2012 NSAA State Track & Field Meet Results
CLASS D BOYS
This page was last updated on May 02, 2013 at 1:22pm EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
Field Events
Running Events
Team Scores after 17 events:
1. | Cambridge | 66.000 |
2. | Twin Loup | 62.000 |
3. | Giltner | 43.500 |
4. | Paxton | 39.000 |
5. | South Loup | 35.000 |
6. | Humphrey St. Francis | 32.000 |
7. | Bertrand | 26.000 |
8. | Axtell | 22.000 |
9. | Garden County | 22.000 |
10. | Bloomfield | 20.000 |
11. | Hartington | 18.000 |
12. | Hitchcock County | 16.000 |
13. | Sumner-Eddyville-Miller | 15.000 |
14. | Kenesaw | 14.000 |
15. | Newman Grove | 13.000 |
16. | Pawnee City | 13.000 |
17. | Dodge | 13.000 |
18. | SMC | 12.000 |
19. | Fullerton | 12.000 |
20. | St. Mary's | 12.000 |
21. | Howells | 11.000 |
22. | Loup City | 10.000 |
23. | Friend | 10.000 |
24. | Osceola | 9.000 |
25. | Maxwell | 8.000 |
26. | Brady | 8.000 |
27. | Sterling | 8.000 |
28. | Ansley-Litchfield | 8.000 |
29. | Amherst | 8.000 |
30. | Wilcox-Hildreth | 8.000 |
31. | McCool Junction | 8.000 |
32. | Hay Springs | 7.000 |
33. | Cedar Valley | 6.000 |
34. | Randolph | 6.000 |
35. | Falls City Sacred Heart | 5.500 |
36. | Stuart | 5.000 |
37. | Pleasanton | 5.000 |
38. | Humphrey | 5.000 |
39. | Potter-Dix | 4.000 |
40. | Osmond | 3.000 |
41. | Heartland | 3.000 |
42. | Minatare | 3.000 |
43. | Hampton | 2.000 |
44. | Loomis | 2.000 |
45. | CWC | 2.000 |
46. | Parkview Christian | 1.000 |
47. | Elkhorn Valley | 1.000 |
48. | Medicine Valley | 1.000 |
High Jump
Class D State Record: 6-09.50 Whit Smith, Waterloo 2001
Class D Meet Record: 6-09.00 Derek Bailey, Ansley 1999
All-Class State Record: 7-04.00 Randal Carter, Papillion-La Vista 2007
All-Class Meet Record: 7-04.00 Randal Carter, Papillion-La Vista 2007
1. Austin Smith, Pawnee City, 6-05.00
2. Tyler Christensen, Maxwell, 6-04.00
3. Dominic Abbott, Amherst, 6-02.00
4. Blake Strecker, Humphrey, 6-02.00
5. Sawyer Burke, Brady, 6-02.00
6. Tristan Brott, Paxton, 6-02.00
7. Benjamin Harms, Wilcox-Hildreth, 6-02.00
8. Dan Ngoyi, Parkview Christian, 6-02.00
Return to Index
Shot Put
Class D State Record: 63-01.25 Steve Kriewald, North Loup-Scotia 2000
Class D Meet Record: 63-01.25 Steve Kriewald, North Loup-Scotia 2000
All-Class State Record: 66-11.50 Marty Kobza, Schuyler 1981
All-Class Meet Record: 63-07.50 Lucas Pinkelman, Cozad 2007
1. Michael Shoff, Cambridge, 60-11.50
2. Drew Ott, Giltner, 56-04.25
3. Jordan Brichacek, Howells, 55-00.00
4. Nathan Bazata, Howells, 54-05.75
5. Johnathan Clouse, Friend, 50-06.00
6. Calvin Hunhoff, Bertrand, 49-04.50
7. Kody Benson, Sterling, 49-00.50
8. Ryan Mosier, Twin Loup, 48-05.25
Return to Index
Triple Jump
Class D State Record: 47-09.00 Tony Little, Mullen 1977
Class D Meet Record: 47-09.00 Tony Little, Mullen 1977
All-Class State Record: 50-02.25 Todd Brown, Holdrege 1978
All-Class Meet Record: 50-02.25 Todd Brown, Holdrege 1978
1. Reilly Lambrecht, Loup City, 45-10.75
2. Garrett Sellhorst, Dodge, 45-04.50
3. Austin Starr, SMC, 43-05.25
4. Kyle Loecker, St. Mary's, 43-05.25
5. Aaron Ohri, St. Mary's, 43-03.00
6. Blake Krings, Humphrey St. Francis, 42-09.00
7. Austin Weyers, Hay Springs, 42-03.50
8. Connor Eisenmenger, Humphrey St. Francis, 42-02.00
Return to Index
Long Jump
Class D State Record: 23-03.25 Brian Schukar, Loomis 1998
Class D Meet Record: 23-03.25 Brian Schukar, Loomis 1998
All-Class State Record: 25-00.25 Robert Rands, Bellevue East 2005
All-Class Meet Record: 24-11.25 Robert Rands, Bellevue East 2005
1. Jed Fenske, Twin Loup, 21-06.00
2. Derek Hildebrandt, South Loup, 21-04.50
3. Austin Starr, SMC, 21-02.75
4. Nicholas Hayes, Osceola, 20-11.25
5. Ethan Krings, Humphrey St. Francis, 20-11.00
6. Tanner Cline, South Loup, 20-07.75
7. Garrett Farr, Stuart, 20-06.75
8. Kyle Loecker, St. Mary's, 20-04.50
Return to Index
Pole Vault
Class D State Record: 15-04.75 Brandon Benson, Axtell 2012
Class D Meet Record: 15-04.75 Brandon Benson, Axtell 2012
All-Class State Record: 16-07.00 Seth Burney, Beatrice 2006
All-Class Meet Record: 16-02.00 Brett Maher, Kearney 2008
1. Brandon Benson, Axtell, 15-04.75
2. Kirby Pomplun, Twin Loup, 14-08.00
3. Benjamin Harms, Wilcox-Hildreth, 14-00.00
4. Jed Fenske, Twin Loup, 14-00.00
5. Kalen Farr, Cambridge, 13-06.00
6. Michael Brune, Heartland, 13-06.00
7. Tait Sibbel, St. Mary's, 13-06.00
8. Chance Younger, Bertrand, 13-06.00
Return to Index
Discus
Class D State Record: 197-04.00 Bobby Musil, Pawnee City 2003
Class D Meet Record: 193-00.00 Bobby Musil, Pawnee City 2003
All-Class State Record: 203-06.00 Andy Meyer, Superior 1989
All-Class Meet Record: 201-07.00 Marty Kobza, Schuyler 1981
1. Michael Shoff, Cambridge, 170-08.00
2. Tyson Howard, Ansley-Litchfield, 155-10.00
3. Johnathan Clouse, Friend, 148-03.00
4. Logan Kampschnieder, Dodge, 147-08.00
5. Ryan Mosier, Twin Loup, 145-04.00
6. Scott Borcher, Pawnee City, 145-02.00
7. Wyatt Schake, Amherst, 142-07.00
8. Frantzlee LaCrete, Garden County, 142-05.00
Return to Index
3200m Relay FINALS
Class D State Record: 8:05.36 Cambridge 2005
Class D Meet Record: 8:05.36 Cambridge 2005
All-Class State Record: 7:44.13 Lincoln North Star 2005
All-Class Meet Record: 7:44.13 Lincoln North Star 2005
Section #1
1. Paxton, 8:13.226
(Carrick Perlinger, 11, #229; Zachary Morland, 11, #227; Koby Archuletta, 12, #221; Garrett Perlinger, 11, #230)
2. South Loup, 8:26.514
3. Kenesaw, 8:28.484
4. Fullerton, 8:28.844
5. Giltner, 8:31.150
6. Hartington, 8:33.908
7. Brady, 8:36.180
8. McCool Junction, 8:36.894
Return to Index
3200m Run FINALS
Class D State Record: 9:23.61 Juha Joutsenlahti, Orleans 1983
Class D Meet Record: 9:23.61 Juha Joutsenlahti, Orleans 1983
All-Class State Record: 8:55.55 Colby Wissel, Kearney 2004
All-Class Meet Record: 9:08.3 Paul Schultz, Omaha Burke 1977
Section #1
1. Austin Hamm, Bloomfield, 10:05.514
2. Garrett Perlinger, Paxton, 10:12.808
3. Patrick Wortmann, Hartington, 10:26.592
4. Coleman Cogswell, McCool Junction, 10:31.720
5. Kelly Cliffords, Osceola, 10:34.582
6. Cameron Moes, Osmond, 10:45.328
7. John Walnofer, CWC, 10:46.734
8. Rodger Farr, Medicine Valley, 10:50.824
Return to Index
800m Run FINALS
Class D State Record: 1:55.24 Matthew Schipp, Bertrand 2008
Class D Meet Record: 1:57.30 Jason Coorts, Adams 1989
All-Class State Record: 1:50.82 Brian Turner, Millard North 2000
All-Class Meet Record: 1:51.59 Ryan Barrows, York 1997
Section #1
1. Kole Kimle, Kenesaw, 2:00.826
2. Kyle Pierce, South Loup, 2:01.421
3. Nick Schmit, Randolph, 2:02.193
4. Kelvin Stallings, Giltner, 2:02.400
5. Austin Bochart, Loup City, 2:05.998
6. Luke Johnson, Potter-Dix, 2:06.180
7. Chance Connell, SMC, 2:07.048
8. Kyle Pardun, St. Mary's, 2:07.250
9. Tyler Martin, High Plains Community, 2:09.176
10. Jake Witte, Cambridge, 2:11.170
11. Walter Flint, Elwood, 2:16.883
12. David Bishop, Lyons-Decatur Northeast, 2:18.513
Section #2
1. Austin Blume, Hitchcock County, 1:59.623
2. Ethan Kreutz, Giltner, 2:00.659
3. Garrett Perlinger, Paxton, 2:01.013
4. Koby Archuletta, Paxton, 2:01.305
5. Curtis Wetovick, Fullerton, 2:01.417
6. Austin Hamm, Bloomfield, 2:02.661
7. Patrick Wortmann, Hartington, 2:02.785
8. Garrett Farr, Stuart, 2:02.895
9. Nathaniel Hass, Guardian Angels Central Catholic, 2:05.527
10. Hadley Sejkora, Pawnee City, 2:06.959
11. Jordan Knaub, Banner County, 2:08.385
12. Joshua Lundholm, Meridian, 2:15.669
Final Results
1. Austin Blume, Hitchcock County, 1:59.623
2. Ethan Kreutz, Giltner, 2:00.659
3. Kole Kimle, Kenesaw, 2:00.826
4. Garrett Perlinger, Paxton, 2:01.013
5. Koby Archuletta, Paxton, 2:01.305
6. Curtis Wetovick, Fullerton, 2:01.417
7. Kyle Pierce, South Loup, 2:01.421
8. Nick Schmit, Randolph, 2:02.193
Return to Index
400m Relay FINALS
Class D State Record: 43.59 Twin Loup 2012
Class D Meet Record: 43.59 Twin Loup 2012
All-Class State Record: 41.74 Omaha Central 2007
All-Class Meet Record: 41.79 Omaha Central 1999
Section #1
1. Giltner, 45.591
(Kelvin Stallings, 12, #112; Kyle Hawthorne, 11, #106; Drew Ott, 12, #109; Garrett Poppen, 10, #110)
2. Hartington, 45.671
3. Paxton, 45.719
4. Parkview Christian, 45.837
5. St. Mary's, 45.937
6. Lindsay Holy Family, 46.120
7. Ansley-Litchfield, 46.158
8. Howells, 46.566
Section #2
1. Twin Loup, 43.589
(Guy Fenske, 12, #295; Kirby Pomplun, 12, #299; Tyke Kozeal, 12, #297; Jed Fenske, 12, #294)
2. Cambridge, 44.321
3. Garden County, 44.387
4. South Loup, 44.453
5. Humphrey St. Francis, 45.101
6. Falls City Sacred Heart, 45.591
7. Heartland, 45.821
8. North Central, 45.869
Final Results
1. Twin Loup, 43.589
(Guy Fenske, 12, #295; Kirby Pomplun, 12, #299; Tyke Kozeal, 12, #297; Jed Fenske, 12, #294)
2. Cambridge, 44.321
3. Garden County, 44.387
4. South Loup, 44.453
5. Humphrey St. Francis, 45.101
6. Giltner, 45.591
6. Falls City Sacred Heart, 45.591
7. Hartington, 45.671
Return to Index
110m Hurdles PRELIMS
Class D State Record: 14.57 Lance Thorell, Loomis 2007
Class D Meet Record: 14.57 Lance Thorell, Loomis 2007
All-Class State Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
All-Class Meet Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
Heat #1
1. Trent Braun, Cedar Valley, 15.319
2. Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 15.557
3. Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 15.561
4. Gavin Robinson, Kenesaw, 15.873
5. Kane McLaughlin, Garden County, 16.357
6. Will Burenheide, Falls City Sacred Heart, 16.941
7. Trevor Polivka, Parkview Christian, 17.269
8. Joseph Christen, Anselmo-Merna, 17.473
Heat #2
1. Ty Ottoson, Potter-Dix, 15.620
2. Chad Haiar, Humphrey St. Francis, 15.976
3. Tyke Kozeal, Twin Loup, 16.048
4. Tristan Brott, Paxton, 16.124
5. Lucas Gleisberg, Medicine Valley, 16.350
6. Joshua McDowell, Harvard, 16.652
7. Dylan Loberg, Randolph, 17.842
--. Mitch Belina, Howells, DNF
Heat #3
1. Ryan Dahlgren, Bertrand, 15.071
2. Trevor Poppen, Giltner, 15.565
3. Kalen Farr, Cambridge, 15.647
4. Tait Sibbel, St. Mary's, 16.303
5. Dakota Burgerhoff, Bloomfield, 16.405
6. Cody Brown, Heartland, 16.697
7. Michael Tomjack, CWC, 17.945
8. Cole Smith, Cedar Bluffs, 18.355
Return to Index
110m Hurdles FINALS
Class D State Record: 14.57 Lance Thorell, Loomis 2007
Class D Meet Record: 14.57 Lance Thorell, Loomis 2007
All-Class State Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
All-Class Meet Record: 13.8 Mashona Marsh, Omaha Benson 1975
Heat #1
1. Ryan Dahlgren, Bertrand, 14.855
2. Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 15.075
3. Trent Braun, Cedar Valley, 15.137
4. Trevor Poppen, Giltner, 15.345
5. Kalen Farr, Cambridge, 15.539
6. Ty Ottoson, Potter-Dix, 15.619
7. Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 15.865
8. Gavin Robinson, Kenesaw, 16.025
Return to Index
100m Dash PRELIMS
Class D State Record: 10.85 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
Class D Meet Record: 10.85 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
All-Class State Record: 10.5 Kelly Yancy, Omaha Central 1989
All-Class Meet Record: 10.60 Rick Davis, Creighton Preparatory 1987
Ronnie Doss, Omaha Benson 1993
Heat #1
1. Kaden Huxoll, Cambridge, 11.114
2. Kolton Carlyle, Paxton, 11.424
3. Kyle Hawthorne, Giltner, 11.434
4. Zane Ellis, South Loup, 11.592
5. Trey Gilligan, Anselmo-Merna, 11.612
6. Evan Koertje, Bloomfield, 11.732
7. Ethan Krings, Humphrey St. Francis, 11.736
--. Brandon Benson, Axtell, DQ
Heat #2
1. Troy McCuiston, Newman Grove, 11.484
2. Devon Sullivan, Garden County, 11.508
3. Tanner Cline, South Loup, 11.536
4. Michael Knievel, Elkhorn Valley, 11.552
5. Colin VanGroningen, Sterling, 11.578
6. Joshua Earsom, Loomis, 11.610
7. Tyler Schnitzler, Kenesaw, 11.674
8. Tyler Schimonitz, Paxton, 11.914
Heat #3
1. Jack Leonard, Garden County, 11.423
2. Nathan Wiers, Pawnee City, 11.635
3. Dakota Burgerhoff, Bloomfield, 11.697
4. Michael Brune, Heartland, 11.787
5. Zachary Wietfeld, Guardian Angels Central Catholic, 11.905
6. Jared Petr, Amherst, 11.913
7. Dylan Rasmussen, CWC, 11.949
8. Brian Bayer, Howells, 12.151
Return to Index
100m Dash FINALS
Class D State Record: 10.85 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
Class D Meet Record: 10.85 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
All-Class State Record: 10.5 Kelly Yancy, Omaha Central 1989
All-Class Meet Record: 10.60 Rick Davis, Creighton Preparatory 1987
Ronnie Doss, Omaha Benson 1993
Heat #1
1. Kaden Huxoll, Cambridge, 11.060
2. Troy McCuiston, Newman Grove, 11.306
3. Jack Leonard, Garden County, 11.352
4. Devon Sullivan, Garden County, 11.414
5. Kolton Carlyle, Paxton, 11.420
6. Kyle Hawthorne, Giltner, 11.434
7. Tanner Cline, South Loup, 11.618
8. Michael Knievel, Elkhorn Valley, 11.626
Return to Index
400m Dash PRELIMS
Class D State Record: 49.0 Lynn Menke, Marquette 1985
Class D Meet Record: 49.0 Lynn Menke, Marquette 1985
All-Class State Record: 46.98 Lukas Hulett, Bellevue East 2006
All-Class Meet Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
Heat #1
1. Kaden Huxoll, Cambridge, 51.455
2. Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 51.933
3. Ryan Dahlgren, Bertrand, 52.141
4. Kole Kimle, Kenesaw, 52.931
5. Nick Schmit, Randolph, 53.285
6. Adam Hochstein, Hartington, 53.425
7. Josiah Burger, Deshler, 53.515
8. Garrett Borcher, Pawnee City, 53.567
Heat #2
1. Colin VanGroningen, Sterling, 51.692
2. Garrett Farr, Stuart, 51.896
3. Clint Serres, Potter-Dix, 52.868
4. Ben Carson, Mullen, 53.108
5. Brady Brester, Howells, 53.530
6. Brady Rasmussen, Loup City, 54.042
7. Blake Strecker, Humphrey, 54.580
8. Kyle Pardun, St. Mary's, 54.848
Heat #3
1. Guy Fenske, Twin Loup, 50.900
2. Jason Nichols, Pleasanton, 52.316
3. Tyler Schimonitz, Paxton, 52.770
4. Joe Noecker, Hartington, 53.230
5. Trevor Poppen, Giltner, 53.336
6. Kris Kopetzky, South Platte, 53.676
7. Taylor Fuston, Lyons-Decatur Northeast, 53.688
8. Bryley Roper, Brady, 53.960
Return to Index
400m Dash FINALS
Class D State Record: 49.0 Lynn Menke, Marquette 1985
Class D Meet Record: 49.0 Lynn Menke, Marquette 1985
All-Class State Record: 46.98 Lukas Hulett, Bellevue East 2006
All-Class Meet Record: 47.05 Cody Rush, Northwest 2012
Heat #1
1. Kaden Huxoll, Cambridge, 50.189
2. Guy Fenske, Twin Loup, 50.519
3. Colin VanGroningen, Sterling, 51.618
4. Jason Nichols, Pleasanton, 51.692
5. Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 51.794
6. Garrett Farr, Stuart, 51.912
7. Ryan Dahlgren, Bertrand, 53.004
8. Tyler Schimonitz, Paxton, 54.020
Return to Index
1600m Run FINALS
Class D State Record: 4:23.75 Juha Joutsenlahti, Orleans 1983
Class D Meet Record: 4:23.75 Juha Joutsenlahti, Orleans 1983
All-Class State Record: 4:10.44 Colby Wissel, Kearney 2004
All-Class Meet Record: 4:11.88 Colby Wissel, Kearney 2004
Section #1
1. Austin Hamm, Bloomfield, 4:29.057
2. Adam Hochstein, Hartington, 4:33.157
3. Austin Blume, Hitchcock County, 4:39.007
4. Ethan Kreutz, Giltner, 4:39.097
5. Curtis Wetovick, Fullerton, 4:39.315
6. Garrett Perlinger, Paxton, 4:39.869
7. Coleman Cogswell, McCool Junction, 4:42.487
8. Lane Tibbs, Kenesaw, 4:42.787
Return to Index
300m Hurdles PRELIMS
Class D State Record: 38.48 Anthony Harms, Filley 1998
Class D Meet Record: 38.48 Anthony Harms, Filley 1998
All-Class State Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class Meet Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
Heat #1
1. Ty Ottoson, Potter-Dix, 41.499
2. Stevin Horrocks, Hay Springs, 41.977
3. Gavin VanHousen, Hampton, 42.343
4. Layne McCarthy, Garden County, 42.557
5. Tristan Brott, Paxton, 43.317
6. Chris Wenzl, Sterling, 43.357
7. Gage Gibson, Silver Lake, 43.373
8. Eric Martin, Brady, 43.523
Heat #2
1. Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 40.781
2. Ryan Dahlgren, Bertrand, 41.227
3. Ryan Kleier, Giltner, 42.969
4. Cody Brown, Heartland, 43.611
5. Lance English, Sumner-Eddyville-Miller, 43.629
6. Cody Kralicek, Osmond, 44.121
7. Schylar Franssen, CWC, 45.283
--. Mitch Belina, Howells, DNF
Heat #3
1. Chad Haiar, Humphrey St. Francis, 41.485
2. Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 42.593
3. Tait Sibbel, St. Mary's, 43.006
4. Garrett Borcher, Pawnee City, 43.311
5. Joseph Christen, Anselmo-Merna, 43.973
6. Alec Fuelberth, Hartington, 44.765
7. Tyrel Hinton, Twin Loup, 45.699
8. Corey McCullock, Lyons-Decatur Northeast, 48.515
Return to Index
300m Hurdles FINALS
Class D State Record: 38.48 Anthony Harms, Filley 1998
Class D Meet Record: 38.48 Anthony Harms, Filley 1998
All-Class State Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
All-Class Meet Record: 37.29 Aaron Brandt, Bishop Neumann 2006
Heat #1
1. Ryan Dahlgren, Bertrand, 40.076
2. Jarod Podliska, Humphrey St. Francis, 40.092
3. Chad Haiar, Humphrey St. Francis, 41.502
4. Stevin Horrocks, Hay Springs, 41.666
5. Layne McCarthy, Garden County, 41.964
6. Dillan Line, Sumner-Eddyville-Miller, 42.980
7. Gavin VanHousen, Hampton, 43.684
Return to Index
200m Dash PRELIMS
Class D State Record: 22.20 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
Class D Meet Record: 22.20 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
All-Class State Record: 21.31 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2012
All-Class Meet Record: 21.31 Kenzo, Cotton 2012
Heat #1
1. Kaden Huxoll, Cambridge, 22.722
2. Troy McCuiston, Newman Grove, 23.144
3. Joshua Earsom, Loomis, 23.270
4. Colter Glendy, South Loup, 23.564
5. Michael Knievel, Elkhorn Valley, 23.742
6. Garrett Poppen, Giltner, 23.866
7. Nathan Wiers, Pawnee City, 23.886
8. Evan Koertje, Bloomfield, 23.902
Heat #2
1. Guy Fenske, Twin Loup, 22.851
2. Brandon Benson, Axtell, 22.875
3. Taylor Linegar, South Loup, 23.153
4. Johannes Schaefer, Sumner-Eddyville-Miller, 23.397
5. Tristen Jackson, Garden County, 23.515
6. Luke Christensen, BDS , 23.707
7. Zachary Wietfeld, Guardian Angels Central Catholic, 24.171
8. Alex Young, Humphrey, 24.313
Heat #3
1. Andres Mendoza, Minatare, 23.332
2. Colin VanGroningen, Sterling, 23.710
3. Dylan Rasmussen, CWC, 24.038
4. Sawyer Burke, Brady, 24.176
5. Jason Nichols, Pleasanton, 24.188
6. Chet Beckmann, Bloomfield, 24.268
7. Tyler Rehbein, Hayes Center, 24.342
8. Taylor Fuston, Lyons-Decatur Northeast, 24.466
Return to Index
200m Dash FINALS
Class D State Record: 22.20 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
Class D Meet Record: 22.20 Nate Probasco, Scribner-Snyder 2001
All-Class State Record: 21.31 Kenzo Cotton, Papillion-La Vista 2012
All-Class Meet Record: 21.31 Kenzo, Cotton 2012
Heat #1
1. Kaden Huxoll, Cambridge, 22.623
2. Brandon Benson, Axtell, 22.899
3. Guy Fenske, Twin Loup, 23.091
4. Troy McCuiston, Newman Grove, 23.095
5. Johannes Schaefer, Sumner-Eddyville-Miller, 23.129
6. Andres Mendoza, Minatare, 23.209
7. Joshua Earsom, Loomis, 23.349
8. Taylor Linegar, South Loup, 23.477
Return to Index
1600m Relay FINALS
Class D State Record: 3:26.85 Eustis-Farnam 2004
Class D Meet Record: 3:26.85 Eustis-Farnam 2004
All-Class State Record: 3:17.15 Fremont 1985
All-Class Meet Record: 3:17.15 Fremont 1985
Section #1
1. Randolph, 3:32.548
(Nick Schmit, 11, #247; Nolan Nordhues, 10, #246; Levi Lackas, 11, #244; Jared Korth, 12, #242)
2. Axtell, 3:33.370
3. Humphrey St. Francis, 3:35.276
4. Hartington, 3:36.480
5. Kenesaw, 3:37.228
6. Stuart, 3:37.340
7. Potter-Dix, 3:44.474
8. Howells, 3:50.298
Section #2
1. Twin Loup, 3:30.135
(Guy Fenske, 12, #295; Jack Gibbens, 10, #296; Tyke Kozeal, 12, #297; Jed Fenske, 12, #294)
2. Giltner, 3:30.869
3. South Loup, 3:32.471
4. Falls City Sacred Heart, 3:34.011
5. Brady, 3:34.629
6. Paxton, 3:34.907
7. Sterling, 3:37.879
8. Pawnee City, 3:40.733
Final Results
1. Twin Loup, 3:30.135
(Guy Fenske, 12, #295; Jack Gibbens, 10, #296; Tyke Kozeal, 12, #297; Jed Fenske, 12, #294)
2. Giltner, 3:30.869
3. South Loup, 3:32.471
4. Randolph, 3:32.548
5. Axtell, 3:33.370
6. Falls City Sacred Heart, 3:34.011
7. Brady, 3:34.629
8. Paxton, 3:34.907
Return to Index