NSAA Home
2016-2017 Girls Cross-Country District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Pioneers Park 
Host School:Lincoln North Star 
Director:Kevin Simmerman 
Schools Assigned:Bellevue East
Lincoln Southwest
Millard West
Omaha Central
Omaha Northwest
Omaha South
Papillion-La Vista
 

District A-2:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Pioneers Park 
Host School:Lincoln North Star 
Director:Kevin Simmerman 
Schools Assigned:Grand Island
Lincoln North Star
Lincoln Southeast
Omaha Benson
Omaha Marian
Omaha Westside
Papillion-La Vista South
 

District A-3:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Skyview Park 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Fremont
Kearney
Lincoln High
Millard North
Millard South
Omaha Bryan
Omaha North
 

District A-4:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Skyview Park 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Bellevue West
Lincoln East
Lincoln Northeast
Lincoln Pius X
Norfolk
Omaha Burke
South Sioux City/Ponca
 

District B-1:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Rhylander Park 
Host School:Plattsmouth 
Director:Shaun Brothers 
Schools Assigned:Blair
Nebraska City
Omaha Duchesne Academy
Omaha Gross Catholic
Omaha Mercy
Omaha Roncalli Catholic/Omaha Brownell Talbot
Plattsmouth
Ralston
 

District B-2:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Pioneer Park 
Host School:Waverly 
Director:Brad McMillan 
Schools Assigned:Bennington
Elkhorn
Elkhorn South
Gretna
Norris
Omaha Skutt Catholic
Waverly
 

District B-3:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Poco Creek Golf Course - Aurora 
Host School:Aurora 
Director:Jay Staehr 
Schools Assigned:Aurora
Beatrice
Columbus
Crete
Hastings
Schuyler
Seward
York
 

District B-4:

Dates:Oct 13, 2016
Site:West Winds Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Lexington
McCook
North Platte
Northwest
Scottsbluff
Sidney
 

District C-1:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Boys Town 
Host School:Boys Town 
Director:Paul Blomenkamp 
Schools Assigned:Arlington
Ashland-Greenwood
Auburn
Boys Town
Douglas County West
Falls City
Fort Calhoun
Louisville
Omaha Concordia
Platteview
Syracuse
 

District C-2:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Albion Country Club 
Host School:Boone Central 
Director:Marcus Donner 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
David City
Hartington
North Bend Central
O'Neill
Ord
Pierce
Wayne
West Point-Beemer
 

District C-3:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Fairbury High School 
Host School:Fairbury 
Director:Derek Anderson 
Schools Assigned:Adams Central
Bishop Neumann
Centura Public Schools
Fairbury
Kearney Catholic
Kearney Catholic
Lincoln Christian
Milford
Minden
Raymond Central
South Central Nebraska Unified District 5
South Central Nebraska Unified District 5
Wahoo
 

District C-4:

Dates:Oct 13, 2016
Site:West Winds Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alma/Southern Valley
Broken Bow
Chadron
Chase County
Cozad
Gordon-Rushville
Gothenburg
Holdrege
Mitchell
Ogallala
 

District D-1:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Branched Oak Lake 
Host School:Malcolm 
Director:Jack Tarr 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Archbishop Bergan
Centennial
Cornerstone Christian
East Butler
Elmwood-Murdock
Johnson County Central
Lincoln Lutheran
Logan View
Malcolm
Omaha Christian Academy
Palmyra
Tri County
Weeping Water
Wilber-Clatonia
Yutan
 

District D-2:

Dates:Oct 13, 2016
Site:SkyView Lake 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Shane Anderson 
Schools Assigned:BRLD
Battle Creek
Bloomfield
Crofton
Humphrey St. Francis
Laurel-Concord-Coleridge
Madison
Norfolk Catholic
Oakland-Craig
Pender
Randolph
Stanton
Winnebago
Wisner-Pilger
 

District D-3:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Camp Kateri 
Host School:McCool Junction 
Director:Guy Stark 
Schools Assigned:Blue Hill/Red Cloud
Central City
Deshler
Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Franklin
Grand Island Central Catholic
Harvard
Hastings St. Cecilia
Kenesaw
McCool Junction
Nebraska Christian
Palmer
St. Paul
Superior
Thayer Central
Wood River
 

District D-4:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Ainsworth Municipal Golf Course 
Host School:Ainsworth 
Director:Jared Hansmeyer 
Schools Assigned:Ainsworth
Ansley-Litchfield
Arcadia-Loup City
Boyd County
Burwell
Central Valley
Cody-Kilgore
Elkhorn Valley
Fullerton
Neligh-Oakdale
North Central
Plainview
Riverside
Sandhills/Thedford
St. Edward
Stapleton
Stuart
Twin Loup
Valentine
West Holt
 

District D-5:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Crum Creek Golf Course 
Host School:Arapahoe 
Director:John Paulsen 
Schools Assigned:Amherst
Arapahoe
Axtell
Bertrand/Loomis
Brady
Cambridge
ECO
Elwood
Eustis-Farnam/Medicine Valley
Gibbon
Maxwell
Maywood-Hayes Center
Ravenna
Shelton
Southwest
Sumner-Eddyville-Miller
 

District D-6:

Dates:Oct 13, 2016
Site:Chimney Rock Golf Course Bayard, NE 
Host School:Bayard 
Director:Tammy Tillman 
Schools Assigned:Banner County
Bayard
Bridgeport
Creek Valley
Dundy County Stratton
Garden County
Hemingford
Hershey
Hitchcock County
Kimball
McPherson County
Minatare
Morrill
North Platte St. Patrick's
Paxton
Perkins County
South Platte
Sutherland
Wallace