2014 Boys Class D District Results

District D-1:

Top 15 Individuals:
1. Jacob Meeske (12)Weeping Water17:26.15
2. Trevor Lockman (12)Elmwood-Murdock17:28.67
3. Colton Leal (12)Yutan17:44.35
4. Matthew Kallhoff (12)Malcolm17:58.68
5. Samuel Saldivar (10)Johnson County Central18:01.80
6. John Grinvalds (10)Yutan18:09.54
7. Colt West (11)Omaha Christian Academy18:16.78
8. Miguel Rikli (10)Elmwood-Murdock18:26.63
9. Ryan Volin (10)Lincoln Lutheran18:26.95
10. Alex Menninga (11)Pawnee City18:27.74
11. Austin Peterson (12)Lincoln Lutheran18:35.92
12. Jacob Schulz (12)Yutan18:38.40
13. Dylan Emanuel (11)North Bend Central18:42.05
14. Mason Timm (9)Yutan18:44.50
15. Jayden Graham (10)Yutan18:46.88


Team Scores:
1.Yutan, 29
 Coach: Rod Henkel
 Colton Leal (12), 17:44.35
John Grinvalds (10), 18:09.54
Jacob Schulz (12), 18:38.40
Mason Timm (9), 18:44.50
Jayden Graham (10), 18:46.88
Corrigan Abraham (10), 19:01.71
2.Elmwood-Murdock, 56
 Coach: Garrett Hall
 Trevor Lockman (12), 17:28.67
Miguel Rikli (10), 18:26.63
Patrick Hynes (12), 19:05.70
Quintin Romero (9), 20:12.96
Thomas Hynes (9), 21:09.91
Glen Hickey (9), 27:03.94
3.Malcolm, 62
 Coach: Brie Pulec
 Matthew Kallhoff (12), 17:58.68
Michael Zavodny (10), 18:54.90
Tristan Vieselmeyer (10), 19:09.23
Jonathan Saathoff (10), 19:52.16
Jacob Garrison (10), 19:54.67
Ty Shaw (9), 20:00.94
4.Lincoln Lutheran, 76
5.North Bend Central, 80
6.Johnson County Central, 93
7.Louisville, 112
8.Cornerstone Christian, 138
9.Pawnee City, 148
10.Archbishop Bergan, 175
11.Palmyra, 194
12.Omaha Christian Academy, 0
13.Weeping Water, 0


District D-2:

Top 15 Individuals:
1. Elijah Frasher (9)Aquinas Catholic16:54.85
2. Warren Dexter (12)Nebraska Christian17:10.51
3. Nolan Kohmetscher (11)Nebraska Christian17:18.21
4. Justin Vrooman (9)Hastings St. Cecilia17:21.18
5. Blake Ballard (12)Doniphan-Trumbull17:44.18
6. Brennan Nokelby (9)Nebraska Christian17:44.38
7. Conrad Schelkopf (12)Fillmore Central17:45.27
8. Adrian Epp (12)Nebraska Christian17:45.90
9. Adam Hellbusch (12)Thayer Central18:08.55
10. Jerod Prettyman (11)Nebraska Christian18:18.80
11. Grant Hebda (12)Twin River18:19.75
12. Jonathan Askey (10)Doniphan-Trumbull18:20.58
13. Conner Cogswell (10)McCool Junction18:22.19
14. Adam Hoarty (10)Fillmore Central18:24.69
15. Robert Gans (10)Doniphan-Trumbull18:27.29


Team Scores:
1.Nebraska Christian, 19
 Coach: Janet Landrigan
 Warren Dexter (12), 17:10.51
Nolan Kohmetscher (11), 17:18.21
Brennan Nokelby (9), 17:44.38
Adrian Epp (12), 17:45.90
Jerod Prettyman (11), 18:18.80
Cameron Langemeier (11), 18:32.73
2.Doniphan-Trumbull, 56
 Coach: Corey Hatt
 Blake Ballard (12), 17:44.18
Jonathan Askey (10), 18:20.58
Robert Gans (10), 18:27.29
Nicholas Krzykowski (9), 19:10.98
Samuel Atchity (12), 20:16.42
Isaac Askey (10), 21:22.73
3.Fillmore Central, 63
 Coach: Brandie Conway
 Conrad Schelkopf (12), 17:45.27
Adam Hoarty (10), 18:24.69
Garrett Whitley (10), 18:30.34
Noah Temme (11), 19:20.67
Chandler Schelkopf (9), 20:06.61
Cole Jividen (11), 22:42.35
4.Aquinas Catholic, 86
5.Hastings St. Cecilia, 97
6.East Butler, 100
7.McCool Junction, 101
8.Thayer Central, 108
9.Centennial, 167
10.Twin River, 171
11.Deshler, 195
12.Superior, 215


District D-3:

Top 15 Individuals:
1. Gage Hoegermeyer (12)Logan View17:39.48
2. Cole Steffen (12)Crofton18:08.52
3. Joshua Springer (11)Pender18:19.29
4. David Wingett (10)Winnebago18:29.18
5. Riley Ruskamp (11)Wisner-Pilger18:35.62
6. Aaron Haahr (11)Laurel-Concord-Coleridge18:39.70
7. Matthew Wingett (12)Winnebago18:43.33
8. Carter Thiele (10)Oakland-Craig18:44.51
9. Trenton Cadwallader (10)Stanton18:45.76
10. Brady Stucky (11)Crofton18:49.79
11. Bartholomew Kennedy (12)Winnebago18:57.87
12. Trevor Doffin (10)Stanton18:59.30
13. Justin Goeden (10)Crofton19:04.13
14. Cameron Carney (10)Norfolk Catholic19:04.61
15. Jonathan Horvatich (12)Logan View19:09.23


Team Scores:
1.Crofton, 42
 Coach: Jayne Arens
 Cole Steffen (12), 18:08.52
Brady Stucky (11), 18:49.79
Justin Goeden (10), 19:04.13
Joshua Goeden (12), 19:22.69
John Haberer (11), 20:08.63
Lane Weidner (12), 20:45.92
2.Logan View, 51
 Coach: Gary Samuelson
 Gage Hoegermeyer (12), 17:39.48
Jonathan Horvatich (12), 19:09.23
Nicholas Taylor (11), 19:21.91
Joel Moeller (9), 19:32.52
Ryan Langemeier (12), 19:32.91
Tyler Ruwe (11), 20:56.22
3.Winnebago, 51
 Coach: Kory Pfister
 David Wingett (10), 18:29.18
Matthew Wingett (12), 18:43.33
Bartholomew Kennedy (12), 18:57.87
Isaiah Medina (12), 20:12.96
Joseph Wolfe (9), 21:03.25
Ma-na-zhee-ga Cleveland (10), 24:55.85
4.Stanton, 63
5.Wisner-Pilger, 90
6.Norfolk Catholic, 104
7.Lutheran High Northeast, 114
8.Oakland-Craig, 124
9.Laurel-Concord-Coleridge, 138
10.Pender, 142
11.Humphrey St. Francis, 159


District D-4:

Top 15 Individuals:
1. Zachary Welch (12)Ainsworth16:47.00
2. Brady Delimont (11)Ainsworth17:10.00
3. Cameron Moes (12)Osmond17:22.00
4. Colin Erickson (11)North Central17:40.00
5. Hunter Martin (12)Ainsworth17:48.00
6. John Walnofer (12)CWC18:11.00
7. Garrison Hazen (10)Creighton18:41.00
8. Alec Masters (12)Ainsworth18:46.00
9. Shay Weber (12)CWC18:56.00
10. Kyle Young (11)Bloomfield18:59.00
11. Hayes Chohon (11)Ainsworth18:59.00
12. Connor McDermott (11)West Holt19:03.00
13. Austin Harthoorn (11)Ainsworth19:25.00
14. Aaron Boone (10)Plainview19:30.00
15. Blake Ahlers (9)Boyd County19:33.00


Team Scores:
1.Ainsworth, 16
 Coach: Jared Hansmeyer
 Zachary Welch (12), 16:47.00
Brady Delimont (11), 17:10.00
Hunter Martin (12), 17:48.00
Alec Masters (12), 18:46.00
Hayes Chohon (11), 18:59.00
Austin Harthoorn (11), 19:25.00
2.CWC, 53
 Coach: Tom Erickson
 John Walnofer (12), 18:11.00
Shay Weber (12), 18:56.00
Derek Tomjack (12), 20:08.00
Derek Mahony (9), 20:30.00
Jordan Sterns (10), 21:26.00
Jeremy Hubel (12), 22:19.00
3.West Holt, 87
 Coach: Jeff Kraus
 Connor McDermott (11), 19:03.00
Tony Bohnet (12), 19:52.00
Dennis McDermott (9), 20:58.00
Theodore Stenka (10), 21:20.00
Brent Lemmer (10), 22:28.00
Tony Meyer (11), 23:44.00
4.North Central, 94
5.Boyd County, 117
6.Niobrara/Verdigre, 120
7.Plainview, 122
8.Creighton, 124
9.Neligh-Oakdale, 138
10.Osmond, 140
11.Bloomfield, 158
12.Elkhorn Valley, 160
13.Battle Creek, 239


District D-5:

Top 15 Individuals:
1. Rodger Farr (12)Eustis-Farnam/Medicine Valley17:42.
2. Cole Kennedy (11)Bertrand/Loomis18:19.
3. Tanner Rosenquist (10)Centura18:49.
4. Caleb Springer (9)Wilcox-Hildreth19:08.
5. Pedro Gutierrez (11)Arapahoe19:17.
6. Christian Pavelka (12)Bertrand/Loomis19:22.
7. Nathan Nicklas (9)Eustis-Farnam/Medicine Valley19:29.
8. Caleb tenBensel (10)Cambridge19:38.
9. Kory Heier (12)Kenesaw19:46.
10. Brandon Wallander (10)Bertrand/Loomis19:54.
11. Darrell Russell (11)Ravenna20:00.
12. Micah Magnuson (12)Kenesaw20:10.
13. Isaiah Flint (11)Bertrand/Loomis20:20.
14. Kade Lockhorn (9)Ravenna20:22.
15. Tony Amaya-Gutierrez (10)Ravenna20:23.


Team Scores:
1.Bertrand/Loomis, 26
 Coach: Jennifer Kaps (Coop w/Loomis)
 Cole Kennedy (11), 18:19.
Christian Pavelka (12), 19:22.
Brandon Wallander (10), 19:54.
Isaiah Flint (11), 20:20.
Jason Palmer (12), 21:23.
Noah Renken (10), 21:26.
2.Ravenna, 54
 Coach: Craig Trampe
 Darrell Russell (11), 20:00.
Kade Lockhorn (9), 20:22.
Tony Amaya-Gutierrez (10), 20:23.
Tanner Douglas (10), 21:37.
Cody Watts (9), 22:11.
Ethan Keilig (10), 24:14.
3.Wilcox-Hildreth, 64
 Coach: Ken Meyers
 Caleb Springer (9), 19:08.
Braiden Billington (9), 21:11.
Trenton Shriver (11), 21:28.
Stephen Lyons (10), 23:10.
Brandon Gebel (10), 23:37.
Matthew Hinrichs (11), 26:38.
4.Eustis-Farnam/Medicine Valley, 72
5.Arapahoe, 82
6.Shelton, 87
7.Kenesaw, 95
8.Arcadia-Loup City, 111


District D-6:

Top 15 Individuals:
1. Ryan Moline (12)Chase County18:06.7
2. Alexander Araujo (9)Bayard18:12.7
3. Jared Schmit (10)Cody-Kilgore18:14.4
4. Ty Swenson (11)Dundy County Stratton18:25.5
5. Holden Dreiling (12)Chase County18:28.5
6. Indy Smith (11)Chase County18:29.4
7. Isaac Maxwell (10)Chase County18:36.9
8. Juan Sanchez (10)Gordon-Rushville18:46.2
9. Ryan Muneio (12)Kimball18:56.3
10. Christian Hughes (12)Dundy County Stratton19:00.3
11. Jason Nolting Farrier (10)South Platte19:06.2
12. Bailey Peckham (10)Dundy County Stratton19:08.7
13. Nathan Fleecs (11)Sutherland19:23.9
14. Eli Fink (9)Dundy County Stratton19:31.7
15. Stephen Welsh (12)Chase County19:38.6


Team Scores:
1.Chase County, 13
 Coach: Carl Zuege
 Ryan Moline (12), 18:06.7
Holden Dreiling (12), 18:28.5
Indy Smith (11), 18:29.4
Isaac Maxwell (10), 18:36.9
Stephen Welsh (12), 19:38.6
William Kuenne (9), 19:54.
2.Dundy County Stratton, 29
 Coach: Scott Lambley
 Ty Swenson (11), 18:25.5
Christian Hughes (12), 19:00.3
Bailey Peckham (10), 19:08.7
Eli Fink (9), 19:31.7
Gideon Fink (9), 20:02.6
3.Bridgeport, 62
 Coach: Craig Johnson
 Ronnie Brown (9), 19:44.8
Jack Linders (9), 20:06.6
Andrew Nelson (11), 20:19.4
Ryan Gomez (10), 20:27.0
Kyle Lussetto (11), 21:15.0
Mario Picena (12), 21:43.4
4.Gordon-Rushville, 79
5.Kimball, 97
6.Hemingford, 123
7.North Platte St. Patrick's, 136
8.Hershey, 143
9.Paxton, 148
10.Perkins County, 156