2015-2016 Girls Track District Assignments

District A-1:

Dates:May 11, 2016
Site:Grand Island Senior High, Memorial Stadium 
Host School:Grand Island 
Director:Joseph Kutlas 
Schools Assigned:Bellevue East
Grand Island
Norfolk
Omaha Marian
Omaha North
Omaha South
Papillion-La Vista
South Sioux City
 

District A-2:

Dates:May 11, 2016
Site:Omaha Northwest 
Host School:Omaha Northwest 
Director:Andrew Wane 
Schools Assigned:Elkhorn South
Lincoln North Star
Lincoln Northeast
Lincoln Pius X
Millard North
Millard South
Omaha Bryan
Omaha Northwest
 

District A-3:

Dates:May 11, 2016
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:Marc Mroczek 
Schools Assigned:Bellevue West
Columbus
Kearney
North Platte
Omaha Burke
Omaha Central
Omaha Westside
Papillion-La Vista South
 

District A-4:

Dates:May 11, 2016
Site:Beechner Field/Scott Track/Lincoln High 
Host School:Lincoln East 
Director:Wendy Henrichs 
Schools Assigned:Fremont
Hastings
Lincoln East
Lincoln High
Lincoln Southeast
Lincoln Southwest
Millard West
Omaha Benson
 

District B-1:

Dates:May 12, 2016
Site:Elkhorn High School 
Host School:Elkhorn 
Director:Mike Zeplin 
Schools Assigned:Arlington
Bennington
Blair
Boys Town
Douglas County West
Elkhorn
Fort Calhoun
Omaha Concordia
Omaha Mercy
Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
 

District B-2:

Dates:May 12, 2016
Site:Plattsmouth High School 
Host School:Plattsmouth 
Director:Shaun Brothers 
Schools Assigned:Auburn
Falls City
Gretna
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
Syracuse
 

District B-3:

Dates:May 12, 2016
Site:Doane College, Crete, NE 
Host School:Crete 
Director:Jim Moore 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Beatrice
Crete
Fairbury
Milford
Norris
Seward
Wahoo
Waverly
York
 

District B-4:

Dates:May 12, 2016
Site:O'Neill High School 
Host School:O'Neill 
Director:Nick Hostert 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
David City
Norfolk Catholic
O'Neill
Pierce
Schuyler
Wayne
West Point-Beemer
 

District B-5:

Dates:May 12, 2016
Site:Aurora Track Complex 
Host School:Aurora 
Director:Jay Staehr 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Broken Bow
Central City
Cozad
Holdrege
Kearney Catholic
Lexington
Minden
Northwest
 

District B-6:

Dates:May 12, 2016
Site:Ogallala High School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Gering
Gordon-Rushville
Gothenburg
McCook
Ogallala
Scottsbluff
Sidney
Valentine
 

District C-1:

Dates:May 12, 2016
Site:Oakland City Park 
Host School:Oakland-Craig 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)
Guardian Angels Central Catholic
Homer
Oakland-Craig
Omaha Nation
Tekamah-Herman
Walthill
Winnebago
 

District C-2:

Dates:May 12, 2016
Site:North Bend Central H.S. 
Host School:North Bend Central 
Director:Tony Allgood 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Archbishop Bergan
Bishop Neumann
East Butler
Logan View
North Bend Central
Omaha Brownell-Talbot
Yutan
 

District C-3:

Dates:May 12, 2016
Site:Louisville High School 
Host School:Louisville 
Director:Rob Geise - AD, Chase Rasby - Head Track Coach 
Schools Assigned:Conestoga
Elmwood-Murdock
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Louisville
Malcolm
Raymond Central
Weeping Water
 

District C-4:

Dates:May 12, 2016
Site:Tri County High School 
Host School:Tri County 
Director:Matthew Uher 
Schools Assigned:Freeman
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson County Central
Palmyra
Pawnee City
Southern
Tri County
Wilber-Clatonia
 

District C-5:

Dates:May 12, 2016
Site:Fillmore Central High School, Geneva NE 
Host School:Fillmore Central 
Director:Steve Adkisson and Casey Head 
Schools Assigned:Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Superior
Sutton
Thayer Central
Wood River
 

District C-6:

Dates:May 12, 2016
Site:Cross County 
Host School:Cross County 
Director:Ty Twarling 
Schools Assigned:Centennial
Centura
Cross County
Grand Island Central Catholic
Nebraska Christian
Shelby-Rising City
St. Paul
Twin River
 

District C-7:

Dates:May 12, 2016
Site:Wisner-Pilger High School 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Chuck Ross 
Schools Assigned:Battle Creek
Clarkson/Leigh
Howells-Dodge
Humphrey/Lindsay Holy Family
Lutheran High Northeast
Madison
Stanton
Wisner-Pilger
 

District C-8:

Dates:May 12, 2016
Site:Ponca Sports Complex 
Host School:Ponca 
Director:Bob Hayes 
Schools Assigned:Creighton
Crofton
Hartington Cedar Catholic
Hartington-Newcastle
Laurel-Concord-Coleridge
Plainview
Ponca
Wakefield
 

District C-9:

Dates:May 12, 2016
Site:Burwell 
Host School:Burwell 
Director:Kevin Carson 
Schools Assigned:Ainsworth
Burwell
Clearwater-Orchard
Elgin Public/Pope John
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
Ord
West Holt
 

District C-10:

Dates:May 12, 2016
Site:Southern Valley 
Host School:Southern Valley 
Director:John Miller 
Schools Assigned:Amherst
Arcadia-Loup City
Gibbon
Hershey
North Platte St. Patrick's
Ravenna
Southern Valley
Sutherland
 

District C-11:

Dates:May 12, 2016
Site:Grant Nebraska, Perkins County High School 
Host School:Perkins County 
Director:Carlie Wells/ Shayne Hite 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Chase County
Dundy County-Stratton
Hemingford
Kimball
Mitchell
Perkins County
 

District D-1:

Dates:May 11, 2016
Site:Hartington Sports Complex 
Host School:Wausa 
Director:Greg Conn 
Schools Assigned:Allen
Bancroft-Rosalie
Bloomfield
Lyons-Decatur Northeast
Osmond
Randolph
Wausa
Winside
Wynot
 

District D-2:

Dates:May 11, 2016
Site:Osceola Public Schools 
Host School:Osceola 
Director:Brett Webster 
Schools Assigned:Cedar Bluffs
Cornerstone Christian
High Plains Community
Humphrey St. Francis
Mead
Nebraska Lutheran
Omaha Christian Academy
Osceola
Parkview Christian
Scribner-Snyder
 

District D-3:

Dates:May 11, 2016
Site:Auburn High School 
Host School:Falls City Sacred Heart 
Director:Doug Goltz 
Schools Assigned:Diller-Odell
Dorchester
Falls City Sacred Heart
Friend
Johnson-Brock
Lewiston
Lourdes Central Catholic
Meridian
Sterling
 

District D-4:

Dates:May 11, 2016
Site:Sandy Creek High School 
Host School:Lawrence-Nelson 
Director:Brian Blevins 
Schools Assigned:BDS
Deshler
Exeter-Milligan
Giltner
Hampton
Harvard
Heartland
Lawrence-Nelson
McCool Junction
 

District D-5:

Dates:May 11, 2016
Site:Fullerton High School 
Host School:Palmer 
Director:Rob Wegner 
Schools Assigned:Central Valley
Elba
Fullerton
Heartland Lutheran
Palmer
Riverside
Shelton
Spalding Academy
St. Edward
 

District D-6:

Dates:May 11, 2016
Site:West Holt  
Host School:West Boyd 
Director:Donna Benson and Travis Ludwig 
Schools Assigned:Boyd County
CWC
Cody-Kilgore
Elkhorn Valley
Ewing
North Central
Santee
St. Mary's
Stuart
 

District D-7:

Dates:May 11, 2016
Site:Broken Bow 
Host School:Litchfield 
Director:Jake Stokely 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Ansley-Litchfield
Elm Creek
Overton
Pleasanton
Sandhills/Thedford
South Loup
Sumner-Eddyville-Miller
Twin Loup
 

District D-8:

Dates:May 11, 2016
Site:Wilcox, NE 
Host School:Wilcox-Hildreth 
Director:Justin Patterson 
Schools Assigned:Alma
Axtell
Bertrand
Blue Hill
Franklin
Kenesaw
Loomis
Red Cloud
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

District D-9:

Dates:May 11, 2016
Site:Cambridge High School 
Host School:Cambridge 
Director:Josh Graves 
Schools Assigned:Arapahoe
Cambridge
Elwood
Eustis-Farnam
Hitchcock County
Maywood-Hayes Center
Medicine Valley
Southwest
Wallace
Wauneta-Palisade
 

District D-10:

Dates:May 11, 2016
Site:Sutherland 
Host School:Paxton 
Director:Scott Jorgensen 
Schools Assigned:Arthur County
Brady
Hyannis
Maxwell
McPherson County
Mullen
Paxton
South Platte
Stapleton
 

District D-11:

Dates:May 11, 2016
Site:Morrill 
Host School:Morrill 
Director:craig manley 
Schools Assigned:Banner County
Crawford
Creek Valley
Garden County
Hay Springs
Leyton
Minatare
Morrill
Potter-Dix
Sioux County