NSAA Home
Boys Basketball District Final Information & Results:


C1 DISTRICT FINALS:
C1-1 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Ralston (Ralston High School)
Teams:  Louisville VS Boys Town
WINNER:  Boys Town (71-51)
C1-2 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Lincoln North Star (Lincoln North Star High School)
Teams:  Bishop Neumann VS Milford
WINNER:  Bishop Neumann (67-61)
C1-3 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Norfolk (Norfolk High School)
Teams:  Columbus Scotus VS Winnebago
WINNER:  Winnebago (65-50)
C1-4 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Northeast Community College (Northeast Community College)
Teams:  Wayne VS O'Neill
WINNER:  O'Neill (50-49)
C1-5 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Aurora (Aurora High School )
Teams:  Boone Central/Newman Grove VS Kearney Catholic
WINNER:  Kearney Catholic (72-52)
C1-6 District Final:
February 27, 2017 @ 6:00 PM MT
Host (Site): Sidney (Sidney High School)
Teams:  Gothenburg VS Chadron
WINNER:  Gothenburg (53-47)

C2 DISTRICT FINALS:
C2-1 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Doane University (Doane University)
Teams:  Diller-Odell VS Elmwood-Murdock
WINNER:  Elmwood-Murdock (56-28)
C2-2 District Final:
February 27, 2017 @ 6:30 PM CT
Host (Site): Oakland-Craig (Oakland-Craig High School)
Teams:  Yutan VS Ponca
WINNER:  Ponca (48-46)
C2-3 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Battle Creek (Battle Creek High School)
Teams:  Hartington Cedar Catholic VS Neligh-Oakdale
WINNER:  Neligh-Oakdale (47-36)
C2-4 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Columbus (Columbus High School)
Teams:  Battle Creek VS Centennial
WINNER:  Centennial (54-49)
C2-5 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Grand Island Central Catholic (Grand Island Central Catholic)
Teams:  Hastings St. Cecilia VS Amherst
WINNER:  Hastings St. Cecilia (62-32)
C2-6 District Final:
February 27, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): North Platte (North Platte High School)
Teams:  Southwest VS Perkins County
WINNER:  Southwest (49-41)

D1 DISTRICT FINALS:
D1-1 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Crete (Crete High School)
Teams:  Lourdes Central Catholic VS BDS
WINNER:  BDS (50-42)
D1-2 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Clarkson (Clarkson High School)
Teams:  East Butler VS Guardian Angels Central Catholic
WINNER:  Guardian Angels Central Catholic (68-39)
D1-3 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Niobrara (Niobrara High School)
Teams:  Randolph VS Boyd County
WINNER:  Randolph (49-39)
D1-4 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Aurora (Aurora High School)
Teams:  Nebraska Lutheran VS Heartland
WINNER:  Heartland (53-33)
D1-5 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Kearney (Kearney High School)
Teams:  Burwell VS Alma
WINNER:  Burwell (55-52)
D1-6 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM MT
Host (Site): Perkins County (Perkins County)
Teams:  Dundy County-Stratton VS Paxton
WINNER:  Dundy County-Stratton (45-41)

D2 DISTRICT FINALS:
D2-1 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Cross County (Cross County)
Teams:  Parkview Christian VS Humphrey St. Francis
WINNER:  Parkview Christian (59-55)
D2-2 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Norfolk Catholic (Norfolk Catholic High School)
Teams:  Wynot VS CWC
WINNER:  Wynot (50-32)
D2-3 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Grand Island Central Catholic (Grand Island Central Catholic High School)
Teams:  Riverside VS Giltner
WINNER:  Riverside (74-60)
D2-4 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Southwest (Southwest High School)
Teams:  Wilcox-Hildreth VS Wauneta-Palisade
WINNER:  Wauneta-Palisade (53-51)
D2-5 District Final:
February 28, 2017 @ 7:00 PM CT
Host (Site): North Platte (North Platte High School)
Teams:  Sumner-Eddyville-Miller VS Mullen
WINNER:  Mullen (48-40)
D2-6 District Final:
February 28, 2017 @ 6:30 PM MT
Host (Site): Bridgeport (Bridgeport High School)
Teams:  Garden County VS Crawford
WINNER:  Garden County (46-29)