This page was last updated on May 24, 2014 at 7:06pm EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Falls City Sacred Heart | 49.500 |
2. | Sterling | 44.000 |
3. | Hartington | 40.000 |
4. | Wausa | 38.000 |
5. | Twin Loup | 28.000 |
6. | Kenesaw | 27.000 |
7. | Paxton | 25.000 |
8. | Elm Creek | 24.000 |
9. | Giltner | 22.000 |
10. | Osceola | 19.000 |
11. | Amherst | 18.000 |
12. | Alma | 18.000 |
13. | South Loup | 18.000 |
14. | Pawnee City | 18.000 |
15. | Parkview Christian | 17.000 |
16. | Hayes Center | 16.000 |
17. | Harvard | 16.000 |
18. | McCool Junction | 15.000 |
19. | Hitchcock County | 15.000 |
20. | Garden County | 15.000 |
21. | Diller-Odell | 14.000 |
22. | Brady | 12.000 |
23. | North Central | 12.000 |
24. | Bertrand | 12.000 |
25. | Cody-Kilgore | 11.000 |
26. | Mullen | 10.000 |
27. | Humphrey St. Francis | 10.000 |
28. | Medicine Valley | 10.000 |
29. | High Plains Community | 9.000 |
30. | Bloomfield | 8.000 |
31. | St. Mary's | 8.000 |
32. | Heartland | 6.500 |
33. | Overton | 6.000 |
34. | Dorchester | 6.000 |
35. | CWC | 5.000 |
36. | Randolph | 5.000 |
37. | Wallace | 4.000 |
38. | Lourdes Central Catholic | 4.000 |
39. | Palmer | 4.000 |
40. | Mead | 3.500 |
41. | Cedar Valley | 3.500 |
42. | Potter-Dix | 3.000 |
43. | Osmond | 3.000 |
44. | Howells-Dodge | 2.000 |
45. | Nebraska Lutheran | 2.000 |
46. | Elwood | 2.000 |
47. | Clearwater-Orchard | 1.000 |
48. | South Platte | 1.000 |
49. | Ansley-Litchfield | 1.000 |
50. | Lyons-Decatur Northeast | 1.000 |
51. | Banner County | 1.000 |
52. | Minatare | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Stetson Meyer 11 Diller-Odell 6-06.00 10 2 Dominic Abbott 12 Amherst 6-06.00 8 3 Corey Bird 11 Dorchester 6-03.00 6 4 Malik Morris 12 Parkview Christian 6-02.00 5 5T Joshua Buettner 12 Cedar Valley 6-00.00 3.5 5T William Mayer 12 Mead 6-00.00 3.5 7 Nicholas Crowley 11 Elm Creek 6-00.00 2 8 Andy Kerkman 10 Clearwater-Orchard 6-00.00 1 9 Ryan Halouska 12 Anselmo-Merna 5-10.00 10 Blake Bacon 12 Cedar Bluffs 5-10.00 11 Seyler Monroe 11 Silver Lake 5-10.00 12 Dakota Fitzgerald 10 Bertrand 5-10.00 13T Kyle Dlouhy 12 Deshler 5-08.00 13T Chase Broders 11 Stuart 5-08.00 15T Chase Lenz 9 Maywood 5-06.00 15T Travis Burbach 12 Hartington 5-06.00 15T Chase Nordhues 10 Cedar Valley 5-06.00 18T Nicholas Story 11 Wausa 5-06.00 18T Keenan Wieseler 10 Wynot 5-06.00 18T Spencer Rosberg 12 Wausa 5-06.00 21 Riley Pulver 11 Kenesaw 5-06.00 -- Blake Scott 9 Sutherland NH -- Bailey McMillin 12 Mullen NH -- Cooper Hicks 11 Potter-Dix NH -- Joshua Harvey 10 Morrill NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Scott Borcher 12 Pawnee City 58-01.50 10 2 Jacob Bartling 12 Elm Creek 54-04.00 8 3 Kody Benson 12 Sterling 51-07.75 6 4 Chris Wenzl 12 Sterling 50-09.25 5 5 Heath McClellan 12 Palmer 49-07.00 4 6 Zachery Edwards 11 Kenesaw 48-11.25 3 7 Chance Morland 10 Paxton 48-09.25 2 8 Garrett Poppen 12 Giltner 48-05.25 1 9 Nolan White 12 Exeter-Milligan 47-07.00 10 Brady McMurray 11 Diller-Odell 47-05.50 11 Bruce Schulenberg 11 Scribner-Snyder 47-05.25 12 Dylan Loberg 11 Randolph 46-04.00 13 Troy Ebel 12 Scribner-Snyder 45-10.75 14 Jonathan Kohlscheen 12 Pleasanton 45-09.00 15 Chase Zelasney 12 Osceola 45-07.75 16 Matthew Hessler 11 Morrill 44-07.50 17 Christopher Petersen 10 Elkhorn Valley 44-01.00 18 Jayle Hinkle 11 CWC 44-01.00 19 Justin Kershaw 11 Hitchcock County 42-10.75 20 Garrett Watters 12 Randolph 42-00.75 21 Tye Spies 12 Mullen 41-09.50 22 Keshawn Camacho 11 Heartland 41-06.50 23 Collin Rodenbaugh 10 Loomis 40-07.50 24 Lane Rathman 12 Leyton 39-11.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jack Gibbens 12 Twin Loup 44-01.75 10 2 Austin Hegge 11 Wausa 43-05.50 8 3 Robert Sanner 11 McCool Junction 43-02.00 6 4 Trevor Polivka 11 Parkview Christian 42-05.00 5 5 Breyden Eckhout 10 Amherst 42-04.25 4 6 Henry Arnold 10 Falls City Sacred Heart 41-11.50 3 7 Austin Malone 11 Falls City Sacred Heart 41-07.00 2 8 Jesse Faltys 11 Howells-Dodge 40-11.50 1 9 Trevor Mann 11 Brady 40-11.50 10 Hunter Johnson 12 Eustis-Farnam 40-06.75 11 Connor Merrill 12 Paxton 40-06.50 12 Seyler Monroe 11 Silver Lake 40-06.50 13 Casey Wisnieski 12 Howells-Dodge 40-05.75 14 Steven Marcellus 12 CWC 40-05.25 15 Spencer Volden 11 Clearwater-Orchard 40-02.50 16 Mathew McCarthy 10 Garden County 39-11.75 17 Jake Samuelson 11 Bertrand 39-10.50 18 Darren Nissen 10 Wausa 39-10.25 19 Riley Zahourek 12 Dorchester 39-06.75 20 Garrett Lesiak 10 High Plains Community 38-10.50 21 Parker Sis 10 Axtell 38-08.00 22 Kelsey Rozelle 10 Potter-Dix 38-06.00 23 Dylan Shenk 12 High Plains Community 38-05.75
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Austin Hegge 11 Wausa 21-04.75 10 2 Dexter Griebel 12 Twin Loup 20-11.50 8 3 Austin Malone 11 Falls City Sacred Heart 20-10.00 6 4 Chaz Dunn 12 Falls City Sacred Heart 20-09.75 5 5 Jack Gibbens 12 Twin Loup 20-07.25 4 6 Jordan Heinrichs 11 Heartland 20-05.50 3 7 Skyler Werger 11 Elwood 20-05.25 2 8 Taylor Fuston 12 Lyons-Decatur Northeast 20-00.75 1 9 Jesse Faltys 11 Howells-Dodge 20-00.50 10 Blake Bacon 12 Cedar Bluffs 19-10.50 11 Robert Miller 12 Garden County 19-08.00 12 Cody Stratman 10 Wynot 19-07.50 13 Austin Helmer 11 Arthur County 19-04.75 14 Malik Morris 12 Parkview Christian 19-03.75 15 Spencer Volden 11 Clearwater-Orchard 19-03.25 16 Jonathan Simonson 11 Heartland Lutheran 19-02.25 17 Kyle Pardun 12 St. Mary's 19-01.50 18 Riley Zahourek 12 Dorchester 19-01.25 19 Rowan Ford 10 South Platte 18-11.00 20 Journey Ericsson 11 Silver Lake 18-06.75 21 Jake Samuelson 11 Bertrand 18-05.25 22 Joshua Buettner 12 Cedar Valley 18-04.50 23 Kelsey Rozelle 10 Potter-Dix 17-11.75 24 Ivan Damit-og 11 Wilcox-Hildreth 17-09.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Joshua McDowell 12 Harvard 14-06.00 10 2 Adam Haigh 12 Bloomfield 13-10.00 8 3 Trey Engel 11 High Plains Community 13-06.00 6 4 Chance Chrisman 11 McCool Junction 13-06.00 5 5T Sean Strasheim 12 Falls City Sacred Heart 13-00.00 3.5 5T Benjamin Driewer 9 Heartland 13-00.00 3.5 7 Tyrell Younger 10 Bertrand 13-00.00 2 8 Michael Hoblyn-Shoemaker 10 Ansley-Litchfield 13-00.00 1 9 Tyler Fear 12 Sutherland 13-00.00 10 Steven Knigge 12 Potter-Dix 13-00.00 11 Terek Molzahn 12 Alma 13-00.00 12 Dustin Axline 11 Exeter-Milligan 13-00.00 13 Colten Fisher 12 Pawnee City 13-00.00 14 Hayden Geis 12 Elm Creek 12-06.00 15 James Sughroue 10 Southwest 12-06.00 16 Brenton Ellis 11 Southwest 12-00.00 17 Michael Wecker 11 St. Mary's 12-00.00 18 Blake Scott 9 Sutherland 11-06.00 19 Jorge Lara 11 Morrill 11-06.00 20 Ben Dush 11 Elba 11-00.00 21 Kyle Young 10 Bloomfield 11-00.00 -- Blake Kester 10 Clearwater-Orchard NH -- Evan Wemhoff 12 Humphrey St. Francis NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jacob Bartling 12 Elm Creek 173-00.00 10 2 Scott Borcher 12 Pawnee City 156-10.00 8 3 Hayden Cahoy 12 Overton 150-00.00 6 4 Tye Spies 12 Mullen 148-06.00 5 5 Landon Swedberg 12 Wallace 139-04.00 4 6 Kody Benson 12 Sterling 137-07.00 3 7 Seth Lackas 11 Randolph 136-08.00 2 8 Luke Hegemann 12 Howells-Dodge 136-02.00 1 9 Landon Rohde 10 Ansley-Litchfield 134-10.00 10 Shane Farley 12 Wilcox-Hildreth 133-08.00 11 Nolan White 12 Exeter-Milligan 133-03.00 12 Dustin Bleidt 11 Garden County 133-00.00 13 Ty Dybdal 12 Hartington 132-09.00 14 Matthew Pekarek 10 High Plains Community 132-02.00 15 Bruce Schulenberg 11 Scribner-Snyder 131-04.00 16 Chase Zelasney 12 Osceola 123-00.00 17 Chase Ehlers 12 Lawrence-Nelson 121-05.00 18 Collin Rodenbaugh 10 Loomis 118-04.00 19 Justin Dearmont 11 North Central 118-02.00 20 Taylor Palmer 10 Crawford 117-05.00 21 Jared Rupp 12 Eustis-Farnam 112-02.00 22 Bryce Schweer 12 Meridian 110-07.00 23 Trevor Ramm 12 Stuart 108-07.00
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 North Central 8:22.64 1 10 Trevor Ferguson, 12, #213; Cash Cosgrove, 10, #210; Colin Erickson, 10, #212; Justin Palmer, 11, #217 2 Sterling 8:24.43 1 8 Dylan Benson, 9, #274; Seth Harms, 9, #277; Rhet Dirks, 11, #276; Trey Trauernicht, 12, #279 3 Humphrey St. Francis 8:24.91 1 6 James Brockhaus, 12, #151; Colton Engel, 9, #155; Damien Baumgart, 10, #150; Austin Classen, 11, #153 4 Bertrand 8:28.74 1 5 Cole Kennedy, 10, #33; Jake Samuelson, 11, #35; Dustin Langenberg, 12, #34; Tyrell Younger, 10, #36 5 Kenesaw 8:31.17 1 4 Lane Tibbs, 12, #168; Jeremiah Panec, 12, #164; Kory Heier, 11, #163; Caleb Weiler, 9, #169 6 Potter-Dix 8:32.17 1 3 Jake Johnson, 11, #248; Cooper Hicks, 11, #247; Cameron Purcell, 11, #250; Steven Knigge, 12, #249 7 Cody-Kilgore 8:33.42 1 2 Casey Lamle, 11, #54; Seito Ono, 12, #55; Jared Schmit, 9, #56; Cody Trump, 12, #57 8 High Plains Community 8:34.19 1 1 Jabe Wurtz, 11, #140; Josh Demers, 10, #132; Kyler VanHousen, 10, #139; Tyler Martin, 12, #136 9 Allen 8:40.24 1 Tayler Kumm, 9, #3; Nicholas Brahmsteadt, 11, #1; Wade Connot, 11, #4; Austin Connot, 12, #2 10 Amherst 8:45.38 1 Mason Klingelhoefer, 12, #12; Bryan Wietjes, 12, #13; Trevor Adelung, 9, #9; Ty Hadwiger, 10, #11 11 Wausa 8:45.49 1 Austin Conn, 12, #300; Devon Munter, 12, #303; Nicholas Story, 11, #306; Jordan Burns, 11, #299 12 Wallace 8:47.26 1 Dillon Koop, 11, #295; Landon Swedberg, 12, #297; Robbie Nelson, 9, #296; Tanner Clough, 10, #294 13 Elwood 8:50.10 1 Billie Smith, 11, #82; Zachary Hackbart, 11, #81; Jonathon Anderson, 9, #80; Blake Tiede, 11, #83 14 Exeter-Milligan 8:50.41 1 Derek Luzum, 11, #89; Sam Zeleny, 10, #92; Jack Dinneen, 10, #88; Dalton Zelenka, 11, #91 15 BDS 8:54.53 1 Chris Rohr, 11, #31; Jayden Otto, 11, #30; Charles Martin, 11, #28; TJ Krupicka, 11, #27 16 Maywood 8:57.62 1 Jacob Dibbern, 12, #181; Quinton Phillips, 12, #185; Austin Phillips, 11, #184; Bryar Gerlach, 9, #182
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Lane Tibbs 12 Kenesaw 9:58.56 1 10 2 Kelly Cliffords 11 Osceola 10:03.30 1 8 3 Rodger Farr 11 Medicine Valley 10:05.19 1 6 4 John Walnofer 11 CWC 10:15.98 1 5 5 Cole Kennedy 10 Bertrand 10:17.06 1 4 6 Cameron Moes 11 Osmond 10:19.04 1 3 7 Damien Baumgart 10 Humphrey St. Francis 10:24.23 1 2 8 Brenton Soule 12 Banner County 10:25.12 1 1 9 Colin Erickson 10 North Central 10:28.16 1 10 Jacob Bauer 11 Spalding/Spalding Academy 10:28.27 1 11 Tanner Fischer 11 Hartington 10:33.88 1 12 Jeremiah Panec 12 Kenesaw 10:35.96 1 13 Tanner Clough 10 Wallace 10:52.02 1 14 Tyler Cassell 12 Paxton 10:53.09 1 15 Phillip Lewis 11 North Central 10:53.26 1 16 Shane Smith 12 McCool Junction 10:56.16 1 17 Alex Menninga 10 Pawnee City 10:57.96 1 18 Adam Christen 12 Anselmo-Merna 11:02.21 1 19 Dylan Benson 9 Sterling 11:14.71 1 20 Dalton Zelenka 11 Exeter-Milligan 11:22.27 1 21 Jacob Fields 12 Elm Creek 11:23.10 1 22 Seth Schuessler 12 Leyton 11:25.74 1 23 Seth Harms 9 Sterling 11:27.50 1 24 Alexander Quinn 10 Mead 11:35.51 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 James Brockhaus 12 Humphrey St. Francis 2:03.40 1 2 Austin Connot 12 Allen 2:04.64 1 3 Justin Shipman 10 Red Cloud 2:04.86 1 4 Jake Johnson 11 Potter-Dix 2:05.00 1 5 Sam Zeleny 10 Exeter-Milligan 2:07.27 1 6 Tyler Cassell 12 Paxton 2:08.37 1 7 Cooper Hicks 11 Potter-Dix 2:08.72 1 8 Justin Palmer 11 North Central 2:09.72 1 9 Ryan Soderholm 11 Alma 2:10.05 1 10 Troy Lusk 11 Brady 2:10.66 1 11 Josh Demers 10 High Plains Community 2:11.36 1 12 Kyle Brockhaus 9 Humphrey St. Francis 2:16.15 1 Section #2 1 Austin Blume 12 Hitchcock County 1:56.83 2 D Meet Record 2 Kyle Pierce 12 South Loup 1:58.67 2 3 Patrick Wortmann 12 Hartington 1:59.46 2 4 Trey Trauernicht 12 Sterling 1:59.55 2 5 Casey Lamle 11 Cody-Kilgore 2:00.70 2 6 Rhet Dirks 11 Sterling 2:01.60 2 7 Tyler Martin 12 High Plains Community 2:02.00 2 8 Ty Hadwiger 10 Amherst 2:03.54 2 9 Emmett Beckler 11 Friend 2:03.87 2 10 Colin Lambertson 11 Anselmo-Merna 2:03.93 2 11 Wes Anderjaska 12 Wauneta-Palisade 2:04.65 2 12 Chaz Dunn 12 Falls City Sacred Heart 2:06.77 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Austin Blume 12 Hitchcock County 1:56.83 2 10 D Meet Record 2 Kyle Pierce 12 South Loup 1:58.67 2 8 3 Patrick Wortmann 12 Hartington 1:59.46 2 6 4 Trey Trauernicht 12 Sterling 1:59.55 2 5 5 Casey Lamle 11 Cody-Kilgore 2:00.70 2 4 6 Rhet Dirks 11 Sterling 2:01.60 2 3 7 Tyler Martin 12 High Plains Community 2:02.00 2 2 8 James Brockhaus 12 Humphrey St. Francis 2:03.40 1 1 9 Ty Hadwiger 10 Amherst 2:03.54 2 1 10 Emmett Beckler 11 Friend 2:03.87 2 11 Colin Lambertson 11 Anselmo-Merna 2:03.93 2 12 Austin Connot 12 Allen 2:04.64 1 13 Wes Anderjaska 12 Wauneta-Palisade 2:04.65 2 14 Justin Shipman 10 Red Cloud 2:04.86 1 15 Jake Johnson 11 Potter-Dix 2:05.00 1 16 Chaz Dunn 12 Falls City Sacred Heart 2:06.77 2 17 Sam Zeleny 10 Exeter-Milligan 2:07.27 1 18 Tyler Cassell 12 Paxton 2:08.37 1 19 Cooper Hicks 11 Potter-Dix 2:08.72 1 20 Justin Palmer 11 North Central 2:09.72 1 21 Ryan Soderholm 11 Alma 2:10.05 1 22 Troy Lusk 11 Brady 2:10.66 1 23 Josh Demers 10 High Plains Community 2:11.36 1 24 Kyle Brockhaus 9 Humphrey St. Francis 2:16.15 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Elm Creek 44.61 1 Hayden Geis, 12, #77; Nicholas Crowley, 11, #75; Christian Best, 11, #74; Austin Stolp, 11, #79 2 Hartington 44.97 1 Griffon Kalin, 11, #118; Kyle Fischer, 12, #114; Riley Haug, 12, #117; Joe Noecker, 12, #119 3 Heartland 45.74 1 Austin Stuhr, 9, #130; Jordan Heinrichs, 11, #128; Tyler Brown, 11, #129; Keshawn Camacho, 11, #126 4 High Plains Community 46.10 1 Trey Engel, 11, #133; Cale Harless, 11, #134; Dylan Shenk, 12, #138; Tyler Martin, 12, #136 5 Humphrey St. Francis 46.19 1 Connor Eisenmenger, 12, #154; John Oltmer, 11, #157; Tanner Krings, 12, #156; Brandon Weidner, 12, #158 6 Stuart 46.52 1 Cole Pease, 12, #317; Alex Kunz, 11, #283; Conner Paxton, 10, #284; Mitchell Dvorak, 11, #282 7 South Loup 48.05 1 Chase Forrester, 11, #262; Colter Glendy, 12, #263; Kaden Ellis, 12, #261; Isaak Cole, 11, #235 -- Hayes Center DQ 1 Tristan Johnson, 12, #123; Grant Wilkinson, 10, #125; Taylor Walker, 12, #124; Seth Gohl, 12, #122 Section #2 1 Paxton 43.91 2 Connor Merrill, 12, #242; Tyler Schimonitz, 12, #244; Kolton Carlyle, 11, #239; Justin Corfield, 10, #241 2 Falls City Sacred Heart 44.07 2 Sawyer Kean, 11, #96; Chaz Dunn, 12, #94; Austin Malone, 11, #97; Yianni Haralabidis, 12, #95 3 Brady 44.37 2 Levi Destefano, 11, #39; Dayne Porter, 10, #43; Eric Martin (Roe), 12, #42; Cody Warren, 11, #46 4 Giltner 44.53 2 Benjamin Hinrichs, 11, #109; Brett Good, 10, #107; Jared Hastings, 11, #108; Nicholas Preissler, 11, #111 5 Parkview Christian 45.17 2 Malik Morris, 12, #232; Jeff Riesenberg, 12, #234; Henry Tanksley, 9, #318; Trevor Polivka, 11, #233 6 Kenesaw 45.67 2 Trevor Burr, 12, #161; Preston Schnitzler, 10, #167; Austin Schnitzler, 11, #166; Wyatt Woodman, 11, #170 7 Garden County 46.56 2 Mathew McCarthy, 10, #104; Layne McCarthy, 12, #103; Ryan Smith, 11, #106; Robert Miller, 12, #105 -- Osceola DQ 2 Trevor Carlson, 11, #219; Colton Kuhnel, 12, #221; Erik Oquist, 12, #222; Chase Zelasney, 12, #224 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Paxton 43.91 10 2 Falls City Sacred Heart 44.07 8 3 Brady 44.37 6 4 Giltner 44.53 5 5 Elm Creek 44.61 4 6 Hartington 44.97 3 7 Parkview Christian 45.17 2 8 Kenesaw 45.67 1 9 Heartland 45.74 10 High Plains Community 46.10 11 Humphrey St. Francis 46.19 12 Stuart 46.52 13 Garden County 46.56 14 South Loup 48.05 -- Osceola DQ -- Hayes Center DQ Violation 22
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.5 M/S) 1 Jared Hastings 11 Giltner 15.74 1 Q 2 Lance Moore 9 Mullen 15.83 1 q 3 Riley Haug 12 Hartington 15.84 1 q 4 Joshua McDowell 12 Harvard 15.86 1 q 5 Bradley Davey 12 Overton 16.05 1 6 Joshua Buettner 12 Cedar Valley 16.38 1 7 Austin Miller 12 St. Edward 17.16 1 8 Cody Lundholm 11 Meridian 18.36 1 Heat #2 (wind reading +0.5 M/S) 1 Seth Gohl 12 Hayes Center 15.47 2 Q 2 Alex Nielsen 10 Lourdes Central Catholic 15.75 2 q 3 Nicholas Preissler 11 Giltner 16.17 2 4 Zachary Clark 11 Loomis 16.40 2 5 Cale Harless 11 High Plains Community 16.56 2 6 Michael Hoblyn-Shoemaker 10 Ansley-Litchfield 16.77 2 7 Chayse Wemhoff 11 Humphrey St. Francis 16.91 2 8 Andrew Hollenbeck 11 North Central 18.18 2 Heat #3 (wind reading +0.5 M/S) 1 Layne McCarthy 12 Garden County 15.83 3 Q 2 Eric Martin (Roe) 12 Brady 15.86 3 q 3 Trevor Polivka 11 Parkview Christian 16.19 3 4 Casey Wisnieski 12 Howells-Dodge 16.27 3 5 Tyson Dahlgrin 11 Banner County 16.75 3 6 Kyle Kleinschmit 11 Wausa 17.32 3 7 Sam Christensen 10 BDS 17.32 3 8 Clay Goodwin 11 Cody-Kilgore 18.24 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Seth Gohl 12 Hayes Center 15.47 2 Q 1 Jared Hastings 11 Giltner 15.74 1 Q 2 Alex Nielsen 10 Lourdes Central Catholic 15.75 2 q 2 Lance Moore 9 Mullen 15.83 1 q 1 Layne McCarthy 12 Garden County 15.83 3 Q 3 Riley Haug 12 Hartington 15.84 1 q 2 Eric Martin (Roe) 12 Brady 15.86 3 q 4 Joshua McDowell 12 Harvard 15.86 1 q 5 Bradley Davey 12 Overton 16.05 1 3 Nicholas Preissler 11 Giltner 16.17 2 3 Trevor Polivka 11 Parkview Christian 16.19 3 4 Casey Wisnieski 12 Howells-Dodge 16.27 3 6 Joshua Buettner 12 Cedar Valley 16.38 1 4 Zachary Clark 11 Loomis 16.40 2 5 Cale Harless 11 High Plains Community 16.56 2 5 Tyson Dahlgrin 11 Banner County 16.75 3 6 Michael Hoblyn-Shoemaker 10 Ansley-Litchfield 16.77 2 7 Chayse Wemhoff 11 Humphrey St. Francis 16.91 2 7 Austin Miller 12 St. Edward 17.16 1 6 Kyle Kleinschmit 11 Wausa 17.32 3 7 Sam Christensen 10 BDS 17.32 3 8 Andrew Hollenbeck 11 North Central 18.18 2 8 Clay Goodwin 11 Cody-Kilgore 18.24 3 8 Cody Lundholm 11 Meridian 18.36 1 CLASS D BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Eric Martin (Roe) 12 Brady 2nd/15.86 42 1 2 Layne McCarthy 12 Garden County 1st/15.83 103 1 3 Alex Nielsen 10 Lourdes Central Catholic 2nd/15.75 177 1 4 Seth Gohl 12 Hayes Center 1st/15.47 122 1 5 Jared Hastings 11 Giltner 1st/15.74 108 1 6 Lance Moore 9 Mullen 2nd/15.83 207 1 7 Riley Haug 12 Hartington 3rd/15.84 117 1 8 Joshua McDowell 12 Harvard 4th/15.86 121 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Seth Gohl 12 Hayes Center 15.49 1 10 2 Jared Hastings 11 Giltner 15.53 1 8 3 Layne McCarthy 12 Garden County 15.55 1 6 4 Lance Moore 9 Mullen 15.73 1 5 5 Alex Nielsen 10 Lourdes Central Catholic 15.75 1 4 6 Joshua McDowell 12 Harvard 15.80 1 3 7 Eric Martin (Roe) 12 Brady 15.83 1 2 8 Riley Haug 12 Hartington 16.20 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.0 M/S) 1 Austin Hegge 11 Wausa 11.22 1 Q 2 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 11.48 1 q 3 Benjamon Pohlman 12 Nebraska Lutheran 11.61 1 q 4 Christian Best 11 Elm Creek 11.63 1 5 Tyler Schimonitz 12 Paxton 11.63 1 6 Alex Kunz 11 Stuart 11.70 1 7 Chevy Henneman 11 Lyons-Decatur Northeast 11.95 1 Heat #2 (wind reading +0.5 M/S) 1 Trevor Carlson 11 Osceola 11.37 2 Q 2 Dexter Griebel 12 Twin Loup 11.44 2 q 3 Nolan Nordhues 12 Randolph 11.62 2 4 Sawyer Kean 11 Falls City Sacred Heart 11.65 2 5 Preston Schnitzler 10 Kenesaw 11.84 2 6 Tristan Johnson 12 Hayes Center 11.85 2 7 Juan Garfio 11 Minatare 12.01 2 8 Austin Stuhr 9 Heartland 12.04 2 Heat #3 (wind reading +0.5 M/S) 1 Kolton Carlyle 11 Paxton 11.14 3 Q 2 Malik Morris 12 Parkview Christian 11.41 3 q 3 Mario Sanchez 11 Minatare 11.52 3 q 4 Benjamin Hinrichs 11 Giltner 11.67 3 5 Tanner Krings 12 Humphrey St. Francis 11.81 3 6 Kordell Glause 12 Palmer 11.88 3 7 John Otting-Crandall 11 Loomis 12.07 3 -- Kyle Pardun 12 St. Mary's DQ 3 False Start ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Kolton Carlyle 11 Paxton 11.14 3 Q 1 Austin Hegge 11 Wausa 11.22 1 Q 1 Trevor Carlson 11 Osceola 11.37 2 Q 2 Malik Morris 12 Parkview Christian 11.41 3 q 2 Dexter Griebel 12 Twin Loup 11.44 2 q 2 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 11.48 1 q 3 Mario Sanchez 11 Minatare 11.52 3 q 3 Benjamon Pohlman 12 Nebraska Lutheran 11.61 1 q 3 Nolan Nordhues 12 Randolph 11.62 2 4 Christian Best 11 Elm Creek 11.63 1 5 Tyler Schimonitz 12 Paxton 11.63 1 4 Sawyer Kean 11 Falls City Sacred Heart 11.65 2 4 Benjamin Hinrichs 11 Giltner 11.67 3 6 Alex Kunz 11 Stuart 11.70 1 5 Tanner Krings 12 Humphrey St. Francis 11.81 3 5 Preston Schnitzler 10 Kenesaw 11.84 2 6 Tristan Johnson 12 Hayes Center 11.85 2 6 Kordell Glause 12 Palmer 11.88 3 7 Chevy Henneman 11 Lyons-Decatur Northeast 11.95 1 7 Juan Garfio 11 Minatare 12.01 2 8 Austin Stuhr 9 Heartland 12.04 2 7 John Otting-Crandall 11 Loomis 12.07 3 -- Kyle Pardun 12 St. Mary's DQ 3 False Start CLASS D BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Mario Sanchez 11 Minatare 3rd/11.52 202 1 2 Dexter Griebel 12 Twin Loup 2nd/11.44 292 1 3 Trevor Carlson 11 Osceola 1st/11.37 219 1 4 Kolton Carlyle 11 Paxton 1st/11.14 239 1 5 Austin Hegge 11 Wausa 1st/11.22 301 1 6 Malik Morris 12 Parkview Christian 2nd/11.41 232 1 7 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 2nd/11.48 95 1 8 Benjamon Pohlman 12 Nebraska Lutheran 3rd/11.61 209 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Austin Hegge 11 Wausa 11.34 1 10 2 Kolton Carlyle 11 Paxton 11.37 1 8 3 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 11.48 1 6 4 Malik Morris 12 Parkview Christian 11.49 1 5 5 Dexter Griebel 12 Twin Loup 11.51 1 4 6 Trevor Carlson 11 Osceola 11.63 1 3 7 Benjamon Pohlman 12 Nebraska Lutheran 11.73 1 2 8 Mario Sanchez 11 Minatare 11.77 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Brady Stuhmer 12 Alma 50.49 1 Q 2 Kris Kopetzky 12 South Platte 52.71 1 q 3 Henry Arnold 10 Falls City Sacred Heart 52.77 1 4 Landon Swedberg 12 Wallace 53.04 1 5 Christian McMaster 11 Palmer 53.09 1 6 Casey Lamle 11 Cody-Kilgore 53.10 1 7 Brandon Jackson 11 Meridian 54.09 1 8 Shane Meyer 12 Diller-Odell 55.86 1 Heat #2 1 Austin Blume 12 Hitchcock County 50.86 2 Q 2 Joe Noecker 12 Hartington 51.14 2 q 3 Colton Kuhnel 12 Osceola 51.46 2 q 4 Troy Lusk 11 Brady 52.95 2 5 Austin Schnitzler 11 Kenesaw 53.26 2 6 Emmett Beckler 11 Friend 53.30 2 7 Tristan Johnson 12 Hayes Center 53.56 2 8 Taylor Fuston 12 Lyons-Decatur Northeast 54.57 2 Heat #3 1 Patrick Wortmann 12 Hartington 50.54 3 Q 2 Kyle Pardun 12 St. Mary's 50.67 3 q 3 Ryan Smith 11 Garden County 51.15 3 q 4 Brandon Weidner 12 Humphrey St. Francis 52.75 3 5 Caleb Vonderfecht 10 Deshler 53.56 3 6 Keenan Stupka 9 Anselmo-Merna 54.05 3 7 Michael McKown 11 Banner County 54.79 3 8 Wyatt Reicks 12 Elm Creek 57.02 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Brady Stuhmer 12 Alma 50.49 1 Q 1 Patrick Wortmann 12 Hartington 50.54 3 Q 2 Kyle Pardun 12 St. Mary's 50.67 3 q 1 Austin Blume 12 Hitchcock County 50.86 2 Q 2 Joe Noecker 12 Hartington 51.14 2 q 3 Ryan Smith 11 Garden County 51.15 3 q 3 Colton Kuhnel 12 Osceola 51.46 2 q 2 Kris Kopetzky 12 South Platte 52.71 1 q 4 Brandon Weidner 12 Humphrey St. Francis 52.75 3 3 Henry Arnold 10 Falls City Sacred Heart 52.77 1 4 Troy Lusk 11 Brady 52.95 2 4 Landon Swedberg 12 Wallace 53.04 1 5 Christian McMaster 11 Palmer 53.09 1 6 Casey Lamle 11 Cody-Kilgore 53.10 1 5 Austin Schnitzler 11 Kenesaw 53.26 2 6 Emmett Beckler 11 Friend 53.30 2 7 Tristan Johnson 12 Hayes Center 53.56 2 5 Caleb Vonderfecht 10 Deshler 53.56 3 6 Keenan Stupka 9 Anselmo-Merna 54.05 3 7 Brandon Jackson 11 Meridian 54.09 1 8 Taylor Fuston 12 Lyons-Decatur Northeast 54.57 2 7 Michael McKown 11 Banner County 54.79 3 8 Shane Meyer 12 Diller-Odell 55.86 1 8 Wyatt Reicks 12 Elm Creek 57.02 3 CLASS D BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Colton Kuhnel 12 Osceola 3rd/51.46 221 1 2 Joe Noecker 12 Hartington 2nd/51.14 119 1 3 Kyle Pardun 12 St. Mary's 2nd/50.67 272 1 4 Brady Stuhmer 12 Alma 1st/50.49 7 1 5 Patrick Wortmann 12 Hartington 1st/50.54 120 1 6 Austin Blume 12 Hitchcock County 1st/50.86 142 1 7 Ryan Smith 11 Garden County 3rd/51.15 106 1 8 Kris Kopetzky 12 South Platte 2nd/52.71 267 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Brady Stuhmer 12 Alma 50.47 1 10 2 Kyle Pardun 12 St. Mary's 50.75 1 8 3 Joe Noecker 12 Hartington 51.29 1 6 4 Austin Blume 12 Hitchcock County 51.66 1 5 5 Ryan Smith 11 Garden County 51.69 1 4 6 Colton Kuhnel 12 Osceola 51.79 1 3 7 Patrick Wortmann 12 Hartington 51.86 1 2 8 Kris Kopetzky 12 South Platte 54.08 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Kyle Pierce 12 South Loup 4:33.01 1 10 2 Trey Trauernicht 12 Sterling 4:33.32 1 8 3 Lane Tibbs 12 Kenesaw 4:33.95 1 6 4 Seito Ono 12 Cody-Kilgore 4:34.78 1 5 5 Rodger Farr 11 Medicine Valley 4:37.54 1 4 6 Patrick Wortmann 12 Hartington 4:37.70 1 3 7 Colin Erickson 10 North Central 4:37.75 1 2 8 Jeremiah Panec 12 Kenesaw 4:39.69 1 1 9 Cole Kennedy 10 Bertrand 4:40.79 1 10 Kelly Cliffords 11 Osceola 4:41.75 1 11 Cameron Moes 11 Osmond 4:47.68 1 12 Jacob Bauer 11 Spalding/Spalding Academy 4:50.18 1 13 Tanner Fischer 11 Hartington 4:50.72 1 14 Jake Johnson 11 Potter-Dix 4:51.39 1 15 Brenton Soule 12 Banner County 4:53.00 1 16 Tanner Clough 10 Wallace 4:55.97 1 17 Tyler Cassell 12 Paxton 4:57.96 1 18 Austin Johnson 9 Ansley-Litchfield 4:58.34 1 19 Austin Classen 11 Humphrey St. Francis 4:59.91 1 20 Shane Smith 12 McCool Junction 5:00.86 1 21 Nathaniel Derr 10 Friend 5:01.11 1 22 Rhet Dirks 11 Sterling 5:03.81 1 23 Colton Engel 9 Humphrey St. Francis 5:05.07 1 24 Rusty Hermsmeyer 10 North Loup-Scotia 5:05.45 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Griffon Kalin 11 Hartington 40.78 1 Q 2 Seth Gohl 12 Hayes Center 41.64 1 q 3 Erik Oquist 12 Osceola 41.79 1 q 4 Tyrell Younger 10 Bertrand 41.80 1 q 5 Chris Wenzl 12 Sterling 42.69 1 6 Colin Niemeyer 12 Falls City Sacred Heart 43.30 1 7 Tyson Dahlgrin 11 Banner County 43.31 1 8 Cale Harless 11 High Plains Community 43.39 1 Heat #2 1 Jared Hastings 11 Giltner 40.92 2 Q 2 Joshua McDowell 12 Harvard 41.24 2 q 3 Layne McCarthy 12 Garden County 41.82 2 q 4 Andrew Sleicher 12 Sumner-Eddyville-Miller 42.54 2 5 Riley Haug 12 Hartington 42.85 2 6 Zachary Clark 11 Loomis 43.11 2 7 Casey Wisnieski 12 Howells-Dodge 44.37 2 8 Bailey McMillin 12 Mullen 46.60 2 Heat #3 1 Eric Martin (Roe) 12 Brady 42.57 3 Q 2 Trevor Polivka 11 Parkview Christian 42.65 3 3 Cody Lundholm 11 Meridian 43.30 3 4 Logan Fay 12 Cody-Kilgore 43.43 3 5 Dylan White 12 Overton 43.94 3 6 Mitchell Dvorak 11 Stuart 44.25 3 7 Chayse Wemhoff 11 Humphrey St. Francis 44.41 3 8 Grant Norder 11 BDS 47.14 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Griffon Kalin 11 Hartington 40.78 1 Q 1 Jared Hastings 11 Giltner 40.92 2 Q 2 Joshua McDowell 12 Harvard 41.24 2 q 2 Seth Gohl 12 Hayes Center 41.64 1 q 3 Erik Oquist 12 Osceola 41.79 1 q 4 Tyrell Younger 10 Bertrand 41.80 1 q 3 Layne McCarthy 12 Garden County 41.82 2 q 4 Andrew Sleicher 12 Sumner-Eddyville-Miller 42.54 2 1 Eric Martin (Roe) 12 Brady 42.57 3 Q 2 Trevor Polivka 11 Parkview Christian 42.65 3 5 Chris Wenzl 12 Sterling 42.69 1 5 Riley Haug 12 Hartington 42.85 2 6 Zachary Clark 11 Loomis 43.11 2 6 Colin Niemeyer 12 Falls City Sacred Heart 43.30 1 3 Cody Lundholm 11 Meridian 43.30 3 7 Tyson Dahlgrin 11 Banner County 43.31 1 8 Cale Harless 11 High Plains Community 43.39 1 4 Logan Fay 12 Cody-Kilgore 43.43 3 5 Dylan White 12 Overton 43.94 3 6 Mitchell Dvorak 11 Stuart 44.25 3 7 Casey Wisnieski 12 Howells-Dodge 44.37 2 7 Chayse Wemhoff 11 Humphrey St. Francis 44.41 3 8 Bailey McMillin 12 Mullen 46.60 2 8 Grant Norder 11 BDS 47.14 3 CLASS D BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Layne McCarthy 12 Garden County 3rd/41.82 103 1 2 Erik Oquist 12 Osceola 3rd/41.79 222 1 3 Joshua McDowell 12 Harvard 2nd/41.24 121 1 4 Griffon Kalin 11 Hartington 1st/40.78 118 1 5 Jared Hastings 11 Giltner 1st/40.92 108 1 6 Seth Gohl 12 Hayes Center 2nd/41.64 122 1 7 Tyrell Younger 10 Bertrand 4th/41.80 36 1 8 Eric Martin (Roe) 12 Brady 1st/42.57 42 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Griffon Kalin 11 Hartington 40.04 1 10 2 Jared Hastings 11 Giltner 40.63 1 8 3 Seth Gohl 12 Hayes Center 41.04 1 6 4 Layne McCarthy 12 Garden County 41.11 1 5 5 Eric Martin (Roe) 12 Brady 41.23 1 4 6 Joshua McDowell 12 Harvard 42.32 1 3 7 Erik Oquist 12 Osceola 42.37 1 2 8 Tyrell Younger 10 Bertrand 42.69 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Kolton Carlyle 11 Paxton 23.04 1 Q 2 Joe Noecker 12 Hartington 23.15 1 q 3 Nolan Nordhues 12 Randolph 23.29 1 q 4 Kyle Pardun 12 St. Mary's 23.38 1 5 Caleb Vonderfecht 10 Deshler 23.76 1 6 Cody Warren 11 Brady 23.89 1 7 Tristan Johnson 12 Hayes Center 23.96 1 8 Chase Zelasney 12 Osceola 24.23 1 Heat #2 1 Brady Stuhmer 12 Alma 23.01 2 Q 2 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 23.15 2 q 3 Tyler Schimonitz 12 Paxton 23.34 2 4 Christian Best 11 Elm Creek 23.51 2 5 Colton Kuhnel 12 Osceola 23.78 2 6 Brandon Weidner 12 Humphrey St. Francis 23.80 2 7 Alex Kunz 11 Stuart 23.83 2 8 John Otting-Crandall 11 Loomis 24.97 2 Heat #3 1 Austin Hegge 11 Wausa 22.77 3 Q 2 Dexter Griebel 12 Twin Loup 23.27 3 q 3 Alexander Preslicka 12 McCool Junction 23.31 3 q 4 Ryan Smith 11 Garden County 23.79 3 5 Austin Schnitzler 11 Kenesaw 23.86 3 6 Mario Sanchez 11 Minatare 23.86 3 7 Nicholas Whitten 10 Lourdes Central Catholic 24.04 3 8 Ben Kuehn 12 Howells-Dodge 24.19 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Austin Hegge 11 Wausa 22.77 3 Q 1 Brady Stuhmer 12 Alma 23.01 2 Q 1 Kolton Carlyle 11 Paxton 23.04 1 Q 2 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 23.15 2 q 2 Joe Noecker 12 Hartington 23.15 1 q 2 Dexter Griebel 12 Twin Loup 23.27 3 q 3 Nolan Nordhues 12 Randolph 23.29 1 q 3 Alexander Preslicka 12 McCool Junction 23.31 3 q 3 Tyler Schimonitz 12 Paxton 23.34 2 4 Kyle Pardun 12 St. Mary's 23.38 1 4 Christian Best 11 Elm Creek 23.51 2 5 Caleb Vonderfecht 10 Deshler 23.76 1 5 Colton Kuhnel 12 Osceola 23.78 2 4 Ryan Smith 11 Garden County 23.79 3 6 Brandon Weidner 12 Humphrey St. Francis 23.80 2 7 Alex Kunz 11 Stuart 23.83 2 5 Austin Schnitzler 11 Kenesaw 23.86 3 6 Mario Sanchez 11 Minatare 23.86 3 6 Cody Warren 11 Brady 23.89 1 7 Tristan Johnson 12 Hayes Center 23.96 1 7 Nicholas Whitten 10 Lourdes Central Catholic 24.04 3 8 Ben Kuehn 12 Howells-Dodge 24.19 3 8 Chase Zelasney 12 Osceola 24.23 1 8 John Otting-Crandall 11 Loomis 24.97 2 CLASS D BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Nolan Nordhues 12 Randolph 3rd/23.29 254 1 2 Joe Noecker 12 Hartington 2nd/23.15 119 1 3 Kolton Carlyle 11 Paxton 1st/23.04 239 1 4 Austin Hegge 11 Wausa 1st/22.77 301 1 5 Brady Stuhmer 12 Alma 1st/23.01 7 1 6 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 2nd/23.15 95 1 7 Dexter Griebel 12 Twin Loup 2nd/23.27 292 1 8 Alexander Preslicka 12 McCool Junction 3rd/23.31 187 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Austin Hegge 11 Wausa 22.81 1 10 2 Brady Stuhmer 12 Alma 22.97 1 8 3 Yianni Haralabidis 12 Falls City Sacred Heart 23.03 1 6 4 Kolton Carlyle 11 Paxton 23.15 1 5 5 Alexander Preslicka 12 McCool Junction 23.26 1 4 6 Nolan Nordhues 12 Randolph 23.27 1 3 7 Dexter Griebel 12 Twin Loup 23.46 1 2 8 Joe Noecker 12 Hartington 23.48 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Sterling 3:34.10 1 Trey Trauernicht, 12, #279; Rhet Dirks, 11, #276; Chris Wenzl, 12, #280; Jesse Phillips, 12, #278 2 Osceola 3:36.61 1 Colton Kuhnel, 12, #221; Erik Oquist, 12, #222; Trevor Carlson, 11, #219; Dahlton Redwing (Gabel), 10, #223 3 Kenesaw 3:36.74 1 Lane Tibbs, 12, #168; Kory Heier, 11, #163; Jeremiah Panec, 12, #164; Austin Schnitzler, 11, #166 4 Humphrey St. Francis 3:37.34 1 Kyle Wemhoff, 10, #160; Chayse Wemhoff, 11, #159; Brandon Weidner, 12, #158; James Brockhaus, 12, #151 5 Meridian 3:40.04 1 Brandon Jackson, 11, #196; Martin Nunez, 11, #199; Ty Brakhage, 11, #195; Brandon Lundholm, 11, #197 6 North Central 3:41.76 1 Cash Cosgrove, 10, #210; Justin Palmer, 11, #217; Sage Osborn, 10, #216; Trevor Ferguson, 12, #213 7 Potter-Dix 3:47.65 1 Cameron Purcell, 11, #250; Jake Johnson, 11, #248; Steven Knigge, 12, #249; Cooper Hicks, 11, #247 Section #2 1 Falls City Sacred Heart 3:31.19 2 Austin Malone, 11, #97; Sawyer Kean, 11, #96; Chaz Dunn, 12, #94; Henry Arnold, 10, #93 2 Hartington 3:31.38 2 Griffon Kalin, 11, #118; Joe Noecker, 12, #119; Jared Fuelberth, 10, #116; Patrick Wortmann, 12, #120 3 Amherst 3:35.50 2 Dominic Abbott, 12, #8; Ty Hadwiger, 10, #11; Breyden Eckhout, 10, #10; Mason Klingelhoefer, 12, #12 4 Diller-Odell 3:35.96 2 Stetson Meyer, 11, #67; Austin Vitosh, 11, #68; Shane Meyer, 12, #66; Jordan Herbst, 11, #64 5 Hitchcock County 3:37.97 2 Daniel Arp, 11, #141; Morgen Wimer, 12, #145; Austin Blume, 12, #142; John Rippen, 11, #144 6 McCool Junction 3:39.49 2 Brandon Scott, 11, #189; Christian Stacy, 10, #191; Alexander Preslicka, 12, #187; Chance Chrisman, 11, #186 7 Brady 3:40.32 2 Dayne Porter, 10, #43; Chase Viter, 11, #45; Troy Lusk, 11, #40; Jonathon Taullie, 11, #44 8 Twin Loup 3:44.99 2 Dexter Griebel, 12, #292; Marshall Gibbens, 9, #291; Chett Hinton, 11, #293; Jack Gibbens, 12, #290 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Falls City Sacred Heart 3:31.19 10 2 Hartington 3:31.38 8 3 Sterling 3:34.10 6 4 Amherst 3:35.50 5 5 Diller-Odell 3:35.96 4 6 Osceola 3:36.61 3 7 Kenesaw 3:36.74 2 8 Humphrey St. Francis 3:37.34 1 9 Hitchcock County 3:37.97 10 McCool Junction 3:39.49 11 Meridian 3:40.04 12 Brady 3:40.32 13 North Central 3:41.76 14 Twin Loup 3:44.99 15 Potter-Dix 3:47.65