BOYS TENNIS PAST CHAMPIONS
Updated 2/2/17

 
Class A No. 1 Singles

2016-William Gleason, Lincoln Southwest

2015-William Gleason, Lincoln Southwest

2014-Christopher Dean, Papillion-La Vista South

2013-David Liu, Millard North

2012-David Liu, Millard North

2011-David Liu, Millard North

2010-Matthew Hagan, Creighton Preparatory

2009-Jackson Withrow, Omaha Burke

2008-Jackson Withrow, Omaha Burke

2007-Jackson Withrow, Omaha Burke
2006-Taylor Boney, Lincoln Southwest

2005-John Devose, Papillion-La Vista South

2004-John Waters,  Creighton Preparatory

2003-Sheeva Parbhu, Millard North

2002-Andy Hoffman, Fremont

2001-Sheeva Parbhu, Millard North

2000-Casey Nelson, Kearney

1999-Chris Chiou, Millard North
1998-Chris Chiou, Millard North
1997-Stuart Waters, Omaha Central
1996-Lance Milles, Millard South
1995-Jay Bemis, Millard South
1994-Josh Evans, Millard North
1993-Chad VanHorn, Lincoln East
1992-Ryan Fuhrer, Millard South
1991-Mark Jones, Lincoln East
1990-David Skid, Millard North
1989-Mike Garcia, Lincoln Southeast
1988-Shane Jensen, Kearney
1987-Joe Salerno, Omaha Central
1986-Joe Salerno, Omaha Central
1985-Joe Salerno, Omaha Central
1984-Joe Salerno, Omaha Central
1983-Tim Lindquist, Omaha Westside
1982-Jim Burton, Lincoln Southeast
1981-John Schuele, Millard North
1980-Craig Johnson, Lincoln Southeast
1979-Craig Johnson, Lincoln Southeast
1978-Bob Pannier, Papillion
1977-Bob Green, Creighton Preparatory
1976-Bob Green, Creighton Preparatory
1975-Bob Green, Creighton Preparatory
1974-Larry Rugg, Lincoln High
1973-Matt Iwersen, Creighton Preparatory
1972-Matt Iwersen, Creighton Preparatory
1971-Matt Iwersen, Creighton Preparatory
1970-Mark Crew, Omaha Central
1969-Dan Grossman, Omaha Central
1968-Steve Gerdes, Omaha Westside
1967-68 Steve Gerdes, Omaha Westside
Fall Sport after 1966-67
1966-67-Vince Emery, Omaha South
1966-John Hendry, Omaha North
1965-Richard Young, Omaha Westside
1964-Gerald Sobczyk, Creighton Preparatory
1963-Bill Brown, Creighton Preparatory
1962-Bill Brown, Creighton Preparatory
1961-Bill Brown, Creighton Preparatory
1960-Bill Brown, Creighton Preparatory
1959-Noble Vosburg, Creighton Preparatory
1958-Neil Unterseher, Lincoln High
1957-Neil Unterseher, Lincoln High
1956-Neil Unterseher, Lincoln High
1955-Bill North, Lincoln High
1954-Russ Schlotzhauer, Creighton Preparatory
1953-Dan Larsen, Omaha South
1952-Dan Larsen, Omaha South
1951-John Tatom, Creighton Preparatory
1950-Dick Halpine, Creighton Preparatory
1949-Don Blocker, Omaha Central
1948-Tom Burke, Creighton Preparatory
1947-Dick Means, Lincoln High
1946-William Berg, Creighton Preparatory
1945-David Davis, Omaha Central
1944-Jim Harris, Omaha Central
1943-Don McArthur, Lincoln High
1942-Dave Hanighen, Creighton Preparatory
1941-Dennis Kurovsky, Omaha Tech
1940-Frank Ragan, Creighton Preparatory
1939-Ben Miller, Omaha Tech
1938-Johnny Huston, Lincoln High
1937-Johnny Huston, Lincoln High
1936-Johnny Huston, Lincoln High
1935-Jerry Nemitz, Hastings
1934-Don Green, Creighton Preparatory
1933-Milton Transchel, Lincoln College View
1932-Charles Fleming, Creighton Preparatory
1931-George Wahlquist, Hastings
1930-Art Hoag, Lincoln Wesleyan

Class A No. 2 Singles

2016-Alex King, Creighton Preparatory

2015-Mason Williams, Lincoln East

2014-Brett Slezak, Creighton Preparatory

2013-Nathan Singh, Creighton Preparatory

2012-Bobby Curry, Lincoln Southeast

2011-Jacob Wenger, Lincoln East

2010-Matthew Strasburger, Lincoln Southeast

2009-Nicholas Amin, Omaha Westside

2008-Court Clark, Lincoln East

2007-Grant Tesmer, Lincoln Southeast
2006-Matthew Frost, Creighton Preparatory

2005-Ross Friehe, Papillion-La Vista South

2004-Andrew Mercier, Omaha Westside

2003-Adam Ricceri, Creighton Preparatory

2002-John Waters, Creighton Preparatory

2001-John Waters, Creighton Preparatory

2000-Chad Faulk, Creighton Preparatory

1999-Jeff Salem, Lincoln Southeast
1998-Richard Gonzalez, Creighton Preparatory
1997-Marcos Veloso, Fremont
1996-Florian Preiss, Omaha Benson
1995-John Heine, Creighton Preparatory
1994-Clarke Tefft, Lincoln East
1993-Bill Bemis, Millard South
1992-Sam Nelson, Lincoln East
1991-Ryan Fuhrer, Millard South
1990-Chad VanHorn, Lincoln East
1989-David Floth, Millard South
1988-Brian Downing, Kearney
1987-Rick Stempsen, Lincoln East
1986-Brian Oberle, Norfolk
1985-Dan Spencer, Bellevue West
1984-John Binns, Millard South
1983-Ron Palmer, Millard South
1982-Dave Myers, Omaha Westside
1981-Tony Regier, Millard North
1980-Tom Rath, Omaha Burke
1979-Charlie Capek, Lincoln Southeast
1978-Matt Tondl, Omaha Westside
1977-Dan Goldman, Omaha Westside
1976-Peter Storch, Millard


Class A No. 1 Doubles

2016-Thomas Kennedy/Ryan McNamara, Creighton Preparatory

2015-Thomas Kennedy/Nathan Singh, Creighton Preparatory

2014-Thomas Kennedy/Nathan Singh, Creighton Preparatory

2013-CJ Sjulin/Justin Brinkman, Lincoln Southwest

2012-Michael Koch/Nikolaos Piperis, Creighton Preparatory

2011-Michael Koch/Nikolaos Piperis, Creighton Preparatory

2010-Joseph Mulhall/Nikolaos Piperis, Creighton Preparatory

2009-Matthew Hagan/Joseph Mulhall, Creighton Preparatory

2008-Joseph Mulhall/Daniel Smolczyk, Creighton Preparatory

2007-Andrew Mellen/Christopher Arkfeld, Omaha Westside
2006-Stuart Booth/Andrew Mellen, Omaha Westside

2005-Brian Hansen/Chase Muma, Lincoln Southeast

2004-Gregory Holm/Craig Faulk, Creighton Preparatory

2003-Patrick de Souza/Adam Sutton, Omaha Westside

2002-Keith Cronican/Chad Faulk, Creighton Preparatory

2001-Chad Faulk/Keith Cronican, Creighton Preparatory

2000-Jeff Salem/Chris Salem, Lincoln Southeast

1999-Richard Gonzalez/Chris Gassman, Creighton Preparatory
1998-Kevin Wheeler/Chris Gassman, Creighton Preparatory
1997-Chris Wherry/Matt Davis, Lincoln Southeast
1996-Scott Brogden/Jerry Thalken, North Platte
1995-Lance Mills/Bill Bemis, Millard South
1994-Ryan Haith/Kelsey Moran, Lincoln East
1993-Sam Nelson/Ryan Haith, Lincoln East
1992-Scott Tricker/Matt Roth, Lincoln East
1991-Aaron Crook/Trystan Crook, Omaha Westside
1990-Ryan Floth/David Floth, Millard South
1989-Rick Stempson/Mark Jones, Lincoln East
1988-Frank Hoppe/Jack Cole, Lincoln Southeast
1987-Mike Garcia/Frank Hoppe, Lincoln Southeast
1986-Noel Hoig/Shane McDermott, Omaha Burke
1985-Mike Beasley/Travis Frizell, Omaha Central
1984-Roland Simone/Joe Easterday, Creighton Preparatory
1983-Scott Doepke/Terry Pollard, Millard South
1982-Tony Regier/Scott Andrew, Omaha Burke
1981-Todd Lindquist/Tim Lindquist, Omaha Westside
1980-Charlie Capek/Mark Henricks, Lincoln Southeast
1979-Marc Feinberg/Matt Tondl, Omaha Westside
1978-Stan Meyer/Jeff Fredrick, Grand Island
1977-Hal Koch/Jim Backer, Omaha Central
1976-Tom Rice/John Staenberg, Omaha Westside
1975-John Johnson/Chuck Leichner, Millard
1974-Greg Johnson/Jeff Wrage, Fremont
1973-Tom Dunlap/Toby Cudahy, Creighton Preparatory
1972-Joe Cleary/Toby Cudahy, Creighton Preparatory
1971-Tim Sheahan/Doug McLeese, Lincoln East
1970-Brent Smith/Mark Hunt, North Platte
1969-Jim Crew/Irv Rodin, Omaha Central
1968-Dan Grossman/Dave Dinsmore, Omaha Central
1967-68-Dan Grossman/Tom Crew, Omaha Central
Fall Sport after 1966-67
1966-67-Terry Heltne/George Sanders, Hastings
1966-Bill Fink/Steve White, Hastings
1965-Vince Emery/Mitch Emery, Omaha South
1964-Doug McMinn/Richard Dyas, Omaha North
1963-Ronald Grothe/Richard Hawkes, Omaha North
1962-Ronald Grothe/Richard Hawkes, Omaha North
1961-Bruce Vosburg/Pat Hogan, Creighton Preparatory
1960-Bruce Vosburg/Pat Hogan, Creighton Preparatory
1959-Pete Hoagland/Doug Marteeny, Omaha Central
1958-Mark Gigena/Dave Wolfarth, Lincoln High
1957-Dick Becher/Steve Gleason, Hastings
1956-Frank Bemis/Tuck Vosburg, Creighton Preparatory
1955-Frank Bemis/Jim Belitz, Creighton Preparatory
1954-Joe Zareter/Ted Weldon, Valley
1953-John Haessler/Joe Zareter, Valley
1952-Richard Halpine/Russell Schlotzhauer, Creighton Preparatory
1951-Richard Halpine/Jim Gilroy, Creighton Preparatory
1950-Alan Olson/Rollie Wills, Scottsbluff
1949-Tom McAndrews/John Tatom, Creighton Preparatory
1948-John Schroeder/Mason Zerbe, Omaha Central
1947-McCall/Becker, Hastings
1946-Carl Fahrenbach/Willie Polite, Lincoln High
1945-Bill Barrett/Bob McGhee, Lincoln High
1944-Dave Davis/Jim Lyle, Omaha Central
1943-Bob Kleinert/Phil Oxley, Lincoln High
1942-Allen Granfield/Jack Busch, Omaha Central
1941-Allen Granfield/Bobby Fromkin, Omaha Central
1940-Jim Reedy/John O'Hearn, Creighton Preparatory
1939-John O'Hearn/Jim Reedy, Creighton Preparatory
1938-Charles McNurlin/Bill Malone, Lincoln Havelock
1937-Jerry Nemitz/Jimmy Taylor, Hastings
1936-Harry Ankeny/Harold Rundle, Lincoln High
1935-Bayard Taylor/Elbert Souders, Lincoln Jackson
1934-Fred Hough/Joe Houser, Creighton Preparatory
1933-Luther Powell/Kenneth Christensen, Stromsburg
1932-Carl Hopt/Kenneth Brown, Lincoln Jackson
1931-Philip Wolber/Henry Kosman, Omaha Benson
1930-Lyman Lindsay/Don Carle, Lincoln High

Class A No. 2 Doubles

2016-Henry Massey/Andrew Hedstrom, Lincoln Southwest

2015-Benjamin Faulk/Grant Hubbard, Millard North

2014-Stavros Piperis/Brendan Eglseder, Creighton Preparatory

2013-Martin Gilgenast/Dillon Ketcham, Creighton Preparatory

2012-Max Cuppens/Nick Wimmer, Lincoln Southeast

2011-Vincent VanDyke /Stravos Piperis, Creighton Preparatory

2010-Grant Lubeck/Michael Koch, Creighton Preparatory

2009-Eric Binkley/Gregory Beaufait, Creighton Preparatory

2008-Alex Hartmann/Alec Lowrey, Lincoln Southwest

2007-David Meagher/Garth Hamilton, Lincoln East
2006-David Allen/Olaf Zupancic, Millard North

2005-Andrew Mellen/Max McCann, Omaha Westside

2004-Tim Berger/Brian Hansen, Lincoln Southeast

2003-Craig Faulk/Thomas Rush, Creighton Preparatory

2002-Greg Holm/Pat Huse, Creighton Preparatory

2001-John Hoffman/Nate Anderson, Fremont

2000-Ryan Harris/Matt Burdett, Omaha Burke

1999-Dave Vosburg/Don Shimmin, Creighton Preparatory
1998-Todd Stohs/Chris Salem, Lincoln Southeast
1997-Todd Stohs/Jeff Salem, Lincoln Southeast
1996-Steve Wagner/Lucas Johannes, Columbus
1995-Mike Roth/Kurt Jonske, Lincoln East
1994-Mike Leise/Andy Gassman, Creighton Preparatory
1993-Tyler Johanek/Ty Kucera, Millard South
1992-Andy Vosik/Jason Boyd, Kearney
1991-Matt Roth/Jeremy Sand, Lincoln East
1990-Greg Lundstrom/Brian Comer, Lincoln East
1989-Andy Chapin/Trystan Crook, Omaha Westside
1988-Todd Peterson/Beau Finley, Lincoln Southeast
1987-Christian Wanamaker/TJ Tipton, Lincoln Southeast
1986-Frank Alonso/Bob Wenger, Lincoln East
1985-Scott Neumeister/Scott Gamet, Lincoln Southeast
1984-Rick Skalla/Matt Shaffer, Millard North
1983-Lance Encell/Jeff Stern, Omaha Westside
1982-Denny Hershberger/Don Morrison, Lincoln Southeast
1981-Niklas Ljungberg/Jeff Lane, Omaha Westside
1980-Doug Seim/Pat Rozman, Millard
1979-Todd Horton/Doug Seim, Millard
1978-Brian Chitwood/Brad Brungard, Lincoln East
1977-Chris Olson/Scott Perry, Omaha Westside
1976-Scott Perry/Steve Albert, Omaha Westside
 
Class A Past Team Champions

2016-Creighton Preparatory

2015-Creighton Preparatory

2014-Creighton Preparatory

2013-Lincoln Southwest

2012-Creighton Preparatory

2011-Lincoln Southeast

2010-Creighton Preparatory

2009-Creighton Preparatory

2008-Creighton Preparatory

2007-Lincoln East
2006-Creighton Preparatory

2005-Creighton Preparatory

2004-Creighton Preparatory

2003-Creighton Preparatory

2002-Creighton Preparatory

2001-Creighton Preparatory

2000-Lincoln Southeast

1999-Lincoln Southeast
1998-Millard North
1997-Lincoln Southeast
1996-Millard South
1995-Lincoln East
1994-Lincoln East
1993-Lincoln East
1992-Lincoln East
1991-Lincoln East
1990-Lincoln East
1989-Lincoln East
1988-Lincoln East
1987-Lincoln Southeast
1986-Omaha Burke
1985-Omaha Central
1984-Creighton Preparatory
1983-Omaha Westside
1982-Lincoln Southeast
1981-Omaha Westside
1980-Lincoln Southeast
1979-Lincoln Southeast
1978-Papillion
1977-Omaha Westside
1976-Omaha Westside
1975-Lincoln Southeast, Millard (tie)
1974-Fremont, Lincoln High, Lincoln Southeast (tie)
1973-Creighton Preparatory
1972-Creighton Preparatory, Lincoln Southeast, Omaha Central (tie)
1971-Creighton Preparatory
1970-North Platte
1969-Omaha Central
1968-Omaha Central
1967-68-Omaha Central
 Fall Sport after 1966-67
1966-67-Hastings
1966-Omaha North
1965-Omaha North, Omaha South (tie)
1964-Omaha North
1963-Omaha North, Creighton Preparatory (tie)
1962-Omaha North
1961-Creighton Preparatory
1960-Creighton Preparatory
1959-Creighton Preparatory
1958-Lincoln High
1957-Lincoln High
1956-Creighton Preparatory
1955-Lincoln High
1954-Valley, Lincoln High, Omaha Central (tie)
1953-Valley
1952-Creighton Preparatory
1951-Creighton Preparatory
1950-Creighton Preparatory
1949-Creighton Preparatory
1948-Creighton Preparatory
1947-Hastings

Class B No. 1 Singles

2016-Mason Meier, Elkhorn South

2015-Jacob Weber, Gretna

2014-Mason Meier, Elkhorn South

2013-Landon Warner, Lincoln Pius X

2012-Nikita Fomichev, Elkhorn South

2011-Trevor Milburn, Lincoln Pius X

2010-Connor Larson, McCook

2009-Connor Larson, McCook

2008-Michael Sambol, Omaha Skutt Catholic

2007-Josh Raymond, Elkhorn
2006-Brian Polodna, Omaha Skutt Catholic

2005-Joshua Raymond, Elkhorn

2004-Ethan Stout, Alliance

2003-Jake Saulsbury, Lexington

2002-Hendrik Stahmer, Beatrice

2001-Cory Ciccone, York

2000-Andy Huls, Waverly

1999-Jordan Adam, Hastings
1998-Jordan Adam, Hastings
1997-Mike Matisons, Lincoln Pius X
1996-Troy Stratman, Grand Island Central Catholic
1995-Nick Vuko, Lincoln Pius X
1994-Jedd Segrist, Alliance
1993-Jedd Segrist, Alliance
1992-Dan Burgett, Wayne
1991-Brian Kelly, Omaha Gross Catholic
1990-Brian Kelly, Omaha Gross Catholic
1989-Dave Matisons, Lincoln Pius X
1988-Dave Matisons, Lincoln Pius X
1987-Dave Matisons, Lincoln Pius X
1986-Karl Falkland, Lincoln Pius X
1985-Mark Matisons, Lincoln Pius X
1984-Mark Matisons, Lincoln Pius X
1983-Brad Scheidegger, Columbus
1982-Robert Sjoholm, Columbus
1981-Pat Carson, Lincoln Pius X
1980-Jim Carson, Lincoln Pius X
1979-Jim Carson, Lincoln Pius X
1978-Jim Carson, Lincoln Pius X
1977-Bob Pannier, Papillion
1976-Tracey Rickett, North Platte
1975-Eric Ramsey, Ralston
1976-Dan Sloboth, Omaha Ryan
1973-Dan Sloboth, Omaha Ryan
1972-Bill Roach, Beatrice
1971-Bill Roberts, Omaha Bryan
1970-Bill Roberts, Omaha Bryan
1969-Gerry Nixon, York
1968-Vince Sutton, Lincoln Pius X
1967-68-James Rathe, Beatrice
Fall Sport after 1966-67
1966-67-Dennis Hoyle, Columbus
1966-Dennis Hoyle, Columbus
1965-Bill Roehrs, York
1964-Bill Roehrs, York
1963-Grant Neid, Grand Island Central Catholic
1962-Bill Foster, York
1961-Bill Foster, York
1960-Terry Tonkin, Hastings St. Cecilia
1959-Larry Marshall, Kearney
1958-Jim Fowler, Hooper
1957-Ray Graves, Fairbury
1956-John Barnhill, Valley

Class B No. 2 Singles

2016-Joseph Dawson, Lincoln Pius X

2015-John Stuart, Kearney Catholic

2014-Ryan Vitera, Grand Island Central Catholic

2013-Patrick Thomas, Elkhorn South

2012-Zahler Zandt, Elkhorn South

2011-Nikita Fomichev, Elkhorn South

2010-Isaac Mertens, Adams Central

2009-Brandon Otoski, Lincoln Pius X

2008-Jordan Barrett, Adams Central

2007-Seth Harris, Waverly
2006-Michael Sambol, Omaha Skutt Catholic

2005-Anthony Mittan, Beatrice

2004-Connor Boucher, Lincoln Pius X

2003-Connor Boucher, Lincoln Pius X

2002-Michael Ambriz, Lexington

2001-Dan Schmitz, Hastings

2000-Ryan Hartman, Grand Island Central Catholic

1999-Tom Flynn, South Sioux City
1998-Jay Wissing, Grand Island Central Catholic
1997-Koty Cowgill, Grand Island Central Catholic
1996-Koty Cowgill, Grand Island Central Catholic
1995-Jon French, Hastings
1994-Mark McDonald, Grand Island Central Catholic
1993-C.J. Cowgill, Grand Island Central Catholic
1992-Jeremy Segrist, Alliance
1991-Jim Auxier, Waverly
1990-Mike Klemme, Omaha Gross Catholic
1989-John Harris, Mt. Michael Benedictine
1988-John Boudreau, Lincoln Pius X
1987-Chad Hunzeker, Columbus
1986-Phil Gosch, Kearney
1985-Mitch May, Kearney
1984-David Piatkowski, Scottsbluff
1983-Marty Sipple, Columbus
1982-Ron Tuch, Ralston
1981-Tim Luke, Kearney
1980-Pat Carson, Lincoln Pius X
1979-Jeff Fidler, McCook
1978-Dave Duden, Lincoln Pius X
1977-Clark Pannier, Papillion
1976-Tim Putnam, Omaha Roncalli

Class B No. 1 Doubles

2016-Riley Warner/Joseph Burt, Lincoln Pius X

2015-Jackson Hitzemann/Alexander Stoupa, Mount Michael Benedictine

2014-Jonah Clark/Zahler Zandt, Elkhorn South

2013-Jared Karlson/Walker Hohensee, Holdrege

2012-Jared Karlson/Walker Hohensee, Holdrege

2011-Alec Lubben/Bryson Mosley, Elkhorn South

2010-Alexander Wirth/Turner Fahey, Grand Island Central Catholic

2009-Zachary Peed/Garrett Sutton, Lincoln Pius X

2008-Kyle Conzemius/Garrett Sutton, Lincoln Pius X

2007-Jon McQuistan/Justin McQuistan, York
2006-Yannic Thiel/Jeremy Jank, Hastings

2005-Matthew Lauritsen/Dane Fossler, Beatrice

2004-Joe Leinen/Alex Palik, York

2003-Matthew Eichinger/Nick Wiehn, York

2002-Tim Kipper/Ryan Field, Lincoln Pius X

2001-Mark Heiser/Mickey McKeegan, Lincoln Pius X

2000-Tim Baver/Scot Moore, Lincoln Christian

1999-Nathan Walker/Casey Wernke, Alliance
1998-Travis Jacobs/Jeremy Wissing, Grand Island Central Catholic
1997-Jeff Hruska/Nick Heiser, Lincoln Pius X
1996-Mike Matisons/Nick Heiser, Lincoln Pius X
1995-C.J. Cowgill/Dan Schreurs, Grand Island Central Catholic
1994-Wes Heiser/Pat Widhelm, Lincoln Pius X
1993-Wes Heiser/Pat Widhelm, Lincoln Pius X
1992-Jason Sutton/Marcus Wahl, Columbus
1991-Dan Bratetic/Mike Klemme, Omaha Gross Catholic
1990-Ryan Beller/Andy Lanik, Mt. Michael Benedictine
1989-Chad Bohling/Jay Dee Brumbaugh, York
1988-Chad Bohling/Jay Dee Brumbaugh, York
1987-Chris Roth/Robb Van Fossen, Columbus
1986-Andy Auch-Moedy/Mitch May, Kearney
1985-Andy Auch-Moedy/Troy Larsen, Kearney
1984-Jay Clark/Grant Hinze, Scottsbluff
1983-Mark Matisons/Bob Byington, Lincoln Pius X
1982-Brad Scheidegger/Clarey Castner, Columbus
1981-Greg Bruening/Vance Wagner, Norfolk
1980-Jeff Lake/Doug Tegler, Hastings
1979-Bob Kirby/Steve Rademacher, Kearney
1978-Jeff Luke/Jon Wright, Kearney
1977-Steve Sunde/Bill Ward, Ralston
1976-Tom Salestrom/Jeff Luke, Kearney
1975-Ron Smith/Lance Willingham, Papillion
1974-Bob Huskey/Barry James, Omaha Brownell-Talbot
1973-Rob Otte/Dan Brummond, Norfolk
1972-Bruce Bamford/Rick Westerlin, Kearney
1971-Bruce Bamford/Rick Westerlin, Kearney
1970-Paul Kucera/Dennis Barry, Lincoln Pius X
1969-David Kincaid/Brad Nelson, Columbus
1968-Don Cherion/Bill Roberts, Omaha Bryan
1967-68-Roger Nicolaus/Larry Christensen, York
Fall Sport after 1966-67
1966-67-Les Livingston/Roger Comstock, Kearney
1966-Les Livingston/Roger Comstock, Kearney
1965-Bob Whitmore/Jim Vincent, York
1964-Charles White/Paul Stelzer, York
1963-Dick Reiser/Rusty Fuller, Scottsbluff
1962-John Roehrs/Roger Stafford, York
1961-Allen Toews/John Roehrs, York
1960-Allen Toews/John Roehrs, York
1959-John Easley/Dave Manning, Grand Island Central Catholic
1958-Marvin Bratka/Tom Johnson, Valley
1957-Marvin Bratka/Tom Johnson, Valley
1956-Dick Kunde/Ray Graves, Fairbury


Class B No. 2 Doubles

2016-Jake Wilkinson/Brooks Scott, Lincoln Pius X

2015-Logan Baumberger/Douglas Jamal, Mount Michael Benedictine

2014-Jacob Lortz/Drake Schaphorst, Elkhorn South

2013-Robert Hart/Austin Seagren, Elkhorn

2012-Alex Carlson/Tanner Hill-Bloyd, Lincoln Christian

2011-Mitchell Plance/Brian Carmody, Omaha Skutt Catholic

2010-Henry Bran/Shad Wellmann, Lexington

2009-Jacob Tegler/Julian Karras, Waverly

2008-Rafael Pennella/Levi Gipson, Lincoln Christian

2007-Jonathan Landell/Aaron Jank, Hastings
2006-Daniel Jenkins/Andrew McKeegan, Lincoln Pius X

2005-Aaron Lockee/Grant Mathey, Mt. Michael Benedictine

2004-Christopher Northup/Kenneth Howard, Grand Island Central Catholic

2003-Drake Beck/Joseph Leinen, York

2002-Shane Clatterbuck/David Eisenminger, Grand Island Central Catholic

2001-Joe Bonge/Adam Potthoff, McCook

2000-Mickey McKeegan/Jake Kavan, Lincoln Pius X

1999-Justin McElroy/Tyler Nelson, Nebraska City
1998-Nathan Renter/Aaron Todd, Grand Island Central Catholic
1997-Jon Hernandoz/Joel Ongert, Bellevue East
1996-Jeff Riley/Tyler Peterson, Grand Island Central Catholic
1995-Koty Cowgill/Jeff Riley, Grand Island Central Catholic
1994-Jeff Riley/Troy Stratman, Grand Island Central Catholic
1993-Jeremy Loch/Troy Essex, Hastings
1992-Tyler Wycoff/Brandon Crozier, Hastings
1991-Colin Caudill/John McLean, Mt. Michael Benedictine
1990-Dan Beninato/Doug Larson, Mt. Michael Benedictine
1989-Jason Bryan/Greg Ganser, Lincoln Pius X
1988-Eric Mueller/Cory Hunzeker, Columbus
1987-Cory Hunzeker/Eric Mueller, Columbus
1986-Bob Luke/Mark Orr, Kearney
1985-James Lowry/John McPhail, Columbus
1984-Devin Meisinger/Ted Plugge, Ralston
1983-Dan Brusnahan/Chris Moody, Lincoln Pius X
1982-Eric Swanson/Chris Hawkinson, Bellevue West 
1981-Jim Shevlet/Jeff Dolezal, Lincoln Pius X
1980-Mark Carpenter/Ross Bacon, Kearney
1979-Tom Jundt/John Pfenning, Scottsbluff
1978-Scott Hain/Al Strasburg, Lincoln Pius X
1977-Bob Kirby/Mark Bush, Kearney
1976-Ed Krieger/Steve Sunde, Ralston

Class B Past Team Champions

2016-Lincoln Pius X

2015-Mount Michael Benedictine

2014-Elkhorn South

2013-Lincoln Pius X

2012-Elkhorn South

2011-Elkhorn South

2010-Adams Central

2009-Lincoln Pius X

2008-Lincoln Pius X

2007-York
2006-Hastings

2005-Mt. Michael Benedictine

2004-Omaha Skutt Catholic

2003-York

2002-Grand Island Central Catholic

2001-Lincoln Pius X

2000-Lincoln Pius X

1999-Hastings
1998-Grand Island Central Catholic
1997-Lincoln Pius X
1996-Grand Island Central Catholic
1995-Grand Island Central Catholic
1994-Grand Island Central Catholic
1993-Lincoln Pius X
1992-Columbus
1991-Mt. Michael Benedictine
1990-Mt. Michael Benedictine
1989-Mt. Michael Benedictine
1988-Columbus
1987-Columbus
1986-Kearney
1985-Kearney
1984-Scottsbluff
1983-Lincoln Pius X
1982-Columbus
1981-Lincoln Pius X
1980-Lincoln Pius X
1979-Scottsbluff
1978-Lincoln Pius X
1977-Ralston
1976-Kearney
1975-Ralston
1974-Omaha Brownell-Talbot
1973-Norfolk
1972-Columbus
1971-Omaha Bryan
1970-Omaha Bryan
1969-York
1968-Omaha Bryan
1967-68-Beatrice
Fall Sport after 1966-67
1966-67-Columbus
1966-Columbus
1965-York
1964-York
1963-Grand Island Central Catholic
1962-York
1961-York
1960-York
1959-Fairbury
1958-Hooper
1957-Fairbury, Hooper, Valley (tie)
1956-Valley