2017 NSAA State Track & Field Meet Results
CLASS D GIRLS

This page was last updated on May 25, 2017 at 8:50am CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.

Field Events

Running Events

Team Scores after 17 events:

1.Giltner68.000
2.Brady49.000
3.Riverside39.000
4.Axtell31.000
5.Pleasanton26.000
6.Lawrence-Nelson24.000
6.Cedar Bluffs24.000
8.Elm Creek23.000
9.Stuart21.000
10.Mullen19.000
10.Loomis19.000
12.Clearwater-Orchard17.000
13.Elwood16.000
14.North Central15.000
15.Pawnee City14.500
16.Randolph14.000
17.Sterling12.000
18.Dorchester11.000
18.Osceola11.000
18.Red Cloud11.000
21.Sandhills/Thedford10.000
21.South Loup10.000
21.Falls City Sacred Heart10.000
21.Maywood-Hayes Center10.000
21.Elkhorn Valley10.000
21.Ewing10.000
27.Spalding Academy9.000
28.Twin Loup8.500
29.McCool Junction8.000
29.Central Valley8.000
29.Creek Valley8.000
29.Wausa8.000
33.Banner County7.000
34.Bertrand6.000
34.Lourdes Central Catholic6.000
34.Wynot6.000
37.Bloomfield5.000
37.Potter-Dix5.000
37.BDS 5.000
37.Maxwell5.000
37.Morrill5.000
42.Blue Hill4.000
42.Shelton4.000
42.Scribner-Snyder4.000
42.Hampton4.000
46.Alma3.500
46.St. Mary's3.500
48.Osmond3.000
49.Exeter-Milligan2.000
49.Boyd County2.000
49.St. Edward2.000
49.Elgin Public/Pope John2.000
49.Meridian2.000
54.Fullerton1.000
54.Crawford1.000
54.Winside1.000


Discus

Class D State Record: 157-02.00 Samantha Musil, Pawnee City 2006
Class D Meet Record: 151-04.00 Molly Jo Brown, Clarks 1993
All-Class State Record: 185-04.00 Melanie Uher, Wilber-Clatonia 2002
All-Class Meet Record: 164-09.00 Michaela Wallerstedt, Omaha Burke 2004
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Tara Callahan                12 Brady                                117-06.00    10
  2 Reilly Young                  9 Central Valley                       115-10.00     8
  3 Jessie Sallach                9 South Loup                           114-01.00     6
  4 Nicole Howitt                11 Maxwell                              112-11.00     5
  5 Alexus Rozelle               12 Potter-Dix                           111-10.00     4
  6 Jaycee Fleming               12 North Central                        110-11.00     3
  7 MaKenna Dahlgrin             11 Banner County                        110-11.00     2
  8 Ashlynn Klepper               9 Pawnee City                          109-07.00     1
  9 Haylee Heits                 12 Falls City Sacred Heart              106-05.00 
 10 Brianna Bauer                10 St. Mary's                           103-11.00 
 11 Kassandra Jorgensen          12 Medicine Valley                      103-03.00 
 12 Olivia Buschow               10 Blue Hill                            101-02.00 
 13 Alexandra Bargstadt          12 Winside                               97-09.00 
 14 Michaela Timmerman           12 Wausa                                 97-05.00 
 15 Raeleigh Menke               11 Friend                                93-08.00 
 16 Kiersten Dose                11 Hampton                               85-05.00 
 17 Kenna Graves                 10 Elba                                  84-10.00 
 18 Allison Klipp                12 Meridian                              84-02.00 
 19 Faith Simpson                11 Wauneta-Palisade                      81-05.00 
 20 Bridget McPhillips           11 Humphrey St. Francis                  74-01.00 
 -- Sara McEvoy                  10 Clarkson/Leigh                              NM 
 -- Morgan Nibbe                 11 Red Cloud                                   NM 

Return to Index


Long Jump

Class D State Record: 18-04.75 Claire Cornell, Elm Creek 2017
Class D Meet Record: 18-04.75 Claire Cornell, Elm Creek 2017
All-Class State Record: 20-02.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 20-02.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Claire Cornell               11 Elm Creek                             18-04.75    10
  2 Alixzandra Bloom             10 Riverside                             17-00.25     8
  3 Maddison Roumph              12 Cedar Bluffs                          17-00.00     6
  4 Madison Walkowiak            11 Riverside                             16-10.50     5
  5 Mariah Willey                12 Pawnee City                           16-09.00     4
  6 Jacee Weber                  12 Dorchester                            16-06.75     3
  7 Laura Box                    12 Lourdes Central Catholic              16-04.50     2
  8 Macy Gustafson               12 Osceola                               16-02.25     1
  9 Jacie Laetsch                12 CWC                                   16-00.25 
 10 Katherine White              10 Exeter-Milligan                       16-00.00 
 11 Jessica Harvey               12 Morrill                               16-00.00 
 12 Whitney Steckel              12 Twin Loup                             16-00.00 
 13 Ruth Johnson                 10 Wausa                                 15-11.00 
 14 Sydney Mullin                11 Maxwell                               15-11.00 
 15 Lydia Behnk                  11 Elgin Public/Pope John                15-07.00 
 16 Shaylee Scranton             12 Sandhills/Thedford                    15-06.75 
 17 Madison Van Housen           12 Hampton                               15-04.25 
 18 Makayla Dinkler               9 Silver Lake                           15-04.00 
 19 Karmen Schmitt               11 Bertrand                              15-02.75 
 20 Holly Lauer                  12 Wynot                                 15-02.25 
 21 Hannah Nelson                11 Wallace                               15-00.50 
 22 Nicole Boyle                 11 Scribner-Snyder                       14-11.25 
 23 Julia Shipman                10 Red Cloud                             14-09.25 
 24 Payge Hoffman                11 Potter-Dix                            14-02.75 

Return to Index


Triple Jump

Class D State Record: 38-01.75 Tonya Kneifl, Newcastle 1997
Class D Meet Record: 38-01.75 Tonya Kneifl, Newcastle 1997
All-Class State Record: 42-04.00 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 41-04.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Maddison Roumph              12 Cedar Bluffs                          36-04.00    10
  2 Jacee Weber                  12 Dorchester                            35-05.25     8
  3 Madison Walkowiak            11 Riverside                             34-10.25     6
  4 Lily Martin                  11 Morrill                               34-10.25     5
  5 Jade Hill                    12 Falls City Sacred Heart               34-06.00     4
  6 Macy Gustafson               12 Osceola                               34-03.25     3
  7 Lydia Behnk                  11 Elgin Public/Pope John                34-02.00     2
  8 Keri Bauer                   11 Pleasanton                            34-02.00     1
  9 Nicole Harms                 10 Sterling                              34-01.00 
 10 Jacie Laetsch                12 CWC                                   33-10.00 
 11 Madison Van Housen           12 Hampton                               33-05.25 
 12 Taylor Moes                  10 Elm Creek                             33-03.25 
 13 Trinity Langley              11 Potter-Dix                            32-09.25 
 14 Sydney Mullin                11 Maxwell                               32-09.00 
 15 Kennedy Johnson               9 Osmond                                31-11.25 
 16 Abby Quadhamer               10 Wilcox-Hildreth                       30-06.25 
 17 Cassandra Saathoff           11 Franklin                              30-02.75 
 18 Peyton Messersmith           10 Wallace                               29-00.00 
 19 Mashaya Dierking             12 BDS                                   28-09.00 
 20 Brooke Scott                 12 Hitchcock County                      27-11.75 
 -- Amber Miller                 10 Elkhorn Valley                              NM 
 -- Shaylee Scranton             12 Sandhills/Thedford                          NM 

Return to Index


High Jump

Class D State Record: 5-08.00 Amanda Owens, Harvard 2003 Lindsy Siegel, Ansley-Litchfield 2014
Class D Meet Record: 5-08.00 Lindsy Siegel, Ansley-Litchfield 2014
All-Class State Record: 5-11.00 Meredy Porter, Bellevue West 1987
All-Class Meet Record: 5-11.00 Meredy Porter, Bellevue West 1987
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Addy Vinton                  12 Mullen                                 5-02.00    10
  2 Jesslyn Straber              12 Creek Valley                           5-02.00     8
  3 Madeline Esch                12 Spalding Academy                       5-01.00     6
  4 Keri Bauer                   11 Pleasanton                             5-00.00     5
 5T Jadyn Heckenlively           11 Alma                                   5-00.00     3.5
 5T Whitney Steckel              12 Twin Loup                              5-00.00     3.5
  7 Samantha Hays                11 Osceola                                4-10.00     2
 8T Abby Everitt                  9 St. Mary's                             4-10.00     0.5
 8T Mariah Willey                12 Pawnee City                            4-10.00     0.5
 10 Makenzie Johnson             10 Osmond                                 4-10.00 
11T Caitlyn Beed                 11 Fullerton                              4-10.00 
11T Rachel Stewart               12 North Central                          4-10.00 
13T Jasmine Youngquist           11 Hitchcock County                       4-10.00 
13T Faith Simpson                11 Wauneta-Palisade                       4-10.00 
13T Cassidy Tompkin               9 Giltner                                4-10.00 
16T Hannah Beethe                11 Exeter-Milligan                        4-08.00 
16T Sydney Keckler               12 Weeping Water                          4-08.00 
16T Ainsley Esser                 9 Lourdes Central Catholic               4-08.00 
19T Caitlin Jarosz                9 Humphrey St. Francis                   4-08.00 
19T Sophie Mellema               12 Axtell                                 4-08.00 
 -- Becky Schmeits               11 Riverside                                   NM 
 -- Jaime Troester               12 Hampton                                     NM 
 -- Morgan Edmund                10 Sioux County                                NM 
 -- Carlee Thies                 11 Randolph                                    NM 
 -- Shaylee Scranton             12 Sandhills/Thedford                          NM  Scratch
 -- Sara Ripp                    11 Sumner-Eddyville-Miller                     NM 

Return to Index


Pole Vault

Class D State Record: 12-03.00 Catherine Mick, Bruning-Davenport / Shickley 2015
Class D Meet Record: 12-03.00 Catherine Mick, Bruning-Davenport / Shickley 2015
All-Class State Record: 13-03.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
All-Class Meet Record: 13-00.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Hannah Preissler              9 Giltner                               10-08.00    10
  2 Michaela Jurjens             12 Brady                                 10-00.00     8
  3 Amber Miller                 10 Elkhorn Valley                         9-08.00     6
  4 Courtney Kamler              12 BDS                                    9-04.00     5
  5 Emme Nickel                  11 Axtell                                 9-04.00     4
  6 Kendra Kozisek               12 St. Mary's                             9-00.00     3
  7 Amber Bruegman               12 Bloomfield                             9-00.00     2
  8 Jurnee Patton                 9 Fullerton                              8-06.00     1
  9 Jessica Harvey               12 Morrill                                8-06.00 
10T Ciara Catlin                 10 Falls City Sacred Heart                8-06.00 
10T Halle Dahlgren               11 Bertrand                               8-06.00 
 12 Kristie Hill                  9 South Platte                           8-06.00 
 13 Alissa Vlach                 10 Alma                                   8-06.00 
 14 Courtney Philips             12 Bertrand                               8-06.00 
 15 Karson Kirwan                11 Twin Loup                              8-00.00 
 16 Falan Ryan                   10 Ansley-Litchfield                      8-00.00 
 17 Cassie Caraway               11 Osceola                                8-00.00 
 -- Kylie Kalin                   9 Pawnee City                                 NM 
 -- Vanessa Carpenter            12 Clearwater-Orchard                          NM 
 -- Tana Engel                   12 High Plains Community                       NM 
 -- Erin Pfeifer                  9 Humphrey St. Francis                        NM 
 -- Payton Franklin              12 Potter-Dix                                  NM 

Return to Index


Shot Put

Class D State Record: 48-05.00 Jenny Svoboda, Howells 2004
Class D Meet Record: 47-05.00 Jenny Svoboda, Howells 2004
All-Class State Record: 52-09.25 Becky Beachler, Fremont 1997
All-Class Meet Record: 52-09.25 Becky Beachler, Fremont 1997
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
  1 Jodi Fry                     12 Ewing                                 42-07.25    10
  2 Tara Callahan                12 Brady                                 39-06.00     8
  3 Haylee Heits                 12 Falls City Sacred Heart               39-04.50     6
  4 MaKenna Dahlgrin             11 Banner County                         38-08.75     5
  5 Kristine Edgren              12 Bertrand                              37-05.75     4
  6 Rebecca Higgins              12 Sandhills/Thedford                    37-05.00     3
  7 Allison Klipp                12 Meridian                              37-01.00     2
  8 Alexus Rozelle               12 Potter-Dix                            36-11.25     1
  9 Abby Fiegener                11 Falls City Sacred Heart               36-04.00 
 10 Bailey Velder                12 Dorchester                            34-10.00 
 11 Faith Riggle                  9 Scribner-Snyder                       34-10.00 
 12 Faith Simpson                11 Wauneta-Palisade                      34-07.25 
 13 Reilly Young                  9 Central Valley                        33-10.25 
 14 Morgan Nibbe                 11 Red Cloud                             33-10.25 
 15 Jaycee Fleming               12 North Central                         33-08.50 
 16 Mary Nibbe                   10 Red Cloud                             33-05.75 
 17 Falan Ryan                   10 Ansley-Litchfield                     33-00.75 
 18 Kenna Graves                 10 Elba                                  32-09.50 
 19 Shelby Paprocki              12 Clarkson/Leigh                        31-09.75 
 20 Treva Tharnish               11 St. Edward                            31-09.00 
 21 Alyssa Rood                  12 Elkhorn Valley                        30-05.75 
 22 Michaela Timmerman           12 Wausa                                 29-09.75 

Return to Index


3200m Relay FINALS

Class D State Record: 9:41.4 Wheeler Central 1983
Class D Meet Record: 9:41.4 Wheeler Central 1983
All-Class State Record: 9:18.36 Lincoln East 2014
All-Class Meet Record: 9:18.36 Lincoln East 2014
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +0.3 M/S N)
  1 Giltner                               10:01.30  1   10
     Reagan Janzen, 11, #111; Brooke Wilson, 10, #120; Cortney Hoelck, 9, #110; Kaylee Rhoades, 12, #117
  2 Pleasanton                            10:14.34  1    8
     Keegan Lindner, 11, #220; Paige Weisdorfer, 9, #224; McKenna Siegel, 10, #222; Keri Bauer, 11, #219
  3 North Central                         10:17.67  1    6
     Megan Erickson, 11, #196; Chloe Cozad, 10, #195; Skylar Cosgrove, 11, #194; Caitlin Orton, 11, #198
  4 McCool Junction                       10:23.30  1    5
     Madison Gerken, 9, #172; Peyton Brugger, 11, #171; Anastasia Brugger, 10, #170; Jillian Stark, 10, #309
  5 Lawrence-Nelson                       10:25.24  1    4
     Kaylee Fanning, 10, #152; Annie McCartney, 9, #153; Joanie Schultz, 9, #155; Molly McCartney, 12, #154
  6 Sandhills/Thedford                    10:26.81  1    3
     Johannah Christie, 9, #243; Elizabeth Peterson, 11, #248; Marlee Taylor, 10, #250; Tristan Haake, 12, #245
  7 Bertrand                              10:28.97  1    2
     Grace Straight, 9, #29; Kaylee Andersen, 11, #22; Tessa Callahan, 12, #23; Grace Schwarz, 10, #28
  8 Randolph                              10:29.97  1    1
     Charlie Winkelbauer, 10, #234; Emma Bermel, 10, #230; Addison Villwok, 10, #233; Alyssa Fye, 12, #231
  9 Nebraska Lutheran                     10:30.48  1
     Amara Corwin, 9, #190; Olivia Otte, 11, #192; Kennedy Scheele, 11, #193; Brooke Malchow, 12, #191
 10 South Loup                            10:45.09  1
     Adrianna Hild, 10, #262; Taylor Conroy, 9, #261; Atlynn Witthuhn, 10, #268; Savannah Weverka, 12, #267
 11 Pawnee City                           10:49.21  1
     Natalie Blecha, 11, #211; Aeden Gyhra, 11, #213; Sabre Menninga, 12, #217; Miranda Branek, 11, #212
 12 Humphrey St. Francis                  10:49.85  1
     Leah Podliska, 9, #144; Sydney Engel, 10, #136; Megan Eucker, 12, #137; Riley Maple, 11, #141
 13 Central Valley                        10:51.63  1
     Colby Grossart, 10, #52; Megan Beck, 11, #50; Kellyn Robinson, 11, #53; Devyn Erickson, 10, #51
 14 Axtell                                11:06.33  1
     Morgan Miller, 9, #14; Hannah French, 9, #10; Ashley Snell, 12, #17; Kailey Trampe, 9, #18
 15 East Butler                           11:08.55  1
     Sophia Bergman, 9, #78; Olivia Bohac, 9, #308; Courtney Spatz, 12, #79; Hallie Zitek, 11, #80
 16 Morrill                               11:52.24  1
     Andrea Lashley, 10, #181; Shandie Hess, 9, #179; Stefani Tarin, 11, #184; Laura Sherrod, 9, #310

Return to Index


3200m Run FINALS

Class D State Record: 10:19.0 Karlene Erickson, Wheeler Central 1982
Class D Meet Record: 10:19.0 Karlene Erickson, Wheeler Central 1982
All-Class State Record: 10:19.0 Karlene Erickson, Wheeler Central 1982
All-Class Meet Record: 10:19.0 Karlene Erickson, Wheeler Central 1982
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +1.3 M/S NE)
  1 Molly McCartney              12 Lawrence-Nelson                       11:48.40  1   10
  2 Tiffany Dickau               11 Elwood                                11:51.51  1    8
  3 Kayla Minary                 11 Maywood-Hayes Center                  11:53.66  1    6
  4 Alyssa Fye                   12 Randolph                              11:53.87  1    5
  5 Shaylee Jones                11 South Loup                            12:19.98  1    4
  6 Bree Eisenhauer               9 Bloomfield                            12:23.32  1    3
  7 Brooke Wilson                10 Giltner                               12:24.69  1    2
  8 Kate Jansky                  10 Exeter-Milligan                       12:25.76  1    1
  9 Sandra Oliver                12 South Loup                            12:39.29  1
 10 Madison Ramsay               12 Hyannis                               12:39.65  1
 11 Molly Paxton                  9 Mullen                                12:48.07  1
 12 Jesse Badje                  10 Hay Springs                           12:49.84  1
 13 Kennedy Scheele              11 Nebraska Lutheran                     12:54.34  1
 14 Alyssa Shaw                   9 Hyannis                               12:57.50  1
 15 Chloe Cozad                  10 North Central                         13:03.52  1
 16 Jaylen Arndt                 10 Hampton                               13:08.66  1
 17 Miranda Branek               11 Pawnee City                           13:19.32  1
 18 Madison Littrel               9 Falls City Sacred Heart               13:30.30  1
 19 Kira Dickau                  10 Stuart                                13:48.97  1
 20 Elizabeth Marcellus          10 Axtell                                13:56.82  1
 21 Andrea Lashley               10 Morrill                               14:21.96  1
 22 Kelsey Brundage              12 Kenesaw                               14:27.52  1
 -- Amber Berger                 12 Riverside                                  DNF  1
 -- Amanda Aerts                  9 East Butler                                DNS  1

Return to Index


800m Run FINALS

Class D State Record: 2:13.45 Deb Spickelmier, Hayes Center 1985
Class D Meet Record: 2:13.45 Deb Spickelmier, Hayes Center 1985
All-Class State Record: 2:08.84 Alice Schmidt, Elkhorn 1999
All-Class Meet Record: 2:12.05 Alice Schmidt, Elkhorn 2000
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +0.8 M/S N)
  1 Brooke Malchow               12 Nebraska Lutheran                      2:31.48  1
  2 Devyn Erickson               10 Central Valley                         2:32.29  1
  3 Johannah Christie             9 Sandhills/Thedford                     2:32.31  1
  4 Hallie Zitek                 11 East Butler                            2:35.06  1
  5 Amanda Mote                  11 Hitchcock County                       2:35.78  1
  6 Kailey Trampe                 9 Axtell                                 2:36.82  1
  7 Savannah Weverka             12 South Loup                             2:38.21  1
  8 Anna Heng                    11 Lourdes Central Catholic               2:39.79  1
  9 Brianna Danehey              10 Blue Hill                              2:41.07  1
 10 Carly Wenzl                  10 Sterling                               2:41.72  1
 11 Colby Grossart               10 Central Valley                         2:45.14  1
 -- Lily Martin                  11 Morrill                                    DNF  1
Section #2 (wind reading +0.5 M/S N)
  1 Emery Swan                   11 Brady                                  2:20.14  2
  2 Reagan Janzen                11 Giltner                                2:20.70  2
  3 Kylie Thiele                 12 Clearwater-Orchard                     2:24.10  2
  4 Haley Jones                  10 Mullen                                 2:26.99  2
  5 Alison Stineman               9 Elkhorn Valley                         2:27.32  2
  6 Tiffany Dickau               11 Elwood                                 2:28.91  2
  7 Kathleen Juhl                10 Shelton                                2:30.97  2
  8 Kalen Nedella                12 Crawford                               2:31.03  2
  9 Alyssa Fye                   12 Randolph                               2:31.12  2
 10 Cortney Hoelck                9 Giltner                                2:31.17  2
 11 Claire Kubicek               11 Friend                                 2:33.51  2
 12 Bentley Jenkins              10 Cody-Kilgore                           2:36.26  2
============================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Emery Swan                   11 Brady                                  2:20.14  2   10
  2 Reagan Janzen                11 Giltner                                2:20.70  2    8
  3 Kylie Thiele                 12 Clearwater-Orchard                     2:24.10  2    6
  4 Haley Jones                  10 Mullen                                 2:26.99  2    5
  5 Alison Stineman               9 Elkhorn Valley                         2:27.32  2    4
  6 Tiffany Dickau               11 Elwood                                 2:28.91  2    3
  7 Kathleen Juhl                10 Shelton                                2:30.97  2    2
  8 Kalen Nedella                12 Crawford                               2:31.03  2    1
  9 Alyssa Fye                   12 Randolph                               2:31.12  2
 10 Cortney Hoelck                9 Giltner                                2:31.17  2
 11 Brooke Malchow               12 Nebraska Lutheran                      2:31.48  1
 12 Devyn Erickson               10 Central Valley                         2:32.29  1
 13 Johannah Christie             9 Sandhills/Thedford                     2:32.31  1
 14 Claire Kubicek               11 Friend                                 2:33.51  2
 15 Hallie Zitek                 11 East Butler                            2:35.06  1
 16 Amanda Mote                  11 Hitchcock County                       2:35.78  1
 17 Bentley Jenkins              10 Cody-Kilgore                           2:36.26  2
 18 Kailey Trampe                 9 Axtell                                 2:36.82  1
 19 Savannah Weverka             12 South Loup                             2:38.21  1
 20 Anna Heng                    11 Lourdes Central Catholic               2:39.79  1
 21 Brianna Danehey              10 Blue Hill                              2:41.07  1
 22 Carly Wenzl                  10 Sterling                               2:41.72  1
 23 Colby Grossart               10 Central Valley                         2:45.14  1
 -- Lily Martin                  11 Morrill                                    DNF  1

Return to Index


400m Relay FINALS

Class D State Record: 49.12 Riverside 2016
Class D Meet Record: 49.50 Riverside 2016
All-Class State Record: 46.84 Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 46.84 Omaha North 2010
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading +1.0 M/S N)
  1 Clearwater-Orchard                       52.18  1
     Kylie Thiele, 12, #64; Katie Stearns, 10, #63; Skye Schroeder, 11, #62; Kinzly Macke, 12, #60
  2 Wynot                                    52.28  1
     Holly Lauer, 12, #307; Skylar Arkfeld, 12, #305; Kaitlyn Heimes, 9, #306; Cortney Arkfeld, 12, #304
  3 Scribner-Snyder                          52.31  1
     Nicole Boyle, 11, #252; Savanah Miller, 12, #253; Ashley Peters, 10, #254; Kaylee Boyle, 11, #251
  4 Sandhills/Thedford                      53.206  1
     Kyra Miles, 12, #247; Rebecca Higgins, 12, #246; Marlee Taylor, 10, #250; Carlie Collier, 10, #244
  5 South Loup                              53.210  1
     Olivia Paulsen, 12, #265; Taylor Conroy, 9, #261; Adrianna Hild, 10, #262; Atlynn Witthuhn, 10, #268
  6 Hampton                                  53.32  1
     Jacey Klassen, 10, #124; Madison Van Housen, 12, #126; Jaime Troester, 12, #125; Alexis Gyhra, 10, #123
  7 Creek Valley                             53.89  1
     Jesslyn Straber, 12, #70; Caitlyn Mueller, 9, #69; Chloe Stupka, 9, #71; Payje Misegadis, 11, #68
  8 Hitchcock County                         54.35  1
     Brooke Scott, 12, #132; Kassidy Kisker, 9, #130; Jasmine Youngquist, 11, #134; Kyleigh Scott, 10, #133
Section #2 (wind reading +0.6 M/S N)
  1 Axtell                                   51.38  2
     Ayanna Garza, 10, #11; Regan Miller, 12, #15; Camille Fishell, 10, #9; Erica Bertrand, 9, #7
  2 Giltner                                  51.83  2
     Aubrianna Leichty, 10, #114; Alexa Preissler, 11, #115; Sydney Janzen, 9, #112; Jordan Hansen, 11, #109
  3 Osmond                                   52.40  2
     Kennedy Johnson, 9, #205; Makenzie Johnson, 10, #206; Haven Schultze, 10, #208; Andrea Schmit, 11, #207
  4 Stuart                                   52.55  2
     Kennison Kunz, 11, #285; Reaghan Engel, 9, #282; Rachel Kaup, 12, #284; Harlee Fischer, 12, #283
  5 Pawnee City                              52.56  2
     Aeden Gyhra, 11, #213; Mariah Willey, 12, #218; Sabre Menninga, 12, #217; Lydia Gyhra, 12, #214
  6 Cedar Bluffs                             52.63  2
     Cassidy Feenstra, 11, #46; McKayla Hanson, 12, #47; Kylie Lineberry, 12, #48; Maddison Roumph, 12, #49
  7 Spalding Academy                         53.48  2
     Madeline Esch, 12, #271; Briana McKay, 12, #273; Elizabeth Keber, 10, #272; Elizabeth Bauer, 10, #270
 -- Blue Hill                                   DQ  2
     Halee Kohmetscher, 11, #38; Mackenzie Barton, 9, #32; Kaelyn Drury, 9, #35; Kenzie Hubl, 12, #37
============================================================================================
    School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Axtell                                   51.38  2   10
  2 Giltner                                  51.83  2    8
  3 Clearwater-Orchard                       52.18  1    6
  4 Wynot                                    52.28  1    5
  5 Scribner-Snyder                          52.31  1    4
  6 Osmond                                   52.40  2    3
  7 Stuart                                   52.55  2    2
  8 Pawnee City                              52.56  2    1
  9 Cedar Bluffs                             52.63  2
 10 Sandhills/Thedford                      53.206  1
 11 South Loup                              53.210  1
 12 Hampton                                  53.32  1
 13 Spalding Academy                         53.48  2
 14 Creek Valley                             53.89  1
 15 Hitchcock County                         54.35  1
 -- Blue Hill                                   DQ  2 Offense 22

Return to Index


100m Hurdles PRELIMS

Class D State Record: 14.84 Faith Mullen, Maywood 1997
Class D Meet Record: 14.84 Faith Mullen, Maywood 1997
All-Class State Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -0.6 M/S SE)
  1 Skylar Hadley                11 Loomis                                   15.42  1    Q
  2 Katherine White              10 Exeter-Milligan                          16.54  1    q
  3 Nicole Harms                 10 Sterling                                 16.69  1    q
  4 Luryn Hendrickson            10 Shelton                                  17.13  1
  5 Jodi Fry                     12 Ewing                                    17.28  1
  6 Eternity Gines                9 Omaha Christian Academy                  17.58  1
  7 Thea McFarland               11 Wausa                                    17.63  1
  8 Sarah Monahan                11 Hyannis                                  18.04  1
Heat #2 (wind reading +1.2 M/S NE)
  1 Mariah Willey                12 Pawnee City                              15.49  2    Q
  2 Macy Gustafson               12 Osceola                                  16.25  2    q
  3 Addy Vinton                  12 Mullen                                   16.57  2    q
  4 Kaylee Boyle                 11 Scribner-Snyder                          16.81  2
  5 Halle Pribyl                  9 Meridian                                 17.57  2
  6 Halle Dahlgren               11 Bertrand                                 18.11  2
  7 Sarah Lewis                  11 Ansley-Litchfield                        18.22  2
  8 Madelyn Watchorn              9 Leyton                                   18.41  2
Heat #3 (wind reading -0.3 M/S E)
  1 Rachel Stewart               12 North Central                            16.00  3    Q
  2 Tristan Larson               10 Giltner                                  16.65  3    q
  3 Faith Simpson                11 Wauneta-Palisade                         17.40  3
  4 Julia Shipman                10 Red Cloud                                17.43  3
  5 Hannah Ollendick             10 Elkhorn Valley                           17.60  3
  6 Becky Schmeits               11 Riverside                                17.66  3
  7 Payge Hoffman                11 Potter-Dix                               17.80  3
  8 Jaime Troester               12 Hampton                                  17.98  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Skylar Hadley                11 Loomis                                   15.42  1    Q
  1 Mariah Willey                12 Pawnee City                              15.49  2    Q
  1 Rachel Stewart               12 North Central                            16.00  3    Q
  2 Macy Gustafson               12 Osceola                                  16.25  2    q
  2 Katherine White              10 Exeter-Milligan                          16.54  1    q
  3 Addy Vinton                  12 Mullen                                   16.57  2    q
  2 Tristan Larson               10 Giltner                                  16.65  3    q
  3 Nicole Harms                 10 Sterling                                 16.69  1    q
  4 Kaylee Boyle                 11 Scribner-Snyder                          16.81  2
  4 Luryn Hendrickson            10 Shelton                                  17.13  1
  5 Jodi Fry                     12 Ewing                                    17.28  1
  3 Faith Simpson                11 Wauneta-Palisade                         17.40  3
  4 Julia Shipman                10 Red Cloud                                17.43  3
  5 Halle Pribyl                  9 Meridian                                 17.57  2
  6 Eternity Gines                9 Omaha Christian Academy                  17.58  1
  5 Hannah Ollendick             10 Elkhorn Valley                           17.60  3
  7 Thea McFarland               11 Wausa                                    17.63  1
  6 Becky Schmeits               11 Riverside                                17.66  3
  7 Payge Hoffman                11 Potter-Dix                               17.80  3
  8 Jaime Troester               12 Hampton                                  17.98  3
  8 Sarah Monahan                11 Hyannis                                  18.04  1
  6 Halle Dahlgren               11 Bertrand                                 18.11  2
  7 Sarah Lewis                  11 Ansley-Litchfield                        18.22  2
  8 Madelyn Watchorn              9 Leyton                                   18.41  2


CLASS D GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Tristan Larson               10 Giltner                                   2nd/16.65  113  1
    2 Katherine White              10 Exeter-Milligan                           2nd/16.54   98  1
    3 Rachel Stewart               12 North Central                             1st/16.00  199  1
    4 Skylar Hadley                11 Loomis                                    1st/15.42  160  1
    5 Mariah Willey                12 Pawnee City                               1st/15.49  218  1
    6 Macy Gustafson               12 Osceola                                   2nd/16.25  203  1
    7 Addy Vinton                  12 Mullen                                    3rd/16.57  189  1
    8 Nicole Harms                 10 Sterling                                  3rd/16.69  279  1

Return to Index


100m Hurdles FINALS

Class D State Record: 14.84 Faith Mullen, Maywood 1997
Class D Meet Record: 14.84 Faith Mullen, Maywood 1997
All-Class State Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading -0.3 M/S W)
  1 Skylar Hadley                11 Loomis                                   15.36  1   10
  2 Mariah Willey                12 Pawnee City                              15.69  1    8
  3 Rachel Stewart               12 North Central                            16.07  1    6
  4 Macy Gustafson               12 Osceola                                 16.344  1    5
  5 Nicole Harms                 10 Sterling                                16.348  1    4
  6 Addy Vinton                  12 Mullen                                   16.37  1    3
  7 Tristan Larson               10 Giltner                                  16.86  1    2
  8 Katherine White              10 Exeter-Milligan                          17.19  1    1

Return to Index


100m Dash PRELIMS

Class D State Record: 12.36 Regan Carlstrom, St. Edward 2003
Class D Meet Record: 12.36 Regan Carlstrom, St. Edward 2003
All-Class State Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
All-Class Meet Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +0.2 M/S E)
  1 Regan Miller                 12 Axtell                                   12.69  1    Q
  2 Claire Cornell               11 Elm Creek                                12.75  1    q
  3 Kenzie Hubl                  12 Blue Hill                                12.99  1    q
  4 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                       13.06  1
  5 Paige Nissen                 10 Wausa                                    13.24  1
  6 Maru Ruiz                    12 Dorchester                               13.52  1
  7 Haven Schultze               10 Osmond                                   13.62  1
Heat #2 (wind reading +0.1 M/S E)
  1 Maddison Roumph              12 Cedar Bluffs                             12.58  2    Q
  2 Skylar Hadley                11 Loomis                                   12.99  2    q
  3 Elise Magwire                10 Boyd County                              13.04  2    q
  4 Kacie Hahn                   12 Johnson-Brock                            13.11  2
  5 Nicole Boyle                 11 Scribner-Snyder                          13.26  2
  6 Kyleigh Scott                10 Hitchcock County                         13.35  2
  7 Kinzly Macke                 12 Clearwater-Orchard                       13.56  2
  8 Karmen Schmitt               11 Bertrand                                 13.70  2
Heat #3 (wind reading -0.4 M/S SE)
  1 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                12.53  3    Q
  2 Whitney Steckel              12 Twin Loup                                12.87  3    q
  3 Jordan Hansen                11 Giltner                                  13.23  3
  4 Jessica Harvey               12 Morrill                                  13.31  3
  5 Rachel Proehl-Thompson       11 Palmer                                   13.32  3
  6 Sydney Mullin                11 Maxwell                                  13.33  3
  7 Sydney Keckler               12 Weeping Water                            13.66  3
  8 Payje Misegadis              11 Creek Valley                             14.00  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                12.53  3    Q
  1 Maddison Roumph              12 Cedar Bluffs                             12.58  2    Q
  1 Regan Miller                 12 Axtell                                   12.69  1    Q
  2 Claire Cornell               11 Elm Creek                                12.75  1    q
  2 Whitney Steckel              12 Twin Loup                                12.87  3    q
  2 Skylar Hadley                11 Loomis                                   12.99  2    q
  3 Kenzie Hubl                  12 Blue Hill                                12.99  1    q
  3 Elise Magwire                10 Boyd County                              13.04  2    q
  4 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                       13.06  1
  4 Kacie Hahn                   12 Johnson-Brock                            13.11  2
  3 Jordan Hansen                11 Giltner                                  13.23  3
  5 Paige Nissen                 10 Wausa                                    13.24  1
  5 Nicole Boyle                 11 Scribner-Snyder                          13.26  2
  4 Jessica Harvey               12 Morrill                                  13.31  3
  5 Rachel Proehl-Thompson       11 Palmer                                   13.32  3
  6 Sydney Mullin                11 Maxwell                                  13.33  3
  6 Kyleigh Scott                10 Hitchcock County                         13.35  2
  6 Maru Ruiz                    12 Dorchester                               13.52  1
  7 Kinzly Macke                 12 Clearwater-Orchard                       13.56  2
  7 Haven Schultze               10 Osmond                                   13.62  1
  7 Sydney Keckler               12 Weeping Water                            13.66  3
  8 Karmen Schmitt               11 Bertrand                                 13.70  2
  8 Payje Misegadis              11 Creek Valley                             14.00  3


CLASS D GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Kenzie Hubl                  12 Blue Hill                                 3rd/12.99   37  1
    2 Whitney Steckel              12 Twin Loup                                 2nd/12.87  288  1
    3 Regan Miller                 12 Axtell                                    1st/12.69   15  1
    4 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                 1st/12.53  240  1
    5 Maddison Roumph              12 Cedar Bluffs                              1st/12.58   49  1
    6 Claire Cornell               11 Elm Creek                                 2nd/12.75   87  1
    7 Skylar Hadley                11 Loomis                                    2nd/12.99  160  1
    8 Elise Magwire                10 Boyd County                               3rd/13.04   40  1

Return to Index


100m Dash FINALS

Class D State Record: 12.36 Regan Carlstrom, St. Edward 2003
Class D Meet Record: 12.36 Regan Carlstrom, St. Edward 2003
All-Class State Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
All-Class Meet Record: 11.69 Chloe Akin-Otiko, Bellevue West 2015
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1
  1 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                 12.2  1   10
  2 Maddison Roumph              12 Cedar Bluffs                              12.5  1    8
  3 Regan Miller                 12 Axtell                                    12.5  1    6
  4 Whitney Steckel              12 Twin Loup                                 12.7  1    5
  5 Kenzie Hubl                  12 Blue Hill                                 12.7  1    4
  6 Claire Cornell               11 Elm Creek                                 12.8  1    3
  7 Elise Magwire                10 Boyd County                               12.8  1    2
  8 Skylar Hadley                11 Loomis                                    12.9  1    1

Return to Index


400m Dash PRELIMS

Class D State Record: 57.67 Lesley Ringenberg, Eustis-Farnam 1994
Class D Meet Record: 57.67 Lesley Ringenberg, Eustis-Farnam 1994
All-Class State Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
All-Class Meet Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +0.0 M/S E)
  1 Harlee Fischer               12 Stuart                                   59.49  1    Q
  2 Kylie Thiele                 12 Clearwater-Orchard                     1:00.73  1    q
  3 Erica Bertrand                9 Axtell                                 1:01.26  1    q
  4 Nicole Harms                 10 Sterling                               1:01.59  1    q
  5 Jacey Klassen                10 Hampton                                1:01.84  1
  6 Brooke Malchow               12 Nebraska Lutheran                      1:04.30  1
  7 Sable Fessler                 9 Blue Hill                              1:04.32  1
  8 Jasmine Youngquist           11 Hitchcock County                       1:05.11  1
Heat #2 (wind reading +0.1 M/S E)
  1 Maria Ockinga                12 Red Cloud                              1:00.65  2    Q
  2 Kayla Stubbs                 12 Pleasanton                             1:01.08  2    q
  3 Brook Jamison                12 Hyannis                                1:02.43  2
  4 Cortney Arkfeld              12 Wynot                                  1:02.84  2
  5 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                     1:03.46  2
  6 Regan Hennings               12 Wausa                                  1:03.85  2
  7 Lily Martin                  11 Morrill                                1:04.49  2
  8 Catrina Ruyle                10 Shelton                                1:04.90  2
Heat #3 (wind reading +0.0 M/S E)
  1 Emery Swan                   11 Brady                                    59.96  3    Q
  2 Reagan Janzen                11 Giltner                                1:00.59  3    q
  3 Laura Box                    12 Lourdes Central Catholic               1:01.69  3
  4 Briana McKay                 12 Spalding Academy                       1:02.39  3
  5 Tara Foltz                   10 Humphrey St. Francis                   1:03.96  3
  6 Madisen Messersmith          12 Wallace                                1:04.82  3
  7 Cassady Mundhenke            12 Deshler                                1:06.57  3
  8 Jessica Gingerich            10 Potter-Dix                             1:08.00  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Harlee Fischer               12 Stuart                                   59.49  1    Q
  1 Emery Swan                   11 Brady                                    59.96  3    Q
  2 Reagan Janzen                11 Giltner                                1:00.59  3    q
  1 Maria Ockinga                12 Red Cloud                              1:00.65  2    Q
  2 Kylie Thiele                 12 Clearwater-Orchard                     1:00.73  1    q
  2 Kayla Stubbs                 12 Pleasanton                             1:01.08  2    q
  3 Erica Bertrand                9 Axtell                                 1:01.26  1    q
  4 Nicole Harms                 10 Sterling                               1:01.59  1    q
  3 Laura Box                    12 Lourdes Central Catholic               1:01.69  3
  5 Jacey Klassen                10 Hampton                                1:01.84  1
  4 Briana McKay                 12 Spalding Academy                       1:02.39  3
  3 Brook Jamison                12 Hyannis                                1:02.43  2
  4 Cortney Arkfeld              12 Wynot                                  1:02.84  2
  5 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                     1:03.46  2
  6 Regan Hennings               12 Wausa                                  1:03.85  2
  5 Tara Foltz                   10 Humphrey St. Francis                   1:03.96  3
  6 Brooke Malchow               12 Nebraska Lutheran                      1:04.30  1
  7 Sable Fessler                 9 Blue Hill                              1:04.32  1
  7 Lily Martin                  11 Morrill                                1:04.49  2
  6 Madisen Messersmith          12 Wallace                                1:04.82  3
  8 Catrina Ruyle                10 Shelton                                1:04.90  2
  8 Jasmine Youngquist           11 Hitchcock County                       1:05.11  1
  7 Cassady Mundhenke            12 Deshler                                1:06.57  3
  8 Jessica Gingerich            10 Potter-Dix                             1:08.00  3


CLASS D GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Erica Bertrand                9 Axtell                                  3rd/1:01.26    7  1
    2 Kylie Thiele                 12 Clearwater-Orchard                      2nd/1:00.73   64  1
    3 Reagan Janzen                11 Giltner                                 2nd/1:00.59  111  1
    4 Harlee Fischer               12 Stuart                                    1st/59.49  283  1
    5 Emery Swan                   11 Brady                                     1st/59.96   45  1
    6 Maria Ockinga                12 Red Cloud                               1st/1:00.65  237  1
    7 Kayla Stubbs                 12 Pleasanton                              2nd/1:01.08  223  1
    8 Nicole Harms                 10 Sterling                                4th/1:01.59  279  1

Return to Index


400m Dash FINALS

Class D State Record: 57.67 Lesley Ringenberg, Eustis-Farnam 1994
Class D Meet Record: 57.67 Lesley Ringenberg, Eustis-Farnam 1994
All-Class State Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
All-Class Meet Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1
  1 Harlee Fischer               12 Stuart                                    58.4  1   10
  2 Maria Ockinga                12 Red Cloud                                 59.2  1    8
  3 Kayla Stubbs                 12 Pleasanton                                59.5  1    6
  4 Emery Swan                   11 Brady                                     59.9  1    5
  5 Erica Bertrand                9 Axtell                                  1:00.3  1    4
  6 Kylie Thiele                 12 Clearwater-Orchard                      1:00.3  1    3
  7 Nicole Harms                 10 Sterling                                1:01.0  1    2
  8 Reagan Janzen                11 Giltner                                 1:01.3  1    1

Return to Index


1600m Run FINALS

Class D State Record: 4:58.06 Donna Spickelmier, Hayes Center 1985
Class D Meet Record: 4:58.06 Donna Spickelmier, Hayes Center 1985
All-Class State Record: 4:49.2 Elizabeth Lange, Lincoln Pius X 2003
All-Class Meet Record: 4:50.06 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1
  1 Molly McCartney              12 Lawrence-Nelson                         5:29.0  1   10
  2 Alyssa Fye                   12 Randolph                                5:30.6  1    8
  3 Brooke Wilson                10 Giltner                                 5:31.6  1    6
  4 Tiffany Dickau               11 Elwood                                  5:32.4  1    5
  5 Kayla Minary                 11 Maywood-Hayes Center                    5:33.9  1    4
  6 Madison Gerken                9 McCool Junction                         5:34.1  1    3
  7 Kathleen Juhl                10 Shelton                                 5:35.2  1    2
  8 Callie Finn                  12 Winside                                 5:40.1  1    1
  9 Shaylee Jones                11 South Loup                              5:49.3  1
 10 Devyn Erickson               10 Central Valley                          5:49.7  1
 11 Megan Erickson               11 North Central                           5:50.8  1
 12 Bree Eisenhauer               9 Bloomfield                              5:52.1  1
 13 Madison Ramsay               12 Hyannis                                 5:54.0  1
 14 Chloe Cozad                  10 North Central                           5:56.2  1
 15 Jesse Badje                  10 Hay Springs                             5:56.9  1
 16 Miranda Branek               11 Pawnee City                             5:57.0  1
 17 Alyssa Shaw                   9 Hyannis                                 6:00.4  1
 18 Franki Doty                  12 Minatare                                6:01.6  1
 19 Madison Littrel               9 Falls City Sacred Heart                 6:13.5  1
 20 Abigail Anderson             10 Parkview Christian                      6:14.3  1
 21 Emily Wiegert                12 Heartland Lutheran                      6:15.1  1
 22 Caitlin Callan               11 Axtell                                  6:23.7  1
 23 Hannah French                 9 Axtell                                  6:25.8  1
 -- Amanda Aerts                  9 East Butler                                DNF  1

Return to Index


300m Hurdles PRELIMS

Class D State Record: 44.92 Catherine Mick, BDS 2016
Class D Meet Record: 44.92 Catherine Mick, BDS 2016
All-Class State Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
All-Class Meet Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +0.1 M/S E)
  1 Skylar Hadley                11 Loomis                                   46.31  1    Q
  2 Madison Van Housen           12 Hampton                                  48.37  1    q
  3 Claire Cornell               11 Elm Creek                                48.60  1    q
  4 Michaela Jurjens             12 Brady                                    49.53  1    q
  5 Rachel Stewart               12 North Central                            50.86  1
  6 Tessa Callahan               12 Bertrand                                 51.56  1
  7 Maci Poe                      9 Blue Hill                                52.36  1
  8 Halle Pribyl                  9 Meridian                                 54.58  1
Heat #2 (wind reading -0.4 M/S E)
  1 Nicole Harms                 10 Sterling                                 47.42  2    Q
  2 Addy Vinton                  12 Mullen                                   48.81  2    q
  3 Laura Box                    12 Lourdes Central Catholic                 49.86  2
  4 Macy Gustafson               12 Osceola                                  50.93  2
  5 Kaylee Boyle                 11 Scribner-Snyder                          50.96  2
  6 Kaitlynn Simon               11 Johnson-Brock                            50.98  2
  7 Emily Eacker                 11 Ewing                                    52.79  2
  8 Caitlyn Mueller               9 Creek Valley                             53.41  2
Heat #3 (wind reading -0.2 M/S E)
  1 Alexa Preissler              11 Giltner                                  47.89  3    Q
  2 Shonda Shanle                11 St. Edward                               49.09  3    q
  3 Sarah Lewis                  11 Ansley-Litchfield                        49.83  3
  4 Katherine White              10 Exeter-Milligan                          50.46  3
  5 Thea McFarland               11 Wausa                                    50.98  3
  6 Briana Hingst                11 Allen                                    51.52  3
  7 Payge Hoffman                11 Potter-Dix                               51.98  3
 -- Avery Johnson                 9 Maywood-Hayes Center                        DQ  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Skylar Hadley                11 Loomis                                   46.31  1    Q
  1 Nicole Harms                 10 Sterling                                 47.42  2    Q
  1 Alexa Preissler              11 Giltner                                  47.89  3    Q
  2 Madison Van Housen           12 Hampton                                  48.37  1    q
  3 Claire Cornell               11 Elm Creek                                48.60  1    q
  2 Addy Vinton                  12 Mullen                                   48.81  2    q
  2 Shonda Shanle                11 St. Edward                               49.09  3    q
  4 Michaela Jurjens             12 Brady                                    49.53  1    q
  3 Sarah Lewis                  11 Ansley-Litchfield                        49.83  3
  3 Laura Box                    12 Lourdes Central Catholic                 49.86  2
  4 Katherine White              10 Exeter-Milligan                          50.46  3
  5 Rachel Stewart               12 North Central                            50.86  1
  4 Macy Gustafson               12 Osceola                                  50.93  2
  5 Kaylee Boyle                 11 Scribner-Snyder                          50.96  2
  5 Thea McFarland               11 Wausa                                    50.98  3
  6 Kaitlynn Simon               11 Johnson-Brock                            50.98  2
  6 Briana Hingst                11 Allen                                    51.52  3
  6 Tessa Callahan               12 Bertrand                                 51.56  1
  7 Payge Hoffman                11 Potter-Dix                               51.98  3
  7 Maci Poe                      9 Blue Hill                                52.36  1
  7 Emily Eacker                 11 Ewing                                    52.79  2
  8 Caitlyn Mueller               9 Creek Valley                             53.41  2
  8 Halle Pribyl                  9 Meridian                                 54.58  1
 -- Avery Johnson                 9 Maywood-Hayes Center                        DQ  3


CLASS D GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 2:55 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Shonda Shanle                11 St. Edward                                2nd/49.09  274  1
    2 Claire Cornell               11 Elm Creek                                 3rd/48.60   87  1
    3 Alexa Preissler              11 Giltner                                   1st/47.89  115  1
    4 Skylar Hadley                11 Loomis                                    1st/46.31  160  1
    5 Nicole Harms                 10 Sterling                                  1st/47.42  279  1
    6 Madison Van Housen           12 Hampton                                   2nd/48.37  126  1
    7 Addy Vinton                  12 Mullen                                    2nd/48.81  189  1
    8 Michaela Jurjens             12 Brady                                     4th/49.53   42  1

Return to Index


300m Hurdles FINALS

Class D State Record: 44.92 Catherine Mick, BDS 2016
Class D Meet Record: 44.92 Catherine Mick, BDS 2016
All-Class State Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
All-Class Meet Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +0.6 M/S NW)
  1 Claire Cornell               11 Elm Creek                                 44.8  1   10
  2 Skylar Hadley                11 Loomis                                    45.3  1    8
  3 Nicole Harms                 10 Sterling                                  46.3  1    6
  4 Alexa Preissler              11 Giltner                                   46.5  1    5
  5 Madison Van Housen           12 Hampton                                   47.7  1    4
  6 Michaela Jurjens             12 Brady                                     47.9  1    3
  7 Shonda Shanle                11 St. Edward                                48.1  1    2
  8 Addy Vinton                  12 Mullen                                    48.7  1    1

Return to Index


200m Dash PRELIMS

Class D State Record: 25.2 Karol McKenzie, Elwood 1975
Class D Meet Record: 25.2 Karol McKenzie, Elwood 1975
All-Class State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +0.5 M/S NE)
  1 Harlee Fischer               12 Stuart                                   26.90  1    Q
  2 Erica Bertrand                9 Axtell                                   27.31  1    q
  3 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                       27.48  1    q
  4 Maria Ockinga                12 Red Cloud                                27.51  1    q
  5 Kylie Lundquist              10 Omaha Christian Academy                  27.80  1
  6 Jacey Klassen                10 Hampton                                  28.48  1
  7 Paige Nissen                 10 Wausa                                    31.84  1
 -- Victoria Griffith            10 Anselmo-Merna                               DQ  1
Heat #2 (wind reading +1.2 M/S NE)
  1 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                27.02  2    Q
  2 Cortney Arkfeld              12 Wynot                                    27.39  2    q
  3 Kacie Hahn                   12 Johnson-Brock                            27.67  2
  4 Sarah Vanderslice            12 Cornerstone Christian                    27.88  2
  5 Kayla Stubbs                 12 Pleasanton                               28.05  2
  6 Kyleigh Scott                10 Hitchcock County                         28.15  2
  7 Sydney Mullin                11 Maxwell                                  28.32  2
  8 Shalyn Lackey                12 Morrill                                  29.66  2
Heat #3 (wind reading +0.1 M/S E)
  1 Regan Miller                 12 Axtell                                   27.12  3    Q
  2 Alexa Preissler              11 Giltner                                  27.27  3    q
  3 Jordan Hansen                11 Giltner                                  27.80  3
  4 Kinzly Macke                 12 Clearwater-Orchard                       27.93  3
  5 Tara Foltz                   10 Humphrey St. Francis                     28.41  3
  6 Jessica Harvey               12 Morrill                                  28.66  3
  7 Margaret May                 12 Wallace                                  29.31  3
  8 Halee Steffensmeier          10 Clarkson/Leigh                           29.42  3
=================================================================================================
    Name                      Grade School                                 Prelims H# Qual
=================================================================================================
Preliminaries
  1 Harlee Fischer               12 Stuart                                   26.90  1    Q
  1 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                27.02  2    Q
  1 Regan Miller                 12 Axtell                                   27.12  3    Q
  2 Alexa Preissler              11 Giltner                                  27.27  3    q
  2 Erica Bertrand                9 Axtell                                   27.31  1    q
  2 Cortney Arkfeld              12 Wynot                                    27.39  2    q
  3 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                       27.48  1    q
  4 Maria Ockinga                12 Red Cloud                                27.51  1    q
  3 Kacie Hahn                   12 Johnson-Brock                            27.67  2
  3 Jordan Hansen                11 Giltner                                  27.80  3
  5 Kylie Lundquist              10 Omaha Christian Academy                  27.80  1
  4 Sarah Vanderslice            12 Cornerstone Christian                    27.88  2
  4 Kinzly Macke                 12 Clearwater-Orchard                       27.93  3
  5 Kayla Stubbs                 12 Pleasanton                               28.05  2
  6 Kyleigh Scott                10 Hitchcock County                         28.15  2
  7 Sydney Mullin                11 Maxwell                                  28.32  2
  5 Tara Foltz                   10 Humphrey St. Francis                     28.41  3
  6 Jacey Klassen                10 Hampton                                  28.48  1
  6 Jessica Harvey               12 Morrill                                  28.66  3
  7 Margaret May                 12 Wallace                                  29.31  3
  8 Halee Steffensmeier          10 Clarkson/Leigh                           29.42  3
  8 Shalyn Lackey                12 Morrill                                  29.66  2
  7 Paige Nissen                 10 Wausa                                    31.84  1
 -- Victoria Griffith            10 Anselmo-Merna                               DQ  1


CLASS D GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM)

============================================================================================
Lane   Name                      Grade School                                Prelim Result Bib# H#
============================================================================================
    1 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                        3rd/27.48  244  1
    2 Erica Bertrand                9 Axtell                                    2nd/27.31    7  1
    3 Regan Miller                 12 Axtell                                    1st/27.12   15  1
    4 Harlee Fischer               12 Stuart                                    1st/26.90  283  1
    5 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                 1st/27.02  240  1
    6 Alexa Preissler              11 Giltner                                   2nd/27.27  115  1
    7 Cortney Arkfeld              12 Wynot                                     2nd/27.39  304  1
    8 Maria Ockinga                12 Red Cloud                                 4th/27.51  237  1

Return to Index


200m Dash FINALS

Class D State Record: 25.2 Karol McKenzie, Elwood 1975
Class D Meet Record: 25.2 Karol McKenzie, Elwood 1975
All-Class State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
==========================================================================================
    Name                      Grade School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Heat #1 (wind reading +1.2 M/S N)
  1 Alixzandra Bloom             10 Riverside                                 25.8  1   10
  2 Harlee Fischer               12 Stuart                                    26.5  1    8
  3 Alexa Preissler              11 Giltner                                   26.6  1    6
  4 Regan Miller                 12 Axtell                                    26.9  1    5
  5 Carlie Collier               10 Sandhills/Thedford                        27.0  1    4
  6 Maria Ockinga                12 Red Cloud                                 27.0  1    3
  7 Erica Bertrand                9 Axtell                                    27.2  1    2
  8 Cortney Arkfeld              12 Wynot                                     27.5  1    1

Return to Index


1600m Relay FINALS

Class D State Record: 4:03.27 Humphrey St. Francis 2009
Class D Meet Record: 4:03.27 Humphrey St. Francis 2009
All-Class State Record: 3:52.92 Millard South 2012
All-Class Meet Record: 3:52.94 Millard South 2012
==========================================================================================
    School                                   Final H#  Pts
==========================================================================================
Section #1 (wind reading -1.4 M/S SW)
  1 Spalding Academy                       4:15.70  1
     Elizabeth Bauer, 10, #270; Madeline Esch, 12, #271; Elizabeth Keber, 10, #272; Briana McKay, 12, #273
  2 Humphrey St. Francis                   4:17.40  1
     Blair Beltz, 10, #135; Riley Maple, 11, #141; Tara Foltz, 10, #138; Kayla Hamling, 12, #140
  3 Mullen                                 4:19.70  1
     Addy Vinton, 12, #189; Aubrey Frye, 10, #185; Brittni McCully, 12, #187; Haley Jones, 10, #186
  4 Ewing                                  4:21.90  1
     Emily Eacker, 11, #90; Tiana Thramer, 9, #94; Bailey Schindler, 11, #93; Ashley Koenig, 9, #92
  5 Wallace                                4:25.50  1
     Jayden Widener, 10, #293; Peyton Messersmith, 10, #291; Margaret May, 12, #289; Madisen Messersmith, 12, #290
  6 Blue Hill                              4:26.20  1
     Brianna Danehey, 10, #34; Maci Poe, 9, #39; Kenzie Hubl, 12, #37; Sable Fessler, 9, #36
  7 Bertrand                               4:26.90  1
     Kristine Edgren, 12, #25; Grace Schwarz, 10, #28; Grace Straight, 9, #29; Tessa Callahan, 12, #23
  8 Leyton                                 4:47.10  1
     Megan Ernest, 9, #156; Danielle Higgins, 10, #157; Madelyn Watchorn, 9, #159; Cheyenne Nickel, 12, #158
Section #2 (wind reading -1.0 M/S S)
  1 Giltner                                4:10.50  2
     Tristan Larson, 10, #113; Alexa Preissler, 11, #115; Cortney Hoelck, 9, #110; Reagan Janzen, 11, #111
  2 Wausa                                  4:12.10  2
     Paige Nissen, 10, #298; Ruth Johnson, 10, #296; Thea McFarland, 11, #297; Regan Hennings, 12, #295
  3 Pleasanton                             4:12.11  2
     Autumn Pritchard, 12, #221; McKenna Siegel, 10, #222; Keri Bauer, 11, #219; Kayla Stubbs, 12, #223
  4 Brady                                  4:13.50  2
     Michaela Jurjens, 12, #42; Joya Most, 12, #44; Emily Mann, 10, #43; Emery Swan, 11, #45
  5 Lourdes Central Catholic               4:13.51  2
     Libby Fulton, 12, #163; Anna Heng, 11, #164; Elaina Madison, 9, #165; Laura Box, 12, #161
  6 Clearwater-Orchard                     4:16.10  2
     Kinzly Macke, 12, #60; JoCee Johnston, 10, #59; Alexis Pokorny, 12, #61; Kylie Thiele, 12, #64
  7 Stuart                                 4:16.60  2
     Reaghan Engel, 9, #282; Kira Dickau, 10, #281; Rachel Kaup, 12, #284; Harlee Fischer, 12, #283
  8 Exeter-Milligan                        4:21.50  2
     Hailey Luzum, 12, #97; Hannah Beethe, 11, #95; Kate Jansky, 10, #96; Katherine White, 10, #98
============================================================================================
    School                                   Final H# Points
============================================================================================
Finals
  1 Giltner                                4:10.50  2   10
  2 Wausa                                  4:12.10  2    8
  3 Pleasanton                             4:12.11  2    6
  4 Brady                                  4:13.50  2    5
  5 Lourdes Central Catholic               4:13.51  2    4
  6 Spalding Academy                       4:15.70  1    3
  7 Clearwater-Orchard                     4:16.10  2    2
  8 Stuart                                 4:16.60  2    1
  9 Humphrey St. Francis                   4:17.40  1
 10 Mullen                                 4:19.70  1
 11 Exeter-Milligan                        4:21.50  2
 12 Ewing                                  4:21.90  1
 13 Wallace                                4:25.50  1
 14 Blue Hill                              4:26.20  1
 15 Bertrand                               4:26.90  1
 16 Leyton                                 4:47.10  1

Return to Index