This page was last updated on September 02, 2016 at 3:11pm CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | York | 46.000 |
2. | Elkhorn | 41.000 |
3. | Columbus Scotus | 36.000 |
3. | Syracuse | 36.000 |
5. | Waverly | 30.750 |
6. | Wahoo | 30.000 |
6. | Beatrice | 30.000 |
8. | Sidney | 28.000 |
8. | Omaha Gross Catholic | 28.000 |
10. | Blair | 25.000 |
11. | McCook | 23.000 |
11. | David City | 23.000 |
13. | Norfolk Catholic | 22.000 |
14. | Aurora | 19.000 |
15. | Holdrege | 18.000 |
15. | Scottsbluff | 18.000 |
17. | Ashland-Greenwood | 16.000 |
18. | Norris | 15.500 |
19. | Adams Central | 15.000 |
19. | Boys Town | 15.000 |
21. | Broken Bow | 13.000 |
22. | Pierce | 12.000 |
23. | Seward | 11.000 |
24. | Ogallala | 10.750 |
25. | Minden | 10.000 |
25. | Alliance | 10.000 |
27. | Mount Michael Benedictine | 9.500 |
28. | Bennington | 8.750 |
29. | Platteview | 8.000 |
29. | Gretna | 8.000 |
31. | Milford | 7.000 |
32. | Wayne | 6.000 |
33. | Northwest | 5.000 |
33. | Arlington | 5.000 |
35. | Kearney Catholic | 4.000 |
35. | O'Neill | 4.000 |
35. | Columbus Lakeview | 4.000 |
38. | Omaha Skutt Catholic | 3.000 |
39. | Gothenburg | 2.750 |
40. | Fairbury | 2.000 |
41. | Central City | 1.000 |
41. | Boone Central/Newman Grove | 1.000 |
41. | Lexington | 1.000 |
41. | Ralston | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Austin Lowell 12 Waverly 45-04.25 10 2 Trenton Koehler 12 York 45-01.75 8 3 Josslyn Linse 10 Platteview 44-04.75 6 4 Jacob Heitkamp 11 Syracuse 43-02.25 5 5 Dillon Whitmarsh 12 Arlington 42-08.75 4 6 Ryan Harrel 11 Omaha Skutt Catholic 42-07.75 3 7 Brent Hirsch 11 Fairbury 42-05.75 2 8 Taylor Beck 12 Central City 41-11.75 1 9 Mitchell Porter 10 Sidney 41-00.25 10 Brady Przymus 12 Columbus Scotus 40-11.50 11 Grayson McBride 11 Wayne 40-06.00 12 Kip Jones 12 Northwest 40-05.25 13 Seth Ruppert 11 Norfolk Catholic 40-03.50 14 Spencer Hays 10 Douglas County West 40-00.00 15 Luke Bohn 12 Bennington 39-07.00 16 Tucker Hill 12 Alliance 38-03.50 17 Riley Grote 11 Gering 37-11.25 18 Bryce Reichardt 12 Aurora 36-10.75
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Isaiah Brown 12 Waverly 15-00.00 10 2 Travis Kleeb 12 Broken Bow 14-04.00 8 3 Chase Berry 9 Seward 14-04.00 6 4 Logan Craig 11 Seward 14-04.00 5 5 Levi Sudbeck 12 Pierce 14-04.00 4 6 Drake Burton 10 Milford 14-00.00 3 7 Tyce Hruza 9 Gothenburg 14-00.00 2 8 Jared Zwiener 12 Boone Central/Newman Grove 13-06.00 1 9 Dalton Ryan 10 Blair 13-06.00 10T Tyler Rogers 12 Auburn 13-00.00 10T Landon Yelken 12 Minden 13-00.00 12 Peyton Harsin 12 Syracuse 13-00.00 13 Joshua Carter 10 McCook 13-00.00 14 Nathanael Roberts 11 Gretna 13-00.00 15 Corbin Dean 11 O'Neill 12-06.00 16 Landon Wright 11 Adams Central 12-06.00 17 Joseph Fees Jr 12 Elkhorn 12-00.00 -- Evan Slominski 9 Blair NM -- Bryan Martinez 11 Gothenburg NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Cameron Jurgens 10 Beatrice 60-04.50 10 2 Brett Kitrell 11 Ashland-Greenwood 57-06.00 8 3 Blake Schroeder 12 Holdrege 55-00.25 6 4 Jacob Heeren 12 Sidney 54-11.75 5 5 Dalton Peters 11 Aurora 53-06.75 4 6 Samuel Lindgren 11 Wahoo 53-03.75 3 7 Colton Bridwell 12 Platteview 50-03.25 2 8 Walker Liewer 12 O'Neill 49-10.75 1 9 Nicholas Gaffney 12 Arlington 48-11.50 10 Jordan Paup 11 Central City 47-08.25 11 DJ Gross 9 McCook 46-10.50 12 Armando Jackson 11 Ralston 46-07.00 13 Isaac Sullivan 12 Boone Central/Newman Grove 45-08.25 14 Kainan Bowyer 11 Ralston 45-07.25 15 Ryan Mustard 12 Columbus Scotus 44-10.50 16 Alan Hagemann Jr. 10 Elkhorn 44-06.50 17 Wade Blue 10 Gering 44-05.00 18 Kyle Monti 11 Bennington 40-06.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Mayson Conner 10 York 6-08.00 10 2 Jacob Heitkamp 11 Syracuse 6-05.00 8 3 Grayson McBride 11 Wayne 6-05.00 6 4T Jeremiah Connealy 12 Mount Michael Benedictine 6-04.00 4.5 4T Travis Reed 11 Norris 6-04.00 4.5 6 Justin Engberg 12 Adams Central 6-04.00 3 7T Dylan France 12 Gothenburg 6-02.00 0.75 7T Ethan Preissler 11 Bennington 6-02.00 0.75 7T Austin Lowell 12 Waverly 6-02.00 0.75 7T Jakob Estrada 11 Ogallala 6-02.00 0.75 11 Brady Heiman 10 Platteview 6-02.00 12 Caleb Peters 12 Gordon-Rushville 6-02.00 13 Charles Weed 10 Holdrege 6-02.00 14T Kyle Kramer 12 Boone Central/Newman Grove 6-00.00 14T Kip Jones 12 Northwest 6-00.00 16 Noah Burghardt 10 Gretna 6-00.00 17 Andrew Elliott 12 Elkhorn 6-00.00 -- Braydan Waldner 10 Pierce NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 22-06.75 10 2 Trenton Koehler 12 York 21-08.25 8 3 Logan Detmer 12 David City 21-06.50 6 4 Klayton Nordeen 12 Alliance 21-05.50 5 5 Ethan Lichtenfeld 12 Columbus Lakeview 21-04.00 4 6 Dylan Reynolds 11 Broken Bow 21-03.75 3 7 Jacob Brod 12 Beatrice 21-01.75 2 8 Jacob Heitkamp 11 Syracuse 20-09.50 1 9 Seth Ruppert 11 Norfolk Catholic 20-08.25 10 Philip Elliott 12 Elkhorn 20-07.00 11 Dallas Yates 12 Auburn 20-05.00 12 Drake Burton 10 Milford 20-04.50 13 Alex Linneman 11 Sidney 20-01.50 14 Austin Lowell 12 Waverly 20-00.75 15 Brendinh Sayaloune 11 Chadron 20-00.00 16 Josslyn Linse 10 Platteview 19-09.50 17 Damian Backus 12 Boone Central/Newman Grove 19-04.75 18 Timothy Kaslon 11 Holdrege 18-11.50 19 Ky-mani Bell 11 Boys Town 18-11.25 20 Zayne Heckenlively 11 Falls City 18-10.75 -- Ethan Lang 11 Adams Central NM -- Pitmon Foxall 12 Blair NM -- Darion De La Garza 11 Crete NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Cameron Jurgens 10 Beatrice 196-08.00 10 2 Brett Kitrell 11 Ashland-Greenwood 177-05.00 8 3 Blake Schroeder 12 Holdrege 174-11.00 6 4 Alec Cromer 12 Beatrice 164-11.00 5 5 Justin Villars 11 Minden 164-01.00 4 6 Walker Liewer 12 O'Neill 161-02.00 3 7 Ryan Mustard 12 Columbus Scotus 160-03.00 2 8 Nicholas Gaffney 12 Arlington 151-08.00 1 9 Dalton Peters 11 Aurora 150-00.00 10 Noah Duncan 12 Columbus Lakeview 148-06.00 11 Patrick Arnold 11 Gretna 148-01.00 12 DJ Gross 9 McCook 140-02.00 13 Turner Scow 9 Scottsbluff 140-01.00 14 Riley Smith 11 Arlington 136-10.00 15 Patrick Hudson 10 Gothenburg 132-11.00 16 Timothy Stilmock 12 Syracuse 128-03.00 17 Benjamin Bauman 11 Falls City 116-01.00 -- Alan Hagemann Jr. 10 Elkhorn NM
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.8 M/S SE) 1 Omaha Gross Catholic 8:10.94 1 10 William Rice, 9, #221; Lucas Blankman, 11, #217; Benjamin Larsen, 9, #218; Beau Larsen, 11, #219 2 Aurora 8:11.32 1 8 Ethan Bergmann, 12, #24; Kade Moural, 11, #26; Trevor Alber, 12, #23; Grant Moody, 10, #25 3 Blair 8:13.27 1 6 Alec Wick, 11, #53; Jordan Brown, 12, #47; Jayden Kempcke, 10, #50; Evan Wick, 11, #54 4 McCook 8:15.31 1 5 Seth Chancellor, 11, #155; Jarod Bryant, 12, #153; Joshua Huff, 10, #161; Nolan Priebe, 11, #162 5 David City 8:17.15 1 4 Wesley Unger, 12, #92; Brandon Theewen, 12, #91; Logan Detmer, 12, #88; Ross Kirby, 11, #89 6 Mount Michael Benedictine 8:18.02 1 3 Zachary Hytrek, 12, #177; Nick Carson, 11, #174; John Blaser, 10, #173; Mathew Mumby, 11, #178 7 Kearney Catholic 8:18.96 1 2 Austin McCoy, 12, #148; Noah Tillman, 10, #150; Josh Long, 10, #147; Hunter Osentowski, 11, #149 8 Sidney 8:25.95 1 1 Bret Jaggers, 10, #265; Brenner Keane, 12, #266; Logan Uhlir, 12, #270; William Castner, 11, #262 9 Omaha Skutt Catholic 8:27.88 1 Jon Camenzind, 12, #225; Jacob Baumert, 12, #224; Trevor Camenzind, 12, #226; Kevin Rice, 10, #228 10 O'Neill 8:31.08 1 Nathaniel Jennings, 10, #206; Jonathon Gettert, 12, #205; Grant Johnston, 12, #208; Blake Johnston, 12, #207 11 Northwest 8:31.68 1 Michael Fischer, 11, #197; Nelson King, 9, #199; Anthony Serrato-Martinez, 11, #202; Dalton Wicht, 11, #203 12 Holdrege 8:37.64 1 Trent Anderson, 12, #136; Trevor Matousek, 10, #141; Auston Marshall, 10, #140; Zachary Hurlbert, 10, #138 13 Norris 8:49.39 1 Jackson Wyrick, 11, #194; Chase Bryant, 12, #188; Benjamin Amen, 11, #187; Dylan Lindstrom, 11, #190 14 Beatrice 8:54.14 1 Adam Layman, 12, #35; Trevor Smith, 10, #37; Brayden Frerichs, 10, #33; Hunter Bolden, 12, #29 15 Columbus Scotus 8:55.03 1 Justin Zoucha, 12, #86; Nathan Hiemer, 11, #80; Elliott Thomazin, 9, #85; Justin Brockhaus, 12, #79 16 Seward 8:56.30 1 Goi Duol, 10, #256; Evan Mettenbrink, 11, #257; Zachary Urkoski, 10, #259; Zachary Potratz, 11, #258
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -1.3 M/S S) 1 Austin Yardley 12 Elkhorn 9:33.31 1 10 2 Lukas Stuckey 10 York 9:43.23 1 8 3 Evan Wick 11 Blair 9:45.24 1 6 4 Joshua Hergenreder 11 Scottsbluff 9:46.71 1 5 5 Ty Masco 12 Milford 9:48.52 1 4 6 Jackson Larsen 10 Omaha Gross Catholic 9:51.96 1 3 7 Leobardo Iniguez-Jauregui 12 Minden 9:55.55 1 2 8 John Mark Shields 12 Lexington 9:57.15 1 1 9 Nick Carson 11 Mount Michael Benedictine 10:00.67 1 10 Jacob Baumert 12 Omaha Skutt Catholic 10:02.39 1 11 Blake Johnston 12 O'Neill 10:02.49 1 12 Nicholas Lindblad 12 Adams Central 10:07.90 1 13 Grant Johnston 12 O'Neill 10:09.13 1 14 Jonah Heng 11 Norfolk Catholic 10:14.19 1 15 Patrick Ondrak 11 Fairbury 10:15.23 1 16 Logan Kaliff 12 York 10:16.36 1 17 Trent Anderson 12 Holdrege 10:19.51 1 18 Nathan Harmon 10 Gretna 10:20.13 1 19 Cole Wagner 10 Plattsmouth 10:22.42 1 20 Taye Collicott 11 McCook 10:24.61 1 21 Jaco Henning 11 Ogallala 10:25.44 1 22 Christopher Casart 11 Plattsmouth 10:31.80 1 -- Alec Wick 11 Blair DNF 1 -- Aidan Wheelock 9 Minden DQ 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.7 M/S NW) 1 Austin McCoy 12 Kearney Catholic 2:01.73 1 2 Hunter Bolden 12 Beatrice 2:02.10 1 3 Tanner Harsin 12 Syracuse 2:02.77 1 4 Caleb Lampe 9 Bennington 2:04.97 1 5 Justin Brockhaus 12 Columbus Scotus 2:05.31 1 6 Brent Hirsch 11 Fairbury 2:05.39 1 7 Seth Chancellor 11 McCook 2:06.13 1 8 Jordan Lorenz 11 Gretna 2:06.17 1 9 Collin Maag 12 Scottsbluff 2:06.40 1 10 Matt Miller 12 Norfolk Catholic 2:06.48 1 11 Goi Duol 10 Seward 2:07.52 1 12 Jared Stickrod 12 Omaha Roncalli Catholic 2:08.24 1 Section #2 (wind reading +0.9 M/S N) 1 Wesley Unger 12 David City 1:57.56 2 2 Beau Larsen 11 Omaha Gross Catholic 1:58.29 2 3 Dylan Ellis 11 Gretna 1:58.49 2 4 Ethan Bergmann 12 Aurora 1:59.17 2 5 William Rice 9 Omaha Gross Catholic 1:59.42 2 6 Austin Yardley 12 Elkhorn 2:00.45 2 7 Hunter Osentowski 11 Kearney Catholic 2:00.72 2 8 Grant Moody 10 Aurora 2:01.28 2 9 Trevor Matousek 10 Holdrege 2:02.14 2 10 Josey Evans 12 Broken Bow 2:02.21 2 11 Ryan Volin 11 Wahoo 2:05.99 2 12 Sergio Escobar 9 Gothenburg 2:08.86 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Wesley Unger 12 David City 1:57.56 2 10 2 Beau Larsen 11 Omaha Gross Catholic 1:58.29 2 8 3 Dylan Ellis 11 Gretna 1:58.49 2 6 4 Ethan Bergmann 12 Aurora 1:59.17 2 5 5 William Rice 9 Omaha Gross Catholic 1:59.42 2 4 6 Austin Yardley 12 Elkhorn 2:00.45 2 3 7 Hunter Osentowski 11 Kearney Catholic 2:00.72 2 2 8 Grant Moody 10 Aurora 2:01.28 2 1 9 Austin McCoy 12 Kearney Catholic 2:01.73 1 10 Hunter Bolden 12 Beatrice 2:02.10 1 11 Trevor Matousek 10 Holdrege 2:02.14 2 12 Josey Evans 12 Broken Bow 2:02.21 2 13 Tanner Harsin 12 Syracuse 2:02.77 1 14 Caleb Lampe 9 Bennington 2:04.97 1 15 Justin Brockhaus 12 Columbus Scotus 2:05.31 1 16 Brent Hirsch 11 Fairbury 2:05.39 1 17 Ryan Volin 11 Wahoo 2:05.99 2 18 Seth Chancellor 11 McCook 2:06.13 1 19 Jordan Lorenz 11 Gretna 2:06.17 1 20 Collin Maag 12 Scottsbluff 2:06.40 1 21 Matt Miller 12 Norfolk Catholic 2:06.48 1 22 Goi Duol 10 Seward 2:07.52 1 23 Jared Stickrod 12 Omaha Roncalli Catholic 2:08.24 1 24 Sergio Escobar 9 Gothenburg 2:08.86 2
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.6 M/S NW) 1 Norris 43.91 1 Chase Bryant, 12, #188; Marcus Thimm, 11, #192; Max Devine, 12, #189; Brody Zabel, 11, #195 2 Ralston 43.99 1 Taylor Murph, 12, #246; Jacob Knott, 10, #245; Alexander Carabantes, 12, #243; Alec Watson, 11, #247 3 Elkhorn 44.02 1 Colton Wergin, 11, #102; Conor Penington, 11, #99; Trey Sachs, 11, #100; Andrew Elliott, 12, #94 4 Holdrege 44.13 1 Timothy Kaslon, 11, #139; Payton Schmalz, 11, #143; Alexander Wells, 10, #146; Cooper Rogers, 12, #142 5 Broken Bow 44.30 1 Andrew Miller, 11, #69; Travis Kleeb, 12, #67; Hunter Smith, 11, #71; Dylan Reynolds, 11, #70 6 Bennington 44.38 1 Wesley Matheny, 10, #42; Mason Van Brunt, 10, #45; Andrew Eihausen, 12, #39; Cody Liske, 11, #41 7 Syracuse 44.40 1 Wyatt Petersen, 12, #276; Jonathan Cox, 11, #271; Jacob Heitkamp, 11, #275; Braxtyn DeGolyer, 12, #272 8 Gretna 44.46 1 Bradley Hytrek, 9, #131; Bennett Lorenz, 9, #133; Emmitt Knight, 12, #132; Brandon Abbott, 10, #124 Section #2 (wind reading +0.1 M/S W) 1 Waverly 43.29 2 Austin Lowell, 12, #289; Austin Gray, 11, #286; Brayden Dowding, 12, #285; Chase Keller, 11, #287 2 Sidney 43.29 2 Derek Robb, 10, #269; Coby Haas, 10, #263; Michael Banaszak, 12, #261; Alex Linneman, 11, #267 3 McCook 43.81 2 Drew Harvie, 10, #158; Sam Smith, 11, #164; Zach Schlager, 10, #163; Ethan Wilcox, 10, #165 4 Pierce 43.82 2 Walker Raabe, 11, #230; Collin Tinker, 10, #232; Noah Zimmerer, 12, #234; Austin Freeman, 12, #229 5 Ogallala 43.85 2 Jack Smith, 11, #215; Jakob Estrada, 11, #211; Logan Hammond, 11, #212; Brandon Raffaeli, 12, #214 6 Norfolk Catholic 43.96 2 Kelby Schaefer, 10, #186; Tobi Obatusin, 11, #184; David Engelhaupt, 12, #180; Dylan Kautz, 9, #182 7 Wahoo 44.49 2 Caleb McGill, 11, #281; Jonathan Flight, 11, #278; Douglas Lamprecht, 11, #279; Ethan Stratman, 12, #282 -- Alliance DNF 2 Bryant Wilson, 11, #12; Brody Brennan, 11, #7; Klayton Nordeen, 12, #9; Trevor Ridenour, 11, #10 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Waverly 43.29 10 2 Sidney 43.29 8 3 McCook 43.81 6 4 Pierce 43.82 5 5 Ogallala 43.85 4 6 Norris 43.91 3 7 Norfolk Catholic 43.96 2 8 Ralston 43.99 1 9 Elkhorn 44.02 10 Holdrege 44.13 11 Broken Bow 44.30 12 Bennington 44.38 13 Syracuse 44.40 14 Gretna 44.46 15 Wahoo 44.49 -- Alliance DNF
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -2.0 M/S S) 1 Jonathan Flight 11 Wahoo 14.90 1 Q 2 Tanner Lierman 11 Northwest 15.18 1 q 3 Levi Sudbeck 12 Pierce 15.38 1 q 4 Vincent Ohlman 11 Central City 15.63 1 5 Andrew Elliott 12 Elkhorn 15.87 1 6 David Engelhaupt 12 Norfolk Catholic 16.18 1 7 Nathaniel Kiolbasa 11 Adams Central 16.28 1 -- Darion De La Garza 11 Crete DNS 1 Heat #2 (wind reading -1.7 M/S S) 1 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 15.08 2 Q 2 Justin Engberg 12 Adams Central 15.22 2 q 3 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 15.50 2 q 4 Scott Ketteler 12 Boone Central/Newman Grove 15.59 2 5 Logan Hammond 11 Ogallala 15.66 2 6 Reed Buettner 12 Holdrege 15.91 2 7 Tyler Degener 12 Mount Michael Benedictine 15.97 2 8 Jonathan Hannaford 12 Auburn 16.33 2 Heat #3 (wind reading -1.2 M/S S) 1 Tijah Davis 10 Boys Town 14.81 3 Q 2 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 15.19 3 q 3 Zach Schlager 10 McCook 15.63 3 4 Alex Nielsen 12 Plattsmouth 15.64 3 5 Alexander Thramer 10 O'Neill 15.92 3 6 Ethan Gubbels 12 Arlington 16.29 3 7 Braxton Nunnenkamp 10 York 16.30 3 8 Korby Lee 11 Nebraska City 16.34 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Tijah Davis 10 Boys Town 14.81 3 Q 1 Jonathan Flight 11 Wahoo 14.90 1 Q 1 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 15.08 2 Q 2 Tanner Lierman 11 Northwest 15.18 1 q 2 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 15.19 3 q 2 Justin Engberg 12 Adams Central 15.22 2 q 3 Levi Sudbeck 12 Pierce 15.38 1 q 3 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 15.50 2 q 4 Scott Ketteler 12 Boone Central/Newman Grove 15.59 2 3 Zach Schlager 10 McCook 15.63 3 4 Vincent Ohlman 11 Central City 15.63 1 4 Alex Nielsen 12 Plattsmouth 15.64 3 5 Logan Hammond 11 Ogallala 15.66 2 5 Andrew Elliott 12 Elkhorn 15.87 1 6 Reed Buettner 12 Holdrege 15.91 2 5 Alexander Thramer 10 O'Neill 15.92 3 7 Tyler Degener 12 Mount Michael Benedictine 15.97 2 6 David Engelhaupt 12 Norfolk Catholic 16.18 1 7 Nathaniel Kiolbasa 11 Adams Central 16.28 1 6 Ethan Gubbels 12 Arlington 16.29 3 7 Braxton Nunnenkamp 10 York 16.30 3 8 Jonathan Hannaford 12 Auburn 16.33 2 8 Korby Lee 11 Nebraska City 16.34 3 -- Darion De La Garza 11 Crete DNS 1 CLASS B BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Levi Sudbeck 12 Pierce 3rd/15.38 231 1 2 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 2nd/15.19 251 1 3 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 1st/15.08 272 1 4 Tijah Davis 10 Boys Town 1st/14.81 62 1 5 Jonathan Flight 11 Wahoo 1st/14.90 278 1 6 Tanner Lierman 11 Northwest 2nd/15.18 200 1 7 Justin Engberg 12 Adams Central 2nd/15.22 1 1 8 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 3rd/15.50 279 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.4 M/S N) 1 Jonathan Flight 11 Wahoo 14.60 1 10 2 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 14.70 1 8 3 Justin Engberg 12 Adams Central 14.78 1 6 4 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 14.80 1 5 5 Tanner Lierman 11 Northwest 15.04 1 4 6 Tijah Davis 10 Boys Town 15.14 1 3 7 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 15.56 1 2 8 Levi Sudbeck 12 Pierce 15.97 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -2.1 M/S S) 1 Cody Liske 11 Bennington 10.83 1 Q 2 Dylan Reynolds 11 Broken Bow 11.08 1 q 3 Conor Penington 11 Elkhorn 11.11 1 q 4 Walker Raabe 11 Pierce 11.15 1 q 5 Damian Backus 12 Boone Central/Newman Grove 11.22 1 6 Brandon Abbott 10 Gretna 11.25 1 7 Joshua White 12 Lexington 11.28 1 8 Brandon Raffaeli 12 Ogallala 11.51 1 Heat #2 (wind reading -0.9 M/S SE) 1 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 10.79 2 Q 2 Rodney Rosier 12 Boys Town 11.09 2 q 3 Brody Zabel 11 Norris 11.32 2 4 Derek Robb 10 Sidney 11.43 2 5 Brandon Hernandez 9 Scottsbluff 11.501 2 6 Alec Watson 11 Ralston 11.506 2 7 Dillon Damme 10 Beatrice 11.61 2 8 Shane Child 12 Gordon-Rushville 11.62 2 Heat #3 (wind reading -0.5 M/S S) 1 Cooper Rogers 12 Holdrege 11.08 3 Q 2 Sam Smith 11 McCook 11.19 3 q 3 Ethan Lang 11 Adams Central 11.20 3 4 Klayton Nordeen 12 Alliance 11.33 3 5 Dashawn Bates 10 Boys Town 11.36 3 6 Chase Keller 11 Waverly 11.46 3 7 Jacob Knott 10 Ralston 11.51 3 8 Patrick Mucha 12 Omaha Roncalli Catholic 11.56 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 10.79 2 Q 1 Cody Liske 11 Bennington 10.83 1 Q 2 Dylan Reynolds 11 Broken Bow 11.08 1 q 1 Cooper Rogers 12 Holdrege 11.08 3 Q 2 Rodney Rosier 12 Boys Town 11.09 2 q 3 Conor Penington 11 Elkhorn 11.11 1 q 4 Walker Raabe 11 Pierce 11.15 1 q 2 Sam Smith 11 McCook 11.19 3 q 3 Ethan Lang 11 Adams Central 11.20 3 5 Damian Backus 12 Boone Central/Newman Grove 11.22 1 6 Brandon Abbott 10 Gretna 11.25 1 7 Joshua White 12 Lexington 11.28 1 3 Brody Zabel 11 Norris 11.32 2 4 Klayton Nordeen 12 Alliance 11.33 3 5 Dashawn Bates 10 Boys Town 11.36 3 4 Derek Robb 10 Sidney 11.43 2 6 Chase Keller 11 Waverly 11.46 3 5 Brandon Hernandez 9 Scottsbluff 11.501 2 7 Jacob Knott 10 Ralston 11.51 3 6 Alec Watson 11 Ralston 11.506 2 8 Brandon Raffaeli 12 Ogallala 11.51 1 8 Patrick Mucha 12 Omaha Roncalli Catholic 11.56 3 7 Dillon Damme 10 Beatrice 11.61 2 8 Shane Child 12 Gordon-Rushville 11.62 2 CLASS B BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Walker Raabe 11 Pierce 4th/11.15 230 1 2 Rodney Rosier 12 Boys Town 2nd/11.09 64 1 3 Dylan Reynolds 11 Broken Bow 2nd/11.08 70 1 4 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 1st/10.79 182 1 5 Cody Liske 11 Bennington 1st/10.83 41 1 6 Cooper Rogers 12 Holdrege 1st/11.08 142 1 7 Conor Penington 11 Elkhorn 3rd/11.11 99 1 8 Sam Smith 11 McCook 2nd/11.19 164 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.7 M/S N) 1 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 10.787 1 10 2 Cody Liske 11 Bennington 10.789 1 8 3 Cooper Rogers 12 Holdrege 10.97 1 6 4 Conor Penington 11 Elkhorn 11.17 1 5 5 Rodney Rosier 12 Boys Town 11.22 1 4 6 Sam Smith 11 McCook 11.23 1 3 7 Walker Raabe 11 Pierce 11.31 1 2 8 Dylan Reynolds 11 Broken Bow 11.34 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.3 M/S SE) 1 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 49.16 1 Q 2 Philip Elliott 12 Elkhorn 51.05 1 q 3 Cade Zumpfe 12 York 51.18 1 q 4 Dylan Ellis 11 Gretna 51.62 1 5 Kyle Leners 11 Beatrice 51.66 1 6 Jarod Bryant 12 McCook 52.94 1 7 Nathan Morris 12 Plattsmouth 54.03 1 8 Tyler Wredt 12 Auburn 54.08 1 Heat #2 (wind reading -0.5 M/S E) 1 Sam Smith 11 McCook 50.20 2 Q 2 Brody Brennan 11 Alliance 50.53 2 q 3 Brady Przymus 12 Columbus Scotus 51.16 2 q 4 Jonathan Cox 11 Syracuse 51.63 2 5 Damian Backus 12 Boone Central/Newman Grove 51.73 2 6 Mathew Mumby 11 Mount Michael Benedictine 52.04 2 7 Brayden Dowding 12 Waverly 52.12 2 -- Travis Kleeb 12 Broken Bow DNF 2 Heat #3 (wind reading -2.1 M/S S) 1 Chase Smith 11 Minden 50.70 3 Q 2 Wesley Unger 12 David City 50.91 3 q 3 Michael Banaszak 12 Sidney 51.31 3 4 Jonathan Flight 11 Wahoo 51.56 3 5 Trey Sachs 11 Elkhorn 51.62 3 6 Noah Zimmerer 12 Pierce 52.36 3 7 Dalton Wicht 11 Northwest 52.53 3 8 Korby Campbell 10 Gordon-Rushville 53.26 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 49.16 1 Q 1 Sam Smith 11 McCook 50.20 2 Q 2 Brody Brennan 11 Alliance 50.53 2 q 1 Chase Smith 11 Minden 50.70 3 Q 2 Wesley Unger 12 David City 50.91 3 q 2 Philip Elliott 12 Elkhorn 51.05 1 q 3 Brady Przymus 12 Columbus Scotus 51.16 2 q 3 Cade Zumpfe 12 York 51.18 1 q 3 Michael Banaszak 12 Sidney 51.31 3 4 Jonathan Flight 11 Wahoo 51.56 3 5 Trey Sachs 11 Elkhorn 51.62 3 4 Dylan Ellis 11 Gretna 51.62 1 4 Jonathan Cox 11 Syracuse 51.63 2 5 Kyle Leners 11 Beatrice 51.66 1 5 Damian Backus 12 Boone Central/Newman Grove 51.73 2 6 Mathew Mumby 11 Mount Michael Benedictine 52.04 2 7 Brayden Dowding 12 Waverly 52.12 2 6 Noah Zimmerer 12 Pierce 52.36 3 7 Dalton Wicht 11 Northwest 52.53 3 6 Jarod Bryant 12 McCook 52.94 1 8 Korby Campbell 10 Gordon-Rushville 53.26 3 7 Nathan Morris 12 Plattsmouth 54.03 1 8 Tyler Wredt 12 Auburn 54.08 1 -- Travis Kleeb 12 Broken Bow DNF 2 CLASS B BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Brady Przymus 12 Columbus Scotus 3rd/51.16 83 1 2 Wesley Unger 12 David City 2nd/50.91 92 1 3 Brody Brennan 11 Alliance 2nd/50.53 7 1 4 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 1st/49.16 81 1 5 Sam Smith 11 McCook 1st/50.20 164 1 6 Chase Smith 11 Minden 1st/50.70 169 1 7 Philip Elliott 12 Elkhorn 2nd/51.05 95 1 8 Cade Zumpfe 12 York 3rd/51.18 301 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.6 M/S NW) 1 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 49.94 1 10 2 Sam Smith 11 McCook 49.98 1 8 3 Cade Zumpfe 12 York 50.72 1 6 4 Brody Brennan 11 Alliance 50.91 1 5 5 Chase Smith 11 Minden 51.19 1 4 6 Wesley Unger 12 David City 51.42 1 3 7 Philip Elliott 12 Elkhorn 51.64 1 2 8 Brady Przymus 12 Columbus Scotus 51.90 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +2.5 M/S N) 1 Austin Yardley 12 Elkhorn 4:27.06 1 10 2 Alec Wick 11 Blair 4:30.11 1 8 3 Lukas Stuckey 10 York 4:31.84 1 6 4 Evan Wick 11 Blair 4:31.85 1 5 5 Joshua Hergenreder 11 Scottsbluff 4:32.28 1 4 6 Jackson Larsen 10 Omaha Gross Catholic 4:34.13 1 3 7 Zachary Hytrek 12 Mount Michael Benedictine 4:34.83 1 2 8 Grant Moody 10 Aurora 4:34.87 1 1 9 Leobardo Iniguez-Jauregui 12 Minden 4:35.11 1 10 Jacob Baumert 12 Omaha Skutt Catholic 4:38.50 1 11 Logan Moravec 9 Gering 4:39.22 1 12 Jeb Lucas 9 York 4:39.36 1 13 Blake Johnston 12 O'Neill 4:39.56 1 14 Drew Hoffmann 12 York 4:40.12 1 15 John Mark Shields 12 Lexington 4:42.50 1 16 Kevin Rice 10 Omaha Skutt Catholic 4:42.57 1 17 Ethan Bergmann 12 Aurora 4:44.26 1 18 Dylan Lindstrom 11 Norris 4:44.71 1 19 Steven Hinze 10 McCook 4:46.33 1 20 Kameron Shepherd 11 Boys Town 4:47.11 1 21 Grant Johnston 12 O'Neill 4:47.31 1 22 Bo Wullenwaber 12 Bennington 4:49.42 1 23 Cody Zrust 12 Schuyler 4:58.19 1 24 Jakob Kemper 11 Waverly 5:01.47 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.1 M/S E) 1 Jonathan Flight 11 Wahoo 40.18 1 Q 2 Tanner Lierman 11 Northwest 41.05 1 q 3 Parker Williams 11 Norris 41.11 1 q 4 Andrew Elliott 12 Elkhorn 41.24 1 5 Vincent Ohlman 11 Central City 41.27 1 6 Chase Lemburg 12 Columbus Lakeview 41.74 1 7 Ethan Gubbels 12 Arlington 42.42 1 -- Darion De La Garza 11 Crete DNS 1 Heat #2 (wind reading -1.8 M/S SE) 1 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 40.76 2 Q 2 Logan Hammond 11 Ogallala 40.95 2 q 3 Zach Schlager 10 McCook 41.93 2 4 Jonathan Hannaford 12 Auburn 42.29 2 5 Levi Sudbeck 12 Pierce 42.71 2 6 Brendan Brehmer 11 Alliance 43.25 2 7 Ethan Cox 11 Blair 43.57 2 8 Tijah Davis 10 Boys Town 45.17 2 Heat #3 (wind reading -1.5 M/S SE) 1 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 39.22 3 Q 2 Kyle Leners 11 Beatrice 40.73 3 q 3 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 40.84 3 q 4 Reid Houchin 10 York 41.83 3 5 Antonio Murillo 12 Gering 41.85 3 6 Rudy Vrtiska 10 Falls City 42.06 3 7 Alexander Thramer 10 O'Neill 43.02 3 -- Justin Engberg 12 Adams Central DQ 3 Reason #8 (trail leg) ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 39.22 3 Q 1 Jonathan Flight 11 Wahoo 40.18 1 Q 2 Kyle Leners 11 Beatrice 40.73 3 q 1 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 40.76 2 Q 3 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 40.84 3 q 2 Logan Hammond 11 Ogallala 40.95 2 q 2 Tanner Lierman 11 Northwest 41.05 1 q 3 Parker Williams 11 Norris 41.11 1 q 4 Andrew Elliott 12 Elkhorn 41.24 1 5 Vincent Ohlman 11 Central City 41.27 1 6 Chase Lemburg 12 Columbus Lakeview 41.74 1 4 Reid Houchin 10 York 41.83 3 5 Antonio Murillo 12 Gering 41.85 3 3 Zach Schlager 10 McCook 41.93 2 6 Rudy Vrtiska 10 Falls City 42.06 3 4 Jonathan Hannaford 12 Auburn 42.29 2 7 Ethan Gubbels 12 Arlington 42.42 1 5 Levi Sudbeck 12 Pierce 42.71 2 7 Alexander Thramer 10 O'Neill 43.02 3 6 Brendan Brehmer 11 Alliance 43.25 2 7 Ethan Cox 11 Blair 43.57 2 8 Tijah Davis 10 Boys Town 45.17 2 -- Justin Engberg 12 Adams Central DQ 3 Reason #8 (trail leg) -- Darion De La Garza 11 Crete DNS 1 CLASS B BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Tanner Lierman 11 Northwest 2nd/41.05 200 1 2 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 3rd/40.84 251 1 3 Kyle Leners 11 Beatrice 2nd/40.73 36 1 4 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 1st/39.22 272 1 5 Jonathan Flight 11 Wahoo 1st/40.18 278 1 6 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 1st/40.76 279 1 7 Logan Hammond 11 Ogallala 2nd/40.95 212 1 8 Parker Williams 11 Norris 3rd/41.11 193 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.9 M/S N) 1 Jonathan Flight 11 Wahoo 39.31 1 10 2 Braxtyn DeGolyer 12 Syracuse 39.54 1 8 3 Logan Hammond 11 Ogallala 40.10 1 6 4 Douglas Lamprecht 11 Wahoo 41.20 1 5 5 Matthew Holloway 12 Scottsbluff 41.37 1 4 6 Kyle Leners 11 Beatrice 41.52 1 3 7 Parker Williams 11 Norris 41.76 1 2 8 Tanner Lierman 11 Northwest 42.12 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -2.4 M/S SE) 1 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 22.34 1 Q 2 Brody Zabel 11 Norris 22.55 1 q 3 Conor Penington 11 Elkhorn 22.73 1 q 4 Brody Brennan 11 Alliance 22.78 1 5 Alec Watson 11 Ralston 22.90 1 6 Ethan Wilcox 10 McCook 23.06 1 7 Chase Keller 11 Waverly 23.46 1 8 Patrick Mucha 12 Omaha Roncalli Catholic 23.66 1 Heat #2 (wind reading -1.5 M/S SE) 1 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 22.20 2 Q 2 Ethan Lang 11 Adams Central 22.31 2 q 3 Trenton Koehler 12 York 22.83 2 4 Walker Raabe 11 Pierce 22.98 2 5 Brandon Abbott 10 Gretna 23.24 2 6 Chase Smith 11 Minden 23.29 2 7 Shane Child 12 Gordon-Rushville 23.46 2 8 Samuel Etudor 12 Northwest 23.79 2 Heat #3 (wind reading -1.2 M/S SE) 1 Sam Smith 11 McCook 22.31 3 Q 2 Alex Linneman 11 Sidney 22.39 3 q 3 Rodney Rosier 12 Boys Town 22.49 3 q 4 Joshua White 12 Lexington 22.74 3 5 Philip Elliott 12 Elkhorn 22.90 3 6 Emmitt Knight 12 Gretna 23.11 3 7 Dylan Simpson 10 Arlington 23.23 3 8 Mathew Mumby 11 Mount Michael Benedictine 23.35 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 22.20 2 Q 2 Ethan Lang 11 Adams Central 22.31 2 q 1 Sam Smith 11 McCook 22.31 3 Q 1 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 22.34 1 Q 2 Alex Linneman 11 Sidney 22.39 3 q 3 Rodney Rosier 12 Boys Town 22.49 3 q 2 Brody Zabel 11 Norris 22.55 1 q 3 Conor Penington 11 Elkhorn 22.73 1 q 4 Joshua White 12 Lexington 22.74 3 4 Brody Brennan 11 Alliance 22.78 1 3 Trenton Koehler 12 York 22.83 2 5 Philip Elliott 12 Elkhorn 22.90 3 5 Alec Watson 11 Ralston 22.90 1 4 Walker Raabe 11 Pierce 22.98 2 6 Ethan Wilcox 10 McCook 23.06 1 6 Emmitt Knight 12 Gretna 23.11 3 7 Dylan Simpson 10 Arlington 23.23 3 5 Brandon Abbott 10 Gretna 23.24 2 6 Chase Smith 11 Minden 23.29 2 8 Mathew Mumby 11 Mount Michael Benedictine 23.35 3 7 Shane Child 12 Gordon-Rushville 23.46 2 7 Chase Keller 11 Waverly 23.46 1 8 Patrick Mucha 12 Omaha Roncalli Catholic 23.66 1 8 Samuel Etudor 12 Northwest 23.79 2 CLASS B BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Brody Zabel 11 Norris 2nd/22.55 195 1 2 Alex Linneman 11 Sidney 2nd/22.39 267 1 3 Sam Smith 11 McCook 1st/22.31 164 1 4 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 1st/22.20 81 1 5 Ethan Lang 11 Adams Central 2nd/22.31 3 1 6 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 1st/22.34 182 1 7 Rodney Rosier 12 Boys Town 3rd/22.49 64 1 8 Conor Penington 11 Elkhorn 3rd/22.73 99 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +3.5 M/S N) 1 Dylan Kautz 9 Norfolk Catholic 22.16 1 10 2 Cody Mroczek 11 Columbus Scotus 22.34 1 8 3 Ethan Lang 11 Adams Central 22.51 1 6 4 Rodney Rosier 12 Boys Town 22.55 1 5 5 Alex Linneman 11 Sidney 22.77 1 4 6 Conor Penington 11 Elkhorn 22.79 1 3 7 Brody Zabel 11 Norris 22.95 1 2 8 Sam Smith 11 McCook 23.00 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Boys Town 3:27.81 1 Kenard Robinson, 11, #63; Dashawn Bates, 10, #60; Tijah Davis, 10, #62; Rodney Rosier, 12, #64 2 Gretna 3:29.01 1 Carson Combs, 11, #127; Drew Farrell, 11, #129; Emmitt Knight, 12, #132; Dylan Ellis, 11, #128 3 Broken Bow 3:29.80 1 Travis Kleeb, 12, #67; Kevin Linn, 10, #68; Hunter Smith, 11, #71; Dylan Reynolds, 11, #70 4 Mount Michael Benedictine 3:30.68 1 Jeremiah Connealy, 12, #175; Nick Carson, 11, #174; Zachary Hytrek, 12, #177; Mathew Mumby, 11, #178 5 Gering 3:31.40 1 Dylan Radzymski, 11, #115; Austin Abbott, 11, #109; Kalen Krantz, 11, #112; Antonio Murillo, 12, #114 6 Ogallala 3:31.49 1 Jack Smith, 11, #215; Jakob Estrada, 11, #211; Logan Hammond, 11, #212; Jacob VanLaningham, 12, #216 7 Northwest 3:33.31 1 Dalton Wicht, 11, #203; Michael Fischer, 11, #197; Tanner Lierman, 11, #200; Nelson King, 9, #199 8 Pierce 3:35.62 1 Braydan Waldner, 10, #233; Collin Tinker, 10, #232; Austin Freeman, 12, #229; Noah Zimmerer, 12, #234 Section #2 1 Sidney 3:24.26 2 Michael Banaszak, 12, #261; Derek Robb, 10, #269; Christian Balandran, 9, #260; Alex Linneman, 11, #267 2 Elkhorn 3:24.75 2 Alex Schiefelbein, 11, #101; Trey Sachs, 11, #100; Nathan Groves, 12, #97; Philip Elliott, 12, #95 3 Syracuse 3:25.19 2 Peyton Harsin, 12, #273; Tanner Harsin, 12, #274; Jonathan Cox, 11, #271; Braxtyn DeGolyer, 12, #272 4 Columbus Scotus 3:26.57 2 Brady Przymus, 12, #83; Matt Strecker, 10, #84; Justin Brockhaus, 12, #79; Cody Mroczek, 11, #81 5 Norris 3:26.73 2 Chase Bryant, 12, #188; Benjamin Amen, 11, #187; Max Devine, 12, #189; Brody Zabel, 11, #195 6 David City 3:31.74 2 Logan Detmer, 12, #88; Brandon Theewen, 12, #91; Ross Kirby, 11, #89; Wesley Unger, 12, #92 7 Alliance 3:32.34 2 Klayton Nordeen, 12, #9; Brendan Brehmer, 11, #6; Owen Shelmadine, 10, #11; Brody Brennan, 11, #7 8 York 3:34.03 2 Brett Novak, 11, #297; Teagan Thorell, 11, #300; Cade Zumpfe, 12, #301; Trenton Koehler, 12, #295 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Sidney 3:24.26 10 2 Elkhorn 3:24.75 8 3 Syracuse 3:25.19 6 4 Columbus Scotus 3:26.57 5 5 Norris 3:26.73 4 6 Boys Town 3:27.81 3 7 Gretna 3:29.01 2 8 Broken Bow 3:29.80 1 9 Mount Michael Benedictine 3:30.68 10 Gering 3:31.40 11 Ogallala 3:31.49 12 David City 3:31.74 13 Alliance 3:32.34 14 Northwest 3:33.31 15 York 3:34.03 16 Pierce 3:35.62