This page was last updated on November 17, 2015 at 5:08pm EST. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Crofton | 71.000 |
2. | Lincoln Lutheran | 44.000 |
3. | Stanton | 42.000 |
4. | Oakland-Craig | 36.000 |
5. | Bishop Neumann | 33.000 |
6. | Bayard | 28.000 |
7. | Superior | 26.000 |
8. | Chase County | 24.000 |
9. | North Platte St. Patrick's | 23.000 |
10. | North Bend Central | 22.000 |
11. | Wilber-Clatonia | 21.000 |
12. | Conestoga | 17.000 |
12. | Hastings St. Cecilia | 17.000 |
12. | Doniphan-Trumbull | 17.000 |
15. | Norfolk Catholic | 16.000 |
16. | Hartington-Newcastle | 15.000 |
16. | Laurel-Concord-Coleridge | 15.000 |
18. | Sutton | 14.000 |
18. | Twin River | 14.000 |
20. | Grand Island Central Catholic | 13.000 |
21. | Nebraska Christian | 12.000 |
22. | Ravenna | 11.000 |
22. | Aquinas Catholic | 11.000 |
24. | Lincoln Christian | 10.000 |
25. | Cambridge | 9.000 |
25. | Wood River | 9.000 |
27. | Tri County | 8.000 |
28. | Arlington | 7.000 |
28. | Malcolm | 7.000 |
30. | Arcadia-Loup City | 6.000 |
30. | Dundy County-Stratton | 6.000 |
30. | Humphrey/Lindsay Holy Family | 6.000 |
33. | Ponca | 5.000 |
33. | Blue Hill | 5.000 |
35. | Wakefield | 4.000 |
36. | Gordon-Rushville | 3.000 |
36. | Hartington Cedar Catholic | 3.000 |
36. | Tekamah-Herman | 3.000 |
36. | Clearwater-Orchard | 3.000 |
36. | Centura | 3.000 |
41. | Omaha Christian Academy | 2.000 |
41. | Humboldt-Table Rock-Steinauer | 2.000 |
41. | Plainview | 2.000 |
41. | Sandy Creek | 2.000 |
41. | Creighton | 2.000 |
46. | Centennial | 1.500 |
46. | Southern Valley | 1.500 |
48. | Ainsworth | 1.000 |
48. | Guardian Angels Central Catholic | 1.000 |
48. | Johnson County Central | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Katherine Montgomery 11 North Platte St. Patrick's 11-00.00 10 2 Courtney Schindler 11 Norfolk Catholic 11-00.00 8 3 Cassidy Walla 12 North Bend Central 10-08.00 6 4 Josie Peterson 10 Chase County 10-00.00 5 5 Courtney Sandell 10 Malcolm 10-00.00 4 6 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 10-00.00 3 7T Abigail Eden 12 Southern Valley 9-06.00 1.5 7 Hannah Tomes 11 Centennial 9-06.00 1.5 9 Megan Maul 11 Hastings St. Cecilia 9-06.00 10 Kaitlyn Mahnke 11 Logan View 9-06.00 11 Anna Driscoll 12 Hastings St. Cecilia 9-00.00 12 Alisha Hunsaker 11 Kimball 9-00.00 13 Katie Drake 11 Conestoga 9-00.00 14T Alyssa Hoeft 11 Malcolm 9-00.00 14T Amanda McClellen 10 North Platte St. Patrick's 9-00.00 16T Cori Knapp 11 Fillmore Central 8-06.00 16T Mary Fiala 9 Aquinas Catholic 8-06.00 16T Bailey Kuhlmann 11 Humboldt-Table Rock-Steinauer 8-06.00 19 Kailee Rafert 10 Plainview 8-06.00 20 Bayley Holloway 11 Laurel-Concord-Coleridge 8-06.00 21 Shayden Platt 11 Ainsworth 8-06.00 22 Taylor Schumacher 12 Elgin Public/Pope John 8-00.00 -- Alexandria Breitkreutz 11 Wisner-Pilger NM -- MacKenna Kalin 9 Norfolk Catholic NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 McKenna Rezny 10 Wilber-Clatonia 138-02.00 10 2 Maria Wortmann 12 Crofton 134-06.00 8 3 Samantha Dirkschneider 12 North Bend Central 130-11.00 6 4 Addison Henry 10 Arcadia-Loup City 124-08.00 5 5 Emma Benton 12 Grand Island Central Catholic 123-11.00 4 6 Sabrina Luttig 11 Arlington 123-04.00 3 7 Anna Novacek 12 Sandy Creek 113-02.00 2 8 Sydney Kucera 12 Ravenna 112-05.00 1 9 Nyla Witzel 12 East Butler 109-05.00 10 Cece Leger 9 Norfolk Catholic 108-08.00 11 Danielle Schaf 12 Shelby-Rising City 107-03.00 12 Aimee Hass 12 Bridgeport 107-00.00 13 Monica Arens 10 Crofton 106-04.00 14 Hailey McBride 12 Ainsworth 101-10.00 15 Rebecca Virgl 11 Bishop Neumann 98-02.00 16 Krysta Haberman 12 Centennial 96-06.00 17 Logan Standerford 10 Humboldt-Table Rock-Steinauer 94-10.00 18 Geena Piper 12 Norfolk Catholic 94-02.00 19 Andrea Page 9 Chase County 91-09.00 20 Macy Stewart 11 Shelby-Rising City 87-03.00 21 Kristin Rice 12 Neligh-Oakdale 82-00.00 22 Hanna Carnagey 12 Johnson County Central 66-11.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Sara Czarnick 10 Twin River 16-08.75 10 2 Delaney Lemkau 12 Sutton 16-02.50 8 3 Jaysa Hoins 12 Superior 16-01.50 6 4 Camarie Stratman 11 Hartington-Newcastle 16-00.75 5 5 Alea Shaner 10 Cambridge 15-11.75 4 6 Kinsey Kozisek 12 Aquinas Catholic 15-10.25 3 7 Rebecca Eggerling 12 Creighton 15-08.25 2 8 Madison Myers 10 Centura 15-07.00 1 9 Payton Robley 11 East Butler 15-06.00 10 Olivia Schneider 12 Arlington 15-05.75 11 Rylie Daeges 11 Omaha Christian Academy 15-04.50 12 Cassidy Gillespie 11 Battle Creek 15-00.75 13 Katelyn Brauer 11 Battle Creek 14-11.50 14 Sierra Lahman 11 Lincoln Christian 14-10.25 15 Megan Miigerl 9 Ravenna 14-07.00 16 Courtney Potter 10 Raymond Central 14-04.00 17 Tori Wendell 10 Boyd County 14-03.75 18 Laura Peters 12 Ainsworth 14-02.75 19 Mackenzie Koepke 9 Lincoln Lutheran 14-02.25 20 Miah Vera 11 Bayard 14-01.00 21 Madalyn Roth 11 Centura 13-11.00 22 Madison Biesecker 11 Kimball 13-10.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Samantha Dirkschneider 12 North Bend Central 44-04.75 10 2 Maria Wortmann 12 Crofton 42-09.75 8 3 Monica Arens 10 Crofton 41-10.75 6 4 Emma Benton 12 Grand Island Central Catholic 41-10.75 5 5 Michaela Snyder 12 Conestoga 37-06.00 4 6 Geena Piper 12 Norfolk Catholic 37-05.50 3 7 McKenna Rezny 10 Wilber-Clatonia 37-02.75 2 8 Krista Fischer 12 Guardian Angels Central Catholic 36-11.50 1 9 Addison Henry 10 Arcadia-Loup City 36-09.75 10 Alexis Schmidt 9 Fillmore Central 36-03.50 11 Anna Novacek 12 Sandy Creek 35-10.50 12 Sydney Kucera 12 Ravenna 35-08.50 13 Sarah Gumb 12 Burwell 34-09.75 14 Amber Bendig 12 Boyd County 34-05.00 15 Samantha Wolff 11 Lutheran High Northeast 34-01.00 16 Rebecca Simpson 9 Conestoga 34-00.50 17 Madison Egr 12 Yutan 33-02.25 18 Olga Aguilar 12 Bridgeport 33-02.00 19 Aimee Hass 12 Bridgeport 32-11.00 20 Jasmine Lewis 11 Twin River 32-07.50 21 Nealie Josoff 11 Yutan 32-03.25 22 Shelby Paprocki 10 Clarkson/Leigh 32-00.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Alexis Dale 11 Ravenna 5-06.00 10 2 Shelby Roth 12 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 5-04.00 8 3 Audra Corbit 12 Laurel-Concord-Coleridge 5-04.00 6 4T Mackenzie Koepke 9 Lincoln Lutheran 5-02.00 4 4T MaKenna Ketter 12 Chase County 5-02.00 4 4T Katelyn Wheeler 10 Chase County 5-02.00 4 7 Nicole White 12 Plainview 5-02.00 2 8 Bailey Ehlers 11 Norfolk Catholic 5-02.00 1 9 Kenna Campbell 10 Gordon-Rushville 5-00.00 10 Hayley Densberger 10 Malcolm 5-00.00 11 Madison Blackstone 9 Superior 5-00.00 12T Cassidy Ostrand 11 Nebraska Christian 4-10.00 12T Laura McInturf 12 Southern Valley 4-10.00 12T Lauren Hinrichs 11 Doniphan-Trumbull 4-10.00 12T Cecilee Jacobsen 10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 4-10.00 12T Camarie Stratman 11 Hartington-Newcastle 4-10.00 17T Emma Groshans 12 Doniphan-Trumbull 4-10.00 17T Tayler Gall 12 Clarkson/Leigh 4-10.00 17T Katherine Klein 12 Lincoln Lutheran 4-10.00 17T Shelby Kaup 9 Arlington 4-10.00 21 Logan Clark 11 Ainsworth 4-10.00 -- Cacey Vavra 12 Centennial NM -- Myranda Belmont 12 Tekamah-Herman NM Scratch -- Stephanie Wenzel 9 Elmwood-Murdock NM Scratch -- Alexis Pokorny 10 Clearwater-Orchard NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jaysa Hoins 12 Superior 35-10.00 10 2 Kinsey Kozisek 12 Aquinas Catholic 35-01.50 8 3 Tarrin Beller 11 Humphrey/Lindsay Holy Family 34-08.25 6 4 Alea Shaner 10 Cambridge 34-08.00 5 5 Morgan Louderback 9 Lincoln Christian 34-06.50 4 6 Grace Maline 10 Oakland-Craig 34-06.25 3 7 Madalyn Roth 11 Centura 34-02.00 2 8 Adrianna Sims 9 Malcolm 33-11.00 1 9 Camarie Stratman 11 Hartington-Newcastle 33-10.50 10 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 33-07.50 11 Cassidy Gillespie 11 Battle Creek 33-03.75 12 Madison Myers 10 Centura 33-00.75 13 Tori Wendell 10 Boyd County 33-00.50 14 Sarah Allen 10 Chase County 32-11.50 15 Lauren Wobken 10 Guardian Angels Central Catholic 32-09.75 16 Madisyn Warrelmann 9 Malcolm 32-09.00 17 Christina Sindelar 11 Wisner-Pilger 32-08.00 18 Shaniah Freeseman 10 Gordon-Rushville 32-06.50 19 Erin Nozicka 12 North Platte St. Patrick's 31-11.25 20 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 31-09.50 21 Jenae Osborne 9 West Holt 31-08.75 22 Katie Drake 11 Conestoga 31-05.00
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.5 M/S SW) 1 Crofton 9:37.93 1 10 Quinn Wragge, 12, #88; Monica Arens, 10, #85; Allison Arens, 12, #83; Kelsey Sanger, 10, #86 2 Chase County 9:53.38 1 8 Kadyn Milner, 10, #62; Paige Spady, 12, #66; Taylin McNair, 10, #61; Destiny Reinke, 10, #65 3 Tri County 10:05.11 1 6 Sloane Holtmeier, 10, #269; Haydyn Weise, 10, #272; Halle Weise, 10, #271; Kailey Weichel, 9, #270 4 Conestoga 10:05.23 1 5 Sophia Svanda, 9, #80; Jacqueline Parriott, 11, #76; Courtney Wagner, 9, #81; Autumn Hardesty, 9, #75 5 Lincoln Lutheran 10:05.43 1 4 Hannah Fitzsimmons, 9, #167; Rebecca Ziems, 9, #175; Paige Steinbauer, 11, #174; Hayley Steinbauer, 9, #173 6 Oakland-Craig 10:07.64 1 3 Heather Riedy, 12, #223; Emily Miller, 10, #220; Brynn Charling, 11, #218; Brianne Peterson, 11, #221 7 Nebraska Christian 10:07.96 1 2 Katie Cumpston, 11, #193; Cassidy Ostrand, 11, #195; Amber Mazankowski, 12, #194; Alyssa Prettyman, 10, #196 8 Hastings St. Cecilia 10:11.89 1 1 Shandra Farmer, 11, #133; Cameron Hucke, 10, #134; Mary O'Keeffe, 10, #137; Karlee Wright, 12, #141 9 Bishop Neumann 10:12.42 1 Paige Polacek, 11, #38; Maggie Dailey, 10, #35; Maura Dailey, 9, #36; Molli Vasa, 9, #39 10 Doniphan-Trumbull 10:14.82 1 Alexandra Williams, 11, #96; Taylor Greathouse, 9, #91; Madison Quist, 10, #95; Lexi Hoffman, 12, #94 11 Arcadia-Loup City 10:15.25 1 Jessica Eurek, 11, #10; Kennedy Lewandowski, 9, #14; Lindsey Trotter, 12, #15; Josie Ference, 9, #11 12 Harvard 10:20.99 1 Alyssa Novak, 12, #129; Carleigh Novak, 9, #130; Casandra Roberts, 10, #131; Kelsey Griess, 11, #128 13 Clearwater-Orchard 10:21.33 1 Kylie Thiele, 10, #73; Mallory Cooper, 11, #70; Alexis Pokorny, 10, #72; Kinzly Macke, 10, #71 14 Battle Creek 10:23.21 1 Lauren Praeuner, 11, #28; Kiana Bolling, 9, #23; Kailey Meinke, 9, #27; Taya Johnson, 9, #26 15 Gordon-Rushville 10:25.80 1 Carlee Hinn, 10, #112; Denie Jacobson, 12, #113; Sheridan Wellnitz, 12, #114; Shaniah Freeseman, 10, #111 16 Hemingford 10:30.04 1 Kaelia Nelson, 12, #144; Natalie Gasseling, 10, #143; Faith Rohrbouck, 10, #145; Taeller Ansley, 11, #142
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.4 M/S SE) 1 Anna O'Malley 12 North Platte St. Patrick's 11:34.23 1 10 2 Braska Patterson 12 Stanton 11:36.15 1 8 3 Haley Arens 9 Crofton 11:38.50 1 6 4 Allison Arens 12 Crofton 11:38.94 1 5 5 Madison Quist 10 Doniphan-Trumbull 11:39.16 1 4 6 Sheridan Wellnitz 12 Gordon-Rushville 11:40.57 1 3 7 Sadie Petersen 12 Laurel-Concord-Coleridge 11:41.18 1 2 8 Madison Lambley 10 Dundy County-Stratton 11:41.96 1 1 9 Allie Binder 9 Humboldt-Table Rock-Steinauer 11:46.77 1 10 Shandra Farmer 11 Hastings St. Cecilia 12:10.14 1 11 Cameron Hucke 10 Hastings St. Cecilia 12:13.30 1 12 Katie Cumpston 11 Nebraska Christian 12:22.82 1 13 Nicole Aschoff 12 Norfolk Catholic 12:25.50 1 14 Alyssa Prettyman 10 Nebraska Christian 12:36.56 1 15 Logan Clark 11 Ainsworth 12:36.61 1 16 Aleisha McDonald 9 Johnson County Central 12:39.02 1 17 Amanda Engelbart 11 Malcolm 12:39.17 1 18 Kailey Weichel 9 Tri County 12:40.17 1 19 Alyssa Reiman 10 West Holt 12:42.27 1 20 Reagan Toelle 9 Archbishop Bergan 12:52.85 1 21 Victoria Bitz 11 Ravenna 12:56.17 1 22 Emily Miller 10 Oakland-Craig 12:58.16 1 23 Grace Jacobson 9 Fillmore Central 13:06.00 1 24 Madison Coufal 10 Bishop Neumann 13:17.76 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.8 M/S NW) 1 Kylie Thiele 10 Clearwater-Orchard 2:24.28 1 2 Jacqueline Parriott 11 Conestoga 2:25.17 1 3 Lauren Jacobsen 9 Wisner-Pilger 2:28.03 1 4 Jessica Eurek 11 Arcadia-Loup City 2:29.18 1 5 Alyssa Novak 12 Harvard 2:30.18 1 6 Autumn Hardesty 9 Conestoga 2:30.27 1 7 Katelynn Holliday 9 Malcolm 2:32.18 1 8 Cassidy Ostrand 11 Nebraska Christian 2:34.28 1 9 Eva Achtenberg 11 Ravenna 2:34.29 1 10 Taylor Schumacher 12 Elgin Public/Pope John 2:35.46 1 11 Mackenzie Eller 11 Aquinas Catholic 2:35.96 1 -- Anna Reifenrath 9 Hartington Cedar Catholic DNS 1 Section #2 (wind reading +2.0 M/S NE) 1 Jessi Smith 11 Bayard 2:17.28 2 2 Quinn Wragge 12 Crofton 2:20.38 2 3 Delaney Lemkau 12 Sutton 2:22.81 2 4 Madison Quist 10 Doniphan-Trumbull 2:23.07 2 5 Josephine Peitz 11 Wakefield 2:23.55 2 6 Haydyn Weise 10 Tri County 2:24.78 2 7 Kelsey Sanger 10 Crofton 2:26.22 2 8 Hannah Fitzsimmons 9 Lincoln Lutheran 2:26.34 2 9 Destiny Reinke 10 Chase County 2:27.04 2 10 Courtney Potter 10 Raymond Central 2:27.90 2 11 Breanne Kreikemeier 11 Guardian Angels Central Catholic 2:30.04 2 12 Alexandria Humlicek 10 North Bend Central 2:32.59 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Jessi Smith 11 Bayard 2:17.28 2 10 2 Quinn Wragge 12 Crofton 2:20.38 2 8 3 Delaney Lemkau 12 Sutton 2:22.81 2 6 4 Madison Quist 10 Doniphan-Trumbull 2:23.07 2 5 5 Josephine Peitz 11 Wakefield 2:23.55 2 4 6 Kylie Thiele 10 Clearwater-Orchard 2:24.28 1 3 7 Haydyn Weise 10 Tri County 2:24.78 2 2 8 Jacqueline Parriott 11 Conestoga 2:25.17 1 1 9 Kelsey Sanger 10 Crofton 2:26.22 2 10 Hannah Fitzsimmons 9 Lincoln Lutheran 2:26.34 2 11 Destiny Reinke 10 Chase County 2:27.04 2 12 Courtney Potter 10 Raymond Central 2:27.90 2 13 Lauren Jacobsen 9 Wisner-Pilger 2:28.03 1 14 Jessica Eurek 11 Arcadia-Loup City 2:29.18 1 15 Breanne Kreikemeier 11 Guardian Angels Central Catholic 2:30.04 2 16 Alyssa Novak 12 Harvard 2:30.18 1 17 Autumn Hardesty 9 Conestoga 2:30.27 1 18 Katelynn Holliday 9 Malcolm 2:32.18 1 19 Alexandria Humlicek 10 North Bend Central 2:32.59 2 20 Cassidy Ostrand 11 Nebraska Christian 2:34.28 1 21 Eva Achtenberg 11 Ravenna 2:34.29 1 22 Taylor Schumacher 12 Elgin Public/Pope John 2:35.46 1 23 Mackenzie Eller 11 Aquinas Catholic 2:35.96 1 -- Anna Reifenrath 9 Hartington Cedar Catholic DNS 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +2.4 M/S N) 1 Malcolm 51.68 1 Kylie DeBaets, 9, #184; Sarah Behlen, 11, #183; Courtney Sandell, 10, #189; Adrianna Sims, 9, #190 2 Sandy Creek 52.13 1 Hope Svoboda, 11, #244; Tiffany Schweer, 11, #243; Kaylee Fike, 12, #241; Sadie Svoboda, 11, #245 3 Arlington 52.16 1 Madison Baumert, 9, #17; Hannah Marquardt, 11, #20; Catherine Theiler, 12, #22; Olivia Schneider, 12, #21 4 Bayard 52.28 1 Miah Vera, 11, #32; Jessi Smith, 11, #31; Chellani Parriott, 12, #30; Elisabeth Brown, 9, #29 5 Humphrey/Lindsay Holy Family 52.47 1 Molly Dohmen, 10, #152; Morgan Frauendorfer, 10, #153; Regan Wiese, 12, #154; Tarrin Beller, 11, #151 6 Superior 53.32 1 Kaycie Strobl, 12, #260; Madison Blackstone, 9, #256; Riley Butler, 11, #257; Taylor Jensby, 11, #259 7 West Holt 53.65 1 Jenae Osborne, 9, #283; Tori Huston, 11, #280; Bailey Kraus, 9, #282; Micheala Jensen, 10, #281 8 North Platte St. Patrick's 54.43 1 Amanda McClellen, 10, #211; Anna O'Malley, 12, #214; Jordyn Childears, 10, #210; Jessica Slattery, 10, #215 Section #2 (wind reading +1.1 M/S N) 1 Hartington-Newcastle 50.62 2 Camarie Stratman, 11, #127; Sophie Noecker, 10, #125; Savannah Scoville, 12, #126; Samantha Huss, 12, #124 2 Hastings St. Cecilia 50.68 2 Lucy Skoch, 10, #140; Josie Prevette, 12, #138; Lil Sheehy, 11, #139; Brittany Mangers, 11, #135 3 Bishop Neumann 50.90 2 Aspen Jansa, 9, #37; Molli Vasa, 9, #39; Morgan Vasa, 12, #40; Hannah Allfree, 11, #33 4 Lincoln Lutheran 51.03 2 Katherine Staab, 11, #172; Kacey Kohlhof, 11, #170; Hannah Fitzsimmons, 9, #167; Rebecca Ziems, 9, #175 5 Stanton 51.42 2 Tenna Beel, 9, #251; MacKenzie Brandl, 10, #253; Hiliary Huss, 11, #254; Katie Brandl, 10, #252 6 Tekamah-Herman 51.52 2 Julia Feiling, 9, #264; Maggie Garcia, 11, #265; Lucy Green, 9, #266; Elizabeth Dlouhy, 10, #263 7 Wood River 51.70 2 Alyssa Brown, 12, #296; Jessica Rauert, 11, #298; Mariana Rodriguez, 9, #299; Jessica Rauert, 11, #298 8 Twin River 51.89 2 Sara Czarnick, 10, #273; Courtney Nelson, 10, #276; Jessica Wieck, 12, #277; Madison Kucera, 12, #274 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Hartington-Newcastle 50.62 10 2 Hastings St. Cecilia 50.68 8 3 Bishop Neumann 50.90 6 4 Lincoln Lutheran 51.03 5 5 Stanton 51.42 4 6 Tekamah-Herman 51.52 3 7 Malcolm 51.68 2 8 Wood River 51.70 1 9 Twin River 51.89 10 Sandy Creek 52.13 11 Arlington 52.16 12 Bayard 52.28 13 Humphrey/Lindsay Holy Family 52.47 14 Superior 53.32 15 West Holt 53.65 16 North Platte St. Patrick's 54.43
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.4 M/S N) 1 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 15.14 1 Q 2 Olivia Schneider 12 Arlington 16.05 1 q 3 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 16.41 1 q 4 Laura Peters 12 Ainsworth 16.58 1 q 5 Heidi Roesener 10 Cross County 16.65 1 6 Erika Swires 10 Bridgeport 17.09 1 7 Jordyn Childears 10 North Platte St. Patrick's 17.43 1 8 Brooke Kelly 12 Yutan 17.71 1 Heat #2 (wind reading +0.1 M/S W) 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 15.56 2 Q 2 Sadie Svoboda 11 Sandy Creek 16.67 2 3 Chellani Parriott 12 Bayard 17.03 2 4 Cassandra Vasa 10 Raymond Central 17.04 2 5 Shelby Kaup 9 Arlington 17.05 2 6 Savannah Scoville 12 Hartington-Newcastle 17.23 2 7 Cortney Krauter 12 Wilber-Clatonia 17.56 2 8 Savana Quinn 10 Southern Valley 17.58 2 Heat #3 (wind reading +0.3 M/S NE) 1 Madison Blackstone 9 Superior 15.82 3 Q 2 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 16.49 3 q 3 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 16.58 3 q 4 Brittany Waldow 11 Plainview 16.87 3 5 Micheala Jensen 10 West Holt 17.32 3 6 Katherine Klein 12 Lincoln Lutheran 17.39 3 7 Emma Groshans 12 Doniphan-Trumbull 17.93 3 8 Bethany Atkins 11 Lutheran High Northeast 18.13 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 15.14 1 Q 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 15.56 2 Q 1 Madison Blackstone 9 Superior 15.82 3 Q 2 Olivia Schneider 12 Arlington 16.05 1 q 3 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 16.41 1 q 2 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 16.49 3 q 3 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 16.58 3 q 4 Laura Peters 12 Ainsworth 16.58 1 q 5 Heidi Roesener 10 Cross County 16.65 1 2 Sadie Svoboda 11 Sandy Creek 16.67 2 4 Brittany Waldow 11 Plainview 16.87 3 3 Chellani Parriott 12 Bayard 17.03 2 4 Cassandra Vasa 10 Raymond Central 17.04 2 5 Shelby Kaup 9 Arlington 17.05 2 6 Erika Swires 10 Bridgeport 17.09 1 6 Savannah Scoville 12 Hartington-Newcastle 17.23 2 5 Micheala Jensen 10 West Holt 17.32 3 6 Katherine Klein 12 Lincoln Lutheran 17.39 3 7 Jordyn Childears 10 North Platte St. Patrick's 17.43 1 7 Cortney Krauter 12 Wilber-Clatonia 17.56 2 8 Savana Quinn 10 Southern Valley 17.58 2 8 Brooke Kelly 12 Yutan 17.71 1 7 Emma Groshans 12 Doniphan-Trumbull 17.93 3 8 Bethany Atkins 11 Lutheran High Northeast 18.13 3 CLASS C GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 3rd/16.58 200 1 2 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 3rd/16.41 171 1 3 Madison Blackstone 9 Superior 1st/15.82 256 1 4 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 1st/15.14 40 1 5 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 1st/15.56 217 1 6 Olivia Schneider 12 Arlington 2nd/16.05 21 1 7 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 2nd/16.49 192 1 8 Laura Peters 12 Ainsworth 4th/16.58 3 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.9 M/S NW) 1 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 14.94 1 10 2 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 15.34 1 8 3 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 15.77 1 6 4 Madison Blackstone 9 Superior 16.00 1 5 5 Olivia Schneider 12 Arlington 16.12 1 4 6 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 16.344 1 3 7 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 16.350 1 2 8 Laura Peters 12 Ainsworth 16.72 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.0 M/S S) 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 12.69 1 Q 2 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 12.97 1 q 3 Aspen Jansa 9 Bishop Neumann 12.98 1 q 4 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 13.00 1 5 Jaysa Hoins 12 Superior 13.25 1 6 Joslyn Baker 12 Cross County 13.34 1 7 Madison Baumert 9 Arlington 13.68 1 8 Tori Wendell 10 Boyd County 13.71 1 Heat #2 (wind reading -1.2 M/S SW) 1 Jessica Rauert 11 Wood River 12.98 2 Q 2 Sara Czarnick 10 Twin River 12.99 2 q 3 Ashlyn Power 10 Lincoln Christian 13.06 2 4 Alexis Eifert 12 Ponca 13.07 2 5 Adrianna Sims 9 Malcolm 13.40 2 6 Kayla Shaner 10 Cambridge 13.55 2 7 Taylor Gilsdorf 9 Norfolk Catholic 13.60 2 8 Elizabeth Dlouhy 10 Tekamah-Herman 13.66 2 Heat #3 (wind reading -1.1 M/S SW) 1 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 12.74 3 Q 2 Kenzie Hubl 10 Blue Hill 12.94 3 q 3 Alexandria Walter 12 Hartington Cedar Catholic 12.98 3 q 4 Jamey Broman 9 Fillmore Central 13.44 3 5 Kinzly Macke 10 Clearwater-Orchard 13.47 3 6 Peyton Fiedler 9 Chase County 13.51 3 7 Brooke Turek 10 Hemingford 13.53 3 8 Megan Miigerl 9 Ravenna 13.68 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 12.69 1 Q 1 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 12.74 3 Q 2 Kenzie Hubl 10 Blue Hill 12.94 3 q 2 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 12.97 1 q 1 Jessica Rauert 11 Wood River 12.98 2 Q 3 Aspen Jansa 9 Bishop Neumann 12.98 1 q 3 Alexandria Walter 12 Hartington Cedar Catholic 12.98 3 q 2 Sara Czarnick 10 Twin River 12.99 2 q 4 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 13.00 1 3 Ashlyn Power 10 Lincoln Christian 13.06 2 4 Alexis Eifert 12 Ponca 13.07 2 5 Jaysa Hoins 12 Superior 13.25 1 6 Joslyn Baker 12 Cross County 13.34 1 5 Adrianna Sims 9 Malcolm 13.40 2 4 Jamey Broman 9 Fillmore Central 13.44 3 5 Kinzly Macke 10 Clearwater-Orchard 13.47 3 6 Peyton Fiedler 9 Chase County 13.51 3 7 Brooke Turek 10 Hemingford 13.53 3 6 Kayla Shaner 10 Cambridge 13.55 2 7 Taylor Gilsdorf 9 Norfolk Catholic 13.60 2 8 Elizabeth Dlouhy 10 Tekamah-Herman 13.66 2 7 Madison Baumert 9 Arlington 13.68 1 8 Megan Miigerl 9 Ravenna 13.68 3 8 Tori Wendell 10 Boyd County 13.71 1 CLASS C GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Alexandria Walter 12 Hartington Cedar Catholic 3rd/12.98 123 1 2 Jessica Rauert 11 Wood River 1st/12.98 298 1 3 Kenzie Hubl 10 Blue Hill 2nd/12.94 42 1 4 MacKenzie Brandl 10 Stanton 1st/12.69 253 1 5 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 1st/12.74 170 1 6 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 2nd/12.97 116 1 7 Aspen Jansa 9 Bishop Neumann 3rd/12.98 37 1 8 Sara Czarnick 10 Twin River 2nd/12.99 273 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.8 M/S NW) 1 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 12.38 1 10 2 MacKenzie Brandl 10 Stanton 12.45 1 8 3 Jessica Rauert 11 Wood River 12.64 1 6 4 Kenzie Hubl 10 Blue Hill 12.70 1 5 5 Sara Czarnick 10 Twin River 12.76 1 4 6 Alexandria Walter 12 Hartington Cedar Catholic 12.93 1 3 7 Aspen Jansa 9 Bishop Neumann 12.94 1 2 8 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 13.07 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.7 M/S SE) 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 58.00 1 Q 2 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 59.42 1 q 3 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 60.00 1 q 4 Lil Sheehy 11 Hastings St. Cecilia 1:00.60 1 5 Rebecca Ziems 9 Lincoln Lutheran 1:00.83 1 6 Delaney Lemkau 12 Sutton 1:01.42 1 7 Taylin McNair 10 Chase County 1:01.45 1 8 Mylie Ketterson 9 Omaha Brownell-Talbot 1:06.01 1 Heat #2 (wind reading -1.0 M/S S) 1 Jessi Smith 11 Bayard 58.01 2 Q 2 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 1:00.30 2 q 3 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1:00.55 2 q 4 Rebekah Roh 9 Aquinas Catholic 1:01.67 2 5 Savannah Nelson 10 Wakefield 1:01.69 2 6 Alexis Eifert 12 Ponca 1:02.87 2 7 Jessica Eurek 11 Arcadia-Loup City 1:03.21 2 8 McKenna McClintic 12 Burwell 1:04.39 2 Heat #3 (wind reading -1.0 M/S SE) 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 58.13 3 Q 2 Reagan Ruffner 9 Conestoga 59.72 3 q 3 Jamey Broman 9 Fillmore Central 1:00.59 3 4 Kylie Thiele 10 Clearwater-Orchard 1:01.09 3 5 Taylor Gilsdorf 9 Norfolk Catholic 1:01.76 3 6 Grace Jacobsen 9 Louisville 1:01.86 3 7 Allison Pokorny 11 Aquinas Catholic 1:03.82 3 8 Tessa Otzel 12 Hershey 1:05.84 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 58.00 1 Q 1 Jessi Smith 11 Bayard 58.01 2 Q 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 58.13 3 Q 2 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 59.42 1 q 2 Reagan Ruffner 9 Conestoga 59.72 3 q 3 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 60.00 1 q 2 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 1:00.30 2 q 3 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1:00.55 2 q 3 Jamey Broman 9 Fillmore Central 1:00.59 3 4 Lil Sheehy 11 Hastings St. Cecilia 1:00.60 1 5 Rebecca Ziems 9 Lincoln Lutheran 1:00.83 1 4 Kylie Thiele 10 Clearwater-Orchard 1:01.09 3 6 Delaney Lemkau 12 Sutton 1:01.42 1 7 Taylin McNair 10 Chase County 1:01.45 1 4 Rebekah Roh 9 Aquinas Catholic 1:01.67 2 5 Savannah Nelson 10 Wakefield 1:01.69 2 5 Taylor Gilsdorf 9 Norfolk Catholic 1:01.76 3 6 Grace Jacobsen 9 Louisville 1:01.86 3 6 Alexis Eifert 12 Ponca 1:02.87 2 7 Jessica Eurek 11 Arcadia-Loup City 1:03.21 2 7 Allison Pokorny 11 Aquinas Catholic 1:03.82 3 8 McKenna McClintic 12 Burwell 1:04.39 2 8 Tessa Otzel 12 Hershey 1:05.84 3 8 Mylie Ketterson 9 Omaha Brownell-Talbot 1:06.01 1 CLASS C GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 2nd/1:00.30 287 1 2 Reagan Ruffner 9 Conestoga 2nd/59.72 77 1 3 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 1st/58.13 217 1 4 MacKenzie Brandl 10 Stanton 1st/58.00 253 1 5 Jessi Smith 11 Bayard 1st/58.01 31 1 6 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 2nd/59.42 160 1 7 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 3rd/60.00 116 1 8 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 3rd/1:00.55 226 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.3 M/S N) 1 Jessi Smith 11 Bayard 57.18 1 10 2 MacKenzie Brandl 10 Stanton 57.23 1 8 3 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 58.16 1 6 4 Reagan Ruffner 9 Conestoga 59.53 1 5 5 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 59.91 1 4 6 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 1:00.24 1 3 7 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1:00.65 1 2 8 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 1:00.81 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.4 M/S N) 1 Allison Arens 12 Crofton 5:16.60 1 10 2 Madison Quist 10 Doniphan-Trumbull 5:19.23 1 8 3 Haley Arens 9 Crofton 5:21.42 1 6 4 Madison Lambley 10 Dundy County-Stratton 5:21.44 1 5 5 Braska Patterson 12 Stanton 5:24.16 1 4 6 Anna O'Malley 12 North Platte St. Patrick's 5:24.68 1 3 7 Allie Binder 9 Humboldt-Table Rock-Steinauer 5:27.94 1 2 8 Katie Cumpston 11 Nebraska Christian 5:28.05 1 1 9 Sadie Petersen 12 Laurel-Concord-Coleridge 5:28.45 1 10 Courtney Potter 10 Raymond Central 5:31.46 1 11 Delaney Lemkau 12 Sutton 5:33.64 1 12 Josephine Peitz 11 Wakefield 5:36.84 1 13 Denie Jacobson 12 Gordon-Rushville 5:44.20 1 14 Alyssa Prettyman 10 Nebraska Christian 5:44.83 1 15 Aleisha McDonald 9 Johnson County Central 5:44.95 1 16 Shandra Farmer 11 Hastings St. Cecilia 5:45.43 1 17 Paige Polacek 11 Bishop Neumann 5:45.74 1 18 Lexi Hoffman 12 Doniphan-Trumbull 5:50.46 1 19 Kailey Weichel 9 Tri County 5:51.30 1 20 Reagan Toelle 9 Archbishop Bergan 5:51.95 1 21 Marin Jetensky 9 Tekamah-Herman 5:55.66 1 22 Logan Clark 11 Ainsworth 6:00.60 1 23 Jayden Reiman 10 West Holt 6:04.67 1 24 Parker Kenton 9 Gibbon 6:06.82 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.3 M/S SE) 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 43.78 1 Q Class C State&Meet Record 2 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 46.75 1 q 3 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 47.44 1 q 4 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 47.44 1 q 5 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 48.58 1 6 Brooke Kelly 12 Yutan 49.71 1 7 Shelby Kaup 9 Arlington 51.09 1 8 Madison Biesecker 11 Kimball 51.13 1 Heat #2 (wind reading -1.0 M/S SW) 1 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 45.57 2 Q 2 Laura Peters 12 Ainsworth 48.38 2 3 Hiliary Huss 11 Stanton 49.31 2 4 Heidi Roesener 10 Cross County 50.06 2 5 Kaylee Fike 12 Sandy Creek 50.69 2 6 Savana Quinn 10 Southern Valley 51.50 2 7 Bailey Frey 9 Neligh-Oakdale 51.54 2 8 Emily Loy 10 Wood River 53.60 2 Heat #3 (wind reading -1.0 M/S S) 1 Ashlyn Power 10 Lincoln Christian 46.31 3 Q 2 Hannah Allfree 11 Bishop Neumann 46.98 3 q 3 Jaysa Hoins 12 Superior 47.70 3 q 4 Savannah Scoville 12 Hartington-Newcastle 50.14 3 5 Morgan Frauendorfer 10 Humphrey/Lindsay Holy Family 50.37 3 6 Peyton Fiedler 9 Chase County 51.25 3 7 Brittany Waldow 11 Plainview 51.48 3 8 Marlana Kent 10 Cambridge 51.82 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 43.78 1 Q Class C State&Meet Record 1 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 45.57 2 Q 1 Ashlyn Power 10 Lincoln Christian 46.31 3 Q 2 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 46.75 1 q 2 Hannah Allfree 11 Bishop Neumann 46.98 3 q 3 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 47.44 1 q 4 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 47.44 1 q 3 Jaysa Hoins 12 Superior 47.70 3 q 2 Laura Peters 12 Ainsworth 48.38 2 5 Hope Baldwin 12 Nebraska Christian 48.58 1 3 Hiliary Huss 11 Stanton 49.31 2 6 Brooke Kelly 12 Yutan 49.71 1 4 Heidi Roesener 10 Cross County 50.06 2 4 Savannah Scoville 12 Hartington-Newcastle 50.14 3 5 Morgan Frauendorfer 10 Humphrey/Lindsay Holy Family 50.37 3 5 Kaylee Fike 12 Sandy Creek 50.69 2 7 Shelby Kaup 9 Arlington 51.09 1 8 Madison Biesecker 11 Kimball 51.13 1 6 Peyton Fiedler 9 Chase County 51.25 3 7 Brittany Waldow 11 Plainview 51.48 3 6 Savana Quinn 10 Southern Valley 51.50 2 7 Bailey Frey 9 Neligh-Oakdale 51.54 2 8 Marlana Kent 10 Cambridge 51.82 3 8 Emily Loy 10 Wood River 53.60 2 CLASS C GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 2:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 4th/47.44 200 1 2 Hannah Allfree 11 Bishop Neumann 2nd/46.98 33 1 3 Ashlyn Power 10 Lincoln Christian 1st/46.31 166 1 4 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 1st/43.78 217 1 5 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 1st/45.57 40 1 6 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 2nd/46.75 171 1 7 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 3rd/47.44 287 1 8 Jaysa Hoins 12 Superior 3rd/47.70 258 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.8 M/S N) 1 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 43.29 1 10 Class C Record 2 Morgan Vasa 12 Bishop Neumann 44.44 1 8 3 Ashlyn Power 10 Lincoln Christian 45.93 1 6 4 Jaysa Hoins 12 Superior 46.74 1 5 5 Julia Pomerenke 11 Lincoln Lutheran 47.29 1 4 6 Logan Hayek 10 Wilber-Clatonia 47.66 1 3 7 Bailey Barnes 12 Norfolk Catholic 48.33 1 2 8 Hannah Allfree 11 Bishop Neumann 49.18 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.7 M/S N) 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 25.53 1 Q 2 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 26.11 1 q 3 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 26.13 1 q 4 Aspen Jansa 9 Bishop Neumann 26.39 1 5 Lil Sheehy 11 Hastings St. Cecilia 26.45 1 6 Alexandria Walter 12 Hartington Cedar Catholic 26.66 1 7 Rebekah Roh 9 Aquinas Catholic 27.39 1 8 Taylor Jensby 11 Superior 27.75 1 Heat #2 (wind reading +0.3 M/S N) 1 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 26.13 2 Q 2 Jessica Rauert 11 Wood River 26.32 2 q 3 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 26.66 2 4 Savannah Nelson 10 Wakefield 27.12 2 5 Jamey Broman 9 Fillmore Central 27.26 2 6 Brooke Turek 10 Hemingford 27.54 2 7 Jill Schindler 11 Elgin Public/Pope John 27.82 2 8 Megan Miigerl 9 Ravenna 27.98 2 Heat #3 (wind reading +0.8 M/S N) 1 Jessi Smith 11 Bayard 25.93 3 Q 2 Maddie Moran 9 Johnson County Central 26.21 3 q 3 Alexis Eifert 12 Ponca 26.34 3 q 4 Sara Czarnick 10 Twin River 26.49 3 5 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 27.09 3 6 Kinzly Macke 10 Clearwater-Orchard 27.45 3 7 Payton Robley 11 East Butler 28.08 3 8 Tessa Otzel 12 Hershey 28.37 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 25.53 1 Q 1 Jessi Smith 11 Bayard 25.93 3 Q 2 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 26.11 1 q 3 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 26.13 1 q 1 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 26.13 2 Q 2 Maddie Moran 9 Johnson County Central 26.21 3 q 2 Jessica Rauert 11 Wood River 26.32 2 q 3 Alexis Eifert 12 Ponca 26.34 3 q 4 Aspen Jansa 9 Bishop Neumann 26.39 1 5 Lil Sheehy 11 Hastings St. Cecilia 26.45 1 4 Sara Czarnick 10 Twin River 26.49 3 3 Megan Wardyn 11 Grand Island Central Catholic 26.66 2 6 Alexandria Walter 12 Hartington Cedar Catholic 26.66 1 5 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 27.09 3 4 Savannah Nelson 10 Wakefield 27.12 2 5 Jamey Broman 9 Fillmore Central 27.26 2 7 Rebekah Roh 9 Aquinas Catholic 27.39 1 6 Kinzly Macke 10 Clearwater-Orchard 27.45 3 6 Brooke Turek 10 Hemingford 27.54 2 8 Taylor Jensby 11 Superior 27.75 1 7 Jill Schindler 11 Elgin Public/Pope John 27.82 2 8 Megan Miigerl 9 Ravenna 27.98 2 7 Payton Robley 11 East Butler 28.08 3 8 Tessa Otzel 12 Hershey 28.37 3 CLASS C GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Jessica Rauert 11 Wood River 2nd/26.32 298 1 2 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 1st/26.13 170 1 3 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 2nd/26.11 160 1 4 MacKenzie Brandl 10 Stanton 1st/25.53 253 1 5 Jessi Smith 11 Bayard 1st/25.93 31 1 6 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 3rd/26.13 217 1 7 Maddie Moran 9 Johnson County Central 2nd/26.21 157 1 8 Alexis Eifert 12 Ponca 3rd/26.34 230 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.6 M/S NW) 1 MacKenzie Brandl 10 Stanton 25.54 1 10 2 Jessi Smith 11 Bayard 25.78 1 8 3 Ashleigh Carr 12 Oakland-Craig 26.08 1 6 4 Alexis Eifert 12 Ponca 26.13 1 5 5 Kacey Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 26.17 1 4 6 Ellie Arduser 12 Laurel-Concord-Coleridge 26.34 1 3 7 Jessica Rauert 11 Wood River 26.58 1 2 8 Maddie Moran 9 Johnson County Central 26.61 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.5 M/S N) 1 Conestoga 4:11.87 1 Autumn Hardesty, 9, #75; Jacqueline Parriott, 11, #76; Courtney Wagner, 9, #81; Reagan Ruffner, 9, #77 2 Arcadia-Loup City 4:12.48 1 Josie Ference, 9, #11; Kennedy Lewandowski, 9, #14; Sydney Harrington, 11, #12; Jessica Eurek, 11, #10 3 Tri County 4:13.93 1 Kelsey Crawford, 11, #268; Sloane Holtmeier, 10, #269; Halle Weise, 10, #271; Haydyn Weise, 10, #272 4 Guardian Angels Central Catholic 4:14.00 1 Elizabeth Franzluebbers, 11, #118; Kathleen Steuter, 11, #120; Lauren Wobken, 10, #121; Breanne Kreikemeier, 11, #119 5 Clearwater-Orchard 4:15.24 1 Mallory Cooper, 11, #70; Kinzly Macke, 10, #71; Alexis Pokorny, 10, #72; Kylie Thiele, 10, #73 6 Humphrey/Lindsay Holy Family 4:15.41 1 Molly Dohmen, 10, #152; Morgan Frauendorfer, 10, #153; Regan Wiese, 12, #154; Tarrin Beller, 11, #151 7 Wisner-Pilger 4:15.46 1 Jill Heller, 11, #292; Christina Sindelar, 11, #295; Krista Ott, 10, #294; Lauren Jacobsen, 9, #293 8 Oakland-Craig 4:15.49 1 Brynn Charling, 11, #218; Shannon Pille, 10, #222; Olivia Bures, 11, #216; Heather Riedy, 12, #223 Section #2 1 Lincoln Lutheran 4:04.08 2 Rebecca Ziems, 9, #175; Hannah Fitzsimmons, 9, #167; Mackenzie Koepke, 9, #169; Julia Pomerenke, 11, #171 2 Hastings St. Cecilia 4:04.38 2 Karlee Wright, 12, #141; Lil Sheehy, 11, #139; Josie Prevette, 12, #138; Lucy Skoch, 10, #140 3 Bishop Neumann 4:06.17 2 Morgan Vasa, 12, #40; Molli Vasa, 9, #39; Hannah Allfree, 11, #33; Aspen Jansa, 9, #37 4 Wilber-Clatonia 4:06.33 2 Bailey Cerveny, 12, #286; Victoria Lokken, 10, #289; Cortney Krauter, 12, #288; Logan Hayek, 10, #287 5 Crofton 4:06.49 2 Maria Wortmann, 12, #87; Allison Arens, 12, #83; Kelsey Sanger, 10, #86; Quinn Wragge, 12, #88 6 Chase County 4:07.58 2 Taylin McNair, 10, #61; Paige Spady, 12, #66; Kadyn Milner, 10, #62; Destiny Reinke, 10, #65 7 Louisville 4:14.71 2 Julia Zurek, 11, #180; Olivia Heard, 10, #177; Grace Jacobsen, 9, #179; Nina Hjermstad, 12, #178 -- Ponca DQ 2 Kelsey Fields, 9, #231; Sophie Kramper, 9, #232; Cassandra Stowe, 10, #233; Alexis Eifert, 12, #230 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Lincoln Lutheran 4:04.08 10 2 Hastings St. Cecilia 4:04.38 8 3 Bishop Neumann 4:06.17 6 4 Wilber-Clatonia 4:06.33 5 5 Crofton 4:06.49 4 6 Chase County 4:07.58 3 7 Conestoga 4:11.87 2 8 Arcadia-Loup City 4:12.48 1 9 Tri County 4:13.93 10 Guardian Angels Central Catholic 4:14.00 11 Louisville 4:14.71 12 Clearwater-Orchard 4:15.24 13 Humphrey/Lindsay Holy Family 4:15.41 14 Wisner-Pilger 4:15.46 15 Oakland-Craig 4:15.49 -- Ponca DQ Violation 1