2013 Girls Class A District Results

District A-1:

Top 15 Individuals:
1. Megan Sughroue (11)Kearney19:52.00
2. Mackenzie Gray (11)Bellevue West20:00.00
3. Regan Hefner (10)Bellevue West20:01.00
4. Abby Protzman (11)Norfolk20:23.00
5. Catherine Thull (12)Omaha Westside20:27.00
6. Bryn Estlund (10)Bellevue West20:31.00
7. Breanna Harthoorn (10)Norfolk20:35.00
8. Hawa Shatta (9)Omaha Central20:35.00
9. Lacie LIndner (11)Kearney20:49.00
10. Hannah Sickler (10)Kearney20:49.00
11. Brianni Jones (9)Omaha Central20:51.00
12. Madison Craig (9)Omaha Central20:54.00
13. Delaney McFadden (12)Kearney21:05.00
14. Rita Schnacker (9)Kearney21:06.00
15. Madeline Hall (11)Bellevue West21:07.00


Team Scores:
1.Kearney, 47
 Coach: Pat McFadden
 Megan Sughroue (11), 19:52.00
Lacie LIndner (11), 20:49.00
Hannah Sickler (10), 20:49.00
Delaney McFadden (12), 21:05.00
Rita Schnacker (9), 21:06.00
Jade Cook (12), 21:12.00
Faith Kowalski (9), 21:37.00
2.Bellevue West, 57
 Coach: Craig Christians
 Mackenzie Gray (11), 20:00.00
Regan Hefner (10), 20:01.00
Bryn Estlund (10), 20:31.00
Madeline Hall (11), 21:07.00
Aaliyah Estell Leacock (12), 22:29.00
Claudia Cortes (12), 22:51.00
Paige Nelson (11), 24:25.00
3.Norfolk, 70
 Coach: Lisa Langenberg
 Abby Protzman (11), 20:23.00
Breanna Harthoorn (10), 20:35.00
Madison Reynoldson (9), 21:41.00
Madison Clausen (10), 21:49.00
Erika Kumm (10), 21:49.00
Aurora Gates (10), 22:05.00
Alison Finn (12), 22:30.00
4.Omaha Central, 72
5.Omaha Westside, 112
6.Grand Island, 171
7.Omaha North, 190


District A-2:

Top 15 Individuals:
1. Elsa Forsberg (10)Lincoln Southeast19:51.29
2. Brook Benes (12)Lincoln Southeast20:01.22
3. Christine Shuster (12)Lincoln Southeast20:08.25
4. Angelika Bull (10)Omaha Burke20:30.96
5. Amelia Baker (10)Lincoln Northeast20:43.00
6. Ibanna Uribe (10)Omaha Burke20:52.71
7. Kendra Schoening (12)Lincoln Northeast20:56.16
8. Jocelyn Towers (10)Lincoln Northeast21:08.23
9. Mariah Laher (9)Omaha Burke21:08.99
10. Samantha Smith (10)Omaha Burke21:10.76
11. Kayla Ney (10)Millard North21:12.84
12. Andrea Ziska (9)Omaha Burke21:15.74
13. Taylor Valentine (10)Omaha Burke21:18.10
14. Hannah Janecek (9)Millard North21:18.58
15. Talia Martinez (10)North Platte21:19.83


Team Scores:
1.Omaha Burke, 41
 Coach: Danny Gray
 Angelika Bull (10), 20:30.96
Ibanna Uribe (10), 20:52.71
Mariah Laher (9), 21:08.99
Samantha Smith (10), 21:10.76
Andrea Ziska (9), 21:15.74
Taylor Valentine (10), 21:18.10
Lauren Houston (11), 22:01.35
2.Lincoln Southeast, 44
 Coach: Dave Nebel
 Elsa Forsberg (10), 19:51.29
Brook Benes (12), 20:01.22
Christine Shuster (12), 20:08.25
Brianna Dierks (12), 21:46.80
Abigail Johnson (9), 22:29.56
Greta Petersen (12), 23:07.74
Emily Graul (10), 24:05.65
3.Lincoln Northeast, 60
 Coach: John Snoozy
 Amelia Baker (10), 20:43.00
Kendra Schoening (12), 20:56.16
Jocelyn Towers (10), 21:08.23
Brittney Donner (11), 21:24.57
Amber Rouse (11), 22:49.62
Kayla Huyck (12), 22:57.62
Mckensi Webel (9), 24:09.81
4.Millard North, 85
5.North Platte, 133
6.Bellevue East, 163
7.Omaha Bryan, 215


District A-3:

Top 15 Individuals:
1. Jeralyn Poe (11)Lincoln North Star18:27.06
2. Katie Spencer (11)Millard South18:43.65
3. Taylor Somers (9)Millard South19:00.94
4. Alana Sesow (10)Lincoln East19:26.76
5. Erin Krohn (12)Fremont19:49.65
6. Annastasia Milton (9)Papillion-La Vista South20:01.47
7. Alexis Altmaier (11)Lincoln East20:07.31
8. Rachel Dweikat (10)Lincoln East20:12.35
9. Elizabeth Naber (12)Papillion-La Vista South20:12.81
10. Stefanie Vanderbeek (9)Millard West20:32.46
11. Emily Bedford (10)Millard South20:33.59
12. Dylan Zinszer (12)Papillion-La Vista South20:37.03
13. Kaitlynn Johnson (9)Millard West20:39.37
14. Madison Asche (9)Millard South20:41.98
15. Carrie Olson (11)Millard West20:55.60


Team Scores:
1.Papillion-La Vista South, 60
 Coach: Jeremy Haselhorst
 Annastasia Milton (9), 20:01.47
Elizabeth Naber (12), 20:12.81
Dylan Zinszer (12), 20:37.03
Amber Stinson (11), 20:57.86
Hannah Storm (9), 21:00.40
Jaide Gaona (10), 21:09.26
Shelby Connett (12), 21:25.63
2.Lincoln East, 60
 Coach: Kirk Skiles
 Alana Sesow (10), 19:26.76
Alexis Altmaier (11), 20:07.31
Rachel Dweikat (10), 20:12.35
Morgan Applegarth (11), 21:03.50
Sierra Nelson (11), 21:23.82
Andrea Wagner (12), 21:49.94
Bailee Sobotka (11), 21:50.31
3.Millard South, 62
 Coach: Dustin Llewellyn
 Katie Spencer (11), 18:43.65
Taylor Somers (9), 19:00.94
Emily Bedford (10), 20:33.59
Madison Asche (9), 20:41.98
Lindsey Baker (11), 22:18.09
Kathryn Botkin (9), 22:48.75
4.Millard West, 79
5.Fremont, 129
6.Lincoln North Star, 132


District A-4:

Top 15 Individuals:
1. Anna Hurlbut (12)Lincoln Southwest19:04.5
2. Emily Berzonsky (11)Lincoln Southwest19:10.1
3. Courtney Pickering (10)Papillion-La Vista19:58.7
4. Abigail Burke (11)Lincoln Southwest20:01.1
5. Hannah Wolkenhauer (11)Lincoln Southwest20:05.5
6. Sofia Hingorani (10)Omaha Marian20:05.8
7. Taylor Augustyn (9)Lincoln Southwest20:06.1
8. Abril Orozco (11)Omaha South20:06.6
9. Simone Duryea (12)Omaha Marian20:11.0
10. Cody Selvage (9)Lincoln High20:15.1
11. Rebecca Vanneman (11)Lincoln High20:15.6
12. Zoeie Bacon (10)Omaha Northwest20:16.6
13. Haylee Downey (9)Papillion-La Vista20:17.3
14. Hana Mcmahon-Cole (12)Lincoln High20:18.5
15. Haley Fritza (10)South Sioux City20:21.1


Team Scores:
1.Lincoln Southwest, 19
 Coach: Ryan Salem
 Anna Hurlbut (12), 19:04.5
Emily Berzonsky (11), 19:10.1
Abigail Burke (11), 20:01.1
Hannah Wolkenhauer (11), 20:05.5
Taylor Augustyn (9), 20:06.1
Marissa Czapla (10), 20:55.6
Chloe Ubben (9), 21:40.7
2.Omaha Marian, 73
 Coach: Roger Wright
 Sofia Hingorani (10), 20:05.8
Simone Duryea (12), 20:11.0
Julia Griffin (10), 20:29.8
Ann Gensichen (12), 20:59.8
Isabella Herrera (10), 21:13.
Rose Gensichen (12), 21:13.5
Jenna Gouger (12), 21:26.9
3.Papillion-La Vista, 86
 Coach: Jodi Vieyra
 Courtney Pickering (10), 19:58.7
Haylee Downey (9), 20:17.3
Brena Groeper (9), 21:08.2
Hannah Cahill (9), 21:10.7
Emma Neil (12), 21:22.7
Taylor Delaney (12), 23:04.5
Zoe Brink (9), 24:01.5
4.Omaha South, 113
5.Lincoln High, 116
6.Omaha Northwest, 124
7.South Sioux City, 174