State Track & Field Meet Participant Numbers by School
CLASS B BOYS

This page last updated May 12, 2017 at 4:17pm CDT. This page will be updated as corrections and changes are made.


Adams Central
Coach: Bill Carlin
#Name & Grade
1Nathaniel Kiolbasa (12)
2Ethan Lang (12)
3Landon Wright (12)

Alliance
Coach: Nate Lanik
#Name & Grade
4Bryant Wilson (12)

Arlington
Coach: Steven Gubbels
#Name & Grade
5Dylan Simpson (11)

Ashland-Greenwood
Coach: Ryan Thompson
#Name & Grade
6Brett Kitrell (12)
7Bryce Kitrell (9)

Aurora
Coach: Gordon Wilson
#Name & Grade
8Kody Bengtson (11)
9Cy Bullerman (10)
10Benjamin Johnson (12)
11Kaleb Moural (9)
12Cal Narber (11)
13Dalton Peters (12)
14Benjamin Springer (10)

Beatrice
Coach: Karen Schlueter
#Name & Grade
15Dillon Damme (11)
16Brayden Frerichs (11)
17Cameron Jurgens (11)
18Kyle Leners (12)
19Andrew Mahoney (9)
20Zachary Thies (11)

Bennington
Coach: Brandon Henkel
#Name & Grade
21Karson Gansebom (10)
22Caleb Lampe (10)
23Cody Liske (12)
24Wesley Matheny (11)
25Mason Van Brunt (11)

Bishop Neumann
Coach: Tim Rezac
#Name & Grade
26Peter Burke (12)
27Ryan Dailey (12)
28Sean Dailey (12)
29Luke Haberman (12)
30Reid Jurgensmeier (12)
31Taylen Pospisil (9)
32Jake Unger (10)
33Elijah Vedral (10)
34Noah Vedral (12)
35Cade Welsh (10)
36Evan Welsh (11)

Blair
Coach: Darren Harsin
#Name & Grade
37Adam Brehm (9)
38Tanner Hipnar (11)
39Grant Lammers (11)
40Samuel Lueders (9)
41Zachary Nannen (12)
42Quincy Nichols (10)
43Zachary Orton (11)
44Jarod Reed (11)
45Dalton Ryan (11)
46Alec Wick (12)
47Evan Wick (12)
48Patrick Wolff (11)

Boone Central/Newman Grove
Coach: Kris Pestel (Coop w/Newman Grove)
#Name & Grade
49Cody Nelson (11)
50Jessie Sullivan (11)
51Dalton Wagner (12)

Boys Town
Coach: Jesse Benda
#Name & Grade
52Dashawn Bates (11)
53Ky-mani Bell (12)
54Kevin Butler (10)
55Cordell Cade (12)
56Reed Davis (12)
57Tijah Davis (11)
58Larry Graham (11)
59Daveon Jones (11)
60Jason Landin (11)
61Elias Langdon Dusoe (12)
62Josh Reed (9)
63Jerrill Smith (11)

Broken Bow
Coach: Kurt Altig
#Name & Grade
64Grayson Garey (10)
65Clayton Glendy (12)
66Andrew Miller (12)
67Zane Raines (9)
68Dylan Reynolds (12)
69Hunter Smith (12)

Chadron
Coach: Clint Fernandez
#Name & Grade
70Marcus Fernandez (12)
71Dominic Nobiling (10)
72Brendinh Sayaloune (12)

Columbus Lakeview
Coach: Don Bentz
#Name & Grade
73Kaylob Kobza (10)
74Dakota Prorok (12)
75Conner Wurdeman (12)

Columbus Scotus
Coach: Merlin Lahm
#Name & Grade
76Chase Andresen (11)
77Nathan Donoghue (11)
78Nathan Hiemer (12)
79Cody Mroczek (12)
80Nathan Ostdiek (12)
81Elliott Thomazin (10)

Conestoga
Coach: Brady Bergmeyer
#Name & Grade
82Patrick Conner (11)
83Seth Greenfield (12)
84Mason Jensen (10)
85Tyler Martin (12)

Cozad
Coach: Scott Adkisson
#Name & Grade
86Cameron Griffis (12)

Crete
Coach: Jordan Cudney
#Name & Grade
87Rams Andindi (11)
88Leroy Chao (10)
89Darion De La Garza (12)
90Rhett Harms (12)
91Zachery Muff (11)
92Blake Sears (11)

Douglas County West
Coach: Dan Maline
#Name & Grade
93Spencer Hays (11)
94Jack Hodge (10)

Elkhorn
Coach: Kiley Gutschow
#Name & Grade
95Brayden Adams (11)
96Jorge Atayde (11)
97Aaron English (11)
98Reid Gates (12)
99Ben Groves (11)
100Alan Hagemann Jr. (11)
101Lamonee Jackman Jr (11)
102Justin Karstetter (11)
103Conor Penington (12)
104Trey Sachs (12)
105Colton Wergin (12)
106Corey Witt (10)

Fairbury
Coach: Derek Garfield
#Name & Grade
107Cayman DeBoer (11)
108Brent Hirsch (12)

Falls City
Coach: Cody Hawley
#Name & Grade
109Benjamin Bauman (12)
110Zayne Heckenlively (12)
111Koner Hogue (12)
112Rudy Vrtiska (11)

Fort Calhoun
Coach: Brad Hatcher
#Name & Grade
113Colton Folkers (11)
114Benjamin Haggar (10)
115Jacob Haggar (10)
116Zachary Marshall (10)
117Austin Ryan (12)

Gering
Coach: Randy Plummer
#Name & Grade
118Xavier Arellano (11)
119Wade Blue (11)
120Quinton Janecek (10)
121Kalen Krantz (12)
122Logan Moravec (10)
123Dylan Radzymski (12)
124Tory Rocheleau (11)
125Riley Schilz (10)
126Tanner Wengler (12)

Gordon-Rushville
Coach: Boone Bowker
#Name & Grade
127Korby Campbell (11)

Gothenburg
Coach: Steve Reeves
#Name & Grade
128Wyatt Hotz (10)
129Tyce Hruza (10)
130Patrick Hudson (11)

Gretna
Coach: Scott Swanson
#Name & Grade
131Brandon Abbott (11)
132Patrick Arnold (12)
133Noah Burghardt (11)
134Carson Combs (12)
135Andrew Correll (11)
136Dylan Ellis (12)
137Seth Haddix (11)
138Nathan Harmon (11)
139Michael Kathol (12)
140Bennett Lorenz (10)
141Jordan Lorenz (12)
142Roger Mendoza (10)
143Byron Moore (11)
144Nathanael Roberts (12)

Hastings
Coach: David Johnson
#Name & Grade
145Zane Bender (12)
146Kalim Dumas (10)
147Carlos Escontrias (10)
148Maxwell Hahn (12)
149Nicholas Lewis (11)
150Lukaas Simonson (11)
151Seth Simonson (11)

Holdrege
Coach: Jason Hale
#Name & Grade
152Zachary Hurlbert (11)
153Timothy Kaslon (12)
154Gavin Klein (11)
155Trevor Matousek (11)
156Tyler Peterson (10)
157Zachary Reed (9)
158Charles Weed (11)

Kearney Catholic
Coach: Justin Moore
#Name & Grade
159Emmett Black (10)
160Hunter Osentowski (12)

Lexington
Coach: Sam Jilka
#Name & Grade
161Yanni Vasquez-Garcia (9)
162Ajack Waikur (10)

McCook
Coach: Tom Sughroue
#Name & Grade
163Cameryn Berry (9)
164Seth Chancellor (12)
165Morgan Fawver (10)
166Darrell Gross (10)
167Isaac Hegwood (10)
168Steven Hinze (11)
169Joshua Huff (11)
170Corban Jernigan (9)
171Nolan Priebe (12)
172Zachariah Schlager (11)
173Samuel Smith (12)
174Bryceton Trew (12)
175Ethan Wilcox (11)

Milford
Coach: Marty Hingst
#Name & Grade
176Drake Burton (11)

Minden
Coach: Shawn Wheelock
#Name & Grade
177Jacob Chasek (12)
178Marshall Chasek (10)
179Grant Edgecombe (11)
180Lucas Lahr (10)
181Tysen McDowell (12)
182Chase Smith (12)
183Chase Villars (10)
184Justin Villars (12)
185Aidan Wheelock (10)

Mount Michael Benedictine
Coach: John Gathje
#Name & Grade
186Nick Carson (12)
187Mathew Mumby (12)

Nebraska City
Coach: Kaleb Walker
#Name & Grade
188Korby Lee (12)

Norris
Coach: Beau Heiss
#Name & Grade
189Austin Barber (12)
190Ashton Hausmann (9)
191Landon Kennedy (11)
192Tyler Knudsen (11)
193Dylan Lindstrom (12)
194Keaton Plautz (12)
195Travis Reed (12)
196Ethan Schmidt (9)
197Joshua Starr (12)
198Marcus Thimm (12)
199Zachary VanBrocklin (9)
200Parker Williams (12)
201Brody Zabel (12)

Northwest
Coach: Brandon Harrington
#Name & Grade
202Mitchell Fisher (12)
203Nelson King (10)
204Tanner Lierman (12)
205Jadyn Rodenbaugh (12)
206Riley Schliep (11)
207Payton Stein (11)
208Dalton Wicht (12)

O'Neill
Coach: Cole Hilker
#Name & Grade
209Corbin Dean (12)
210Kolby Dean (9)
211Jason Hahlbeck (12)
212Nathaniel Jennings (11)
213Wyatt Liewer (11)
214Alexander Thramer (11)

Ogallala
Coach: Shane Fruit
#Name & Grade
215Jakob Estrada (12)
216Logan Hammond (12)
217Jaco Henning (12)
218Jack Lindgren (11)
219Max Lindgren (12)
220Jordan Orr (11)
221Tannor Seibert (9)
222Jack Smith (12)
223Jeron Tuttle (10)

Omaha Gross Catholic
Coach: Joe Coil
#Name & Grade
224Beau Larsen (12)
225Benjamin Larsen (10)
226Jackson Larsen (11)
227Giovani Lopez (11)
228William Rice (10)

Omaha Skutt Catholic
Coach: Chris Gannon
#Name & Grade
229Jacob Christen (10)
230Ryan Harrel (12)
231Joe Heglin (12)
232Noah Hennessey (11)
233Brett Manternach (12)
234Cole Mingo (10)
235Kevin Rice (11)
236Jack Witcofski (10)

Ord
Coach: Derry Trampe
#Name & Grade
237Jordan Coufal (12)
238Kaden Dawe (12)
239Nathan Dugan (11)

Pierce
Coach: Tim Waldner
#Name & Grade
240Carson Oestreich (9)
241Walker Raabe (12)
242Devan Roth (10)
243Collin Tinker (11)
244Braydan Waldner (11)
245Kalvin Watts (10)

Platteview
Coach: Greg Gentile
#Name & Grade
246Brady Heiman (11)
247Garrett Kirwan (11)
248Josslyn Linse (11)
249Joshua McElwain (12)
250Zane Murphy (11)
251Jacob Nelson (10)
252Grant Polenz (11)

Plattsmouth
Coach: Chris Wiseman
#Name & Grade
253Christopher Casart (12)
254Cole Wagner (11)

Raymond Central
Coach: Dave Schnell
#Name & Grade
255Montgomery Mumm (12)

Scottsbluff
Coach: Shelby Aaberg
#Name & Grade
256Kishon Contreras (12)
257Isaac DeLosSantos (12)
258Jeremiah Delzer (10)
259Joshua Hergenreder (12)
260Conner McCracken (10)
261Turner Scow (10)

Seward
Coach: Brent Jackman
#Name & Grade
262Chase Berry (10)
263Dalton Berry (12)
264Davon Brees (9)

Sidney
Coach: John Ganser
#Name & Grade
265Christian Balandran (10)
266Benjamin Bashtovoi (9)
267William Castner (12)
268Coby Haas (11)
269Bret Jaggers (11)
270Alex Linneman (12)
271Mitchell Porter (11)
272Derek Robb (11)
273Jonathan Smith (11)
274Kaden Vowers (11)

Syracuse
Coach: Rick Nordhues
#Name & Grade
275Caleb Lefferdink (11)
276Mitchell McWilliams (12)

Wahoo
Coach: Chad Fox
#Name & Grade
277Corby Brigham (12)
278Jonathan Flight (12)
279Colin Grandgenett (12)
280Douglas Lamprecht (12)
281Samuel Lindgren (12)
282Aaron Redding (11)
283Ryan Volin (12)
284Bret Walker (11)
285Ryan Walker (12)

Waverly
Coach: Ken Adkisson
#Name & Grade
286Austin Gray (12)
287Chase Keller (12)
288Jakob Kemper (12)
289Camren Mitchell (10)
290Alexander Murray (10)
291Carter Prang (10)
292Dawson Schwarzenbach (12)
293Treyton Stovall (9)
294Trent Weatherwax (10)

Wayne
Coach: Dale Hochstein
#Name & Grade
295Grayson McBride (12)
296Nolan Reynolds (12)
297Cody Rogers (9)

West Point-Beemer
Coach: Craig Schmidt
#Name & Grade
298Jarod Ernesti (12)

York
Coach: Don Perry
#Name & Grade
299Mayson Conner (11)
300Masry Mapieu (11)
301Braxton Nunnenkamp (11)
302Luke Stuckey (11)