Past Debate Champions
Lincoln-Douglas Debate
One Class
2009 Brent Young, Millard
West
2008 Charles McClung, Lincoln
Northeast
2007 Sujay
Paknikar, Millard West
2006 Alex
Good, Millard North
2005 Alex
Good, Millard North
2004 Joseph Langella, Fremont
2003 Tom
Evnen, Lincoln Southeast
2002 Jennifer Larsen, Millard West
2001 Trisha Bolin, Millard West
2000 Nick Turner, Millard West
1999 Suzanna Bohlke, Lincoln Southeast
1998 Ryan Feagan,
1997 Andy
Sawatzki, Lincoln High
1996 Sabra
Perkins,
1995 Jess
Sweley,
1994 Weston
Norton, Lincoln High
Class A
1993 Mike
O'Boyle, Fremont
1992 Mike
Bassik, Millard North
1991 Jeff
Brinkman, Millard North
1990 Troy
Meyerson,
1989 Alyssa
Williams,
1988 Eric
Kringle, Lincoln Southeast
1987 Jennifer
Lynch, Lincoln High
Class B
1993 Joyce
Hruska, Omaha Mercy
1992 Tie
Jackie Brown, Omaha Mercy; Leah Hollister, Omaha Mercy
1991 Carrie
Davis, Bridgeport
1990 Tie Kevin Kelly, Omaha Roncalli; Javier Urrutia,
Omaha Roncalli
1989 Tie
Erin Noteboom, Omaha Mercy; Kelly Staup, Omaha Mercy
1988 Tie
Jeff Peffer, Omaha Roncalli; Lovell Wright, Omaha Roncalli
1987 Brett
Berg, Omaha Roncalli
Policy Debate
2001 Matt Cormack, Cody Sobansky, Lincoln
Southeast
2000 Ryan Wilkins, Drew Johnson, Millard West
1999 Tony Todero, Matt Holt, Millard West
1998 Blake Johnson, Nick Lohrmeier, Millard
North
1997 Holly
Aerts, Nick Lohmeier, Millard North
1996 Trevor
Foster, Josh O'Donnell, Millard North
1995 Trevor
Foster, Josh O'Donnell, Millard North
1994 Emily Vokt, Garth Patil, Omaha
Westside
1993 Jonathan
Cohn, Kyle Norman, Millard North
1992 Ben
Engel, Anders Wick, Omaha Westside
1991 Josh
Holian, Matt Holian, Millard South
1990 Josh
Holian, Matt Holian, Millard South
1989 John
Lemmers, Pete Chung, Millard North
1988 Peder
Bartling, Josh Engel, Omaha Westside
1987 Tom
Fridrich, Dan Fridrich, Millard South
1986 Emily
Headen, Mark Rohlfs, Omaha Bryan
1985 Blake
Simmons, Tim Harmon, Omaha Creighton Prep
1984 Natalie
Mahavald, Mike Ehrlich, Omaha Westside
1983 Tim
Papa, Steve Robbins, Omaha Creighton Prep
1982 Wally
Mullin, Dennis Walsh, Omaha Creighton Prep
1981 Karen
Goldner, Dan Bloomingdale, Omaha Westside
1980 Mark
DeGrand, Mike Welborn, Omaha Creighton Prep
1979 Tracy
Johnson, Ann Beeder, Ralston
1978 Tom
Lyon, Beth McConnell, Lincoln East
1977 Dave
Lyon, Leo Chandler, Lincoln East
1976 Jim
Cotty, Mike Lindsey, Omaha Creighton Prep
1975 Kenneth
Allen, Paul Hoffman, Omaha Central
1974 David
Alperin, Nick Newman, Omaha Central
1973 Gary
Hall, Steve Neilsen, Bellevue
1972 Jim
Menter, Todd Patterson, Bellevue
1971 Bridget
Haefner, Mary Lou Klipfel, Omaha Marian
1970 Jim
Lehr, Jim Kirschenbaum, Omaha Central
1969 William
Russell, John Powers, Omaha Westside
1968 Nancy
Kirchofer, Teri Risch, Omaha Marian
1967 Ken
Wald, Jim Berglund, Lincoln Southeast
1966 Amy
Brodkey, Jon Whitman, Omaha Central
1965 James
Lyons, Max Richtman, Omaha Central
1964 Joanne
Hoefer, Bonnie Prest, Omaha Marian
1963 Susan
Turner, Robert Chandler, Omaha Benson
1962 Robert
Gross, Neil Darberg, Omaha Central
1961 Steve
Ford, Robert Koepke, Hastings
1960 Dave
Olson, Steve Johnson, Omaha Benson
1959 Susie
Moffitt, Tom Cooper, Lincoln Southeast
1958 Mike
Crawford, Richard Nelson, Lincoln Southeast
1957 Rennie
Ashleman, Susie Moffitt, Lincoln Southeast
1941 Roger
Brown, Shirly Chizek, Omaha Benson
1940 Lincoln
High
1939 Nick
Douvas, Jerry Scoutt, Hastings
1938 Roger
Owen, Robert Turner, Omaha North
1937 Omaha
Benson
1936 T.
Walton, D. Ward, E. Sweenas, E. Anderson, Omaha Benson