NSAA Home
2017-2018 Volleyball District Assignments

District A-1:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-2:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-3:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-4:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-5:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-6:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-7:

Dates:Nov 1, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

Subdistrict B-1:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Omaha Duchesne Academy
Omaha Mercy
Omaha Roncalli Catholic
Ralston
 

Subdistrict B-2:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Platteview
Plattsmouth
 

Subdistrict B-3:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elkhorn
Elkhorn South
Gretna
Omaha Skutt Catholic
 

Subdistrict B-4:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Beatrice
Crete
Norris
Waverly
 

Subdistrict B-5:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Schuyler
South Sioux City
 

Subdistrict B-6:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Aurora
Columbus
Northwest
Seward
York
 

Subdistrict B-7:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Hastings
Holdrege
Lexington
McCook
 

Subdistrict B-8:

Dates:Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Scottsbluff
Sidney
 

Subdistrict C1-1:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Norris High School  
Host School:Norris 
Director:Greg Hardin 
Schools Assigned:Auburn
Fairbury
Falls City
Johnson County Central
Wilber-Clatonia
 

Subdistrict C1-2:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Weeping Water Public Schools 
Host School:Weeping Water 
Director:Michael Barrett 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Conestoga
Louisville
Syracuse
 

Subdistrict C1-3:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Papillion LaVista South  
Host School:Papillion-La Vista South 
Director:Jeremy VanAckeren/Brent Gehring 
Schools Assigned:Bishop Neumann
Boys Town
Douglas County West
Omaha Concordia
Wahoo
 

Subdistrict C1-4:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Fremont High School 
Host School:Fremont 
Director:Scott Anderson and Heidi Moran 
Schools Assigned:Arlington
Fort Calhoun
Logan View
Tekamah-Herman
West Point-Beemer
 

Subdistrict C1-5:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Malcolm
Milford
Raymond Central
 

Subdistrict C1-6:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Columbus High School 
Host School:Columbus 
Director:Dave Hiebner 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
David City
North Bend Central
 

Subdistrict C1-7:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Norfolk High School 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Madison
Norfolk Catholic
Pierce
Wayne
Winnebago
 

Subdistrict C1-8:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Grand Island Senior High 
Host School:Grand Island 
Director:Cindy Wells 
Schools Assigned:Adams Central
Central City
Grand Island Central Catholic
St. Paul
 

Subdistrict C1-9:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Burwell High School 
Host School:Burwell 
Director:Kevin Carson 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Broken Bow
O'Neill
Ord
 

Subdistrict C1-10:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Kearney High School 
Host School:Kearney 
Director:Mitchell Stine 
Schools Assigned:Gibbon
Kearney Catholic
Minden
Wood River
 

Subdistrict C1-11:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:Marc Mroczek 
Schools Assigned:Chase County
Cozad
Gothenburg
Hershey
Ogallala
 

Subdistrict C1-12:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Alliance High School 
Host School:Alliance 
Director:Anita James 
Schools Assigned:Chadron
Gordon-Rushville
Mitchell
Valentine
 

Subdistrict C2-1:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Wahoo High School 
Host School:Wahoo 
Director:Marc Kaminski 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Elmwood-Murdock
Omaha Brownell Talbot
Palmyra
Yutan
 

Subdistrict C2-2:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Pender High School 
Host School:Pender 
Director:Andy Welsh 
Schools Assigned:BRLD
Homer
Oakland-Craig
Omaha Nation
Wakefield
 

Subdistrict C2-3:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Wayne High School 
Host School:Wayne 
Director:Dennis Dolliver 
Schools Assigned:Crofton
Hartington Cedar Catholic
Hartington-Newcastle
Laurel-Concord-Coleridge
Ponca
 

Subdistrict C2-4:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Norfolk Catholic Activity Center 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Shane Anderson 
Schools Assigned:Battle Creek
Howells-Dodge
Lutheran High Northeast
Stanton
Wisner-Pilger
 

Subdistrict C2-5:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Tri County High School 
Host School:Tri County 
Director:Matthew Uher 
Schools Assigned:Fillmore Central
Freeman
Southern
Superior
Thayer Central
 

Subdistrict C2-6:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Aquinas Catholic  
Host School:Aquinas Catholic 
Director:Ron Mimick 
Schools Assigned:Centennial
Cross County
Nebraska Christian
Shelby/Rising City
Twin River
 

Subdistrict C2-7:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:G I Central Catholic 
Host School:Grand Island Central Catholic 
Director:Howard Schumann 
Schools Assigned:Centura
Doniphan-Trumbull
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Sutton
 

Subdistrict C2-8:

Dates:Oct 30, 2017
Site:O'Neill High School 
Host School:O'Neill 
Director:Nick Hostert 
Schools Assigned:Ainsworth
Creighton
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
 

Subdistrict C2-9:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Broken Bow High School 
Host School:Broken Bow 
Director:Ryan E. Hogue 
Schools Assigned:Amherst
Arcadia-Loup City
Burwell
Ravenna
South Loup
 

Subdistrict C2-10:

Dates:Oct 30, 2017
Site:McCook High School 
Host School:McCook 
Director:Darin Nichols 
Schools Assigned:Cambridge
Dundy County-Stratton
Southern Valley
Southwest
 

Subdistrict C2-11:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Brady High School 
Host School:Brady 
Director:Andy Seamann 
Schools Assigned:Maxwell
North Platte St. Patrick's
Perkins County
Sutherland
 

Subdistrict C2-12:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Scottsbluff High School 
Host School:Scottsbluff 
Director:Dave hoxworth 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Hemingford
Kimball
 

Subdistrict D1-1:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Southern High School, Wymore NE 
Host School:Southern 
Director:Jerry Rempe 
Schools Assigned:Diller-Odell
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson-Brock
Pawnee City
Tri County
 

Subdistrict D1-2:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Fairbury High School 
Host School:Fairbury 
Director:Derek Anderson 
Schools Assigned:BDS
Deshler
Lawrence-Nelson
Meridian
 

Subdistrict D1-3:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Raymond Central High School 
Host School:Raymond Central 
Director:Greg Wilmes 
Schools Assigned:Cedar Bluffs
East Butler
Lourdes Central Catholic
Omaha Christian Academy
Weeping Water
 

Subdistrict D1-4:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Oakland-Craig 
Host School:Oakland-Craig 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Clarkson/Leigh
Guardian Angels Central Catholic
Pender
Walthill
 

Subdistrict D1-5:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Creighton High School Gym 
Host School:Creighton 
Director:Randy Kliment 
Schools Assigned:Elkhorn Valley
Osmond
Plainview
Randolph
 

Subdistrict D1-6:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Niobrara High School 
Host School:Niobrara 
Director:Rick Eisenhauer 
Schools Assigned:Boyd County
Clearwater-Orchard
Elgin Public/Pope John
North Central
West Holt
 

Subdistrict D1-7:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:St. Paul High School 
Host School:St. Paul 
Director:Rick Peters 
Schools Assigned:Central Valley
Fullerton
High Plains Community
Humphrey/Lindsay Holy Family
Palmer
 

Subdistrict D1-8:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Centennial High School 
Host School:Centennial 
Director:Dean Davis 
Schools Assigned:Friend
Harvard
Heartland
McCool Junction
Nebraska Lutheran
 

Subdistrict D1-9:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Phil Hoyt 
Schools Assigned:Blue Hill
Franklin
Kenesaw
Shelton
 

Subdistrict D1-10:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Cope Coliseum at Kearney Catholic 
Host School:Kearney Catholic 
Director:Rick Petri 
Schools Assigned:Ansley-Litchfield
Elm Creek
Overton
Pleasanton
Twin Loup
 

Subdistrict D1-11:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Southern Valley High School 
Host School:Southern Valley 
Director:Jeff Ellis 
Schools Assigned:Alma
Arapahoe
Bertrand
Hitchcock County
Medicine Valley
 

Subdistrict D1-12:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Bayard JR/SR high School 
Host School:Bayard 
Director:Tammy Tillman 
Schools Assigned:Crawford
Garden County
Morrill
Paxton
 

Subdistrict D2-1:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Lourdes Central Catholic 
Host School:Lourdes Central Catholic 
Director:Joe Tynon 
Schools Assigned:Cornerstone Christian
Falls City Sacred Heart
Lewiston
Sterling
 

Subdistrict D2-2:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Shelby-Rising City High School 
Host School:Shelby-Rising City 
Director:Terry Chadek 
Schools Assigned:Dorchester
Exeter-Milligan
Mead
Osceola
Parkview Christian
 

Subdistrict D2-3:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Wisner-Pilger High School 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Chuck Ross 
Schools Assigned:Emerson-Hubbard
Humphrey St. Francis
Scribner-Snyder
St. Edward
Winside
 

Subdistrict D2-4:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Msgr. Werner Activity Center 
Host School:Hartington Cedar Catholic 
Director:Chad Cattau 
Schools Assigned:Allen
Bloomfield
Santee
Wausa
Wynot
 

Subdistrict D2-5:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Rock County 
Host School:Rock County 
Director:Kayla Fischer 
Schools Assigned:CWC
Ewing
St. Mary's
Stuart
 

Subdistrict D2-6:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Ansley 
Host School:Ansley 
Director:Dave Mroczek 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Elba
Riverside
Spalding Academy
Sumner-Eddyville-Miller
 

Subdistrict D2-7:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Adams Central High School 
Host School:Adams Central 
Director:Alan Frank 
Schools Assigned:Giltner
Hampton
Heartland Lutheran
Red Cloud
Silver Lake
 

Subdistrict D2-8:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Bertrand High School 
Host School:Bertrand 
Director:Craig Newcomb 
Schools Assigned:Axtell
Elwood
Eustis-Farnam
Loomis
Wilcox-Hildreth
 

Subdistrict D2-9:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Hershey 
Host School:Hershey 
Director:Jared Thomsen 
Schools Assigned:Brady
Maywood-Hayes Center
South Platte
Wallace
Wauneta-Palisade
 

Subdistrict D2-10:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:North Platte St. Pat's Activity Center 
Host School:North Platte St. Patrick's 
Director:Mark Skillstad 
Schools Assigned:Arthur County
McPherson County
Mullen
Sandhills/Thedford
Stapleton
 

Subdistrict D2-11:

Dates:Oct 30, 2017
Site:Chadron Middle School  
Host School:Chadron 
Director:Andy Pope  
Schools Assigned:Cody-Kilgore
Hay Springs
Hyannis
Sioux County
 

Subdistrict D2-12:

Dates:Oct 30, Oct 31, 2017
Site:Cabela's Athletic Facility at Sidney High School 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus 
Schools Assigned:Banner County
Creek Valley
Leyton
Minatare
Potter-Dix