DISTRICT SPEECH RESULTS: QUALIFIERS FOR THE STATE SPEECH CONTEST

Class/District: D1-1  Location:Humboldt
Date: 03/13/2017   Director: Carl Linnerson
E-mail address: carllinnerson@htrstitans.org

Humorous Interpretation of Prose Literature
PlaceSchoolNameGrade
1Pawnee City Ann Cline12 
2Nebraska Lutheran Rebeccca Johannes12 
3Nebraska Lutheran Brooke Malchow12 

Serious Interpretation of Prose Literature
PlaceSchoolNameGrade
1Pawnee City Eve Beethe10 
2Nebraska Lutheran Sami Edens12 
3Lewiston Reesa Wilcox10 

Extemporaneous Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Pawnee City Braden Kobza10 
2Pawnee City Eliza Hunzeker10 
3Nebraska Lutheran Buok Chuol12 

Oral Interpretation of Poetry
PlaceSchoolNameGrade
1Nebraska Lutheran Mercedes Kuil12 
2Meridian Jacqueline Dimas10 
3Pawnee City Joslyn Sharpe12 

Persuasive Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Falls City Sacred Heart Elizabeth (Libby) Dunn12 
2Pawnee City Grace Parks12 
3Pawnee City Kellen Habegger12 

Entertainment Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Falls City Sacred Heart Teresa Morehead10 
2Pawnee City Logan Newman11 
3Falls City Sacred Heart Joseph (Joe) Bieker11 

Informative Public Speaking
PlaceSchoolNameGrade
1Falls City Sacred Heart Nathaniel (Nate) Finck11 
2Pawnee City McKenzie Goetsh12 
3Pawnee City Sarah Smyth12 

Oral Interpretation of Drama
PlaceSchoolNameGrade
1Pawnee City 
Kellen Habegger 
Ann Cline 
Steven Bruns 
Kodenn Koester 
 
12 
12 
12 
 
2Falls City Sacred Heart 
Anthony Froeschl 
Ryker Hoy 
Randee Witt 
Ryan Keithley 
Elizabeth Keithley 
10 
11 
10 
11 
10 
3Nebraska Lutheran 
Ben Moore 
Natasha Oblender 
Brooke Malchow 
Austin Dodson 
Audrey Rundgren 
12 
12 
12 
11 
12 

Duet Acting
PlaceSchoolNameGrade
1Nebraska Lutheran 
Austin Dodson 
Sami Edens 
11 
12 
2Falls City Sacred Heart 
Tanner Cromer 
Austin Ahern 
10 
12 
3Pawnee City 
Eve Beethe 
Kodenn Koester 
10 

Team Scores:
Pawnee City 413

Falls City Sacred Heart 354

Nebraska Lutheran 338

Friend 102

Meridian 90

Lewiston 65

Exeter Milligan 65

Weeping Water 21

Sterling 7