2016 Girls Class B District Results

District B-1:

Top 15 Individuals:
1. Autumn Graham (12)Plattsmouth20:15.19
2. Shannon McKinley (11)Plattsmouth20:51.20
3. Clare Kramper (9)Omaha Duchesne Academy20:53.07
4. Jayden Harrington (9)Ralston21:11.13
5. Lily Johnson (11)Blair21:11.51
6. Margaret Moyer (11)Omaha Mercy21:19.60
7. Magdalene O'Brien (12)Blair21:19.87
8. Katie Shields (10)Omaha Mercy21:40.59
9. Madison Nelson (9)Plattsmouth21:50.11
10. Sydney Nelson (9)Plattsmouth21:51.29
11. Annabella Glatte (11)Omaha Mercy21:52.03
12. Allison Nielsen (9)Blair21:54.86
13. Devon Zurek (11)Blair22:05.27
14. Hannah Penner (11)Omaha Gross Catholic22:18.30
15. Taylor Sunderman (9)Plattsmouth22:25.78


Team Scores:
1.Plattsmouth, 22
 Coach: Todd Nott
 Autumn Graham (12), 20:15.19
Shannon McKinley (11), 20:51.20
Madison Nelson (9), 21:50.11
Sydney Nelson (9), 21:51.29
Taylor Sunderman (9), 22:25.78
Brenda Nelson (10), 23:08.71
2.Blair, 37
 Coach: Erin Field
 Lily Johnson (11), 21:11.51
Magdalene O'Brien (12), 21:19.87
Allison Nielsen (9), 21:54.86
Devon Zurek (11), 22:05.27
Katherine Hoffman (12), 23:10.86
Cara Penner (12), 23:45.94
3.Omaha Mercy, 42
 Coach: Danielle Prchal
 Margaret Moyer (11), 21:19.60
Katie Shields (10), 21:40.59
Annabella Glatte (11), 21:52.03
Natalie Harsh (11), 22:42.76
Sarah Nebel (12), 23:06.05
Audrey Huse (11), 23:37.41
4.Omaha Duchesne Academy, 58
5.Ralston, 92
6.Omaha Gross Catholic, 124
7.Nebraska City, 131
8.Omaha Roncalli Catholic/Omaha Brownell Talbot, 140


District B-2:

Top 15 Individuals:
1. Mazie Larsen (11)Gretna18:48.39
2. Ally Schilmoeller (9)Elkhorn South19:24.39
3. Emily Johnson (12)Elkhorn South19:40.77
4. Annabella Wiles (9)Elkhorn South19:42.64
5. Ally Pachunka (11)Omaha Skutt Catholic20:07.74
6. Alexandra Danson (10)Waverly20:22.05
7. Hannah Pollan (10)Elkhorn20:26.82
8. Kelly Helmberger (11)Norris20:33.06
9. Macie Moore (12)Elkhorn South20:33.48
10. Hannah Susie (9)Norris20:48.54
11. Kerstin Swanson (12)Elkhorn South20:51.83
12. Krista McNeill (10)Elkhorn South20:55.69
13. Nicole Martindale (11)Gretna21:12.30
14. Laurin Mertz (10)Omaha Skutt Catholic21:19.78
15. Erica Hansen (11)Elkhorn21:20.03


Team Scores:
1.Elkhorn South, 18
 Coach: Tim Ebers
 Ally Schilmoeller (9), 19:24.39
Emily Johnson (12), 19:40.77
Annabella Wiles (9), 19:42.64
Macie Moore (12), 20:33.48
Kerstin Swanson (12), 20:51.83
Krista McNeill (10), 20:55.69
2.Elkhorn, 55
 Coach: Bob Wolf
 Hannah Pollan (10), 20:26.82
Erica Hansen (11), 21:20.03
Christine Jacha (11), 21:38.71
Kenya Faith (11), 21:38.87
Brooke Jewett (12), 22:01.29
Josephine Nichols (9), 22:05.08
3.Omaha Skutt Catholic, 57
 Coach: Steve Schumacher
 Ally Pachunka (11), 20:07.74
Laurin Mertz (10), 21:19.78
Maria LaSala (10), 21:48.76
Kelli Zavadil (11), 22:04.22
Aleia Frazell (9), 22:44.84
Rachel Fuelberth (9), 24:22.78
4.Norris, 66
5.Gretna, 72
6.Waverly, 91
7.Bennington, 135


District B-3:

Top 15 Individuals:
1. Jonna Bart (12)Aurora19:35.27
2. Kennedy Krejdl (11)Aurora20:16.86
3. Emily Standage (12)Aurora20:27.13
4. Allison Goos (12)Columbus20:32.50
5. Maya Nachtigal (10)Aurora20:40.96
6. Isabelle Watson (12)Columbus20:54.67
7. Julia Lee (11)York21:06.39
8. Veronica Pinkerton (9)Beatrice21:09.49
9. Emily Donnell (11)Aurora21:24.70
10. Madison Douglas (10)Hastings21:31.52
11. Norah Renner (10)Columbus21:35.40
12. Lindsey Stuckey (9)York21:42.65
13. Jamison Theye (11)Beatrice21:48.34
14. Rebekah Plugge (10)Hastings22:08.37
15. Maria Jose Garcia (11)Crete22:08.69


Team Scores:
1.Aurora, 11
 Coach: Ron Haden/Tony Sigler
 Jonna Bart (12), 19:35.27
Kennedy Krejdl (11), 20:16.86
Emily Standage (12), 20:27.13
Maya Nachtigal (10), 20:40.96
Emily Donnell (11), 21:24.70
Hunter Koepke (12), 22:34.74
2.Columbus, 40
 Coach: Dave Licari
 Allison Goos (12), 20:32.50
Isabelle Watson (12), 20:54.67
Norah Renner (10), 21:35.40
Andrea Medina (10), 22:30.86
Amanda Bennett (12), 23:31.09
Karla Tadeo-Reyes (12), 23:40.77
3.Beatrice, 56
 Coach: Cassie Manhart
 Veronica Pinkerton (9), 21:09.49
Jamison Theye (11), 21:48.34
Natasha Leal (11), 22:26.38
Josie Guernsey (10), 22:27.83
Brady Achtemeier (12), 24:25.79
Morgan Burenheide (10), 24:38.14
4.York, 62
5.Hastings, 81
6.Seward, 91
7.Crete, 132


District B-4:

Top 15 Individuals:
1. Whitney Riesen (12)Scottsbluff18:54.4
2. Rebekah Rawlings (12)Gering19:10.7
3. Madison Bahe (12)Northwest19:45.0
4. Tukker Romey (9)Gering19:49.4
5. Kaylee Bentley (11)Scottsbluff19:53.7
6. Angelea Arnett (9)Sidney20:23.4
7. Kierra Schmidt (11)Scottsbluff20:26.4
8. Leah Treffer (12)Lexington20:30.7
9. Kate Riggs (9)Sidney20:34.2
10. Tayler Gipe (12)Scottsbluff20:40.5
11. Nathalie Brambilla (12)Northwest20:42.7
12. Jessica Virgilio-Francisco (9)Lexington20:48.0
13. Kara Birner (11)Sidney20:49.3
14. Nicole Patton (11)Gering20:58.2
15. Carlie Sides (11)Gering21:04.4


Team Scores:
1.Scottsbluff, 23
 Coach: Jim Barker
 Whitney Riesen (12), 18:54.4
Kaylee Bentley (11), 19:53.7
Kierra Schmidt (11), 20:26.4
Tayler Gipe (12), 20:40.5
Morgan Mickey (10), 21:08.9
Krista Holzworth (12), 23:53.4
2.Gering, 35
 Coach: Rick Marez
 Rebekah Rawlings (12), 19:10.7
Tukker Romey (9), 19:49.4
Nicole Patton (11), 20:58.2
Carlie Sides (11), 21:04.4
Morgan Van Anne (9), 21:21.2
Makenna Culek (9), 22:25.4
3.Sidney, 49
 Coach: Ryan Plummer
 Angelea Arnett (9), 20:23.4
Kate Riggs (9), 20:34.2
Kara Birner (11), 20:49.3
Hannah Kennedy (10), 22:03.2
Kylie Rosdail (11), 22:12.7
Emma Tuzicka (11), 23:07.7
4.Lexington, 57
5.Northwest, 66
6.Alliance, 133
7.McCook, 134
8.North Platte, 134