2016 NSAA State Track & Field Meet Results
CLASS C GIRLS

This page was last updated on May 21, 2016 at 5:37pm CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.

Field Events

Running Events

Team Scores after 17 events:

1.Chase County53.500
2.Crofton53.000
3.Lincoln Lutheran44.000
4.Malcolm32.000
4.Stanton32.000
6.Wilber-Clatonia30.000
7.Mitchell29.000
8.Ord28.000
9.Bayard27.000
10.Arcadia-Loup City23.000
11.Nebraska Christian22.000
12.Bishop Neumann20.000
13.Humphrey/Lindsay Holy Family19.000
14.Hastings St. Cecilia18.000
14.Hartington-Newcastle18.000
16.Wood River17.000
17.Johnson County Central15.000
18.Louisville13.000
18.Pawnee City13.000
20.Twin River12.000
21.North Bend Central11.000
22.Dundy County-Stratton10.000
22.Humboldt-Table Rock-Steinauer10.000
22.North Platte St. Patrick's10.000
25.Superior9.000
26.Centura8.000
26.Lincoln Christian8.000
28.Guardian Angels Central Catholic7.000
28.Sandy Creek7.000
28.Ravenna7.000
31.Tri County6.000
31.Fillmore Central6.000
31.Raymond Central6.000
34.Centennial5.500
35.Freeman4.000
35.Grand Island Central Catholic4.000
35.Sutherland4.000
35.Plainview4.000
39.Oakland-Craig3.000
39.Sutton3.000
39.Logan View3.000
42.Battle Creek2.000
42.Wisner-Pilger2.000
42.Clearwater-Orchard2.000
45.Conestoga1.000
45.Archbishop Bergan1.000
45.Howells-Dodge1.000


Discus

Class C State Record: 185-04.00 Melanie Uher, Wilber-Clatonia 2002
Class C Meet Record: 163-10.00 Melanie Uher, Wilber-Clatonia 2003
All-Class State Record: 185-04.00 Melanie Uher, Wilber-Clatonia 2002
All-Class Meet Record: 164-09.00 Michaela Wallerstedt, Omaha Burke 2004
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Addison Henry                11 Arcadia-Loup City                    143-02.00    10
  2 McKenna Rezny                11 Wilber-Clatonia                      140-09.00     8
  3 Kathryn Grint                12 Ord                                  139-00.00     6
  4 Leah Meyer                   12 Superior                             134-07.00     5
  5 Brooke Fredrickson           10 North Bend Central                   127-03.00     4
  6 Montana Markus               11 Arcadia-Loup City                    122-07.00     3
  7 MacKenna Witte                9 Malcolm                              119-08.00     2
  8 Olivia Bures                 12 Oakland-Craig                        118-00.00     1
  9 Taylor Parham                11 Wilber-Clatonia                      117-00.00 
 10 Jenna Critel                 11 Doniphan-Trumbull                    116-09.00 
 11 Jasmine Lewis                12 Twin River                           115-10.00 
 12 Andrea Page                  10 Chase County                         113-02.00 
 13 Rebecca Virgl                12 Bishop Neumann                       112-08.00 
 14 Sarah Stang                  11 Tekamah-Herman                       111-06.00 
 15 Whitney Heuermann            12 Nebraska Christian                   111-02.00 
 16 Madison Suckstorf            11 Lutheran High Northeast              111-00.00 
 17 Samantha Wolff               12 Lutheran High Northeast              110-11.00 
 18 Leighton Mlady                9 West Holt                            109-04.00 
 19 Rebecca Simpson              10 Conestoga                            103-07.00 
 20 Monica Arens                 11 Crofton                              101-04.00 
 21 Emily Hansen                 11 Hemingford                            91-04.00 
 22 Chelsea Wortmann             12 Crofton                               91-04.00 

Return to Index


Long Jump

Class C State Record: 19-01.50 Bethany DeLong, Laurel-Concord 2009
Class C Meet Record: 19-01.50 Bethany DeLong, Laurel-Concord 2009
All-Class State Record: 20-02.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 20-02.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Sara Czarnick                11 Twin River                            17-01.25    10
  2 Tarrin Beller                12 Humphrey/Lindsay Holy Family          16-09.75     8
  3 Camarie Stratman             12 Hartington-Newcastle                  16-07.75     6
  4 Mariah Willey                11 Pawnee City                           16-04.00     5
  5 Lauren Wobken                11 Guardian Angels Central Catholic      16-03.25     4
  6 Adrianna Sims                10 Malcolm                               16-02.25     3
  7 Kinzie Lorence               12 North Bend Central                    16-02.00     2
  8 Taylor Jensby                12 Superior                              16-01.50     1
  9 Brooklyn Minzel               9 Malcolm                               16-01.00 
 10 Madison Myers                11 Centura                               15-09.00 
 11 Camille Koehn                12 Clarkson/Leigh                        15-09.00 
 12 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                      15-08.50 
 13 Kristin Lux                  10 North Bend Central                    15-07.50 
 14 Rayne Allvin                 10 Hartington-Newcastle                  15-06.25 
 15 Jessie Brandl                 9 Stanton                               15-04.50 
 16 Tristen Trampe               12 Amherst                               15-03.75 
 17 Hannah Biesecker             10 Kimball                               15-01.25 
 18 Lucy Green                   10 Tekamah-Herman                        15-00.50 
 19 Bailee Fear                  10 Sutherland                            14-10.00 
 20 Emily Baxter                 10 Bridgeport                            14-09.50 
 21 Sierra Schroeder             12 Clearwater-Orchard                    14-05.00 
 22 Lydia Behnk                  10 Elgin Public/Pope John                14-02.00 
 23 Felisha Moore                10 Freeman                               12-08.00 

Return to Index


Triple Jump

Class C State Record: 40-05.50 Jaime Volkmer, Kearney Catholic 1999
Class C Meet Record: 40-05.50 Jaime Volkmer, Kearney Catholic 1999
All-Class State Record: 42-04.00 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 41-04.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Tarrin Beller                12 Humphrey/Lindsay Holy Family          36-04.00    10
  2 Brooklyn Minzel               9 Malcolm                               35-05.50     8
  3 Caitlin Makovicka            11 Bishop Neumann                        35-02.00     6
  4 Adrianna Sims                10 Malcolm                               35-01.50     5
  5 Emily Herbek                 12 Grand Island Central Catholic         35-00.00     4
  6 Lauren Wobken                11 Guardian Angels Central Catholic      34-10.25     3
  7 Grace Maline                 11 Oakland-Craig                         34-05.75     2
  8 Taya Beller                   9 Humphrey/Lindsay Holy Family          34-03.50     1
  9 Madalyn Roth                 12 Centura                               34-02.75 
 10 Camarie Stratman             12 Hartington-Newcastle                  34-00.00 
 11 Emileigh Kennel              11 Fillmore Central                      34-00.00 
 12 Lydia Behnk                  10 Elgin Public/Pope John                33-10.25 
 13 Hayley Homan                  9 North Platte St. Patrick's            33-03.50 
 14 Anoulin Souvannavong          9 Wilber-Clatonia                       33-00.50 
 15 Jenae Osborne                10 West Holt                             32-09.25 
 16 Kaleigh Kummer                9 North Platte St. Patrick's            32-04.50 
 17 Sarah Allen                  11 Chase County                          31-08.50 
 18 Elizabeth Watchorn           11 Ponca                                 31-07.25 
 19 Mary Driscoll                10 Hastings St. Cecilia                  31-05.00 
 20 Devin Beaver                 11 Mitchell                              30-03.25 
 21 Tessa Hestermann              9 Freeman                               29-09.50 
 -- Madison Kozisek              11 Aquinas Catholic                            NM 

Return to Index


High Jump

Class C State Record: 5-10.00 Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia 2000
Class C Meet Record: 5-09.00 Jana Hochstetler, Centura 1989 Amber Hegge, Crofton
All-Class State Record: 5-11.00 Meredy Porter, Bellevue West 1987
All-Class Meet Record: 5-11.00 Meredy Porter, Bellevue West 1987
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Katelyn Wheeler              11 Chase County                           5-04.00    10
 2T Mackenzie Koepke             10 Lincoln Lutheran                       5-04.00     7
 2T Alexis Dale                  12 Ravenna                                5-04.00     7
  4 Caitlin Makovicka            11 Bishop Neumann                         5-02.00     5
  5 Camarie Stratman             12 Hartington-Newcastle                   5-02.00     4
  6 Kristin Lux                  10 North Bend Central                     5-02.00     3
  7 Alexis Pokorny               11 Clearwater-Orchard                     5-02.00     2
  8 Alison Dykman                10 Archbishop Bergan                      5-02.00     1
 9T Keyana Wilfred                9 Mitchell                               5-00.00 
 9T Shelby Ziegler                9 Centennial                             5-00.00 
 9T Hayley Densberger            11 Malcolm                                5-00.00 
 12 Mariah Willey                11 Pawnee City                            5-00.00 
 13 Cecilee Jacobsen             11 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)         5-00.00 
 14 Hailey Clark                  9 Johnson County Central                 5-00.00 
 15 Jordan Wegner                 9 Wisner-Pilger                          4-10.00 
16T Tessa Brester                11 Howells-Dodge                          4-10.00 
16T Madison Blackstone           10 Superior                               4-10.00 
 18 Brooklyn Gierhan              9 Centennial                             4-10.00 
19T Samantha Luehr               11 Wood River                             4-08.00 
19T Catharine Gross              10 Tekamah-Herman                         4-08.00 
19T Anna Reifenrath              10 Hartington Cedar Catholic              4-08.00 
 22 McKenna Schmidt               9 Ravenna                                4-08.00 
 23 JoCee Johnston                9 Clearwater-Orchard                     4-08.00 

Return to Index


Pole Vault

Class C State Record: 11-08.00 Kaime Volkmer, Kearney Catholic 1999
Class C Meet Record: 11-06.50 Brooke Frederick, Hershey 2013
All-Class State Record: 13-03.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
All-Class Meet Record: 13-00.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Katherine Montgomery         12 North Platte St. Patrick's            10-10.00    10
  2 Madison Myers                11 Centura                               10-06.00     8
 3T Josie Peterson               11 Chase County                          10-00.00     5.5
 3T Hannah Tomes                 12 Centennial                            10-00.00     5.5
  5 Courtney Sandell             11 Malcolm                               10-00.00     4
  6 Kaitlyn Mahnke               12 Logan View                            10-00.00     3
  7 Cierra Huxtable              12 Wood River                            10-00.00     2
  8 Josie Puelz                   9 Lincoln Lutheran                      10-00.00     1
 9T Bailey Kuhlmann              12 Humboldt-Table Rock-Steinauer         10-00.00 
 9T Mackenna Walla               11 North Bend Central                    10-00.00 
11T Amanda McClellen             11 North Platte St. Patrick's            10-00.00 
11T Katie Drake                  12 Conestoga                             10-00.00 
12T Peyton Fiedler               10 Chase County                           9-06.00 
12T Brooklyn Hostetler            9 Centura                                9-06.00 
12T Rylee Kosmicki                9 Centura                                9-06.00 
 15 Jennifer Sindt               12 Grand Island Central Catholic          9-06.00 
16T Grace Maline                 11 Oakland-Craig                          9-00.00 
16T Morgan Alexander             12 Ord                                    9-00.00 
 18 Olivia Bures                 12 Oakland-Craig                          9-00.00 
 19 Alison King                  11 Doniphan-Trumbull                      9-00.00 
20T Olivia Farwell               11 Pawnee City                            8-06.00 
20T Gracie Rippen                 9 North Platte St. Patrick's             8-06.00 
 22 Alexa Lammers                10 Hartington-Newcastle                   8-06.00 
 -- Megan Eisenmann              10 Madison                                     NM 
 -- Emma Kuchar                  11 Wisner-Pilger                               NM 
 -- Kaitlin Sukup                10 Creighton                                   NM 
 -- Hallee Mann                   9 Burwell                                     NM 

Return to Index


Shot Put

Class C State Record: 49-06.00 Jenny Svoboda, Howells 2005
Class C Meet Record: 47-00.25 Amy Paulsen, Oakland-Craig 1990
All-Class State Record: 52-09.25 Becky Beachler, Fremont 1997
All-Class Meet Record: 52-09.25 Becky Beachler, Fremont 1997
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Monica Arens                 11 Crofton                               43-06.50    10
  2 Addison Henry                11 Arcadia-Loup City                     42-11.50     8
  3 Kathryn Grint                12 Ord                                   42-06.75     6
  4 Coree Lipovsky               10 Sandy Creek                           41-00.25     5
  5 Caitlin Hasenauer            11 Sutherland                            39-06.50     4
  6 Gabrielle Luehr              10 Wood River                            38-04.75     3
  7 Brooke Fredrickson           10 North Bend Central                    38-04.75     2
  8 McKenna Rezny                11 Wilber-Clatonia                       38-02.50     1
  9 Rebecca Simpson              10 Conestoga                             38-00.00 
 10 Sarah Stang                  11 Tekamah-Herman                        37-00.00 
 11 Samantha Wolff               12 Lutheran High Northeast               36-06.25 
 12 Jessilyn Sayers              12 Clarkson/Leigh                        36-02.00 
 13 Olivia Bures                 12 Oakland-Craig                         35-08.75 
 14 Payton Zarkowski             11 Dundy County-Stratton                 35-07.25 
 15 Jasmine Lewis                12 Twin River                            35-06.00 
 16 Brooklynn Chipps             10 Clearwater-Orchard                    35-04.00 
 17 Whitney Heuermann            12 Nebraska Christian                    35-03.00 
 18 Katie VanLaningham           10 Wilber-Clatonia                       34-07.50 
 19 Allison Owings                9 Chase County                          34-04.75 
 20 MacKenna Witte                9 Malcolm                               34-02.50 
 21 MacKenzie Boyle              12 Ponca                                 33-10.00 
 22 Nealie Josoff                12 Yutan                                 33-05.25 

Return to Index


3200m Relay FINALS

Class C State Record: 9:36.41 Hastings St. Cecilia 1984
Class C Meet Record: 9:36.41 Hastings St. Cecilia 1984
All-Class State Record: 9:18.36 Lincoln East 2014
All-Class Meet Record: 9:18.36 Lincoln East 2014
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading -1.6 M/S SE)
  1 Crofton                                9:47.06  1   10
     Haley Arens, 10, #77; Josie Sanger, 9, #80; Monica Arens, 11, #78; Kelsey Sanger, 11, #81
  2 Ord                                    9:48.10  1    8
     Morgan Alexander, 12, #214; Zoe Ritz, 11, #221; Alexandra Smith, 10, #222; Andrea Carson, 11, #215
  3 Chase County                           9:48.49  1    6
     Taylin McNair, 11, #51; Kadyn Milner, 11, #52; Taylor Williams, 9, #58; Destiny Reinke, 11, #56
  4 Tri County                             9:52.39  1    5
     Halle Weise, 11, #273; Kailey Weichel, 10, #272; Sloane Holtmeier, 11, #271; Haydyn Weise, 11, #274
  5 Dundy County-Stratton                  9:54.79  1    4
     Madison Lambley, 11, #88; Emily Jones, 11, #87; Stephanie McCarthy, 12, #90; Aubrey Frederick, 11, #86
  6 Bishop Neumann                         9:55.48  1    3
     Molli Vasa, 10, #31; Maura Dailey, 10, #27; Mackenzie Woita, 9, #33; Paige Polacek, 12, #30
  7 Battle Creek                           9:57.62  1    2
     Taya Johnson, 10, #21; Katelyn Brauer, 12, #19; Kailey Meinke, 10, #22; Kiana Bolling, 10, #18
  8 Conestoga                             10:00.36  1    1
     Courtney Wagner, 10, #75; Jacqueline Parriott, 12, #72; Sophia Svanda, 10, #74; Autumn Hardesty, 10, #71
  9 Oakland-Craig                         10:04.81  1
     Shannon Pille, 11, #212; Emily Miller, 11, #209; Brianne Peterson, 12, #211; Dacey Nelson, 9, #210
 10 Freeman                               10:05.97  1
     Alexis Holland, 12, #100; Ashley Oltman, 9, #103; Lauren Parde, 11, #104; Emily Lenners, 12, #101
 11 Lincoln Christian                     10:06.27  1
     Ashlyn Power, 11, #151; Kylee Canfield, 12, #149; Collette Williams, 12, #152; Taytem Coleman, 10, #150
 12 Louisville                            10:10.00  1
     Avery Heard, 9, #164; Joeie Gaebel, 9, #163; Olivia Heard, 11, #165; Grace Jacobsen, 10, #166
 13 Hastings St. Cecilia                  10:11.31  1
     Cameron Hucke, 11, #126; Lauren Parr, 9, #129; Shandra Farmer, 12, #125; Lucy Skoch, 11, #131
 14 Lincoln Lutheran                      10:13.35  1
     Hannah Fitzsimmons, 10, #154; Rachel Ziems, 9, #160; Hayley Steinbauer, 10, #159; Rebecca Ziems, 10, #161
 15 Arcadia-Loup City                     10:13.62  1
     Kennedy Lewandowski, 10, #14; Josie Ference, 10, #11; Kinley Krzycki, 10, #13; Jessica Eurek, 12, #10
 16 Nebraska Christian                    10:16.41  1
     Alyssa Prettyman, 11, #192; Cassidy Ostrand, 12, #191; Olivia Prettyman, 9, #193; Rachel Epp, 11, #188

Return to Index


3200m Run FINALS

Class C State Record: 10:59.05 Tamala Resh, Shelton 1983
Class C Meet Record: 10:59.05 Tamala Resh, Shelton 1983
All-Class State Record: 10:19.0 Karlene Erickson, Wheeler Central 1982
All-Class Meet Record: 10:19.0 Karlene Erickson, Wheeler Central 1982
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading -0.7 M/S SE)
  1 Haley Arens                  10 Crofton                               11:21.56  1   10
  2 Cameron Hucke                11 Hastings St. Cecilia                  11:24.80  1    8
  3 Allie Binder                 10 Humboldt-Table Rock-Steinauer         11:26.89  1    6
  4 Katie Cumpston               12 Nebraska Christian                    11:42.52  1    5
  5 Celeste Cardona              11 Mitchell                              11:44.87  1    4
  6 Ashley Oltman                 9 Freeman                               11:45.46  1    3
  7 Bailey Patterson              9 Stanton                               11:48.45  1    2
  8 Madison Lambley              11 Dundy County-Stratton                 11:49.02  1    1
  9 Aleisha McDonald             10 Johnson County Central                11:53.08  1
 10 Madison Coufal               11 Bishop Neumann                        11:55.09  1
 11 Zoe Ritz                     11 Ord                                   12:06.78  1
 12 Makayla Mudloff              12 St. Paul                              12:10.64  1
 13 Jade Rickard                  9 Plainview                             12:11.80  1
 14 Gracie Daly                   9 Hastings St. Cecilia                  12:18.79  1
 15 Amanda Engelbart             12 Malcolm                               12:27.19  1
 16 Rachel Ziems                  9 Lincoln Lutheran                      12:31.13  1
 17 Paige Thelen                 12 Stanton                               12:32.65  1
 18 Alexandria Frasher            9 Aquinas Catholic                      12:37.04  1
 19 Emily Kemling                12 Perkins County                        12:37.26  1
 20 Logan Clark                  12 Ainsworth                             12:40.92  1
 21 Marin Jetensky               10 Tekamah-Herman                        12:51.29  1
 22 Bailie Vanarsdall             9 Hershey                               12:52.82  1
 23 Morgan Burke                  9 Sutherland                            12:53.59  1
 24 Hannah Hrbek                  9 Guardian Angels Central Catholic      14:02.26  1

Return to Index


800m Run FINALS

Class C State Record: 2:15.16 Marissa Bongers, East Butler 2009
Class C Meet Record: 2:15.16 Marissa Bongers, East Butler 2009
All-Class State Record: 2:08.84 Alice Schmidt, Elkhorn 1999
All-Class Meet Record: 2:12.05 Alice Schmidt, Elkhorn 2000
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +1.0 M/S N)
  1 Grace Jacobsen               10 Louisville                             2:23.02  1
  2 Lauren Jacobsen              10 Wisner-Pilger                          2:25.28  1
  3 Miranda Smith                10 Gibbon                                 2:25.89  1
  4 Maura Dailey                 10 Bishop Neumann                         2:26.84  1
  5 Alexandria Humlicek          11 North Bend Central                     2:27.66  1
  6 Taya Johnson                 10 Battle Creek                           2:28.11  1
  7 Logan Poppe                   9 Doniphan-Trumbull                      2:28.85  1
  8 Dacey Nelson                  9 Oakland-Craig                          2:30.58  1
  9 Shannon Pille                11 Oakland-Craig                          2:33.01  1
 10 Britney Rasmussen            10 St. Paul                               2:33.45  1
 11 Lucy Skoch                   11 Hastings St. Cecilia                   2:33.75  1
 12 Megan Woods                   9 Grand Island Central Catholic          2:33.80  1
Section #2 (wind reading +1.0 M/S NW)
  1 Jori Peters                  10 Mitchell                               2:19.61  2
  2 Haley Arens                  10 Crofton                                2:21.41  2
  3 Destiny Reinke               11 Chase County                           2:21.82  2
  4 Kelsey Sanger                11 Crofton                                2:21.87  2
  5 Taytem Coleman               10 Lincoln Christian                      2:22.02  2
  6 Jessica Eurek                12 Arcadia-Loup City                      2:23.15  2
  7 Haydyn Weise                 11 Tri County                             2:23.60  2
  8 Kylie Thiele                 11 Clearwater-Orchard                     2:23.63  2
  9 Rebecca Ziems                10 Lincoln Lutheran                       2:26.71  2
 10 Kailey Weichel               10 Tri County                             2:28.16  2
 11 Josephine Peitz              12 Wakefield                              2:31.30  2
 12 Emma Hoffschneider            9 Burwell                                2:33.65  2
============================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Jori Peters                  10 Mitchell                               2:19.61  2   10
  2 Haley Arens                  10 Crofton                                2:21.41  2    8
  3 Destiny Reinke               11 Chase County                           2:21.82  2    6
  4 Kelsey Sanger                11 Crofton                                2:21.87  2    5
  5 Taytem Coleman               10 Lincoln Christian                      2:22.02  2    4
  6 Grace Jacobsen               10 Louisville                             2:23.02  1    3
  7 Jessica Eurek                12 Arcadia-Loup City                      2:23.15  2    2
  8 Haydyn Weise                 11 Tri County                             2:23.60  2    1
  9 Kylie Thiele                 11 Clearwater-Orchard                     2:23.63  2
 10 Lauren Jacobsen              10 Wisner-Pilger                          2:25.28  1
 11 Miranda Smith                10 Gibbon                                 2:25.89  1
 12 Rebecca Ziems                10 Lincoln Lutheran                       2:26.71  2
 13 Maura Dailey                 10 Bishop Neumann                         2:26.84  1
 14 Alexandria Humlicek          11 North Bend Central                     2:27.66  1
 15 Taya Johnson                 10 Battle Creek                           2:28.11  1
 16 Kailey Weichel               10 Tri County                             2:28.16  2
 17 Logan Poppe                   9 Doniphan-Trumbull                      2:28.85  1
 18 Dacey Nelson                  9 Oakland-Craig                          2:30.58  1
 19 Josephine Peitz              12 Wakefield                              2:31.30  2
 20 Shannon Pille                11 Oakland-Craig                          2:33.01  1
 21 Britney Rasmussen            10 St. Paul                               2:33.45  1
 22 Emma Hoffschneider            9 Burwell                                2:33.65  2
 23 Lucy Skoch                   11 Hastings St. Cecilia                   2:33.75  1
 24 Megan Woods                   9 Grand Island Central Catholic          2:33.80  1

Return to Index


400m Relay FINALS

Class C State Record: 49.1 Hastings St. Cecilia 1975
Class C Meet Record: 49.1 Hastings St. Cecilia 1975
All-Class State Record: 46.84 Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 46.84 Omaha North 2010
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +1.9 M/S NW)
  1 Hartington-Newcastle                     50.78  1
     Hailey Gottsche, 9, #118; Sophie Noecker, 11, #121; Camarie Stratman, 12, #122; Isabelle Harms, 9, #119
  2 Twin River                               51.73  1
     Gabi Wieck, 9, #279; Sara Czarnick, 11, #275; Cali Shanle, 10, #278; Courtney Nelson, 11, #277
  3 Aquinas Catholic                         51.81  1
     Allison Pokorny, 12, #7; Larissa Sellers, 9, #9; Rebekah Roh, 10, #8; Madison Kozisek, 11, #6
  4 Tekamah-Herman                           52.16  1
     Julia Feiling, 10, #264; Lucy Green, 10, #265; Catharine Gross, 10, #266; Elizabeth Dlouhy, 11, #263
  5 Ord                                      52.18  1
     Andrea Carson, 11, #215; Katelyn DeRiso, 12, #217; Grace Racek, 10, #220; Jordan Kuck, 12, #219
  6 Ravenna                                  52.31  1
     Madison Kucera, 11, #233; Megan Miigerl, 10, #235; Jordyn Fiddelke, 9, #232; Teagan Mieth, 11, #234
  7 Clarkson/Leigh                           52.42  1
     Kaegan Held, 9, #60; Halee Steffensmeier, 9, #63; Camille Koehn, 12, #61; Madison Cerv, 12, #59
  8 Bridgeport                               53.03  1
     AdreAnna Ernest, 12, #36; Lydia Cantu, 12, #35; Erika Swires, 11, #38; Kaitlyn Nein, 10, #37
Section #2 (wind reading +1.5 M/S N)
  1 Malcolm                                  50.02  2
     Sarah Behlen, 12, #172; Adrianna Sims, 10, #177; Courtney Sandell, 11, #176; Bailey Virus, 9, #178
  2 Chase County                             50.21  2
     Taylor Williams, 9, #58; Taylin McNair, 11, #51; Katelyn Wheeler, 11, #57; Adelaide Maxwell, 9, #50
  3 Hastings St. Cecilia                     50.64  2
     Brittany Mangers, 12, #128; Lucy Skoch, 11, #131; Kaylee Kadow, 9, #127; Lil Sheehy, 12, #130
  4 Mitchell                                 50.82  2
     Olivia Armstrong, 10, #180; Anabelle Gillen, 9, #183; Jori Peters, 10, #184; Celeste Cardona, 11, #182
  5 Wood River                               50.93  2
     Emily Loy, 11, #299; Jessica Rauert, 12, #302; Cierra Huxtable, 12, #298; Jocelyn Rauert, 9, #303
  6 Stanton                                  51.08  2
     Tenna Beel, 10, #249; MacKenzie Brandl, 11, #251; Hiliary Huss, 12, #253; Ashley Colwell, 11, #252
  7 Wilber-Clatonia                          51.25  2
     Victoria Lokken, 11, #289; Logan Hayek, 11, #287; Wendi Haufle, 12, #286; Cassie Hixon, 12, #288
  8 Battle Creek                             51.58  2
     Chloe Gillespie, 11, #20; Jianne Mae Anghay, 11, #17; Shelby Obst, 9, #23; Katelyn Brauer, 12, #19
============================================================================================
    School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Malcolm                                  50.02     10
  2 Chase County                             50.21      8
  3 Hastings St. Cecilia                     50.64      6
  4 Hartington-Newcastle                     50.78      5
  5 Mitchell                                 50.82      4
  6 Wood River                               50.93      3
  7 Stanton                                  51.08      2
  8 Wilber-Clatonia                          51.25      1
  9 Battle Creek                             51.58  
 10 Twin River                               51.73  
 11 Aquinas Catholic                         51.81  
 12 Tekamah-Herman                           52.16  
 13 Ord                                      52.18  
 14 Ravenna                                  52.31  
 15 Clarkson/Leigh                           52.42  
 16 Bridgeport                               53.03  

Return to Index


100m Hurdles PRELIMS

Class C State Record: 14.65 Kalyn Brannagan, Kearney Catholic 2013
Class C Meet Record: 14.65 Kalyn Brannagan, Kearney Catholic 2013
All-Class State Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -2.4 M/S SE)
  1 Mariah Willey                11 Pawnee City                              15.52  1    Q
  2 Madison Blackstone           10 Superior                                 15.77  1    q
  3 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                         16.01  1    q
  4 Peyton Fiedler               10 Chase County                             16.56  1
  5 Kaegan Held                   9 Clarkson/Leigh                           16.68  1
  6 Emily Loy                    11 Wood River                               16.85  1
  7 Hiliary Huss                 12 Stanton                                  17.38  1
 -- Hannah Allfree               12 Bishop Neumann                              DQ  1
Heat #2 (wind reading -2.5 M/S S)
  1 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                       15.29  2    Q
  2 Brittany Waldow              12 Plainview                                16.10  2    q
  3 Kayla Haynes                  9 Freeman                                  16.41  2    q
  4 Haleigh Cunningham           12 St. Paul                                 16.51  2
  5 Cassandra Vasa               11 Raymond Central                          16.65  2
  6 Hayley Homan                  9 North Platte St. Patrick's               16.68  2
  7 Ashley Minnick               12 Guardian Angels Central Catholic         16.85  2
  8 Madison Davis                11 Yutan                                    17.28  2
Heat #3 (wind reading -2.4 M/S S)
  1 Miranda Unverferth           12 Raymond Central                          15.99  3    Q
  2 Sadie Svoboda                12 Sandy Creek                              16.39  3    q
  3 Savana Quinn                 11 Southern Valley                          16.77  3
  4 Micheala Jensen              11 West Holt                                16.97  3
  5 Erika Swires                 11 Bridgeport                               17.04  3
  6 Tymaree Krusemark            10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)           17.39  3
  7 Isabelle Harms                9 Hartington-Newcastle                     18.35  3
  8 Megan Appelt                  9 Ainsworth                                19.36  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                       15.29  2    Q
  1 Mariah Willey                11 Pawnee City                              15.52  1    Q
  2 Madison Blackstone           10 Superior                                 15.77  1    q
  1 Miranda Unverferth           12 Raymond Central                          15.99  3    Q
  3 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                         16.01  1    q
  2 Brittany Waldow              12 Plainview                                16.10  2    q
  2 Sadie Svoboda                12 Sandy Creek                              16.39  3    q
  3 Kayla Haynes                  9 Freeman                                  16.41  2    q
  4 Haleigh Cunningham           12 St. Paul                                 16.51  2
  4 Peyton Fiedler               10 Chase County                             16.56  1
  5 Cassandra Vasa               11 Raymond Central                          16.65  2
  5 Kaegan Held                   9 Clarkson/Leigh                           16.68  1
  6 Hayley Homan                  9 North Platte St. Patrick's               16.68  2
  3 Savana Quinn                 11 Southern Valley                          16.77  3
  7 Ashley Minnick               12 Guardian Angels Central Catholic         16.85  2
  6 Emily Loy                    11 Wood River                               16.85  1
  4 Micheala Jensen              11 West Holt                                16.97  3
  5 Erika Swires                 11 Bridgeport                               17.04  3
  8 Madison Davis                11 Yutan                                    17.28  2
  7 Hiliary Huss                 12 Stanton                                  17.38  1
  6 Tymaree Krusemark            10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)           17.39  3
  7 Isabelle Harms                9 Hartington-Newcastle                     18.35  3
  8 Megan Appelt                  9 Ainsworth                                19.36  3
 -- Hannah Allfree               12 Bishop Neumann                              DQ  1


CLASS C GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Sadie Svoboda                12 Sandy Creek                               2nd/16.39  241  1
    2 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                          3rd/16.01  157  1
    3 Madison Blackstone           10 Superior                                  2nd/15.77  256  1
    4 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                        1st/15.29  190  1
    5 Mariah Willey                11 Pawnee City                               1st/15.52  225  1
    6 Miranda Unverferth           12 Raymond Central                           1st/15.99  238  1
    7 Brittany Waldow              12 Plainview                                 2nd/16.10  228  1
    8 Kayla Haynes                  9 Freeman                                   3rd/16.41   98  1

Return to Index


100m Hurdles FINALS

Class C State Record: 14.65 Kalyn Brannagan, Kearney Catholic 2013
Class C Meet Record: 14.65 Kalyn Brannagan, Kearney Catholic 2013
All-Class State Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +1.3 M/S N)
  1 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                       15.14  1   10
  2 Mariah Willey                11 Pawnee City                              15.27  1    8
  3 Miranda Unverferth           12 Raymond Central                          15.85  1    6
  4 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                         15.99  1    5
  5 Brittany Waldow              12 Plainview                                16.07  1    4
  6 Madison Blackstone           10 Superior                                 16.17  1    3
  7 Sadie Svoboda                12 Sandy Creek                              16.38  1    2
  8 Kayla Haynes                  9 Freeman                                  16.87  1    1

Return to Index


100m Dash PRELIMS

Class C State Record: 11.98 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Class C Meet Record: 12.01 Ann Polak, Aquinas 1982
All-Class State Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
All-Class Meet Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -2.0 M/S S)
  1 Jessica Rauert               12 Wood River                               12.68  1    Q
  2 Jessi Smith                  12 Bayard                                   12.83  1    q
  3 Sophie Noecker               11 Hartington-Newcastle                     12.92  1    q
  4 Adrianna Sims                10 Malcolm                                  12.95  1
  5 Megan Miigerl                10 Ravenna                                  13.44  1
  6 Cassie Hixon                 12 Wilber-Clatonia                          13.62  1
  7 Alexis Jensen                11 Neligh-Oakdale                           13.72  1
Heat #2 (wind reading -1.2 M/S SE)
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  12.39  2    Q
  2 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                           12.69  2    q
  3 Sara Czarnick                11 Twin River                               12.81  2    q
  4 Bailey Virus                  9 Malcolm                                  13.05  2
  5 Aubrey Frederick             11 Dundy County-Stratton                    13.06  2
  6 Catharine Gross              10 Tekamah-Herman                           13.10  2
  7 Jianne Mae Anghay            11 Battle Creek                             13.25  2
  8 Hailey Gottsche               9 Hartington-Newcastle                     13.40  2
Heat #3 (wind reading -1.2 M/S SW)
  1 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                         12.39  3    Q
  2 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                   12.55  3    q
  3 Emily Loy                    11 Wood River                               13.04  3
  4 Rebekah Roh                  10 Aquinas Catholic                         13.05  3
  5 Elizabeth Dlouhy             11 Tekamah-Herman                           13.06  3
  6 Courtney Nelson              11 Twin River                               13.17  3
  7 Kinzly Macke                 11 Clearwater-Orchard                       13.18  3
  8 Madison Kucera               11 Ravenna                                  13.19  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                         12.39  3    Q
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  12.39  2    Q
  2 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                   12.55  3    q
  1 Jessica Rauert               12 Wood River                               12.68  1    Q
  2 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                           12.69  2    q
  3 Sara Czarnick                11 Twin River                               12.81  2    q
  2 Jessi Smith                  12 Bayard                                   12.83  1    q
  3 Sophie Noecker               11 Hartington-Newcastle                     12.92  1    q
  4 Adrianna Sims                10 Malcolm                                  12.95  1
  3 Emily Loy                    11 Wood River                               13.04  3
  4 Rebekah Roh                  10 Aquinas Catholic                         13.05  3
  4 Bailey Virus                  9 Malcolm                                  13.05  2
  5 Aubrey Frederick             11 Dundy County-Stratton                    13.06  2
  5 Elizabeth Dlouhy             11 Tekamah-Herman                           13.06  3
  6 Catharine Gross              10 Tekamah-Herman                           13.10  2
  6 Courtney Nelson              11 Twin River                               13.17  3
  7 Kinzly Macke                 11 Clearwater-Orchard                       13.18  3
  8 Madison Kucera               11 Ravenna                                  13.19  3
  7 Jianne Mae Anghay            11 Battle Creek                             13.25  2
  8 Hailey Gottsche               9 Hartington-Newcastle                     13.40  2
  5 Megan Miigerl                10 Ravenna                                  13.44  1
  6 Cassie Hixon                 12 Wilber-Clatonia                          13.62  1
  7 Alexis Jensen                11 Neligh-Oakdale                           13.72  1


CLASS C GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Jessi Smith                  12 Bayard                                    2nd/12.83   24  1
    2 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                            2nd/12.69   28  1
    3 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                    2nd/12.55  146  1
    4 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                          1st/12.39  156  1
    5 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                   1st/12.39  251  1
    6 Jessica Rauert               12 Wood River                                1st/12.68  302  1
    7 Sara Czarnick                11 Twin River                                3rd/12.81  275  1
    8 Sophie Noecker               11 Hartington-Newcastle                      3rd/12.92  121  1

Return to Index


100m Dash FINALS

Class C State Record: 11.98 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Class C Meet Record: 12.01 Ann Polak, Aquinas 1982
All-Class State Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
All-Class Meet Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +1.3 M/S NW)
  1 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                         12.37  1   10
  2 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  12.42  1    8
  3 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                   12.57  1    6
  4 Jessica Rauert               12 Wood River                               12.69  1    5
  5 Jessi Smith                  12 Bayard                                   12.76  1    4
  6 Sophie Noecker               11 Hartington-Newcastle                     12.99  1    3
  7 Sara Czarnick                11 Twin River                               13.01  1    2
  8 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                           13.53  1    1

Return to Index


400m Dash PRELIMS

Class C State Record: 55.37 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Class C Meet Record: 55.37 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class State Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
All-Class Meet Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -1.1 M/S SW)
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  57.93  1    Q
  2 Jori Peters                  10 Mitchell                                 59.28  1    q
  3 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                   1:00.30  1    q
  4 Sophie Noecker               11 Hartington-Newcastle                   1:00.91  1
  5 Jessica Rauert               12 Wood River                             1:01.28  1
  6 Victoria Lokken              11 Wilber-Clatonia                        1:02.52  1
  7 Britney Rasmussen            10 St. Paul                               1:02.77  1
  8 Elizabeth Franzluebbers      12 Guardian Angels Central Catholic       1:02.81  1
Heat #2 (wind reading -1.9 M/S S)
  1 Jessi Smith                  12 Bayard                                   58.07  2    Q
  2 Rebecca Ziems                10 Lincoln Lutheran                       1:00.18  2    q
  3 Lauren Jacobsen              10 Wisner-Pilger                          1:00.29  2    q
  4 Taylin McNair                11 Chase County                           1:00.64  2
  5 Kinzie Lukasiewicz           12 St. Paul                               1:02.02  2
  6 Savannah Nelson              11 Wakefield                              1:02.03  2
  7 Andrea Carson                11 Ord                                    1:04.41  2
  8 Rebecca Lennemann            10 Southern Valley                        1:04.91  2
Heat #3 (wind reading -1.3 M/S SE)
  1 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                          59.01  3    Q
  2 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                         59.48  3    q
  3 Kylie Thiele                 11 Clearwater-Orchard                     1:00.56  3
  4 Rebekah Roh                  10 Aquinas Catholic                       1:00.59  3
  5 Grace Jacobsen               10 Louisville                             1:01.37  3
  6 Madeline Knobbe              11 Guardian Angels Central Catholic       1:02.63  3
  7 Eliza Rice                    9 Omaha Brownell-Talbot                  1:04.19  3
  8 Allison Skala                11 North Platte St. Patrick's             1:05.99  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  57.93  1    Q
  1 Jessi Smith                  12 Bayard                                   58.07  2    Q
  1 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                          59.01  3    Q
  2 Jori Peters                  10 Mitchell                                 59.28  1    q
  2 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                         59.48  3    q
  2 Rebecca Ziems                10 Lincoln Lutheran                       1:00.18  2    q
  3 Lauren Jacobsen              10 Wisner-Pilger                          1:00.29  2    q
  3 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                   1:00.30  1    q
  3 Kylie Thiele                 11 Clearwater-Orchard                     1:00.56  3
  4 Rebekah Roh                  10 Aquinas Catholic                       1:00.59  3
  4 Taylin McNair                11 Chase County                           1:00.64  2
  4 Sophie Noecker               11 Hartington-Newcastle                   1:00.91  1
  5 Jessica Rauert               12 Wood River                             1:01.28  1
  5 Grace Jacobsen               10 Louisville                             1:01.37  3
  5 Kinzie Lukasiewicz           12 St. Paul                               1:02.02  2
  6 Savannah Nelson              11 Wakefield                              1:02.03  2
  6 Victoria Lokken              11 Wilber-Clatonia                        1:02.52  1
  6 Madeline Knobbe              11 Guardian Angels Central Catholic       1:02.63  3
  7 Britney Rasmussen            10 St. Paul                               1:02.77  1
  8 Elizabeth Franzluebbers      12 Guardian Angels Central Catholic       1:02.81  1
  7 Eliza Rice                    9 Omaha Brownell-Talbot                  1:04.19  3
  7 Andrea Carson                11 Ord                                    1:04.41  2
  8 Rebecca Lennemann            10 Southern Valley                        1:04.91  2
  8 Allison Skala                11 North Platte St. Patrick's             1:05.99  3


CLASS C GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Lauren Jacobsen              10 Wisner-Pilger                           3rd/1:00.29  294  1
    2 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                          2nd/59.48   95  1
    3 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                           1st/59.01  287  1
    4 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                   1st/57.93  251  1
    5 Jessi Smith                  12 Bayard                                    1st/58.07   24  1
    6 Jori Peters                  10 Mitchell                                  2nd/59.28  184  1
    7 Rebecca Ziems                10 Lincoln Lutheran                        2nd/1:00.18  161  1
    8 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                    3rd/1:00.30  130  1

Return to Index


400m Dash FINALS

Class C State Record: 55.37 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Class C Meet Record: 55.37 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class State Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
All-Class Meet Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +0.9 M/S NW)
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  56.93  1   10
  2 Jessi Smith                  12 Bayard                                   57.65  1    8
  3 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                          58.63  1    6
  4 Jori Peters                  10 Mitchell                                 59.34  1    5
  5 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                       1:00.14  1    4
  6 Rebecca Ziems                10 Lincoln Lutheran                       1:00.26  1    3
  7 Lauren Jacobsen              10 Wisner-Pilger                          1:00.91  1    2
  8 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                   1:01.35  1    1

Return to Index


1600m Run FINALS

Class C State Record: 5:05.98 Theresa Stelling, Wakefield 1987
Class C Meet Record: 5:05.98 Theresa Stelling, Wakefield 1987
All-Class State Record: 4:49.2 Elizabeth Lange, Lincoln Pius X 2003
All-Class Meet Record: 4:50.06 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +2.9 M/S NW)
  1 Haley Arens                  10 Crofton                                5:18.50  1   10
  2 Destiny Reinke               11 Chase County                           5:19.05  1    8
  3 Katie Cumpston               12 Nebraska Christian                     5:21.27  1    6
  4 Madison Lambley              11 Dundy County-Stratton                  5:22.81  1    5
  5 Allie Binder                 10 Humboldt-Table Rock-Steinauer          5:24.92  1    4
  6 Aleisha McDonald             10 Johnson County Central                 5:26.62  1    3
  7 Cameron Hucke                11 Hastings St. Cecilia                   5:26.77  1    2
  8 Celeste Cardona              11 Mitchell                               5:27.92  1    1
  9 Taytem Coleman               10 Lincoln Christian                      5:29.35  1
 10 Morgan Alexander             12 Ord                                    5:34.39  1
 11 Sinclare Fiala               10 Aquinas Catholic                       5:36.51  1
 12 Grace Jacobson               10 Fillmore Central                       5:37.15  1
 13 Ashley Oltman                 9 Freeman                                5:37.17  1
 14 Madison Coufal               11 Bishop Neumann                         5:38.87  1
 15 Bailey Patterson              9 Stanton                                5:39.77  1
 16 Taya Johnson                 10 Battle Creek                           5:41.34  1
 17 Courtney Potter              11 Raymond Central                        5:41.37  1
 18 Miranda Smith                10 Gibbon                                 5:41.65  1
 19 Jordyn Fiddelke               9 Ravenna                                5:44.22  1
 20 Marin Jetensky               10 Tekamah-Herman                         5:44.57  1
 21 Jade Rickard                  9 Plainview                              5:45.84  1
 22 Brianne Peterson             12 Oakland-Craig                          5:46.17  1
 23 Makayla Mudloff              12 St. Paul                               5:46.93  1
 24 Carlie Wetzel                 9 West Holt                              5:49.01  1

Return to Index


300m Hurdles PRELIMS

Class C State Record: 43.29 Ashleigh Carr, Oakland-Craig 2015
Class C Meet Record: 43.29 Ashleigh Carr, Oakland-Craig 2015
All-Class State Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
All-Class Meet Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -0.6 M/S S)
  1 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                          46.40  1    Q
  2 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                       46.43  1    q
  3 Ashlyn Power                 11 Lincoln Christian                        47.15  1    q
  4 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                         47.41  1    q
  5 Peyton Fiedler               10 Chase County                             48.02  1
  6 Molli Vasa                   10 Bishop Neumann                           48.58  1
  7 Savana Quinn                 11 Southern Valley                          49.71  1
  8 Madelyn Bracht                9 Guardian Angels Central Catholic         49.90  1
Heat #2 (wind reading -1.5 M/S S)
  1 Jessi Smith                  12 Bayard                                   45.23  2    Q
  2 Jordan Kuck                  12 Ord                                      47.52  2    q
  3 Wendi Haufle                 12 Wilber-Clatonia                          48.14  2
  4 Madison Watson               11 Mitchell                                 49.50  2
  5 Isabelle Harms                9 Hartington-Newcastle                     49.56  2
  6 Hannah Allfree               12 Bishop Neumann                           49.66  2
  7 Krista Ott                   11 Wisner-Pilger                            49.77  2
  8 Bailey Frey                  10 Neligh-Oakdale                           51.17  2
Heat #3 (wind reading -1.4 M/S SW)
  1 Meagan Mackling               9 Louisville                               46.93  3    Q
  2 Kailyn Wiseman               11 Sutton                                   47.72  3    q
  3 Madison Blackstone           10 Superior                                 49.19  3
  4 Hiliary Huss                 12 Stanton                                  49.46  3
  5 Haleigh Cunningham           12 St. Paul                                 50.30  3
  6 Julia Feiling                10 Tekamah-Herman                           50.84  3
  7 Kaleigh Kummer                9 North Platte St. Patrick's               50.88  3
  8 Josie Sanger                  9 Crofton                                  52.27  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Jessi Smith                  12 Bayard                                   45.23  2    Q
  1 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                          46.40  1    Q
  2 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                       46.43  1    q
  1 Meagan Mackling               9 Louisville                               46.93  3    Q
  3 Ashlyn Power                 11 Lincoln Christian                        47.15  1    q
  4 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                         47.41  1    q
  2 Jordan Kuck                  12 Ord                                      47.52  2    q
  2 Kailyn Wiseman               11 Sutton                                   47.72  3    q
  5 Peyton Fiedler               10 Chase County                             48.02  1
  3 Wendi Haufle                 12 Wilber-Clatonia                          48.14  2
  6 Molli Vasa                   10 Bishop Neumann                           48.58  1
  3 Madison Blackstone           10 Superior                                 49.19  3
  4 Hiliary Huss                 12 Stanton                                  49.46  3
  4 Madison Watson               11 Mitchell                                 49.50  2
  5 Isabelle Harms                9 Hartington-Newcastle                     49.56  2
  6 Hannah Allfree               12 Bishop Neumann                           49.66  2
  7 Savana Quinn                 11 Southern Valley                          49.71  1
  7 Krista Ott                   11 Wisner-Pilger                            49.77  2
  8 Madelyn Bracht                9 Guardian Angels Central Catholic         49.90  1
  5 Haleigh Cunningham           12 St. Paul                                 50.30  3
  6 Julia Feiling                10 Tekamah-Herman                           50.84  3
  7 Kaleigh Kummer                9 North Platte St. Patrick's               50.88  3
  8 Bailey Frey                  10 Neligh-Oakdale                           51.17  2
  8 Josie Sanger                  9 Crofton                                  52.27  3


CLASS C GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 2:55 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Jordan Kuck                  12 Ord                                       2nd/47.52  219  1
    2 Ashlyn Power                 11 Lincoln Christian                         3rd/47.15  151  1
    3 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                        2nd/46.43  190  1
    4 Jessi Smith                  12 Bayard                                    1st/45.23   24  1
    5 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                           1st/46.40  287  1
    6 Meagan Mackling               9 Louisville                                1st/46.93  167  1
    7 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                          4th/47.41  157  1
    8 Kailyn Wiseman               11 Sutton                                    2nd/47.72  262  1

Return to Index


300m Hurdles FINALS

Class C State Record: 43.29 Ashleigh Carr, Oakland-Craig 2015
Class C Meet Record: 43.29 Ashleigh Carr, Oakland-Craig 2015
All-Class State Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
All-Class Meet Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +1.5 M/S N)
  1 Jessi Smith                  12 Bayard                                   45.34  1   10
  2 Logan Hayek                  11 Wilber-Clatonia                          46.21  1    8
  3 Meagan Mackling               9 Louisville                               46.92  1    6
  4 Jordan Kuck                  12 Ord                                      47.42  1    5
  5 Ashlyn Power                 11 Lincoln Christian                        47.68  1    4
  6 Kailyn Wiseman               11 Sutton                                   48.22  1    3
  7 Julia Pomerenke              12 Lincoln Lutheran                         48.37  1    2
  8 Tara Murphy                  12 Nebraska Christian                       49.27  1    1

Return to Index


200m Dash PRELIMS

Class C State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Class C Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -1.1 M/S SE)
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  25.61  1    Q
  2 Jessi Smith                  12 Bayard                                   26.10  1    q
  3 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                   26.46  1    q
  4 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                     26.57  1    q
  5 Sara Czarnick                11 Twin River                               26.88  1
  6 Paige Reusch                  9 Tekamah-Herman                           27.84  1
  7 Lydia Gyhra                  11 Pawnee City                              28.55  1
Heat #2 (wind reading -0.9 M/S SW)
  1 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                         25.66  2    Q
  2 Jessica Rauert               12 Wood River                               26.39  2    q
  3 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                         26.60  2    q
  4 Rebekah Roh                  10 Aquinas Catholic                         27.03  2
  5 Catharine Gross              10 Tekamah-Herman                           27.36  2
  6 Jianne Mae Anghay            11 Battle Creek                             27.41  2
  7 Kinzly Macke                 11 Clearwater-Orchard                       27.65  2
  8 Megan Miigerl                10 Ravenna                                  27.98  2
Heat #3 (wind reading -0.9 M/S SE)
  1 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                           26.32  3    Q
  2 Bailey Virus                  9 Malcolm                                  27.01  3
  3 Kalie Horky                  12 St. Paul                                 27.04  3
  4 Katelyn Wheeler              11 Chase County                             27.05  3
  5 Savannah Nelson              11 Wakefield                                27.62  3
  6 Grace Racek                  10 Ord                                      27.67  3
  7 Madison Kucera               11 Ravenna                                  28.38  3
  8 Lorna Maxon                   9 Laurel-Concord-Coleridge                 28.49  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  25.61  1    Q
  1 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                         25.66  2    Q
  2 Jessi Smith                  12 Bayard                                   26.10  1    q
  1 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                           26.32  3    Q
  2 Jessica Rauert               12 Wood River                               26.39  2    q
  3 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                   26.46  1    q
  4 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                     26.57  1    q
  3 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                         26.60  2    q
  5 Sara Czarnick                11 Twin River                               26.88  1
  2 Bailey Virus                  9 Malcolm                                  27.01  3
  4 Rebekah Roh                  10 Aquinas Catholic                         27.03  2
  3 Kalie Horky                  12 St. Paul                                 27.04  3
  4 Katelyn Wheeler              11 Chase County                             27.05  3
  5 Catharine Gross              10 Tekamah-Herman                           27.36  2
  6 Jianne Mae Anghay            11 Battle Creek                             27.41  2
  5 Savannah Nelson              11 Wakefield                                27.62  3
  7 Kinzly Macke                 11 Clearwater-Orchard                       27.65  2
  6 Grace Racek                  10 Ord                                      27.67  3
  6 Paige Reusch                  9 Tekamah-Herman                           27.84  1
  8 Megan Miigerl                10 Ravenna                                  27.98  2
  7 Madison Kucera               11 Ravenna                                  28.38  3
  8 Lorna Maxon                   9 Laurel-Concord-Coleridge                 28.49  3
  7 Lydia Gyhra                  11 Pawnee City                              28.55  1


CLASS C GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                      4th/26.57  130  1
    2 Jessica Rauert               12 Wood River                                2nd/26.39  302  1
    3 Jessi Smith                  12 Bayard                                    2nd/26.10   24  1
    4 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                   1st/25.61  251  1
    5 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                          1st/25.66  156  1
    6 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                            1st/26.32   28  1
    7 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                    3rd/26.46  146  1
    8 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                          3rd/26.60   95  1

Return to Index


200m Dash FINALS

Class C State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Class C Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +2.0 M/S N)
  1 MacKenzie Brandl             11 Stanton                                  25.39  1   10
  2 Kacey Kohlhof                12 Lincoln Lutheran                         25.74  1    8
  3 Maddie Moran                 10 Johnson County Central                   26.36  1    6
  4 Jessi Smith                  12 Bayard                                   26.44  1    5
  5 Jessica Rauert               12 Wood River                               26.48  1    4
  6 Aspen Jansa                  10 Bishop Neumann                           26.49  1    3
  7 Jamey Broman                 10 Fillmore Central                         26.80  1    2
  8 Lil Sheehy                   12 Hastings St. Cecilia                     26.91  1    1

Return to Index


1600m Relay FINALS

Class C State Record: 4:01.36 Lincoln Christian 1991
Class C Meet Record: 4:01.36 Lincoln Christian 1991
All-Class State Record: 3:52.92 Millard South 2012
All-Class Meet Record: 3:52.94 Millard South 2012
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +2.6 M/S N)
  1 Ord                                    4:11.63  1
     Andrea Carson, 11, #215; Morgan Alexander, 12, #214; Ashley Carson, 11, #216; Jordan Kuck, 12, #219
  2 Howells-Dodge                          4:13.50  1
     Haley Eikmeier, 11, #137; Kalli Brester, 11, #134; Tessa Brester, 11, #136; Samantha Brester, 11, #135
  3 Dundy County-Stratton                  4:14.78  1
     Aubrey Frederick, 11, #86; Emily Jones, 11, #87; Dawson Latta, 10, #89; Stephanie McCarthy, 12, #90
  4 Tri County                             4:15.88  1
     Kelsey Crawford, 12, #270; Halle Weise, 11, #273; Sloane Holtmeier, 11, #271; Haydyn Weise, 11, #274
  5 Crofton                                4:17.80  1
     Jessica Lange, 9, #79; Josie Sanger, 9, #80; Monica Arens, 11, #78; Kelsey Sanger, 11, #81
  6 Nebraska Christian                     4:18.37  1
     Cassidy Ostrand, 12, #191; Olivia Prettyman, 9, #193; Rachel Epp, 11, #188; Tara Murphy, 12, #190
  7 Arcadia-Loup City                      4:19.39  1
     Josie Ference, 10, #11; Kennedy Lewandowski, 10, #14; Kinley Krzycki, 10, #13; Jessica Eurek, 12, #10
  8 Wood River                             4:26.26  1
     Mariana Rodriguez, 10, #304; Ainsley Stewart, 9, #305; Cierra Huxtable, 12, #298; Jocelyn Rauert, 9, #303
Section #2
  1 Chase County                           4:05.13  2
     Taylor Williams, 9, #58; Taylin McNair, 11, #51; Kadyn Milner, 11, #52; Destiny Reinke, 11, #56
  2 Lincoln Lutheran                       4:06.86  2
     Rebecca Ziems, 10, #161; Hannah Fitzsimmons, 10, #154; Kayla Ernstmeyer, 10, #153; Julia Pomerenke, 12, #157
  3 Wilber-Clatonia                        4:07.75  2
     Victoria Lokken, 11, #289; Wendi Haufle, 12, #286; Cassie Hixon, 12, #288; Logan Hayek, 11, #287
  4 Mitchell                               4:08.99  2
     Madison Watson, 11, #185; Natasha Perez, 9, #311; Olivia Armstrong, 10, #180; Jori Peters, 10, #184
  5 Louisville                             4:11.14  2
     Julia Zurek, 12, #168; Grace Jacobsen, 10, #166; Olivia Heard, 11, #165; Meagan Mackling, 9, #167
  6 Bishop Neumann                         4:13.49  2
     Molli Vasa, 10, #31; Caitlin Makovicka, 11, #29; Hannah Allfree, 12, #25; Maura Dailey, 10, #27
  7 Guardian Angels Central Catholic       4:15.26  2
     Madeline Knobbe, 11, #113; Lauren Wobken, 11, #115; Angela Jansen, 9, #310; Elizabeth Franzluebbers, 12, #110
  8 Humphrey/Lindsay Holy Family           4:19.71  2
     Molly Dohmen, 11, #142; Morgan Frauendorfer, 11, #143; Taya Beller, 9, #141; Tarrin Beller, 12, #140
============================================================================================
    School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Chase County                           4:05.13     10
  2 Lincoln Lutheran                       4:06.86      8
  3 Wilber-Clatonia                        4:07.75      6
  4 Mitchell                               4:08.99      5
  5 Louisville                             4:11.14      4
  6 Ord                                    4:11.63      3
  7 Bishop Neumann                         4:13.49      2
  8 Howells-Dodge                          4:13.50      1
  9 Dundy County-Stratton                  4:14.78  
 10 Guardian Angels Central Catholic       4:15.26  
 11 Tri County                             4:15.88  
 12 Crofton                                4:17.80  
 13 Nebraska Christian                     4:18.37  
 14 Arcadia-Loup City                      4:19.39  
 15 Humphrey/Lindsay Holy Family           4:19.71  
 16 Wood River                             4:26.26  

Return to Index