This page last updated - 5/21/2005 5:41:34 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 22' 0-1/2", Cory Allen, Malcolm,12
2nd, 21' 5-3/4", Jordan Bates, Neligh-Oakdale,12
3rd, 21' 3-1/2", Preston Leise, Hartington Cedar Catholic,11
4th, 21' 3", Tyler Ridder, Fullerton,12
5th, 20' 11-3/4", Wes Puffer, Oakland-Craig,12
6th, 20' 10-3/4", Mychael McClure, Wisner-Pilger,9
20' 9-1/4", Dillon Blank, Wilcox-Hildreth,12
20' 3-1/2", Brandon Carda, Crofton,12
20' 2-1/4", Jordan Parr, Hastings St. Cecilia,11
20' 1-1/4", Phillip Welsh, Neligh-Oakdale,12
20' 0-3/4", Bradley Hall, North Platte St. Patrick's,11
20' 0-1/4", Nick Kohlmeyer, Louisville,12
20' 0", Bryan Mendlik, West Point Central Catholic,12
19' 11-3/4", Michael Saalfeld, Aquinas,12
19' 11-1/4", Brady Betten, Deshler,11
19' 10", Jase Dean, Bridgeport,9
19' 9-1/4", Derek Miller, Hershey,12
19' 9-1/4", Jacob Wit, Thayer Central,11
19' 6-1/2", Cole Gurney, Burwell,11
19' 5-3/4", Jeffrey Chvatal, Mead,10
19' 5-1/4", Kyle Krajewski, Garden County,12
18' 8-3/4", Christopher Merrit, Humboldt-Table Rock-Steinauer,10
1st, 55' 0", Justin Daake, Elm Creek,12
2nd, 52' 0-1/2", Matthew Bloyd, Bridgeport,12
3rd, 51' 9-1/2", Brock Simonsen, Lyons-Decatur Northeast,12
4th, 51' 7-1/2", Kenneth Howard, Grand Island Central Catholic,12
5th, 51' 1-1/2", Andrew Seyfert, Wilber-Clatonia,12
6th, 50' 6", Drew Fuecker, Wilcox-Hildreth,12
49' 11", Steven Bazata, Howells,12
48' 5", Jared Crumly, Hartington,11
48' 0", Thomas Hough, Aquinas,12
47' 5", Mitch Mohr, Twin River,11
46' 8", Brandon Thompson, Wood River,12
46' 4", Jace Kluver, Plainview,11
46' 3-3/4", Thomas Hinman, Morrill,11
46' 3", Cody Nelsen, Newman Grove,12
45' 6", Jarrod Daake, Elm Creek,10
45' 4-1/2", Kyle Harris, Elmwood-Murdock,11
45' 2-3/4", Jason Nunnenkamp, Heartland,12
45' 2-3/4", Bryan Anderson, Bennington,12
44' 1-1/2", Derek Reinsch, Fillmore Central,12
44' 0-1/2", Michael Volker, Humboldt-Table Rock-Steinauer,10
43' 8", Paul Bauer, North Bend Central,10
41' 5", Justin Curry, Ponca,10
1st, 45' 2-3/4", Jordan Bates, Neligh-Oakdale,12
2nd, 44' 4", Bradley Hall, North Platte St. Patrick's,11
3rd, 43' 10-1/2", Kyle Schmidt, Franklin,11
4th, 43' 8-3/4", Preston Leise, Hartington Cedar Catholic,11
5th, 42' 11-3/4", Evan Collins, North Platte St. Patrick's,11
6th, 42' 5-1/2", Alex Nickman, Kearney Catholic,12
42' 0-3/4", Jordan Langer, Lincoln Christian,10
42' 0", Scott Wenzl, Tecumseh,10
42' 0", Michael Wegner, Nebraska Christian,12
41' 7-3/4", Joshua Dean, Bridgeport,12
41' 6-3/4", Brendan Borer, West Holt,12
41' 4-1/4", Wes Puffer, Oakland-Craig,12
41' 4-1/4", Thomas Mahoney, Mitchell,12
41' 1-1/2", Brett Ehmen, Heartland,12
40' 11", Lance Pachta, Thayer Central,11
40' 4-1/2", Brian Gralheer, Wisner-Pilger,11
40' 2", Nick Kohlmeyer, Louisville,12
40' 1-1/2", Mychael McClure, Wisner-Pilger,9
40' 0-3/4", Logan Behrendt, Ravenna,11
39' 10", Derek Groskurth, Lincoln Lutheran,11
39' 8-1/2", Corey Kruse, Hartington Cedar Catholic,9
39' 1-3/4", Cody Kavan, Cedar Bluffs,12
1st, 6' 7", Craig Saalfeld, Aquinas,12
2nd, 6' 6", Bradley Hall, North Platte St. Patrick's,11
3rd, 6' 6", Samuel Haase, Lutheran High Northeast,11
4th, 6' 4", Derek Miller, Hershey,12
5th, 6' 4", Tyler Milligan, Southern,10
6th, 6' 4", Tyler Ridder, Fullerton,12
6' 2", Aaron Snyder, Burwell,12
6' 2", Nick Kohlmeyer, Louisville,12
6' 0", Jacob Johnson, Grand Island Central Catholic,10
6' 0", Leigh Fix, West Holt,12
6' 0", Lance Pachta, Thayer Central,11
6' 0", Kellen McClure, Wisner-Pilger,10
5' 10", Zach Rosenboom, Oakland-Craig,9
5' 10", Jason Jones, Ponca,10
5' 10", Kevin Grauberger, Mitchell,11
5' 10", Jared Spellman, Shelton,12
5' 10", Dominique Williams, Fillmore Central,11
5' 10", Justin Robinson, Tecumseh,11
5' 10", Tyler Wells, Plainview,12
5' 10", Shane Divoll, Mead,10
1st, 168' 9", Kenneth Howard, Grand Island Central Catholic,12
2nd, 155' 4", Brock Simonsen, Lyons-Decatur Northeast,12
3rd, 149' 7", Brandon Kavan, Lincoln Christian,12
4th, 149' 1", Jake Eckhardt, Blue Hill,11
5th, 147' 9", Jared Crumly, Hartington,11
6th, 144' 7", Matthew Henrichs, Southern,12
138' 8", Matthew Bloyd, Bridgeport,12
138' 7", Joshua Martin, Elm Creek,10
134' 2", Adam Olson, West Holt,10
133' 6", Bryan Anderson, Bennington,12
133' 4", Jared Smith, Fillmore Central,11
132' 3", Mason Brodine, Elm Creek,11
132' 0", Derek Yendra, Gibbon,12
131' 11", Kevin Loeffler, Perkins County,12
131' 11", Timothy Estudillo, Ord,12
131' 10", Chris Brown, Louisville,11
130' 9", Thomas Hinman, Morrill,11
128' 5", Garek Bebee, Wakefield,10
126' 8", Kyle Harris, Elmwood-Murdock,11
123' 5", Steven Bazata, Howells,12
118' 7", Craig Loeffler, Perkins County,10
101' 10", Jacob Cernin, Yutan,11
100' 1", Drew Onnen, Thayer Central,10
1st, 14' 6", Christopher Streeter, Hershey,11
2nd, 13' 6", Tad Mathers, Hershey,12
3rd, 13' 6", Dane Schipporeit, Ord,12
4th, 13' 6", Joshua Tonniges, Centura,10
Tie 5th, 13' 0", Tyler Jensen, Wisner-Pilger,11
Tie 5th, 13' 0", Isaac Van Matre, Gibbon,11
Tie 5th, 13' 0", Zach Egger, Wood River,11
13' 0", Kaelyn Kohtz, Sutton,12
12' 6", Scott Anderson, Burwell,12
12' 6", Ben Kober, Hastings St. Cecilia,12
12' 6", Kane Znamenacek, Wilber-Clatonia,12
12' 6", Casey Gubbels, Randolph,11
12' 0", Ethan Bellairs, Mitchell,9
12' 0", Daniel Newhoff, Bayard,12
12' 0", Andrew Daro, Aquinas,11
12' 0", Scot Donner, Crofton,9
12' 0", Lucas Buss, Tri County,10
12' 0", Casey Kuska, Exeter-Milligan,11
11' 6", Jordan Emanuel, North Bend Central,10
11' 6", Michael Flewelling, Tecumseh,10
1st, 8:01.817, Wakefield
Taylor Peters, 12, Joel Nixon, 9, Eric Bodlak, 10, Andy Hampl, 11
2nd, 8:07.541, Tri County
Wes Cammack, 12, Matthew Shipp, 9, Michael Parde, 12, Dustin Mammen, 11
3rd, 8:09.169, Aquinas
Brian Birkel, 11, Thadeus DeWispelare, 9, Ryan Sabata, 11, Matthew Brandt, 12
4th, 8:12.740, East Butler
Anthony Aerts, 11, Matthew Prochaska, 9, Eric VanDerslice, 12, Joel Zitek, 12
5th, 8:22.993, Centura
Andrew Moss, 12, Cameron Hinkson, 11, William Trumler, 9, Matthew Panowicz, 11
6th, 8:23.021, Burwell
Nathan Fryzek, 12, Patrick Nagel, 11, James Bird, 11, Tyler Molesworth, 11
8:23.090, North Platte St. Patrick's
8:23.536, Hastings St. Cecilia
8:30.128, Malcolm
8:34.958, Humphrey St. Francis
8:35.135, Plainview
8:36.136, Perkins County
8:44.440, Kimball
8:50.213, Palmyra
8:54.747, Archbishop Bergan
9:02.998, Thayer Central
1st, 9:46.465, Logan Watley, Lincoln Christian,12
2nd, 9:47.514, Wes Cammack, Tri County,12
3rd, 10:00.926, Brendan Darnell, Gibbon,12
4th, 10:01.142, Ricky Trevino, Bayard,10
5th, 10:04.008, Tony Jacobsen, Laurel-Concord,10
6th, 10:04.415, Anthony Aerts, East Butler,11
10:24.189, David Stuart, Kearney Catholic,11
10:25.708, Jared Michaels, Lutheran High Northeast,12
10:31.311, Burton Burton, Southwest,12
10:33.028, Ian Starkel, Stanton,9
10:33.966, John Buso, Gibbon,12
10:37.728, Jens Scholl, Deshler,9
10:42.077, Joseph Klahn, Hemingford,11
10:42.432, Philip Rohde, Twin River,11
10:56.693, James Bierbower, Wakefield,11
10:57.298, Daniel McKenzie, Weeping Water,12
10:59.775, Derek Nordby, Stanton,10
11:01.590, Matthew Finkral, Newman Grove,12
11:06.436, George Ellis, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
11:09.158, Josh Wall, Perkins County,9
11:18.840, Samuel Rempe, Superior,11
11:30.774, J.J. Rodeman, Centura,10
11:44.584, John Kern, Cedar Bluffs,10
SCR , Logan Luetkenhaus, Mead,11
Section Results
Section #1
2:05.380, Blake Brown, North Platte St. Patrick's,11
2:06.138, Blake Mosel, Plainview,11
2:06.430, Ryan Rogers, Yutan,12
2:07.349, Mitch Butterfield, West Holt,12
2:07.801, Casey Thelen, Cross County,12
2:07.874, Andrew Winscot, Southern Valley,11
2:08.023, John Mullen, Archbishop Bergan,11
2:08.181, Dallen Veik, Humphrey St. Francis,10
2:09.809, Kyle Bartels, Kimball,12
2:09.861, Ryan Behrns, Louisville,11
2:10.375, Clancy Anderson, Morrill,10
2:11.487, Valentin Chavez, Tecumseh,11
Section #2
1:59.214, Wes Cammack, Tri County,12
1:59.712, Jared Spellman, Shelton,12
1:59.727, Clint Bottorff, Ponca,12
1:59.972, Andy Hampl, Wakefield,11
2:00.022, Aaron Snyder, Burwell,12
2:01.463, Matthew Brandt, Aquinas,12
2:03.916, Eric Bodlak, Wakefield,10
2:05.226, Andrew Moss, Centura,12
2:06.025, Jared Jacobi, Hastings St. Cecilia,12
2:06.657, Derek Haskell, Lyons-Decatur Northeast,10
2:07.488, Eric Little, Kearney Catholic,12
2:08.328, Tyler Valentine, Sandy Creek,10
Final Results
1st, 1:59.214, Wes Cammack, Tri County,12
2nd, 1:59.712, Jared Spellman, Shelton,12
3rd, 1:59.727, Clint Bottorff, Ponca,12
4th, 1:59.972, Andy Hampl, Wakefield,11
5th, 2:00.022, Aaron Snyder, Burwell,12
6th, 2:01.463, Matthew Brandt, Aquinas,12
2:03.916, Eric Bodlak, Wakefield,10
2:05.226, Andrew Moss, Centura,12
2:05.380, Blake Brown, North Platte St. Patrick's,11
2:06.025, Jared Jacobi, Hastings St. Cecilia,12
2:06.138, Blake Mosel, Plainview,11
2:06.430, Ryan Rogers, Yutan,12
2:06.657, Derek Haskell, Lyons-Decatur Northeast,10
2:07.349, Mitch Butterfield, West Holt,12
2:07.488, Eric Little, Kearney Catholic,12
2:07.801, Casey Thelen, Cross County,12
2:07.874, Andrew Winscot, Southern Valley,11
2:08.023, John Mullen, Archbishop Bergan,11
2:08.181, Dallen Veik, Humphrey St. Francis,10
2:08.328, Tyler Valentine, Sandy Creek,10
2:09.809, Kyle Bartels, Kimball,12
2:09.861, Ryan Behrns, Louisville,11
2:10.375, Clancy Anderson, Morrill,10
2:11.487, Valentin Chavez, Tecumseh,11
Section Results
Section #1
44.651, Thayer Central
44.881, North Bend Central
45.335, West Holt
45.541, Stanton
46.496, Palmyra
DNF , Centura
DNF , Randolph
DNF , Sutherland
Section #2
43.566, Hastings St. Cecilia
44.614, Malcolm
44.680, Wood River
44.795, Aquinas
44.859, Lincoln Christian
44.885, Kimball
45.225, Cedar Bluffs
45.734, Gibbon
Final Results
1st, 43.566, Hastings St. Cecilia
Chris Souchek, 11, Bud Krueger, 12, Nath Duggins, 12, Sam Small, 11
2nd, 44.614, Malcolm
Aaron Smith, 11, Alex Williams, 11, Cory Allen, 12, David Pacula, 12
3rd, 44.651, Thayer Central
Patrick Mumm, 12, Austin Farnstrom, 12, Brian Itzen, 9, Jacob Wit, 11
4th, 44.680, Wood River
Jeff Harders, 11, Keath Wetovick, 9, Tyler Schultz, 10, Jacob Wissing, 10
5th, 44.795, Aquinas
Craig Nickolite, 11, Thomas Glock, 11, Ryan Sabata, 11, Lucas Lavicky, 12
6th, 44.859, Lincoln Christian
Jordan Langer, 10, Adam Stahr, 12, TJ Rexilius, 12, Tim Loeffel, 12
44.881, North Bend Central
44.885, Kimball
45.225, Cedar Bluffs
45.335, West Holt
45.541, Stanton
45.734, Gibbon
46.496, Palmyra
DNF , Centura
DNF , Randolph
DNF , Sutherland
Heat 1
1st, 15.042,
Lucas Lavicky, Aquinas, 12
2nd, 15.188,
Tom Hester, Cross County, 11
3rd, 15.270,
Ray Graef, Tekamah-Herman, 12
4th, 15.272,
Kyle Stroh, Shelton, 12
5th, 15.482,
Dylan Petersen, Hemingford, 12
6th, 15.493,
Joshua Dean, Bridgeport, 12
16.213,
Paul Seger, West Holt, 12
16.293,
Mark Dorcey, North Bend Central, 12
Heat 2
1st, 15.093,
Thomas Glock, Aquinas, 11
2nd, 15.256,
Cody Kavan, Cedar Bluffs, 12
3rd, 15.596,
Ben Johnson, Blue Hill, 11
4th, 15.838,
Kevin Janata, Howells, 10
5th, 15.938,
Timothy Echtenkamp, Centura, 11
6th, 16.070,
Anthony Eggerling, Creighton, 12
16.319,
Joseph Beard, Weeping Water, 12
16.446,
Javan Hansen, Sutherland, 11
Heat 3
1st, 15.145,
Zachary Frink, Ord, 11
2nd, 15.445,
Dane Carlini, North Platte St. Patrick's, 11
3rd, 15.451,
Craig Degenhardt, Thayer Central, 12
4th, 16.115,
Bryon Janata, Howells, 11
5th, 16.130,
Cory Nicholson, Wakefield, 12
6th, 16.166,
Blake Anderson, Randolph, 12
16.703,
Kyle Eller, Aquinas, 11
SCR ,
Taylor Bartels, Tecumseh, 10
1st, 14.539, Lucas Lavicky, Aquinas,12
2nd, 14.918, Cody Kavan, Cedar Bluffs,12
3rd, 15.055, Thomas Glock, Aquinas,11
4th, 15.293, Tom Hester, Cross County,11
5th, 15.377, Ray Graef, Tekamah-Herman,12
6th, 15.397, Kyle Stroh, Shelton,12
15.540, Dane Carlini, North Platte St. Patrick's,11
15.580, Zachary Frink, Ord,11
Heat 1
1st, 11.255,
Kyle Krajewski, Garden County, 12
2nd, 11.336,
Jacob Wissing, Wood River, 10
3rd, 11.512,
Nath Duggins, Hastings St. Cecilia, 12
4th, 11.616,
Charlie Gieseke, Lincoln Lutheran, 12
5th, 11.636,
Thomas Glock, Aquinas, 11
6th, 11.705,
Cory Allen, Malcolm, 12
11.900,
Brad Drumheller, Leigh, 11
12.161,
Grant Jarzynka, Centura, 12
Heat 2
1st, 11.555,
Daniel Bittner, Cedar Bluffs, 12
2nd, 11.634,
Jordan Parr, Hastings St. Cecilia, 11
3rd, 11.813,
Drew Molacek, Stanton, 11
4th, 11.879,
Kellen Goertzen, Heartland, 9
5th, 11.891,
Dane Carlini, North Platte St. Patrick's, 11
6th, 11.895,
Tim Burge, Perkins County, 9
11.943,
Jordan Bates, Neligh-Oakdale, 12
11.986,
Ben Loberg, Randolph, 12
Heat 3
1st, 11.450,
John Heine, Hartington Cedar Catholic, 11
2nd, 11.565,
Gerdon Kopecky, West Holt, 11
3rd, 11.654,
Brett Gumb, Burwell, 10
4th, 11.740,
Colton Jones, Palmyra, 11
5th, 11.742,
Ryan Schledewitz, Hemingford, 12
6th, 11.774,
Tyler Stengel, Deshler, 11
11.921,
Preston Weeces, Tekamah-Herman, 10
12.045,
Nathan Witte, Louisville, 12
1st, 11.190, Kyle Krajewski, Garden County,12
2nd, 11.203, Jacob Wissing, Wood River,10
3rd, 11.385, Nath Duggins, Hastings St. Cecilia,12
4th, 11.483, Gerdon Kopecky, West Holt,11
5th, 11.492, John Heine, Hartington Cedar Catholic,11
6th, 11.551, Charlie Gieseke, Lincoln Lutheran,12
11.570, Jordan Parr, Hastings St. Cecilia,11
DNS , Daniel Bittner, Cedar Bluffs,12
Heat 1
1st, 50.312,
Jase Dean, Bridgeport, 9
2nd, 51.347,
Jake Tinkham, Lincoln Christian, 10
3rd, 51.753,
Brady Betten, Deshler, 11
4th, 51.801,
Mathew Day, Loup City, 10
5th, 51.958,
Cody Klein, Doniphan-Trumbull, 11
6th, 52.061,
Ryan Schledewitz, Hemingford, 12
52.743,
Brett Tighe, Homer, 11
54.136,
Tim Burge, Perkins County, 9
Heat 2
1st, 51.321,
Michael Saalfeld, Aquinas, 12
2nd, 51.997,
Aaron Snyder, Burwell, 12
3rd, 52.630,
Lucas Pesek, Shelton, 12
4th, 52.700,
Bud Krueger, Hastings St. Cecilia, 12
5th, 53.002,
Tyler Van Schoiack, Sutherland, 12
6th, 53.715,
Kyle Kremlacek, Yutan, 12
54.165,
Ryan Molacek, Stanton, 12
SCR ,
Randy Fletcher, Weeping Water, 12
Heat 3
1st, 50.151,
Miles Hunke, North Bend Central, 12
2nd, 51.435,
Evan Friedrich, Osmond, 12
3rd, 51.811,
Nick Bosak, Fullerton, 12
4th, 52.464,
Mitch Butterfield, West Holt, 12
5th, 52.996,
Joseph Beard, Weeping Water, 12
6th, 53.152,
Casey Thelen, Cross County, 12
53.452,
Clint Bottorff, Ponca, 12
54.522,
Tucker Tejkl, Stanton, 12
1st, 50.115, Jase Dean, Bridgeport,9
2nd, 50.575, Jake Tinkham, Lincoln Christian,10
3rd, 50.770, Miles Hunke, North Bend Central,12
4th, 50.992, Michael Saalfeld, Aquinas,12
5th, 51.780, Brady Betten, Deshler,11
6th, 51.906, Mathew Day, Loup City,10
52.208, Evan Friedrich, Osmond,12
52.401, Nick Bosak, Fullerton,12
1st, 4:28.344, Wes Cammack, Tri County,12
2nd, 4:30.206, Logan Watley, Lincoln Christian,12
3rd, 4:31.604, Brendan Darnell, Gibbon,12
4th, 4:34.072, Anthony Aerts, East Butler,11
5th, 4:37.355, Clint Bottorff, Ponca,12
6th, 4:38.453, Dustin Swartz, Ravenna,12
4:39.781, Eric Bodlak, Wakefield,10
4:39.873, Ricky Trevino, Bayard,10
4:42.443, Burton Burton, Southwest,12
4:43.983, David Stuart, Kearney Catholic,11
4:44.287, Derek Sekora, Hastings St. Cecilia,10
4:48.463, Joseph Klahn, Hemingford,11
4:48.899, Dallas Veik, Humphrey St. Francis,10
4:49.609, Jacob Brandl, North Platte St. Patrick's,11
4:49.709, Thomas Valasek, Ord,10
4:50.479, Jared Michaels, Lutheran High Northeast,12
4:52.867, Daniel McKenzie, Weeping Water,12
4:53.063, Brandon Gaines, Tekamah-Herman,12
4:57.467, Andrew Bachman, Leigh,11
4:57.479, George Ellis, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
4:58.073, Jostin Hoit, Fillmore Central,11
5:00.193, Daniel Meradith, Cross County,9
5:01.359, Aaron Olson, West Holt,12
5:11.718, John Mullen, Archbishop Bergan,11
Heat 1
1st, 39.198,
Lucas Lavicky, Aquinas, 12
2nd, 39.603,
Zachary Frink, Ord, 11
3rd, 39.790,
Jordan Parr, Hastings St. Cecilia, 11
4th, 40.368,
Tyson Buresh, East Butler, 10
5th, 40.518,
Tom Hester, Cross County, 11
6th, 41.950,
Cory Nicholson, Wakefield, 12
42.180,
Brent Carmody, Elm Creek, 12
42.288,
Kenton Moore, Exeter-Milligan, 12
Heat 2
1st, 39.864,
Wes Puffer, Oakland-Craig, 12
2nd, 39.954,
Thomas Glock, Aquinas, 11
3rd, 40.522,
Chase Engel, Hemingford, 12
4th, 41.752,
Ray Graef, Tekamah-Herman, 12
5th, 41.807,
Dane Carlini, North Platte St. Patrick's, 11
6th, 44.149,
Kyle Stroh, Shelton, 12
44.909,
Keylyn Anderson, Plainview, 11
45.256,
Lyle Newburn, Concordia, 10
Heat 3
1st, 40.345,
Craig Degenhardt, Thayer Central, 12
2nd, 40.597,
Anthony McPhillips, Humphrey St. Francis, 11
3rd, 41.570,
Dylan Petersen, Hemingford, 12
4th, 41.655,
Paul Seger, West Holt, 12
5th, 42.930,
Blake Anderson, Randolph, 12
6th, 43.805,
Craig Garrison, Centura, 11
47.259,
Drew Molacek, Stanton, 11
49.874,
Chad Phillips, Elmwood-Murdock, 12
1st, 39.200, Jordan Parr, Hastings St. Cecilia,11
2nd, 39.738, Lucas Lavicky, Aquinas,12
3rd, 40.075, Zachary Frink, Ord,11
4th, 40.140, Tyson Buresh, East Butler,10
5th, 40.485, Wes Puffer, Oakland-Craig,12
6th, 40.712, Thomas Glock, Aquinas,11
41.385, Craig Degenhardt, Thayer Central,12
DQ , Tom Hester, Cross County,11
Heat 1
1st, 22.683,
Jacob Wissing, Wood River, 10
2nd, 23.186,
Cody Klein, Doniphan-Trumbull, 11
3rd, 23.198,
Gerdon Kopecky, West Holt, 11
4th, 23.592,
Jacob Wit, Thayer Central, 11
5th, 23.713,
Brett Gumb, Burwell, 10
6th, 23.987,
Andrew Johnson, Lutheran High Northeast, 11
24.105,
Tyler Van Schoiack, Sutherland, 12
25.009,
Joseph Beard, Weeping Water, 12
Heat 2
1st, 22.842,
Miles Hunke, North Bend Central, 12
2nd, 23.135,
Nath Duggins, Hastings St. Cecilia, 12
3rd, 23.216,
Jake Tinkham, Lincoln Christian, 10
4th, 23.282,
Jeffrey Bacon, Lyons-Decatur Northeast, 10
5th, 23.377,
John Heine, Hartington Cedar Catholic, 11
6th, 23.596,
Colton Jones, Palmyra, 11
23.653,
Evan Friedrich, Osmond, 12
DQ ,
Chris Carlsen, Loup City, 12
Heat 3
1st, 22.855,
Jase Dean, Bridgeport, 9
2nd, 22.992,
Kyle Krajewski, Garden County, 12
3rd, 23.277,
Dylan Kathol, Hartington, 11
4th, 23.594,
Brad Drumheller, Leigh, 11
5th, 23.612,
Travis Trojan, East Butler, 12
6th, 23.763,
Daniel Bittner, Cedar Bluffs, 12
24.208,
Tim Burge, Perkins County, 9
24.227,
Benjamin Bargen, Superior, 12
1st, 22.826, Jacob Wissing, Wood River,10
2nd, 23.010, Miles Hunke, North Bend Central,12
3rd, 23.021, Cody Klein, Doniphan-Trumbull,11
4th, 23.048, Kyle Krajewski, Garden County,12
5th, 23.338, Jase Dean, Bridgeport,9
6th, 23.351, Jake Tinkham, Lincoln Christian,10
23.476, Nath Duggins, Hastings St. Cecilia,12
23.506, Gerdon Kopecky, West Holt,11
Section Results
Section #1
3:29.991, North Bend Central
3:33.169, Sutherland
3:33.783, Centura
3:35.179, Pender
3:36.137, Crofton
3:36.737, Homer
3:36.973, Gibbon
3:52.926, Weeping Water
Section #2
3:26.363, Hastings St. Cecilia
3:27.809, Aquinas
3:27.941, West Holt
3:29.339, Thayer Central
3:29.907, East Butler
3:31.994, Shelton
3:32.602, Wakefield
3:34.338, Hemingford
Final Results
1st, 3:26.363, Hastings St. Cecilia
Nath Duggins, 12, Jordan Parr, 11, Adam Bialas, 11, Bud Krueger, 12
2nd, 3:27.809, Aquinas
Craig Saalfeld, 12, Brian Birkel, 11, Matthew Brandt, 12, Michael Saalfeld, 12
3rd, 3:27.941, West Holt
Jacob Osborne, 11, Paul Seger, 12, Mitch Butterfield, 12, Gerdon Kopecky, 11
4th, 3:29.339, Thayer Central
Brian Itzen, 9, Patrick Mumm, 12, Ryan Werner, 12, Craig Degenhardt, 12
5th, 3:29.907, East Butler
Travis Trojan, 12, Tyler Pelan, 11, Tyson Buresh, 10, Joel Zitek, 12
6th, 3:29.991, North Bend Central
Joel Brush, 12, Mark Dorcey, 12, Nathan Reznicek, 11, Miles Hunke, 12
3:31.994, Shelton
3:32.602, Wakefield
3:33.169, Sutherland
3:33.783, Centura
3:34.338, Hemingford
3:35.179, Pender
3:36.137, Crofton
3:36.737, Homer
3:36.973, Gibbon
3:52.926, Weeping Water