This page last updated - 5/22/2010 5:27:22 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 21' 8", Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller,12
2nd, 21' 5-1/2", Erik Derby, Pawnee City,11
3rd, 21' 2-3/4", Jordan Smith, Loup City,12
4th, 21' 2-3/4", Derek Swanson, Shelby,12
5th, 20' 8-1/2", Bryce Potter, Elkhorn Valley,10
6th, 20' 8", Brad Ward, Brady,11
7th, 20' 7-3/4", Kyle Smith, McCool Junction,12
8th, 20' 4-1/4", Derek Hildebrandt, Medicine Valley,9
20' 1", Michael Wiederspan, Prague,12
20' 0-1/4", Mark Baumgartner, SMC,12
19' 10-3/4", Ethan Krings, Humphrey St. Francis,10
19' 6-1/2", Drew Rautenberg, Elkhorn Valley,11
19' 6-1/4", Nathan Mason, Hampton,12
19' 5-1/4", Justin Jacot, Verdigre,11
19' 4-1/2", Dillon Finch, Clearwater/Orchard,12
19' 4-1/4", Jared Shafer, Overton,12
19' 0", Tyler Mohr, Newcastle,11
18' 10-1/2", Nels Anderson, Creek Valley,12
18' 5-1/2", Jonathan Houser, Creek Valley,11
18' 2", Zach Kunz, Stuart,10
1st, 55' 2-1/2", Dillon Carmichael, Loomis,12
2nd, 52' 11", David Meyer, Scribner-Snyder,12
3rd, 50' 9-3/4", Corbin Blede, Brady,12
4th, 49' 1", Drew Ott, Giltner,10
5th, 48' 1-1/4", Jacob Olmstead, Overton,10
6th, 47' 6", Cory Valasek, Spalding/Spalding Academy,12
7th, 47' 2-1/4", Ryan Boeckman, Wynot,12
8th, 45' 1", Zach Lempka, Sterling,12
44' 4", Brett Virgl, Mead,12
43' 4-3/4", Jacob Virgl, Mead,11
43' 1-3/4", Ryan Hircock, Ansley,11
42' 11-3/4", Tyler Dillman, Loup City,11
42' 0", Shawn Christensen, Wallace,11
41' 10-1/2", Addison McCartney, Lawrence-Nelson,11
41' 8", Jordan Brichacek, Howells,10
41' 7", Chad Rokahr, Ewing,12
41' 1", Matthew Zoucha, Cedar Rapids,12
40' 7-1/4", Chad Boeckman, Wynot,11
40' 4-1/2", Billy Richardson, Sterling,10
39' 6", Caleb Lackaff, North Central,10
38' 8", Terryl Peterman, South Platte,10
38' 6", Sean Howard, Creek Valley,11
1st, 43' 7-1/2", Jordan Smith, Loup City,12
2nd, 43' 6-3/4", Cody Stewart, Allen,12
3rd, 43' 6", Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller,12
4th, 43' 4-1/4", Tommy Ruzek, Dodge,12
5th, 43' 2-3/4", Derek Swanson, Shelby,12
6th, 43' 2-1/4", Kyle Smith, McCool Junction,12
7th, 43' 0-1/4", Garrett Sellhorst, Dodge,10
8th, 42' 5", Bryce Mason, Bertrand,11
41' 11-3/4", Drew Rautenberg, Elkhorn Valley,11
41' 6", Derek Durre, Chambers,11
40' 9-1/2", Neil Kramer, Hartington,11
40' 2-1/2", Tyler Wichmann, Palmer,12
40' 0", Martin Warneke, Heartland Lutheran,11
39' 7-1/2", Jake Wirthele, Sterling,11
39' 6-1/4", Brad Ward, Brady,11
39' 2-1/4", Kyle Pohlman, Brady,11
39' 1-1/4", Christopher Koenig, Chambers,11
38' 8-3/4", Austin Weyers, Hay Springs,9
38' 8-1/2", Trevor Poppen, Giltner,10
38' 4-1/4", Tyler Rehbein, Hayes Center,10
37' 11-3/4", Troy McCuiston, Newman Grove,10
37' 11-1/2", Xavier Kvistad, Crawford,12
1st, 6' 6", Lucas Kasson, Amherst,12
2nd, 6' 4", Haden Jensen, Palmer,12
3rd, 6' 4", Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller,12
4th, 6' 2", Cody Stewart, Allen,12
5th, 6' 2", Andrew Christen, Anselmo-Merna,12
6th, 6' 2", Neil Kramer, Hartington,11
7th, 6' 2", Brad Ward, Brady,11
8th, 6' 2", Jacob Salter, Heartland Lutheran,12
6' 0", Tyler Clifford, Hayes Center,12
6' 0", Dylan Dreher, Heartland Lutheran,12
6' 0", Connor Malone, Sterling,11
5' 10", Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller,12
5' 8", Blake Strecker, Humphrey,9
5' 8", Michael Lucas, Sterling,9
5' 8", Tanner Hart, Clearwater/Orchard,11
5' 8", Brandon Arent, Maywood,12
5' 8", Kyle Eby, St. Mary's,11
5' 8", Daniel Buhrman, Palmer,11
5' 8", Tanner Kolar, Greeley-Wolbach,10
1st, 164' 8", Gabe Connealy, Mullen,11
2nd, 159' 2", Dillon Carmichael, Loomis,12
3rd, 158' 3", Ryan Boeckman, Wynot,12
4th, 152' 7", Zachary Olmstead, Overton,11
5th, 149' 11", David Meyer, Scribner-Snyder,12
6th, 146' 9", Matthew Hoffman, Chambers,12
7th, 144' 3", Zach Lempka, Sterling,12
8th, 143' 11", Chad Boeckman, Wynot,11
140' 9", Sam Schlautman, Howells,11
138' 1", Jacob Olmstead, Overton,10
134' 9", Nathan Most, Giltner,12
134' 6", Joseph Osterhoudt, Callaway,12
131' 0", Paul Stachura, North Loup-Scotia,12
130' 3", Travis Garrett, Hayes Center,12
129' 5", Corbin Fagan, Hampton,10
129' 1", Dalton Schafer, Stuart,10
126' 8", Ethan Ruhe, Mead,11
121' 8", Tyke Kozeal, Sargent,10
121' 5", Cory Valasek, Spalding/Spalding Academy,12
120' 5", Jack Wardyn, Palmer,12
119' 9", Devon Fritsche, Medicine Valley,11
119' 2", Shane Benson, Sterling,11
113' 8", Jameson Bartruff, Loomis,11
113' 7", Matthew Zoucha, Cedar Rapids,12
94' 11", Sean Howard, Creek Valley,11
88' 10", Cole Dubs, Hyannis,11
1st, 13' 2", Shane Manning, Exeter-Milligan,12
2nd, 13' 2", Caleb Wood, Pawnee City,12
3rd, 12' 10", Travis Kuck, Bertrand,12
Tie 4th, 12' 6", William Mick, BDS,11
Tie 4th, 12' 6", Tylan Peterson, Medicine Valley,11
6th, 12' 6", Derek Essman, North Loup-Scotia,12
7th, 12' 0", Michael Lassen, North Loup-Scotia,12
8th, 12' 0", Jed Fenske, Sargent,10
12' 0", Jonathan Magill, Arnold,12
12' 0", Tait Sibbel, St. Mary's,10
11' 6", Karson Novacek, BDS,9
11' 0", Ty Eiler, St. Mary's,9
10' 6", Collin Perlinger, Paxton,11
10' 6", Cody Fischer, Hartington,11
10' 6", Adam Wortmann, Hartington,10
1st, 8:14.802, Lindsay Holy Family
Kelan Schumacher, 12, Kyle Wegener, 12, Kevin Weeder, 12, Andrew Kurtenbach, 12
2nd, 8:16.696, Bertrand
Brice Borgmann, 12, Ryan Dahlgren, 9, Dustin Renken, 12, Brock Taute, 11
3rd, 8:25.308, Pawnee City
Jace Bausch, 12, Devon Marteney, 9, Garrett Borcher, 10, Hadley Sejkora, 10
4th, 8:29.970, Mullen
Micah Ruybalid, 12, Jared Simonson, 11, Waylon Carpenter, 9, Bradley Wright, 12
5th, 8:32.006, Falls City Sacred Heart
David Bangert, 10, Austin Martin, 10, Andrew Meyer, 11, Lane Barnhill, 9
6th, 8:32.092, Paxton
Koby Archuletta, 10, Garrett Schimonitz, 10, Zachary Morland, 9, Collin Perlinger, 11
7th, 8:32.442, Allen
Jacob Woodward, 12, Dylan Mahler, 11, Domonick Kennelly, 11, Keith Jorgensen, 12
8th, 8:42.536, McCool Junction
Jeremy Coffey, 11, Wade Obermier, 11, Brandon Suhr, 11, Kyle Smith, 12
8:43.832, Silver Lake
8:47.984, Shelby
8:51.322, Humphrey St. Francis
8:52.274, Exeter-Milligan
8:58.048, Loup City
8:59.176, Crawford
9:14.894, North Valley
9:15.120, Sargent
1st, 9:50.002, Kevin Weeder, Lindsay Holy Family,12
2nd, 9:57.166, Brock Taute, Bertrand,11
3rd, 10:09.588, Austin Hamm, Bloomfield,10
4th, 10:12.506, Justin Huff, Creek Valley,11
5th, 10:24.276, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,11
6th, 10:24.950, Dillon Dexter, Nebraska Christian,11
7th, 10:30.306, Mitchell Schleis, Shelby,10
8th, 10:32.386, Koby Archuletta, Paxton,10
10:33.932, Kyle Finnegan, Allen,10
10:47.094, Coleman Cogswell, McCool Junction,9
10:52.150, Levi White, Maywood,10
10:52.918, David Vincent, Sargent,10
10:53.388, Jared Reiman, Lawrence-Nelson,11
10:54.350, Kenneth Ramsay, Hyannis,12
10:57.804, Jahn Landrigan, Nebraska Christian,9
11:01.376, Shane Carrender, Pender,11
11:04.250, Dalton Riedel, Brady,11
11:10.924, Ernest Short, Clearwater/Orchard,9
11:28.102, Brandon Suhr, McCool Junction,11
11:28.124, Taylor Quinn, Loup City,12
11:34.044, Britton Tasa, Humphrey St. Francis,11
11:34.070, Corbin Rasmussen, Chambers,9
11:35.338, Drew Smith, Elkhorn Valley,10
DNF , Nathan Kosse, Silver Lake,12
Section Results
Section #1
2:07.427, Guy Fenske, Sargent,10
2:07.805, Jeremy Coffey, McCool Junction,11
2:08.713, Max Owens, Callaway,12
2:08.799, Joshua Rathman, Shelby,11
2:09.587, Jared Gillilan, Wausa,12
2:10.001, Logan Kaup, Stuart,12
2:10.123, Vincent Aerts, East Butler,12
2:12.787, Curtis Dather, North Valley,11
2:13.173, Aaron Wieser, Humphrey St. Francis,12
2:14.453, Nathan Wojciechowski, Minatare,10
2:14.765, Luke Johnson, Banner County,9
2:16.925, Tyler Brester, Howells,11
Section #2
1:58.564, Bradley Wright, Mullen,12
2:02.110, Hadley Sejkora, Pawnee City,10
2:02.320, Andrew Kurtenbach, Lindsay Holy Family,12
2:04.462, Dustin Renken, Bertrand,12
2:04.466, Garrett Zoucha, BDS,12
2:04.978, Tyler Mohr, Newcastle,11
2:04.988, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,11
2:06.204, Jason Pohlmeier, Lawrence-Nelson,11
2:06.526, David Bangert, Falls City Sacred Heart,10
2:06.828, Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy,11
2:07.764, Judd Jarzynka, Loup City,12
2:09.194, Connor Hansen, Silver Lake,12
Final Results
1st, 1:58.564, Bradley Wright, Mullen,12
2nd, 2:02.110, Hadley Sejkora, Pawnee City,10
3rd, 2:02.320, Andrew Kurtenbach, Lindsay Holy Family,12
4th, 2:04.462, Dustin Renken, Bertrand,12
5th, 2:04.466, Garrett Zoucha, BDS,12
6th, 2:04.978, Tyler Mohr, Newcastle,11
7th, 2:04.988, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,11
8th, 2:06.204, Jason Pohlmeier, Lawrence-Nelson,11
2:06.526, David Bangert, Falls City Sacred Heart,10
2:06.828, Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy,11
2:07.427, Guy Fenske, Sargent,10
2:07.764, Judd Jarzynka, Loup City,12
2:07.805, Jeremy Coffey, McCool Junction,11
2:08.713, Max Owens, Callaway,12
2:08.799, Joshua Rathman, Shelby,11
2:09.194, Connor Hansen, Silver Lake,12
2:09.587, Jared Gillilan, Wausa,12
2:10.001, Logan Kaup, Stuart,12
2:10.123, Vincent Aerts, East Butler,12
2:12.787, Curtis Dather, North Valley,11
2:13.173, Aaron Wieser, Humphrey St. Francis,12
2:14.453, Nathan Wojciechowski, Minatare,10
2:14.765, Luke Johnson, Banner County,9
2:16.925, Tyler Brester, Howells,11
Section Results
Section #1
45.907, Spalding/Spalding Academy
46.313, Exeter-Milligan
46.347, Wallace
46.545, Medicine Valley
46.705, Giltner
46.849, Cody-Kilgore
46.861, Creek Valley
47.091, North Loup-Scotia
Section #2
43.822, Falls City Sacred Heart
44.306, Sargent
44.798, Humphrey St. Francis
44.888, Palmer
45.006, Pawnee City
45.136, Verdigre
45.238, Howells
45.316, Hartington
Final Results
1st, 43.822, Falls City Sacred Heart
Lane Barnhill, 9, Reed Barnhill, 11, Andrew Meyer, 11, Terry Handley, 12
2nd, 44.306, Sargent
Barry Morse, 12, Jed Fenske, 10, Tyke Kozeal, 10, Jeff Slagle, 12
3rd, 44.798, Humphrey St. Francis
Casey Wallin, 12, Blake Krings, 10, Matt Korus, 12, Kyle Christensen, 10
4th, 44.888, Palmer
Logan Simonson, 12, Bryce Wichmann, 10, Tyler Wichmann, 12, Haden Jensen, 12
5th, 45.006, Pawnee City
Ben Blecha, 12, Caleb Wood, 12, Erik Derby, 11, Thomas Pearson, 11
6th, 45.136, Verdigre
Justin Jacot, 11, Jared Dather, 12, Jordan Larsen, 11, Nathan Hrbek, 12
7th, 45.238, Howells
Trent Mastny, 10, Tyler Brester, 11, Dillon Dostal, 11, Clint Belina, 12
8th, 45.316, Hartington
Mason Miller, 12, Chad Miller, 11, Alec Fuelberth, 9, Nathan McPhillips, 11
45.907, Spalding/Spalding Academy
46.313, Exeter-Milligan
46.347, Wallace
46.545, Medicine Valley
46.705, Giltner
46.849, Cody-Kilgore
46.861, Creek Valley
47.091, North Loup-Scotia
Heat 1
1st, 15.393,
Elliot Murphy, Nebraska Christian, 12
2nd, 15.659,
Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller, 12
3rd, 15.745,
Joshua Tomjack, St. Mary's, 12
4th, 16.069,
Andrew Christen, Anselmo-Merna, 12
5th, 16.261,
Trevor Poppen, Giltner, 10
6th, 16.279,
Jon Brockhaus, Humphrey St. Francis, 11
7th, 16.951,
Lucas Gleisberg, Medicine Valley, 9
8th, 17.243,
Ross Olsen, Coleridge, 12
Heat 2
1st, 15.265,
Neil Kramer, Hartington, 11
2nd, 16.213,
Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 10
3rd, 16.417,
Luke Woods, Nebraska Christian, 10
4th, 16.555,
William Glendy, Callaway, 11
5th, 16.773,
Tyler Melnick, North Loup-Scotia, 12
6th, 16.877,
Ty Ottoson, Potter-Dix, 10
7th, 16.959,
Tyler Stark, North Valley, 11
8th, 18.999,
Will Burenheide, Falls City Sacred Heart, 9
Heat 3
1st, 16.071,
Brandon Arent, Maywood, 12
2nd, 16.085,
Austin Peters, Hampton, 12
3rd, 16.403,
Trent Braun, Cedar Rapids, 9
4th, 16.543,
Justin Romeo, Medicine Valley, 11
5th, 16.575,
Bryan Ferguson, Hyannis, 11
6th, 17.771,
Shawn Korth, Lindsay Holy Family, 11
7th, 18.219,
Daltyn Hroch, Diller-Odell, 12
8th, 18.465,
Evan Muller, Scribner-Snyder, 12
1st, 15.076, Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller,12
2nd, 15.198, Brandon Arent, Maywood,12
3rd, 15.222, Neil Kramer, Hartington,11
4th, 15.312, Elliot Murphy, Nebraska Christian,12
5th, 15.604, Joshua Tomjack, St. Mary's,12
6th, 15.744, Austin Peters, Hampton,12
7th, 16.092, Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller,10
DQ , Andrew Christen, Anselmo-Merna,12
Heat 1
1st, 11.595,
Jed Fenske, Sargent, 10
2nd, 11.669,
Ryan Harre, Exeter-Milligan, 12
3rd, 11.677,
Marc Schlecht, Scribner-Snyder, 11
4th, 11.749,
Derek Swanson, Shelby, 12
5th, 11.789,
Justin Jacot, Verdigre, 11
6th, 11.817,
Casey Wallin, Humphrey St. Francis, 12
7th, 11.953,
Jonathan Houser, Creek Valley, 11
Heat 2
1st, 11.309,
Haden Jensen, Palmer, 12
2nd, 11.651,
Chad Miller, Hartington, 11
3rd, 11.663,
DJ Bamesberger, Hampton, 11
4th, 11.679,
Lance English, Sumner-Eddyville-Miller, 10
5th, 11.841,
Coltin Wobig, Cody-Kilgore, 11
6th, 12.023,
Adam Bretschneider, North Central, 11
DQ ,
Clive Brown, Hitchcock County, 11
Heat 3
1st, 11.395,
Terry Handley, Falls City Sacred Heart, 12
2nd, 11.747,
Steven Schmeits, Spalding/Spalding Academy, 11
3rd, 11.765,
Troy McCuiston, Newman Grove, 10
4th, 11.807,
Sean May, Wallace, 11
5th, 11.849,
Benjamin Kugler, Eustis-Farnam, 12
6th, 11.875,
Weston Tagtmeyer, Creek Valley, 11
7th, 11.991,
Nathan Most, Giltner, 12
8th, 12.985,
Todd Walz, SMC, 12
1st, 11.071, Haden Jensen, Palmer,12
2nd, 11.117, Terry Handley, Falls City Sacred Heart,12
3rd, 11.253, Ryan Harre, Exeter-Milligan,12
4th, 11.397, Jed Fenske, Sargent,10
5th, 11.427, Marc Schlecht, Scribner-Snyder,11
6th, 11.495, Lance English, Sumner-Eddyville-Miller,10
7th, 11.573, Chad Miller, Hartington,11
8th, 11.579, DJ Bamesberger, Hampton,11
Heat 1
1st, 50.633,
Bradley Wright, Mullen, 12
2nd, 51.723,
Garrett Zoucha, BDS, 12
3rd, 52.465,
Peter Jenkins, Callaway, 12
4th, 53.043,
Brady Rosno, Hayes Center, 12
5th, 53.595,
Tatem Fowlkes, Newman Grove, 11
6th, 54.119,
Michael Wiederspan, Prague, 12
7th, 54.207,
Timm Schneider, Arcadia, 10
8th, 54.815,
Alex Hyde, Ewing, 12
Heat 2
1st, 52.183,
Matt Korus, Humphrey St. Francis, 12
2nd, 53.119,
Jared Rathje, Silver Lake, 12
3rd, 53.355,
Sean May, Wallace, 11
4th, 53.867,
Xavier Kvistad, Crawford, 12
5th, 55.227,
Anthony Williams, Allen, 12
6th, 55.339,
Ron Bohn, North Loup-Scotia, 12
7th, 55.433,
Austin Stride, Exeter-Milligan, 11
DNF ,
Bryan Ferguson, Hyannis, 11
Heat 3
1st, 52.316,
Benjamin Kugler, Eustis-Farnam, 12
2nd, 52.444,
Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 10
3rd, 52.736,
Brandon Arent, Maywood, 12
4th, 52.932,
Colin VanGroningen, Sterling, 10
5th, 53.630,
Dustin Gerdes, Cedar Bluffs, 11
6th, 53.642,
Ryan Borg, Stuart, 11
7th, 54.208,
Patrick Kennedy, Greeley-Wolbach, 12
8th, 54.264,
Tyler Mohr, Newcastle, 11
1st, 50.653, Bradley Wright, Mullen,12
2nd, 51.533, Garrett Zoucha, BDS,12
3rd, 51.871, Matt Korus, Humphrey St. Francis,12
4th, 52.017, Jarod Podliska, Humphrey St. Francis,10
5th, 52.159, Colin VanGroningen, Sterling,10
6th, 52.459, Benjamin Kugler, Eustis-Farnam,12
7th, 52.509, Peter Jenkins, Callaway,12
8th, 52.563, Brandon Arent, Maywood,12
1st, 4:32.131, Brock Taute, Bertrand,11
2nd, 4:38.831, Kevin Weeder, Lindsay Holy Family,12
3rd, 4:41.193, Adam Hochstein, Hartington,9
4th, 4:41.919, Dillon Dexter, Nebraska Christian,11
5th, 4:46.885, Hadley Sejkora, Pawnee City,10
6th, 4:48.135, Dustin Renken, Bertrand,12
7th, 4:48.429, Justin Huff, Creek Valley,11
8th, 4:49.101, Koby Archuletta, Paxton,10
4:49.595, Jacob Woodward, Allen,12
4:49.659, David Vincent, Sargent,10
4:50.591, Austin Hamm, Bloomfield,10
4:52.971, Tyler Manning, Exeter-Milligan,11
4:52.995, Mitchell Schleis, Shelby,10
4:55.467, Kelan Schumacher, Lindsay Holy Family,12
4:59.017, Ethan Kreutz, Giltner,10
5:00.327, Nathan Kosse, Silver Lake,12
5:05.241, Collin Perlinger, Paxton,11
5:05.249, Kenneth Ramsay, Hyannis,12
5:11.378, Luke Paczosa, Loup City,12
5:13.761, Kelly Kramer, Stuart,10
5:23.714, Ernest Short, Clearwater/Orchard,9
5:25.034, Quinn Malmberg, Pender,10
5:54.126, Garrett Bowder, Pender,9
DNF , Lincoln Blede, Brady,10
Heat 1
1st, 41.101,
Brandon Arent, Maywood, 12
2nd, 42.039,
Ben Blecha, Pawnee City, 12
3rd, 42.425,
Luke Woods, Nebraska Christian, 10
4th, 42.543,
Xavier Kvistad, Crawford, 12
5th, 43.877,
Kyle Wegener, Lindsay Holy Family, 12
6th, 43.971,
Austin Peters, Hampton, 12
7th, 44.791,
Logan Peters, Pender, 10
SCR ,
Theo Williams, Sargent, 11
Heat 2
1st, 41.044,
Neil Kramer, Hartington, 11
2nd, 41.438,
Joshua Tomjack, St. Mary's, 12
3rd, 41.476,
Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller, 12
4th, 41.692,
Elliot Murphy, Nebraska Christian, 12
5th, 42.022,
William Glendy, Callaway, 11
6th, 42.210,
Bryce Schilousky, Cedar Rapids, 12
7th, 43.810,
Dustin Bryant, Cody-Kilgore, 12
8th, 45.744,
Zachary Cruz, Hitchcock County, 11
Heat 3
1st, 41.870,
Bryan Gray, Mullen, 11
2nd, 42.148,
Bryan Ferguson, Hyannis, 11
3rd, 43.074,
Justin Romeo, Medicine Valley, 11
4th, 43.226,
Todd Pernicek, East Butler, 12
5th, 43.284,
Mitchell Schroeder, BDS, 12
6th, 43.702,
Ross Olsen, Coleridge, 12
7th, 43.836,
Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 10
8th, 44.944,
Jake Wirthele, Sterling, 11
1st, 41.238, Joshua Tomjack, St. Mary's,12
2nd, 41.330, Brandon Arent, Maywood,12
3rd, 41.810, Neil Kramer, Hartington,11
4th, 42.188, Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller,12
5th, 42.378, William Glendy, Callaway,11
6th, 42.444, Elliot Murphy, Nebraska Christian,12
7th, 42.780, Ben Blecha, Pawnee City,12
8th, 43.502, Bryan Gray, Mullen,11
Heat 1
1st, 23.315,
Terry Handley, Falls City Sacred Heart, 12
2nd, 23.589,
Ryan Harre, Exeter-Milligan, 12
3rd, 23.815,
DJ Bamesberger, Hampton, 11
4th, 23.907,
Troy McCuiston, Newman Grove, 10
5th, 23.973,
Heath Lee, Hay Springs, 11
6th, 24.347,
Jared Hodgson, Overton, 12
7th, 24.403,
Derek Essman, North Loup-Scotia, 12
Heat 2
1st, 23.411,
Chad Miller, Hartington, 11
2nd, 23.729,
Jeff Slagle, Sargent, 12
3rd, 24.077,
Steven Schmeits, Spalding/Spalding Academy, 11
4th, 24.173,
Sean May, Wallace, 11
5th, 24.249,
Rodney Motz II, Crawford, 11
6th, 24.269,
Erik Derby, Pawnee City, 11
7th, 24.413,
Garrett Howitt, Stuart, 11
8th, 24.477,
Nathan Most, Giltner, 12
Heat 3
1st, 22.762,
Haden Jensen, Palmer, 12
2nd, 23.918,
Garrett Schimonitz, Paxton, 10
3rd, 23.924,
Justin Jacot, Verdigre, 11
4th, 23.978,
Clint Belina, Howells, 12
5th, 24.102,
Coltin Wobig, Cody-Kilgore, 11
6th, 24.440,
Dylan Kost, East Butler, 12
7th, 24.496,
Dalton Tift, Humphrey, 11
8th, 24.562,
Brady Rosno, Hayes Center, 12
1st, 22.517, Haden Jensen, Palmer,12
2nd, 23.079, Terry Handley, Falls City Sacred Heart,12
3rd, 23.311, Ryan Harre, Exeter-Milligan,12
4th, 23.533, Chad Miller, Hartington,11
5th, 23.745, Garrett Schimonitz, Paxton,10
6th, 23.751, DJ Bamesberger, Hampton,11
7th, 23.857, Troy McCuiston, Newman Grove,10
8th, 23.871, Jeff Slagle, Sargent,12
Section Results
Section #1
3:38.512, Sterling
3:39.370, Stuart
3:40.130, Sargent
3:40.258, Allen
3:42.170, Crawford
3:45.684, Shelby
3:46.210, Lindsay Holy Family
3:47.632, Exeter-Milligan
Section #2
3:31.395, Bertrand
3:31.737, Mullen
3:32.805, Callaway
3:35.435, BDS
3:36.925, Humphrey St. Francis
3:38.613, Lawrence-Nelson
3:40.787, Silver Lake
3:41.211, Pawnee City
Final Results
1st, 3:31.395, Bertrand
Dustin Renken, 12, Ryan Dahlgren, 9, Angel Murillo, 11, Brock Taute, 11
2nd, 3:31.737, Mullen
Bradley Wright, 12, Jared Simonson, 11, Micah Ruybalid, 12, Bryan Gray, 11
3rd, 3:32.805, Callaway
Peter Jenkins, 12, Max Owens, 12, Zane Ellis, 10, Aaron Stryker, 10
4th, 3:35.435, BDS
Broderick Bowman, 12, Derek Swartzendruber, 11, Mitchell Schroeder, 12, Garrett Zoucha, 12
5th, 3:36.925, Humphrey St. Francis
Aaron Wieser, 12, Ethan Krings, 10, Jarod Podliska, 10, Matt Korus, 12
6th, 3:38.512, Sterling
John Parrish, 11, Michael Lucas, 9, Mark Wenzl, 9, Colin VanGroningen, 10
7th, 3:38.613, Lawrence-Nelson
Jason Hubl, 12, Cody Bolte, 12, David Kimminau, 10, Jason Pohlmeier, 11
8th, 3:39.370, Stuart
Zach Kunz, 10, Garrett Howitt, 11, Logan Kaup, 12, Ryan Borg, 11
3:40.130, Sargent
3:40.258, Allen
3:40.787, Silver Lake
3:41.211, Pawnee City
3:42.170, Crawford
3:45.684, Shelby
3:46.210, Lindsay Holy Family
3:47.632, Exeter-Milligan