This page was last updated on November 17, 2015 at 5:08pm EST. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Creighton Preparatory School | 86.000 |
2. | Omaha Burke | 59.000 |
3. | Omaha North | 54.000 |
4. | Kearney | 46.000 |
5. | Grand Island | 41.000 |
5. | Papillion-La Vista South | 41.000 |
7. | Papillion-La Vista | 35.000 |
8. | Millard West | 31.000 |
8. | Fremont | 31.000 |
10. | Millard South | 24.000 |
11. | South Sioux City | 22.000 |
12. | Lincoln East | 20.000 |
13. | Omaha Benson | 18.000 |
14. | Lincoln Southeast | 17.500 |
15. | Elkhorn South | 16.000 |
16. | Lincoln North Star | 14.000 |
16. | Lincoln Southwest | 14.000 |
18. | Omaha Westside | 13.000 |
19. | Omaha Northwest | 12.000 |
19. | Bellevue East | 12.000 |
21. | Bellevue West | 11.000 |
22. | Lincoln High | 10.000 |
23. | Norfolk | 9.000 |
24. | Omaha Central | 8.000 |
25. | Millard North | 7.000 |
26. | Columbus | 6.000 |
27. | North Platte | 5.500 |
28. | Hastings | 3.000 |
29. | Lincoln Pius X | 2.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jace Anderson 12 Lincoln Southeast 47-11.00 10 2 Muminfidadya Kuwa 12 Lincoln High 46-08.25 8 3 Daye Trell Thomas 11 Omaha Northwest 46-03.00 6 4 Ryker Theisen 12 Norfolk 46-02.75 5 5 Brian Pittman 12 Omaha Benson 45-07.00 4 6 Alstian Walker 11 Papillion-La Vista South 45-04.75 3 7 Shannon Brewer 10 Creighton Preparatory School 44-07.25 2 8 Njali Kowa 12 Omaha Westside 44-05.25 1 9 Victor Stobbe 11 Grand Island 42-11.50 10 Joshua Faya 12 Omaha Burke 42-09.75 11 Deontae Brown 11 Kearney 40-08.75 12 Blake Van Ert 9 Lincoln Southwest 40-08.50 13 Jordan Williams 11 Millard South 40-08.50 14 Cade Adler 10 Hastings 38-07.25 -- Amiah Jackson 11 Lincoln High NM Scratch -- Joshua Taylor 11 Norfolk NM Scratch
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Kevin Cahoy 12 Grand Island 16-00.25 10 2 Jack Noble 11 Papillion-La Vista 14-00.00 8 3 Zachary Walkenhorst 12 Columbus 14-00.00 6 4 Austin Telecky 11 Grand Island 14-00.00 5 5T Rockdale Cauble 10 Lincoln Southeast 13-06.00 3.5 5T Kylan Rhodes 11 North Platte 13-06.00 3.5 7 Cole Shoemaker 12 Lincoln Southeast 13-06.00 2 8 Hudson Snider 12 Kearney 13-06.00 1 9 Treygan Gowen 11 Kearney 13-00.00 10 Damon Kemp 9 Kearney 12-06.00 11 Ethan Dannelly 12 Fremont 12-06.00 12 Jacob Sellon 9 Fremont 12-06.00 13 Austin Loeffelholz 11 Columbus 12-00.00 -- Cody Lukassen 12 Bellevue East NM -- Michael Herbermann 12 Millard South NM -- Jorge Henriquez 11 Grand Island NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jacob Long 12 Kearney 57-07.50 10 2 Ethan Ruh 11 Creighton Preparatory School 57-01.25 8 3 Elijah Keller 12 Kearney 56-09.75 6 4 Stephen Zagurski 12 Papillion-La Vista South 56-05.25 5 5 Jack Batho 12 Millard West 55-09.50 4 6 Elijah Zoucha 11 Millard West 54-00.50 3 7 Brian Arp 12 Kearney 53-10.50 2 8 Joseph Giesselmann 12 Fremont 52-07.00 1 9 Travis Hartwig 12 Hastings 52-04.25 10 Michael Decker 12 Omaha North 51-04.25 11 James Swanson 12 Grand Island 50-06.50 12 Christian Bell 12 Omaha Central 49-09.50 13 Tyler Thille 12 Papillion-La Vista 49-04.25 14 Liam Hennessy 12 Millard North 48-03.00 15 Grant Bednar 12 Grand Island 47-11.75 -- Jonathan Soto 11 Papillion-La Vista NM No mark
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Allen Gordon 10 Omaha North 6-11.00 10 2 Joshua Faya 12 Omaha Burke 6-07.00 8 3 Payton Nelson 12 Omaha North 6-06.00 6 4 Alonzo Mercier 12 Papillion-La Vista South 6-05.00 5 5 Travis Larson 10 Norfolk 6-04.00 4 6T Chandler Petersen 12 Millard West 6-02.00 2 6T Kade Bowling 12 Lincoln Southeast 6-02.00 2 6T Muminfidadya Kuwa 12 Lincoln High 6-02.00 2 9 Chase Alberts 11 Creighton Preparatory School 6-02.00 10 Alstian Walker 11 Papillion-La Vista South 6-00.00 11 Juquan Cribbs 12 Omaha Benson 6-00.00 12 Nathan Lantos 12 Lincoln North Star 6-00.00 13T Mason Nielsen 12 Fremont 5-10.00 13T Jack Dempsey 10 Millard South 5-10.00 15 Robert Dornsife 11 Millard North 5-10.00 -- Zachary Blaschko 11 Kearney NM -- Kazmere Nicholson 10 Creighton Preparatory School NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Trey Williams 12 Lincoln North Star 22-11.75 10 2 Braden Kleinschmidt 12 Lincoln East 22-06.00 8 3 Michael Minor 11 Omaha Northwest 22-02.75 6 4 Allen Gordon 10 Omaha North 22-01.25 5 5 Cedric Lee 11 Creighton Preparatory School 21-10.50 4 6 KaVon Neelon 12 Omaha Westside 21-08.00 3 7 Njali Kowa 12 Omaha Westside 21-06.50 2 8 Nathan White 11 Papillion-La Vista 21-06.00 1 9 Jace Anderson 12 Lincoln Southeast 20-09.00 10 Anthony Peak 12 Omaha Central 20-08.75 11 Deontae Brown 11 Kearney 20-08.75 12 Jared Prince 11 Bellevue East 20-06.25 13 Ethan Mittelstaedt 11 Norfolk 20-05.00 14 Daye Trell Thomas 11 Omaha Northwest 20-02.25 15 Michael Mitchell 11 Lincoln Southwest 20-00.00 16 Michael Koch III 9 Columbus 19-05.75 17 Nathaniel Pester 11 Fremont 19-03.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jacob Long 12 Kearney 185-03.00 10 2 Brian Arp 12 Kearney 169-11.00 8 3 Nathan Houser 12 Fremont 168-10.00 6 4 Benjamin Newsom 10 Millard North 158-07.00 5 5 Hudson Heiss 12 Millard West 158-01.00 4 6 Stephen Zagurski 12 Papillion-La Vista South 157-10.00 3 7 Dylan Rutt 11 Hastings 156-05.00 2 8 Diego Ventura 12 Hastings 147-08.00 1 9 Blaine Morrow 12 Grand Island 146-09.00 10 Larry Station 11 Millard North 145-09.00 11 James Swanson 12 Grand Island 143-02.00 12 Richard Dover 10 Norfolk 142-07.00 13 Trevor Lee 12 North Platte 141-10.00 14 Charles Goodman 12 Norfolk 137-00.00 15 Terry Jones 11 Lincoln High 136-11.00 -- Luke Ziepke 10 Elkhorn South NM Scratch
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.7 M/S N) 1 Creighton Preparatory School 7:47.40 1 10 Thomas Doran, 12, #21; Cole Nelson, 11, #27; John Lukowski, 11, #26; John Nownes, 12, #29 2 Millard South 7:54.33 1 8 Reno Law, 12, #161; Colton Shonka, 11, #163; Nathan Wendt, 12, #164; Noah Rasmussen, 10, #162 3 Papillion-La Vista South 8:01.81 1 6 Thomas Taylor, 12, #270; Andrew Digiacomo, 11, #259; Justin Wiebelhaus, 11, #272; Joseph Fox, 12, #260 4 Lincoln Southwest 8:01.83 1 5 Masen Louviere, 9, #143; Trey Seibel, 12, #146; Carter Knopik, 11, #142; Linden Weitz, 12, #148 5 Fremont 8:04.33 1 4 Ty Hansen, 12, #42; Jacob Weston, 10, #51; Brock Hegarty, 10, #43; Preston Decker, 10, #40 6 Omaha Westside 8:04.61 1 3 Jacob Phillips, 11, #245; Abdinasir Abdi, 11, #236; Aaron Duin, 12, #238; Alec Reilly, 11, #246 7 Millard West 8:04.62 1 2 John Quigley, 9, #174; Grant Ray, 10, #175; Michael Davis, 12, #168; Garret McGahan, 11, #172 8 Grand Island 8:05.41 1 1 Felibs Gangra, 10, #57; Mai Chuol, 12, #55; Gavin Znamenacek, 11, #67; Longins Kouri, 10, #60 9 Lincoln Pius X 8:05.91 1 Mitchell Grosserode, 11, #122; Tyler Taubenheim, 9, #127; Kade Kalkowski, 12, #123; Alex Main, 12, #124 10 Kearney 8:07.08 1 Alexander Harris, 11, #82; Trey Grube, 10, #81; Cole Willis, 10, #92; Miguel Gomez, 11, #79 11 Hastings 8:07.85 1 Seth Simonson, 9, #74; Addison Belau, 12, #69; Jack Foreman, 12, #72; Joshua Dycus, 11, #70 12 Omaha Burke 8:09.12 1 Isaac Lawrence, 9, #205; Tyler Mullen, 12, #208; Dylan Christenham, 12, #200; Kallo Arno, 10, #198 13 Lincoln East 8:19.18 1 Dallas Drapal, 12, #94; Ryan Bates, 12, #93; Corbin Hubbell, 11, #95; Magwire Lott, 10, #97 14 Lincoln North Star 8:19.69 1 Nathan Pierce, 11, #116; Nicholas Stanley, 12, #118; Simon Holloway, 11, #111; Jacob Miller, 11, #115 15 Papillion-La Vista 8:20.56 1 Edward Rule, 12, #254; Jacob Norris, 9, #253; Tyler Williams, 10, #258; Adam Bartels, 12, #247 16 Bellevue East 8:27.44 1 Logan Wood, 10, #6; Tyler Scott, 12, #5; Trevor Holloway, 11, #1; Joshua Jones, 12, #2
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.7 M/S SE) 1 John Nownes 12 Creighton Preparatory School 9:17.84 1 10 2 Ryan Bates 12 Lincoln East 9:22.26 1 8 3 Seth Hirsch 10 Millard West 9:24.86 1 6 4 Andrew Vasquez 11 Omaha Burke 9:30.33 1 5 5 Zachary Lundberg 11 Omaha North 9:32.06 1 4 6 Nathan Wendt 12 Millard South 9:33.91 1 3 7 Joshua Klein 11 Millard West 9:36.70 1 2 8 Jacob Ralston 9 Papillion-La Vista South 9:43.54 1 1 9 Alexander Tollinger 10 Omaha Central 9:43.80 1 10 Jackson Doughty 12 Elkhorn South 9:49.06 1 11 Milo Greder 10 Omaha Westside 9:49.31 1 12 Sage Reiger 10 Fremont 9:49.53 1 13 Abdulkadir Mohamed 10 South Sioux City 9:54.52 1 14 John Slagle 9 Creighton Preparatory School 9:55.60 1 15 Nicholas Balerud 10 Columbus 10:17.22 1 -- Francis Cuddy 12 Lincoln High DNS 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.7 M/S NW) 1 Kallo Arno 10 Omaha Burke 1:58.19 1 2 Adam Bartels 12 Papillion-La Vista 1:58.73 1 3 Noah Rasmussen 10 Millard South 1:59.10 1 4 Brian Bentzinger 10 Lincoln Northeast 1:59.40 1 5 Cole Nelson 11 Creighton Preparatory School 1:59.50 1 6 Longins Kouri 10 Grand Island 2:02.33 1 7 Nathan Grier 11 Millard North 2:03.57 1 -- Francis Cuddy 12 Lincoln High DNS 1 Section #2 (wind reading +1.1 M/S N) 1 Ty Hansen 12 Fremont 1:52.63 2 2 Reno Law 12 Millard South 1:53.73 2 3 Mai Chuol 12 Grand Island 1:55.36 2 4 John Nownes 12 Creighton Preparatory School 1:55.72 2 5 Bill Oyet 12 Omaha Benson 1:56.79 2 6 Trey Grube 10 Kearney 1:58.91 2 7 Thomas Taylor 12 Papillion-La Vista South 1:59.06 2 8 Nathan Pierce 11 Lincoln North Star 1:59.32 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Ty Hansen 12 Fremont 1:52.63 2 10 2 Reno Law 12 Millard South 1:53.73 2 8 3 Mai Chuol 12 Grand Island 1:55.36 2 6 4 John Nownes 12 Creighton Preparatory School 1:55.72 2 5 5 Bill Oyet 12 Omaha Benson 1:56.79 2 4 6 Kallo Arno 10 Omaha Burke 1:58.19 1 3 7 Adam Bartels 12 Papillion-La Vista 1:58.73 1 2 8 Trey Grube 10 Kearney 1:58.91 2 1 9 Thomas Taylor 12 Papillion-La Vista South 1:59.06 2 10 Noah Rasmussen 10 Millard South 1:59.10 1 11 Nathan Pierce 11 Lincoln North Star 1:59.32 2 12 Brian Bentzinger 10 Lincoln Northeast 1:59.40 1 13 Cole Nelson 11 Creighton Preparatory School 1:59.50 1 14 Longins Kouri 10 Grand Island 2:02.33 1 15 Nathan Grier 11 Millard North 2:03.57 1 -- Francis Cuddy 12 Lincoln High DNS 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.9 M/S N) 1 Grand Island 42.99 1 Adan Redwine, 11, #62; Casey Burnham, 9, #53; Payton Kinne, 10, #59; Tanner Cook, 11, #56 2 Lincoln North Star 43.59 1 Austin Bretting, 12, #109; Cole Linke, 12, #114; Caleb Brown, 10, #110; Keanu Russell, 11, #117 3 Bellevue West 43.85 1 Christian Finn, 10, #8; Devante Vaughn, 12, #11; Caelon Harkey, 10, #9; Roger Hines, 11, #10 4 Lincoln Southeast 43.96 1 Curtis Westbrooks, 11, #139; Harris Smith, 10, #138; Samondre Miley, 11, #133; Martiez Prather, 11, #135 5 Omaha Northwest 44.01 1 Michael Minor, 11, #232; Daye Trell Thomas, 11, #234; Deadrean Deprea Baker, 11, #231; Tajuan Phipps, 10, #233 6 Fremont 44.16 1 Sean Lambert, 11, #45; Matthew Rodriguez-Benjamin, 11, #49; Mason Nielsen, 12, #46; Ethan Dannelly, 12, #39 7 Omaha Westside 45.04 1 Braxton Anderson, 11, #237; Michael Merical, 11, #243; Njali Kowa, 12, #242; Logan Duryee, 11, #239 8 Kearney 45.06 1 Dylan Nicol, 12, #86; James Smith, 9, #88; Noah Urbanek, 10, #90; Tanner Ellingson, 10, #0 Section #2 (wind reading +1.0 M/S NW) 1 Omaha Burke 42.12 2 Malik Thompson, 12, #209; Miles Carlisle, 12, #199; Jordan Kellogg, 12, #204; David Hawkins, 12, #202 2 Omaha North 42.73 2 JeremiahOmar Parker, 10, #230; Demetri Clark, 11, #219; Fonta Jones, 12, #224; Tija Glass, 11, #221 3 Creighton Preparatory School 42.97 2 Jeramiah Stovall, 12, #34; Cedric Lee, 11, #25; James Warren, 11, #35; Trystn Ducker, 11, #22 4 Papillion-La Vista 43.06 2 Gabriel Kendall, 12, #251; Kurtis Cotton, 10, #249; Khalid Cray, 12, #250; Drake Childress, 11, #248 5 Papillion-La Vista South 43.38 2 Joshua Manchigiah, 11, #266; Benjamin Lapke, 12, #265; Kyle Kasun, 12, #264; Dalan Hardester, 12, #262 6 North Platte 43.61 2 Jacob Zimbelman, 12, #190; Trevon Weaver, 10, #189; Shay Bamesberger, 11, #185; Miles Creel, 12, #186 7 Lincoln High 43.77 2 Elijah Mfinanga, 10, #103; Jason Towery, 12, #107; Timothy Brock, 12, #98; Farrakhan Muhammad, 10, #104 8 Omaha Central 44.12 2 Anthony Sanders, 12, #215; James Jackson, 11, #212; Anthony Peak, 12, #214; Teral Lee, 12, #213 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Omaha Burke 42.12 10 2 Omaha North 42.73 8 3 Creighton Preparatory School 42.97 6 4 Grand Island 42.99 5 5 Papillion-La Vista 43.06 4 6 Papillion-La Vista South 43.38 3 7 Lincoln North Star 43.59 2 8 North Platte 43.61 1 9 Lincoln High 43.77 10 Bellevue West 43.85 11 Lincoln Southeast 43.96 12 Omaha Northwest 44.01 13 Omaha Central 44.12 14 Fremont 44.16 15 Omaha Westside 45.04 16 Kearney 45.06
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.2 M/S SE) 1 Jacob White 12 Kearney 14.82 1 Q 2 Joshua Holcomb 12 Omaha Burke 15.05 1 Q 3 Conner Murphy 10 Papillion-La Vista South 15.14 1 q 4 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 15.46 1 q 5 Jace Anderson 12 Lincoln Southeast 15.54 1 6 Grant Martin 11 Omaha North 15.55 1 7 Gabriel Kendall 12 Papillion-La Vista 15.88 1 8 George Siliman 10 Grand Island 16.46 1 Heat #2 (wind reading -0.5 M/S S) 1 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 15.05 2 Q 2 Alex Borchers 12 South Sioux City 15.39 2 Q 3 Ian Brown 11 Millard West 15.46 2 q 4 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 15.48 2 q 5 Tanner Cook 11 Grand Island 15.56 2 6 Huntore Monroe 10 Omaha Burke 16.11 2 7 Tyler Aden 12 North Platte 16.20 2 -- Braxton Allen 10 Omaha North DNS 2 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Jacob White 12 Kearney 14.82 1 Q 1 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 15.05 2 Q 2 Joshua Holcomb 12 Omaha Burke 15.05 1 Q 3 Conner Murphy 10 Papillion-La Vista South 15.14 1 q 2 Alex Borchers 12 South Sioux City 15.39 2 Q 3 Ian Brown 11 Millard West 15.46 2 q 4 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 15.46 1 q 4 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 15.48 2 q 5 Jace Anderson 12 Lincoln Southeast 15.54 1 6 Grant Martin 11 Omaha North 15.55 1 5 Tanner Cook 11 Grand Island 15.56 2 7 Gabriel Kendall 12 Papillion-La Vista 15.88 1 6 Huntore Monroe 10 Omaha Burke 16.11 2 7 Tyler Aden 12 North Platte 16.20 2 8 George Siliman 10 Grand Island 16.46 1 -- Braxton Allen 10 Omaha North DNS 2 CLASS A BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 4th/15.46 23 1 2 Alex Borchers 12 South Sioux City 2nd/15.39 275 1 3 Joshua Holcomb 12 Omaha Burke 2nd/15.05 203 1 4 Jacob White 12 Kearney 1st/14.82 91 1 5 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 1st/15.05 263 1 6 Conner Murphy 10 Papillion-La Vista South 3rd/15.14 268 1 7 Ian Brown 11 Millard West 3rd/15.46 167 1 8 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 4th/15.48 32 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.1 M/S N) 1 Joshua Holcomb 12 Omaha Burke 14.47 1 10 2 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 14.77 1 8 3 Alex Borchers 12 South Sioux City 14.82 1 6 4 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 14.821 1 5 5 Conner Murphy 10 Papillion-La Vista South 14.827 1 4 6 Ian Brown 11 Millard West 14.88 1 3 7 Jacob White 12 Kearney 15.23 1 2 8 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 15.51 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.4 M/S SW) 1 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 10.69 1 Q 2 Casey Burnham 9 Grand Island 11.19 1 Q 3 Jeramiah Stovall 12 Creighton Preparatory School 11.21 1 q 4 Caleb Brown 10 Lincoln North Star 11.31 1 q 5 David Hawkins 12 Omaha Burke 11.36 1 6 Joshua Manchigiah 11 Papillion-La Vista South 11.39 1 7 Elijah Mfinanga 10 Lincoln High 11.53 1 -- Marlon J O Wright 11 Omaha Central DNF 1 Heat #2 (wind reading -0.6 M/S SE) 1 Jared Prince 11 Bellevue East 10.93 2 Q 2 Anthony Sanders 12 Omaha Central 11.20 2 Q 3 Trevon Weaver 10 North Platte 11.28 2 q 4 Demetri Clark 11 Omaha North 11.30 2 q 5 Braden Kleinschmidt 12 Lincoln East 11.33 2 6 Malik Thompson 12 Omaha Burke 11.38 2 7 Joseph Butler 11 Lincoln Pius X 11.40 2 8 Mason Nielsen 12 Fremont 11.53 2 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 10.69 1 Q 1 Jared Prince 11 Bellevue East 10.93 2 Q 2 Casey Burnham 9 Grand Island 11.19 1 Q 2 Anthony Sanders 12 Omaha Central 11.20 2 Q 3 Jeramiah Stovall 12 Creighton Preparatory School 11.21 1 q 3 Trevon Weaver 10 North Platte 11.28 2 q 4 Demetri Clark 11 Omaha North 11.30 2 q 4 Caleb Brown 10 Lincoln North Star 11.31 1 q 5 Braden Kleinschmidt 12 Lincoln East 11.33 2 5 David Hawkins 12 Omaha Burke 11.36 1 6 Malik Thompson 12 Omaha Burke 11.38 2 6 Joshua Manchigiah 11 Papillion-La Vista South 11.39 1 7 Joseph Butler 11 Lincoln Pius X 11.40 2 7 Elijah Mfinanga 10 Lincoln High 11.53 1 8 Mason Nielsen 12 Fremont 11.53 2 -- Marlon J O Wright 11 Omaha Central DNF 1 CLASS A BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Demetri Clark 11 Omaha North 4th/11.30 219 1 2 Jeramiah Stovall 12 Creighton Preparatory School 3rd/11.21 34 1 3 Casey Burnham 9 Grand Island 2nd/11.19 53 1 4 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 1st/10.69 249 1 5 Jared Prince 11 Bellevue East 1st/10.93 4 1 6 Anthony Sanders 12 Omaha Central 2nd/11.20 215 1 7 Trevon Weaver 10 North Platte 3rd/11.28 189 1 8 Caleb Brown 10 Lincoln North Star 4th/11.31 110 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.4 M/S N) 1 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 10.57 1 10 2 Anthony Sanders 12 Omaha Central 10.82 1 8 3 Jared Prince 11 Bellevue East 10.88 1 6 4 Casey Burnham 9 Grand Island 11.11 1 5 5 Jeramiah Stovall 12 Creighton Preparatory School 11.19 1 4 6 Demetri Clark 11 Omaha North 11.21 1 3 7 Caleb Brown 10 Lincoln North Star 11.25 1 2 8 Trevon Weaver 10 North Platte 11.26 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.6 M/S SE) 1 Tanner Haas 12 Lincoln Southwest 49.44 1 Q 2 Devante Vaughn 12 Bellevue West 49.56 1 Q 3 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 49.71 1 q 4 Maurice McDonald 11 Omaha Burke 50.14 1 q 5 Trystn Ducker 11 Creighton Preparatory School 50.25 1 q 6 Brian Bentzinger 10 Lincoln Northeast 51.09 1 7 Michael Knowles 10 Omaha North 51.257 1 8 Gerald Spethman 10 Millard North 51.259 1 Heat #2 (wind reading -0.4 M/S SE) 1 Keaton Suey 12 Elkhorn South 49.00 2 Q 2 Miles Carlisle 12 Omaha Burke 49.34 2 Q 3 Michael Merical 11 Omaha Westside 50.30 2 q 4 Connor Jurgenson 11 Millard North 50.60 2 5 Travis Ohnoutka 12 Lincoln Pius X 50.84 2 6 Fonta Jones 12 Omaha North 50.89 2 7 Jason Towery 12 Lincoln High 51.46 2 8 Bret Reetz 12 Lincoln Southeast 52.31 2 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Keaton Suey 12 Elkhorn South 49.00 2 Q 2 Miles Carlisle 12 Omaha Burke 49.34 2 Q 1 Tanner Haas 12 Lincoln Southwest 49.44 1 Q 2 Devante Vaughn 12 Bellevue West 49.56 1 Q 3 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 49.71 1 q 4 Maurice McDonald 11 Omaha Burke 50.14 1 q 5 Trystn Ducker 11 Creighton Preparatory School 50.25 1 q 3 Michael Merical 11 Omaha Westside 50.30 2 q 4 Connor Jurgenson 11 Millard North 50.60 2 5 Travis Ohnoutka 12 Lincoln Pius X 50.84 2 6 Fonta Jones 12 Omaha North 50.89 2 6 Brian Bentzinger 10 Lincoln Northeast 51.09 1 7 Michael Knowles 10 Omaha North 51.257 1 8 Gerald Spethman 10 Millard North 51.259 1 7 Jason Towery 12 Lincoln High 51.46 2 8 Bret Reetz 12 Lincoln Southeast 52.31 2 CLASS A BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Trystn Ducker 11 Creighton Preparatory School 5th/50.25 22 1 2 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 3rd/49.71 191 1 3 Tanner Haas 12 Lincoln Southwest 1st/49.44 141 1 4 Keaton Suey 12 Elkhorn South 1st/49.00 37 1 5 Miles Carlisle 12 Omaha Burke 2nd/49.34 199 1 6 Devante Vaughn 12 Bellevue West 2nd/49.56 11 1 7 Maurice McDonald 11 Omaha Burke 4th/50.14 206 1 8 Michael Merical 11 Omaha Westside 3rd/50.30 243 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.5 M/S N) 1 Miles Carlisle 12 Omaha Burke 48.70 1 10 2 Keaton Suey 12 Elkhorn South 48.71 1 8 3 Tanner Haas 12 Lincoln Southwest 49.95 1 6 4 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 50.45 1 5 5 Michael Merical 11 Omaha Westside 50.51 1 4 6 Trystn Ducker 11 Creighton Preparatory School 51.11 1 3 7 Maurice McDonald 11 Omaha Burke 51.56 1 2 -- Devante Vaughn 12 Bellevue West DQ 1 Violation 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.6 M/S NW) 1 Ty Hansen 12 Fremont 4:13.71 1 10 2 John Nownes 12 Creighton Preparatory School 4:13.90 1 8 3 Andrew Vasquez 11 Omaha Burke 4:16.77 1 6 4 Reno Law 12 Millard South 4:17.33 1 5 5 Ryan Bates 12 Lincoln East 4:17.58 1 4 6 Bill Oyet 12 Omaha Benson 4:22.15 1 3 7 Zachary Lundberg 11 Omaha North 4:23.63 1 2 8 Tyler Taubenheim 9 Lincoln Pius X 4:25.54 1 1 9 Nathan Wendt 12 Millard South 4:25.57 1 10 Thomas Doran 12 Creighton Preparatory School 4:30.55 1 11 Gerardo Perez Partida 12 Omaha South 4:34.18 1 12 Seth Hirsch 10 Millard West 4:34.64 1 13 Jackson Doughty 12 Elkhorn South 4:35.65 1 14 Joseph Fox 12 Papillion-La Vista South 4:38.84 1 15 Joshua Klein 11 Millard West 4:40.14 1 16 Jacob Phillips 11 Omaha Westside 4:47.30 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.0 M/S N) 1 Alex Borchers 12 South Sioux City 38.91 1 Q 2 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 39.21 1 Q 3 Tanner Cook 11 Grand Island 39.97 1 q 4 Ian Brown 11 Millard West 40.09 1 q 5 Bo Els 11 Lincoln Southwest 40.78 1 6 Grant Martin 11 Omaha North 41.44 1 7 Tyler Aden 12 North Platte 41.62 1 8 Dylan Nicol 12 Kearney 41.84 1 Heat #2 (wind reading +0.9 M/S NW) 1 Jacob White 12 Kearney 39.30 2 Q 2 Dylon Hollingsworth 12 Omaha North 39.88 2 Q 3 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 40.29 2 q 4 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 40.75 2 q 5 Jace Anderson 12 Lincoln Southeast 40.94 2 6 Jake Long 10 Norfolk 41.49 2 7 Joshua Holcomb 12 Omaha Burke 41.67 2 8 Trevin Ball 11 Lincoln North Star 41.79 2 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Alex Borchers 12 South Sioux City 38.91 1 Q 2 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 39.21 1 Q 1 Jacob White 12 Kearney 39.30 2 Q 2 Dylon Hollingsworth 12 Omaha North 39.88 2 Q 3 Tanner Cook 11 Grand Island 39.97 1 q 4 Ian Brown 11 Millard West 40.09 1 q 3 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 40.29 2 q 4 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 40.75 2 q 5 Bo Els 11 Lincoln Southwest 40.78 1 5 Jace Anderson 12 Lincoln Southeast 40.94 2 6 Grant Martin 11 Omaha North 41.44 1 6 Jake Long 10 Norfolk 41.49 2 7 Tyler Aden 12 North Platte 41.62 1 7 Joshua Holcomb 12 Omaha Burke 41.67 2 8 Trevin Ball 11 Lincoln North Star 41.79 2 8 Dylan Nicol 12 Kearney 41.84 1 CLASS A BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 3rd/40.29 263 1 2 Tanner Cook 11 Grand Island 3rd/39.97 56 1 3 Jacob White 12 Kearney 1st/39.30 91 1 4 Alex Borchers 12 South Sioux City 1st/38.91 275 1 5 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 2nd/39.21 23 1 6 Dylon Hollingsworth 12 Omaha North 2nd/39.88 223 1 7 Ian Brown 11 Millard West 4th/40.09 167 1 8 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 4th/40.75 32 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.8 M/S NW) 1 Alex Borchers 12 South Sioux City 38.43 1 10 2 Michael Flynn 12 Creighton Preparatory School 38.75 1 8 3 Jacob White 12 Kearney 38.85 1 6 4 Ian Brown 11 Millard West 39.28 1 5 5 Tanner Cook 11 Grand Island 39.54 1 4 6 Dylon Hollingsworth 12 Omaha North 39.60 1 3 7 Elijah Hawkins 11 Papillion-La Vista South 39.84 1 2 8 Matthew Schmit 12 Creighton Preparatory School 40.20 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.2 M/S N) 1 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 21.97 1 Q 2 Casey Burnham 9 Grand Island 22.50 1 Q 3 Fonta Jones 12 Omaha North 22.56 1 q 4 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 22.63 1 q 5 Caleb Brown 10 Lincoln North Star 22.91 1 6 Donald Nekola 12 Omaha Bryan 23.00 1 7 Joshua Manchigiah 11 Papillion-La Vista South 23.23 1 -- Miles Carlisle 12 Omaha Burke DQ 1 Heat #2 (wind reading +1.0 M/S N) 1 Keaton Suey 12 Elkhorn South 21.92 2 Q 2 Jared Prince 11 Bellevue East 22.11 2 Q 3 Joseph Butler 11 Lincoln Pius X 22.28 2 q 4 Devante Vaughn 12 Bellevue West 22.35 2 q 5 Adrian Kellogg 11 Millard North 22.69 2 6 Jordan Kellogg 12 Omaha Burke 22.81 2 7 James Warren 11 Creighton Preparatory School 23.05 2 8 Tanner Haas 12 Lincoln Southwest 23.08 2 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Keaton Suey 12 Elkhorn South 21.92 2 Q 1 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 21.97 1 Q 2 Jared Prince 11 Bellevue East 22.11 2 Q 3 Joseph Butler 11 Lincoln Pius X 22.28 2 q 4 Devante Vaughn 12 Bellevue West 22.35 2 q 2 Casey Burnham 9 Grand Island 22.50 1 Q 3 Fonta Jones 12 Omaha North 22.56 1 q 4 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 22.63 1 q 5 Adrian Kellogg 11 Millard North 22.69 2 6 Jordan Kellogg 12 Omaha Burke 22.81 2 5 Caleb Brown 10 Lincoln North Star 22.91 1 6 Donald Nekola 12 Omaha Bryan 23.00 1 7 James Warren 11 Creighton Preparatory School 23.05 2 8 Tanner Haas 12 Lincoln Southwest 23.08 2 7 Joshua Manchigiah 11 Papillion-La Vista South 23.23 1 -- Miles Carlisle 12 Omaha Burke DQ 1 CLASS A BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Fonta Jones 12 Omaha North 3rd/22.56 224 1 2 Devante Vaughn 12 Bellevue West 4th/22.35 11 1 3 Jared Prince 11 Bellevue East 2nd/22.11 4 1 4 Keaton Suey 12 Elkhorn South 1st/21.92 37 1 5 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 1st/21.97 249 1 6 Joseph Butler 11 Lincoln Pius X 3rd/22.28 121 1 7 Casey Burnham 9 Grand Island 2nd/22.50 53 1 8 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 4th/22.63 191 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.7 M/S N) 1 Kurtis Cotton 10 Papillion-La Vista 21.61 1 10 2 Keaton Suey 12 Elkhorn South 22.16 1 8 3 Jared Prince 11 Bellevue East 22.29 1 6 4 Casey Burnham 9 Grand Island 22.30 1 5 5 Devante Vaughn 12 Bellevue West 22.35 1 4 6 Fonta Jones 12 Omaha North 22.56 1 3 7 Marquinn Buckley 11 Omaha Benson 22.86 1 2 8 Joseph Butler 11 Lincoln Pius X 27.09 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Omaha Burke 3:23.13 1 Kallo Arno, 10, #198; Jordan Kellogg, 12, #204; Maurice McDonald, 11, #206; Miles Carlisle, 12, #199 2 Papillion-La Vista South 3:23.47 1 Kyle Kasun, 12, #264; Benjamin Glesinger, 11, #261; Andrew Digiacomo, 11, #259; Thomas Taylor, 12, #270 3 Millard North 3:24.97 1 Gerald Spethman, 10, #157; Ben King, 9, #155; Benjamin Jepson, 10, #152; Connor Jurgenson, 11, #153 4 Lincoln Southeast 3:25.62 1 Andrew Goldsmith, 11, #132; Jordan Pond, 11, #134; Samondre Miley, 11, #133; Bret Reetz, 12, #136 5 Lincoln North Star 3:25.90 1 Trevin Ball, 11, #108; Nathan Pierce, 11, #116; Tavlin Hunt, 11, #112; Cole Linke, 12, #114 6 Omaha Benson 3:29.55 1 Marquinn Buckley, 11, #191; Bill Oyet, 12, #195; Tracy Finlan, 9, #193; Calvin Lacy, 12, #194 7 Omaha Westside 3:29.82 1 Samuel Frankel, 11, #240; Abdinasir Abdi, 11, #236; Michael Merical, 11, #243; Jacob Phillips, 11, #245 8 Lincoln High 3:30.40 1 Fablin Omar, 11, #105; Jason Towery, 12, #107; Timothy Brock, 12, #98; Bayley Schuman, 11, #106 Section #2 1 Omaha North 3:22.22 2 Fonta Jones, 12, #224; Sam Laferla, 10, #226; Michael Knowles, 10, #225; Dylon Hollingsworth, 12, #223 2 Creighton Preparatory School 3:22.39 2 Timothy Romero, 12, #30; Matthew Schmit, 12, #32; Michael Flynn, 12, #23; Trystn Ducker, 11, #22 3 South Sioux City 3:22.75 2 Nikolas Torticill, 11, #278; Ayotomiwa Adesina, 12, #274; Jose Maldonado, 11, #276; Alex Borchers, 12, #275 4 Lincoln Southwest 3:23.92 2 Bo Els, 11, #140; Linden Weitz, 12, #148; Pierce Reinhardt, 10, #145; Tanner Haas, 12, #141 5 Bellevue West 3:25.41 2 Christian Finn, 10, #8; Atzin Vazquez, 11, #284; Caelon Harkey, 10, #9; Devante Vaughn, 12, #11 6 Grand Island 3:25.92 2 Longins Kouri, 10, #60; Mai Chuol, 12, #55; Felibs Gangra, 10, #57; Casey Burnham, 9, #53 7 Lincoln Pius X 3:26.04 2 Travis Ohnoutka, 12, #125; Adam Zastrow, 10, #128; Thomas Robertson, 9, #126; Mitchell Grosserode, 11, #122 8 Columbus 3:26.09 2 Evan Micek, 12, #16; Marcelino Castillo, 11, #13; Michael Koch III, 9, #14; Omar Arevalo-Garcilazo, 11, #283 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Omaha North 3:22.22 10 2 Creighton Preparatory School 3:22.39 8 3 South Sioux City 3:22.75 6 4 Omaha Burke 3:23.13 5 5 Papillion-La Vista South 3:23.47 4 6 Lincoln Southwest 3:23.92 3 7 Millard North 3:24.97 2 8 Bellevue West 3:25.41 1 9 Lincoln Southeast 3:25.62 10 Lincoln North Star 3:25.90 11 Grand Island 3:25.92 12 Lincoln Pius X 3:26.04 13 Columbus 3:26.09 14 Omaha Benson 3:29.55 15 Omaha Westside 3:29.82 16 Lincoln High 3:30.40