This page last updated - 5/24/97 6:20:12 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 23' 0-1/2", Shane Godtel, Arcadia,12
2nd, 22' 10-1/2", Brian Schukar, Loomis,11
3rd, 21' 10-1/2", Travis Pekny, Clarkson,12
4th, 21' 8-1/4", Dan Davis, Chappell,11
5th, 21' 6-1/2", Jeff Barber, Diller,11
6th, 20' 5-1/4", Mark Horstman, Sterling,12
20' 2-3/4", Abe Hinman, Callaway,11
20' 2-1/2", Cory Eikmeier, Dodge,12
20' 0-1/2", Eddie Couch, Mead,11
19' 11-1/2", Toby Knott, Arthur,12
19' 11", Aaron Shadley, Trenton,12
19' 10-3/4", Clint Vander Wey, Cody,11
19' 10-1/4", Dan Doremus, Benedict,12
19' 10", Daniel Dempster, Orchard,11
19' 7-1/4", Bryce Miller, Nelson,10
19' 6-1/2", Danny Graham, Milligan,12
19' 4-1/2", James Poss, Elba,12
19' 4", Aaron Cropp, Nemaha Valley,12
19' 2", Justin Pfeifer, Humphrey St Francis,9
18' 0-1/2", Cody Jeffers, Hayes Center,11
17' 1-3/4", John Iburg, Petersburg,11
1st, 56' 1", Matt Ickes, Orchard,12
2nd, 52' 7-1/2", Scott Schepers, Fairmont,12
3rd, 51' 8-3/4", Seth Meyer, Orchard,12
4th, 50' 10-1/2", Brandon Sells, Falls City SH,11
5th, 50' 9", Craig Binder, Table Rock,12
6th, 50' 6-1/2", Matt McGinn, Anselmo-Merna,12
50' 3", Mike Skeen, Kenesaw,12
48' 7-1/4", Curt Schutt, Mead,12
48' 2", Nick Hunke, Dodge,11
48' 1", Tim Schrock, Nelson,12
47' 11", Mark Hassett, Mullen,12
47' 9", Brandon Miller, Elgin,12
47' 8", Steve Kriewald, North Loup-Scotia,9
47' 7-1/2", Stephan Statz, Nelson,11
47' 2-1/4", Eric Pheiffer, Wauneta-Palisade,11
47' 0-1/2", Aaron Meier, Amherst,12
46' 7-1/4", Matt Kucera, Clarkson,12
46' 1", Scott Mitchell, Lodgepole,12
45' 5", Josh Lovato, Minatare,10
45' 2", Derek Peters, Friend,12
44' 7", Heath Mlady, Wallace,10
42' 10", Jamie Haag, Mead,11
1st, 46' 4-3/4", Travis Pekny, Clarkson,12
2nd, 45' 3-1/4", Dan Davis, Chappell,11
3rd, 44' 0", Brian Schukar, Loomis,11
4th, 43' 10", Eddie Couch, Mead,11
5th, 43' 8-1/2", Bob Abrahams, Beemer,12
6th, 43' 7-1/2", Jeff Turman, Hay Springs,12
43' 6", Brent Roberts, Niobrara-Santee,11
43' 0", Toby Knott, Arthur,12
42' 7-1/2", Wade Marsh, Mullen,11
42' 4-3/4", Curt Barnard, Lewiston,12
42' 3-1/2", Ryan Harms, Chester-H-B,10
42' 2-3/4", Sam Linquist, Osceola,10
42' 1-3/4", Abe Hinman, Callaway,11
42' 0", Matt Hazen, Maywood,11
41' 10-1/4", Scott Krobot, Stuart,11
41' 5", Cody Jeffers, Hayes Center,11
41' 4", Brock Wettstead, Fairmont,10
40' 8-1/4", Evan Eckhout, Amherst,10
40' 1-3/4", Dan Kern, North Loup-Scotia,12
40' 0-1/2", Preston Meints, Adams,10
39' 9-1/2", David Folkerts, Bradshaw,10
39' 6-3/4", Jayson Alder, Stuart,11
39' 4-3/4", Anthony Hudson, Polk-Hordville,10
39' 3-1/2", Tom Jarosz, Cedar Rapids,10
1st, 6' 5", Chris Isaacson, Loomis,12
2nd, 6' 4", Wes Wells, Elba,11
Tie 3rd, 6' 2", Chad Duryea, Anselmo-Merna,11
Tie 3rd, 6' 2", Trent Johnson, Ansley,10
Tie 3rd, 6' 2", Dusty Way, Bertrand,9
Tie 3rd, 6' 2", Nels Nelson, Bancroft-Rosalie,11
6' 2", Derek Bailey, Ansley,10
6' 2", Jason Kneifl, Newcastle,11
6' 2", Daniel Dempster, Orchard,11
6' 0", Matt Schaaf, Stuart,12
6' 0", Eric Schmitz, Pawnee City,12
6' 0", Seth Ray, Thedford,11
6' 0", Jeff Barber, Diller,11
6' 0", Matt Freitag, Chester-H-B,9
6' 0", Aaron Jackson, Pawnee City,12
6' 0", Scott Biltoft, Davenport,9
6' 0", Michael Buecker, Crawford,10
5' 10", Josh Wessel, Humphrey St Francis,10
5' 10", Cullen Odell, Brady,10
5' 10", Brad Werts, St. Edward,12
5' 10", Brittain Frerichs, Leyton,11
5' 10", Adam Nelson, Harvard,11
5' 10", Toby Hamilton, Wauneta-Palisade,11
5' 10", Robbie Elson, Curtis Med Valley,10
5' 10", Abe Hinman, Callaway,11
5' 10", Josh Wilken, Sterling,12
5' 10", Justin Pfeifer, Humphrey St Francis,9
1st, 154' 7", Andy Chapman, Silver Lake,12
2nd, 151' 10", Nate Gustin, Bancroft-Rosalie,10
3rd, 144' 8", Adam Patrick, North Loup-Scotia,10
4th, 142' 9", David Smith, Arnold,10
5th, 141' 2", Alex Schnitzer, NE City Lourdes,12
6th, 139' 6", Andrew Zeisler, Butte,11
138' 3", Ryan Eickman, Nelson,11
136' 3", Scott Schepers, Fairmont,12
135' 11", Seth Meyer, Orchard,12
134' 6", Jason Cunningham, Twin Valley,12
133' 3", Morgan Muzzey, Minatare,10
133' 2", Kirby Kasten, Potter-Dix,12
131' 5", Derek Kotschwar, Eustis/Farnam,12
130' 11", Matt Weber, Dorchester,12
129' 7", Jamie Haag, Mead,11
129' 5", Josh Klute, Hampton,10
126' 11", Mike Skeen, Kenesaw,12
126' 2", Mark Hassett, Mullen,12
124' 7", Matt McKay, Spalding Academy,11
124' 5", Dale Nellor, Beemer,12
113' 7", Jeremy Hinze, Rising City,10
1st, 13' 2", Joe DeMilt, Eustis/Farnam,11
2nd, 13' 2", Josh Sand, Bertrand,12
3rd, 13' 2", Luke Taft, Falls City SH,11
4th, 12' 6", Chad Nitchie, Wilcox,9
5th, 12' 6", Barry Allemang, Clearwater,11
6th, 12' 6", David Brinkman, Nemaha Valley,12
12' 0", Jason Jacob, Clearwater,12
12' 0", Justin Loeffler, Paxton,10
12' 0", Travis Chrisman, McCool Junction,11
12' 0", Mike Metz, Cedar Rapids,11
11' 0", Bernie Boeser, Stapleton,9
11' 0", Bryce Miller, Nelson,10
10' 6", Bryan Christian, McCool Junction,12
10' 0", Roland Garcia, South Platte,11
10' 0", Matt Roberts, Ansley,10
10' 0", Josh McCain, Wheeler Central,11
1st, 8:20.11, Table Rock
Nick Blecha, 12, Scott Barnett, 11, Oliver Reynoso, 10, David Mezger, 12
2nd, 8:25.50, Niobrara-Santee
Wilmer Flyinghawk, 12, Scott Wilson, 10, Rob Kopp, 11, Waylon Long, 10
3rd, 8:28.30, South Platte
Phil McBride, 11, Stephen McGreer, 12, Tom Zimmerman, 12, Joe Cooper, 12
4th, 8:32.91, Bertrand
Luke Ford, 10, Chad Robison, 10, Ross Winheim, 9, Ryan Kuck, 12
5th, 8:35.07, Brady
Steve Einspahr, 12, Zane Isackson, 11, Levi Nelson, 10, Luke Mann, 10
6th, 8:35.33, Maywood
Nick Chase, 12, Justin Ontiveros, 9, Mason Wolzen, 11, Casey Werkmeister, 11
8:35.86, Paxton
8:36.28, Chester-H-B
8:36.35, Lynch
8:38.23, Mullen
8:42.52, Pleasanton
8:42.69, Butte
8:53.66, Wolbach
8:55.19, Palmer
8:58.21, Hyannis
9:15.79, Shelby
1st, 9:51.21, Steve Einspahr, Brady,12
2nd, 9:56.69, Waylon Strom, Lynch,12
3rd, 10:01.71, Brian Lemerond, Falls City SH,10
4th, 10:10.30, Pat MacDonald, Omaha Brownell-Talbot,11
5th, 10:11.44, Ryan Kuck, Bertrand,12
6th, 10:11.45, Doyl Flaming, Wauneta-Palisade,11
10:12.21, Wayne McNutt, McPherson Co,10
10:26.03, Tim Eischeid, Pope John,9
10:26.46, B.J. Nilson, Keya Paha,12
10:29.03, Ben Baedke, Wausa,9
10:30.11, Scott Rief, Shelby,9
10:33.53, Luke Connell, McPherson Co,10
10:34.30, Oliver Reynoso, Table Rock,10
10:38.35, Nick Perales, Minatare,9
10:38.64, Jason Cooper, Hampton,10
10:42.65, Nathanael Sims, Johnson-Brock,11
Section Results
Section #1
2:03.69, Troy Pfeifer, Lindsay Holy Fam,12
2:04.30, Oliver Reynoso, Table Rock,10
2:04.99, Josh Templeman, Newcastle,11
2:05.25, Justin Sunday, Osceola,10
2:06.55, Jerod Welch, Chester-H-B,11
2:07.05, Chad Robison, Bertrand,10
2:07.48, Adam Hornung, Arnold,12
2:07.75, Tim Miller, Bancroft-Rosalie,11
2:08.57, Joel Rowse, Bradshaw,11
2:09.97, Nate Seadore, Callaway,12
2:10.43, Matt Haake, Davenport,11
2:10.47, Robbie Petersen, Exeter,10
Section #2
1:58.53, Theron Kitt, Wauneta-Palisade,12
1:59.29, Casey Werkmeister, Maywood,11
1:59.55, David Mezger, Table Rock,12
2:00.56, Nolan May, Hayes Center,12
2:02.10, Luke Meduna, Wilcox,11
2:02.16, Curt Williamson, Butte,10
2:03.80, Joe Cooper, South Platte,12
2:04.96, Brandon Elwood, Waterloo,11
2:07.45, Todd Chandler, Pleasanton,12
2:08.60, Eli Garza, Minatare,12
Final Results
1st, 1:58.53, Theron Kitt, Wauneta-Palisade,12
2nd, 1:59.29, Casey Werkmeister, Maywood,11
3rd, 1:59.55, David Mezger, Table Rock,12
4th, 2:00.56, Nolan May, Hayes Center,12
5th, 2:02.10, Luke Meduna, Wilcox,11
6th, 2:02.16, Curt Williamson, Butte,10
2:03.69, Troy Pfeifer, Lindsay Holy Fam,12
2:03.80, Joe Cooper, South Platte,12
2:04.30, Oliver Reynoso, Table Rock,10
2:04.96, Brandon Elwood, Waterloo,11
2:04.99, Josh Templeman, Newcastle,11
2:05.25, Justin Sunday, Osceola,10
2:06.55, Jerod Welch, Chester-H-B,11
2:07.05, Chad Robison, Bertrand,10
2:07.45, Todd Chandler, Pleasanton,12
2:07.48, Adam Hornung, Arnold,12
2:07.75, Tim Miller, Bancroft-Rosalie,11
2:08.57, Joel Rowse, Bradshaw,11
2:08.60, Eli Garza, Minatare,12
2:09.97, Nate Seadore, Callaway,12
2:10.43, Matt Haake, Davenport,11
2:10.47, Robbie Petersen, Exeter,10
Section Results
Section #1
45.54, Hay Springs
45.98, Milligan
46.05, Hayes Center
46.21, Giltner
46.22, Nemaha Valley
46.53, Ansley
46.80, Pleasanton
47.51, Dodge
Section #2
43.92, Wauneta-Palisade
44.11, Loomis
45.05, Humphrey St Francis
45.16, Chappell
45.32, St. Edward
45.44, Keya Paha
45.74, Trenton
45.98, Twin Valley
Final Results
1st, 43.92, Wauneta-Palisade
Jeremy Walgren, 12, Theron Kitt, 12, Chad Martin, 12, Aaron McKinney, 11
2nd, 44.11, Loomis
Ryan Lovitt, 10, Scott Schukar, 10, Chris Isaacson, 12, Brian Schukar, 11
3rd, 45.05, Humphrey St Francis
Eric Hamling, 11, Todd Frauendorfer, 10, Paul Kosch, 11, Justin Pfeifer, 9
4th, 45.16, Chappell
Matt Starostka, 11, Zak Roth, 11, Owen Johnson, 9, Dan Davis, 11
5th, 45.32, St. Edward
Dan Jasa, 10, Jason Dannelly, 11, Brad Werts, 12, Scott Shanle, 11
6th, 45.44, Keya Paha
Kelly Bice, 10, Randy Painter, 11, Kyle Ludemann, 12, Paul Eichenberger, 12
45.54, Hay Springs
45.74, Trenton
45.98, Milligan
45.98, Twin Valley
46.05, Hayes Center
46.21, Giltner
46.22, Nemaha Valley
46.53, Ansley
46.80, Pleasanton
47.51, Dodge
Heat 1
1st, 14.87,
Anthony Harms, Filley, 11
2nd, 15.47,
Jeff Turman, Hay Springs, 12
3rd, 15.70,
Nathan Eckhout, Amherst, 12
4th, 15.75,
T.J. Paulsen, Chappell, 12
5th, 16.16,
Bobby McKeeman, Friend, 12
6th, 16.29,
Tim Ashman, Wilcox, 12
16.33,
Travis Lawson, Hayes Center, 12
16.42,
Paul Sueper, Lindsay Holy Fam, 10
Heat 2
1st, 15.01,
Shane Godtel, Arcadia, 12
2nd, 15.47,
Nate Spurling, Shickley, 11
3rd, 15.62,
Matthew Kneifl, Newcastle, 12
4th, 15.80,
Zak Roth, Chappell, 11
5th, 16.36,
Matt Schaaf, Stuart, 12
6th, 16.75,
Brad Alexander, Silver Creek, 11
16.87,
Chris Obermeier, Giltner, 12
17.32,
Travis Walnofer, O'Neill St. Mary, 12
Heat 3
1st, 15.07,
Chris Isaacson, Loomis, 12
2nd, 15.28,
Nels Nelson, Bancroft-Rosalie, 11
3rd, 15.88,
Chad Beckman, Stromsburg, 12
4th, 15.89,
Jason Dannelly, St. Edward, 11
5th, 15.93,
Mark VanSlyke, Arcadia, 10
6th, 16.62,
Gary Klumpe, Hayes Center, 12
17.85,
Zach Boss, Shelby, 9
DQ ,
Ryan McAuliffe, Sterling, 12
1st, 15.18, Anthony Harms, Filley,11
2nd, 15.20, Shane Godtel, Arcadia,12
3rd, 15.38, Nels Nelson, Bancroft-Rosalie,11
4th, 15.54, Chris Isaacson, Loomis,12
5th, 15.65, Matthew Kneifl, Newcastle,12
6th, 15.67, Nate Spurling, Shickley,11
15.72, Nathan Eckhout, Amherst,12
DQ , Jeff Turman, Hay Springs,12
Heat 1
1st, 11.11,
Ryan Lovitt, Loomis, 10
2nd, 11.17,
Anthony Harms, Filley, 11
3rd, 11.19,
Michael Brooks, Omaha Brownell-Talbot, 10
4th, 11.45,
Aaron Cropp, Nemaha Valley, 12
5th, 11.49,
Jared Gall, Clarkson, 10
6th, 11.58,
Joe Casey, Johnson-Brock, 11
11.62,
Nick Zimmerman, Shickley, 12
11.65,
Bumpy Olson, Anselmo-Merna, 10
Heat 2
1st, 11.33,
Michael Blohm, Allen, 12
2nd, 11.40,
Scott Shanle, St. Edward, 11
3rd, 11.50,
Erik Obermeier, Giltner, 11
4th, 11.50,
Aaron McKinney, Wauneta-Palisade, 11
5th, 11.53,
Joe Dorshorst, Hay Springs, 11
6th, 11.54,
Brent Bauer, Pleasanton, 10
11.67,
Jason Stodola, Clarkson, 11
11.78,
Kenny Stauffer, Harrisburg, 11
Heat 3
1st, 11.18,
Matt Ickes, Orchard, 12
2nd, 11.37,
Nate Spurling, Shickley, 11
3rd, 11.46,
Dan Bontrager, Mead, 11
4th, 11.47,
Jason Strong, Eustis/Farnam, 10
5th, 11.51,
Eric Lundstrom, Stromsburg, 9
6th, 11.67,
John Ryan, Ansley, 11
11.84,
Michael Curtis, Clearwater, 9
12.04,
Brian Zabka, St. Edward, 11
1st, 11.33, Michael Brooks, Omaha Brownell-Talbot,10
2nd, 11.38, Michael Blohm, Allen,12
3rd, 11.40, Nate Spurling, Shickley,11
4th, 11.51, Anthony Harms, Filley,11
5th, 11.52, Matt Ickes, Orchard,12
6th, 11.56, Scott Shanle, St. Edward,11
11.64, Aaron Cropp, Nemaha Valley,12
DQ , Ryan Lovitt, Loomis,10
Heat 1
1st, 49.94,
Christian Larsen, Clay Center, 11
2nd, 50.61,
Theron Kitt, Wauneta-Palisade, 12
3rd, 50.84,
Ryan Lovitt, Loomis, 10
4th, 51.34,
Joel Jasa, Table Rock, 12
5th, 52.77,
Randy Bauer, Spalding Academy, 9
6th, 52.80,
Travis Lawson, Hayes Center, 12
54.36,
Chad Pfeifer, Humphrey, 11
Heat 2
1st, 50.57,
Nate Spurling, Shickley, 11
2nd, 52.03,
Doug Nolan, Butte, 10
3rd, 52.90,
Greg Rastede, Allen, 12
4th, 54.01,
Joe Cooper, South Platte, 12
5th, 54.10,
Shawn Schutz, Elwood, 11
6th, 54.73,
Kenny Rigler, Callaway, 10
54.74,
Adam Vorderstrasse, McCool Junction, 12
55.70,
Jon Isaacson, Loomis, 9
Heat 3
1st, 50.11,
Anthony Harms, Filley, 11
2nd, 51.99,
Chad Marsh, Mullen, 12
3rd, 52.67,
Curt Williamson, Butte, 10
4th, 53.36,
Rob Kopp, Niobrara-Santee, 11
5th, 53.53,
Ryan Bondegard, Lodgepole, 12
6th, 53.82,
Eric Smith, Hampton, 11
54.77,
Eddie Couch, Mead, 11
55.61,
Gerard Rasmussen, Wolbach, 11
1st, 49.77, Christian Larsen, Clay Center,11
2nd, 49.81, Nate Spurling, Shickley,11
3rd, 49.98, Theron Kitt, Wauneta-Palisade,12
4th, 50.62, Ryan Lovitt, Loomis,10
5th, 51.69, Joel Jasa, Table Rock,12
6th, 52.11, Chad Marsh, Mullen,12
52.12, Doug Nolan, Butte,10
DNS , Anthony Harms, Filley,11
1st, 4:26.24, Steve Einspahr, Brady,12
2nd, 4:32.31, Casey Werkmeister, Maywood,11
3rd, 4:33.69, Luke Meduna, Wilcox,11
4th, 4:35.12, David Mezger, Table Rock,12
5th, 4:35.14, Waylon Strom, Lynch,12
6th, 4:37.20, Brian Lemerond, Falls City SH,10
4:38.08, Wilmer Flyinghawk, Niobrara-Santee,12
4:40.09, Josh Templeman, Newcastle,11
4:42.77, Nick Perales, Minatare,9
4:44.03, Eli Garza, Minatare,12
4:44.58, Ryan Kuck, Bertrand,12
4:44.72, Pat MacDonald, Omaha Brownell-Talbot,11
4:45.25, Jason Cooper, Hampton,10
4:46.54, Miles Maseberg, Thedford,12
Heat 1
1st, 39.74,
Shane Godtel, Arcadia, 12
2nd, 40.93,
Chad Marsh, Mullen, 12
3rd, 41.33,
Jeff Turman, Hay Springs, 12
4th, 41.38,
Travis Lawson, Hayes Center, 12
5th, 42.23,
Luke Taft, Falls City SH, 11
6th, 43.06,
Joey Hausmann, Butte, 12
43.31,
T.J. Paulsen, Chappell, 12
45.42,
Jeff Ambrose, Elba, 12
Heat 2
1st, 40.23,
Anthony Harms, Filley, 11
2nd, 40.73,
Matthew Kneifl, Newcastle, 12
3rd, 41.68,
Mark VanSlyke, Arcadia, 10
4th, 42.26,
Shiloh Littrel, Davenport, 10
5th, 42.30,
Curtis Tomasevicz, Shelby, 10
6th, 42.60,
Evan Eckhout, Amherst, 10
43.28,
Adam Nelson, Harvard, 11
45.16,
Bobby McKeeman, Friend, 12
Heat 3
1st, 42.04,
Travis Walnofer, O'Neill St. Mary, 12
2nd, 42.23,
Owen Johnson, Chappell, 9
3rd, 42.24,
Mike Hinrichs, Bruning, 11
4th, 42.49,
Nathan Eckhout, Amherst, 12
5th, 42.56,
Bret Lawson, Hayes Center, 10
6th, 43.47,
Jason Gronenthal, Humphrey, 11
44.94,
Mark Goodrich, Spalding Academy, 12
DNS ,
Jason Kneifl, Newcastle, 11
1st, 40.02, Shane Godtel, Arcadia,12
2nd, 40.03, Travis Lawson, Hayes Center,12
3rd, 40.24, Chad Marsh, Mullen,12
4th, 40.75, Matthew Kneifl, Newcastle,12
5th, 40.80, Anthony Harms, Filley,11
6th, 41.51, Jeff Turman, Hay Springs,12
42.59, Travis Walnofer, O'Neill St. Mary,12
43.23, Owen Johnson, Chappell,9
Heat 1
1st, 23.21,
Nate Spurling, Shickley, 11
2nd, 23.27,
Aaron McKinney, Wauneta-Palisade, 11
3rd, 23.31,
Scott Schukar, Loomis, 10
4th, 23.79,
Eric Lundstrom, Stromsburg, 9
5th, 23.83,
Travis Pekny, Clarkson, 12
Tie 6th, 23.83,
Kevin Kraus, Sandhills, 10
Tie 6th, 23.83,
Casey Hughes, North Loup-Scotia, 11
DQ ,
Nick Zimmerman, Odell, 12
Heat 2
1st, 23.31,
Christian Larsen, Clay Center, 11
2nd, 23.47,
Scott Shanle, St. Edward, 11
3rd, 23.67,
Ben Garrett, Polk-Hordville, 12
4th, 23.71,
Jeremy Walgren, Wauneta-Palisade, 12
5th, 23.88,
Dan Davis, Chappell, 11
6th, 23.98,
Aaron Cropp, Nemaha Valley, 12
24.10,
John Ryan, Ansley, 11
24.53,
Ryan Sanley, Rising City, 10
Heat 3
1st, 23.29,
Michael Blohm, Allen, 12
2nd, 23.41,
Matt Ickes, Orchard, 12
3rd, 23.50,
Chad Martin, Wauneta-Palisade, 12
4th, 23.61,
Joel Jasa, Table Rock, 12
5th, 23.94,
Dustin Winheim, Bertrand, 12
6th, 23.97,
Kenny Stauffer, Harrisburg, 11
24.22,
Greg Jorgensen, Ewing, 11
24.33,
Todd Frauendorfer, Humphrey St Francis, 10
1st, 22.92, Aaron McKinney, Wauneta-Palisade,11
2nd, 23.00, Nate Spurling, Shickley,11
3rd, 23.22, Michael Blohm, Allen,12
4th, 23.31, Christian Larsen, Clay Center,11
5th, 23.33, Scott Schukar, Loomis,10
6th, 23.55, Chad Martin, Wauneta-Palisade,12
23.64, Scott Shanle, St. Edward,11
23.65, Matt Ickes, Orchard,12
Section Results
Section #1
3:34.83, Maywood
3:35.95, Bruning
3:35.98, Butte
3:36.91, Bancroft-Rosalie
3:38.04, Shelby
3:40.09, Clay Center
3:40.87, Chappell
3:41.77, Lindsay Holy Fam
Section #2
3:29.01, Wauneta-Palisade
3:29.28, Loomis
3:29.95, Hayes Center
3:33.09, Table Rock
3:35.16, Mullen
3:35.66, McCool Junction
3:36.05, Lodgepole
3:36.84, Chester-H-B
Final Results
1st, 3:29.01, Wauneta-Palisade
Chad Martin, 12, Aaron McKinney, 11, Jeremy Walgren, 12, Theron Kitt, 12
2nd, 3:29.28, Loomis
Jon Isaacson, 9, Chris Isaacson, 12, Brian Schukar, 11, Ryan Lovitt, 10
3rd, 3:29.95, Hayes Center
Luke Werkmeister, 11, Bret Lawson, 10, Nolan May, 12, Travis Lawson, 12
4th, 3:33.09, Table Rock
Joel Jasa, 12, Nick Blecha, 12, Oliver Reynoso, 10, David Mezger, 12
5th, 3:34.83, Maywood
Nick Chase, 12, Shawn Phillips, 12, Matt Hazen, 11, Casey Werkmeister, 11
6th, 3:35.16, Mullen
Ryan Ridenour, 12, Wade Marsh, 11, Joel Jacobs, 10, Chad Marsh, 12
3:35.66, McCool Junction
3:35.95, Bruning
3:35.98, Butte
3:36.05, Lodgepole
3:36.84, Chester-H-B
3:36.91, Bancroft-Rosalie
3:38.04, Shelby
3:40.09, Clay Center
3:40.87, Chappell
3:41.77, Lindsay Holy Fam