This page last updated - 5/21/2011 5:06:11 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 21' 6-3/4", Erik Derby, Pawnee City,12
2nd, 21' 4-1/2", Kyle Pohlman, Brady,12
3rd, 21' 4", Matt Simpson, Arthur County,12
4th, 20' 3-1/2", Bryce Potter, Elkhorn Valley,11
5th, 19' 11-1/2", Tyler Timmerman, St. Mary's,11
6th, 19' 10-3/4", Sawyer Monroe, Silver Lake,12
7th, 19' 8", Bryce Mason, Bertrand,12
8th, 19' 6-3/4", Tylan Peterson, Medicine Valley,12
19' 5", Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller,11
19' 5", Garrett Hofstetter, Meridian,12
19' 4-3/4", Patrick Kucera, Clarkson,12
19' 4", Kyle Loecker, St. Mary's,10
19' 4", Todd Williamsen, Hampton,11
19' 1-1/4", Ridge Horky, Sargent,12
19' 0-1/2", Brady Knigge, Potter-Dix,10
18' 11-3/4", James Safarik, Elba,12
18' 10-3/4", Derek Pfeifer, Humphrey St. Francis,11
18' 10-1/4", Steven Schmeits, Spalding/Spalding Academy,12
18' 9", Nicholas Hayes, Osceola,10
18' 0-3/4", Heath Lee, Hay Springs,12
17' 10-3/4", Tyler Mohr, Newcastle,12
16' 10-1/4", Dalton Cunningham, Bloomfield,10
1st, 53' 11-1/2", Jordan Brichacek, Howells,11
2nd, 52' 7-1/4", Jacob Olmstead, Overton,11
3rd, 52' 3-1/2", Nathan Bazata, Howells,10
4th, 52' 2-1/4", Drew Ott, Giltner,11
5th, 48' 5-1/4", Jerod Strong, Eustis-Farnam,12
6th, 48' 4", Chad Boeckman, Wynot,12
7th, 47' 8-1/2", Ryan Hircock, Ansley,12
8th, 47' 0-1/4", Chris Pieper, Dodge,11
46' 3-3/4", Corbin Fagan, Hampton,11
45' 3-1/4", Tyler Dillman, Loup City,12
44' 5", Kody Benson, Sterling,9
43' 8-3/4", Jeffrey Taylor, Meridian,11
43' 6", Caleb Lackaff, North Central,11
42' 7", Bryce Runge, Axtell,12
42' 4-1/2", Karter Rush, Axtell,12
42' 2-1/2", Gabriel Connealy, Mullen,12
42' 2-1/4", Drew Rautenberg, Elkhorn Valley,12
41' 7-3/4", Shawn Christensen, Wallace,12
39' 4-3/4", Sean Howard, Creek Valley,12
38' 9-3/4", Tyler Hellbusch, Cedar Valley,11
37' 8-1/2", Terryl Peterman, South Platte,11
35' 4-1/4", Michael Emmons, Emerson-Hubbard,10
1st, 44' 4-1/2", Garrett Sellhorst, Dodge,11
2nd, 44' 0", Bryce Mason, Bertrand,12
3rd, 41' 6-3/4", Kyle Pohlman, Brady,12
4th, 41' 5", Dustin Gerdes, Cedar Bluffs,12
5th, 41' 4-1/2", Martin Warneke, Medicine Valley,12
6th, 40' 7-3/4", Brad Ward, Brady,12
7th, 40' 4-1/2", Drew Rautenberg, Elkhorn Valley,12
8th, 40' 4-1/4", Aaron Ohri, St. Mary's,10
40' 2-3/4", Reilly Lambrecht, Loup City,10
40' 0-1/4", Jared Reiman, Lawrence-Nelson,12
39' 9-1/4", Troy McCuiston, Newman Grove,11
39' 7-3/4", Lance English, Sumner-Eddyville-Miller,11
39' 6-1/2", Ross Miller, CWC,12
39' 5-3/4", Ridge Horky, Sargent,12
39' 4-1/4", Jaret Polivka, Parkview Christian,10
39' 1", Dakin Rummel, Minatare,12
38' 11-1/2", Chet Beckmann, Bloomfield,10
38' 10-3/4", Austin Weyers, Hay Springs,10
38' 8-1/2", Clay Weber, Pleasanton,10
38' 7-3/4", Austin Smith, Pawnee City,10
38' 4", Jake Nachtigal, Harvard,12
38' 2-1/2", Dylan Whelchel, Newcastle,12
1st, 6' 3", Connor Malone, Sterling,12
2nd, 6' 1", Kyle Eby, St. Mary's,12
3rd, 6' 1", Derek Swartzendruber, BDS,12
4th, 6' 1", Michael Lucas, Sterling,10
5th, 5' 11", Dominic Abbot, Amherst,9
6th, 5' 10", Michael Nelson, Wilcox-Hildreth,10
7th, 5' 10", Ross Miller, CWC,12
Tie 8th, 5' 8", Brad Ward, Brady,12
Tie 8th, 5' 8", Trey Gilligan, Anselmo-Merna,10
Tie 8th, 5' 8", Austin Starr, SMC,10
Tie 8th, 5' 8", Blake Strecker, Humphrey,10
Tie 8th, 5' 8", Martin Warneke, Medicine Valley,12
5' 8", Jake Werner, Humphrey St. Francis,10
5' 8", Jeremy Coffey, McCool Junction,12
5' 8", Adam Drieling, Emerson-Hubbard,11
1st, 179' 6", Gabriel Connealy, Mullen,12
2nd, 155' 11", Ryan Hircock, Ansley,12
3rd, 148' 2", Jordan Brichacek, Howells,11
4th, 147' 8", Zachary Olmstead, Overton,12
5th, 146' 3", Jacob Polk, Silver Lake,12
6th, 143' 4", Tyke Kozeal, Sargent,11
7th, 141' 7", Chad Boeckman, Wynot,12
8th, 137' 6", Ethan Ruhe, Mead,12
130' 10", Nolan White, Exeter-Milligan,9
130' 3", Wyatt Schake, Amherst,11
128' 5", Corbin Fagan, Hampton,11
125' 9", Jacob Olmstead, Overton,11
121' 11", Dalton Schafer, Stuart,11
119' 8", Sean Howard, Creek Valley,12
116' 10", Drew Ott, Giltner,11
116' 7", Tyler Hellbusch, Cedar Valley,11
116' 2", Shane Benson, Sterling,12
114' 7", Jacob Murphy, Sioux County,12
112' 10", Trevor Lindhorst, Lindsay Holy Family,11
101' 5", Maximilian David, Bloomfield,10
93' 11", Shane Young, CWC,12
1st, 14' 9-1/2", Brandon Benson, Axtell,11
2nd, 13' 8", William Mick, BDS,12
3rd, 13' 8", Kirby Pomplun, Sargent,11
4th, 13' 4", Heath Anderbery, Axtell,12
5th, 13' 4", Jed Fenske, Sargent,11
6th, 13' 0", Tylan Peterson, Medicine Valley,12
7th, 12' 6", Tait Sibbel, St. Mary's,11
8th, 12' 6", Chance Younger, Bertrand,11
12' 6", Benjamin Harms, Wilcox-Hildreth,11
12' 0", Timothy Hill, South Platte,11
11' 6", Tanner Nelson, Bertrand,11
11' 6", Jack Babbitt, Paxton,10
11' 6", Sean Strasheim, Falls City Sacred Heart,9
11' 6", Ryan Podany, St. Mary's,11
11' 6", Joshua McDowell, Harvard,9
11' 0", Justin Huff, Creek Valley,12
10' 6", Matt Mullins, Falls City Sacred Heart,10
10' 0", Carter Tegeler, Elkhorn Valley,12
10' 0", Adam Haigh, Bloomfield,9
1st, 8:26.478, Paxton
Collin Perlinger, 12, Carrick Perlinger, 10, Zachary Morland, 10, Koby Archuletta, 11
2nd, 8:27.838, Pawnee City
Garrett Borcher, 11, Devon Marteney, 10, Justin Packett, 12, Hadley Sejkora, 11
3rd, 8:29.508, McCool Junction
Wade Obermier, 12, Brett Swantek, 10, Coleman Cogswell, 10, Jeremy Coffey, 12
4th, 8:34.400, Falls City Sacred Heart
David Bangert, 11, Lane Barnhill, 10, Chaz Dunn, 9, Austin Martin, 11
5th, 8:36.188, Newcastle
Tyler Mohr, 12, Cody Kneifl, 11, Jacob Luiken, 12, Andrew Maskell, 12
6th, 8:39.602, Allen
Domonick Kennelly, 12, Kyle Finnegan, 11, Dylan Mahler, 12, Austin Connot, 9
7th, 8:40.760, Mullen
Jared Simonson, 12, Tyrell Wilson, 11, Ben Carson, 11, Waylon Carpenter, 10
8th, 8:41.022, Bloomfield
Austin Hamm, 11, Ty Alexander, 10, Callen Koester, 10, Dylan Wilson, 11
8:47.026, Humphrey St. Francis
8:48.192, Fullerton
8:51.240, Stuart
8:53.744, Palmer
9:06.624, Eustis-Farnam
9:10.378, Pleasanton
9:11.112, Loup City
9:44.592, Banner County
1st, 9:57.529, Austin Hamm, Bloomfield,11
2nd, 9:59.329, Brock Taute, Bertrand,12
3rd, 10:09.621, Justin Huff, Creek Valley,12
4th, 10:13.887, Koby Archuletta, Paxton,11
5th, 10:26.695, Garrett Perlinger, Paxton,10
6th, 10:28.217, Coleman Cogswell, McCool Junction,10
7th, 10:28.857, Kyle Finnegan, Allen,11
8th, 10:37.581, David Vincent, Sargent,11
10:38.989, Trey Trauernicht, Sterling,9
10:41.785, Levi White, Maywood,11
10:46.131, Dylan Stansbury, Crawford,11
10:48.803, Jacob Williams, Palmer,11
10:52.365, Jared Reiman, Lawrence-Nelson,12
11:01.977, Teak Edwards, Loomis,9
11:10.322, Thomas Thompson, Loomis,12
11:10.500, Britton Tasa, Humphrey St. Francis,12
11:10.984, Calvin Frerichs, Sumner-Eddyville-Miller,10
11:10.990, Kyle Pardun, St. Mary's,9
11:11.006, Corbin Rasmussen, CWC,10
11:17.806, Marek Koester, Lewiston,11
11:20.514, James Brockhaus, Humphrey St. Francis,9
11:30.444, Drew Smith, Elkhorn Valley,11
11:45.494, Brandon Suhr, McCool Junction,12
12:31.668, Cody Kamphaus, Loup County,9
Section Results
Section #1
2:03.491, Koby Archuletta, Paxton,11
2:05.973, Guy Fenske, Sargent,11
2:06.667, Collin Perlinger, Paxton,12
2:07.929, Jon Alstrom, North Central,11
2:08.125, Devon Marteney, Pawnee City,10
2:08.825, Jason Nichols, Pleasanton,11
2:10.647, Nicholas King, Crawford,11
2:11.969, Austin Bochart, Loup City,10
2:13.585, Colton Penny, Wilcox-Hildreth,12
2:13.645, Tyler Brester, Howells,12
2:18.473, Grant Bond, Clarkson,12
2:21.021, Jordan Knaub, Banner County,11
Section #2
2:01.032, Brock Taute, Bertrand,12
2:01.484, Ethan Kreutz, Giltner,11
2:02.724, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,12
2:03.656, Jeremy Coffey, McCool Junction,12
2:04.796, Austin Blume, Hitchcock County,9
2:04.830, Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy,12
2:04.940, Tyler Mohr, Newcastle,12
2:05.924, David Bangert, Falls City Sacred Heart,11
2:06.286, Zach Wickersham, Lynch,12
2:06.856, Garrett Borcher, Pawnee City,11
2:07.558, Domonick Kennelly, Allen,12
2:07.956, Curtis Wetovick, Fullerton,11
Final Results
1st, 2:01.032, Brock Taute, Bertrand,12
2nd, 2:01.484, Ethan Kreutz, Giltner,11
3rd, 2:02.724, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,12
4th, 2:03.491, Koby Archuletta, Paxton,11
5th, 2:03.656, Jeremy Coffey, McCool Junction,12
6th, 2:04.796, Austin Blume, Hitchcock County,9
7th, 2:04.830, Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy,12
8th, 2:04.940, Tyler Mohr, Newcastle,12
2:05.924, David Bangert, Falls City Sacred Heart,11
2:05.973, Guy Fenske, Sargent,11
2:06.286, Zach Wickersham, Lynch,12
2:06.667, Collin Perlinger, Paxton,12
2:06.856, Garrett Borcher, Pawnee City,11
2:07.558, Domonick Kennelly, Allen,12
2:07.929, Jon Alstrom, North Central,11
2:07.956, Curtis Wetovick, Fullerton,11
2:08.125, Devon Marteney, Pawnee City,10
2:08.825, Jason Nichols, Pleasanton,11
2:10.647, Nicholas King, Crawford,11
2:11.969, Austin Bochart, Loup City,10
2:13.585, Colton Penny, Wilcox-Hildreth,12
2:13.645, Tyler Brester, Howells,12
2:18.473, Grant Bond, Clarkson,12
2:21.021, Jordan Knaub, Banner County,11
Section Results
Section #1
45.911, Humphrey St. Francis
46.407, Medicine Valley
46.445, Loomis
46.489, Spalding/Spalding Academy
46.635, Bloomfield
46.945, BDS
47.037, Overton
DNF , Hay Springs
Section #2
44.937, Sargent
45.007, Axtell
45.415, Brady
45.695, Howells
45.723, Wallace
45.751, Falls City Sacred Heart
45.817, North Central
46.283, Giltner
Final Results
1st, 44.937, Sargent
Jed Fenske, 11, Guy Fenske, 11, Ridge Horky, 12, Tyke Kozeal, 11
2nd, 45.007, Axtell
Kameron Jauken, 12, Jordan Miller, 10, Heath Anderbery, 12, Brandon Benson, 11
3rd, 45.415, Brady
Christian Arterburn, 12, Kyle Pohlman, 12, Sawyer Burke, 11, Brad Ward, 12
4th, 45.695, Howells
Trent Mastny, 11, Mitch Belina, 11, Dillon Dostal, 12, Tyler Brester, 12
5th, 45.723, Wallace
Sean May, 12, Lane Swedberg, 12, Landon Swedberg, 9, Shawn Christensen, 12
6th, 45.751, Falls City Sacred Heart
Clay Finck, 10, Garrett Harring, 11, Yianni Haralabidis, 9, Lane Barnhill, 10
7th, 45.817, North Central
Tyrel Sell, 12, Garrett Shepperd, 11, Adam Bretschneider, 12, Carter Camp, 10
8th, 45.911, Humphrey St. Francis
Ethan Krings, 11, Aaron Christensen, 11, Derek Pfeifer, 11, Blake Krings, 11
46.283, Giltner
46.407, Medicine Valley
46.445, Loomis
46.489, Spalding/Spalding Academy
46.635, Bloomfield
46.945, BDS
47.037, Overton
DNF , Hay Springs
Heat 1
1st, 15.546,
Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 11
2nd, 15.686,
Trevor Poppen, Giltner, 11
3rd, 15.748,
Tyke Kozeal, Sargent, 11
4th, 16.616,
Ty Ottoson, Potter-Dix, 11
5th, 16.872,
Jesse Mullen, Ansley, 12
6th, 16.928,
Jon Brockhaus, Humphrey St. Francis, 12
7th, 17.032,
Braden Storer, Mullen, 12
8th, 18.082,
Bryan Ferguson, Hyannis, 12
Heat 2
1st, 15.898,
Ryan Dahlgren, Bertrand, 10
2nd, 15.994,
Bryan Gray, Mullen, 12
3rd, 16.208,
Jake Wirthele, Sterling, 12
4th, 16.374,
Lance English, Sumner-Eddyville-Miller, 11
5th, 16.492,
Bradley Davey, Overton, 9
6th, 16.622,
Lucas Gleisberg, Medicine Valley, 10
7th, 16.740,
Tait Sibbel, St. Mary's, 11
8th, 17.254,
Dakota Burgerhoff, Bloomfield, 10
Heat 3
1st, 16.009,
Jake Nachtigal, Harvard, 12
2nd, 16.593,
Levi Connelly, Spalding/Spalding Academy, 12
3rd, 16.611,
Chad Haiar, Humphrey St. Francis, 10
4th, 16.733,
Will Burenheide, Falls City Sacred Heart, 10
5th, 17.053,
Stevin Horrocks, Hay Springs, 9
6th, 17.069,
Tyler Stark, Niobrara/Verdigre, 12
7th, 18.193,
Alec Wilson, Bloomfield, 10
DQ ,
Trent Braun, Cedar Valley, 10
1st, 15.579, Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller,11
2nd, 15.621, Ryan Dahlgren, Bertrand,10
3rd, 15.667, Jake Wirthele, Sterling,12
4th, 15.697, Jake Nachtigal, Harvard,12
5th, 15.759, Tyke Kozeal, Sargent,11
6th, 15.767, Trevor Poppen, Giltner,11
7th, 16.273, Bryan Gray, Mullen,12
8th, 16.361, Lance English, Sumner-Eddyville-Miller,11
Heat 1
1st, 11.424,
Troy McCuiston, Newman Grove, 11
2nd, 11.546,
Kalen Anderson, Loomis, 11
3rd, 11.598,
Ethan Krings, Humphrey St. Francis, 11
4th, 11.664,
Sean May, Wallace, 12
5th, 11.694,
Weston Tagtmeyer, Creek Valley, 12
6th, 11.702,
Colton Wobig, Cody-Kilgore, 12
7th, 11.742,
Lance English, Sumner-Eddyville-Miller, 11
8th, 12.142,
Austin Stride, Exeter-Milligan, 12
Heat 2
1st, 11.383,
Marc Schlecht, Scribner-Snyder, 12
2nd, 11.693,
Jed Fenske, Sargent, 11
3rd, 11.723,
William Mick, BDS, 12
4th, 11.817,
Devin Hicks, Paxton, 11
5th, 11.887,
Zachary Olmstead, Overton, 12
6th, 11.901,
Steven Schmeits, Spalding/Spalding Academy, 12
7th, 11.977,
Nathan Wiers, Pawnee City, 10
8th, 12.029,
Carter Camp, North Central, 10
Heat 3
1st, 11.232,
Brandon Benson, Axtell, 11
2nd, 11.604,
Chol Chol, Omaha Nation, 12
3rd, 11.640,
Jonathan Houser, Hay Springs, 12
4th, 11.758,
Justin Jacot, Niobrara/Verdigre, 12
5th, 11.810,
Tyke Kozeal, Sargent, 11
6th, 12.018,
Joshua Snipes, Osceola, 11
7th, 12.098,
Chet Beckmann, Bloomfield, 10
8th, 12.146,
Shawn Young, Eustis-Farnam, 12
1st, 11.235, Brandon Benson, Axtell,11
2nd, 11.331, Troy McCuiston, Newman Grove,11
3rd, 11.509, Marc Schlecht, Scribner-Snyder,12
4th, 11.589, Ethan Krings, Humphrey St. Francis,11
5th, 11.599, Chol Chol, Omaha Nation,12
6th, 11.685, Kalen Anderson, Loomis,11
7th, 11.689, Sean May, Wallace,12
8th, 11.705, Jonathan Houser, Hay Springs,12
Heat 1
1st, 51.594,
Chol Chol, Omaha Nation, 12
2nd, 53.028,
Sean May, Wallace, 12
3rd, 53.620,
Austin Stride, Exeter-Milligan, 12
4th, 53.716,
Garrett Schimonitz, Paxton, 11
5th, 53.812,
Dustin Gerdes, Cedar Bluffs, 12
6th, 54.162,
Shawn Young, Eustis-Farnam, 12
7th, 54.712,
Jason Pohlmeier, Lawrence-Nelson, 12
8th, 54.966,
Ryan Borg, Stuart, 12
Heat 2
1st, 52.800,
Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 11
2nd, 52.862,
John Parrish, Sterling, 12
3rd, 52.990,
Djorn Dunlap, Eustis-Farnam, 12
4th, 53.128,
Guy Fenske, Sargent, 11
5th, 53.274,
Dalton Tift, Humphrey, 12
6th, 54.124,
Ethan Kreutz, Giltner, 11
7th, 55.338,
Trenton Kuhn, Hay Springs, 12
8th, 55.658,
Dustin Bell, Crawford, 12
Heat 3
1st, 52.156,
Colin VanGroningen, Sterling, 11
2nd, 53.268,
Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy, 12
3rd, 54.352,
Tatem Fowlkes, Newman Grove, 12
4th, 55.160,
Colton Penny, Wilcox-Hildreth, 12
5th, 55.348,
Alecsander Rumery, Anselmo-Merna, 11
6th, 55.548,
Curtis Dather, Niobrara/Verdigre, 12
7th, 57.244,
Taylor Fuston, Lyons-Decatur Northeast, 9
DNF ,
Heath Anderbery, Axtell, 12
1st, 50.464, Chol Chol, Omaha Nation,12
2nd, 51.706, Colin VanGroningen, Sterling,11
3rd, 52.114, Sean May, Wallace,12
4th, 52.224, Jarod Podliska, Humphrey St. Francis,11
5th, 52.306, John Parrish, Sterling,12
6th, 53.486, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,12
7th, 53.858, Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy,12
8th, 54.416, Guy Fenske, Sargent,11
1st, 4:35.619, Brock Taute, Bertrand,12
2nd, 4:36.241, Hadley Sejkora, Pawnee City,11
3rd, 4:37.629, Austin Hamm, Bloomfield,11
4th, 4:43.595, Koby Archuletta, Paxton,11
5th, 4:45.839, Austin Blume, Hitchcock County,9
6th, 4:46.313, Jeremy Coffey, McCool Junction,12
7th, 4:46.471, David Vincent, Sargent,11
8th, 4:46.839, Justin Huff, Creek Valley,12
4:47.975, Curtis Wetovick, Fullerton,11
4:48.311, Coleman Cogswell, McCool Junction,10
4:52.059, Collin Perlinger, Paxton,12
4:54.871, Jacob Williams, Palmer,11
4:58.817, Cody Kneifl, Newcastle,11
4:59.179, Corbin Rasmussen, CWC,10
5:04.819, Steven Juarez, Minatare,9
5:07.915, Sanglee Xayavong, North Loup-Scotia,12
5:08.775, Trey Trauernicht, Sterling,9
5:11.123, James Brockhaus, Humphrey St. Francis,9
5:11.139, Britton Tasa, Humphrey St. Francis,12
5:11.993, Kyle Prellwitz, Red Cloud,12
5:13.451, Brandon Suhr, McCool Junction,12
5:13.627, Kyle Gartner, Wynot,12
5:20.055, Alex Bendig, West Boyd,11
5:30.855, Tanner Taubenheim, Amherst,11
Heat 1
1st, 41.007,
Kalen Anderson, Loomis, 11
2nd, 42.223,
Sawyer Monroe, Silver Lake, 12
3rd, 43.151,
Stevin Horrocks, Hay Springs, 9
4th, 43.233,
Ty Ottoson, Potter-Dix, 11
5th, 43.387,
Levi Connelly, Spalding/Spalding Academy, 12
6th, 44.297,
Dylan Wilson, Bloomfield, 11
7th, 44.995,
Bryan Gray, Mullen, 12
Heat 2
1st, 41.321,
Bryan Ferguson, Hyannis, 12
2nd, 41.849,
Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 11
3rd, 42.221,
Jake Wirthele, Sterling, 12
4th, 42.863,
Lucas Gleisberg, Medicine Valley, 10
5th, 43.799,
Jake Nachtigal, Harvard, 12
6th, 43.939,
Joseph Christen, Anselmo-Merna, 11
7th, 43.985,
Trent Braun, Cedar Valley, 10
8th, 45.971,
Calvin Willats, Clearwater/Orchard, 12
Heat 3
1st, 41.504,
Ryan Dahlgren, Bertrand, 10
2nd, 42.164,
Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 11
3rd, 42.412,
Mark Wenzl, Sterling, 10
4th, 42.684,
Dustin Gerdes, Cedar Bluffs, 12
5th, 43.178,
Jesse Mullen, Ansley, 12
6th, 44.424,
Andrew Maskell, Newcastle, 12
7th, 44.540,
Curtis Dather, Niobrara/Verdigre, 12
8th, 45.232,
Trevor Poppen, Giltner, 11
1st, 41.229, Bryan Ferguson, Hyannis,12
2nd, 41.833, Jarod Podliska, Humphrey St. Francis,11
3rd, 42.331, Ryan Dahlgren, Bertrand,10
4th, 42.351, Kalen Anderson, Loomis,11
5th, 42.389, Jake Wirthele, Sterling,12
6th, 42.501, Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller,11
7th, 42.961, Mark Wenzl, Sterling,10
8th, 43.251, Sawyer Monroe, Silver Lake,12
Heat 1
1st, 23.704,
Sean May, Wallace, 12
2nd, 23.922,
Justin Jacot, Niobrara/Verdigre, 12
3rd, 23.946,
Austin Stride, Exeter-Milligan, 12
4th, 24.004,
Joshua Earsom, Loomis, 10
5th, 24.044,
Jed Fenske, Sargent, 11
6th, 24.094,
Steven Schmeits, Spalding/Spalding Academy, 12
7th, 24.118,
William Mick, BDS, 12
Heat 2
1st, 23.300,
Brandon Benson, Axtell, 11
2nd, 23.614,
Chol Chol, Omaha Nation, 12
3rd, 23.624,
Heath Lee, Hay Springs, 12
4th, 24.076,
Garrett Schimonitz, Paxton, 11
5th, 24.124,
Angel Murillo, Bertrand, 12
6th, 24.268,
Reed Shermer, Loup County, 12
7th, 24.344,
Adam Bretschneider, North Central, 12
8th, 24.690,
John Parrish, Sterling, 12
Heat 3
1st, 23.169,
Troy McCuiston, Newman Grove, 11
2nd, 23.377,
Marc Schlecht, Scribner-Snyder, 12
3rd, 23.521,
DJ Bamesberger, Hampton, 12
4th, 23.745,
Colton Wobig, Cody-Kilgore, 12
5th, 23.959,
Jonathan Houser, Hay Springs, 12
6th, 24.307,
Dalton Tift, Humphrey, 12
7th, 24.405,
Shawn Young, Eustis-Farnam, 12
8th, 24.711,
Evan Koertje, Bloomfield, 10
1st, 22.821, Brandon Benson, Axtell,11
2nd, 22.861, Troy McCuiston, Newman Grove,11
3rd, 23.233, Marc Schlecht, Scribner-Snyder,12
4th, 23.255, Chol Chol, Omaha Nation,12
5th, 23.443, Heath Lee, Hay Springs,12
6th, 23.709, Colton Wobig, Cody-Kilgore,12
7th, 23.893, DJ Bamesberger, Hampton,12
8th, 23.951, Sean May, Wallace,12
Section Results
Section #1
3:36.812, Newman Grove
3:40.514, Humphrey St. Francis
3:42.596, Hay Springs
3:43.936, Axtell
3:44.230, Bloomfield
3:46.812, Pawnee City
3:47.596, McCool Junction
3:52.624, Sargent
Section #2
3:31.782, Sterling
3:31.964, Giltner
3:33.660, Bertrand
3:33.804, Medicine Valley
3:36.144, Paxton
3:36.226, Stuart
3:36.820, Mullen
3:39.882, Meridian
Final Results
1st, 3:31.782, Sterling
John Parrish, 12, Michael Lucas, 10, Mark Wenzl, 10, Colin VanGroningen, 11
2nd, 3:31.964, Giltner
Ethan Kreutz, 11, Kelvin Stallings, 11, Trevor Poppen, 11, Lucas Richards, 12
3rd, 3:33.660, Bertrand
Ryan Dahlgren, 10, Bryce Mason, 12, Angel Murillo, 12, Brock Taute, 12
4th, 3:33.804, Medicine Valley
Lucas Gleisberg, 10, Riley Garey, 10, Martin Warneke, 12, Tylan Peterson, 12
5th, 3:36.144, Paxton
Tyler Schimonitz, 9, Tristan Brott, 9, Zachary Morland, 10, Garrett Schimonitz, 11
6th, 3:36.226, Stuart
Zach Kunz, 11, Garrett Howitt, 12, Garrett Farr, 11, Ryan Borg, 12
7th, 3:36.812, Newman Grove
Sheldon Boschen, 12, Tatem Fowlkes, 12, Thomas Thompson, 11, Troy McCuiston, 11
8th, 3:36.820, Mullen
Bryan Gray, 12, Braden Storer, 12, Ben Carson, 11, Jared Simonson, 12
3:39.882, Meridian
3:40.514, Humphrey St. Francis
3:42.596, Hay Springs
3:43.936, Axtell
3:44.230, Bloomfield
3:46.812, Pawnee City
3:47.596, McCool Junction
3:52.624, Sargent