NSAA Home
2017-2018 Play Production District Assignments in Performance Order

District A-1:

Dates:Dec 1, 2017
Site:York High School 
Host School:York 
Director:Lance Smith 
Schools Assigned:Bellevue East
Norfolk
Omaha Skutt Catholic
Grand Island
Lexington
Millard North
York
Fremont
 

District A-2:

Dates:Dec 2, 2017
Site:Lincoln High School 
Host School:Lincoln High 
Director:Molly Thomas 
Schools Assigned:Scottsbluff
Lincoln North Star
McCook
Lincoln High
Lincoln Pius X
Lincoln Northeast
Gering
Northwest
 

District A-3:

Dates:Dec 2, 2017
Site:Gretna High School 
Host School:Gretna 
Director:Carole Carraher 
Schools Assigned:Lincoln Southeast
Crete
Alliance
Omaha Bryan
North Platte
Gretna
Elkhorn
Beatrice
 

District A-4:

Dates:Dec 1, 2017
Site:Seward High School 
Host School:Seward 
Director:John Moody 
Schools Assigned:Lincoln East
South Sioux City
Kearney
Bennington
Omaha Westside
Schuyler
Elkhorn South
Seward
 

District B-1:

Dates:Dec 1, 2017
Site:Platteview High School 
Host School:Platteview 
Director:Shannon Clayton/Steve Joekel 
Schools Assigned:Louisville
Ashland-Greenwood
Syracuse
Falls City
Platteview
Nebraska City
Auburn
Conestoga
 

District B-2:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Midland University, Fremont, NE 
Host School:Midland University 
Director:lee meyer 
Schools Assigned:Douglas County West
Omaha Gross Catholic
Tekamah-Herman
Fort Calhoun
Arlington
West Point-Beemer
Omaha Concordia
Logan View
 

District B-3:

Dates:Dec 1, 2017
Site:Milford 
Host School:Milford 
Director:Sean Nutzman/Marty Hingst 
Schools Assigned:Lincoln Christian
Aquinas Catholic
Wahoo
Bishop Neumann
North Bend Central
David City
Milford
Raymond Central
 

District B-4:

Dates:Dec 1, 2017
Site:Central Community College, Columbus NE 
Host School:Central Community College 
Director:Jennifer Wurdeman 
Schools Assigned:Columbus Scotus
Wayne
Madison
Columbus Lakeview
O'Neill
Norfolk Catholic
Boone Central
Pierce
 

District B-5:

Dates:Nov 30, 2017
Site:Tassel Performance Center 
Host School:Holdrege 
Director:Scott Schoneman 
Schools Assigned:Broken Bow
Cozad
Central City
Adams Central
Holdrege
Minden
Aurora
Kearney Catholic
 

District B-6:

Dates:Dec 1, 2017
Site:Gothenburg High School 
Host School:Gothenburg 
Director:Tyler Herman/Lori Long 
Schools Assigned:Mitchell
Sidney
Gordon-Rushville
Ogallala
Gothenburg
Chase County
Hershey
Chadron
 

District C1-1:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Midland University, Fremont, Ne 
Host School:Midland University 
Director:lee meyer 
Schools Assigned:Yutan
Johnson County Central
Freeman
Palmyra
Southern
Elmwood-Murdock
Omaha Brownell Talbot
 

District C1-2:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Stanton 
Host School:Stanton 
Director:David Stoddard 
Schools Assigned:Twin River
Wisner-Pilger
Shelby-Rising City
Centennial
Nebraska Christian
Malcolm
Stanton
Battle Creek
 

District C1-3:

Dates:Nov 30, 2017
Site:Wayne State College, Ramsey Theatre 
Host School:Wayne State College 
Director:Dr. Jeanne Tiehen 
Schools Assigned:Wakefield
Winnebago
Ponca
Crofton
Hartington Cedar Catholic
Laurel-Concord-Coleridge
Omaha Nation
 

District C1-4:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Rialto II Theater, Geneva NE 
Host School:Fillmore Central 
Director:Jodi E. Meyer 
Schools Assigned:Sandy Creek
Superior
Sutton
Doniphan-Trumbull
Wilber-Clatonia
Hastings St. Cecilia
Fillmore Central
 

District C1-5:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Tassel Performing Arts Center- Holdrege 
Host School:Amherst 
Director:Jason Stubbs 
Schools Assigned:Ravenna
Centura
Amherst
St. Paul
Southern Valley
Wood River
Ord
Gibbon
 

District C1-6:

Dates:Nov 29, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper  
Schools Assigned:Southwest
Cambridge
Perkins County
Kimball
Bayard
Valentine
Bridgeport
Ainsworth
 

District C2-1:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Lourdes Central Catholic-Nebraska City, NE 
Host School:Lourdes Central Catholic 
Director:Joe Tynon 
Schools Assigned:Meridian
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Lourdes Central Catholic
Thayer Central
Diller-Odell
Tri County
Pawnee City
Weeping Water
 

District C2-2:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Cross County 
Host School:Cross County 
Director:Ty Twarling 
Schools Assigned:McCool Junction
Nebraska Lutheran
Harvard
Cross County
Heartland
East Butler
Cedar Bluffs
Archbishop Bergan
 

District C2-3:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Newcastle Elementary 
Host School:Hartington-Newcastle 
Director:A. J. Johnson 
Schools Assigned:Homer
Plainview
Guardian Angels Central Catholic
Hartington-Newcastle
Pender
Lutheran High Northeast
Howells-Dodge
Oakland-Craig
 

District C2-4:

Dates:Nov 28, 2017
Site:West Holt Lecture Hall 
Host School:West Holt 
Director:Janelle Wallinger 
Schools Assigned:Clearwater-Orchard
Creighton
Burwell
Neligh-Oakdale
Fullerton
West Holt
Boyd County
 

District C2-5:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Loup City 
Host School:Loup City 
Director:Amy Hostetler 
Schools Assigned:Palmer
Blue Hill
Shelton
Franklin
Loup City
Overton
Elm Creek
Alma
 

District C2-6:

Dates:Nov 28, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Hemingford
Hitchcock County
Dundy County-Stratton
Morrill
Maxwell
Sutherland
North Platte St. Patrick's
 

District D1-1:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Johnson-Brock School 
Host School:Johnson-Brock 
Director:Landonn Mackey 
Schools Assigned:Exeter-Milligan
Lawrence-Nelson
Deshler
Johnson-Brock
Falls City Sacred Heart
Friend
Kenesaw
Giltner
 

District D1-2:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Humphrey St. Francis 
Host School:Humphrey St. Francis 
Director:Eric Kessler 
Schools Assigned:High Plains Community
Osceola
Scribner-Snyder
Humphrey
Bancroft-Rosalie
Elkhorn Valley
Humphrey St. Francis
Omaha Christian Academy
 

District D1-3:

Dates:Nov 27, 2017
Site:Wausa high school 
Host School:Wausa 
Director:Brad Hoesing 
Schools Assigned:Randolph
Wausa
Allen
Niobrara
Osmond
Bloomfield
Winside
Emerson-Hubbard
 

District D1-4:

Dates:Nov 27, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Central Valley
Rock County
Pleasanton
Anselmo-Merna
Callaway
Sargent
Sumner-Eddyville-Miller
 

District D1-5:

Dates:Nov 27, 2017
Site:The Tassel, Holdrege 
Host School:Bertrand 
Director:Craig Newcomb / Jennifer Kaps 
Schools Assigned:Paxton
Wallace
Eustis-Farnam
Axtell
Wauneta-Palisade
Brady
Wilcox-Hildreth
Bertrand
 

District D1-6:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Creek Valley High School in Chappell 
Host School:Creek Valley 
Director:Jeremy Struckman 
Schools Assigned:Minatare
Garden County
Leyton
Creek Valley
Mullen
Cody-Kilgore
Crawford
 

District D2-1:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Shickley Public School 
Host School:Shickley 
Director:Derek Ippensen 
Schools Assigned:Bruning-Davenport
Shickley
Sterling
Parkview Christian
Hampton
Lewiston
Silver Lake
Dorchester
 

District D2-2:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Leigh High School 
Host School:Leigh 
Director:Justine Fischer 
Schools Assigned:St. Edward
Leigh
Lindsay Holy Family
Lyons-Decatur Northeast
Pope John
Mead
Clarkson
Elgin
 

District D2-3:

Dates:Nov 27, 2017
Site:St. Mary's High School 
Host School:St. Mary's 
Director:Tony Allen & Christina Spader 
Schools Assigned:Verdigre
Wynot
Keya Paha County
St. Mary's
Stuart
Ewing
Santee
Chambers
 

District D2-4:

Dates:Nov 29, 2017
Site:Ansley Public Schools 
Host School:Ansley 
Director:Dave Mroczek 
Schools Assigned:Wheeler Central
Ansley
Riverside
Elba
Arcadia
Litchfield
Spalding Academy
Loomis
 

District D2-5:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Thedford High School 
Host School:Thedford 
Director:Jane Haake 
Schools Assigned:Sandhills
Arnold
Maywood
Thedford
Hayes Center
Stapleton
McPherson County
 

District D2-6:

Dates:Nov 28, 2017
Site:Bridgeport Nebraska 
Host School:Potter-Dix 
Director:Kathy Larson 
Schools Assigned:South Platte
Potter-Dix
Hay Springs
Hyannis
Banner County
Arthur County
Sioux County