2016 Boys Class C District Results

District C-1:

Top 15 Individuals:
1. Kyle Leafty (12)Falls City17:12.74
2. Jason Landin (11)Boys Town17:16.60
3. Colton Folkers (11)Fort Calhoun17:26.09
4. Daniel Jordan Opere (11)Omaha Concordia17:27.72
5. Keegan Pope (12)Syracuse17:38.99
6. Lucas Wilkinson (11)Syracuse17:41.86
7. Ian McDonald (11)Omaha Concordia17:42.32
8. Jacob Haggar (10)Fort Calhoun17:43.57
9. Benjamin Haggar (10)Fort Calhoun17:50.14
10. Cody Pester (12)Syracuse18:01.55
11. Andre Harris (12)Boys Town18:02.58
12. Zane Weiler (12)Syracuse18:04.27
13. Nicholas Bennett (9)Douglas County West18:10.97
14. Todd Middleton (12)Platteview18:11.16
15. Noah Kubat (9)Arlington18:11.61


Team Scores:
1.Syracuse, 33
 Coach: Grant Aden
 Keegan Pope (12), 17:38.99
Lucas Wilkinson (11), 17:41.86
Cody Pester (12), 18:01.55
Zane Weiler (12), 18:04.27
Max Hughes (11), 19:25.44
Lane Bridgmon (11), 19:29.40
2.Fort Calhoun, 40
 Coach: Jim Meyer
 Colton Folkers (11), 17:26.09
Jacob Haggar (10), 17:43.57
Benjamin Haggar (10), 17:50.14
Bradley Lester (12), 18:51.54
John Wiese (10), 19:05.40
Nathan Premer (10), 19:42.40
3.Boys Town, 52
 Coach: Ron Stargel
 Jason Landin (11), 17:16.60
Andre Harris (12), 18:02.58
Josh Reed (9), 18:26.08
Dawson Lebsock (10), 18:55.91
Tony Chol (11), 18:58.75
Tyler Giessinger (12), 19:38.11
4.Omaha Concordia, 80
5.Arlington, 92
6.Auburn, 98
7.Platteview, 101
8.Falls City, 109
9.Douglas County West, 157
10.Louisville, 176


District C-2:

Top 15 Individuals:
1. Nathan Ostdiek (12)Columbus Scotus16:08.
2. Brian Santiago (11)Hartington16:24.
3. Elliott Thomazin (10)Columbus Scotus17:02.
4. Seth Wiebelhaus (11)Hartington17:05.
5. Mccoy Strong (12)O'Neill17:21.
6. Jack Post (12)North Bend Central17:24.
7. Melvin Hernandez (11)David City17:26.
8. Colton Rowse (9)Ord17:31.
9. Tyler Vaught (9)Columbus Scotus17:32.
10. Nathan Hiemer (12)Columbus Scotus17:32.
11. Nathaniel Jennings (11)O'Neill17:32.
12. Luis Neave (11)Columbus Lakeview17:35.
13. Cody Mroczek (12)Columbus Scotus17:39.
14. Caden Moore (11)O'Neill17:41.
15. Landon Vogt (11)Columbus Lakeview17:43.


Team Scores:
1.Columbus Scotus, 23
 Coach: Merlin Lahm
 Nathan Ostdiek (12), 16:08.
Elliott Thomazin (10), 17:02.
Nathan Hiemer (12), 17:32.
Tyler Vaught (9), 17:32.
Cody Mroczek (12), 17:39.
Nathan Schumacher (10), 18:06.
2.O'Neill, 52
 Coach: Cole Hilker
 Mccoy Strong (12), 17:21.
Nathaniel Jennings (11), 17:32.
Caden Moore (11), 17:41.
Oscar Lopez (9), 18:13.
Ehric Strope (11), 18:58.
Cody Watson (12), 19:10.
3.Columbus Lakeview, 60
 Coach: James Brock
 Luis Neave (11), 17:35.
Landon Vogt (11), 17:43.
Maverick Pilakowski (11), 17:44.
Andrew Schaad (12), 17:46.
Jacob Kapels (11), 18:09.
Brenden Henggeler (9), 18:12.
4.Hartington, 69
5.North Bend Central, 86
6.David City, 118
7.Boone Central/Newman Grove, 132
8.Ord, 132
9.Pierce, 149
10.West Point-Beemer, 175
11.Wayne, 175


District C-3:

Top 15 Individuals:
1. Aidan Wheelock (10)Minden16:47.64
2. Ryan Volin (12)Wahoo17:23.06
3. Mason Clark (10)Kearney Catholic17:49.42
4. Rodrigo Jauregui (11)Minden17:55.53
5. Alex Olson (12)Minden17:56.22
6. Grant Crockett (9)Wahoo18:02.06
7. Lucas Lahr (10)Minden18:02.12
8. Aaron Redding (11)Wahoo18:08.18
9. Jacobi Swanson (11)Wahoo18:09.60
10. Jay Maska (10)Minden18:11.34
11. Zachary Danekas (12)Milford18:11.92
12. Caleb Canfield (10)Lincoln Christian18:13.04
13. Jackson Hueser (10)Lincoln Christian18:13.90
14. Colton Taylor (11)Minden18:16.10
15. Hunter Osentowski (12)Kearney Catholic18:19.58


Team Scores:
1.Minden, 17
 Coach: Shawn Wheelock
 Aidan Wheelock (10), 16:47.64
Rodrigo Jauregui (11), 17:55.53
Alex Olson (12), 17:56.22
Lucas Lahr (10), 18:02.12
Jay Maska (10), 18:11.34
Colton Taylor (11), 18:16.10
2.Wahoo, 25
 Coach: Karla Curran
 Ryan Volin (12), 17:23.06
Grant Crockett (9), 18:02.06
Aaron Redding (11), 18:08.18
Jacobi Swanson (11), 18:09.60
Caleb Groff (11), 18:53.58
Colin Grandgenett (12), 18:56.23
3.Kearney Catholic, 53
 Coach: Don Liess
 Mason Clark (10), 17:49.42
Hunter Osentowski (12), 18:19.58
Emmett Black (10), 18:35.15
Camden Sesna (10), 18:35.42
Jack Keating (12), 19:54.49
Layne Shiers (9), 20:06.00
4.Milford, 66
5.Lincoln Christian, 94
6.Bishop Neumann, 125
7.Adams Central, 128
8.Fairbury, 132
9.Centura Public Schools, 175
10.Raymond Central, 191
11.South Central Nebraska Unified District 5, 227


District C-4:

Top 15 Individuals:
1. Jack Lindgren (11)Ogallala17:00.0
2. Gavin Klein (11)Holdrege17:09.4
3. Jaco Henning (12)Ogallala17:29.4
4. William Kuenne (11)Chase County17:33.7
5. Tyler Peterson (10)Holdrege17:34.5
6. Trevor Matousek (11)Holdrege17:59.2
7. Collin Brown (11)Gothenburg17:59.4
8. Wyatt Jelden (12)Holdrege18:00.8
9. Caden Erickson (10)Holdrege18:03.7
10. Caleb Hill (11)Chadron18:05.4
11. Maxwell Avila (11)Mitchell18:06.7
12. Austin Werner (9)Cozad18:12.3
13. Chandler Brock (12)Cozad18:16.3
14. Ivan Varela (9)Alma/Southern Valley18:25.7
15. Blake Riley (11)Gothenburg18:27.2


Team Scores:
1.Holdrege, 21
 Coach: Steph Fuehrer
 Gavin Klein (11), 17:09.4
Tyler Peterson (10), 17:34.5
Trevor Matousek (11), 17:59.2
Wyatt Jelden (12), 18:00.8
Caden Erickson (10), 18:03.7
Auston Marshall (11), 18:41.8
2.Ogallala, 43
 Coach: Shane Fruit
 Jack Lindgren (11), 17:00.0
Jaco Henning (12), 17:29.4
Joseph Kenkel (12), 18:44.8
Zacchaeus Burnside (10), 18:54.0
Braeden Schmer (9), 19:37.7
Christian Gilchriest (12), 21:54.2
3.Cozad, 71
 Coach: Logan Morris
 Austin Werner (9), 18:12.3
Chandler Brock (12), 18:16.3
Gabriel Estrada (9), 18:52.7
Connor Geiger (10), 19:08.4
Cameron Brock (9), 21:15.4
Trevor Linn (10), 22:45.2
4.Gothenburg, 74
5.Chadron, 87
6.Chase County, 91
7.Mitchell, 102
8.Gordon-Rushville, 140
9.Alma/Southern Valley, 154
10.Broken Bow, 165