NSAA Home
2017-2018 Girls Golf District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Lake Maloney Golf Course 
Host School:North Platte 
Director:Marc Mroczek 
Schools Assigned:Bellevue West
Elkhorn South
Lincoln East
Lincoln North Star
Lincoln Pius X
North Platte
Omaha North
South Sioux City
 

District A-2:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Highlands Golf Course 
Host School:Lincoln High 
Director:Pat Gatzemeyer 
Schools Assigned:Lincoln High
Lincoln Northeast
Lincoln Southeast
Lincoln Southwest
Millard North
Omaha Benson
Omaha Burke
Ralston/Mercy
 

District A-3:

Dates:Oct 3, 2017
Site:Riverside Golf Course 
Host School:Grand Island 
Director:Cindy Wells 
Schools Assigned:Fremont
Grand Island
Gretna
Norfolk
Omaha Central
Omaha Marian
Omaha Northwest
Omaha Westside
 

District A-4:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Meadowlark Hills 
Host School:Kearney 
Director:Mitchell Stine 
Schools Assigned:Bellevue East
Kearney
Millard South
Millard West
Omaha Bryan
Omaha South
Papillion-La Vista
Papillion-La Vista South
 

District B-1:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Tiburon 
Host School:Omaha Skutt Catholic 
Director:Donn Kasner 
Schools Assigned:Nebraska City
Norris
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Wahoo
Waverly
 

District B-2:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Elks Country Club 
Host School:Columbus 
Director:Jon Misfeldt 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Columbus
Columbus Lakeview
Elkhorn
Omaha Duchesne Academy
Omaha Roncalli Catholic
Schuyler
 

District B-3:

Dates:Oct 3, 2017
Site:Jackrabbit Run Golf Course 
Host School:Northwest 
Director:Michael R. Sorensen 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Beatrice
Crete
Hastings
Northwest
Seward
York
 

District B-4:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Hillside Golf Course 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus, Ryan Plummer 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Gothenburg
Holdrege
Lexington
McCook
Scottsbluff
Sidney
 

District C-1:

Dates:Oct 3, 2017
Site:Hidden Valley 
Host School:Lincoln Christian 
Director:Matt Farup 
Schools Assigned:Auburn
Elmwood-Murdock
Exeter-Milligan
Fairbury
Heartland
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson County Central
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Palmyra
Syracuse
Tri County
 

District C-2:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Fremont Golf Club 
Host School:Archbishop Bergan 
Director:Chris Rainforth 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Arlington
Boone Central
Cedar Bluffs
Central City
Columbus Scotus
Fullerton
Oakland-Craig
Omaha Brownell Talbot
Shelby-Rising City
Stanton
West Point-Beemer
 

District C-3:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Hartington Golf Course 
Host School:Hartington Cedar Catholic 
Director:Mike Johnson 
Schools Assigned:Ainsworth
Battle Creek
Crofton
Elkhorn Valley
Hartington Cedar Catholic
Laurel-Concord-Coleridge
Norfolk Catholic
O'Neill
Pierce
Plainview
TC
Wayne
West Holt
 

District C-4:

Dates:Oct 2, 2017
Site:Cozad Country Club  
Host School:Cozad 
Director:Jordan Cudney 
Schools Assigned:Arcadia-Loup City
Broken Bow
Cambridge
Centura
Cozad
Doniphan-Trumbull
Gibbon
Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia
Kearney Catholic
Minden
Ravenna
St. Paul
 

District C-5:

Dates:Oct 2, 2017
Site:West Winds Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Chadron
Creek Valley
Dundy County-Stratton
Garden County
Gordon-Rushville
Kimball
Mitchell
Mullen
Ogallala
Perkins County
Valentine