NSAA Home
2016-2017 Softball District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:La Vista City Park 
Host School:Papillion-La Vista 
Director:Jason Ryan 
Schools Assigned:Columbus
Fremont
Omaha Benson
Papillion-LaVista
 

District A-2:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Westchester Park 
Host School:Millard West 
Director:Dr. Chris Loofe 
Schools Assigned:Bellevue West
Lincoln Southeast
Millard West
Omaha Bryan
 

District A-3:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Harvey Park 
Host School:Kearney 
Director:Mitchell Stine 
Schools Assigned:Kearney
Omaha South
Omaha Westside
Papillion-LaVista South
 

District A-4:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Dill Field 
Host School:Millard North 
Director:Chad Zimmerman 
Schools Assigned:Lincoln North Star
Millard North
Omaha Burke
South Sioux City
 

District A-5:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Westchester Park 
Host School:Millard South 
Director:Steve Throne 
Schools Assigned:Grand Island
Millard South
Norfolk
Omaha North
 

District A-6:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Doris Bair 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Kim Carson 
Schools Assigned:Bellevue East
Lincoln High
Lincoln Southwest
Omaha Central
 

District A-7:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Dill Field 
Host School:Omaha Marian 
Director:Rochelle Rohlfs 
Schools Assigned:Lincoln East
Lincoln Northeast
Omaha Marian
Omaha Northwest
 

District B-1:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Crown & Wager Field 
Host School:Ralston 
Director:Mike Smith 
Schools Assigned:Gretna
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
 

District B-2:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Blair Youth Softball Complex 
Host School:Blair 
Director:Marty Rogers 
Schools Assigned:Bennington
Blair
DC West/Concordia
Elkhorn
Elkhorn South
Omaha Duchesne Academy
Omaha Mercy/Brownell Talbot
 

District B-3:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2016
Site:Wisner River Park 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Chuck Ross 
Schools Assigned:Columbus Lakeview
David City East Butler
Schuyler
Wahoo
Wayne
Wisner-Pilger
 

District B-4:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Hannibal Park 
Host School:Beatrice 
Director:Neal Randel 
Schools Assigned:Beatrice
Crete
Lincoln Pius X
Norris
Seward
Waverly
York
 

District B-5:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Diamond Sports Complex 
Host School:Aurora 
Director:Jay Staehr 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
GICC
Hastings
Holdrege
Northwest
Polk County
 

District B-6:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Scottsbluff High School and Oregon Trail Park/Gering 
Host School:Gering 
Director:Glen Koski/David Hoxworth 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Gothenburg
Lexington
McCook
North Platte
Scottsbluff
 

District C-1:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Auburn 
Host School:Auburn 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Auburn
Cass County Central
Conestoga
Falls City
Freeman
Syracuse
 

District C-2:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Two Rivers Sports Complex 
Host School:Arlington 
Director:James Shada 
Schools Assigned:Arlington
Bishop Neumann
Fort Calhoun
Logan View/Scribner-Snyder
North Bend Central
Tekamah-Herman
Yutan/Mead
 

District C-3:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Blue Springs NE 
Host School:Southern 
Director:Jerry Rempe 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Fairbury
Malcolm
Milford
Raymond Central
Southern
Wilber-Clatonia
 

District C-4:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Central City Softball Fields 
Host School:Central City 
Director:Justin M. Anderson 
Schools Assigned:Blue Hill
Centennial
Central City
Fillmore Central/Exeter-Milligan
Friend
St. Paul
Twin River
 

District C-5:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Pierce Softball Complex 
Host School:Pierce 
Director:Darren Sindelar 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Guardian Angels Central Catholic
Highway 91
Madison/Humphrey/Lindsay
O'Neill
Pierce
West Point-Beemer
 

District C-6:

Dates:Oct 6, Oct 7, 2016
Site:Bellamy Park 
Host School:Cozad 
Director:Cory Spotanski 
Schools Assigned:CCV
Chadron
Chase County
Cozad
Minden
Ord
Southern Valley/Alma