2013 Boys Class A District Results

District A-1:

Top 15 Individuals:
1. Colin Appel (12)Grand Island16:59.01
2. Zachary Lundberg (10)Omaha North17:08.00
3. Keaton Lewis (12)Kearney17:09.00
4. Max Knight (12)Omaha Westside17:13.00
5. Machoul Chuol Chol (12)Grand Island17:14.00
6. Austin Warren (12)Norfolk17:15.00
7. Justin Liedke (10)Bellevue West17:16.00
8. Jordan Wheeler (12)Omaha Westside17:18.00
9. Milo Greder (9)Omaha Westside17:21.00
10. Trysten Compton (12)Kearney17:32.00
11. Daniel Ewart (12)Omaha Central17:33.00
12. Miguel Gomez (10)Kearney17:35.00
13. Mai Chuol (11)Grand Island17:38.00
14. Chase Davis (11)Omaha Central17:40.00
15. Andrew Meuret (10)Norfolk17:43.00


Team Scores:
1.Omaha Westside, 58
 Coach: Derek Fey
 Max Knight (12), 17:13.00
Jordan Wheeler (12), 17:18.00
Milo Greder (9), 17:21.00
Jacob Phillips (10), 17:43.00
Alec Reilly (10), 17:56.00
Dylan Sorrell (12), 17:56.00
Stuart Willett (12), 19:45.00
2.Kearney, 67
 Coach: Broc Howard
 Keaton Lewis (12), 17:09.00
Trysten Compton (12), 17:32.00
Miguel Gomez (10), 17:35.00
John Potthoff (12), 17:51.00
Bailey Block (12), 18:08.00
Cannon Marchand (11), 18:08.00
Connor Krier (12), 18:17.00
3.Grand Island, 75
 Coach: Jess McDowell
 Colin Appel (12), 16:59.00
Machoul Chuol Chol (12), 17:14.00
Mai Chuol (11), 17:38.00
Jesus Monter Lopez (12), 18:14.00
Efrain Garcia Sanchez (11), 18:27.00
Brandon Trotter (10), 19:02.00
David Meyer (10), 19:09.00
4.Norfolk, 98
5.Omaha Central, 123
6.Bellevue West, 123
7.Omaha North, 131


District A-2:

Top 15 Individuals:
1. Wyatt McGuire (12)North Platte16:02.73
2. Wyatt Mcleod (10)Lincoln Northeast16:25.95
3. Andrew Vasquez (10)Omaha Burke16:49.76
4. Benjamin Janecek (12)Millard North16:50.15
5. Evan Johnson (9)Lincoln Southeast16:59.74
6. John Cleary (10)Omaha Burke17:04.08
7. Grant Fredrickson (11)Omaha Burke17:09.73
8. Jacob White (12)Millard North17:21.41
9. Austin Whitmire (12)Lincoln Southeast17:21.65
10. Kallo Arno (9)Omaha Burke17:26.86
11. Asante' Hairl-Mclaughlin (10)Lincoln Southeast17:30.77
12. John Ebers (11)Lincoln Southeast17:32.93
13. Christian Bradley (11)North Platte17:34.32
14. Philip Hammer (12)North Platte17:36.08
15. Nathan Benson (10)Lincoln Northeast17:38.08


Team Scores:
1.Omaha Burke, 42
 Coach: Mike Mingo
 Andrew Vasquez (10), 16:49.76
John Cleary (10), 17:04.08
Grant Fredrickson (11), 17:09.73
Kallo Arno (9), 17:26.86
Kayden Bridgman (11), 17:39.94
Ibrahim Ibrahim (11), 18:06.42
Adam Manhart (11), 18:23.12
2.Lincoln Southeast, 56
 Coach: Dave Nebel
 Evan Johnson (9), 16:59.74
Austin Whitmire (12), 17:21.65
Asante' Hairl-Mclaughlin (10), 17:30.77
John Ebers (11), 17:32.93
Ethan Whitmire (10), 17:48.28
Paul Sutter (12), 18:03.12
Tyler Cox (11), 18:06.04
3.North Platte, 71
 Coach: Dennis Fornander
 Wyatt McGuire (12), 16:02.73
Christian Bradley (11), 17:34.32
Philip Hammer (12), 17:36.08
Brandon Edwards (12), 17:55.73
Tanner Haws (10), 18:03.32
Gilbert Seck (12), 18:22.62
Benjamin Engleman (10), 19:33.44
4.Millard North, 85
5.Lincoln Northeast, 102
6.Bellevue East, 162
7.Omaha Bryan, 212


District A-3:

Top 15 Individuals:
1. Seth Hirsch (9)Millard West15:46.01
2. Austin Post (12)Millard West16:12.23
3. Ty Hansen (11)Fremont16:20.15
4. Benjamin Wellwood (12)Millard South16:20.36
5. Arturo Garcia (12)Fremont16:30.77
6. Reno Law (11)Millard South16:35.67
7. Muoch Keak (12)Lincoln East16:37.87
8. Nathan Wendt (11)Millard South16:38.87
9. Jacob Klein (12)Fremont16:42.10
10. Ryan Bates (11)Lincoln East16:44.24
11. Moujtaba Mohammed (12)Lincoln North Star16:44.99
12. William Jones (12)Papillion-La Vista South16:45.94
13. Landon Wolfe (10)Fremont16:46.21
14. Joshua Klein (10)Millard West16:46.73
15. Joseph Fox (11)Papillion-La Vista South16:47.14


Team Scores:
1.Fremont, 48
 Coach: Sean McMahon
 Ty Hansen (11), 16:20.15
Arturo Garcia (12), 16:30.77
Jacob Klein (12), 16:42.10
Landon Wolfe (10), 16:46.21
Tanner Cate (12), 16:54.07
Jacob Wiese (12), 16:59.45
Zachary Smrcina (11), 17:06.98
2.Millard South, 63
 Coach: Dustin Llewellyn
 Benjamin Wellwood (12), 16:20.36
Reno Law (11), 16:35.67
Nathan Wendt (11), 16:38.87
Waylon Matson (12), 16:59.94
Edgar Hernandez (10), 17:18.69
Daniel Shriver (12), 17:20.15
Terance Johnson (12), 17:52.19
3.Millard West, 72
 Coach: Max Kurz
 Seth Hirsch (9), 15:46.01
Austin Post (12), 16:12.23
Joshua Klein (10), 16:46.73
Jonah Newton (12), 17:21.61
Michael Davis (11), 17:31.23
Ryan Emmel (10), 17:34.82
Sam Harter (9), 17:46.85
4.Papillion-La Vista South, 79
5.Lincoln East, 101
6.Lincoln North Star, 136


District A-4:

Top 15 Individuals:
1. John Nownes (11)Creighton Preparatory School16:20.6
2. Reid Shubert (12)Lincoln Southwest16:21.7
3. Francis Cuddy (11)Lincoln High16:26.0
4. Gabriel Clauss (12)Omaha Northwest16:28.9
5. Gerardo Perez-Partida (11)Omaha South16:37.8
6. Thomas Doran (11)Creighton Preparatory School16:45.5
7. John Lukowski (10)Creighton Preparatory School16:47.8
8. Seth Vandergriend (12)Lincoln Southwest16:51.0
9. Jacob Kenny (12)Creighton Preparatory School16:52.5
10. Ali Ibrahim (11)Omaha South16:58.8
11. Cory Plugge (12)Papillion-La Vista17:00.0
12. Ferhan Barento (11)South Sioux City17:05.3
13. Anthony Patton (11)Lincoln Southwest17:08.3
14. Linden Weitz (11)Lincoln Southwest17:10.8
15. Lucas Manganaro (12)Creighton Preparatory School17:11.3


Team Scores:
1.Creighton Preparatory School, 38
 Coach: Bob Tillman SJ
 John Nownes (11), 16:20.6
Thomas Doran (11), 16:45.5
John Lukowski (10), 16:47.8
Jacob Kenny (12), 16:52.5
Lucas Manganaro (12), 17:11.3
Blake Kanger (12), 17:16.8
Don Nguyen (10), 17:21.9
2.Lincoln Southwest, 53
 Coach: Ryan Salem
 Reid Shubert (12), 16:21.7
Seth Vandergriend (12), 16:51.0
Anthony Patton (11), 17:08.3
Linden Weitz (11), 17:10.8
Tyler Schuster (12), 17:11.8
Trey Seibel (11), 17:33.9
Noah Burke (12), 17:48.3
3.Omaha South, 94
 Coach: John Tripp
 Gerardo Perez-Partida (11), 16:37.8
Ali Ibrahim (11), 16:58.8
Andrew Riesenberg (12), 17:32.5
Jorge Adame (12), 18:00.1
Angel Jacinto (11), 18:00.4
Jose Flores (10), 18:17.9
Issa Adan (12), 18:35.2
4.Lincoln High, 115
5.Papillion-La Vista, 120
6.Omaha Northwest, 140
7.South Sioux City, 174