NSAA Home
2016-2017 Boys Basketball District Assignments

Boys District A-1:

Boys District A-2:

Boys District A-3:

Boys District A-4:

Boys District A-5:

Boys District A-6:

Boys District A-7:

Boys District B-1:

Dates:Feb 25, Feb 27, Feb 28, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Gretna
Nebraska City
Platteview
Plattsmouth
Waverly
 

Boys District B-2:

Dates:Feb 25, Feb 27, Feb 28, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elkhorn
Elkhorn South
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Ralston
 

Boys District B-3:

Dates:Feb 25, Feb 27, Feb 28, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Mount Michael Benedictine
Omaha Roncalli Catholic
South Sioux City
 

Boys District B-4:

Dates:Feb 25, Feb 27, Feb 28, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Beatrice
Columbus
Crete
Norris
Schuyler
Seward
 

Boys District B-5:

Dates:Feb 25, Feb 27, Feb 28, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Aurora
Hastings
Holdrege
Lexington
Northwest
York
 

Boys District B-6:

Dates:Feb 25, Feb 27, Feb 28, 2017
Site:Prairie View School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Gering
McCook
Scottsbluff
Sidney
 

Boys Subdistrict C1-1:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Lourdes Central Catholic 
Host School:Lourdes Central Catholic 
Director:Joe Tynon 
Schools Assigned:Auburn
Conestoga
Falls City
Louisville
Syracuse
 

Boys Subdistrict C1-2:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Roncalli Catholic High School 
Host School:Omaha Roncalli Catholic 
Director:Jim Meister 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Boys Town
Concordia
Douglas County West
 

Boys Subdistrict C1-3:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Waverly High School 
Host School:Waverly 
Director:Brad McMillan 
Schools Assigned:Bishop Neumann
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Raymond Central
Wahoo
 

Boys Subdistrict C1-4:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Seward High School 
Host School:Seward 
Director:John Moody 
Schools Assigned:Fairbury
Fillmore Central
Malcolm
Milford
Wilber-Clatonia
 

Boys Subdistrict C1-5:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Columbus High School 
Host School:Columbus 
Director:Jon Misfeldt 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
David City
North Bend Central
 

Boys Subdistrict C1-6:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Oakland-Craig 
Host School:Oakland-Craig 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Arlington
Fort Calhoun
Logan View-Scribner-Snyder
Tekamah-Herman
Winnebago
 

Boys Subdistrict C1-7:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Norfolk  
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Madison
Norfolk Catholic
Pierce
Wayne
West Point-Beemer
 

Boys Subdistrict C1-8:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:West Holt High School - Atkinson, Nebraska 
Host School:West Holt 
Director:Kevin Young 
Schools Assigned:Broken Bow
O'Neill
Ord
Valentine
 

Boys Subdistrict C1-9:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Northwest High School 
Host School:Northwest 
Director:Mike Sorensen 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Central City
Grand Island Central Catholic
St. Paul
 

Boys Subdistrict C1-10:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Hastings High School 
Host School:Hastings 
Director:Tracy Douglas 
Schools Assigned:Adams Central
Gibbon
Kearney Catholic
Minden
 

Boys Subdistrict C1-11:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:Marc Mroczek 
Schools Assigned:Chase County
Cozad
Gothenburg
Hershey
Ogallala
 

Boys Subdistrict C1-12:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Alliance High School 
Host School:Alliance 
Director:Troy Unzicker 
Schools Assigned:Bridgeport
Chadron
Gordon-Rushville
Mitchell
 

Boys Subdistrict C2-1:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Fairbury High School 
Host School:Fairbury 
Director:Derek Anderson 
Schools Assigned:Diller-Odell
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Southern
Thayer Central
 

Boys Subdistrict C2-2:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Norris Middle School Gymnasium 
Host School:Norris 
Director:Greg Hardin 
Schools Assigned:Elmwood-Murdock
Freeman
Johnson County Central
Palmyra
 

Boys Subdistrict C2-3:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Fort Calhoun High School 
Host School:Fort Calhoun 
Director:Nick Wemhoff 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Oakland-Craig
Omaha Brownell Talbot
Yutan
 

Boys Subdistrict C2-4:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:BRLD
Homer
Omaha Nation
Ponca
Wakefield
 

Boys Subdistrict C2-5:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Wausa High School 
Host School:Wausa 
Director:Greg Conn 
Schools Assigned:Crofton
Hartington Cedar Catholic
Hartington-Newcastle
Laurel-Concord-Coleridge
Plainview
 

Boys Subdistrict C2-6:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:O'Neill High School 
Host School:O'Neill 
Director:Nick Hostert 
Schools Assigned:Ainsworth
Creighton
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
West Holt
 

Boys Subdistrict C2-7:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:NCHS Activity Center 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Shane Anderson 
Schools Assigned:Battle Creek
Howells-Dodge
Humphrey/Lindsay Holy Family
Stanton
Wisner-Pilger
 

Boys Subdistrict C2-8:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:York High School 
Host School:York 
Director:Lance Smith 
Schools Assigned:Centennial
Cross County
Nebraska Christian
Shelby-Rising City
Twin River
 

Boys Subdistrict C2-9:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Adams Central  
Host School:Adams Central 
Director:Alan Frank 
Schools Assigned:Doniphan-Trumbull
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Superior
Sutton
 

Boys Subdistrict C2-10:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Cope Coliseum at Kearney Catholic 
Host School:Kearney Catholic 
Director:Rick Petri 
Schools Assigned:Amherst
Arcadia-Loup City
Centura
Ravenna
Wood River
 

Boys Subdistrict C2-11:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Cozad High School 
Host School:Cozad 
Director:Cory Spotanski 
Schools Assigned:Cambridge
North Platte St. Patrick's
Southern Valley
Southwest
Sutherland
 

Boys Subdistrict C2-12:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Cabela's Athletic Facility, Sidney HS 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus 
Schools Assigned:Bayard
Hemingford
Kimball
Perkins County
 

Boys Subdistrict D1-1:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Freeman High School 
Host School:Freeman 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Johnson-Brock
Lourdes Central Catholic
Pawnee City
Sterling
Tri County
 

Boys Subdistrict D1-2:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Tri County High School: De Witt, NE 
Host School:Tri County 
Director:Matthew Uher 
Schools Assigned:BDS
Deshler
Friend
McCool Junction
Meridian
 

Boys Subdistrict D1-3:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Wahoo High School 
Host School:Wahoo 
Director:Marc Kaminski 
Schools Assigned:Cedar Bluffs
East Butler
Omaha Christian Academy
Weeping Water
 

Boys Subdistrict D1-4:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Wisner-Pilger High School 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Chuck Ross 
Schools Assigned:Clarkson/Leigh
Emerson-Hubbard
Guardian Angels Central Catholic
Pender
Walthill
 

Boys Subdistrict D1-5:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Laurel-Concord-Coleridge HS in Laurel 
Host School:Laurel-Concord-Coleridge 
Director:Jay Vance 
Schools Assigned:Bloomfield
Lutheran High Northeast
Osmond
Randolph
 

Boys Subdistrict D1-6:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Plainview 
Host School:Plainview 
Director:Cory Friedrich 
Schools Assigned:Boyd County
Clearwater/Orchard
Elgin Public/Pope John
Elkhorn Valley
North Central
 

Boys Subdistrict D1-7:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Cross County 
Host School:Cross County 
Director:Ty Twarling 
Schools Assigned:Fullerton
High Plains Community
Nebraska Lutheran
Osceola
Palmer
 

Boys Subdistrict D1-8:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:St. Cecilia HS 
Host School:Hastings St. Cecilia 
Director:Randy Ahrens 
Schools Assigned:Blue Hill
Harvard
Heartland
Kenesaw
Shelton
 

Boys Subdistrict D1-9:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Ord High School 
Host School:Ord 
Director:Ron Bauer 
Schools Assigned:Ansley-Litchfield
Burwell
Central Valley
Pleasanton
South Loup
 

Boys Subdistrict D1-10:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Holdrege High School  
Host School:Holdrege 
Director:Scott Schoneman 
Schools Assigned:Alma
Elm Creek
Franklin
Overton
 

Boys Subdistrict D1-11:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Southwest High School 
Host School:Southwest 
Director:Bob Loshbaugh 
Schools Assigned:Arapahoe
Bertrand
Dundy County-Stratton
Hitchcock County
Medicine Valley
 

Boys Subdistrict D1-12:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Bridgeport 
Host School:Bridgeport 
Director:Brad Noonan 
Schools Assigned:Creek Valley
Maxwell
Morrill
Paxton
 

Boys Subdistrict D2-1:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Wilber-Clatonia PS High School 
Host School:Wilber-Clatonia 
Director:Keith Muller 
Schools Assigned:Dorchester
Exeter-Milligan
Falls City Sacred Heart
Lewiston
Parkview Christian
 

Boys Subdistrict D2-2:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Clarkson High School 
Host School:Clarkson 
Director:Lee Schneider 
Schools Assigned:Cornerstone Christian
Humphrey St. Francis
Mead
St. Edward
 

Boys Subdistrict D2-3:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Msgr. Werner Activity Center 
Host School:Hartington Cedar Catholic 
Director:Mike Johnson 
Schools Assigned:Allen
Santee
Wausa
Winside
Wynot
 

Boys Subdistrict D2-4:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Rock County High School 
Host School:Rock County 
Director:Kayla Fischer 
Schools Assigned:CWC
Ewing
St. Mary's
Stuart
 

Boys Subdistrict D2-5:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Burwell 
Host School:Burwell 
Director:Kevin Carson 
Schools Assigned:Elba
Riverside
Spalding Academy
Twin Loup
 

Boys Subdistrict D2-6:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Sandy Creek High School 
Host School:Sandy Creek 
Director:Russ Ninemire 
Schools Assigned:Giltner
Hampton
Heartland Lutheran
Lawrence-Nelson
 

Boys Subdistrict D2-7:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:CL Jones Middle School 
Host School:Minden 
Director:Phil Hoyt 
Schools Assigned:Axtell
Loomis
Red Cloud
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

Boys Subdistrict D2-8:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Cambridge High School 
Host School:Cambridge 
Director:Doug Nibbe 
Schools Assigned:Elwood
Eustis-Farnam
Maywood-Hayes Center
Wallace
Wauneta-Palisade
 

Boys Subdistrict D2-9:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Broken Bow High School 
Host School:Broken Bow 
Director:Ryan Hogue 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Brady
Sandhills/Thedford
Stapleton
Sumner-Eddyville-Miller
 

Boys Subdistrict D2-10:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:McGahan Activities Center 
Host School:North Platte St. Patrick's 
Director:Mark Skillstad 
Schools Assigned:Arthur County
Hyannis
McPherson County
Mullen
South Platte
 

Boys Subdistrict D2-11:

Dates:Feb 20, Feb 21, Feb 23, 2017
Site:Scottsbluff High School  
Host School:Scottsbluff 
Director:David Hoxworth 
Schools Assigned:Banner County
Garden County
Leyton
Minatare
Potter-Dix
 

Boys Subdistrict D2-12:

Dates:Feb 21, Feb 23, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Cody-Kilgore
Crawford
Hay Springs
Sioux County