State Track & Field Meet Participant Numbers by School
CLASS C BOYS

This page last updated May 13, 2016 at 3:24pm CDT. This page will be updated as corrections and changes are made.


Ainsworth
Coach: Bryan Doke
#Name & Grade
1Benjamin Allen (12)
2Payton Allen (10)
3Hayes Chohon (12)
4Brady Delimont (12)
5Gage Delimont (9)
6Austin Harthoorn (12)
7Jayden Philben (12)
8Bronc Temple (10)

Amherst
Coach: Ron Evans
#Name & Grade
9Breyden Eckhout (12)

Aquinas Catholic
Coach: Ron Mimick
#Name & Grade
10Branden Daro (11)
11Elijah Frasher (10)
12Nolan Helgoth (12)
13Kenton Kobza (12)
14Conner Kranda (12)
15Andrew Lyons (9)
16Noah Pelan (12)
17Samuel Sisco (11)

Arcadia-Loup City
Coach: Paul Henry (Coop w/Arcadia)
#Name & Grade
18Nolan Baker (10)
19Zach Stieb (10)

Archbishop Bergan
Coach: TJ Folkers
#Name & Grade
20Cannon Arett (12)
21Logan Brandt (10)
22Nicholas Burger (10)
23Hunter Logemann (11)
24Austin Ottis (12)
25Brett Peitzmeier (12)
26Justin Rohloff (11)

Battle Creek
Coach: Andrew Carlson
#Name & Grade
27Walker Barnes (12)
28Dawson Bowers (11)
29Wyatt Hamer (11)
30Weston Johnson (10)
31Stone Kraft (10)
32Kobe Lade (12)
33Mason Mettler (12)
34Jared Reed (12)
35Garret Ruge (11)
36Caleb Zohner (11)

Bayard
Coach: Zachary Nesbitt
#Name & Grade
37Bryce Burry (10)
38Joseph Ferrero (11)
39Jacob Hoff (12)
40Mitchell McKibbin (10)

Bishop Neumann
Coach: Tim Rezac
#Name & Grade
41Peter Burke (11)
42Sean Dailey (11)
43Jordan Fujan (12)
44Luke Haberman (11)
45Reid Jurgensmeier (11)
46Trevin Rezac (11)
47Benjamin Simons (12)
48Jaxon Simons (11)
49Noah Vedral (11)

Bridgeport
Coach: Jackie Rahmig
#Name & Grade
50Jerrod Fedorchik (11)
51Declan Jeffries (10)
52Jack Linders (10)
53Isaias Mancias (12)
54Andrew Nelson (12)
55Connor Wiggins (11)

Burwell
Coach: Alan Boucher
#Name & Grade
56Waylan David (10)
57Lane Helgoth (12)
58Bode Jensen (9)

Centennial
Coach: Robert Johansen
#Name & Grade
59Brady Fehlhafer (12)
60Reece Foreman (9)
61Heath Haberman (10)
62Jackson Hirschfeld (9)
63Christopher Medow (9)
64Preston Stuhr (11)

Centura
Coach: Geoff Cyboron
#Name & Grade
65Travis Holcomb (12)
66William Packer (10)

Chase County
Coach: Carl Zuege
#Name & Grade
67Hunter Bartels (11)
68Destyn Milner (12)
69Dakota Wallin (11)
70Cody Williams (11)

Clarkson/Leigh
Coach: Lee Schneider (Coop w/Leigh)
#Name & Grade
71Bradley Bunner (11)
72Dominik Harper (12)

Clearwater-Orchard
Coach: Shannon Schumacher
#Name & Grade
73Jagger Smith (12)

Conestoga
Coach: Brady Bergmeyer/Brandon Skocz
#Name & Grade
74Seth Greenfield (11)
75Jacob Herz (12)

Creighton
Coach: Ryon Nilson
#Name & Grade
76Colten Adams (11)
77Brook Baller (12)
78Zachary Hazen (11)
79Eli Kliment (12)
80Noah Lilly (10)
81Sam Morrill (11)

Crofton
Coach: Rod Hegge
#Name & Grade
82Kaleb Johnson (11)

Cross County
Coach: Ty Twarling
#Name & Grade
83Jacob Burke (11)
84Alex Dubas (11)
85Aaron Giannou (12)
86Tanner Lamoree (11)
87Brady Langemeier (12)
88Hunter Miller (11)
89Aaron Tidyman (11)

Doniphan-Trumbull
Coach: Adam Pfeifer
#Name & Grade
90Braden Schuppan (12)

Dundy County-Stratton
Coach: Scott Lambley
#Name & Grade
91Noah Kerchal (11)
92Phalen Sanford (10)

East Butler
Coach: Dale Nielsen
#Name & Grade
93Skyler Ratkovec (12)

Elgin Public/Pope John
Coach: Wes Prater (Coop w/Pope John)
#Name & Grade
94Dylan Behnk (12)
95Austin Meis (12)
96Ryan Pelster (12)

Elmwood-Murdock
Coach: Monte Frerichs
#Name & Grade
97Zachary Dwyer (12)
98Thomas Hynes (10)
99Caleb Marlatt (10)

Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)
Coach: Alan Gottula
#Name & Grade
100James Bensen (11)
101Spencer Burcham (9)
102Nathan Carrender (10)
103Lorenzo Duenas (12)
104Braden Peters (11)
105Devin Soll (12)
106Joshua Springer (12)
107Jared Tyrrell (10)

Fillmore Central
Coach: Adam Verhage
#Name & Grade
108Heath Boman (12)
109Ethan DeLong (12)
110Leyton Hopken (12)
111Christian Lovan (10)
112Nathan Rasmussen (12)
113Chandler Schelkopf (10)
114Joshua Taylor (11)
115Noah Temme (12)

Freeman
Coach: Jim McLaughlin
#Name & Grade
116Everett Bloom (12)
117Lane Cacek (10)
118Tavish Hestermann (11)
119Blake Kastanek (10)
120Erik Rockberg (12)
121Joey Salazar (12)
122Seth Weber (11)

Gibbon
Coach: Scott Rasmussen
#Name & Grade
123Tommy Costello (12)
124Osmin Rodriguez (12)
125Jesse Walker (12)

Grand Island Central Catholic
Coach: Keith Kester
#Name & Grade
126Wyatt Gleason (11)
127Benjamin Reilly (9)
128Luke Wemhoff (10)

Guardian Angels Central Catholic
Coach: Matthew Schlaebitz
#Name & Grade
129Nathan Bracht (12)
130Tanner Hass (12)

Hartington Cedar Catholic
Coach: Chad Cattau
#Name & Grade
131Easton Joachimsen (11)
132Noah Noecker (12)
133Jay Reifenrath (12)
134Seth Wiebelhaus (10)

Hartington-Newcastle
Coach: Blair Kalin
#Name & Grade
135Jared Fuelberth (12)
136Dayne Morten (11)
137Brian Santiago (10)
138Andy Schmidt (11)
139Cole Schmidt (10)
140Devren Sudbeck (12)

Hastings St. Cecilia
Coach: Spencer Zysset
#Name & Grade
141Hunter Fischer (12)
142Aaron Gonzalez (12)
143Christopher Le (12)
144David Nguyen (12)
145Alexis Sauceda (10)
146Ansel Uerling (12)
147Justin Vrooman (10)
148Michael Walz (12)

Hershey
Coach: Ryan Smith
#Name & Grade
149Easton Clark (10)
150Josiah Connell (12)
151Jaydn Foster (12)
152Elias Huebner (9)
153Monte McNeil (11)
154McKade Smith (10)

Howells-Dodge
Coach: Neil VanLengen
#Name & Grade
155Jordon Brichacek (10)
156Gavin Hays (12)
157Tyler Polacek (12)
158Luke Renter (12)

Humphrey/Lindsay Holy Family
Coach: Joe Hesse (Coop w/Lindsay Holy Family)
#Name & Grade
159Kenny Osten (11)

Johnson County Central
Coach: Dustin Buggi
#Name & Grade
160Omri Oliver (12)
161Samuel Saldivar (11)

Kimball
Coach: Gene Mohr
#Name & Grade
162Brandon Barker (11)
163Trent Rutledge (12)
164Jaden Withrow (11)

Laurel-Concord-Coleridge
Coach: Shannon Benson
#Name & Grade
165Nolan Casey (12)
166Aaron Haahr (12)
167Malik Knox (12)

Lincoln Christian
Coach: Kurt Earl
#Name & Grade
168Caleb Buresh (11)
169Caleb Canfield (9)
170Trent Lockard (9)
171Jared Teckmeyer (11)

Lincoln Lutheran
Coach: Sue Ziegler
#Name & Grade
172Logan Kreizel (10)

Logan View
Coach: Joe Foust
#Name & Grade
173Max Christensen (11)

Louisville
Coach: Chase Rasby
#Name & Grade
174Brady Geise (9)
175Joshua Gray (11)
176Hunter Klein (10)
177Brock Milius (11)
178Wrenn Senser (12)
179Nicholas Snodgrass (12)
180Daniel Stohlmann (12)
181Spencer Warner (10)
182Cade Wolcott (12)

Lutheran High Northeast
Coach: Greg Rathke
#Name & Grade
183Ryan Brand (12)
184Logan Bussey (11)
185Phillip Kirby (12)
186Kale Kucera (12)

Madison
Coach: Patrick Kratochvil
#Name & Grade
187Jesus Arellano (12)
188Jose Arellano (12)

Malcolm
Coach: Dustin Tobey
#Name & Grade
189Devyn Beekman (9)
190Timothy Dishman (11)
191Dalton Engelbart (12)
192Wyatt Loga (9)
193Dylan McKee (11)
194Dustin Monroe (12)

Mitchell
Coach: Michelle Peters
#Name & Grade
195Colby Eberspecher (12)
196Drake Gilliland (10)
197Drew Gilliland (12)
198Abraham Hernandez (10)
199Christian Perez (11)
200Christopher Ruiz (10)
201Chase Watson (12)

Nebraska Christian
Coach: Carl Ostrand
#Name & Grade
202Jeremiah Ebel (11)
203Logan Faeh (12)
204Nolan Kohmetscher (12)
205Cameron Langemeier (12)
206Brennan Nokelby (10)
207Dillon Rose (12)
208Andrew Winsterman (11)

Neligh-Oakdale
Coach: Rick Eickholt
#Name & Grade
209Grant White (11)

North Bend Central
Coach: Jeff Voss
#Name & Grade
210Matthew Ortmeier (11)
211Jack Post (11)

North Platte St. Patrick's
Coach: Brad Braithwait
#Name & Grade
212Bryce Byrn (12)
213Matthew Ferguson (12)
214Garrett Foust (11)
215Lane Knisley (11)
216Chase Ochs (11)
217James Schroll (10)
218Gabriel Vyzourek (11)
219Gary White III (10)

Oakland-Craig
Coach: Mike Selk
#Name & Grade
220Zachary Ahrens (11)
221Joshua Dixon (11)
222Robert Gatewood (12)
223Cody Mace (12)
224Robert Mayberry (9)
225Jefferson McNeill (9)
226Camden Pearson (10)
227Evan Reinert (10)
228Halston Smith (11)
229Carter Thiele (11)
230Conner Thiele (12)
231Benjamin Ward (11)

Ord
Coach: Derry Trampe
#Name & Grade
232Clark Bredthauer (11)
233Garrett Bundy (10)
234Jordan Coufal (11)
235Kaden Dawe (11)
236Trevin Kruml (10)
237Reggie McKenney (10)
238Ethan Thomsen (11)

Palmyra
Coach: Ron Wergin
#Name & Grade
239Curtis Peterson (11)

Pawnee City
Coach: Alan Strong
#Name & Grade
240Andrew Davis (10)
241Ted Gyhra (12)
242Cory Kettelhake (12)
243Braden Kobza (9)
244Alex Menninga (12)

Perkins County
Coach: Shayne Hite
#Name & Grade
245Charles Johnson (10)
246Tristen Kennicutt (12)
247Mitchell Sestak (12)
248Domonic Wendell (9)
249Bryce Wilson (11)

Ponca
Coach: Troy Evans
#Name & Grade
250Hunter Schweers (11)
251Derrek Touney (11)
252Dalton Tremayne (10)

Ravenna
Coach: Tony Schirmer
#Name & Grade
253Joshua Bauer (10)
254Kade Lockhorn (10)

Raymond Central
Coach: Dave Schnell
#Name & Grade
255Justen Hall (12)
256Jack Hornung (11)
257Jack Niemann (11)

Sandy Creek
Coach: Lue Graesser
#Name & Grade
258Trace Gordanier (12)
259Corbin Hansen (12)
260Grant Schiermeyer (12)
261Brook Svoboda (12)

Shelby-Rising City
Coach: Terry Chadek
#Name & Grade
262Mason Schleis (9)

Southern
Coach: Kane Hookstra/Mike Ringen
#Name & Grade
263Jalan Fields (12)
264Zackary Taylor (12)

St. Paul
Coach: Matt Koehn-Fairbanks
#Name & Grade
265Miles Griffith (11)

Stanton
Coach: David Ernesti
#Name & Grade
266Henry Bohac (11)
267Trevor Doffin (11)
268Trevor Doffin (11)
269Trey Erbst (11)
270Cade Goger (9)
271Blake Huisman (12)
272Blake Huisman (12)
273Myles Nickolite (11)
274Myles Nickolite (11)

Superior
Coach: Carla Hoins
#Name & Grade
275Garrett Caldwell (11)

Sutherland
Coach: Jessica Saner
#Name & Grade
276Garrett Elfeldt (10)
277Robert III Rongisch (12)
278Blake Scott (11)

Sutton
Coach: Chad Wiseman
#Name & Grade
279Kyle Baumert (9)
280Garrett Clark (12)
281Seth George (9)
282Alex Griess (11)
283Nathan Hohensee (10)

Tekamah-Herman
Coach: Stan Mencke
#Name & Grade
284Mack Braniff (10)

Thayer Central
Coach: Bryan Solomon
#Name & Grade
285Jadyn Dightman (12)
286Aubrey Fangmeier (10)
287Evan Fuglestad (11)
288Zachary Koss (9)
289Connor Mumm (11)
290Timothy Schulte (10)
291Simon Wiedel (12)

Tri County
Coach: Kelly Smith
#Name & Grade
292Colby Ensz (11)
293Shane Jiskra (12)
294Creighton Niemeyer (9)
295Houston Parker (12)
296Cooper Smith (10)
297Trevin Williams (10)

Twin River
Coach: Mindy Swanson
#Name & Grade
298Beau Wattier (11)

Wakefield
Coach: Mike Hassler
#Name & Grade
299Dylan Hurlbert (12)

Walthill
Coach: Joe Stark
#Name & Grade
300Orion Lamotte (12)
301Kobe Moniz (10)

West Holt
Coach: Jeff Kraus
#Name & Grade
302Breydon Mlady (11)

Wilber-Clatonia
Coach: Lynn Jurgens
#Name & Grade
303Cooper Bates (10)
304Riley Homolka (11)
305Joseph Kubicek (10)
306Connor O'Toole (12)
307Matthew Petracek (12)
308Michael Pulliam (9)
309Tanner Sand (11)

Winnebago
Coach: Adam James
#Name & Grade
310Drake Gorrin (11)
311Jaric Littlegeorge (10)

Wisner-Pilger
Coach: Jake Nelson
#Name & Grade
312Alexander Ausdemore (11)
313Keegan Ruskamp (10)
314Riley Ruskamp (12)
315Cooper Von Seggern (11)
316Jacob Von Seggern (12)

Yutan
Coach: Lyle Mead
#Name & Grade
317Mason Timm (10)