NSAA Home
2016-2017 Speech District Assignments

District A-1:

Dates:Mar 11, 2017
Site:Norfolk High School 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Columbus
Elkhorn
Elkhorn South
Gretna
Lincoln High
Millard North
Norfolk
Papillion-LaVista
 

District A-2:

Dates:Mar 11, 2017
Site:Lincoln Southeast 
Host School:Lincoln Southeast 
Director:Mr. Brent Ailes, Dr. JJ Toczek and Mr. Victory Haines 
Schools Assigned:Bellevue West
Fremont
Grand Island
Lincoln Southwest
Millard South
Millard West
Omaha Westside
Ralston
 

District A-3:

Dates:Mar 11, 2017
Site:Lincoln Southeast 
Host School:Lincoln Southeast 
Director:Mr. Brent Ailes, Dr. JJ Toczek and Mr. Victory Haines 
Schools Assigned:Bellevue East
Creighton Preparatory School
Lincoln Northeast
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
Omaha North
Omaha Northwest
South Sioux City
 

District A-4:

Dates:Mar 11, 2017
Site:Kearney High School 
Host School:Kearney 
Director:Mitchell Stine 
Schools Assigned:Hastings
Kearney
Lexington
Lincoln East
Lincoln North Star
North Platte
Papillion-LaVista South
Scottsbluff
 

District B-1:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Lincoln Southwest High School 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Matt Heimes 
Schools Assigned:Auburn
Beatrice
Crete
Fairbury
Falls City
Nebraska City
Norris
Syracuse
 

District B-2:

Dates:Mar 15, 2017
Site:Lincoln Southwest High School 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Matt Heimes 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Omaha Duchesne Academy
Omaha Gross Catholic
Omaha Mercy
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Waverly
 

District B-3:

Dates:Mar 15, 2017
Site:Lincoln Southwest High School 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Matt Heimes 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Douglas County West
Fort Calhoun
Mount Michael Benedictine
Omaha Concordia
Omaha Marian
Omaha Roncalli Catholic
 

District B-4:

Dates:Mar 13, 2017
Site:Lakeview Jr./Sr. High School 
Host School:Columbus Lakeview 
Director:Quinten Lyon 
Schools Assigned:Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Milford
Schuyler
Seward
Wahoo
Wayne
West Point-Beemer
 

District B-5:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Jeffrey Horner/Phil Hoyt 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Broken Bow
Holdrege
Kearney Catholic
Northwest
O'Neill
York
 

District B-6:

Dates:Mar 16, 2017
Site:Sidney High School 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus, Jack Thorpe 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Cozad
Gering
Gothenburg
McCook
Ogallala
Sidney
 

District C1-1:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Lincoln Southwest High School 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Matt Heimes 
Schools Assigned:Conestoga
Elmwood-Murdock
Johnson County Central
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Louisville
Malcolm
Raymond Central
Wilber-Clatonia
 

District C1-2:

Dates:Mar 13, 2017
Site:David City Public Schools 
Host School:David City 
Director:Jarod Ockander 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Arlington
Bishop Neumann
David City
Logan View
North Bend Central
Omaha Brownell Talbot
Tekamah-Herman
Yutan
 

District C1-3:

Dates:Mar 15, 2017
Site:Wayne State College 
Host School:Wayne State College 
Director:Deborah Whitt 
Schools Assigned:Battle Creek
Boone Central
Madison
Norfolk Catholic
Pierce
Ponca
Twin River
Winnebago
Wisner-Pilger
 

District C1-4:

Dates:Mar 13, 2017
Site:David City Public Schools 
Host School:David City 
Director:Jarod Ockander 
Schools Assigned:Centennial
Central City
Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Shelby-Rising City
Sutton
 

District C1-5:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Jeffrey Horner/Phil Hoyt 
Schools Assigned:Centura
Gibbon
Minden
Ord
Ravenna
Southern Valley
St. Paul
Wood River
 

District C1-6:

Dates:Mar 14, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Ainsworth
Bridgeport
Chase County
Gordon-Rushville
Hershey
Kimball
Mitchell
Valentine
 

District C2-1:

Dates:Mar 13, 2017
Site:Humboldt 
Host School:Humboldt-Table Rock-Steinauer 
Director:Carl Linnerson 
Schools Assigned:Diller-Odell
Freeman
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson-Brock
Lourdes Central Catholic
Palmyra
Southern
Thayer Central
Tri County
 

District C2-2:

Dates:Mar 13, 2017
Site:Lakeview Jr./Sr. High School 
Host School:Columbus Lakeview 
Director:Quinten Lyon 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Cross County
East Butler
High Plains Community
Howells-Dodge
McCool Junction
Nebraska Christian
Omaha Christian Academy
 

District C2-3:

Dates:Mar 15, 2017
Site:Oakland-Craig Elementary School 
Host School:Oakland-Craig 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Guardian Angels Central Catholic
Homer
Lutheran High Northeast
Oakland-Craig
Omaha Nation
Pender
Stanton
Wakefield
Walthill
 

District C2-4:

Dates:Mar 13, 2017
Site:Wayne State College 
Host School:Wayne State College 
Director:Deborah Whitt 
Schools Assigned:Clearwater-Orchard
Creighton
Crofton
Hartington Cedar Catholic
Hartington-Newcastle
Laurel-Concord-Coleridge
Neligh-Oakdale
Plainview
West Holt
 

District C2-5:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Loup City High School 
Host School:Loup City 
Director:Amy Hostetler 
Schools Assigned:Amherst
Burwell
Franklin
Harvard
Kenesaw
Loup City
Overton
Superior
 

District C2-6:

Dates:Mar 14, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Bayard
Cambridge
Dundy County-Stratton
Hemingford
Medicine Valley
North Platte St. Patrick's
Perkins County
Southwest
Sutherland
 

District D1-1:

Dates:Mar 13, 2017
Site:Humboldt 
Host School:Humboldt-Table Rock-Steinauer 
Director:Carl Linnerson 
Schools Assigned:Exeter-Milligan
Falls City Sacred Heart
Friend
Lewiston
Meridian
Nebraska Lutheran
Pawnee City
Sterling
Weeping Water
 

District D1-2:

Dates:Mar 16, 2017
Site:Humphrey High School 
Host School:Humphrey 
Director:Stephanie Hogancamp 
Schools Assigned:Bancroft-Rosalie
Cedar Bluffs
Central Valley
Fullerton
Humphrey
Humphrey St. Francis
Osceola
Palmer
Scribner-Snyder
 

District D1-3:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Spencer 
Host School:West Boyd 
Director:Becky Snyder 
Schools Assigned:Allen
Bloomfield
Elkhorn Valley
Emerson-Hubbard
Osmond
Randolph
Wausa
West Boyd
 

District D1-4:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Deshler High School 
Host School:Deshler 
Director:Josh Nash 
Schools Assigned:Axtell
Blue Hill
Deshler
Giltner
Lawrence-Nelson
Pleasanton
Shelton
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

District D1-5:

Dates:Mar 14, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Alma
Anselmo-Merna
Arapahoe
Bertrand
Brady
Elm Creek
Eustis-Farnam
Maxwell
Sumner-Eddyville-Miller
 

District D1-6:

Dates:Mar 13, 2017
Site:Paxton Consolidated Schools 
Host School:Paxton 
Director:Michelle Kluver 
Schools Assigned:Cody-Kilgore
Crawford
Creek Valley
Garden County
Hitchcock County
Minatare
Mullen
Paxton
Wallace
 

District D2-1:

Dates:Mar 15, 2017
Site:Lincoln Southwest High School 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Matt Heimes 
Schools Assigned:Bruning-Davenport
Dorchester
Hampton
Heartland Lutheran
Mead
Parkview Christian
Red Cloud
Shickley
 

District D2-2:

Dates:Mar 16, 2017
Site:Humphrey High School 
Host School:Humphrey 
Director:Stephanie Hogancamp 
Schools Assigned:Clarkson
Elgin
Leigh
Lindsay Holy Family
Lyons-Decatur Northeast
Newman Grove
Pope John
Winside
Wynot
 

District D2-3:

Dates:Mar 14, 2017
Site:Loup City High School 
Host School:Loup City 
Director:Amy Hostetler 
Schools Assigned:Ansley
Arcadia
Elba
Litchfield
Loup County
Riverside
Sargent
Spalding Academy
Wheeler Central
 

District D2-4:

Dates:Mar 17, 2017
Site:Niobrara Public School 
Host School:Niobrara 
Director:Raeanna Carbaugh 
Schools Assigned:Chambers
Ewing
Keya Paha County
Lynch
Niobrara
Rock County
St. Mary's
Stuart
Verdigre
 

District D2-5:

Dates:Mar 14, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Arnold
Callaway
Elwood
Hayes Center
Loomis
Maywood
Sandhills
Stapleton
Wauneta-Palisade
 

District D2-6:

Dates:Mar 16, 2017
Site:Sidney High School 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus, Jack Thorpe 
Schools Assigned:Arthur County
Banner County
Hyannis
Leyton
McPherson County
Potter-Dix
Sioux County
South Platte
Thedford