2015-2016 Wrestling District Assignments
District A-1:
Dates:Feb 13, 2016
Site:Millard South HS 
Host School:Millard South 
Director:Steve Throne 
Schools Assigned:
Hastings
Kearney
Millard South
Millard West
Omaha Bryan
Omaha Central
Omaha South
Papillion-LaVista
 
District A-2:
Dates:Feb 13, 2016
Site:Columbus High School 
Host School:Columbus 
Director:Mark Brown 
Schools Assigned:
Bellevue East
Columbus
Lincoln High
Lincoln North Star
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
Millard North
Omaha Northwest
 
District A-3:
Dates:Feb 13, 2016
Site:Norfolk High School 
Host School:Norfolk 
Director:Dennis Dolliver 
Schools Assigned:
Creighton Preparatory School
Elkhorn South
Fremont
Lincoln East
Lincoln Northeast
Lincoln Southwest
Norfolk
South Sioux City
 
District A-4:
Dates:Feb 13, 2016
Site:Grand Island Senior High 
Host School:Grand Island 
Director:Joe Kutlas 
Schools Assigned:
Bellevue West
Grand Island
North Platte
Omaha Benson
Omaha Burke
Omaha North
Omaha Westside
Papillion-LaVista South
 
District B-1:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Norris High School 
Host School:Norris 
Director:Greg Hardin and Phil Severson 
Schools Assigned:
Ashland-Greenwood
Falls City
Gretna
Nebraska City
Norris
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
Wahoo/Cedar Bluffs
Waverly
 
District B-2:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:West Point-Beemer Jr/Sr High School 
Host School:West Point-Beemer 
Director:Jeff Konkoleski 
Schools Assigned:
Bennington
Blair
Boys Town
Douglas County West
Elkhorn
Hartington Cedar Catholic
Mount Michael Benedictine
Omaha Concordia
Omaha Roncalli Catholic
Wayne
West Point-Beemer
Winnebago
 
District B-3:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:York High School 
Host School:York 
Director:Aaron Plas 
Schools Assigned:
Aurora
Beatrice
Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Crete
Fairbury
Milford/Dorchester
Northwest
Schuyler
Seward
York
 
District B-4:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Cabela's Athletic Facility, Sidney High School  
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus  
Schools Assigned:
Adams Central
Alliance
Chadron
Cozad
Gering
Gothenburg
Holdrege
Lexington
McCook
Ogallala
Scottsbluff
Sidney
 
District C-1:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Syracuse Middle School 
Host School:Syracuse 
Director:Mark Hrabik/Jeremy Goebel 
Schools Assigned:
Aquinas Catholic
Auburn
Bishop Neumann
Conestoga
David City
Humboldt-Table Rock-Steinauer/Pawnee City
Johnson County Central
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Louisville
Malcolm
Raymond Central
Southern
Syracuse
Wilber-Clatonia
Yutan
 
District C-2:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:North Bend Central 
Host School:North Bend Central 
Director:Tony Allgood 
Schools Assigned:
Arlington
Battle Creek
Crofton/Bloomfield
Fort Calhoun
Logan View
Madison
Norfolk Catholic
North Bend Central
O'Neill
Oakland-Craig
Pierce
Ponca
Stanton
Tekamah-Herman
Wakefield
Wisner-Pilger
 
District C-3:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Gibbon High School 
Host School:Gibbon 
Director:Todd Parr 
Schools Assigned:
Centennial
Central City
Centura Public Schools
Cross County/Osceola
Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Gibbon
Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia
Red Cloud/Blue Hill
Shelton/Kenesaw
South Central Nebraska Unified District #5
St. Paul
Superior
Twin River
Wood River
 
District C-4:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Broken Bow High School 
Host School:Broken Bow 
Director:Ryan E. Hogue 
Schools Assigned:
Ainsworth
Arcadia/Loup City
Bridgeport
Broken Bow
Chase County
Gordon-Rushville
Hershey
Kearney Catholic
Kimball
Loomis/Bertrand
Minden
Mitchell
Ord
Ravenna
Southern Valley
Valentine
 
District D-1:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Freeman High School 
Host School:Freeman 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:
Archbishop Bergan
Central Valley
East Butler
Freeman
Friend
Fullerton
Harvard
High Plains Community
McCool Junction
Meridian
Nebraska Christian
Palmer
Palmyra
Riverside
Shelby-Rising City
Sutton
Thayer Central
Tri County
Weeping Water
 
District D-2:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Elkhorn Valley School- Tilden 
Host School:Elkhorn Valley 
Director:Tracy Larson 
Schools Assigned:
Burwell
Clearwater/Orchard
Creighton
Elgin Public/Pope John
Elkhorn Valley
Guardian Angels Central Catholic
Howells-Dodge
Laurel-Concord-Coleridge
Lutheran High Northeast
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
North Central
Osmond
Pender
Plainview
Randolph
Scribner-Snyder
St. Mary's
West Holt
Winside
 
District D-3:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:Cambridge High School 
Host School:Cambridge 
Director:Josh Graves 
Schools Assigned:
Alma
Amherst
Anselmo-Merna
Ansley/Litchfield
Arapahoe
Axtell
Cambridge
Elm Creek
Elwood
Eustis-Farnam
Franklin
Overton
Pleasanton
Sandhills/Thedford
South Loup
Southwest
Stapleton
Sumner-Eddyville-Miller
Twin Loup
Wilcox-Hildreth
 
District D-4:
Dates:Feb 12, Feb 13, 2016
Site:McGahan Activities Center 
Host School:North Platte St. Patrick's 
Director:Mark Skillstad 
Schools Assigned:
Banner County
Bayard
Crawford
Dundy County-Stratton
Garden County
Hay Springs
Hemingford
Hitchcock County
Hyannis
Maxwell
McPherson County
Medicine Valley
Minatare
Morrill
Mullen
North Platte St. Patrick's
Perkins County
Sioux County
Sutherland
Wauneta-Palisade