CLASS D2 EVENT--HUMOROUS PROSE

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Quenton Smith

52 Wallace

1/48

1/48

1/50

3

Ryan Rutar

27 Keya Paha County

2/48

4/47

2/50

8

Kara Fagan

22 Hampton

5/46

3/47

3/48

11

Mollie Sheffield

52 Wallace

4/46

2/48

6/46

12

Breah Anne Richmond

40 Sandhills

3/47

5/46

5/46

13

Brittnay Barnes

53 Wausa

6/45

6/45

4/47

16

 

CLASS D2 EVENT--SERIOUS PROSE

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Jessica Clark

52 Wallace

3/46

4/47

1/48

6

Jessica Domina

14 Coleridge

4/46

1/49

2/48

7

Heather Berney

57 Wolbach

1/48

4/45

5/44

10-JP

Drew Marshall

36 Niobrara

2/47

5/45

3/47

10

Tim Klipp

22 Hampton

6/43

3/47

4/45

13

Jess Hake

57 Wolbach

5/44

6/43

6/43

17

 

CLASS D2 EVENT--EXTEMPORANEOUS SPEAKING

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Erin Lichti

42 Shickley

1/50

2/49

4/46

7

Susan Eisenhauer

47 Sterling

3/47

3/48

2/47

8

Steve Pribnow

57 Wolbach

2/47

4/48

3/47

9

Josh Vapenik

52 Wallace

4/46

5/47

1/47

10

Trisha Dunn

52 Wallace

5/45

1/49

6/44

12

Amanda Hefner

14 Coleridge

6/45

6/45

5/45

17

 

 

CLASS D2 EVENTóPOETRY

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Amber Teter

57 Wolbach

3/47

1/48

2/50

6/145

& JP

Jess Martinez

16 Dawson-Verdon

1/50

2/46

3/49

6/145

Crystal Hurt

02 Ansley

2/48

3/46

1/50

6/144

Jessica Clark

52 Wallace

4/45

4/45

4/49

12

Scout Cox

34 Mullen

5/44

5/42

5/46

15

Seija Kesper

32 McCool Junction

6/45

7/41

6/46

19

 

CLASS D2 EVENT--PERSUASIVE SPEAKING

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Celeste Lempke

52 Wallace

3/47

3/44

1/49

7

Andrea Brodersen

14 Coleridge

6/45

1/47

2/48

9

Ashley Moore

50 Twin Valley

4/46

4/43

3/48

11-JP

David Row

42 Shickley

1/48

6/40

4/47

11

Andra Petersen

30 Loup County

2/47

5/40

5/47

12

Seija Kesper

32 McCool Junction

5/45

2/45

6/47

13

 

CLASS D2 EVENT--ENTERTAINMENT SPEAKING

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Ryan Bennett

16 Dawson-Verdon

1/50

1/49

4/46

6

Mollie Sheffield

52 Wallace

2/50

4/47

2/47

8-JP

Nick Ferguson

02 Ansley

3/47

2/48

3/47

8

Erin Lichti

42 Shickley

5/46

3/47

1/49

9

Crystal Hurt

02 Ansley

4/47

5/47

5/45

14

Jeff Wilkerson

14 Coleridge

6/45

6/46

6/41

18

 

 

CLASS D2--INFORMATIVE PUBLIC SPEAKING

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

NaTosha Vose

02 Ansley

2/49

3/48

2/48

7

Rachel Amsberry

02 Ansley

4/47

1/49

4/47

9-JP

Katie Giffee

16 Dawson-Verdon

6/47

2/49

1/48

9

Jess Hake

57 Wolbach

1/50

4/47

5/46

10

Ashley Liermann

06 Beemer

3/47

5/47

6/44

14-JP

Steve Pribnow

57 Wolbach

5/47

6/46

3/48

14

 

CLASS D2 EVENTóDRAMA

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Cassie Coppersmith, Trisha Dunn, Cody Haiar, Tiffany Harms, Josh Vapenik

52 Wallace

1/50

1/50

1/50

3

Adam Wilkerson, Sam McCart, Jeff Wilkerson, Derek Naslund, Andy Gubbels

14 Coleridge

2/48

2/49

4/47

8

Tyler Peters, Kara Larson, Jari Wehmeier, Tim Klipp, Derek Klute

22 Hampton

4/46

3/49

3/47

10

Trish Bamesberger, Brandon Burton, Rosette Proud, Sam Stritt

50 Twin Valley

5/45

5/48

2/50

12

Brogan Dexter, Stephen Hubel, Kim Tomjack, Josh Thoendel, Mary Barber

11 Chambers

3/46

6/47

5/46

14

Jamie Foster, Errin VanDiest, Megan McNeil, Nate Fread, Tansy Dunbar

30 Loup County

6/44

4/48

6/45

16

CLASS D2 EVENT--DUET ACTING

Contestant Name

School

Judge

1

Judge

2

Judge

3

Total

Kara Fagan, Derek Klute

22 Hampton

1/48

2/49

1/47

4

Trish Bamesberger, Brandon Burton

50 Twin Valley

2/47

1/50

5/45

8

Brandy Carlson, Matt Petersen

06 Beemer

3/47

5/42

3/46

11-JP

Bethany Beavers, David Row

42 Shickley

4/46

3/48

4/46

11

Tiffany Harms, Melissa White

52 Wallace

6/45

4/44

2/47

12

Jyll Sis and Traci Perlinger

54 Wheatland

5/45

6/41

6/43

17

Class D2 Team Scores:

Wallace, 164

Wolbach, 86

Ansley, 82

Coleridge, 74

Hampton, 64

Shickley, 62

Dawson-Verdon, 54

Twin Valley, 48

Beemer, 28

Loup County, 22

McCool Junction, 20

Keya Paha Co., 18

Sterling, 18

Niobrara, 14

Chambers, 12

Mullen, 12

Sandhills, 12

Wausa, 10

Wheatland, 10