2003 Class D2 State Speech Final Results

 

Class D2 Persuasive

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Kati Hilgenfeld

12 Dawson-Verdon

5/47

1/49

2/50

8

Sandy VanBoening

52 Wallace

1/49

2/48

6/45

9

Crystal Hurt

02 Ansley

6/47

3/48

1/50

10

Emily Steenson

56 Wolbach

3/48

4/46

4/49

11

Heidi Walkling

10 Cody Kilgore

4/47

5/46

3/49

12

Celeste Lempke

52 Wallace

2/48

6/44

5/46

13

 

Class D2 Extemporaneous Speaking

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Katie Lichti

42 Shickley

1/49

2/49

3/47

6-JP

Nick Ferguson

02 Ansley

2/48

3/48

1/50

6

Randy Tvrdik

54 Wheatland

3/44

1/50

4/44

8

David Row

42 Shickley

5/40

4/46

2/48

11

Megan Reiman

07 Butte

4/42

6/44

5/44

15

Isaac Weyeneth

50 Twin Valley

6/39

5/45

6/41

17

 


 

Class D2 Drama

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Jake Stitt, Jesse Cranford, David Anderson, Michelle Findlay, Rachel Doll

31 Minatare

1/49

3/46

1/50

5

Mollie Sheffield, Nicole Gier, Sandy VanBoening, Jon Vapenik, Matthew Artz

52 Wallace

2/48

2/48

2/50

6

Dan Fritz, Cori Harmon, Bridget Huppert

12 Dawson-Verdon

5/45

1/50

4/48

10

Aaron Rowse, Ellen Tomjack, Mary Barber, Kim Tomjack

08 Chambers

4/46

4/46

3/49

11

Kathryn Fuchser, Jordon Anderson, Emily Dugan, Megan Davis

45 St. Mary's

3/47

6/45

5/47

14

Dan Kerl, Matt Schneider, Stesha Crookshanks, Darren Davis, Rachel Schlegel

42 Shickley

6/45

5/45

6/46

17

 

Class D2 Informative

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Katie Giffee

12 Dawson-Verdon

3/45

3/46

2/48

8

Brittni Sullivan

52 Wallace

6/41

1/47

3/48

10-REC

Jesse Hake

56 Wolbach

1/47

4/45

4/46

10-JP

Rachel Amsberry

02 Ansley

4/43

5/43

1/49

10

Tosha Vose

02 Ansley

5/43

2/46

4/46

11

Celeste Lempke

52 Wallace

2/46

3/43

6/45

14

 


 

Class D2 Poetry

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Crystal Hurt

02 Ansley

1/50

1/50

5/48

7 (1ís)

Jessica Clark

52 Wallace

2/46

4/47

1/50

7

Travis Ogg

54 Wheatland

3/48

2/50 (OT)

3/49

8

Kati Hilgenfeld

12 Dawson-Verdon

4/46

3/47

4/48

11

Scout Cox

32 Mullen

6/41

5/46

2/49

13

Amber Teter

56 Wolbach

5/41

6/46

6/47

17

 

Class D2 Duet Acting

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Lee Heerten, Summer Jerred

22 Keya Paha County

2/49

1/49

1/50

4

David Row, Bethany Beavers

42 Shickley

4/45

2/48

2/49

8

Jacob Harms, Heather Harm

54 Wheatland

1/50

3/48

5/44

9

Jake Stitt, Rachel Doll

31 Minatare

3/48

5/46

3/48

11

Nicole Gier, Jon Vapenik

52 Wallace

5/44

6/46

6/43

15

Emily Steenson, Amber Teter

56 Wolbach

6/43

6/45

4/45

16

 

Class D2 Entertainment

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Ryan Bennett

12 Dawson-Verdon

1/50

1/50

1/50

3

Mollie Sheffield

52 Wallace

2/49

3/48

2/49

7

Andrew Boucher

56 Wolbach

3/48

2/49

3/48

8

Jody Boeckman

57 Wynot

4/46

4/46

5/46

13

Katie Lichti

42 Shickley

5/43

5/42

4/47

14

Patrick Johnston

49 Thedford

6/41

6/38

6/44

18

 


 

Class D2 Serious Prose

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Marci Miller

30 McPherson County

1/50

1/50

2/49

4

Jessica Clark

52 Wallace

2/48

2/49

3/48

7

Peggy Deaver

02 Ansley

3/46

3/47

4/47

10

Dan Giffee

12 Dawson-Verdon

5/43

5/44

1/50

11

Charissa Lassiter

28 Lynch

4/44

4/46

5/46

13

Mandy Shepherd

02 Ansley

6/41

6/44

6/45

18

 

Class D2 Humorous

 

Contestant

Judge 1

Judge 2

Judge 3

Total

Matthew Artz

52 Wallace

1/50

2/50

1/50

4

Casey Holmes

41 Sargent

2/49

1/50

2/50

5

Megan Amsberry

02 Ansley

3/47

3/49

3/49

9

Rachel Higgins

57 Wynot

4/46

5/48

4/47

13

Spencer Lee

57 Wynot

5/45

4/48

5/47

14

Tom Clay

22 Keya Paha County

6/45

6/46

7/45

19

Craig Flaming

54 Wheatland

7/44

7/45

6/46

20

 

Team Scores

Wallace, 160

Ansley, 122

Dawson-Verdon, 104

Shickley, 74

Wolbach, 66

Wheatland, 48

Wynot, 40

Minatare, 34

Keya Paha, 30

McPherson County, 20

Sargent, 18

Chambers, 14

Butte, 12

Cody-Kilgore, 12

Lynch, 12

Mullen, 12

St. Maryís, 12

Thedford, 10

Twin Valley, 10