2017 Class A Girls Basketball District & Subdistrict Games:

District A-1 at TBA   District A-1 Bracket

Game 1: 02/21 at 7:00 PM CT, #1 Lincoln Northeast 43.9524 (23-2) vs #4 Omaha Central 35.1000 (0-23)

Game 2: 02/21 at 7:00 PM CT, #3 Papillion-LaVista 39.7500 (11-13) vs #2 Millard North 40.2857 (11-13)

Game 3: 02/23 at 7:00 PM CT, Lincoln Northeast (71-32) vs Papillion-LaVista (50-47)

CHAMPION: Lincoln Northeast (66-49)

District A-2 at TBA   District A-2 Bracket

Game 1: 02/21 at 5:30 PM CT, #1 Millard South 43.6818 (23-3) vs #4 North Platte 35.1364 (1-24)

Game 2: 02/21 at 7:00 PM CT, #3 Norfolk 39.5500 (11-12) vs #2 Kearney 41.2381 (17-8)

Game 3: 02/23 at 7:00 PM CT, Millard South (77-17) vs Kearney (40-29)

CHAMPION: Kearney (44-35)

District A-3 at TBA   District A-3 Bracket

Game 1: 02/21 at 6:00 PM CT, #1 Omaha Westside 43.4545 (22-4) vs #4 Lincoln North Star 35.5714 (1-23)

Game 2: 02/21 at 7:00 PM CT, #3 Omaha Marian 39.4737 (9-13) vs #2 Omaha Northwest 41.4737 (16-7)

Game 3: 02/23 at 6:00 PM CT, Omaha Westside (72-35) vs Omaha Northwest (51-47)

CHAMPION: Omaha Northwest (50-47)

District A-4 at TBA   District A-4 Bracket

Game 1: 02/21 at 7:00 PM CT, #1 Lincoln Southwest 42.9048 (20-5) vs #4 Bellevue East 36.0000 (4-19)

Game 2: 02/21 at 6:00 PM CT, #3 Lincoln High 39.0952 (10-14) vs #2 Omaha North 41.6000 (17-7)

Game 3: 02/23 at 7:00 PM CT, Lincoln Southwest (59-37) vs Omaha North (58-40)

CHAMPION: Lincoln Southwest (51-48)

District A-5 at TBA   District A-5 Bracket

Game 1: 02/21 at 7:00 PM CT, #1 Lincoln East 42.6364 (19-6) vs #4 Omaha Bryan 37.0000 (4-19)

Game 2: 02/21 at 7:00 PM CT, #3 Omaha Benson 38.4500 (8-15) vs #2 Lincoln Southeast 41.6667 (16-9)

Game 3: 02/23 at 7:00 PM CT, Lincoln East (66-35) vs Lincoln Southeast (55-41)

CHAMPION: Lincoln East (52-43)

District A-6 at TBA   District A-6 Bracket

Game 1: 02/21 at 7:00 PM CT, #1 Lincoln Pius X 42.2222 (15-7) vs #4 Omaha South 37.1500 (5-18)

Game 2: 02/21 at 5:30 PM CT, #3 Omaha Burke 38.3000 (8-15) vs #2 Bellevue West 41.7000 (16-8)

Game 3: 02/23 at 7:00 PM CT, Lincoln Pius X (60-37) vs Bellevue West (40-30)

CHAMPION: Lincoln Pius X (55-51)

District A-7 at TBA   District A-7 Bracket

Game 1: 02/21 at 7:00 PM CT, #1 Millard West 41.8000 (17-7) vs #4 Fremont 37.5500 (6-17)

Game 2: 02/21 at 7:00 PM CT, #3 Grand Island 38.0000 (7-17) vs #2 Papillion-LaVista South 41.7500 (16-8)

Game 3: 02/23 at 7:00 PM CT, Millard West (63-25) vs Papillion-LaVista South (60-42)

CHAMPION: Millard West (47-38)