This page last updated - 5/22/2008 8:37:15 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 22' 2-3/4", Jesse Carr, Ainsworth,12
2nd, 21' 10-1/2", Seth Wiedel, Thayer Central,10
3rd, 21' 9", Randon McKain, Sutherland,10
4th, 21' 8-3/4", Parker Adams, Omaha Christian Academy,10
5th, 21' 6-1/2", Kellen Goertzen, Heartland,12
6th, 21' 6-1/2", Jordan Makovicka, East Butler,12
7th, 20' 11-1/4", Mychael McClure, Wisner-Pilger,12
8th, 20' 8-3/4", Ryan Renz, Superior,11
20' 5-1/2", Patrick Campbell, Stanton,11
20' 3-3/4", Darren Forbes, Plainview,11
20' 3-1/4", Zach Bakke, Hartington,11
20' 2", Rony Sieperda, Chase County,12
20' 1-1/2", Keaton Prochaska, David City,12
20' 0-1/2", Kyle Kramer, Hartington Cedar Catholic,11
20' 0-1/4", Brent Moravec, Grand Island Central Catholic,12
19' 7-1/4", Jordan Smith, Loup City,10
19' 7-1/4", Kelan Buhr, Doniphan-Trumbull,12
19' 6-3/4", Gregory Stevens, Lourdes Central Catholic,11
19' 3-3/4", Joe Manley, Lincoln Christian,12
19' 3-1/4", Bryan Clay, Bayard,11
19' 2", Spencer Jobman, Bayard,9
19' 1-1/2", Jesse Abbott, Louisville,11
1st, 52' 3-3/4", Jeff Pokorny, Howells,12
2nd, 52' 1-1/2", Jon Steager, East Butler,11
3rd, 51' 2-3/4", Brent Schlote, Battle Creek,10
4th, 50' 7", Justin Swedburg, Axtell,12
5th, 50' 6-1/2", Kyle Glidden, Dundy County-Stratton,12
6th, 50' 1", Seung-Hoon Choi, Lincoln Christian,12
7th, 49' 8-1/4", Derek Rodine, High Plains Community,12
8th, 49' 4", Tyler Salmon, Fillmore Central,11
48' 1", Zack Haas, West Holt,12
46' 9-1/2", Tyler Johnson, Louisville,12
46' 8-1/2", Kelly Zimmerman, Grand Island Central Catholic,11
46' 7", Justin Schram, Louisville,12
46' 7", Ezra Schantz, Laurel-Concord,10
45' 11-1/2", Kaleb Henry, Loup City,11
45' 9-3/4", DJ Rison, Southern Valley,11
45' 9", Kyle Hagaman, Palmyra,12
45' 3-3/4", Kyle Jensen, Wisner-Pilger,11
45' 3-1/2", Matthew Peitz, Crofton,11
45' 2-3/4", Alex Sharp, Chase County,11
45' 2", Tony Hoops, Deshler,12
44' 2-3/4", Todd Wilson, Morrill,12
42' 4-3/4", Bryant Miller, Bayard,11
1st, 45' 7", Seth Wiedel, Thayer Central,10
2nd, 44' 6-1/2", Randon McKain, Sutherland,10
3rd, 43' 10-3/4", Jordan Smith, Loup City,10
4th, 43' 6-1/4", Gregory Stevens, Lourdes Central Catholic,11
5th, 43' 6", Isaac Moore, Cross County,11
6th, 43' 2-3/4", Ethan Bauer, North Bend Central,11
7th, 43' 1", Matt Osborne, West Holt,11
8th, 42' 10", Mychael McClure, Wisner-Pilger,12
42' 9", Jesse Koenig, Tri County,11
42' 7-1/4", Kelan Buhr, Doniphan-Trumbull,12
42' 7-1/4", Sam Bolton, Grand Island Central Catholic,12
42' 7", Brian Hubbert, Elm Creek,11
41' 7-1/4", Daniel Blackwood, Lincoln Christian,9
41' 2-3/4", Mark Funk, Neligh-Oakdale,12
41' 1-3/4", Zachary Paulman, Sutherland,11
41' 0", Travis Toepfer, Blue Hill,12
40' 11-1/4", Tyler Long, Louisville,12
40' 7-3/4", Kyle Kramer, Hartington Cedar Catholic,11
39' 11-3/4", Jack Douglas, Weeping Water,11
39' 8-1/4", Tyler Faltys, Howells,11
39' 4", Tim Kinoshita, Creek Valley,12
38' 2", Ross Kastrup, Laurel-Concord,11
37' 9-3/4", Nels Anderson, Creek Valley,10
1st, 6' 6", Tim Rennau, Wood River,12
2nd, 6' 6", Jesse Carr, Ainsworth,12
3rd, 6' 6", Jared Curry, Ponca,10
4th, 6' 5", Jesse Abbott, Louisville,11
5th, 6' 4", Delayne Bohac, East Butler,12
Tie 6th, 6' 2", Travis Hand, Doniphan-Trumbull,12
Tie 6th, 6' 2", Matthew Voichahoske, Fullerton,12
Tie 6th, 6' 2", Brandon Faimon, Blue Hill,12
6' 2", Lucas Kasson, Amherst,10
6' 2", Zach Rosenboom, Oakland-Craig,12
6' 2", Tyler Gooch, Howells,12
6' 2", Clinton Watson, Wilber-Clatonia,11
6' 2", Dustin Feller, Yutan,12
6' 0", Kyle Kramer, Hartington Cedar Catholic,11
6' 0", Steve Jones, North Platte St. Patrick's,11
6' 0", Daniel Blackwood, Lincoln Christian,9
5' 10", Justin Kerkman, Wisner-Pilger,10
5' 10", Gregory Stevens, Lourdes Central Catholic,11
5' 10", Nate Moore, Friend,12
1st, 163' 4", Kaleb Henry, Loup City,11
2nd, 150' 10", Tyler Johnson, Louisville,12
3rd, 149' 2", Ryan Martin, Elm Creek,12
4th, 145' 10", Jeff Pokorny, Howells,12
5th, 144' 8", Kyle Glidden, Dundy County-Stratton,12
6th, 144' 0", Ezra Schantz, Laurel-Concord,10
7th, 134' 9", Jason Warnick-Shepard, Creek Valley,11
8th, 133' 0", Jon Steager, East Butler,11
132' 10", Trenton Ockinga, Blue Hill,11
132' 4", Alexander Schulz, Wisner-Pilger,11
131' 10", Marcus Bender, High Plains Community,12
129' 6", Lance Buss, Tri County,11
127' 10", Ben Jones, Perkins County,12
125' 8", Connor Doyle, Ainsworth,12
122' 2", Matthew Beccard, Lourdes Central Catholic,12
121' 5", Robert Meyer, Louisville,12
120' 8", Kyle Hagaman, Palmyra,12
119' 11", Kyle Schultz, Superior,11
119' 7", Justin Uecker, Lutheran High Northeast,11
117' 7", Weston Foxhoven, Crofton,10
115' 11", Jonathan Baldwin, Wilber-Clatonia,11
112' 6", David Roes, Hemingford,12
1st, 14' 6", Micah Pomplun, Kearney Catholic,12
2nd, 14' 2", Jacob Holmquist, Burwell,11
3rd, 13' 10", Jacob Wall, Perkins County,12
4th, 13' 10", Justin Fiala, Aquinas Catholic,12
5th, 13' 0", Taylor McTavish, Wood River,11
6th, 13' 0", Steven Sander, Dundy County-Stratton,11
Tie 7th, 13' 0", Chase Chrisman, Heartland,11
Tie 7th, 13' 0", Logan Lukow, Kenesaw,12
12' 6", Kevin Barnard, Chase County,12
12' 6", Ryan Meyer, Malcolm,11
12' 6", Kristopher Mayer, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
12' 6", Caleb Hoyt, Ainsworth,11
12' 0", Drew Hines, North Bend Central,11
12' 0", Josh Meaike, Wisner-Pilger,10
12' 0", James Droescher, Oakland-Craig,12
12' 0", Brandon Sharp-Haun, Kimball,12
12' 0", Ethan Dake, Southern Valley,10
12' 0", Scot Donner, Crofton,12
11' 6", Destry Kenning, Thayer Central,12
1st, 8:10.85, Wakefield
Joel Nixon, 12, Nicholas Curnyn, 12, Colby Henderson, 12, Tyler Bodlak, 10
2nd, 8:15.66, Cambridge
Terry Mowry, 11, Cletus Macke, 11, Hayden Ekberg, 10, Drew Cramer, 12
3rd, 8:18.21, Yutan
Daniel Happel, 12, Kyle Schimenti, 12, Nicolas Anderson, 12, Devin Love, 12
4th, 8:22.61, Burwell
Derek Snyder, 11, Brian Bird, 10, Dillon Dexter, 9, Cameron Gross, 12
5th, 8:28.63, Dundy County-Stratton
Jared Shillington, 12, Shawn Bernard, 12, Trevor Confer, 11, Brandon Shirkey, 12
6th, 8:28.84, Ainsworth
Lane Carr, 12, Adam Ford, 12, Kyle Klammer, 12, Whitten Hoover, 12
7th, 8:28.85, Wisner-Pilger
Jesse Meaike, 11, Nathan Recker, 11, Scott Mendlik, 12, Christopher Biermann, 11
8th, 8:32.87, Fullerton
Tom Malander, 11, Ryan Larsen, 10, Jeremiah Wetovick, 12, Bradley Wetovick, 11
8:36.85, Sutherland
8:37.71, Tri County
8:38.03, Cross County
8:38.48, Axtell
8:38.64, Kearney Catholic
8:38.73, Ravenna
8:44.12, Kimball
8:50.14, Lincoln Lutheran
1st, 9:57.03, Jens Scholl, Deshler,12
2nd, 10:05.28, Nicholas Kizzire, Bayard,12
3rd, 10:10.67, Brandon Shirkey, Dundy County-Stratton,12
4th, 10:10.71, Tyler Bodlak, Wakefield,10
5th, 10:11.36, Brady Firley, Deshler,11
6th, 10:17.53, Jared Shillington, Dundy County-Stratton,12
7th, 10:18.94, Dallas Lemmers, Louisville,10
8th, 10:20.09, Logan Williams, Lincoln Christian,11
10:31.75, Bryan Mejstrik, Howells,11
10:32.54, Jose Rodriguez, Wood River,9
10:41.60, Timothy Schmit, Randolph,10
10:47.61, Tyler Talbott, Chase County,9
10:54.88, Robert Brown Jr., Lincoln Lutheran,12
10:55.40, Arlynn Knudsen, Stanton,12
10:56.70, Nicolas Anderson, Yutan,12
11:01.59, Adam Ford, Ainsworth,12
11:01.70, Tucker Lammers, Hartington Cedar Catholic,11
11:03.92, Steele Erickson, Franklin,12
11:10.40, Jared Hass, Superior,10
11:26.92, Steven Yockey, Gibbon,12
11:33.00, Nathan Faulkner, Morrill,11
12:33.56, Jesse Lacey, North Bend Central,9
DNF , Heath Leitz, Cross County,11
DNF , Dillon Dexter, Burwell,9
Section Results
Section #1
2:00.85, Colby Henderson, Wakefield,12
2:01.03, Jesse Meaike, Wisner-Pilger,11
2:01.65, Jacob Gipson, Lincoln Christian,11
2:02.66, Terry Mowry, Cambridge,12
2:02.94, Nicholas Kizzire, Bayard,12
2:03.14, Mark Mietus, Kimball,11
2:03.96, Brady Benson, Axtell,12
2:05.12, Daniel Meradith, Cross County,12
2:06.28, Patrick Berger, Blue Hill,12
2:06.80, Alex Hines, North Bend Central,12
2:09.89, Thomas Hall, Palmyra,11
Section #2
1:57.32, Jens Scholl, Deshler,12
1:59.10, Christopher Biermann, Wisner-Pilger,11
2:00.54, Derek Snyder, Burwell,11
2:01.07, Drew Cramer, Cambridge,12
2:02.09, Lane Carr, Ainsworth,12
2:03.07, Luke Borst, Randolph,12
2:03.72, Matthew Collins, Tri County,10
2:04.08, Devin Love, Yutan,12
2:05.22, Nico Lemmers, Louisville,12
2:05.63, Jordan Uldrich, Fillmore Central,12
2:05.74, William Trumler, Centura,12
2:06.71, Taylor Wissel, Elm Creek,12
Final Results
1st, 1:57.32, Jens Scholl, Deshler,12
2nd, 1:59.10, Christopher Biermann, Wisner-Pilger,11
3rd, 2:00.54, Derek Snyder, Burwell,11
4th, 2:00.85, Colby Henderson, Wakefield,12
5th, 2:01.03, Jesse Meaike, Wisner-Pilger,11
6th, 2:01.07, Drew Cramer, Cambridge,12
7th, 2:01.65, Jacob Gipson, Lincoln Christian,11
8th, 2:02.09, Lane Carr, Ainsworth,12
2:02.66, Terry Mowry, Cambridge,12
2:02.94, Nicholas Kizzire, Bayard,12
2:03.07, Luke Borst, Randolph,12
2:03.14, Mark Mietus, Kimball,11
2:03.72, Matthew Collins, Tri County,10
2:03.96, Brady Benson, Axtell,12
2:04.08, Devin Love, Yutan,12
2:05.12, Daniel Meradith, Cross County,12
2:05.22, Nico Lemmers, Louisville,12
2:05.63, Jordan Uldrich, Fillmore Central,12
2:05.74, William Trumler, Centura,12
2:06.28, Patrick Berger, Blue Hill,12
2:06.71, Taylor Wissel, Elm Creek,12
2:06.80, Alex Hines, North Bend Central,12
2:09.89, Thomas Hall, Palmyra,11
Section Results
Section #1
45.15, Morrill
45.32, Tri County
45.42, Franklin
45.52, Howells
45.96, Weeping Water
45.98, Aquinas Catholic
46.47, Neligh-Oakdale
DNF , Elm Creek
Section #2
43.66, Thayer Central
44.40, Ravenna
44.45, Doniphan-Trumbull
44.46, Perkins County
44.62, Randolph
45.29, Laurel-Concord
45.40, East Butler
DNF , Lincoln Christian
Final Results
1st, 43.66, Thayer Central
Destry Kenning, 12, Trevor Wit, 11, Seth Wiedel, 10, Brian Itzen, 12
2nd, 44.40, Ravenna
Joshua Crowell, 10, Aaron Habe, 12, Matthew Dobish, 12, Joshua Deines, 12
3rd, 44.45, Doniphan-Trumbull
Ryan Fjeldheim, 12, Travis Hand, 12, Kelan Buhr, 12, David Hurst, 12
4th, 44.46, Perkins County
Josh Wall, 12, Jacob Wall, 12, Curt Softley, 12, Timothy Burge, 12
5th, 44.62, Randolph
Doug Rethwisch, 12, Jon Patent, 11, Jerad Gubbels, 11, Blake Rethwisch, 11
6th, 45.15, Morrill
Chris Cox, 11, Scott Sides, 12, Nicholas Cooley, 12, Jacob Gonzales, 12
7th, 45.29, Laurel-Concord
Justin Hart, 11, Nathan Burns, 11, Johnny Saunders, 10, Tyler Petersen, 12
8th, 45.32, Tri County
Sydney Shepler, 12, Dillon Wheelock, 10, Joseph Smith, 12, Austin Zimmerman, 12
45.40, East Butler
45.42, Franklin
45.52, Howells
45.96, Weeping Water
45.98, Aquinas Catholic
46.47, Neligh-Oakdale
DNF , Elm Creek
DNF , Lincoln Christian
Heat 1
1st, 14.76,
Brent Moravec, Grand Island Central Catholic, 12
2nd, 15.06,
Alex Heng, Lourdes Central Catholic, 12
3rd, 15.31,
Jacob Holmquist, Burwell, 11
4th, 15.43,
Derek Foster, Elm Creek, 10
5th, 15.71,
Arik Diediker, Laurel-Concord, 11
6th, 16.78,
Zachary Paulman, Sutherland, 11
7th, 16.88,
Corbin Hamernik, Clarkson, 12
8th, 17.01,
Jesse Carr, Ainsworth, 12
Heat 2
1st, 15.29,
Matt Osborne, West Holt, 11
2nd, 15.38,
Colby Dolezal, North Bend Central, 12
3rd, 15.54,
Austin Zimmerman, Tri County, 12
4th, 15.68,
Nathan Rogers, Centura, 12
5th, 15.75,
Cassius Dinkel, Wisner-Pilger, 10
6th, 16.71,
Trenton Shrader, Elmwood-Murdock, 12
7th, 16.74,
Ethan Kahrs, Franklin, 12
8th, 17.27,
Travis Albrecht, Emerson-Hubbard, 11
Heat 3
1st, 15.16,
Joey DiGiacomo, Yutan, 12
2nd, 15.18,
Nicholas Cooley, Morrill, 12
3rd, 15.89,
Matthew Justus, Lincoln Lutheran, 12
4th, 16.06,
Brandon Faimon, Blue Hill, 12
5th, 16.25,
Colin Sinn, Thayer Central, 12
6th, 16.29,
Trevor Roenfeldt, Chase County, 12
7th, 16.39,
Marcus Bender, High Plains Community, 12
8th, 17.07,
Samuel Zitterkopf, Bayard, 12
1st, 15.14, Joey DiGiacomo, Yutan,12
2nd, 15.15, Nicholas Cooley, Morrill,12
3rd, 15.18, Jacob Holmquist, Burwell,11
4th, 15.36, Alex Heng, Lourdes Central Catholic,12
5th, 15.40, Derek Foster, Elm Creek,10
6th, 15.83, Colby Dolezal, North Bend Central,12
7th, 15.90, Brent Moravec, Grand Island Central Catholic,12
8th, 16.98, Matt Osborne, West Holt,11
Heat 1
1st, 11.24,
Jase Dean, Bridgeport, 12
2nd, 11.41,
Kellen Goertzen, Heartland, 12
3rd, 11.50,
Tyler Gooch, Howells, 12
4th, 11.55,
Derek Dohmen, Creighton, 11
5th, 11.59,
Timothy Burge, Perkins County, 12
6th, 11.67,
Deron Jakub, East Butler, 12
7th, 11.79,
Kurtis Fritson, Franklin, 12
Heat 2
1st, 11.43,
Brent Moravec, Grand Island Central Catholic, 12
2nd, 11.44,
Lance Shifflet, Cambridge, 12
3rd, 11.51,
Zack Haas, West Holt, 12
4th, 11.52,
Jacob Gonzales, Morrill, 12
5th, 11.62,
Jacob Johnson, Franklin, 11
6th, 11.78,
Zach Bakke, Hartington, 11
DNF ,
Micah Pomplun, Kearney Catholic, 12
Heat 3
1st, 11.32,
Andrew Hamann, Lincoln Lutheran, 12
2nd, 11.56,
Blake Rethwisch, Randolph, 11
3rd, 11.57,
Dylan Heinke, Douglas County West, 12
4th, 11.59,
Parker Moore, Lincoln Christian, 12
5th, 11.60,
Zachary Gewinner, Weeping Water, 11
6th, 11.78,
Brian Itzen, Thayer Central, 12
7th, 11.83,
Drew Wagner, Madison, 11
8th, 11.86,
Robert Klingsporn, High Plains Community, 11
1st, 11.34, Andrew Hamann, Lincoln Lutheran,12
2nd, 11.40, Jase Dean, Bridgeport,12
3rd, 11.43, Brent Moravec, Grand Island Central Catholic,12
4th, 11.61, Lance Shifflet, Cambridge,12
5th, 11.62, Zack Haas, West Holt,12
6th, 11.71, Tyler Gooch, Howells,12
7th, 11.72, Jacob Gonzales, Morrill,12
8th, 12.40, Kellen Goertzen, Heartland,12
Heat 1
1st, 49.95,
Jase Dean, Bridgeport, 12
2nd, 50.59,
Nathan Buresh, Lincoln Christian, 12
3rd, 51.04,
Christopher Biermann, Wisner-Pilger, 11
4th, 51.69,
David Hurst, Doniphan-Trumbull, 12
5th, 52.65,
Tyler Petersen, Laurel-Concord, 12
6th, 52.85,
Nathan Borowski, Perkins County, 12
7th, 53.48,
Parker Theisen, West Holt, 12
8th, 53.92,
Devin Love, Yutan, 12
Heat 2
1st, 50.83,
Joel Nixon, Wakefield, 12
2nd, 51.03,
Kurtis Fritson, Franklin, 12
3rd, 51.37,
Dylan Heinke, Douglas County West, 12
4th, 51.42,
Jens Scholl, Deshler, 12
5th, 51.99,
Dustin Jasnoch, Garden County, 11
6th, 52.35,
Paul McCawley, Aquinas Catholic, 12
7th, 52.72,
Jason Mammen, Wilber-Clatonia, 11
8th, 53.63,
Chase Chrisman, Heartland, 11
Heat 3
1st, 50.69,
Andrew Hamann, Lincoln Lutheran, 12
2nd, 51.30,
Josh Wall, Perkins County, 12
3rd, 51.99,
Cooper Wissing, Wood River, 9
4th, 52.21,
Derek Foster, Elm Creek, 10
5th, 52.33,
Nathan Burns, Laurel-Concord, 11
6th, 52.88,
Tyler Thurlow, West Holt, 10
7th, 53.44,
Drew Hines, North Bend Central, 11
8th, 54.46,
Jesse Pfeifer, Madison, 10
1st, 49.42, Andrew Hamann, Lincoln Lutheran,12
2nd, 49.51, Jase Dean, Bridgeport,12
3rd, 50.73, Joel Nixon, Wakefield,12
4th, 50.86, Josh Wall, Perkins County,12
5th, 51.55, Kurtis Fritson, Franklin,12
6th, 51.68, Christopher Biermann, Wisner-Pilger,11
7th, 51.87, Nathan Buresh, Lincoln Christian,12
8th, 53.62, Dylan Heinke, Douglas County West,12
1st, 4:33.23, Jens Scholl, Deshler,12
2nd, 4:36.55, Tyler Bodlak, Wakefield,10
3rd, 4:37.18, Jared Shillington, Dundy County-Stratton,12
4th, 4:38.78, Nicholas Kizzire, Bayard,12
5th, 4:39.51, Jesse Meaike, Wisner-Pilger,11
6th, 4:42.01, Creighton Pearse, Kearney Catholic,9
7th, 4:44.04, Kevin Raguse, Lincoln Lutheran,12
8th, 4:45.65, Jason Schaaf, West Holt,12
4:47.15, Brady Firley, Deshler,11
4:50.62, Hayden Ekberg, Cambridge,10
4:51.88, Brandon Shirkey, Dundy County-Stratton,12
4:52.43, Nicolas Anderson, Yutan,12
4:53.01, Robert Brown Jr., Lincoln Lutheran,12
4:53.61, Patrick Berger, Blue Hill,12
4:54.40, Lane Carr, Ainsworth,12
4:54.50, Taylor Wissel, Elm Creek,12
4:55.01, Adam Zobel, Elmwood-Murdock,12
4:58.41, Ian Starkel, Stanton,12
4:59.22, Bradley Wetovick, Fullerton,11
5:02.25, Vincent Aerts, East Butler,10
5:02.51, David Relihan, Cross County,10
5:02.67, Mark Mietus, Kimball,11
5:03.40, Trent Arens, Crofton,9
5:08.60, Steele Erickson, Franklin,12
Heat 1
1st, 40.30,
Nicholas Cooley, Morrill, 12
2nd, 40.45,
Jacob Holmquist, Burwell, 11
3rd, 40.98,
Matthew Justus, Lincoln Lutheran, 12
4th, 41.03,
Bo Fullner, Wisner-Pilger, 12
5th, 41.22,
Matt Osborne, West Holt, 11
6th, 42.92,
Michael Elting, Thayer Central, 12
7th, 43.55,
Schyler Heathers, Chase County, 11
8th, 44.29,
Brandon Timm, Neligh-Oakdale, 12
Heat 2
1st, 40.16,
Lance Shifflet, Cambridge, 12
2nd, 40.77,
Nathan Buresh, Lincoln Christian, 12
3rd, 41.02,
Brent Moravec, Grand Island Central Catholic, 12
4th, 41.57,
Travis Albrecht, Emerson-Hubbard, 11
5th, 42.19,
Alex Heng, Lourdes Central Catholic, 12
6th, 43.11,
Trenton Shrader, Elmwood-Murdock, 12
7th, 43.12,
Corbin Hamernik, Clarkson, 12
8th, 44.46,
Dustin Feller, Yutan, 12
Heat 3
1st, 40.27,
Nathan Rogers, Centura, 12
2nd, 40.47,
Colby Dolezal, North Bend Central, 12
3rd, 40.67,
Austin Zimmerman, Tri County, 12
4th, 41.92,
Matthew Mimick, Aquinas Catholic, 11
5th, 42.07,
Brandon Faimon, Blue Hill, 12
6th, 42.14,
Jonathon Becker, Hartington Cedar Catholic, 11
7th, 43.28,
Trevor Parriott, Bayard, 11
DNF ,
Donald Pfeiffer, Doniphan-Trumbull, 10
1st, 40.05, Austin Zimmerman, Tri County,12
2nd, 40.07, Colby Dolezal, North Bend Central,12
3rd, 40.26, Jacob Holmquist, Burwell,11
4th, 40.68, Lance Shifflet, Cambridge,12
5th, 40.76, Nathan Rogers, Centura,12
6th, 41.37, Matthew Justus, Lincoln Lutheran,12
7th, 41.76, Nathan Buresh, Lincoln Christian,12
8th, 45.23, Nicholas Cooley, Morrill,12
Heat 1
1st, 22.98,
Blake Rethwisch, Randolph, 11
2nd, 23.19,
Zach Bakke, Hartington, 11
3rd, 23.22,
Kellen Goertzen, Heartland, 12
4th, 23.47,
Brian Itzen, Thayer Central, 12
5th, 23.55,
Derek Dohmen, Creighton, 11
6th, 23.90,
David Hurst, Doniphan-Trumbull, 12
7th, 23.94,
Drew Wagner, Madison, 11
8th, 24.16,
Jacob Gonzales, Morrill, 12
Heat 2
1st, 22.94,
Josh Wall, Perkins County, 12
2nd, 23.10,
Seth Wiedel, Thayer Central, 10
3rd, 23.39,
Scot Donner, Crofton, 12
4th, 23.55,
Joshua Deines, Ravenna, 12
5th, 23.67,
Jameson Rexilius, Lincoln Christian, 12
6th, 23.72,
Zachary Gewinner, Weeping Water, 11
7th, 24.02,
Jordan Makovicka, East Butler, 12
8th, 24.03,
Brian Golka, Grand Island Central Catholic, 11
Heat 3
1st, 22.74,
Jase Dean, Bridgeport, 12
2nd, 22.82,
Andrew Hamann, Lincoln Lutheran, 12
3rd, 23.09,
Tyler Gooch, Howells, 12
4th, 23.32,
Dylan Heinke, Douglas County West, 12
5th, 23.58,
Timothy Burge, Perkins County, 12
6th, 23.74,
Kurtis Fritson, Franklin, 12
7th, 23.90,
Robert Klingsporn, High Plains Community, 11
8th, 23.95,
Zack Haas, West Holt, 12
1st, 22.42, Andrew Hamann, Lincoln Lutheran,12
2nd, 22.52, Blake Rethwisch, Randolph,11
3rd, 22.68, Seth Wiedel, Thayer Central,10
4th, 22.77, Jase Dean, Bridgeport,12
5th, 22.96, Josh Wall, Perkins County,12
6th, 23.13, Zach Bakke, Hartington,11
7th, 23.16, Tyler Gooch, Howells,12
8th, 26.34, Kellen Goertzen, Heartland,12
Section Results
Section #1
3:30.94, Cambridge
3:31.34, Ravenna
3:32.18, Laurel-Concord
3:33.26, Fullerton
3:34.29, Blue Hill
3:38.33, Yutan
3:39.78, Wilber-Clatonia
3:42.82, Kimball
Section #2
3:28.22, Perkins County
3:32.08, Lincoln Christian
3:33.31, Wisner-Pilger
3:33.65, Aquinas Catholic
3:33.88, West Holt
3:34.08, Burwell
3:36.63, Grand Island Central Catholic
DQ , Wood River
Final Results
1st, 3:28.22, Perkins County
Timothy Burge, 12, Jacob Wall, 12, Nathan Borowski, 12, Josh Wall, 12
2nd, 3:30.94, Cambridge
Andrew Carpenter, 11, Terry Mowry, 11, Drew Cramer, 12, Lance Shifflet, 12
3rd, 3:31.34, Ravenna
Adam Mingus, 11, Aaron Habe, 12, Joshua Deines, 12, Matthew Dobish, 12
4th, 3:32.08, Lincoln Christian
Jameson Rexilius, 12, Jacob Gipson, 11, Steve Christensen, 11, Nathan Buresh, 12
5th, 3:32.18, Laurel-Concord
Justin Hart, 11, Nathan Burns, 11, Ross Kastrup, 11, Tyler Petersen, 12
6th, 3:33.26, Fullerton
Jeremiah Wetovick, 12, Matthew Voichahoske, 12, Ryan Larsen, 10, AJ Shotkoski, 11
7th, 3:33.31, Wisner-Pilger
Bo Fullner, 12, Nathan Recker, 11, Jesse Meaike, 11, Christopher Biermann, 11
8th, 3:33.65, Aquinas Catholic
Elliot Rech, 11, Matthew Mimick, 11, Justin Fiala, 12, Paul McCawley, 12
3:33.88, West Holt
3:34.08, Burwell
3:34.29, Blue Hill
3:36.63, Grand Island Central Catholic
3:38.33, Yutan
3:39.78, Wilber-Clatonia
3:42.82, Kimball
DQ , Wood River