2012 NSAA State Track & Field Meet Results
CLASS B GIRLS
This page was last updated on September 03, 2014 at 10:22am EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
Field Events
Running Events
Team Scores after 17 events:
1. | Lexington | 65.000 |
2. | Holdrege | 56.000 |
3. | Gretna | 37.000 |
4. | Columbus Scotus | 36.000 |
5. | Auburn | 35.000 |
6. | Sidney | 32.000 |
7. | McCook | 30.000 |
8. | Northwest | 27.000 |
9. | Aurora | 26.000 |
10. | Gothenburg | 26.000 |
11. | Syracuse | 25.000 |
12. | Wahoo | 20.000 |
13. | Seward | 20.000 |
14. | Gering | 18.000 |
15. | Arlington | 18.000 |
16. | Crete | 16.500 |
17. | Beatrice | 15.000 |
18. | Bishop Neumann | 14.000 |
19. | Boone Central | 14.000 |
20. | Fort Calhoun | 14.000 |
21. | Ashland-Greenwood | 12.000 |
22. | Alliance | 11.000 |
23. | Pierce | 10.000 |
24. | Milford | 10.000 |
25. | Elkhorn South | 10.000 |
26. | York | 9.000 |
27. | Scottsbluff | 8.000 |
28. | Blair | 8.000 |
29. | Bennington | 8.000 |
30. | Elkhorn | 7.000 |
31. | Raymond Central | 7.000 |
32. | Fairbury | 6.000 |
33. | West Point-Beemer | 4.000 |
34. | Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy | 2.000 |
35. | Omaha Mercy | 2.000 |
36. | Schuyler | 1.500 |
37. | Omaha Gross Catholic | 1.000 |
38. | Norfolk Catholic | 1.000 |
Long Jump
Class B State Record: 19-05.00 Sondra Obermeier, Aurora 1976
Class B Meet Record: 19-05.00 Sondra Obermeier, Aurora 1976
All-Class State Record: 20-02.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 20-02.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
1. Tiani Reeves, Gothenburg, 18-07.50
2. Tierra Williams, Auburn, 18-05.75
3. Casey Seberger, Lexington, 17-04.50
4. Melanie Blum, Bishop Neumann, 17-02.00
5. Leanna Willer, Elkhorn, 17-00.00
6. Katelyn Baumgart, Columbus Scotus, 16-11.50
7. Tess Merrill, Northwest, 16-09.25
8. Maria Nguyen, Omaha Mercy, 16-08.00
9. Morgan Greene, Gering, 16-00.75
10. Beth Bohuslavsky, Seward, 16-00.25
11. Lauren Mues, Arlington, 15-11.75
12. Lauren Sand, Syracuse, 15-11.00
13. Megan Slattery, Elkhorn South, 15-09.25
14. Julie Slama, Auburn, 15-08.75
15. Sidney Mell, Ogallala, 15-08.50
16. Marissa Fallesen, Wayne, 15-07.50
17T. Holly Schurman, Norris, 15-06.75
17T. Morgan Riecken, Ashland-Greenwood, 15-06.75
19. Sarah Allen, Adams Central, 15-05.75
Return to Index
Discus
Class B State Record: 165-00.00 Emily Duran, Nebraska City 2000
Class B Meet Record: 160-08.00 Beth Stuart, Holdrege 1983
All-Class State Record: 185-04.00 Melanie Uher, Wilber-Clatonia 2002
All-Class Meet Record: 164-09.00 Michaela Wallerstedt, Omaha Burke 2004
1. Meghan Dennis, Gretna, 134-09.00
2. Riley Johnson, Arlington, 134-04.00
3. Paige Husa, Fairbury, 124-06.00
4. Kattie Cleveland, Boone Central, 124-01.00
5. Cassandra Voss, Arlington, 120-06.00
6. Taylor Muzzey, Scottsbluff, 119-10.00
7. SteaVen Becker, Scottsbluff, 116-03.00
8. Madison Elder, McCook, 115-11.00
9. Stephanie Finnegan, Cozad, 113-11.00
10. Delaney Schultz, Seward, 111-08.00
11. Allison Redwine, Northwest, 110-07.00
12. Alexandra Janvrin, Elkhorn, 110-05.00
13. Emily Kadavy, York, 108-03.00
14. Torian Sutter, Beatrice, 108-00.00
15. Ashlyn Hanson, Seward, 107-07.00
16. Allison Boggess, Platteview, 106-09.00
17. Anna Edet, Elkhorn, 101-07.00
18. Jacy Michael, Elkhorn, 93-01.00
Return to Index
High Jump
Class B State Record: 5-10.00 Sue Lind, Albion 1980, 1981
Class B Meet Record: 5-10.00 Sue Lind, Albion 1980, 1981
All-Class State Record: 5-11.00 Meredy Porter, Bellevue West 1987
All-Class Meet Record: 5-11.00 Meredy Porter, Bellevue West 1987
1. Shelbi Bittinger, Milford, 5-06.00
2. Demi Higgins, Bennington, 5-05.00
3. Emily Anderson, Fort Calhoun, 5-02.00
4T. Morgan Greene, Gering, 5-02.00
4T. Michaela Schimmer, Northwest, 5-02.00
4T. Melissa Golus, Holdrege, 5-02.00
7T. Breanna Fye, Crete, 5-02.00
7T. Jill Brichacek, Schuyler, 5-02.00
9. Morgan George, Aurora, 5-02.00
10T. Maddie Westergard, Fort Calhoun, 5-00.00
10T. Heather Showers, Bennington, 5-00.00
10T. Shalena Brown, Norris, 5-00.00
13. Ashton Schweers, Wayne, 5-00.00
14. Katelyn Placke, Northwest, 5-00.00
15. Savanna Rosenbaum, Sidney, 5-00.00
16. Nicole DeBoer, York, 5-00.00
17. Kendall Hallstrom, Syracuse, 4-10.00
Return to Index
Pole Vault
Class B State Record: 13-03.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
Class B Meet Record: 13-00.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
All-Class State Record: 13-03.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
All-Class Meet Record: 13-00.00 Jenny Green, Grand Island Central Catholic 2003
1. Tess Merrill, Northwest, 11-10.00
2. Tara Starzec, Columbus Scotus, 10-10.00
3. Alyson Trompke, Aurora, 10-06.00
4. Mikenzie Nordeen, Alliance, 10-06.00
5T. Lauren Sand, Syracuse, 10-00.00
5T. Erica Houchin, Gothenburg, 10-00.00
5T. Abigail Mohr, McCook, 10-00.00
8. Selena Sermeno, Seward, 10-00.00
9. Amy Mann, Auburn, 10-00.00
10. Leanna Mathews, Gretna, 9-06.00
11. Natasha Bradley, Auburn, 9-00.00
12. Katherine Schrum, Bennington, 9-00.00
12. Bryli Troyer, Milford, 9-00.00
Return to Index
Shot Put
Class B State Record: 50-10.75 Teri Steer, Crete 1993
Class B Meet Record: 49-06.75 Teri Steer, Crete 1993
All-Class State Record: 52-09.25 Becky Beachler, Fremont 1997
All-Class Meet Record: 52-09.25 Becky Beachler, Fremont 1997
1. Torian Sutter, Beatrice, 42-02.00
2. Stephanie Coley, Gering, 41-10.25
3. Riley Johnson, Arlington, 41-09.50
4. Meghan Dennis, Gretna, 40-01.50
5. Anna Thomas, Ashland-Greenwood, 39-08.00
6. Zoey Rada, Scottsbluff, 39-01.00
7. Shelby Schacher, Northwest, 38-10.25
8. Kacie Friend, York, 38-09.50
9. Haley Montgomery, Cozad, 37-04.00
10T. Kersten Nelson, Gothenburg, 37-02.25
10. Michaela Woodward, Norris, 37-02.25
12. Alexis Chiles, Blair, 37-01.00
13. Maria Glidden, Boone Central, 37-00.00
14. Anna Edet, Elkhorn, 36-08.00
15. Sara Olsen, Blair, 35-08.25
16. Kattie Cleveland, Boone Central, 35-05.50
17. Cera Woita, Bishop Neumann, 35-05.25
18. Kenzie Kulm, Platteview, 35-00.75
Return to Index
Triple Jump
Class B State Record: 39-00.50 Anna Weigandt, Gretna 2009
Class B Meet Record: 39-00.50 Anna Weigandt, Gretna 2009
All-Class State Record: 42-04.00 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 41-04.75 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2010
1. Tierra Williams, Auburn, 36-09.50
2. Casey Seberger, Lexington, 36-08.25
3. Tess Merrill, Northwest, 36-06.50
4. Kendall Hendrix, Gretna, 36-04.25
5. Rachelle Tucker, Pierce, 36-00.25
6. Shauna Tweedy, Wahoo, 35-08.50
7. Melanie Blum, Bishop Neumann, 35-07.00
8. Lindy Randel, Beatrice, 35-01.00
9. Sidney Mell, Ogallala, 34-08.00
10. Morgan Greene, Gering, 34-06.75
11. Sarah Allen, Adams Central, 34-08.00
12. Julia Reed, Syracuse, 33-02.00
13. Kristen Ohnoutka, Columbus Scotus, 33-01.75
14T. Sydney Miller, Arlington, 33-01.25
14T. Joelle Overkamp, Omaha Gross Catholic, 33-01.25
16. Sydney Mettling, Omaha Skutt Catholic, 32-11.00
17. Maggie Theiler, Omaha Mercy, 30-11.75
18. Kayleigh Schadwinkel, Gering, 30-09.25
Return to Index
3200m Relay FINALS
Class B State Record: 9:29.02 Seward 2011
Class B Meet Record: 9:29.02 Seward 2011
All-Class State Record: 9:21.47 Omaha Marian 2000
All-Class Meet Record: 9:21.47 Omaha Marian 2000
Section #1
1. Seward, 9:39.05
(Shelbi Sloup, 10, #240; Taylor Seaman, 11, #238; Marti Vlasin, 11, #242; Hannah Tvrdy, 11, #241)
2. Sidney, 9:41.65
3. Lexington, 9:44.40
4. Holdrege, 9:48.64
5. West Point-Beemer, 9:51.96
6. Wahoo, 9:54.30
7. Aurora, 9:59.67
8. Omaha Mercy, 10:00.58
9. Columbus Scotus, 10:01.24
10. Auburn, 10:02.19
11. McCook, 10:02.26
12. Elkhorn South, 10:09.11
13. Blair, 10:09.61
14. Syracuse, 10:10.90
15. Raymond Central, 10:11.91
16. Chadron, 10:12.08
Return to Index
3200m Run FINALS
Class B State Record: 10:27.33 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
Class B Meet Record: 10:27.33 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
All-Class State Record: 10:19.0 Karlene Erikson, Wheeler Central 1982
All-Class Meet Record: 10:19.0 Karlene Erikson, Wheeler Central 1982
Section #1
1. Gabriella Gracia, Holdrege, 11:23.05
2. Morgan Benesch, Columbus Scotus, 11:30.13
3. Shelbi Sloup, Seward, 11:48.88
4. Alli Ehler, Sidney, 11:56.54
5. Odaliz Santoyo-Garcia, Lexington, 11:56.74
6. Michaela Curran, Wahoo, 11:58.56
7. Vanessa Ambriz, Lexington, 12:02.50
8. Catherine Davison, Auburn, 12:05.05
9. Taylor Muncie, Scottsbluff, 12:06.27
10. Logan Sieck, Crete, 12:07.90
11. Micah Lucas, York, 12:11.47
12. Kelsey Crymble, Ogallala, 12:17.80
13. Megan Billington, Northwest, 12:18.68
14. Lauren Clark, York, 12:25.51
15. Angel Roth, Seward, 12:31.96
16. Samantha Kaup, West Point-Beemer, 12:41.79
17. Lauren Wilcox, Seward, 12:46.93
18. Hayley Wagner, Plattsmouth, 12:48.89
19. Stephanie Contreras, Boys Town, 12:57.37
20. Shannen Ramey, Fort Calhoun, 13:01.33
21. Mikaela Lenz, Omaha Skutt Catholic, 13:05.22
22. Molly Dibben, Blair, 13:06.76
23. Tasha Lechtenberg, O'Neill, 13:20.65
Return to Index
800m Run FINALS
Class B State Record: 2:08.84 Alice Schmidt, Elkhorn 1999
Class B Meet Record: 2:12.05 Alice Schmidt, Elkhorn 2000
All-Class State Record: 2:08.84 Alice Schmidt, Elkhorn 1999
All-Class Meet Record: 2:12.05 Alice Schmidt, Elkhorn 2000
Section #1
1. Veronica Botts, York, 2:24.62
2. Marti Vlasin, Seward, 2:26.08
3. Taylor Peters, Mitchell, 2:26.23
4. Kyleigh Harriger, West Point-Beemer, 2:26.53
5. Jordan Sieh, Elkhorn South, 2:27.94
6. Krisha Scott, Broken Bow, 2:29.18
7. Paige Kapperman, Syracuse, 2:30.83
8. Ashlea Kerr, Chadron, 2:30.93
9. Emily Slama, Auburn, 2:31.17
10. Joelle Heng, Norfolk Catholic, 2:32.48
11. Hannah Schofield, Omaha Skutt Catholic, 2:33.84
12. Dana Meduna, Bishop Neumann, 2:35.38
Section #2
1. Molly Sughroue, McCook, 2:15.20
2. Haley Harsin, Syracuse, 2:17.73
3. Gabriella Gracia, Holdrege, 2:20.09
4. Maggie Schneider, Aurora, 2:21.62
5. Kaleigh Heng, Elkhorn South, 2:21.90
6. Karlee Haecker, Raymond Central, 2:22.27
7. Hannah Tvrdy, Seward, 2:22.28
8. Amy Miller, Norfolk Catholic, 2:22.55
9. McKayla Roberts, Omaha Mercy, 2:24.14
10. Kiley Guerue, Scottsbluff, 2:25.24
11. Miranda Karn, Holdrege, 2:27.04
--. Dacia Stuhr, York, DNF
Final Results
1. Molly Sughroue, McCook, 2:15.20
2. Haley Harsin, Syracuse, 2:17.73
3. Gabriella Gracia, Holdrege, 2:20.09
4. Maggie Schneider, Aurora, 2:21.62
5. Kaleigh Heng, Elkhorn South, 2:21.90
6. Karlee Haecker, Raymond Central, 2:22.27
7. Hannah Tvrdy, Seward, 2:22.28
8. Amy Miller, Norfolk Catholic, 2:22.55
Return to Index
400m Relay FINALS
Class B State Record: 48.95 Mitchell 1998
Class B Meet Record: 48.95 Mitchell 1998
All-Class State Record: 46.84 Omaha North 2010
All-Class Meet Record: 46.84 Omaha North 2010
Section #1
1. Beatrice, 50.30
(Lindy Randel, 12, #32; Hannah Laflin, 10, #30; Hanah Barnard, 11, #29; Jordyn Ragland, 10, #31)
2. Blair, 50.36
3. Wahoo, 51.12
4. McCook, 51.25
5. Wayne, 51.46
6. Gretna, 51.50
7. Seward, 51.51
8. Minden, 51.83
Section #2
1. Crete, 49.93
(Kaitlin Bradley, 11, #83; Tayler Doremus, 9, #84; Breanna Fye, 12, #85; Nicole Muff, 12, #87)
2. Lexington, 49.98
3. Boone Central, 49.99
4. Sidney, 50.18
5. York, 50.34
6. Northwest, 50.65
7. Elkhorn, 50.67
8. Raymond Central, 51.01
Final Results
1. Crete, 49.93
(Kaitlin Bradley, 11, #83; Tayler Doremus, 9, #84; Breanna Fye, 12, #85; Nicole Muff, 12, #87)
2. Lexington, 49.98
3. Boone Central, 49.99
4. Sidney, 50.18
1. Beatrice, 50.30
(Lindy Randel, 12, #32; Hannah Laflin, 10, #30; Hanah Barnard, 11, #29; Jordyn Ragland, 10, #31)
5. York, 50.34
2. Blair, 50.36
6. Northwest, 50.65
Return to Index
100m Hurdles PRELIMS
Class B State Record: 14.86 Shannon Kling, Gordon 1995
Class B Meet Record: 14.86 Shannon Kling, Gordon 1995
All-Class State Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
Heat #1
1. Julianna Burr, Holdrege, 15.42
2. Morgan Riecken, Ashland-Greenwood, 15.47
3. Shauna Tweedy, Wahoo, 15.89
4. Brooke Adams, Elkhorn South, 16.04
5. Chelsea Wickard, Gering, 16.12
6. Brandi Walters, O'Neill, 16.24
7. Morgan Hill, Crete, 16.36
8. Lauren Vasa, Bishop Neumann, 16.45
Heat #2
1. Taylor Thiele, Aurora, 15.22
2. Melanie Blum, Bishop Neumann, 15.25
3. Tess Merrill, Northwest, 15.66
4. Nicole Muff, Crete, 15.85
5. Stacia Rawhouser, Columbus Scotus, 16.09
6. Morgan Broussard, Gering, 16.13
7. Alex Hedlund, O'Neill, 16.41
8. Mary Jo Pittman, Omaha Mercy, 17.20
Heat #3
1. Katie Atkins, Pierce, 15.42
2. Emily Harsin, Syracuse, 15.83
3. Bryn Matulka, Raymond Central, 15.98
4. Karissa Segelke, Sidney, 16.25
5. Tayler Doremus, Crete, 16.36
6. Caitlin Fehringer, Wayne, 16.77
7. Alexa Brouillette, Elkhorn, 17.20
--. Morgan Vasa, Bishop Neumann, DNF
Return to Index
100m Hurdles FINALS
Class B State Record: 14.86 Shannon Kling, Gordon 1995
Class B Meet Record: 14.86 Shannon Kling, Gordon 1995
All-Class State Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 13.87 LaQue Moen-Davis, Omaha North 2011
Heat #1
1. Taylor Thiele, Aurora, 15.22
2. Morgan Riecken, Ashland-Greenwood, 15.47
3. Julianna Burr, Holdrege, 15.70
4. Katie Atkins, Pierce, 15.79
5. Emily Harsin, Syracuse, 15.80
6. Melanie Blum, Bishop Neumann, 15.88
7. Tess Merrill, Northwest, 15.93
8. Nicole Muff, Crete, 15.95
Return to Index
100m Dash PRELIMS
Class B State Record: 11.94 Katy Jay, Mitchell 1999
Class B Meet Record: 12.07 Molly Belling, Omaha Roncalli/Duchesne 2005
All-Class State Record: 11.90 Breunna McCarty, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 11.90 Breunna McCarty, Omaha North 2011
Heat #1
1. Tierra Williams, Auburn, 12.21
2. Leanna Willer, Elkhorn, 12.69
3. Julianna Burr, Holdrege, 12.70
4. Brittny Fox, Raymond Central, 12.78
5. Anne O'Dell, Douglas County West, 12.83
6. Hanah Barnard, Beatrice, 12.84
7. Michelle Trulin, Blair, 13.02
8. Brandi Walters, O'Neill, 13.12
Heat #2
1. Jaime Kennedy, Boone Central, 12.42
2. Danica Liess, McCook, 12.62
3. Lauren Sand, Syracuse, 12.70
4. Krista Hintz, Fairbury, 12.89
5. Addison Woodward, Minden, 13.00
6. Kelsey Gansebom, Bennington, 13.00
7. Liz Cunningham, Mitchell, 13.02
8. Nyrie Wright, Boys Town, 13.41
Heat #3
1. Tschida Johnson, Wahoo, 12.56
2. Lindsie Woolley, Lexington, 12.68
3. Kaitlin Bradley, Crete, 12.70
4. Laura Miksch, Columbus Scotus, 12.71
5. Mackenzie Burnham, Northwest, 13.05
6. Lyndsey Block, Alliance, 13.25
7. Brenna Nelson, Elkhorn, 13.28
--. Michaela Barber, Fairbury, DQ
Return to Index
100m Dash FINALS
Class B State Record: 11.94 Katy Jay, Mitchell 1999
Class B Meet Record: 12.07 Molly Belling, Omaha Roncalli/Duchesne 2005
All-Class State Record: 11.90 Breunna McCarty, Omaha North 2011
All-Class Meet Record: 11.90 Breunna McCarty, Omaha North 2011
Heat #1
1. Tierra Williams, Auburn, 12.27
2. Tschida Johnson, Wahoo, 12.44
3. Lindsie Woolley, Lexington, 12.49
4. Julianna Burr, Holdrege, 12.76
5. Danica Liess, McCook, 12.78
6. Leanna Willer, Elkhorn, 12.92
7. Lauren Sand, Syracuse, 12.93
8. Jaime Kennedy, Boone Central, 20.31
Return to Index
400m Dash PRELIMS
Class B State Record: 56.70 Kim Clark, Elkhorn 2000
Class B Meet Record: 56.70 Kim Clark, Elkhorn 2000
All-Class State Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
All-Class Meet Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
Heat #1
1. Molly Sughroue, McCook, 57.93
2. Joelle Overkamp, Omaha Gross Catholic, 1:00.44
3. Karlee Haecker, Raymond Central, 1:00.51
4. Chandelle Davidson, Gretna, 1:01.32
5. McKayla Roberts, Omaha Mercy, 1:01.76
6. Mackenzie Zach, Platteview, 1:01.97
7. Chelsea Wickard, Gering, 1:03.79
8. Regan Geiken, Gothenburg, 1:04.95
Heat #2
1. Veronica Botts, York, 58.24
2. Mary Janovich, Gretna, 58.52
3. Morgan Anderson, Blair, 59.36
4. Breann Thorberg, Boone Central, 1:00.07
5. Heather Johnson, Arlington, 1:00.69
6. Hannah Laflin, Beatrice, 1:01.05
7. Kylee Griffis, Cozad, 1:02.28
8. Payton Prall, Gothenburg, 1:02.74
Heat #3
1. Kaleigh Heng, Elkhorn South, 58.90
2. Laura Miksch, Columbus Scotus, 59.44
3. Jaime Kennedy, Boone Central, 1:00.71
4. Abigail Hunke, Bennington, 1:01.01
5. Taylor Kadavy, York, 1:03.69
6. Sydney Mettling, Omaha Skutt Catholic, 1:04.09
7. Marti Vlasin, Seward, 1:04.94
8. Sydney Lintner, Syracuse, 1:05.16
Return to Index
400m Dash FINALS
Class B State Record: 56.70 Kim Clark, Elkhorn 2000
Class B Meet Record: 56.70 Kim Clark, Elkhorn 2000
All-Class State Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
All-Class Meet Record: 55.05 Clara Nichols, Millard South 2011
Heat #1
1. Molly Sughroue, McCook, 57.54
2. Mary Janovich, Gretna, 58.42
3. Laura Miksch, Columbus Scotus, 58.50
4. Veronica Botts, York, 58.88
5. Morgan Anderson, Blair, 59.09
6. Kaleigh Heng, Elkhorn South, 59.52
7. Breann Thorberg, Boone Central, 1:00.51
8. Joelle Overkamp, Omaha Gross Catholic, 1:01.16
Return to Index
1600m Run FINALS
Class B State Record: 4:50.06 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
Class B Meet Record: 4:50.06 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
All-Class State Record: 4:49.2 Elizabeth Lange, Lincoln Pius X 2003
All-Class Meet Record: 4:50.06 Aubree Worden, Scottsbluff 2011
Section #1
1. Gabriella Gracia, Holdrege, 5:07.02
2. Haley Harsin, Syracuse, 5:14.65
3. Alli Ehler, Sidney, 5:16.71
4. Morgan Benesch, Columbus Scotus, 5:20.48
5. Logan Sieck, Crete, 5:21.69
6. Vanessa Ambriz, Lexington, 5:23.02
7. Hannah Ramsgard, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy, 5:23.39
8. Shelbi Sloup, Seward, 5:23.43
9. Odaliz Santoyo-Garcia, Lexington, 5:24.50
10. Taylor Muncie, Scottsbluff, 5:25.97
11. Maggie Schneider, Aurora, 5:27.58
12. Catherine Davison, Auburn, 5:30.67
13. Samantha Kaup, West Point-Beemer, 5:32.40
14. Melissa Davison, Auburn, 5:33.07
15. Cayla Carson, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy, 5:33.53
16. Taylor Seaman, Seward, 5:35.69
17. Angel Roth, Seward, 5:36.60
18. Briley Hannaford, Chadron, 5:36.86
19. Emily Tolliver, McCook, 5:37.57
20. Sydney Phillips, Minden, 5:37.71
21. Rebecca Adams, Ogallala, 5:44.59
22. Lauren Clark, York, 5:46.54
23. Stephanie Contreras, Boys Town, 5:49.05
24. Angie Nelson, Wayne, 5:57.30
Return to Index
300m Hurdles PRELIMS
Class B State Record: 43.86 Kris Nelson, McCook 1989
Class B Meet Record: 43.86 Kris Nelson, McCook 1989
All-Class State Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
All-Class Meet Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
Heat #1
1. Julianna Burr, Holdrege, 46.41
2. Chelsea Wickard, Gering, 46.98
3. Katie Atkins, Pierce, 48.26
4. Alex Hedlund, O'Neill, 48.61
5. Caitlin Fehringer, Wayne, 49.67
6. Emily Harsin, Syracuse, 49.95
7. Morgan Vasa, Bishop Neumann, 50.36
8. Ava Leininger, Aurora, 51.63
Heat #2
1. Taylor Thiele, Aurora, 46.85
2. Stacia Rawhouser, Columbus Scotus, 46.86
3. Lauren Vasa, Bishop Neumann, 48.17
4. Bryn Matulka, Raymond Central, 49.39
5. Morgan Lee, Elkhorn South, 49.63
6. Morgan Broussard, Gering, 50.81
7. Bailey Schuelke, Waverly, 51.36
8. Michaela Barber, Fairbury, 52.35
Heat #3
1. Amber Linnenbrink, Fort Calhoun, 47.00
2. Sydney Seberger, Lexington, 47.76
3. Melanie Blum, Bishop Neumann, 48.46
4. Karissa Segelke, Sidney, 48.78
5. Brandi Walters, O'Neill, 49.88
6. Bailey Barnes, Norfolk Catholic, 50.51
7. Brooke Adams, Elkhorn South, 50.73
8. Julie Slama, Auburn, 51.90
Return to Index
300m Hurdles FINALS
Class B State Record: 43.86 Kris Nelson, McCook 1989
Class B Meet Record: 43.86 Kris Nelson, McCook 1989
All-Class State Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
All-Class Meet Record: 43.04 Kianna Elahi, Millard North 2007
Heat #1
1. Julianna Burr, Holdrege, 44.92
2. Amber Linnenbrink, Fort Calhoun, 45.71
3. Chelsea Wickard, Gering, 46.17
4. Stacia Rawhouser, Columbus Scotus, 46.52
5. Lauren Vasa, Bishop Neumann, 46.57
6. Taylor Thiele, Aurora, 47.12
7. Sydney Seberger, Lexington, 47.18
8. Katie Atkins, Pierce, 48.50
Return to Index
200m Dash PRELIMS
Class B State Record: 24.83 Katy Jay, Mitchell 1998
Class B Meet Record: 24.83 Katy Jay, Mitchell 1998
All-Class State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Heat #1
1. Jaime Kennedy, Boone Central, 25.58
2. Tschida Johnson, Wahoo, 25.68
3. Morgan Anderson, Blair, 25.86
4. Brittny Fox, Raymond Central, 25.88
5. Danica Liess, McCook, 25.99
6. Kaitlin Bradley, Crete, 26.06
7. Hannah Laflin, Beatrice, 26.34
8. Mackenzie Burnham, Northwest, 26.50
Heat #2
1. Tierra Williams, Auburn, 26.05
2. Leanna Willer, Elkhorn, 26.15
3. Laura Miksch, Columbus Scotus, 26.15
4. Breann Thorberg, Boone Central, 26.70
5. Mikenzie Nordeen, Alliance, 26.76
6. Mackenzie Zach, Platteview, 27.24
7. Liz Cunningham, Mitchell, 27.71
8. Amber Linnenbrink, Fort Calhoun, 27.79
Heat #3
1. Lindsie Woolley, Lexington, 25.43
2. Mary Janovich, Gretna, 25.61
3. Tiani Reeves, Gothenburg, 25.66
4. Morgan Linneman, Sidney, 26.14
5. Alicia Mountain, Elkhorn, 26.71
6. Addison Woodward, Minden, 26.81
7. Kelsey Gansebom, Bennington, 27.18
8. Lyndsey Block, Alliance, 27.42
Return to Index
200m Dash FINALS
Class B State Record: 24.83 Katy Jay, Mitchell 1998
Class B Meet Record: 24.83 Katy Jay, Mitchell 1998
All-Class State Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
All-Class Meet Record: 24.06 Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot 2006
Heat #1
1. Lindsie Woolley, Lexington, 25.64
2. Tiani Reeves, Gothenburg, 25.83
3. Tierra Williams, Auburn, 25.89
4. Mary Janovich, Gretna, 26.09
5. Brittny Fox, Raymond Central, 26.15
6. Tschida Johnson, Wahoo, 26.18
7. Morgan Anderson, Blair, 26.27
Return to Index
1600m Relay FINALS
Class B State Record: 3:59.22 Fairbury 1989
Class B Meet Record: 3:59.22 Fairbury 1989
All-Class State Record: 3:52.92 Millard South 2012
All-Class Meet Record: 3:52.94 Millard South 2012
Section #1
1. Alliance, 4:03.15
(Shae Brennan, 11, #3; Rylee Trout, 10, #5; Mikenzie Nordeen, 12, #4; Lyndsey Block, 12, #2)
2. Elkhorn South, 4:06.34
3. Seward, 4:08.74
4. Minden, 4:09.67
5. Blair, 4:09.89
6. Syracuse, 4:15.06
7. Norfolk Catholic, 4:15.54
8. Norris, 4:18.20
Section #2
1. Lexington, 4:01.70
(Mackenzie McKeone, 10, #143; Lindsie Woolley, 12, #147; Casey Seberger, 11, #145; Sydney Seberger, 12, #146)
2. Sidney, 4:02.82
3. Gothenburg, 4:03.74
4. Gretna, 4:04.95
5. McCook, 4:06.97
6. Columbus Scotus, 4:07.10
7. York, 4:08.28
8. Aurora, 4:12.23
Final Results
1. Lexington, 4:01.70
(Mackenzie McKeone, 10, #143; Lindsie Woolley, 12, #147; Casey Seberger, 11, #145; Sydney Seberger, 12, #146)
2. Sidney, 4:02.82
1. Alliance, 4:03.15
(Shae Brennan, 11, #3; Rylee Trout, 10, #5; Mikenzie Nordeen, 12, #4; Lyndsey Block, 12, #2)
3. Gothenburg, 4:03.74
4. Gretna, 4:04.95
2. Elkhorn South, 4:06.34
5. McCook, 4:06.97
6. Columbus Scotus, 4:07.10
Return to Index