 10 2 Scott Borcher 11 Pawnee City 51-07.25 8 3 Jacob Bartling 11 Elm Creek 51-02.25 6 4 Kody Benson 11 Sterling 50-04.50 5 5 Dillon Gartner 12 Giltner 49-05.00 4 6 Wyatt Anderson 12 Arapahoe 49-03.75 3 7 Chris Wenzl 11 Sterling 47-10.75 2 8 Zane Petersen 12 Cambridge 47-06.50 1 9 Dylan Loberg 10 Randolph 46-09.50 10 Chase Zelasney 11 Osceola 46-02.00 11 Matt Litzenberger 12 Brady 44-08.00 12 Trent Braun 12 Cedar Valley 44-04.75 13 Savino Lebron 12 Deshler 43-08.00 14 Garrett Watters 11 Winside 43-04.50 15 Kyle Storer 12 Paxton 43-03.00 16 John Wieser 12 Humphrey St. Francis 43-02.75 17 Cody Aure 12 Potter-Dix 42-10.75 18 Jesse Bleidt 12 Garden County 42-09.00 19 Nolan Schroeder 12 BDS 42-03.25 20 Josh Vinton 12 Mullen 42-02.75 21 Britt McIntosh 10 Mullen 41-11.50 22 Devin Disher 11 Guardian Angels Central Catholic 41-07.50 23 Wil Hupp 11 St. Mary's 41-05.50
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Brady Weinman 12 South Loup 14-04.00 10 2 Dustin Axline 10 Exeter-Milligan 13-08.00 8 3 Chandler Tyan 12 Sutherland 13-08.00 6 4 Adam Haigh 11 Bloomfield 13-04.00 5 5 Steven Knigge 11 Potter-Dix 13-00.00 4 6 Matt Mullins 12 Falls City Sacred Heart 12-06.00 3 7T Colten Fisher 11 Pawnee City 12-06.00 1.5 7T Tyler Fear 11 Sutherland 12-06.00 1.5 9 Hayden Geis 11 Elm Creek 12-06.00 10 Tyrell Younger 9 Bertrand 12-06.00 11 Taylor May 11 Exeter-Milligan 12-06.00 12 Ty Eiler 12 St. Mary's 12-00.00 13 Nick McDowell 12 Kenesaw 12-00.00 14 Reece Pedersen 12 Hartington 11-00.00 15 Darrek Ellis 11 Shelton 11-00.00 16 Anthony Warta 12 Bertrand 11-00.00 17 Dillon Scheil 9 Heartland 11-00.00 18 Jaythan Scheideler 10 Elba/North Loup-Scotia 10-06.00 19T Jacob Mason 10 South Loup 10-06.00 19T Julius Dickmander 9 South Platte 10-06.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Dominic Abbott 11 Amherst 6-05.00 10 2 Austin Smith 12 Pawnee City 6-04.00 8 3 Stetson Meyer 10 Diller-Odell 6-02.00 6 4T Carrick Perlinger 12 Paxton 6-02.00 4.5 4T Ryan Halouska 11 Anselmo-Merna 6-02.00 4.5 6 Gage Gibson 12 Silver Lake 6-02.00 3 7T Austin Starr 12 SMC 6-00.00 1.5 7T Michael Nelson 12 Wilcox-Hildreth 6-00.00 1.5 9 Andy Kerkman 9 Clearwater/Orchard 6-00.00 10 Malik Morris 11 Parkview Christian 6-00.00 11 Kane McLaughlin 12 Garden County 6-00.00 12 Eric Derickson 12 Hartington 6-00.00 13 Blake Strecker 12 Humphrey 6-00.00 14 Sean Koperski 11 Johnson-Brock 5-10.00 15 Cynan Wetovick 11 Fullerton 5-10.00 16 Jake Werner 12 Humphrey St. Francis 5-10.00 17 Cole Nickels 10 Heartland 5-10.00 18T Matthew Gray 12 Loomis 5-10.00 18T Corey Bird 10 Dorchester 5-08.00 -- Levi Lackas 12 Randolph NH -- Cody Nolte 12 Meridian NH -- Cody Hardage 11 Elm Creek NH -- John Rotness 12 Hay Springs NH -- Tristan Brott 11 Paxton NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jesse Bleidt 12 Garden County 152-10.00 10 2 Scott Borcher 11 Pawnee City 147-03.00 8 3 Jacob Bartling 11 Elm Creek 146-05.00 6 4 Ryan Mosier 12 Twin Loup 144-00.00 5 5 Jacob Svitak 12 Randolph 143-10.00 4 6 Dillon Gartner 12 Giltner 139-04.00 3 7 Kody Benson 11 Sterling 138-07.00 2 8 Connor Connot 12 St. Mary's 135-04.00 1 9 Landon Swedberg 11 Wallace 133-03.00 10 Tye Spies 11 Mullen 131-08.00 11 Wyatt Anderson 12 Arapahoe 130-07.00 12 Dean Helgenberger 11 Scribner-Snyder 126-09.00 13 Jaydn Grabill 12 Silver Lake 121-03.00 14 Andrew Folkers 12 Osmond 118-10.00 15 Tylor Grumbles 11 Minatare 117-07.00 16 Nolan Schroeder 12 BDS 115-00.00 17 Shane Anders 11 Wallace 113-02.00 18 Clay Seifer 11 SMC 112-03.00 19 trevor ramm 11 Stuart 110-10.00 20 Nolan White 11 Exeter-Milligan 109-05.00 21 Zane Petersen 12 Cambridge 106-09.00 22 Bruce Schulenberg 10 Scribner-Snyder 101-01.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Reilly Lambrecht 12 Loup City 20-09.25 10 2 Dexter Griebel 11 Twin Loup 20-09.00 8 3 Austin Starr 12 SMC 20-05.00 6 4 Eric Derickson 12 Hartington 20-05.00 5 5 Nicholas Hayes 12 Osceola 20-04.75 4 6 Troy Gregory 11 Cambridge 20-03.25 3 7 Riley Zahourek 11 Dorchester 20-02.50 2 8 Matthew Aten 12 Overton 20-01.00 1 9 Michael Nelson 12 Wilcox-Hildreth 19-11.75 10 Jaydn Grabill 12 Silver Lake 19-10.50 11 Andres Mendoza 12 Minatare 19-09.25 12 Austin Hegge 10 Wausa 19-08.75 13 Bryley Roper 12 Brady 19-06.00 14 Garrett Sonderup 10 Fullerton 19-06.00 15 Tanner Cline 12 South Loup 19-05.75 16 Brady Knigge 12 Potter-Dix 19-05.00 17 Derek Hildebrandt 12 South Loup 19-05.00 18 Austin Schmutz 12 Lewiston 18-11.25 19 Kyle Loecker 12 St. Mary's 18-10.75 20 Jake Werner 12 Humphrey St. Francis 18-10.00 21 Tanner Hass 9 Guardian Angels Central Catholic 18-09.75 22 Jordan Heinrichs 10 Heartland 18-08.25 23 Robert Aspenleiter 10 Medicine Valley 18-01.50 -- Chaz Dunn 11 Falls City Sacred Heart NH No mark
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Paxton 8:17.22 1 10 Garrett Perlinger, 12, #212; Zachary Morland, 12, #297; Carrick Perlinger, 12, #211; Tristan Brott, 11, #205 2 Hartington 8:18.11 1 8 Patrick Wortmann, 11, #111; Taylor Fischer, 12, #102; Griffon Kalin, 10, #106; Adam Hochstein, 12, #105 3 South Loup 8:20.36 1 6 Levi Loper, 12, #253; Haden Geiser, 12, #251; Kyle Pierce, 11, #255; Garret Dockweiler, 12, #250 4 Kenesaw 8:22.38 1 5 Lane Tibbs, 11, #144; Kole Kimle, 12, #140; Jeremiah Panec, 11, #142; Kory Heier, 10, #139 5 Randolph 8:23.76 1 4 Levi Lackas, 12, #224; Justin Korth, 12, #223; Nolan Nordhues, 11, #226; Nick Schmit, 12, #227 6 Brady 8:30.98 1 3 Bryley Roper, 12, #31; Troy Lusk, 10, #28; Zach Mann, 12, #29; Cole Viter, 12, #32 7 Bertrand 8:35.30 1 2 Jake Samuelson, 10, #18; Brian Taute, 12, #19; Cole Kennedy, 9, #17; Nick High, 12, #16 8 Sterling 8:36.49 1 1 Jesse Phillips, 11, #273; Rhet Dirks, 10, #271; Michael Lucas, 12, #272; Trey Trauernicht, 11, #274 9 Clearwater/Orchard 8:36.94 1 Trent Allemang, 12, #42; Travis Kester, 12, #44; Travis Martin, 12, #45; Ernest Short, 12, #46 10 Shelton 8:37.68 1 Dailim Ramos, 12, #239; Clayton Stoppkotte, 12, #240; Elmer Montanez, 9, #237; David Mueller, 12, #238 11 Humphrey St. Francis 8:38.59 1 Sam Zach, 11, #137; Austin Classen, 10, #129; Brandon Weidner, 11, #133; James Brockhaus, 11, #128 12 North Central 8:39.75 1 Carter Camp, 12, #176; Trevor Ferguson, 11, #178; Colin Erickson, 9, #177; Justin Palmer, 10, #180 13 Wauneta-Palisade 8:41.44 1 Hayden Pollmann, 11, #288; Wes Anderjaska, 11, #285; Jacob Maris, 12, #287; Logan Bischoff, 12, #286 14 High Plains Community 8:51.34 1 Kyler VanHousen, 9, #122; Jabe Wurtz, 10, #123; Logan Fleming, 11, #120; Tyler Martin, 11, #121 15 Potter-Dix 8:58.88 1 Jake Johnson, 10, #217; Cameron Purcell, 10, #221; Luke Johnson, 12, #218; Cooper Hicks, 10, #216 16 Lewiston 9:01.44 1 Cristian Gonzales, 11, #147; Connor Barr, 11, #146; William Speckmann, 11, #149; Grant Tuttle, 11, #150
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Lane Tibbs 11 Kenesaw 10:00.29 1 10 2 Garrett Perlinger 12 Paxton 10:12.91 1 8 3 Adam Hochstein 12 Hartington 10:13.45 1 6 4 Cameron Moes 10 Osmond 10:14.29 1 5 5 Jalen Grant 12 Cody-Kilgore 10:15.35 1 4 6 Tanner Clough 9 Wallace 10:18.05 1 3 7 Jacob Maris 12 Wauneta-Palisade 10:24.32 1 2 8 Corbin Lehn 12 Shelton 10:32.76 1 1 9 Adam Eaton 12 Southwest 10:42.79 1 10 Zack Huettner 10 Humphrey St. Francis 10:48.40 1 11 Steven Juarez 11 Minatare 10:49.95 1 12 Waylon Carpenter 12 Mullen 10:57.09 1 13 Ernest Short 12 Clearwater/Orchard 11:04.07 1 14 Damien Baumgart 9 Humphrey St. Francis 11:04.11 1 15 Jacob Bauer 10 Spalding/Spalding Academy 11:07.72 1 16 Joseph Taylor 9 Cambridge 11:11.75 1 17 David Encinia 10 Hay Springs 11:25.62 1 18 Kyle Stohs 12 Diller-Odell 11:27.09 1 19 Emet Fanning 12 Lawrence-Nelson 11:30.69 1 20 Alex Menninga 9 Pawnee City 11:37.42 1 21 Dalton Zelenka 10 Exeter-Milligan 11:42.78 1 22 Dakota Kiger 12 Shelton 11:50.72 1 23 Dahlton Redwing 9 Osceola 11:56.72 1 -- Patrick Wortmann 11 Hartington DNF 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Seth Wetovick 10 Fullerton 2:03.29 1 2 Kyle Pierce 11 South Loup 2:03.31 1 3 Ernest Short 12 Clearwater/Orchard 2:03.81 1 4 William Skavdahl 12 Sioux County 2:04.27 1 5 Tyler Martin 11 High Plains Community 2:06.59 1 6 Casey Lamle 10 Cody-Kilgore 2:07.18 1 7 Brandon Jackson 10 Meridian 2:07.21 1 8 Luke Johnson 12 Potter-Dix 2:07.48 1 9 James Brockhaus 11 Humphrey St. Francis 2:08.37 1 10 Jake Witte 11 Cambridge 2:08.49 1 11 Billie Smith 10 Elwood 2:08.81 1 12 Kory Heier 10 Kenesaw 2:12.23 1 Section #2 1 Austin Blume 11 Hitchcock County 1:58.70 2 2 Garrett Perlinger 12 Paxton 2:00.21 2 3 Nick Schmit 12 Randolph 2:01.30 2 4 Chaz Dunn 11 Falls City Sacred Heart 2:01.74 2 5 Austin Bochart 12 Loup City 2:02.16 2 6 Patrick Wortmann 11 Hartington 2:02.69 2 7 Ty Hadwiger 9 Amherst 2:02.75 2 8 Kole Kimle 12 Kenesaw 2:02.82 2 9 Clayton Stoppkotte 12 Shelton 2:05.69 2 10 Nathaniel Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 2:08.02 2 11 Rhet Dirks 10 Sterling 2:10.05 2 12 Trey Trauernicht 11 Sterling 2:16.51 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Austin Blume 11 Hitchcock County 1:58.70 2 10 2 Garrett Perlinger 12 Paxton 2:00.21 2 8 3 Nick Schmit 12 Randolph 2:01.30 2 6 4 Chaz Dunn 11 Falls City Sacred Heart 2:01.74 2 5 5 Austin Bochart 12 Loup City 2:02.16 2 4 6 Patrick Wortmann 11 Hartington 2:02.69 2 3 7 Ty Hadwiger 9 Amherst 2:02.75 2 2 8 Kole Kimle 12 Kenesaw 2:02.82 2 1 9 Seth Wetovick 10 Fullerton 2:03.29 1 10 Kyle Pierce 11 South Loup 2:03.31 1 11 Ernest Short 12 Clearwater/Orchard 2:03.81 1 12 William Skavdahl 12 Sioux County 2:04.27 1 13 Clayton Stoppkotte 12 Shelton 2:05.69 2 14 Tyler Martin 11 High Plains Community 2:06.59 1 15 Casey Lamle 10 Cody-Kilgore 2:07.18 1 16 Brandon Jackson 10 Meridian 2:07.21 1 17 Luke Johnson 12 Potter-Dix 2:07.48 1 18 Nathaniel Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 2:08.02 2 19 James Brockhaus 11 Humphrey St. Francis 2:08.37 1 20 Jake Witte 11 Cambridge 2:08.49 1 21 Billie Smith 10 Elwood 2:08.81 1 22 Rhet Dirks 10 Sterling 2:10.05 2 23 Kory Heier 10 Kenesaw 2:12.23 1 24 Trey Trauernicht 11 Sterling 2:16.51 2
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Paxton 44.82 1 Kolton Carlyle, 10, #206; Justin Corfield, 9, #207; Connor Merrill, 11, #209; Tyler Schimonitz, 11, #213 2 Bloomfield 45.28 1 Dakota Burgerhoff, 12, #24; Chet Beckmann, 12, #22; Evan Koertje, 12, #26; Cody Beckmann, 10, #23 3 Osceola 45.90 1 Trevor Carlson, 10, #181; Nicholas Hayes, 12, #183; Jake Zahm, 12, #188; Colton Kuhnel, 11, #184 4 Lindsay Holy Family 45.91 1 Jackson Schnitzler, 12, #154; Derek Pfeifer, 12, #153; Carl Frisch, 12, #152; Braydon Frauedorfer, 10, #151 5 St. Mary's 45.98 1 Ty Eiler, 12, #262; Jared Tomjack, 11, #269; Aaron Ohri, 12, #267; Kyle Loecker, 12, #265 6 Heartland 46.07 1 Tyler Brown, 10, #115; Cole Nickels, 10, #118; Jordan Heinrichs, 10, #116; Sabastian Jaekel, 10, #117 7 Garden County 46.07 1 Devon Sullivan, 12, #89; Brad Coyne, 12, #84; Mathew McCarthy, 9, #87; Tristen Jackson, 11, #85 Section #2 1 Hartington 44.20 2 Alec Fuelberth, 12, #103; Nick Miller, 12, #108; Brandon Mainquist, 12, #107; Joe Noecker, 11, #109 2 Cambridge 44.31 2 Troy Gregory, 11, #33; Jordan Volk, 12, #38; Zane Petersen, 12, #36; Kaden Huxoll, 12, #34 3 Falls City Sacred Heart 44.66 2 Lane Barnhill, 12, #72; Chaz Dunn, 11, #74; Sawyer Kean, 10, #77; Clay Finck, 12, #75 4 South Loup 45.03 2 Tanner Cline, 12, #249; Brady Weinman, 12, #256; Haden Geiser, 12, #251; Derek Hildebrandt, 12, #252 5 Giltner 45.25 2 Garrett Poppen, 11, #299; Ryan Kleier, 12, #94; Benjamin Hinrichs, 10, #93; Kyle Hawthorne, 12, #92 6 Elm Creek 45.42 2 Christian Best, 10, #60; Austin Stolp, 10, #63; Jacob Bartling, 11, #59; Hayden Geis, 11, #61 7 Shelton 45.85 2 Darrek Ellis, 11, #231; David Jimenez, 11, #233; Luke Glenn, 12, #232; David Mueller, 12, #238 -- Parkview Christian DQ 2 Malik Morris, 11, #196; Andrew Smith, 11, #199; Jaret Polivka, 12, #197; Trevor Polivka, 10, #198 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Hartington 44.20 10 2 Cambridge 44.31 8 3 Falls City Sacred Heart 44.66 6 4 Paxton 44.82 5 5 South Loup 45.03 4 6 Giltner 45.25 3 7 Bloomfield 45.28 2 8 Elm Creek 45.42 1 9 Shelton 45.85 10 Osceola 45.90 11 Lindsay Holy Family 45.91 12 St. Mary's 45.98 13 Heartland 46.07 14 Garden County 46.07 -- Parkview Christian DQ
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 15.04 1 Q 2 Dakota Burgerhoff 12 Bloomfield 15.54 1 q 3 Lucas Gleisberg 12 Medicine Valley 16.46 1 4 Isaac Watson 12 Arapahoe 16.49 1 5 Will Burenheide 12 Falls City Sacred Heart 16.57 1 6 Chayse Wemhoff 10 Humphrey St. Francis 16.98 1 7 Dylan White 11 Overton 17.07 1 8 Jordan Wetovick 12 Eustis-Farnam 19.44 1 Heat #2 1 Trent Braun 12 Cedar Valley 15.67 2 Q 2 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 15.84 2 q 3 Seth Gohl 11 Hayes Center 15.87 2 q 4 Bradley Davey 11 Overton 16.04 2 q 5 Trevor Polivka 10 Parkview Christian 16.27 2 q 6 Seyler Monroe 10 Silver Lake 16.68 2 7 Alex Hinkle 11 SMC 17.38 2 8 Sam Christensen 9 BDS 17.45 2 Heat #3 1 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 16.02 3 Q 2 Gage Gibson 12 Silver Lake 16.48 3 3 Laramie Fowler 10 SMC 16.84 3 4 Adam Kleinschmit 12 Wausa 17.03 3 5 Tad Fry 12 Ewing 17.45 3 6 Tyson Dahlgrin 10 Banner County 17.77 3 7 Grant Norder 10 BDS 18.22 3 8 Cooper Hicks 10 Potter-Dix 19.90 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 15.04 1 Q 2 Dakota Burgerhoff 12 Bloomfield 15.54 1 q 1 Trent Braun 12 Cedar Valley 15.67 2 Q 2 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 15.84 2 q 3 Seth Gohl 11 Hayes Center 15.87 2 q 1 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 16.02 3 Q 4 Bradley Davey 11 Overton 16.04 2 q 5 Trevor Polivka 10 Parkview Christian 16.27 2 q 3 Lucas Gleisberg 12 Medicine Valley 16.46 1 2 Gage Gibson 12 Silver Lake 16.48 3 4 Isaac Watson 12 Arapahoe 16.49 1 5 Will Burenheide 12 Falls City Sacred Heart 16.57 1 6 Seyler Monroe 10 Silver Lake 16.68 2 3 Laramie Fowler 10 SMC 16.84 3 6 Chayse Wemhoff 10 Humphrey St. Francis 16.98 1 4 Adam Kleinschmit 12 Wausa 17.03 3 7 Dylan White 11 Overton 17.07 1 7 Alex Hinkle 11 SMC 17.38 2 8 Sam Christensen 9 BDS 17.45 2 5 Tad Fry 12 Ewing 17.45 3 6 Tyson Dahlgrin 10 Banner County 17.77 3 7 Grant Norder 10 BDS 18.22 3 8 Jordan Wetovick 12 Eustis-Farnam 19.44 1 8 Cooper Hicks 10 Potter-Dix 19.90 3 CLASS D BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Bradley Davey 11 Overton 4th/16.04 194 1 2 Seth Gohl 11 Hayes Center 3rd/15.87 114 1 3 Trent Braun 12 Cedar Valley 1st/15.67 40 1 4 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 1st/15.04 15 1 5 Dakota Burgerhoff 12 Bloomfield 2nd/15.54 24 1 6 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 2nd/15.84 131 1 7 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 1st/16.02 49 1 8 Trevor Polivka 10 Parkview Christian 5th/16.27 198 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 15.13 1 10 2 Trent Braun 12 Cedar Valley 15.48 1 8 3 Dakota Burgerhoff 12 Bloomfield 15.64 1 6 4 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 15.86 1 5 5 Seth Gohl 11 Hayes Center 16.00 1 4 6 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 16.05 1 3 7 Trevor Polivka 10 Parkview Christian 16.15 1 2 8 Bradley Davey 11 Overton 16.39 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Derek Hildebrandt 12 South Loup 11.33 1 Q 2 Nick Miller 12 Hartington 11.41 1 q 3 Benjamin Hinrichs 10 Giltner 11.44 1 4 Yianni Haralabidis 11 Falls City Sacred Heart 11.46 1 5 Dexter Griebel 11 Twin Loup 11.76 1 6 Tyler Brown 10 Heartland 11.78 1 7 Trent Braun 12 Cedar Valley 12.27 1 -- Andres Mendoza 12 Minatare DQ 1 Heat #2 1 Parker Anderson 12 Cross County 11.03 2 Q 2 Mario Sanchez 10 Minatare 11.41 2 3 Dakota Burgerhoff 12 Bloomfield 11.44 2 4 Blake Strecker 12 Humphrey 11.49 2 5 Kolton Carlyle 10 Paxton 11.50 2 6 Devon Sullivan 12 Garden County 11.55 2 7 Tanner Cline 12 South Loup 11.65 2 8 Christian Best 10 Elm Creek 11.66 2 Heat #3 1 Kaden Huxoll 12 Cambridge 11.10 3 Q 2 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 11.23 3 q 3 Brady Stuhmer 11 Alma 11.31 3 q 4 Kyle Hawthorne 12 Giltner 11.33 3 q 5 Clay Finck 12 Falls City Sacred Heart 11.39 3 q 6 Jackson Schnitzler 12 Lindsay Holy Family 11.43 3 7 Trevor Carlson 10 Osceola 11.57 3 8 Tyler Schimonitz 11 Paxton 11.63 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Parker Anderson 12 Cross County 11.03 2 Q 1 Kaden Huxoll 12 Cambridge 11.10 3 Q 2 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 11.23 3 q 3 Brady Stuhmer 11 Alma 11.31 3 q 4 Kyle Hawthorne 12 Giltner 11.33 3 q 1 Derek Hildebrandt 12 South Loup 11.33 1 Q 5 Clay Finck 12 Falls City Sacred Heart 11.39 3 q 2 Nick Miller 12 Hartington 11.41 1 q 2 Mario Sanchez 10 Minatare 11.41 2 6 Jackson Schnitzler 12 Lindsay Holy Family 11.43 3 3 Dakota Burgerhoff 12 Bloomfield 11.44 2 3 Benjamin Hinrichs 10 Giltner 11.44 1 4 Yianni Haralabidis 11 Falls City Sacred Heart 11.46 1 4 Blake Strecker 12 Humphrey 11.49 2 5 Kolton Carlyle 10 Paxton 11.50 2 6 Devon Sullivan 12 Garden County 11.55 2 7 Trevor Carlson 10 Osceola 11.57 3 8 Tyler Schimonitz 11 Paxton 11.63 3 7 Tanner Cline 12 South Loup 11.65 2 8 Christian Best 10 Elm Creek 11.66 2 5 Dexter Griebel 11 Twin Loup 11.76 1 6 Tyler Brown 10 Heartland 11.78 1 7 Trent Braun 12 Cedar Valley 12.27 1 -- Andres Mendoza 12 Minatare DQ 1 CLASS D BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Clay Finck 12 Falls City Sacred Heart 5th/11.39 75 1 2 Kyle Hawthorne 12 Giltner 4th/11.33 92 1 3 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 2nd/11.23 58 1 4 Parker Anderson 12 Cross County 1st/11.03 51 1 5 Kaden Huxoll 12 Cambridge 1st/11.10 34 1 6 Brady Stuhmer 11 Alma 3rd/11.31 1 1 7 Derek Hildebrandt 12 South Loup 1st/11.33 252 1 8 Nick Miller 12 Hartington 2nd/11.41 108 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Parker Anderson 12 Cross County 11.03 1 10 2 Kaden Huxoll 12 Cambridge 11.11 1 8 3 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 11.32 1 6 4 Derek Hildebrandt 12 South Loup 11.33 1 5 5 Nick Miller 12 Hartington 11.36 1 4 6 Brady Stuhmer 11 Alma 11.46 1 3 7 Kyle Hawthorne 12 Giltner 11.51 1 2 8 Clay Finck 12 Falls City Sacred Heart 11.57 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Parker Anderson 12 Cross County 49.71 1 Q 2 Colton Kuhnel 11 Osceola 51.48 1 q 3 Kyle Pardun 11 St. Mary's 51.72 1 q 4 Bryley Roper 12 Brady 51.80 1 q 5 Lane Barnhill 12 Falls City Sacred Heart 52.61 1 q 6 Seth Wetovick 10 Fullerton 54.16 1 7 Riley Rice 12 Mullen 54.97 1 -- Ty Hadwiger 9 Amherst DNS 1 Heat #2 1 Austin Blume 11 Hitchcock County 52.10 2 Q 2 Joe Noecker 11 Hartington 53.04 2 3 Tyler Schimonitz 11 Paxton 53.19 2 4 Casey Lamle 10 Cody-Kilgore 53.54 2 5 David Mueller 12 Shelton 53.73 2 6 Brandon Weidner 11 Humphrey St. Francis 54.67 2 7 Henry Arnold 9 Falls City Sacred Heart 54.81 2 8 Austin Schnitzler 10 Kenesaw 55.13 2 Heat #3 1 Kaden Huxoll 12 Cambridge 51.54 3 Q 2 Brady Stuhmer 11 Alma 52.45 3 q 3 Nick Schmit 12 Randolph 52.66 3 4 Clayton Stoppkotte 12 Shelton 53.25 3 5 Dustin Hastings 12 Giltner 53.37 3 6 Brady Knigge 12 Potter-Dix 53.38 3 7 Kris Kopetzky 11 South Platte 54.43 3 8 Sam Zach 11 Humphrey St. Francis 54.98 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Parker Anderson 12 Cross County 49.71 1 Q 2 Colton Kuhnel 11 Osceola 51.48 1 q 1 Kaden Huxoll 12 Cambridge 51.54 3 Q 3 Kyle Pardun 11 St. Mary's 51.72 1 q 4 Bryley Roper 12 Brady 51.80 1 q 1 Austin Blume 11 Hitchcock County 52.10 2 Q 2 Brady Stuhmer 11 Alma 52.45 3 q 5 Lane Barnhill 12 Falls City Sacred Heart 52.61 1 q 3 Nick Schmit 12 Randolph 52.66 3 2 Joe Noecker 11 Hartington 53.04 2 3 Tyler Schimonitz 11 Paxton 53.19 2 4 Clayton Stoppkotte 12 Shelton 53.25 3 5 Dustin Hastings 12 Giltner 53.37 3 6 Brady Knigge 12 Potter-Dix 53.38 3 4 Casey Lamle 10 Cody-Kilgore 53.54 2 5 David Mueller 12 Shelton 53.73 2 6 Seth Wetovick 10 Fullerton 54.16 1 7 Kris Kopetzky 11 South Platte 54.43 3 6 Brandon Weidner 11 Humphrey St. Francis 54.67 2 7 Henry Arnold 9 Falls City Sacred Heart 54.81 2 7 Riley Rice 12 Mullen 54.97 1 8 Sam Zach 11 Humphrey St. Francis 54.98 3 8 Austin Schnitzler 10 Kenesaw 55.13 2 -- Ty Hadwiger 9 Amherst DNS 1 CLASS D BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Brady Stuhmer 11 Alma 2nd/52.45 1 1 2 Bryley Roper 12 Brady 4th/51.80 31 1 3 Kaden Huxoll 12 Cambridge 1st/51.54 34 1 4 Parker Anderson 12 Cross County 1st/49.71 51 1 5 Colton Kuhnel 11 Osceola 2nd/51.48 184 1 6 Kyle Pardun 11 St. Mary's 3rd/51.72 268 1 7 Austin Blume 11 Hitchcock County 1st/52.10 124 1 8 Lane Barnhill 12 Falls City Sacred Heart 5th/52.61 72 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Parker Anderson 12 Cross County 48.89 1 10 D State Rec. 2 Kaden Huxoll 12 Cambridge 51.34 1 8 3 Colton Kuhnel 11 Osceola 51.63 1 6 4 Bryley Roper 12 Brady 51.90 1 5 5 Austin Blume 11 Hitchcock County 52.12 1 4 6 Brady Stuhmer 11 Alma 52.22 1 3 7 Kyle Pardun 11 St. Mary's 52.30 1 2 8 Lane Barnhill 12 Falls City Sacred Heart 52.77 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Adam Hochstein 12 Hartington 4:38.79 1 10 2 Jalen Grant 12 Cody-Kilgore 4:40.07 1 8 3 Garrett Perlinger 12 Paxton 4:41.47 1 6 4 Lane Tibbs 11 Kenesaw 4:41.53 1 5 5 Ernest Short 12 Clearwater/Orchard 4:42.92 1 4 6 Kyle Pierce 11 South Loup 4:43.72 1 3 7 Jake Johnson 10 Potter-Dix 4:44.22 1 2 8 Patrick Wortmann 11 Hartington 4:45.19 1 1 9 Dustin Hastings 12 Giltner 4:45.24 1 10 Austin Blume 11 Hitchcock County 4:48.42 1 11 Tanner Clough 9 Wallace 4:51.12 1 12 Cameron Moes 10 Osmond 4:52.05 1 13 Brian Taute 12 Bertrand 4:52.90 1 14 Nathaniel Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 4:55.40 1 15 Rhet Dirks 10 Sterling 5:02.74 1 16 Travis Eller 10 Cross County 5:03.28 1 17 Steven Juarez 11 Minatare 5:06.29 1 18 Cole Kennedy 9 Bertrand 5:06.61 1 19 Corbin Lehn 12 Shelton 5:12.12 1 20 Bryan O'Connor 12 Cedar Valley 5:13.03 1 21 Trey Trauernicht 11 Sterling 5:16.12 1 22 Dylan Slaughter 10 Bancroft-Rosalie 5:17.64 1 23 Steele Sillivan 10 Arcadia 5:18.65 1 -- Logan Fleming 11 High Plains Community DNF 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Jordan Wetovick 12 Eustis-Farnam 41.91 1 Q 2 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 42.27 1 q 3 Alec Fuelberth 12 Hartington 42.67 1 4 Grant Norder 10 BDS 43.30 1 5 Erik Oquist 11 Osceola 44.21 1 6 Robby Heesacker 11 Humphrey 45.54 1 7 Eric Martin 11 Brady 46.58 1 -- Tristan Brott 11 Paxton DNF 1 Heat #2 1 Gage Gibson 12 Silver Lake 41.44 2 Q 2 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 42.21 2 q 3 Cody Kralicek 12 Osmond 42.39 2 q 4 Tyrell Younger 9 Bertrand 42.99 2 5 Dylan White 11 Overton 43.56 2 6 Tad Fry 12 Ewing 44.06 2 7 Robbie Ritz 10 Arcadia 44.33 2 8 Tyson Dahlgrin 10 Banner County 46.08 2 Heat #3 1 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 41.24 3 Q 2 Chris Wenzl 11 Sterling 42.19 3 q 3 Garret Dockweiler 12 South Loup 42.30 3 q 4 Riley Haug 11 Hartington 43.02 3 5 Layne McCarthy 11 Garden County 43.99 3 6 Bailey McMillin 11 Mullen 44.22 3 7 Jordan Heinrichs 10 Heartland 44.51 3 8 Trent Braun 12 Cedar Valley 45.43 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 41.24 3 Q 1 Gage Gibson 12 Silver Lake 41.44 2 Q 1 Jordan Wetovick 12 Eustis-Farnam 41.91 1 Q 2 Chris Wenzl 11 Sterling 42.19 3 q 2 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 42.21 2 q 2 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 42.27 1 q 3 Garret Dockweiler 12 South Loup 42.30 3 q 3 Cody Kralicek 12 Osmond 42.39 2 q 3 Alec Fuelberth 12 Hartington 42.67 1 4 Tyrell Younger 9 Bertrand 42.99 2 4 Riley Haug 11 Hartington 43.02 3 4 Grant Norder 10 BDS 43.30 1 5 Dylan White 11 Overton 43.56 2 5 Layne McCarthy 11 Garden County 43.99 3 6 Tad Fry 12 Ewing 44.06 2 5 Erik Oquist 11 Osceola 44.21 1 6 Bailey McMillin 11 Mullen 44.22 3 7 Robbie Ritz 10 Arcadia 44.33 2 7 Jordan Heinrichs 10 Heartland 44.51 3 8 Trent Braun 12 Cedar Valley 45.43 3 6 Robby Heesacker 11 Humphrey 45.54 1 8 Tyson Dahlgrin 10 Banner County 46.08 2 7 Eric Martin 11 Brady 46.58 1 -- Tristan Brott 11 Paxton DNF 1 CLASS D BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Garret Dockweiler 12 South Loup 3rd/42.30 250 1 2 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 2nd/42.21 49 1 3 Jordan Wetovick 12 Eustis-Farnam 1st/41.91 65 1 4 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 1st/41.24 131 1 5 Gage Gibson 12 Silver Lake 1st/41.44 241 1 6 Chris Wenzl 11 Sterling 2nd/42.19 275 1 7 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 2nd/42.27 15 1 8 Cody Kralicek 12 Osmond 3rd/42.39 191 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Ryan Dahlgren 12 Bertrand 41.51 1 10 2 Gage Gibson 12 Silver Lake 41.58 1 8 3 Chad Haiar 12 Humphrey St. Francis 42.07 1 6 4 Chris Wenzl 11 Sterling 42.32 1 5 5 Jordan Wetovick 12 Eustis-Farnam 43.02 1 4 6 Garret Dockweiler 12 South Loup 43.09 1 3 7 Marcus Hilding 10 Cornerstone Christian 43.22 1 2 8 Cody Kralicek 12 Osmond 43.83 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Parker Anderson 12 Cross County 22.66 1 Q 2 Brady Stuhmer 11 Alma 23.27 1 q 3 Nolan Nordhues 11 Randolph 23.47 1 4 Nick Miller 12 Hartington 23.74 1 5 Christian Best 10 Elm Creek 23.96 1 6 Jesus Marquez 11 Shelton 24.11 1 7 Andres Mendoza 12 Minatare 24.69 1 -- Malik Morris 11 Parkview Christian DNF 1 Heat #2 1 Kaden Huxoll 12 Cambridge 22.90 2 Q 2 Austin Starr 12 SMC 23.30 2 q 3 Kolton Carlyle 10 Paxton 23.34 2 q 4 Kyle Pardun 11 St. Mary's 23.45 2 5 Joshua Earsom 12 Loomis 23.51 2 6 Benjamin Hinrichs 10 Giltner 23.73 2 7 Clay Finck 12 Falls City Sacred Heart 23.74 2 8 Luke Christensen 12 BDS 23.85 2 Heat #3 1 Austin Hegge 10 Wausa 23.11 3 Q 2 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 23.25 3 q 3 Tyler Schimonitz 11 Paxton 23.25 3 q 4 Kyle Hawthorne 12 Giltner 23.45 3 5 Blake Strecker 12 Humphrey 23.60 3 6 Mario Sanchez 10 Minatare 23.72 3 7 Tanner Cline 12 South Loup 23.92 3 8 Jesse Prieto 10 Guardian Angels Central Catholic 24.08 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Parker Anderson 12 Cross County 22.66 1 Q 1 Kaden Huxoll 12 Cambridge 22.90 2 Q 1 Austin Hegge 10 Wausa 23.11 3 Q 2 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 23.25 3 q 3 Tyler Schimonitz 11 Paxton 23.25 3 q 2 Brady Stuhmer 11 Alma 23.27 1 q 2 Austin Starr 12 SMC 23.30 2 q 3 Kolton Carlyle 10 Paxton 23.34 2 q 4 Kyle Pardun 11 St. Mary's 23.45 2 4 Kyle Hawthorne 12 Giltner 23.45 3 3 Nolan Nordhues 11 Randolph 23.47 1 5 Joshua Earsom 12 Loomis 23.51 2 5 Blake Strecker 12 Humphrey 23.60 3 6 Mario Sanchez 10 Minatare 23.72 3 6 Benjamin Hinrichs 10 Giltner 23.73 2 4 Nick Miller 12 Hartington 23.74 1 7 Clay Finck 12 Falls City Sacred Heart 23.74 2 8 Luke Christensen 12 BDS 23.85 2 7 Tanner Cline 12 South Loup 23.92 3 5 Christian Best 10 Elm Creek 23.96 1 8 Jesse Prieto 10 Guardian Angels Central Catholic 24.08 3 6 Jesus Marquez 11 Shelton 24.11 1 7 Andres Mendoza 12 Minatare 24.69 1 -- Malik Morris 11 Parkview Christian DNF 1 CLASS D BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:40 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Austin Starr 12 SMC 2nd/23.30 248 1 2 Tyler Schimonitz 11 Paxton 3rd/23.25 213 1 3 Austin Hegge 10 Wausa 1st/23.11 289 1 4 Parker Anderson 12 Cross County 1st/22.66 51 1 5 Kaden Huxoll 12 Cambridge 1st/22.90 34 1 6 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 2nd/23.25 58 1 7 Brady Stuhmer 11 Alma 2nd/23.27 1 1 8 Kolton Carlyle 10 Paxton 3rd/23.34 206 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Parker Anderson 12 Cross County 22.21 1 10 2 Kaden Huxoll 12 Cambridge 22.59 1 8 3 Austin Hegge 10 Wausa 22.98 1 6 4 Brady Stuhmer 11 Alma 23.10 1 5 5 Kolton Carlyle 10 Paxton 23.28 1 4 6 Austin Starr 12 SMC 23.32 1 3 7 Michael Knievel 10 Elkhorn Valley 23.37 1 2 8 Tyler Schimonitz 11 Paxton 23.93 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 North Central 3:37.28 1 Dillon Hunt, 11, #179; Trevor Ferguson, 11, #178; Justin Palmer, 10, #180; Carter Camp, 12, #176 2 Giltner 3:37.43 1 Christian Leichty, 9, #95; Ryan Kleier, 12, #94; Kyle Hawthorne, 12, #92; Dustin Hastings, 12, #91 3 Bertrand 3:38.89 1 Jake Samuelson, 10, #18; Ryan Dahlgren, 12, #15; Tyrell Younger, 9, #21; Nick High, 12, #16 4 Humphrey St. Francis 3:38.91 1 Brandon Weidner, 11, #133; James Brockhaus, 11, #128; Chad Haiar, 12, #131; Sam Zach, 11, #137 5 Meridian 3:40.83 1 Brandon Lundholm, 10, #163; Ty Brakhage, 10, #161; Cody Lundholm, 10, #164; Brandon Jackson, 10, #162 6 Potter-Dix 3:41.11 1 Brady Knigge, 12, #219; Cameron Purcell, 10, #221; Kelsey Rozelle, 9, #222; Jake Johnson, 10, #217 7 Paxton 3:42.48 1 Justin Neilsen, 12, #210; Tristan Brott, 11, #205; Zachary Morland, 12, #297; Jordan Loeffler, 11, #208 8 St. Mary's 3:48.83 1 Jared Tomjack, 11, #269; Brant Shoemaker, 10, #302; Zach Novak, 10, #266; Anthony Harvey, 12, #263 Section #2 1 Cambridge 3:30.22 2 Jake Witte, 11, #39; Jordan Volk, 12, #38; Zack Moore, 10, #35; Zane Petersen, 12, #36 2 Hartington 3:32.34 2 Nick Miller, 12, #108; Joe Noecker, 11, #109; Griffon Kalin, 10, #106; Adam Hochstein, 12, #105 3 Brady 3:32.97 2 Eric Martin, 11, #30; Bryley Roper, 12, #31; Zach Mann, 12, #29; Troy Lusk, 10, #28 4 Falls City Sacred Heart 3:34.70 2 Henry Arnold, 9, #71; Lane Barnhill, 12, #72; Sawyer Kean, 10, #77; Clay Finck, 12, #75 5 Shelton 3:34.76 2 Clayton Stoppkotte, 12, #240; Jesus Marquez, 11, #236; Darrek Ellis, 11, #231; David Mueller, 12, #238 6 South Loup 3:35.08 2 Kyle Pierce, 11, #255; Levi Loper, 12, #253; Haden Geiser, 12, #251; Garret Dockweiler, 12, #250 7 Randolph 3:35.53 2 Nick Schmit, 12, #227; Nolan Nordhues, 11, #226; Levi Lackas, 12, #224; Dylan Loberg, 10, #225 8 Osceola 3:39.47 2 Aaron Oquist, 11, #185; Erik Oquist, 11, #186; Clyde Ericson, 12, #182; Colton Kuhnel, 11, #184 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Cambridge 3:30.22 10 2 Hartington 3:32.34 8 3 Brady 3:32.97 6 4 Falls City Sacred Heart 3:34.70 5 5 Shelton 3:34.76 4 6 South Loup 3:35.08 3 7 Randolph 3:35.53 2 8 North Central 3:37.28 1 9 Giltner 3:37.43 10 Bertrand 3:38.89 11 Humphrey St. Francis 3:38.91 12 Osceola 3:39.47 13 Meridian 3:40.83 14 Potter-Dix 3:41.11 15 Paxton 3:42.48 16 St. Mary's 3:48.83