2014-2015 Baseball District Assignments
District A-1:
Dates:May 9, May 11, 2015
Site:Westside High School 
Host School:Omaha Westside 
Director:Tom Kerkman 
Schools Assigned:
Bellevue West
Omaha Burke
Omaha Northwest
Omaha South
Omaha Westside
 
District A-2:
Dates:May 8, May 9, May 11, 2015
Site:Sherman Field 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Mark Armstrong/Kim Carson 
Schools Assigned:
Archbishop Bergan
Grand Island
Lincoln Southwest
Omaha Benson
Omaha Bryan
 
District A-3:
Dates:May 9, May 11, 2015
Site:Millard North High School 
Host School:Millard North 
Director:Chad Zimmerman 
Schools Assigned:
Columbus
Lincoln High
Lincoln North Star
Millard North
Norfolk
 
District A-4:
Dates:May 9, May 11, 2015
Site:Millard South HS 
Host School:Millard South 
Director:Steve Throne 
Schools Assigned:
Lincoln Northeast
Millard South
Papillion-LaVista South
South Sioux City
 
District A-5:
Dates:May 9, May 11, 2015
Site:Fricke Field in Papillion 
Host School:Papillion-LaVista 
Director:Jason Ryan 
Schools Assigned:
Bellevue East
Lincoln Southeast
Omaha North
Papillion-LaVista
 
District A-6:
Dates:May 9, May 11, 2015
Site:Millard West High School 
Host School:Millard West 
Director:Chris Loofe 
Schools Assigned:
Creighton Preparatory School
Lincoln East
Millard West
Omaha Central
 
District B-1:
Dates:May 8, May 9, May 11, 2015
Site:Den Hartog Baseball Field 
Host School:Lincoln Pius X 
Director:Tim Aylward 
Schools Assigned:
Arlington
Beatrice
Blair
Lincoln Pius X
Plattsmouth
 
District B-2:
Dates:May 8, May 9, May 11, 2015
Site:Elkhorn Legion Field - TaHazouka Park 
Host School:Elkhorn 
Director:Mike Zeplin 
Schools Assigned:
Elkhorn
Falls City
Gretna
Mount Michael Benedictine
Thurston-Cuming County Thunder (T.C. Thunder)
 
District B-3:
Dates:May 8, May 9, May 11, 2015
Site:Elkhorn South High School 
Host School:Elkhorn South 
Director:Roger Ortmeier 
Schools Assigned:
Elkhorn South
Nebraska City
Platteview
Wahoo/Raymond Central/Lincoln Lutheran
Wayne
 
District B-4:
Dates:May 8, May 11, 2015
Site:Memorial Field @ Plum Creek Park 
Host School:Seward 
Director:Kevin Simmerman 
Schools Assigned:
Concordia/Brownell-Talbot/Omaha Christian Academy
Crete
Fort Calhoun
Ralston
Seward
 
District B-5:
Dates:May 8, May 9, May 11, 2015
Site:Skutt Catholic High School 
Host School:Omaha Skutt Catholic 
Director:Jeremy Moore 
Schools Assigned:
Douglas County West
GACC-SS-WPB
Norris
Omaha Skutt Catholic
Waverly
 
District B-6:
Dates:May 9, May 11, 2015
Site:Gross Catholic High School 
Host School:Omaha Gross Catholic 
Director:Mike Dempsey 
Schools Assigned:
Bennington
Omaha Gross Catholic
Omaha Roncalli Catholic
Platte Valley