NSAA State Track & Field Meet Entries - CLASS A BOYS

This report was last updated on May 12, 2016 at 4:20pm CDT

Boys 3200m Relay

Class A
Row 1
PosDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
111st/8:15.08Creighton Preparatory SchoolRyan Eastman, 10, #16; John Lukowski, 12, #24; William Hanafan, 11, #17; Cole Nelson, 12, #25
123rd/8:15.12Papillion-La Vista SouthSean Irwin, 11, #289; Andrew Digiacomo, 12, #285; Justin Wiebelhaus, 12, #294; Alexander Knowles, 12, #291
132nd/8:15.38Papillion-La VistaThomas Cahill, 12, #270; Ethan Smith, 12, #280; Tyler Williams, 11, #283; Jacob Norris, 10, #277
211st/8:04.85Lincoln NortheastWyatt McLeod, 12, #124; Adin Connatser, 12, #121; Brian Bentzinger, 11, #119; Leeaaron Berks, 9, #120
222nd/8:10.96HastingsJoshua Dycus, 12, #71; Lukaas Simonson, 10, #76; Seth Simonson, 10, #77; Nicholas Lewis, 10, #73
232nd/8:12.59Omaha BurkeJohn Cleary, 12, #219; Isaac Lawrence, 10, #222; Kallo Arno, 11, #218; Andrew Vasquez, 12, #226
311st/8:06.27Millard WestGarret McGahan, 12, #196; Grant Ray, 11, #199; John Quigley, 10, #198; Franklin Shue, 10, #200
321st/8:11.44Omaha WestsideAbdinasir Abdi, 12, #263; Alec Reilly, 12, #268; Milo Greder, 11, #265; Jakob Phillips, 12, #267
333rd/8:14.09FremontAmilcar Gonzalez, 11, #44; Pehrson Huss, 11, #47; Brock Hegarty, 11, #46; Preston Decker, 11, #43
412nd/8:10.01Lincoln North StarBemnet Habtu, 12, #113; Brett Krajewski, 12, #115; Nathan Pierce, 12, #117; Jacob Denesia, 12, #111
423rd/8:11.73Lincoln Pius XThomas Robertson, 10, #134; Thomas Krick, 12, #133; Tyler Taubenheim, 10, #136; Bryce Holcomb, 11, #130
434th/8:14.68Lincoln SouthwestChristian Schon, 12, #159; Masen Louviere, 10, #155; Liam Downes, 11, #150; Sabouni Mayan, 12, #156
Row 2
PosDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
244th/8:18.46Millard NorthBenjamin Paustian, 12, #173; Joseph Frazier, 11, #165; Jarret Widhalm, 11, #179; Kody Schmidt, 11, #175
253rd/8:20.87Grand IslandReid Bednar, 11, #57; Gavin Znamenacek, 12, #70; Felibs Gangra, 11, #59; Longins Kouri, 11, #62
344th/8:19.77Omaha CentralIsaiah Moore, 12, #234; Alexander Tollinger, 11, #237; Ethan Kilton, 9, #233; Dylan Schufeldt, 12, #236
445th/8:20.10Elkhorn SouthMason Smalley, 12, #38; Samuel Hayden, 11, #35; Connor Boyens, 11, #34; Maxwell Heng, 11, #36




Boys 110m Hurdles

Class A
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
15th/15.9198Elliott Alexander, 10, Lincoln East
23rd/15.78109Trevin Ball, 12, Lincoln North Star
32nd/15.38180Alexander Arvanis, 12, Millard South
41st/14.65191Ian Brown, 12, Millard West
52nd/14.9968George Siliman, 11, Grand Island
64th/15.6481Tanner Ellingson, 11, Kearney
76th/15.81229Zachary Hangman, 10, Omaha Central
87th/16.488James Radziunas, 10, Bellevue West
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
15th/15.99205Jake Long, 11, Norfolk
24th/15.71274Austin Cruz, 12, Papillion-La Vista
32nd/15.54224Huntore Monroe, 11, Omaha Burke
42nd/14.85103Darius Luff, 9, Lincoln High
51st/14.88239Braxton Allen, 11, Omaha North
63rd/15.6364Jackson McInturf, 11, Grand Island
75th/15.7778Nathaniel Berg, 11, Kearney
87th/16.1519Sidney Howard, 11, Creighton Preparatory School
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/16.1428Noah Strako, 9, Creighton Preparatory School
24th/15.88129TJ Hansen, 11, Lincoln Pius X
33rd/15.39197Dillon Murman, 11, Millard West
41st/15.07288Elijah Hawkins, 12, Papillion-La Vista South
51st/15.3733Kohlton Bingham, 12, Elkhorn South
63rd/15.60220Lyndon Harrison, 9, Omaha Burke
74th/15.90145Harris Smith, 11, Lincoln Southeast
86th/16.3599Cristobal Gajardo-Cifuentes, 12, Lincoln East




Boys 100m Dash

Class A
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
18th/11.3023Nathaniel Lorenz, 11, Creighton Preparatory School
25th/11.14247Omar Parker, 11, Omaha North
32nd/11.027Caelon Harkey, 11, Bellevue West
41st/10.57273Kurtis Cotton, 11, Papillion-La Vista
52nd/11.01125Joseph Butler, 12, Lincoln Pius X
64th/11.0758Casey Burnham, 10, Grand Island
73rd/11.23158Pierce Reinhardt, 11, Lincoln Southwest
85th/11.34174Dylan Price, 11, Millard North
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
15th/11.2691Casey Renken, 10, Kearney
24th/11.16207Shay Bamesberger, 12, North Platte
32nd/11.10104Elijah Mfinanga, 11, Lincoln High
41st/10.79238Marlon J O Wright, 12, Omaha Central
52nd/10.97241Demetri Clark, 12, Omaha North
63rd/11.10256Tajuan Phipps, 11, Omaha Northwest
76th/11.1661Payton Kinne, 11, Grand Island
86th/11.40170Jacob Losole, 9, Millard North
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/11.27106Zion Perry, 10, Lincoln High
27th/11.23242Samir Crawford, 10, Omaha North
33rd/11.062Quan Myers, 11, Bellevue East
41st/10.93168Adrian Kellogg, 12, Millard North
51st/11.03152Braeden Hartwig, 11, Lincoln Southwest
63rd/11.09212Trevon Weaver, 11, North Platte
74th/11.27254Korvante' Lott, 12, Omaha Northwest
85th/11.41217Javon Price, 12, Omaha Benson




Boys 400m Dash

Class A
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
15th/52.1093James Smith, 10, Kearney
22nd/51.40272Drake Childress, 12, Papillion-La Vista
32nd/50.63160Noah Symonsbergen, 11, Lincoln Southwest
41st/49.71253Micheal Knowles, 11, Omaha Northwest
54th/50.62167Connor Jurgenson, 12, Millard North
62nd/50.99286Benjamin Glesinger, 12, Papillion-La Vista South
75th/52.09181Zachary Charity, 11, Millard South
86th/53.13243Tija Glass, 12, Omaha North
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/52.32192Benjamin Christenson, 10, Millard West
23rd/51.44240Ian Brown, 9, Omaha North
33rd/51.02266Michael Merical, 12, Omaha Westside
41st/50.05213Marquinn Buckley, 12, Omaha Benson
52nd/50.29171Taylor Moyer, 12, Millard North
61st/51.2118Cedrick Henderson-Smith, 12, Creighton Preparatory School
75th/51.73139Alexander Curran, 11, Lincoln Southeast
86th/53.13287Robert Harris, 12, Papillion-La Vista South
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
15th/52.32248DShaun Samuels, 9, Omaha North
24th/51.77297Jose Maldonado, 12, South Sioux City
31st/50.9511Michael Koch III, 10, Columbus
43rd/50.48128Mitchell Grosserode, 12, Lincoln Pius X
53rd/50.7342Lucas Arps, 9, Fremont
64th/51.29215Chirod Lewis, 12, Omaha Benson
74th/51.89231James Jackson, 12, Omaha Central
87th/52.65107Bayley Schuman, 12, Lincoln High




Boys 3200m Run

Class A
Row 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/9:32.25194Seth Hirsch, 11, Millard West
22nd/9:46.03195Joshua Klein, 12, Millard West
31st/9:49.93202TeJai Clausen, 12, Norfolk
Row 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
43rd/9:50.2052Sage Reiger, 11, Fremont
51st/9:53.13265Milo Greder, 11, Omaha Westside
62nd/9:53.84298Abdulkadir Mohamed, 11, South Sioux City
Row 3
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
94th/9:55.8510Nicholas Balerud, 11, Columbus
72nd/9:54.31226Andrew Vasquez, 12, Omaha Burke
83rd/9:54.73292Jacob Ralston, 10, Papillion-La Vista South
Row 4
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
104th/9:55.90146Abram Turner, 11, Lincoln Southeast
115th/9:57.60237Alexander Tollinger, 11, Omaha Central
125th/9:59.0653Jack Schulz, 11, Fremont
Row 5
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
136th/10:00.18147Thomas Ward, 11, Lincoln Southeast
143rd/10:00.65245Zachary Lundberg, 12, Omaha North
156th/10:03.68284Logan Clark, 10, Papillion-La Vista South
Row 6
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
167th/10:04.2895Matthew Thurston, 11, Kearney
171st/10:04.87124Wyatt McLeod, 12, Lincoln Northeast
187th/10:06.56157Luke Nolley, 10, Lincoln Southwest
Row 7
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
194th/10:06.9027John Slagle, 10, Creighton Preparatory School
205th/10:10.97295Osman Geele, 11, South Sioux City
216th/10:11.55260Trevor Ramsdell, 10, Omaha South
Row 8
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
222nd/10:11.72127Jack Goeden, 11, Lincoln Pius X
233rd/10:23.91185Eric Murcek, 11, Millard South
244th/10:25.35114Andru Hansen, 12, Lincoln North Star




Boys 300m Hurdles

Class A
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/42.459Atzin Vazquez, 12, Bellevue West
25th/41.90274Austin Cruz, 12, Papillion-La Vista
32nd/41.49252Deadrean Deprea Baker, 12, Omaha Northwest
41st/39.75191Ian Brown, 12, Millard West
52nd/41.3568George Siliman, 11, Grand Island
64th/41.88249KeVonta Thompson, 9, Omaha North
77th/42.1621William Krolikowski, 11, Creighton Preparatory School
85th/43.1490Brayden Miller, 9, Kearney
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
12nd/42.4481Tanner Ellingson, 11, Kearney
25th/42.2498Elliott Alexander, 10, Lincoln East
36th/41.9515Scott Dobberpuhl, 11, Creighton Preparatory School
42nd/39.79103Darius Luff, 9, Lincoln High
51st/40.24288Elijah Hawkins, 12, Papillion-La Vista South
64th/42.15151Bo Els, 12, Lincoln Southwest
73rd/42.43129TJ Hansen, 11, Lincoln Pius X
88th/43.01269Quinton Anderson, 12, Papillion-La Vista
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/42.96180Alexander Arvanis, 12, Millard South
24th/42.59164Nicholas Edwards, 11, Millard North
33rd/41.6664Jackson McInturf, 11, Grand Island
41st/40.51205Jake Long, 11, Norfolk
51st/40.80109Trevin Ball, 12, Lincoln North Star
63rd/41.99197Dillon Murman, 11, Millard West
75th/42.94137Adam Zastrow, 11, Lincoln Pius X
84th/43.0878Nathaniel Berg, 11, Kearney




Boys 200m Dash

Class A
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/23.17207Shay Bamesberger, 12, North Platte
26th/22.9258Casey Burnham, 10, Grand Island
32nd/22.66128Mitchell Grosserode, 12, Lincoln Pius X
41st/21.76273Kurtis Cotton, 11, Papillion-La Vista
52nd/22.582Quan Myers, 11, Bellevue East
64th/22.84241Demetri Clark, 12, Omaha North
75th/23.03174Dylan Price, 11, Millard North
88th/23.53116Daniel Miller, 12, Lincoln North Star
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/23.23256Tajuan Phipps, 11, Omaha Northwest
23rd/22.94105Farrakhan Muhammad, 11, Lincoln High
35th/22.84247Omar Parker, 11, Omaha North
41st/22.15213Marquinn Buckley, 12, Omaha Benson
52nd/22.53158Pierce Reinhardt, 11, Lincoln Southwest
64th/22.86183Logan Lichter, 12, Millard South
72nd/22.99231James Jackson, 12, Omaha Central
86th/23.39143Riley Raymond, 12, Lincoln Southeast
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
17th/23.24254Korvante' Lott, 12, Omaha Northwest
24th/23.01160Noah Symonsbergen, 11, Lincoln Southwest
33rd/22.8013Shannon Brewer Jr, 11, Creighton Preparatory School
41st/22.31168Adrian Kellogg, 12, Millard North
51st/22.777Caelon Harkey, 11, Bellevue West
63rd/22.81125Joseph Butler, 12, Lincoln Pius X
75th/23.21142Jordan Pond, 12, Lincoln Southeast
84th/23.36266Michael Merical, 12, Omaha Westside




Boys 800m Run

Class A
Section 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
116th/2:02.62261Haji Salad, 12, Omaha South
128th/2:04.97111Jacob Denesia, 12, Lincoln North Star
135th/2:05.6946Brock Hegarty, 11, Fremont
212nd/2:00.21200Franklin Shue, 10, Millard West
224th/2:01.52263Abdinasir Abdi, 12, Omaha Westside
234th/2:02.0556Jacob Weston, 11, Fremont
314th/2:00.54277Jacob Norris, 10, Papillion-La Vista
323rd/2:01.64196Garret McGahan, 12, Millard West
335th/2:02.29267Jakob Phillips, 12, Omaha Westside
413rd/2:01.04285Andrew Digiacomo, 12, Papillion-La Vista South
425th/2:01.90270Thomas Cahill, 12, Papillion-La Vista
437th/2:02.45130Bryce Holcomb, 11, Lincoln Pius X
Section 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
111st/1:59.9384Trey Grube, 11, Kearney
122nd/2:00.00218Kallo Arno, 11, Omaha Burke
133rd/2:00.1524John Lukowski, 12, Creighton Preparatory School
211st/1:56.88117Nathan Pierce, 12, Lincoln North Star
224th/1:57.46186Noah Rasmussen, 11, Millard South
236th/1:58.54119Brian Bentzinger, 11, Lincoln Northeast
312nd/1:57.25136Tyler Taubenheim, 10, Lincoln Pius X
321st/1:57.7062Longins Kouri, 11, Grand Island
331st/1:59.31198John Quigley, 10, Millard West
413rd/1:57.38253Micheal Knowles, 11, Omaha Northwest
425th/1:58.0736Maxwell Heng, 11, Elkhorn South
432nd/1:59.69245Zachary Lundberg, 12, Omaha North




Boys 400m Relay

Class A
Section 1
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
13rd/44.57North PlatteShay Bamesberger, 12, #207; Aidan Arensdorf, 9, #206; Brendan Folk, 12, #208; Trevon Weaver, 11, #212
25th/44.09Lincoln North StarKeanu Russell, 12, #118; Daniel Miller, 12, #116; Trevin Ball, 12, #109; Mason Austin, 10, #108
33rd/44.08Omaha BensonChirod Lewis, 12, #215; Javon Price, 12, #217; Marquinn Buckley, 12, #213; Blandon Grayer, 9, #214
43rd/43.89Bellevue EastBryan Prewitt, 12, #3; Quan Myers, 11, #2; Christopher Ramsey, 9, #4; Ronald Thomas, 11, #5
54th/44.07Lincoln Pius XJoseph Butler, 12, #125; Benjamin Sager, 10, #135; Tyler Gill, 12, #126; Mitchell Grosserode, 12, #128
64th/44.09Creighton Preparatory SchoolNathaniel Lorenz, 11, #23; Marcus Vaughn-Jones, 10, #29; Shannon Brewer Jr, 11, #13; Noah Velinsky, 10, #30
72nd/44.34KearneyDavis Skiles, 9, #92; Tyler Horner, 12, #87; Tanner Ellingson, 11, #81; Casey Renken, 10, #91
84th/44.57FremontLucas Arps, 9, #42; Justin Pettit, 11, #51; Nathaniel Pester, 12, #50; Sean Lambert, 12, #48
Section 2
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
12nd/43.72Omaha NorthwestKorvante' Lott, 12, #254; Deadrean Deprea Baker, 12, #252; Daye'Trell Thomas, 12, #257; Michael Minor, 12, #255
21st/43.59Millard NorthDylan Price, 11, #174; Jacob Losole, 9, #170; Taylor Moyer, 12, #171; Adrian Kellogg, 12, #168
32nd/43.31Lincoln SouthwestPierce Reinhardt, 11, #158; Noah Symonsbergen, 11, #160; Bo Els, 12, #151; Braeden Hartwig, 11, #152
41st/42.87Omaha NorthTija Glass, 12, #243; Omar Parker, 11, #247; Demetri Clark, 12, #241; Samir Crawford, 10, #242
51st/43.13Lincoln HighFarrakhan Muhammad, 11, #105; Dauntavis Lawrence, 10, #102; Zion Perry, 10, #106; Elijah Mfinanga, 11, #104
62nd/43.34Papillion-La VistaDrake Childress, 12, #272; Ean Sawtelle, 12, #279; Kurtis Cotton, 11, #273; Jaylen Ricks, 11, #278
71st/43.67Omaha CentralJordan Flowers, 11, #228; Marlon J O Wright, 12, #238; DaRon Johnson, 11, #232; Zachary Hangman, 10, #229
83rd/43.86Elkhorn SouthTyler Alberts, 11, #31; Connor Ballard, 12, #32; Alex Nelson, 10, #37; Mason Suey, 9, #39




Boys 1600m Run

Class A
Row 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/4:29.54124Wyatt McLeod, 12, Lincoln Northeast
21st/4:29.67245Zachary Lundberg, 12, Omaha North
32nd/4:30.09117Nathan Pierce, 12, Lincoln North Star
Row 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
41st/4:30.2845Jose Gonzalez, 9, Fremont
52nd/4:30.69195Joshua Klein, 12, Millard West
62nd/4:32.02283Tyler Williams, 11, Papillion-La Vista
Row 3
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
95th/4:32.69262Aldo Zavala-Flores, 10, Omaha South
73rd/4:32.0716Ryan Eastman, 10, Creighton Preparatory School
84th/4:32.4627John Slagle, 10, Creighton Preparatory School
Row 4
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
103rd/4:33.47194Seth Hirsch, 11, Millard West
111st/4:34.30265Milo Greder, 11, Omaha Westside
123rd/4:35.29165Joseph Frazier, 11, Millard North
Row 5
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
134th/4:35.41190Nicholas Brdicko, 10, Millard West
145th/4:35.7443Preston Decker, 11, Fremont
154th/4:35.79186Noah Rasmussen, 11, Millard South
Row 6
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
162nd/4:35.89226Andrew Vasquez, 12, Omaha Burke
176th/4:36.17147Thomas Ward, 11, Lincoln Southeast
186th/4:36.26298Abdulkadir Mohamed, 11, South Sioux City
Row 7
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
193rd/4:36.27219John Cleary, 12, Omaha Burke
204th/4:36.88236Dylan Schufeldt, 12, Omaha Central
215th/4:37.03136Tyler Taubenheim, 10, Lincoln Pius X
Row 8
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
225th/4:37.1082Miguel Gomez, 12, Kearney
236th/4:37.47127Jack Goeden, 11, Lincoln Pius X
246th/4:37.57292Jacob Ralston, 10, Papillion-La Vista South




Boys 1600m Relay

Class A
Section 1
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
13rd/3:31.58Omaha NorthKupre Mitchell, 11, #246; Tija Glass, 12, #243; DShaun Samuels, 9, #248; Ian Brown, 9, #240
23rd/3:30.03Lincoln SoutheastJordan Pond, 12, #142; Riley Raymond, 12, #143; Andrew Goldsmith, 12, #141; Alexander Curran, 11, #139
33rd/3:29.52Omaha WestsideMilo Greder, 11, #265; Jakob Phillips, 12, #267; Samuel Frankel, 12, #264; Michael Merical, 12, #266
41st/3:27.51Papillion-La Vista SouthBenjamin Glesinger, 12, #286; Elijah Hawkins, 12, #288; Robert Harris, 12, #287; Andrew Digiacomo, 12, #285
52nd/3:27.84KearneyTrey Grube, 11, #84; James Smith, 10, #93; Alexander Harris, 12, #85; Cole Willis, 11, #97
65th/3:29.92Millard SouthNoah Rasmussen, 11, #186; Alexander Arvanis, 12, #180; Colton Shonka, 12, #188; Zachary Charity, 11, #181
76th/3:31.26Elkhorn SouthMason Suey, 9, #39; Michael Xiques, 10, #40; Alex Nelson, 10, #37; Maxwell Heng, 11, #36
84th/3:32.06FremontNathaniel Pester, 12, #50; Sean Lambert, 12, #48; Amilcar Gonzalez, 11, #44; Lucas Arps, 9, #42
Section 2
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
12nd/3:26.69Papillion-La VistaDrake Childress, 12, #272; Clay Madson, 11, #275; Kurtis Cotton, 11, #273; Thomas Cahill, 12, #270
24th/3:26.20Lincoln NortheastLeeaaron Berks, 9, #120; Adin Connatser, 12, #121; Wyatt McLeod, 12, #124; Brian Bentzinger, 11, #119
33rd/3:25.94Lincoln North StarGoanar Chot, 11, #110; Nathan Pierce, 12, #117; Jacob Denesia, 12, #111; Trevin Ball, 12, #109
41st/3:23.61Millard NorthConnor Jurgenson, 12, #167; Taylor Moyer, 12, #171; Ben King, 10, #169; Gerald Spethman, 11, #177
52nd/3:25.62Omaha NorthwestDaye'Trell Thomas, 12, #257; Deadrean Deprea Baker, 12, #252; De'Vonte Carter, 12, #251; Micheal Knowles, 11, #253
61st/3:26.06Millard WestJohn Quigley, 10, #198; Benjamin Christenson, 10, #192; Franklin Shue, 10, #200; Ian Brown, 12, #191
71st/3:26.66Creighton Preparatory SchoolWilliam Hanafan, 11, #17; Cedrick Henderson-Smith, 12, #18; John Carlisle, 11, #14; Shannon Brewer Jr, 11, #13
82nd/3:27.02Lincoln SouthwestMasen Louviere, 10, #155; Pierce Reinhardt, 11, #158; Sabouni Mayan, 12, #156; Noah Symonsbergen, 11, #160




Boys Long Jump

Class A
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/21-07.00212Trevon Weaver, 11, North Platte
15th/21-06.5011Michael Koch III, 10, Columbus
15th/21-05.50259Monte' McGary, 12, Omaha South
16th/21-05.5080Deontae Brown, 12, Kearney
12nd/21-01.00161Blake Van Ert, 10, Lincoln Southwest
13rd/20-11.25170Jacob Losole, 9, Millard North
14th/20-09.00184Kyle Loges, 11, Millard South
13rd/19-11.50102Dauntavis Lawrence, 10, Lincoln High
14th/19-09.00144Nicholas Rosenthal, 11, Lincoln Southeast
21st/22-06.00255Michael Minor, 12, Omaha Northwest
21st/22-02.0022Cedric Lee, 12, Creighton Preparatory School
22nd/22-02.00271Jonathan Carter, 10, Papillion-La Vista
21st/21-11.75230Justus Henderson, 12, Omaha Central
23rd/21-10.75244Allen Gordon, 11, Omaha North
24th/21-10.00282Nathan White, 12, Papillion-La Vista
22nd/21-09.50290Nathan Jatczak, 12, Papillion-La Vista South
23rd/21-09.25293Alstian Walker, 12, Papillion-La Vista South
22nd/21-07.25257Daye'Trell Thomas, 12, Omaha Northwest
21st/21-07.00152Braeden Hartwig, 11, Lincoln Southwest




Boys High Jump

Class A
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/6-00.0072Morgan Karloff, 12, Hastings
14th/6-01.006Micah Davis, 11, Bellevue West
13rd/6-01.00211Payton Smith, 11, North Platte
13rd/6-01.00162Lucas Zelnio, 11, Lincoln Southwest
12nd/6-02.00216Javone Malone, 11, Omaha Benson
16th/6-03.0064Jackson McInturf, 11, Grand Island
15th/6-03.00204Travis Larson, 11, Norfolk
13rd/6-03.0012Chase Alberts, 12, Creighton Preparatory School
13rd/6-03.00271Jonathan Carter, 10, Papillion-La Vista
12nd/6-03.0079Zachary Blaschko, 12, Kearney
11st/6-03.00149Jacob Dowd, 11, Lincoln Southwest
12nd/6-04.0065Devin Merksick, 11, Grand Island
14th/6-05.00182Jack Dempsey, 11, Millard South
11st/6-05.00244Allen Gordon, 11, Omaha North
13rd/6-06.0033Kohlton Bingham, 12, Elkhorn South
12nd/6-06.00132Kose Kose, 10, Lincoln Pius X
11st/6-07.00250ArMon Alexander, 11, Omaha Northwest
11st/6-07.00293Alstian Walker, 12, Papillion-La Vista South




Boys Shot Put

Class A
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/50-08.75131Alex Kerr, 12, Lincoln Pius X
12nd/50-07.00281Jonathan Soto, 12, Papillion-La Vista
13rd/49-06.5067George Oxford, 12, Grand Island
14th/49-03.25148Anthony Banderas, 10, Lincoln Southwest
12nd/48-10.00123Ethan Karr, 12, Lincoln Northeast
14th/48-09.5066Hunter Moural, 11, Grand Island
13rd/47-06.00163Broderick Buck, 12, Millard North
14th/47-04.25176Kevin Shubert, 9, Millard North
21st/59-01.5026Ethan Ruh, 12, Creighton Preparatory School
21st/55-00.25201Elijah Zoucha, 12, Millard West
22nd/53-04.0055Dallas Thompson, 11, Fremont
23rd/52-11.75153Nick Lenners, 12, Lincoln Southwest
21st/52-10.0086Trevor Hoehner, 12, Kearney
22nd/52-09.00235Connor Pavlik, 12, Omaha Central
23rd/52-07.00223Kayden Lovato, 11, Omaha Burke
24th/51-04.5096Tyler Tracy, 10, Kearney




Boys Discus

Class A
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
12nd/151-01.0094Rudolph Stofer, 11, Kearney
14th/150-01.0049Martin Perez, 12, Fremont
13rd/147-05.00123Ethan Karr, 12, Lincoln Northeast
14th/145-04.0041Luke Ziepke, 11, Elkhorn South
13rd/144-07.00210Joe Larson, 9, North Platte
13rd/142-03.0063Tyler Kress, 11, Grand Island
14th/138-10.00296Rhonie Haase, 11, South Sioux City
14th/136-05.00227Clayton Wittmayer, 12, Omaha Burke
21st/164-04.0075Dylan Rutt, 12, Hastings
21st/163-01.00172Benjamin Newsom, 11, Millard North
21st/160-07.0089Andrew Mason, 12, Kearney
22nd/158-02.00178Larry Station, 12, Millard North
21st/156-05.00203Richard Dover, 11, Norfolk
22nd/156-02.00201Elijah Zoucha, 12, Millard West
22nd/152-07.0026Ethan Ruh, 12, Creighton Preparatory School
23rd/152-06.00101Terry Jones, 12, Lincoln High




Boys Triple Jump

Class A
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/43-08.00282Nathan White, 12, Papillion-La Vista
14th/43-07.751Aaron Cobbs, 11, Bellevue East
12nd/43-03.50100Amiah Jackson, 12, Lincoln High
13rd/43-01.50161Blake Van Ert, 10, Lincoln Southwest
14th/43-01.50154Jesse Lewis, 9, Lincoln Southwest
14th/43-00.00225Xavier Page, 12, Omaha Burke
13rd/42-09.00189Jordan Williams, 12, Millard South
14th/42-03.00255Michael Minor, 12, Omaha Northwest
21st/45-08.2513Shannon Brewer Jr, 11, Creighton Preparatory School
21st/44-04.00293Alstian Walker, 12, Papillion-La Vista South
21st/44-03.50257Daye'Trell Thomas, 12, Omaha Northwest
22nd/44-03.50290Nathan Jatczak, 12, Papillion-La Vista South
22nd/44-01.25250ArMon Alexander, 11, Omaha Northwest
22nd/44-00.00258Noah Fant, 12, Omaha South
23rd/43-11.0080Deontae Brown, 12, Kearney
21st/43-09.00140Chase Dederman, 11, Lincoln Southeast




Boys Pole Vault

Class A
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/11-08.00122Noah Hunt, 11, Lincoln Northeast
13rd/12-00.00166Noah Geist, 12, Millard North
14th/12-06.00221Max Herman, 11, Omaha Burke
14th/12-10.0060Matthew Graves, 12, Grand Island
13rd/12-10.0088Damon Kemp, 10, Kearney
12nd/12-10.00209Jacob Harvey, 10, North Platte
11st/12-10.0083Treygan Gowen, 12, Kearney
14th/13-00.0054Jacob Sellon, 10, Fremont
13rd/13-00.00193Evan Hayes, 12, Millard West
12nd/13-00.00187David Reinhardt, 11, Millard South
13rd/13-02.0020Jason Johanek, 12, Creighton Preparatory School
12nd/13-04.0074Joshua Peterson, 11, Hastings
11st/13-04.00112Jake Goertzen, 10, Lincoln North Star
12nd/13-06.00276Jack Noble, 12, Papillion-La Vista
11st/13-08.00138Rockdale Cauble, 11, Lincoln Southeast
11st/14-08.0069Austin Telecky, 12, Grand Island