DISTRICT SPEECH RESULTS: QUALIFIERS FOR THE STATE SPEECH CONTEST

Class/District: C2-6  Location:North Platte High School
Date: 03/14/2017   Director: David Cooper
E-mail address: dcooper@nppsd.org

Humorous Interpretation of Prose Literature
PlaceSchoolNameGrade
1North Platte St. Patrick's Tanner Hand12 
2Sutherland Emily Kammerer11 
3Dundy County-Stratton Rylee Smith11 

Serious Interpretation of Prose Literature
PlaceSchoolNameGrade
1North Platte St. Patrick's Tanner Hand12 
2Sutherland Miranda Romero11 
3Dundy County-Stratton Olivia Sis10 

Extemporaneous Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Sutherland Bonita Naughtin
2Dundy County-Stratton Eli Fink11 
3Dundy County-Stratton Gideon Fink11 

Oral Interpretation of Poetry
PlaceSchoolNameGrade
1Sutherland Miranda Romero11 
2Perkins County Hailee Iske-Fraizer11 
3Bayard Catherine Applegate12 

Persuasive Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Sutherland Colin Hoatson10 
2Dundy County-Stratton Eli Fink11 
3Perkins County Katheryn Patrick10 

Entertainment Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Sutherland Madison McMillan12 
2Sutherland Caitlin Hasenauer12 
3Dundy County-Stratton Natalie Boyd11 

Informative Public Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Perkins County Haven Wid11 
2Perkins County James McArtor12 
3Medicine Valley Nathan Nicklas11 

Oral Interpretation of Drama
PlaceSchoolNameGrade
1Sutherland 
Caitlin Hasenauer 
Colin Hoatson 
Dalton Evans 
Larren Fear 
Morgan Burke 
12 
10 
11 
11 
10 
2Dundy County-Stratton 
Bailey Peckham 
Jessie Freeland 
Kelcie Burke 
Olivia Sis 
Philip Boyd 
12 
11 
10 
3Sutherland 
Abbie Morris 
Bonita Naughtin 
Brooklyn Elwood 
Emma Stewart 
Emma Wareham 
10 

Duet Acting
PlaceSchoolNameGrade
1Sutherland 
Emily Kammerer 
Madison McMillan 
11 
12 
2Sutherland 
Dominic Naughtin 
Kenessa Copeland 
11 
11 
3North Platte St. Patrick's 
Allison Montgomery 
Jacob Granger 
11 
11 

Team Scores:
Sutherland 421Perkins County 314Dundy County-Stratton 285North Platte St. Patrick's 227Medicine Valley 118Southwest 107Bayard 66Hemingford 65