2003
NEBRASKA HIGH SCHOOL STATE
JOURNALISM
CHAMPIONSHIP RESULTS
1. Rob Hunter,
Omaha Central
2. Andrew
Spracklin, Valley
3. Lindsey
Neddenriep, Johnson-Brock
4. Karlie Hunt,
Pierce
5. Grant Brower,
Grand Island Northwest
6. Denise Smith, Ravenna
Black and
White Photography
1. Michael Crum,
Bellevue East
2. Corey Clifford,
Lincoln East
3. Lindsay
Starostka, Columbus
4. Andrew Bailie,
Bellevue East
5. Ann Sherrerd,
Omaha Westside
No other
competitors
Color
Photography
1. Chris Van Kat,
Omaha North
2. Ann Sherrerd,
Omaha Westside
3. Laura Cady,
Omaha Marian
4. Ashley McKillip,
Hayes Center
5. Adam Drey, Blair
6. Travis Rhoades,
Blair
1. Carlos Figueroa,
Bellevue East
2. Chris Stewart,
Bellevue East
3. Noah Hensley,
Bellevue East
4. Kaitlin
Jessing-Butz, Omaha Central
5. Taylor Kohl,
Omaha Westside
6. Anne Poler,
Omaha Marian
Editorial
Cartooning
1. Brad Zywiec,
Columbus
2. Mack Maschmeier,
Fremont
3. Kathleen Clark,
Millard North
4. Seth Torpin,
Waverly
5. Tyler Rinne,
Johnson-Brock
6. Maggie O'Connor,
Omaha Marian
Editorial
Writing
1. Sahara Cathcart,
Johnson-Brock
2. Valerie
Williams, Grand Island
3. Katie Farrell,
Elkhorn
4. Lauren Anderson,
Millard North
5. Hayley
Clatterbuck, Millard South
6. Amanda Hensel,
West Point
Entertainment
Writing
1. Kaitlin
Jessing-Butz, Omaha Central
2. Luke Harrington,
Lincoln Northeast
3. Amy Nilson,
Lincoln East
4. Lauren Anderson,
Millard North
5. Carlos Figueroa,
Bellevue East
6. Bryan Heiman,
Omaha South
1. Bryan Thomas, Millard West
2. Paige Trausch, Silver Lake
3. Jenni Boldra, Omaha North
4. Erica Lowry, Fremont
5. Jordan Kenik, Millard South
6. Brittany Newsam, Fremont
In-depth
Newspaper Coverage
1. Paula Salhany,
Kaitlin Jessing-Butz, Rob Hunter, Jillian Risavi, Omaha Central
2. Jamie Demson,
Lydia Coleman, Shaun Abels, Alicia Dagerman, Sara White, Mindy Bilderbeck,
Omaha North
3. Tina Seehafer,
Josh Avila, Brandon Davis, Aaron Price, Valerie Williams, Grand Island
4. Kati Eitzman, Randi Paulin, Scottsbluff
5. Travis Rhoades,
Justin Ptacnik, Krista Holstein, Lindey Sorenson, Brandi Raymond, Luke Dice,
Blair
6. Amanda Loomis,
Terry Dow, Ashley McKillip, Hayes Center
1. Paula Salhany,
Omaha Central
2. Doug Meigs,
Omaha Central
3. Willa
Ahlschwede, Omaha Westside
4. Connor Meigs,
Omaha Central
5. Laura Cady,
Omaha Marian
6. Rick
Eilenberger, Randy Rogers, McCook
Newspaper
Feature Writing
1. Chris Stewart,
Bellevue, East
2. Amy Ostdiek,
Scottsbluff
3. Rachel
Rentschler, Omaha North
4. Joanna
Lightfoot, Bellevue West
5. Jenna Johnson,
Omaha Marian
6. Angela Witte,
Omaha North
Newspaper
Layout
1. Sumreen Tarar,
Omaha Westside
2. Kiley Mackie,
Scottsbluff
3. Christena
McIntyre, Waverly
4. Alexa Fornoff,
Fremont
5. Courtney Brown,
Valley
6. Hilary Brazeal,
Bellevue West
News
Writing
1. Erin Oliver,
Omaha Westside
2. Amanda
Hungerford, Scottsbluff
3. Brittney Chapin,
Nebraska City
4. Paula Blaylock,
Hayes Center
5. Maria Smith,
Elkhorn
6. Neely Williams,
Elkhorn
Photo
Illustration
1. Travis Rhoades,
Blair
2. Paula Salhany,
Omaha Central
3. Chris Van Kat,
Omaha North
4. Charlie Reed,
Omaha North
5. Kaitlin
Jessing-Butz, Omaha Central
6. Bryan Thomas,
Millard West
Sports
Feature Writing
1. Justin Ptacnik,
Blair
2. Mackenzie
Ottemann, Johnson-Brock
3. Molly Oberg,
Waverly
4. Jack Higgins,
Grand Island
5. Mollie Edson,
Lincoln Southeast
No other
competitors
Sports
News Coverage
1. Travis Rhoades,
Blair
2. Ruth Burke,
Omaha Marian
3. Elizabeth Perry,
Omaha Marian
4. Mitchell
Stehlik, Grand Island
No other competitors
Yearbook
Feature Writing
1. Katherine
Warner, Bellevue West
2. Lynne Clure, Omaha Central
3. Meredith Grunke,
Omaha Central
4. Chassidy Veik, Bellevue East
5. Kera Leonovicz, Omaha Gross Catholic
6. Hallie Bieber, Omaha Central
Yearbook
Layout
1. Savannah Wissig,
Fremont
2. Allison Rippe,
Johnson-Brock
3. Kevin Bair,
Blair
4. Courtney Harman,
Blair
5. Meredith Grunke,
Omaha Central
6. Megan Buda,
Nebraska City
Yearbook
Theme Development
1. Aly Carstens,
Jen Neuberger, Millard North
2. Ben Mendick,
Brooke Sears, Pat Rainbolt, Omaha Gross Catholic
3. Hannah Chandler,
Bellevue East
4. Chelsea Gigax,
Amanda Loomis, Ashley McKillip, Hayes Center
5. Kelly Dolan,
Jenn Cottrell, Lincoln Southeast
6. Nels Sorensen,
Maggie Zabokrtsky, Fairbury
Class A1
Omaha Central, 41.5
Championship Adviser – Matt Deabler, Omaha Central
Omaha North, 25
Omaha Westside,
20.5
Bellevue East, 14
Millard North, 5
Millard West, 5
Grand Island, 1
Omaha Burke, 1
Omaha South, 1
Blair, 30
Championship
Adviser – Bob Bair, Blair
Omaha Marian, 17
Scottsbluff, 15
Bellevue West, 13
Fremont, 13
Elkhorn, 9
Columbus, 6
Grand Island
Northwest, 4
Beatrice, 3
Lincoln Southwest,
3
Omaha Skutt
Catholic, 1
McCook, 35
Championship Adviser – Linda Crandall-Jones, McCook
Columbus Scotus, 15
Omaha Gross
Catholic, 15
Gering, 13
Waverly, 12
Fairbury, 9
Nebraska City, 9
Pierce, 3
Wayne, 3
West Point, 28
Championship
Advisers – Kathy Mahannah, Shawn Hoppes, West Point
Valley, 23
Southern Valley, 18
Centennial, 12
Yutan 10
Ravenna, 7
David City, 6
Heartland, 6
Madison, 4
Hayes Center, 54
Championship
Adviser – Ann Fornoff, Hayes Center
Johnson-Brock, 42
Silver Lake, 7
Falls City Sacred
Heart, 6
Wheeler Central, 2
Chappell, 2