2016 NSAA State Track & Field Meet Results
CLASS B BOYS

This page was last updated on May 21, 2016 at 5:33pm CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.

Field Events

Running Events

Team Scores after 17 events:

1.York46.000
2.Elkhorn41.000
3.Columbus Scotus36.000
3.Syracuse36.000
5.Waverly30.750
6.Wahoo30.000
6.Beatrice30.000
8.Sidney28.000
8.Omaha Gross Catholic28.000
10.Blair25.000
11.McCook23.000
11.David City23.000
13.Norfolk Catholic22.000
14.Aurora19.000
15.Holdrege18.000
15.Scottsbluff18.000
17.Ashland-Greenwood16.000
18.Norris15.500
19.Adams Central15.000
19.Boys Town15.000
21.Broken Bow13.000
22.Pierce12.000
23.Seward11.000
24.Ogallala10.750
25.Minden10.000
25.Alliance10.000
27.Mount Michael Benedictine9.500
28.Bennington8.750
29.Platteview8.000
29.Gretna8.000
31.Milford7.000
32.Wayne6.000
33.Northwest5.000
33.Arlington5.000
35.Kearney Catholic4.000
35.O'Neill4.000
35.Columbus Lakeview4.000
38.Omaha Skutt Catholic3.000
39.Gothenburg2.750
40.Fairbury2.000
41.Central City1.000
41.Boone Central/Newman Grove1.000
41.Lexington1.000
41.Ralston1.000


Triple Jump

Class B State Record: 50-02.25 Todd Brown, Holdrege 1978
Class B Meet Record: 50-02.25 Todd Brown, Holdrege 1978
All-Class State Record: 50-02.25 Todd Brown, Holdrege 1978
All-Class Meet Record: 50-02.25 Todd Brown, Holdrege 1978
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Austin Lowell                12 Waverly                               45-04.25    10
  2 Trenton Koehler              12 York                                  45-01.75     8
  3 Josslyn Linse                10 Platteview                            44-04.75     6
  4 Jacob Heitkamp               11 Syracuse                              43-02.25     5
  5 Dillon Whitmarsh             12 Arlington                             42-08.75     4
  6 Ryan Harrel                  11 Omaha Skutt Catholic                  42-07.75     3
  7 Brent Hirsch                 11 Fairbury                              42-05.75     2
  8 Taylor Beck                  12 Central City                          41-11.75     1
  9 Mitchell Porter              10 Sidney                                41-00.25 
 10 Brady Przymus                12 Columbus Scotus                       40-11.50 
 11 Grayson McBride              11 Wayne                                 40-06.00 
 12 Kip Jones                    12 Northwest                             40-05.25 
 13 Seth Ruppert                 11 Norfolk Catholic                      40-03.50 
 14 Spencer Hays                 10 Douglas County West                   40-00.00 
 15 Luke Bohn                    12 Bennington                            39-07.00 
 16 Tucker Hill                  12 Alliance                              38-03.50 
 17 Riley Grote                  11 Gering                                37-11.25 
 18 Bryce Reichardt              12 Aurora                                36-10.75 

Return to Index


Pole Vault

Class B State Record: 16-07.00 Seth Burney, Beatrice 2006
Class B Meet Record: 16-00.25 Seth Burney, Beatrice 2006
All-Class State Record: 16-07.00 Seth Burney, Beatrice 2006
All-Class Meet Record: 16-02.50 Tyler Loontjer, Fillmore Central 2014
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Isaiah Brown                 12 Waverly                               15-00.00    10
  2 Travis Kleeb                 12 Broken Bow                            14-04.00     8
  3 Chase Berry                   9 Seward                                14-04.00     6
  4 Logan Craig                  11 Seward                                14-04.00     5
  5 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                14-04.00     4
  6 Drake Burton                 10 Milford                               14-00.00     3
  7 Tyce Hruza                    9 Gothenburg                            14-00.00     2
  8 Jared Zwiener                12 Boone Central/Newman Grove            13-06.00     1
  9 Dalton Ryan                  10 Blair                                 13-06.00 
10T Tyler Rogers                 12 Auburn                                13-00.00 
10T Landon Yelken                12 Minden                                13-00.00 
 12 Peyton Harsin                12 Syracuse                              13-00.00 
 13 Joshua Carter                10 McCook                                13-00.00 
 14 Nathanael Roberts            11 Gretna                                13-00.00 
 15 Corbin Dean                  11 O'Neill                               12-06.00 
 16 Landon Wright                11 Adams Central                         12-06.00 
 17 Joseph Fees Jr               12 Elkhorn                               12-00.00 
 -- Evan Slominski                9 Blair                                       NM 
 -- Bryan Martinez               11 Gothenburg                                  NM 

Return to Index


Shot Put

Class B State Record: 66-11.50 Marty Kobza, Schuyler 1981
Class B Meet Record: 63-07.50 Lucas Pinkelman, Cozad 2007
All-Class State Record: 66-11.50 Marty Kobza, Schuyler 1981
All-Class Meet Record: 63-07.50 Lucas Pinkelman, Cozad 2007
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Cameron Jurgens              10 Beatrice                              60-04.50    10
  2 Brett Kitrell                11 Ashland-Greenwood                     57-06.00     8
  3 Blake Schroeder              12 Holdrege                              55-00.25     6
  4 Jacob Heeren                 12 Sidney                                54-11.75     5
  5 Dalton Peters                11 Aurora                                53-06.75     4
  6 Samuel Lindgren              11 Wahoo                                 53-03.75     3
  7 Colton Bridwell              12 Platteview                            50-03.25     2
  8 Walker Liewer                12 O'Neill                               49-10.75     1
  9 Nicholas Gaffney             12 Arlington                             48-11.50 
 10 Jordan Paup                  11 Central City                          47-08.25 
 11 DJ Gross                      9 McCook                                46-10.50 
 12 Armando Jackson              11 Ralston                               46-07.00 
 13 Isaac Sullivan               12 Boone Central/Newman Grove            45-08.25 
 14 Kainan Bowyer                11 Ralston                               45-07.25 
 15 Ryan Mustard                 12 Columbus Scotus                       44-10.50 
 16 Alan Hagemann Jr.            10 Elkhorn                               44-06.50 
 17 Wade Blue                    10 Gering                                44-05.00 
 18 Kyle Monti                   11 Bennington                            40-06.00 

Return to Index


High Jump

Class B State Record: 7-02.00 Aaron Plas, McCook 2002
Class B Meet Record: 7-00.00 Kyle Odvody, Wahoo 2000 Paul Hamilton, Sidney 2007
All-Class State Record: 7-04.00 Randal Carter, Papillion-La Vista 2007
All-Class Meet Record: 7-04.00 Randal Carter, Papillion-La Vista 2007
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Mayson Conner                10 York                                   6-08.00    10
  2 Jacob Heitkamp               11 Syracuse                               6-05.00     8
  3 Grayson McBride              11 Wayne                                  6-05.00     6
 4T Jeremiah Connealy            12 Mount Michael Benedictine              6-04.00     4.5
 4T Travis Reed                  11 Norris                                 6-04.00     4.5
  6 Justin Engberg               12 Adams Central                          6-04.00     3
 7T Dylan France                 12 Gothenburg                             6-02.00     0.75
 7T Ethan Preissler              11 Bennington                             6-02.00     0.75
 7T Austin Lowell                12 Waverly                                6-02.00     0.75
 7T Jakob Estrada                11 Ogallala                               6-02.00     0.75
 11 Brady Heiman                 10 Platteview                             6-02.00 
 12 Caleb Peters                 12 Gordon-Rushville                       6-02.00 
 13 Charles Weed                 10 Holdrege                               6-02.00 
14T Kyle Kramer                  12 Boone Central/Newman Grove             6-00.00 
14T Kip Jones                    12 Northwest                              6-00.00 
 16 Noah Burghardt               10 Gretna                                 6-00.00 
 17 Andrew Elliott               12 Elkhorn                                6-00.00 
 -- Braydan Waldner              10 Pierce                                      NM 

Return to Index


Long Jump

Class B State Record: 23-08.25 Tyler Wullenwaber, Centennial 2009
Class B Meet Record: 23-07.00 Tyler Wullenwaber, Centennial 2010
All-Class State Record: 25-00.25 Robert Rands, Bellevue East 2005
All-Class Meet Record: 24-11.25 Robert Rands, Bellevue East 2005
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                       22-06.75    10
  2 Trenton Koehler              12 York                                  21-08.25     8
  3 Logan Detmer                 12 David City                            21-06.50     6
  4 Klayton Nordeen              12 Alliance                              21-05.50     5
  5 Ethan Lichtenfeld            12 Columbus Lakeview                     21-04.00     4
  6 Dylan Reynolds               11 Broken Bow                            21-03.75     3
  7 Jacob Brod                   12 Beatrice                              21-01.75     2
  8 Jacob Heitkamp               11 Syracuse                              20-09.50     1
  9 Seth Ruppert                 11 Norfolk Catholic                      20-08.25 
 10 Philip Elliott               12 Elkhorn                               20-07.00 
 11 Dallas Yates                 12 Auburn                                20-05.00 
 12 Drake Burton                 10 Milford                               20-04.50 
 13 Alex Linneman                11 Sidney                                20-01.50 
 14 Austin Lowell                12 Waverly                               20-00.75 
 15 Brendinh Sayaloune           11 Chadron                               20-00.00 
 16 Josslyn Linse                10 Platteview                            19-09.50 
 17 Damian Backus                12 Boone Central/Newman Grove            19-04.75 
 18 Timothy Kaslon               11 Holdrege                              18-11.50 
 19 Ky-mani Bell                 11 Boys Town                             18-11.25 
 20 Zayne Heckenlively           11 Falls City                            18-10.75 
 -- Ethan Lang                   11 Adams Central                               NM 
 -- Pitmon Foxall                12 Blair                                       NM 
 -- Darion De La Garza           11 Crete                                       NM 

Return to Index


Discus

Class B State Record: 203-06.00 Andy Meyer, Superior 1989
Class B Meet Record: 201-07.00 Marty Kobza, Schuyler 1981
All-Class State Record: 203-06.00 Andy Meyer, Superior 1989
All-Class Meet Record: 201-07.00 Marty Kobza, Schuyler 1981
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Cameron Jurgens              10 Beatrice                             196-08.00    10
  2 Brett Kitrell                11 Ashland-Greenwood                    177-05.00     8
  3 Blake Schroeder              12 Holdrege                             174-11.00     6
  4 Alec Cromer                  12 Beatrice                             164-11.00     5
  5 Justin Villars               11 Minden                               164-01.00     4
  6 Walker Liewer                12 O'Neill                              161-02.00     3
  7 Ryan Mustard                 12 Columbus Scotus                      160-03.00     2
  8 Nicholas Gaffney             12 Arlington                            151-08.00     1
  9 Dalton Peters                11 Aurora                               150-00.00 
 10 Noah Duncan                  12 Columbus Lakeview                    148-06.00 
 11 Patrick Arnold               11 Gretna                               148-01.00 
 12 DJ Gross                      9 McCook                               140-02.00 
 13 Turner Scow                   9 Scottsbluff                          140-01.00 
 14 Riley Smith                  11 Arlington                            136-10.00 
 15 Patrick Hudson               10 Gothenburg                           132-11.00 
 16 Timothy Stilmock             12 Syracuse                             128-03.00 
 17 Benjamin Bauman              11 Falls City                           116-01.00 
 -- Alan Hagemann Jr.            10 Elkhorn                                     NM 

Return to Index


3200m Relay FINALS

Class B State Record: 7:56.02 Blair 2010
Class B Meet Record: 7:56.02 Blair 2010
All-Class State Record: 7:44.13 Lincoln North Star 2005
All-Class Meet Record: 7:44.13 Lincoln North Star 2005
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading -0.8 M/S SE)
  1 Omaha Gross Catholic                   8:10.94  1   10
     William Rice, 9, #221; Lucas Blankman, 11, #217; Benjamin Larsen, 9, #218; Beau Larsen, 11, #219
  2 Aurora                                 8:11.32  1    8
     Ethan Bergmann, 12, #24; Kade Moural, 11, #26; Trevor Alber, 12, #23; Grant Moody, 10, #25
  3 Blair                                  8:13.27  1    6
     Alec Wick, 11, #53; Jordan Brown, 12, #47; Jayden Kempcke, 10, #50; Evan Wick, 11, #54
  4 McCook                                 8:15.31  1    5
     Seth Chancellor, 11, #155; Jarod Bryant, 12, #153; Joshua Huff, 10, #161; Nolan Priebe, 11, #162
  5 David City                             8:17.15  1    4
     Wesley Unger, 12, #92; Brandon Theewen, 12, #91; Logan Detmer, 12, #88; Ross Kirby, 11, #89
  6 Mount Michael Benedictine              8:18.02  1    3
     Zachary Hytrek, 12, #177; Nick Carson, 11, #174; John Blaser, 10, #173; Mathew Mumby, 11, #178
  7 Kearney Catholic                       8:18.96  1    2
     Austin McCoy, 12, #148; Noah Tillman, 10, #150; Josh Long, 10, #147; Hunter Osentowski, 11, #149
  8 Sidney                                 8:25.95  1    1
     Bret Jaggers, 10, #265; Brenner Keane, 12, #266; Logan Uhlir, 12, #270; William Castner, 11, #262
  9 Omaha Skutt Catholic                   8:27.88  1
     Jon Camenzind, 12, #225; Jacob Baumert, 12, #224; Trevor Camenzind, 12, #226; Kevin Rice, 10, #228
 10 O'Neill                                8:31.08  1
     Nathaniel Jennings, 10, #206; Jonathon Gettert, 12, #205; Grant Johnston, 12, #208; Blake Johnston, 12, #207
 11 Northwest                              8:31.68  1
     Michael Fischer, 11, #197; Nelson King, 9, #199; Anthony Serrato-Martinez, 11, #202; Dalton Wicht, 11, #203
 12 Holdrege                               8:37.64  1
     Trent Anderson, 12, #136; Trevor Matousek, 10, #141; Auston Marshall, 10, #140; Zachary Hurlbert, 10, #138
 13 Norris                                 8:49.39  1
     Jackson Wyrick, 11, #194; Chase Bryant, 12, #188; Benjamin Amen, 11, #187; Dylan Lindstrom, 11, #190
 14 Beatrice                               8:54.14  1
     Adam Layman, 12, #35; Trevor Smith, 10, #37; Brayden Frerichs, 10, #33; Hunter Bolden, 12, #29
 15 Columbus Scotus                        8:55.03  1
     Justin Zoucha, 12, #86; Nathan Hiemer, 11, #80; Elliott Thomazin, 9, #85; Justin Brockhaus, 12, #79
 16 Seward                                 8:56.30  1
     Goi Duol, 10, #256; Evan Mettenbrink, 11, #257; Zachary Urkoski, 10, #259; Zachary Potratz, 11, #258

Return to Index


3200m Run FINALS

Class B State Record: 9:12.9 Bryan Clark, Auburn 1983
Class B Meet Record: 9:16.09 Anthony Alt, Waverly 1997
All-Class State Record: 8:55.55 Colby Wissel, Kearney 2004
All-Class Meet Record: 9:08.3 Paul Schultz, Omaha Burke 1977
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading -1.3 M/S S)
  1 Austin Yardley               12 Elkhorn                                9:33.31  1   10
  2 Lukas Stuckey                10 York                                   9:43.23  1    8
  3 Evan Wick                    11 Blair                                  9:45.24  1    6
  4 Joshua Hergenreder           11 Scottsbluff                            9:46.71  1    5
  5 Ty Masco                     12 Milford                                9:48.52  1    4
  6 Jackson Larsen               10 Omaha Gross Catholic                   9:51.96  1    3
  7 Leobardo Iniguez-Jauregui    12 Minden                                 9:55.55  1    2
  8 John Mark Shields            12 Lexington                              9:57.15  1    1
  9 Nick Carson                  11 Mount Michael Benedictine             10:00.67  1
 10 Jacob Baumert                12 Omaha Skutt Catholic                  10:02.39  1
 11 Blake Johnston               12 O'Neill                               10:02.49  1
 12 Nicholas Lindblad            12 Adams Central                         10:07.90  1
 13 Grant Johnston               12 O'Neill                               10:09.13  1
 14 Jonah Heng                   11 Norfolk Catholic                      10:14.19  1
 15 Patrick Ondrak               11 Fairbury                              10:15.23  1
 16 Logan Kaliff                 12 York                                  10:16.36  1
 17 Trent Anderson               12 Holdrege                              10:19.51  1
 18 Nathan Harmon                10 Gretna                                10:20.13  1
 19 Cole Wagner                  10 Plattsmouth                           10:22.42  1
 20 Taye Collicott               11 McCook                                10:24.61  1
 21 Jaco Henning                 11 Ogallala                              10:25.44  1
 22 Christopher Casart           11 Plattsmouth                           10:31.80  1
 -- Alec Wick                    11 Blair                                      DNF  1
 -- Aidan Wheelock                9 Minden                                      DQ  1

Return to Index


800m Run FINALS

Class B State Record: 1:51.59 Ryan Barrows, York 1997
Class B Meet Record: 1:51.59 Ryan Barrows, York 1997
All-Class State Record: 1:50.82 Brian Turner, Millard North 2000
All-Class Meet Record: 1:51.59 Ryan Barrows, York 1997
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +0.7 M/S NW)
  1 Austin McCoy                 12 Kearney Catholic                       2:01.73  1
  2 Hunter Bolden                12 Beatrice                               2:02.10  1
  3 Tanner Harsin                12 Syracuse                               2:02.77  1
  4 Caleb Lampe                   9 Bennington                             2:04.97  1
  5 Justin Brockhaus             12 Columbus Scotus                        2:05.31  1
  6 Brent Hirsch                 11 Fairbury                               2:05.39  1
  7 Seth Chancellor              11 McCook                                 2:06.13  1
  8 Jordan Lorenz                11 Gretna                                 2:06.17  1
  9 Collin Maag                  12 Scottsbluff                            2:06.40  1
 10 Matt Miller                  12 Norfolk Catholic                       2:06.48  1
 11 Goi Duol                     10 Seward                                 2:07.52  1
 12 Jared Stickrod               12 Omaha Roncalli Catholic                2:08.24  1
Section #2 (wind reading +0.9 M/S N)
  1 Wesley Unger                 12 David City                             1:57.56  2
  2 Beau Larsen                  11 Omaha Gross Catholic                   1:58.29  2
  3 Dylan Ellis                  11 Gretna                                 1:58.49  2
  4 Ethan Bergmann               12 Aurora                                 1:59.17  2
  5 William Rice                  9 Omaha Gross Catholic                   1:59.42  2
  6 Austin Yardley               12 Elkhorn                                2:00.45  2
  7 Hunter Osentowski            11 Kearney Catholic                       2:00.72  2
  8 Grant Moody                  10 Aurora                                 2:01.28  2
  9 Trevor Matousek              10 Holdrege                               2:02.14  2
 10 Josey Evans                  12 Broken Bow                             2:02.21  2
 11 Ryan Volin                   11 Wahoo                                  2:05.99  2
 12 Sergio Escobar                9 Gothenburg                             2:08.86  2
============================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Wesley Unger                 12 David City                             1:57.56  2   10
  2 Beau Larsen                  11 Omaha Gross Catholic                   1:58.29  2    8
  3 Dylan Ellis                  11 Gretna                                 1:58.49  2    6
  4 Ethan Bergmann               12 Aurora                                 1:59.17  2    5
  5 William Rice                  9 Omaha Gross Catholic                   1:59.42  2    4
  6 Austin Yardley               12 Elkhorn                                2:00.45  2    3
  7 Hunter Osentowski            11 Kearney Catholic                       2:00.72  2    2
  8 Grant Moody                  10 Aurora                                 2:01.28  2    1
  9 Austin McCoy                 12 Kearney Catholic                       2:01.73  1
 10 Hunter Bolden                12 Beatrice                               2:02.10  1
 11 Trevor Matousek              10 Holdrege                               2:02.14  2
 12 Josey Evans                  12 Broken Bow                             2:02.21  2
 13 Tanner Harsin                12 Syracuse                               2:02.77  1
 14 Caleb Lampe                   9 Bennington                             2:04.97  1
 15 Justin Brockhaus             12 Columbus Scotus                        2:05.31  1
 16 Brent Hirsch                 11 Fairbury                               2:05.39  1
 17 Ryan Volin                   11 Wahoo                                  2:05.99  2
 18 Seth Chancellor              11 McCook                                 2:06.13  1
 19 Jordan Lorenz                11 Gretna                                 2:06.17  1
 20 Collin Maag                  12 Scottsbluff                            2:06.40  1
 21 Matt Miller                  12 Norfolk Catholic                       2:06.48  1
 22 Goi Duol                     10 Seward                                 2:07.52  1
 23 Jared Stickrod               12 Omaha Roncalli Catholic                2:08.24  1
 24 Sergio Escobar                9 Gothenburg                             2:08.86  2

Return to Index


400m Relay FINALS

Class B State Record: 42.14 Boys Town 2010
Class B Meet Record: 42.14 Boys Town 2010
All-Class State Record: 41.40 Papillion-La Vista 2013
All-Class Meet Record: 41.40 Papillion-La Vista 2013
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +0.6 M/S NW)
  1 Norris                                   43.91  1
     Chase Bryant, 12, #188; Marcus Thimm, 11, #192; Max Devine, 12, #189; Brody Zabel, 11, #195
  2 Ralston                                  43.99  1
     Taylor Murph, 12, #246; Jacob Knott, 10, #245; Alexander Carabantes, 12, #243; Alec Watson, 11, #247
  3 Elkhorn                                  44.02  1
     Colton Wergin, 11, #102; Conor Penington, 11, #99; Trey Sachs, 11, #100; Andrew Elliott, 12, #94
  4 Holdrege                                 44.13  1
     Timothy Kaslon, 11, #139; Payton Schmalz, 11, #143; Alexander Wells, 10, #146; Cooper Rogers, 12, #142
  5 Broken Bow                               44.30  1
     Andrew Miller, 11, #69; Travis Kleeb, 12, #67; Hunter Smith, 11, #71; Dylan Reynolds, 11, #70
  6 Bennington                               44.38  1
     Wesley Matheny, 10, #42; Mason Van Brunt, 10, #45; Andrew Eihausen, 12, #39; Cody Liske, 11, #41
  7 Syracuse                                 44.40  1
     Wyatt Petersen, 12, #276; Jonathan Cox, 11, #271; Jacob Heitkamp, 11, #275; Braxtyn DeGolyer, 12, #272
  8 Gretna                                   44.46  1
     Bradley Hytrek, 9, #131; Bennett Lorenz, 9, #133; Emmitt Knight, 12, #132; Brandon Abbott, 10, #124
Section #2 (wind reading +0.1 M/S W)
  1 Waverly                                  43.29  2
     Austin Lowell, 12, #289; Austin Gray, 11, #286; Brayden Dowding, 12, #285; Chase Keller, 11, #287
  2 Sidney                                   43.29  2
     Derek Robb, 10, #269; Coby Haas, 10, #263; Michael Banaszak, 12, #261; Alex Linneman, 11, #267
  3 McCook                                   43.81  2
     Drew Harvie, 10, #158; Sam Smith, 11, #164; Zach Schlager, 10, #163; Ethan Wilcox, 10, #165
  4 Pierce                                   43.82  2
     Walker Raabe, 11, #230; Collin Tinker, 10, #232; Noah Zimmerer, 12, #234; Austin Freeman, 12, #229
  5 Ogallala                                 43.85  2
     Jack Smith, 11, #215; Jakob Estrada, 11, #211; Logan Hammond, 11, #212; Brandon Raffaeli, 12, #214
  6 Norfolk Catholic                         43.96  2
     Kelby Schaefer, 10, #186; Tobi Obatusin, 11, #184; David Engelhaupt, 12, #180; Dylan Kautz, 9, #182
  7 Wahoo                                    44.49  2
     Caleb McGill, 11, #281; Jonathan Flight, 11, #278; Douglas Lamprecht, 11, #279; Ethan Stratman, 12, #282
 -- Alliance                                   DNF  2
     Bryant Wilson, 11, #12; Brody Brennan, 11, #7; Klayton Nordeen, 12, #9; Trevor Ridenour, 11, #10
============================================================================================
    School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Waverly                                  43.29     10
  2 Sidney                                   43.29      8
  3 McCook                                   43.81      6
  4 Pierce                                   43.82      5
  5 Ogallala                                 43.85      4
  6 Norris                                   43.91      3
  7 Norfolk Catholic                         43.96      2
  8 Ralston                                  43.99      1
  9 Elkhorn                                  44.02  
 10 Holdrege                                 44.13  
 11 Broken Bow                               44.30  
 12 Bennington                               44.38  
 13 Syracuse                                 44.40  
 14 Gretna                                   44.46  
 15 Wahoo                                    44.49  
 -- Alliance                                   DNF  

Return to Index


110m Hurdles PRELIMS

Class B State Record: 14.02 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
Class B Meet Record: 14.02 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class State Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
All-Class Meet Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -2.0 M/S S)
  1 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    14.90  1    Q
  2 Tanner Lierman               11 Northwest                                15.18  1    q
  3 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                   15.38  1    q
  4 Vincent Ohlman               11 Central City                             15.63  1
  5 Andrew Elliott               12 Elkhorn                                  15.87  1
  6 David Engelhaupt             12 Norfolk Catholic                         16.18  1
  7 Nathaniel Kiolbasa           11 Adams Central                            16.28  1
 -- Darion De La Garza           11 Crete                                      DNS  1
Heat #2 (wind reading -1.7 M/S S)
  1 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                 15.08  2    Q
  2 Justin Engberg               12 Adams Central                            15.22  2    q
  3 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                    15.50  2    q
  4 Scott Ketteler               12 Boone Central/Newman Grove               15.59  2
  5 Logan Hammond                11 Ogallala                                 15.66  2
  6 Reed Buettner                12 Holdrege                                 15.91  2
  7 Tyler Degener                12 Mount Michael Benedictine                15.97  2
  8 Jonathan Hannaford           12 Auburn                                   16.33  2
Heat #3 (wind reading -1.2 M/S S)
  1 Tijah Davis                  10 Boys Town                                14.81  3    Q
  2 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                              15.19  3    q
  3 Zach Schlager                10 McCook                                   15.63  3
  4 Alex Nielsen                 12 Plattsmouth                              15.64  3
  5 Alexander Thramer            10 O'Neill                                  15.92  3
  6 Ethan Gubbels                12 Arlington                                16.29  3
  7 Braxton Nunnenkamp           10 York                                     16.30  3
  8 Korby Lee                    11 Nebraska City                            16.34  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Tijah Davis                  10 Boys Town                                14.81  3    Q
  1 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    14.90  1    Q
  1 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                 15.08  2    Q
  2 Tanner Lierman               11 Northwest                                15.18  1    q
  2 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                              15.19  3    q
  2 Justin Engberg               12 Adams Central                            15.22  2    q
  3 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                   15.38  1    q
  3 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                    15.50  2    q
  4 Scott Ketteler               12 Boone Central/Newman Grove               15.59  2
  3 Zach Schlager                10 McCook                                   15.63  3
  4 Vincent Ohlman               11 Central City                             15.63  1
  4 Alex Nielsen                 12 Plattsmouth                              15.64  3
  5 Logan Hammond                11 Ogallala                                 15.66  2
  5 Andrew Elliott               12 Elkhorn                                  15.87  1
  6 Reed Buettner                12 Holdrege                                 15.91  2
  5 Alexander Thramer            10 O'Neill                                  15.92  3
  7 Tyler Degener                12 Mount Michael Benedictine                15.97  2
  6 David Engelhaupt             12 Norfolk Catholic                         16.18  1
  7 Nathaniel Kiolbasa           11 Adams Central                            16.28  1
  6 Ethan Gubbels                12 Arlington                                16.29  3
  7 Braxton Nunnenkamp           10 York                                     16.30  3
  8 Jonathan Hannaford           12 Auburn                                   16.33  2
  8 Korby Lee                    11 Nebraska City                            16.34  3
 -- Darion De La Garza           11 Crete                                      DNS  1


CLASS B BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                    3rd/15.38  231  1
    2 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                               2nd/15.19  251  1
    3 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                  1st/15.08  272  1
    4 Tijah Davis                  10 Boys Town                                 1st/14.81   62  1
    5 Jonathan Flight              11 Wahoo                                     1st/14.90  278  1
    6 Tanner Lierman               11 Northwest                                 2nd/15.18  200  1
    7 Justin Engberg               12 Adams Central                             2nd/15.22    1  1
    8 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                     3rd/15.50  279  1

Return to Index


110m Hurdles FINALS

Class B State Record: 14.02 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
Class B Meet Record: 14.02 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class State Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
All-Class Meet Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +2.4 M/S N)
  1 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    14.60  1   10
  2 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                 14.70  1    8
  3 Justin Engberg               12 Adams Central                            14.78  1    6
  4 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                              14.80  1    5
  5 Tanner Lierman               11 Northwest                                15.04  1    4
  6 Tijah Davis                  10 Boys Town                                15.14  1    3
  7 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                    15.56  1    2
  8 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                   15.97  1    1

Return to Index


100m Dash PRELIMS

Class B State Record: 10.67 Tirus Meaders, Boys Town 2007
Class B Meet Record: 10.67 Tirus Meaders, Boys Town 2007
All-Class State Record: 10.41 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2013
All-Class Meet Record: 10.41 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2013
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -2.1 M/S S)
  1 Cody Liske                   11 Bennington                               10.83  1    Q
  2 Dylan Reynolds               11 Broken Bow                               11.08  1    q
  3 Conor Penington              11 Elkhorn                                  11.11  1    q
  4 Walker Raabe                 11 Pierce                                   11.15  1    q
  5 Damian Backus                12 Boone Central/Newman Grove               11.22  1
  6 Brandon Abbott               10 Gretna                                   11.25  1
  7 Joshua White                 12 Lexington                                11.28  1
  8 Brandon Raffaeli             12 Ogallala                                 11.51  1
Heat #2 (wind reading -0.9 M/S SE)
  1 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                         10.79  2    Q
  2 Rodney Rosier                12 Boys Town                                11.09  2    q
  3 Brody Zabel                  11 Norris                                   11.32  2
  4 Derek Robb                   10 Sidney                                   11.43  2
  5 Brandon Hernandez             9 Scottsbluff                             11.501  2
  6 Alec Watson                  11 Ralston                                 11.506  2
  7 Dillon Damme                 10 Beatrice                                 11.61  2
  8 Shane Child                  12 Gordon-Rushville                         11.62  2
Heat #3 (wind reading -0.5 M/S S)
  1 Cooper Rogers                12 Holdrege                                 11.08  3    Q
  2 Sam Smith                    11 McCook                                   11.19  3    q
  3 Ethan Lang                   11 Adams Central                            11.20  3
  4 Klayton Nordeen              12 Alliance                                 11.33  3
  5 Dashawn Bates                10 Boys Town                                11.36  3
  6 Chase Keller                 11 Waverly                                  11.46  3
  7 Jacob Knott                  10 Ralston                                  11.51  3
  8 Patrick Mucha                12 Omaha Roncalli Catholic                  11.56  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                         10.79  2    Q
  1 Cody Liske                   11 Bennington                               10.83  1    Q
  2 Dylan Reynolds               11 Broken Bow                               11.08  1    q
  1 Cooper Rogers                12 Holdrege                                 11.08  3    Q
  2 Rodney Rosier                12 Boys Town                                11.09  2    q
  3 Conor Penington              11 Elkhorn                                  11.11  1    q
  4 Walker Raabe                 11 Pierce                                   11.15  1    q
  2 Sam Smith                    11 McCook                                   11.19  3    q
  3 Ethan Lang                   11 Adams Central                            11.20  3
  5 Damian Backus                12 Boone Central/Newman Grove               11.22  1
  6 Brandon Abbott               10 Gretna                                   11.25  1
  7 Joshua White                 12 Lexington                                11.28  1
  3 Brody Zabel                  11 Norris                                   11.32  2
  4 Klayton Nordeen              12 Alliance                                 11.33  3
  5 Dashawn Bates                10 Boys Town                                11.36  3
  4 Derek Robb                   10 Sidney                                   11.43  2
  6 Chase Keller                 11 Waverly                                  11.46  3
  5 Brandon Hernandez             9 Scottsbluff                             11.501  2
  7 Jacob Knott                  10 Ralston                                  11.51  3
  6 Alec Watson                  11 Ralston                                 11.506  2
  8 Brandon Raffaeli             12 Ogallala                                 11.51  1
  8 Patrick Mucha                12 Omaha Roncalli Catholic                  11.56  3
  7 Dillon Damme                 10 Beatrice                                 11.61  2
  8 Shane Child                  12 Gordon-Rushville                         11.62  2


CLASS B BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Walker Raabe                 11 Pierce                                    4th/11.15  230  1
    2 Rodney Rosier                12 Boys Town                                 2nd/11.09   64  1
    3 Dylan Reynolds               11 Broken Bow                                2nd/11.08   70  1
    4 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                          1st/10.79  182  1
    5 Cody Liske                   11 Bennington                                1st/10.83   41  1
    6 Cooper Rogers                12 Holdrege                                  1st/11.08  142  1
    7 Conor Penington              11 Elkhorn                                   3rd/11.11   99  1
    8 Sam Smith                    11 McCook                                    2nd/11.19  164  1

Return to Index


100m Dash FINALS

Class B State Record: 10.67 Tirus Meaders, Boys Town 2007
Class B Meet Record: 10.67 Tirus Meaders, Boys Town 2007
All-Class State Record: 10.41 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2013
All-Class Meet Record: 10.41 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2013
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +1.7 M/S N)
  1 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                        10.787  1   10
  2 Cody Liske                   11 Bennington                              10.789  1    8
  3 Cooper Rogers                12 Holdrege                                 10.97  1    6
  4 Conor Penington              11 Elkhorn                                  11.17  1    5
  5 Rodney Rosier                12 Boys Town                                11.22  1    4
  6 Sam Smith                    11 McCook                                   11.23  1    3
  7 Walker Raabe                 11 Pierce                                   11.31  1    2
  8 Dylan Reynolds               11 Broken Bow                               11.34  1    1

Return to Index


400m Dash PRELIMS

Class B State Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
Class B Meet Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
All-Class State Record: 46.98 Lukas Hulett, Bellevue East 2006
All-Class Meet Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -1.3 M/S SE)
  1 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                          49.16  1    Q
  2 Philip Elliott               12 Elkhorn                                  51.05  1    q
  3 Cade Zumpfe                  12 York                                     51.18  1    q
  4 Dylan Ellis                  11 Gretna                                   51.62  1
  5 Kyle Leners                  11 Beatrice                                 51.66  1
  6 Jarod Bryant                 12 McCook                                   52.94  1
  7 Nathan Morris                12 Plattsmouth                              54.03  1
  8 Tyler Wredt                  12 Auburn                                   54.08  1
Heat #2 (wind reading -0.5 M/S E)
  1 Sam Smith                    11 McCook                                   50.20  2    Q
  2 Brody Brennan                11 Alliance                                 50.53  2    q
  3 Brady Przymus                12 Columbus Scotus                          51.16  2    q
  4 Jonathan Cox                 11 Syracuse                                 51.63  2
  5 Damian Backus                12 Boone Central/Newman Grove               51.73  2
  6 Mathew Mumby                 11 Mount Michael Benedictine                52.04  2
  7 Brayden Dowding              12 Waverly                                  52.12  2
 -- Travis Kleeb                 12 Broken Bow                                 DNF  2
Heat #3 (wind reading -2.1 M/S S)
  1 Chase Smith                  11 Minden                                   50.70  3    Q
  2 Wesley Unger                 12 David City                               50.91  3    q
  3 Michael Banaszak             12 Sidney                                   51.31  3
  4 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    51.56  3
  5 Trey Sachs                   11 Elkhorn                                  51.62  3
  6 Noah Zimmerer                12 Pierce                                   52.36  3
  7 Dalton Wicht                 11 Northwest                                52.53  3
  8 Korby Campbell               10 Gordon-Rushville                         53.26  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                          49.16  1    Q
  1 Sam Smith                    11 McCook                                   50.20  2    Q
  2 Brody Brennan                11 Alliance                                 50.53  2    q
  1 Chase Smith                  11 Minden                                   50.70  3    Q
  2 Wesley Unger                 12 David City                               50.91  3    q
  2 Philip Elliott               12 Elkhorn                                  51.05  1    q
  3 Brady Przymus                12 Columbus Scotus                          51.16  2    q
  3 Cade Zumpfe                  12 York                                     51.18  1    q
  3 Michael Banaszak             12 Sidney                                   51.31  3
  4 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    51.56  3
  5 Trey Sachs                   11 Elkhorn                                  51.62  3
  4 Dylan Ellis                  11 Gretna                                   51.62  1
  4 Jonathan Cox                 11 Syracuse                                 51.63  2
  5 Kyle Leners                  11 Beatrice                                 51.66  1
  5 Damian Backus                12 Boone Central/Newman Grove               51.73  2
  6 Mathew Mumby                 11 Mount Michael Benedictine                52.04  2
  7 Brayden Dowding              12 Waverly                                  52.12  2
  6 Noah Zimmerer                12 Pierce                                   52.36  3
  7 Dalton Wicht                 11 Northwest                                52.53  3
  6 Jarod Bryant                 12 McCook                                   52.94  1
  8 Korby Campbell               10 Gordon-Rushville                         53.26  3
  7 Nathan Morris                12 Plattsmouth                              54.03  1
  8 Tyler Wredt                  12 Auburn                                   54.08  1
 -- Travis Kleeb                 12 Broken Bow                                 DNF  2


CLASS B BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Brady Przymus                12 Columbus Scotus                           3rd/51.16   83  1
    2 Wesley Unger                 12 David City                                2nd/50.91   92  1
    3 Brody Brennan                11 Alliance                                  2nd/50.53    7  1
    4 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                           1st/49.16   81  1
    5 Sam Smith                    11 McCook                                    1st/50.20  164  1
    6 Chase Smith                  11 Minden                                    1st/50.70  169  1
    7 Philip Elliott               12 Elkhorn                                   2nd/51.05   95  1
    8 Cade Zumpfe                  12 York                                      3rd/51.18  301  1

Return to Index


400m Dash FINALS

Class B State Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
Class B Meet Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
All-Class State Record: 46.98 Lukas Hulett, Bellevue East 2006
All-Class Meet Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +2.6 M/S NW)
  1 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                          49.94  1   10
  2 Sam Smith                    11 McCook                                   49.98  1    8
  3 Cade Zumpfe                  12 York                                     50.72  1    6
  4 Brody Brennan                11 Alliance                                 50.91  1    5
  5 Chase Smith                  11 Minden                                   51.19  1    4
  6 Wesley Unger                 12 David City                               51.42  1    3
  7 Philip Elliott               12 Elkhorn                                  51.64  1    2
  8 Brady Przymus                12 Columbus Scotus                          51.90  1    1

Return to Index


1600m Run FINALS

Class B State Record: 4:16.62 Steve Doran, Grand Island Central Catholic 1981
Class B Meet Record: 4:16.62 Steve Doran, Grand Island Central Catholic 1981
All-Class State Record: 4:10.44 Colby Wissel, Kearney 2004
All-Class Meet Record: 4:11.88 Colby Wissel, Kearney 2004
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +2.5 M/S N)
  1 Austin Yardley               12 Elkhorn                                4:27.06  1   10
  2 Alec Wick                    11 Blair                                  4:30.11  1    8
  3 Lukas Stuckey                10 York                                   4:31.84  1    6
  4 Evan Wick                    11 Blair                                  4:31.85  1    5
  5 Joshua Hergenreder           11 Scottsbluff                            4:32.28  1    4
  6 Jackson Larsen               10 Omaha Gross Catholic                   4:34.13  1    3
  7 Zachary Hytrek               12 Mount Michael Benedictine              4:34.83  1    2
  8 Grant Moody                  10 Aurora                                 4:34.87  1    1
  9 Leobardo Iniguez-Jauregui    12 Minden                                 4:35.11  1
 10 Jacob Baumert                12 Omaha Skutt Catholic                   4:38.50  1
 11 Logan Moravec                 9 Gering                                 4:39.22  1
 12 Jeb Lucas                     9 York                                   4:39.36  1
 13 Blake Johnston               12 O'Neill                                4:39.56  1
 14 Drew Hoffmann                12 York                                   4:40.12  1
 15 John Mark Shields            12 Lexington                              4:42.50  1
 16 Kevin Rice                   10 Omaha Skutt Catholic                   4:42.57  1
 17 Ethan Bergmann               12 Aurora                                 4:44.26  1
 18 Dylan Lindstrom              11 Norris                                 4:44.71  1
 19 Steven Hinze                 10 McCook                                 4:46.33  1
 20 Kameron Shepherd             11 Boys Town                              4:47.11  1
 21 Grant Johnston               12 O'Neill                                4:47.31  1
 22 Bo Wullenwaber               12 Bennington                             4:49.42  1
 23 Cody Zrust                   12 Schuyler                               4:58.19  1
 24 Jakob Kemper                 11 Waverly                                5:01.47  1

Return to Index


300m Hurdles PRELIMS

Class B State Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
Class B Meet Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class State Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class Meet Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -0.1 M/S E)
  1 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    40.18  1    Q
  2 Tanner Lierman               11 Northwest                                41.05  1    q
  3 Parker Williams              11 Norris                                   41.11  1    q
  4 Andrew Elliott               12 Elkhorn                                  41.24  1
  5 Vincent Ohlman               11 Central City                             41.27  1
  6 Chase Lemburg                12 Columbus Lakeview                        41.74  1
  7 Ethan Gubbels                12 Arlington                                42.42  1
 -- Darion De La Garza           11 Crete                                      DNS  1
Heat #2 (wind reading -1.8 M/S SE)
  1 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                    40.76  2    Q
  2 Logan Hammond                11 Ogallala                                 40.95  2    q
  3 Zach Schlager                10 McCook                                   41.93  2
  4 Jonathan Hannaford           12 Auburn                                   42.29  2
  5 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                   42.71  2
  6 Brendan Brehmer              11 Alliance                                 43.25  2
  7 Ethan Cox                    11 Blair                                    43.57  2
  8 Tijah Davis                  10 Boys Town                                45.17  2
Heat #3 (wind reading -1.5 M/S SE)
  1 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                 39.22  3    Q
  2 Kyle Leners                  11 Beatrice                                 40.73  3    q
  3 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                              40.84  3    q
  4 Reid Houchin                 10 York                                     41.83  3
  5 Antonio Murillo              12 Gering                                   41.85  3
  6 Rudy Vrtiska                 10 Falls City                               42.06  3
  7 Alexander Thramer            10 O'Neill                                  43.02  3
 -- Justin Engberg               12 Adams Central                               DQ  3 Reason #8 (trail leg)
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                 39.22  3    Q
  1 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    40.18  1    Q
  2 Kyle Leners                  11 Beatrice                                 40.73  3    q
  1 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                    40.76  2    Q
  3 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                              40.84  3    q
  2 Logan Hammond                11 Ogallala                                 40.95  2    q
  2 Tanner Lierman               11 Northwest                                41.05  1    q
  3 Parker Williams              11 Norris                                   41.11  1    q
  4 Andrew Elliott               12 Elkhorn                                  41.24  1
  5 Vincent Ohlman               11 Central City                             41.27  1
  6 Chase Lemburg                12 Columbus Lakeview                        41.74  1
  4 Reid Houchin                 10 York                                     41.83  3
  5 Antonio Murillo              12 Gering                                   41.85  3
  3 Zach Schlager                10 McCook                                   41.93  2
  6 Rudy Vrtiska                 10 Falls City                               42.06  3
  4 Jonathan Hannaford           12 Auburn                                   42.29  2
  7 Ethan Gubbels                12 Arlington                                42.42  1
  5 Levi Sudbeck                 12 Pierce                                   42.71  2
  7 Alexander Thramer            10 O'Neill                                  43.02  3
  6 Brendan Brehmer              11 Alliance                                 43.25  2
  7 Ethan Cox                    11 Blair                                    43.57  2
  8 Tijah Davis                  10 Boys Town                                45.17  2
 -- Justin Engberg               12 Adams Central                               DQ  3 Reason #8 (trail leg)
 -- Darion De La Garza           11 Crete                                      DNS  1


CLASS B BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Tanner Lierman               11 Northwest                                 2nd/41.05  200  1
    2 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                               3rd/40.84  251  1
    3 Kyle Leners                  11 Beatrice                                  2nd/40.73   36  1
    4 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                  1st/39.22  272  1
    5 Jonathan Flight              11 Wahoo                                     1st/40.18  278  1
    6 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                     1st/40.76  279  1
    7 Logan Hammond                11 Ogallala                                  2nd/40.95  212  1
    8 Parker Williams              11 Norris                                    3rd/41.11  193  1

Return to Index


300m Hurdles FINALS

Class B State Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
Class B Meet Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class State Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class Meet Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +2.9 M/S N)
  1 Jonathan Flight              11 Wahoo                                    39.31  1   10
  2 Braxtyn DeGolyer             12 Syracuse                                 39.54  1    8
  3 Logan Hammond                11 Ogallala                                 40.10  1    6
  4 Douglas Lamprecht            11 Wahoo                                    41.20  1    5
  5 Matthew Holloway             12 Scottsbluff                              41.37  1    4
  6 Kyle Leners                  11 Beatrice                                 41.52  1    3
  7 Parker Williams              11 Norris                                   41.76  1    2
  8 Tanner Lierman               11 Northwest                                42.12  1    1

Return to Index


200m Dash PRELIMS

Class B State Record: 21.4 Kent McCloughan, Broken Bow 1961
Class B Meet Record: 21.4 Kent McCloughan, Broken Bow 1961
All-Class State Record: 21.31 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2012
All-Class Meet Record: 21.31 Kenzo Cotton, Papillion-LaVista 2012
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -2.4 M/S SE)
  1 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                         22.34  1    Q
  2 Brody Zabel                  11 Norris                                   22.55  1    q
  3 Conor Penington              11 Elkhorn                                  22.73  1    q
  4 Brody Brennan                11 Alliance                                 22.78  1
  5 Alec Watson                  11 Ralston                                  22.90  1
  6 Ethan Wilcox                 10 McCook                                   23.06  1
  7 Chase Keller                 11 Waverly                                  23.46  1
  8 Patrick Mucha                12 Omaha Roncalli Catholic                  23.66  1
Heat #2 (wind reading -1.5 M/S SE)
  1 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                          22.20  2    Q
  2 Ethan Lang                   11 Adams Central                            22.31  2    q
  3 Trenton Koehler              12 York                                     22.83  2
  4 Walker Raabe                 11 Pierce                                   22.98  2
  5 Brandon Abbott               10 Gretna                                   23.24  2
  6 Chase Smith                  11 Minden                                   23.29  2
  7 Shane Child                  12 Gordon-Rushville                         23.46  2
  8 Samuel Etudor                12 Northwest                                23.79  2
Heat #3 (wind reading -1.2 M/S SE)
  1 Sam Smith                    11 McCook                                   22.31  3    Q
  2 Alex Linneman                11 Sidney                                   22.39  3    q
  3 Rodney Rosier                12 Boys Town                                22.49  3    q
  4 Joshua White                 12 Lexington                                22.74  3
  5 Philip Elliott               12 Elkhorn                                  22.90  3
  6 Emmitt Knight                12 Gretna                                   23.11  3
  7 Dylan Simpson                10 Arlington                                23.23  3
  8 Mathew Mumby                 11 Mount Michael Benedictine                23.35  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                          22.20  2    Q
  2 Ethan Lang                   11 Adams Central                            22.31  2    q
  1 Sam Smith                    11 McCook                                   22.31  3    Q
  1 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                         22.34  1    Q
  2 Alex Linneman                11 Sidney                                   22.39  3    q
  3 Rodney Rosier                12 Boys Town                                22.49  3    q
  2 Brody Zabel                  11 Norris                                   22.55  1    q
  3 Conor Penington              11 Elkhorn                                  22.73  1    q
  4 Joshua White                 12 Lexington                                22.74  3
  4 Brody Brennan                11 Alliance                                 22.78  1
  3 Trenton Koehler              12 York                                     22.83  2
  5 Philip Elliott               12 Elkhorn                                  22.90  3
  5 Alec Watson                  11 Ralston                                  22.90  1
  4 Walker Raabe                 11 Pierce                                   22.98  2
  6 Ethan Wilcox                 10 McCook                                   23.06  1
  6 Emmitt Knight                12 Gretna                                   23.11  3
  7 Dylan Simpson                10 Arlington                                23.23  3
  5 Brandon Abbott               10 Gretna                                   23.24  2
  6 Chase Smith                  11 Minden                                   23.29  2
  8 Mathew Mumby                 11 Mount Michael Benedictine                23.35  3
  7 Shane Child                  12 Gordon-Rushville                         23.46  2
  7 Chase Keller                 11 Waverly                                  23.46  1
  8 Patrick Mucha                12 Omaha Roncalli Catholic                  23.66  1
  8 Samuel Etudor                12 Northwest                                23.79  2


CLASS B BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Brody Zabel                  11 Norris                                    2nd/22.55  195  1
    2 Alex Linneman                11 Sidney                                    2nd/22.39  267  1
    3 Sam Smith                    11 McCook                                    1st/22.31  164  1
    4 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                           1st/22.20   81  1
    5 Ethan Lang                   11 Adams Central                             2nd/22.31    3  1
    6 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                          1st/22.34  182  1
    7 Rodney Rosier                12 Boys Town                                 3rd/22.49   64  1
    8 Conor Penington              11 Elkhorn                                   3rd/22.73   99  1

Return to Index


200m Dash FINALS

Class B State Record: 21.4 Kent McCloughan, Broken Bow 1961
Class B Meet Record: 21.4 Kent McCloughan, Broken Bow 1961
All-Class State Record: 21.31 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2012
All-Class Meet Record: 21.31 Kenzo Cotton, Papillion-LaVista 2012
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +3.5 M/S N)
  1 Dylan Kautz                   9 Norfolk Catholic                         22.16  1   10
  2 Cody Mroczek                 11 Columbus Scotus                          22.34  1    8
  3 Ethan Lang                   11 Adams Central                            22.51  1    6
  4 Rodney Rosier                12 Boys Town                                22.55  1    5
  5 Alex Linneman                11 Sidney                                   22.77  1    4
  6 Conor Penington              11 Elkhorn                                  22.79  1    3
  7 Brody Zabel                  11 Norris                                   22.95  1    2
  8 Sam Smith                    11 McCook                                   23.00  1    1

Return to Index


1600m Relay FINALS

Class B State Record: 3:21.7 Aurora 1980
Class B Meet Record: 3:21.7 Aurora 1980
All-Class State Record: 3:16.48 Millard West 2013
All-Class Meet Record: 3:16.48 Millard West 2013
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1
  1 Boys Town                              3:27.81  1
     Kenard Robinson, 11, #63; Dashawn Bates, 10, #60; Tijah Davis, 10, #62; Rodney Rosier, 12, #64
  2 Gretna                                 3:29.01  1
     Carson Combs, 11, #127; Drew Farrell, 11, #129; Emmitt Knight, 12, #132; Dylan Ellis, 11, #128
  3 Broken Bow                             3:29.80  1
     Travis Kleeb, 12, #67; Kevin Linn, 10, #68; Hunter Smith, 11, #71; Dylan Reynolds, 11, #70
  4 Mount Michael Benedictine              3:30.68  1
     Jeremiah Connealy, 12, #175; Nick Carson, 11, #174; Zachary Hytrek, 12, #177; Mathew Mumby, 11, #178
  5 Gering                                 3:31.40  1
     Dylan Radzymski, 11, #115; Austin Abbott, 11, #109; Kalen Krantz, 11, #112; Antonio Murillo, 12, #114
  6 Ogallala                               3:31.49  1
     Jack Smith, 11, #215; Jakob Estrada, 11, #211; Logan Hammond, 11, #212; Jacob VanLaningham, 12, #216
  7 Northwest                              3:33.31  1
     Dalton Wicht, 11, #203; Michael Fischer, 11, #197; Tanner Lierman, 11, #200; Nelson King, 9, #199
  8 Pierce                                 3:35.62  1
     Braydan Waldner, 10, #233; Collin Tinker, 10, #232; Austin Freeman, 12, #229; Noah Zimmerer, 12, #234
Section #2
  1 Sidney                                 3:24.26  2
     Michael Banaszak, 12, #261; Derek Robb, 10, #269; Christian Balandran, 9, #260; Alex Linneman, 11, #267
  2 Elkhorn                                3:24.75  2
     Alex Schiefelbein, 11, #101; Trey Sachs, 11, #100; Nathan Groves, 12, #97; Philip Elliott, 12, #95
  3 Syracuse                               3:25.19  2
     Peyton Harsin, 12, #273; Tanner Harsin, 12, #274; Jonathan Cox, 11, #271; Braxtyn DeGolyer, 12, #272
  4 Columbus Scotus                        3:26.57  2
     Brady Przymus, 12, #83; Matt Strecker, 10, #84; Justin Brockhaus, 12, #79; Cody Mroczek, 11, #81
  5 Norris                                 3:26.73  2
     Chase Bryant, 12, #188; Benjamin Amen, 11, #187; Max Devine, 12, #189; Brody Zabel, 11, #195
  6 David City                             3:31.74  2
     Logan Detmer, 12, #88; Brandon Theewen, 12, #91; Ross Kirby, 11, #89; Wesley Unger, 12, #92
  7 Alliance                               3:32.34  2
     Klayton Nordeen, 12, #9; Brendan Brehmer, 11, #6; Owen Shelmadine, 10, #11; Brody Brennan, 11, #7
  8 York                                   3:34.03  2
     Brett Novak, 11, #297; Teagan Thorell, 11, #300; Cade Zumpfe, 12, #301; Trenton Koehler, 12, #295
============================================================================================
    School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Sidney                                 3:24.26     10
  2 Elkhorn                                3:24.75      8
  3 Syracuse                               3:25.19      6
  4 Columbus Scotus                        3:26.57      5
  5 Norris                                 3:26.73      4
  6 Boys Town                              3:27.81      3
  7 Gretna                                 3:29.01      2
  8 Broken Bow                             3:29.80      1
  9 Mount Michael Benedictine              3:30.68  
 10 Gering                                 3:31.40  
 11 Ogallala                               3:31.49  
 12 David City                             3:31.74  
 13 Alliance                               3:32.34  
 14 Northwest                              3:33.31  
 15 York                                   3:34.03  
 16 Pierce                                 3:35.62  

Return to Index