This page was last updated on September 02, 2016 at 3:11pm CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Bishop Neumann | 70.000 |
2. | Thayer Central | 55.000 |
2. | Aquinas Catholic | 55.000 |
4. | Nebraska Christian | 36.000 |
5. | Mitchell | 35.000 |
6. | Ainsworth | 32.000 |
7. | Dundy County-Stratton | 21.000 |
8. | Oakland-Craig | 19.000 |
8. | Battle Creek | 19.000 |
10. | Hastings St. Cecilia | 18.000 |
11. | Kimball | 15.000 |
11. | Stanton | 15.000 |
13. | Fillmore Central | 14.000 |
13. | Amherst | 14.000 |
15. | Archbishop Bergan | 13.000 |
15. | Hartington-Newcastle | 13.000 |
17. | Chase County | 10.000 |
17. | St. Paul | 10.000 |
17. | Ponca | 10.000 |
17. | Cross County | 10.000 |
21. | Louisville | 9.000 |
21. | Centura | 9.000 |
23. | Bridgeport | 8.000 |
23. | Sutton | 8.000 |
23. | Sutherland | 8.000 |
23. | Centennial | 8.000 |
23. | Burwell | 8.000 |
28. | Sandy Creek | 7.000 |
28. | Clearwater-Orchard | 7.000 |
28. | Howells-Dodge | 7.000 |
31. | Tri County | 6.000 |
31. | North Bend Central | 6.000 |
31. | Ravenna | 6.000 |
31. | Clarkson/Leigh | 6.000 |
31. | Doniphan-Trumbull | 6.000 |
31. | Logan View | 6.000 |
31. | Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) | 6.000 |
38. | Malcolm | 5.000 |
38. | Guardian Angels Central Catholic | 5.000 |
38. | Grand Island Central Catholic | 5.000 |
38. | East Butler | 5.000 |
42. | Wilber-Clatonia | 4.000 |
42. | North Platte St. Patrick's | 4.000 |
44. | Wisner-Pilger | 3.000 |
44. | Superior | 3.000 |
44. | Johnson County Central | 3.000 |
44. | Lutheran High Northeast | 3.000 |
44. | Wakefield | 3.000 |
49. | Hershey | 2.000 |
49. | Ord | 2.000 |
49. | Freeman | 2.000 |
49. | Creighton | 2.000 |
53. | Arcadia-Loup City | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jaden Withrow 11 Kimball 44-01.75 10 2 Jadyn Dightman 12 Thayer Central 44-00.75 8 3 Breyden Eckhout 12 Amherst 43-11.75 6 4 Reid Jurgensmeier 11 Bishop Neumann 43-11.75 5 5 Simon Wiedel 12 Thayer Central 43-10.50 4 6 Cody Mace 12 Oakland-Craig 43-05.75 3 7 Dylan McKee 11 Malcolm 42-10.75 2 8 Hunter Klein 10 Louisville 42-10.50 1 9 Robert III Rongisch 12 Sutherland 42-09.50 10 Bryce Byrn 12 North Platte St. Patrick's 42-01.25 11 Skyler Ratkovec 12 East Butler 41-09.75 12 Grant White 11 Neligh-Oakdale 41-04.00 13 Dominik Harper 12 Clarkson/Leigh 41-01.75 14 Zachary Hazen 11 Creighton 40-11.00 15 Houston Parker 12 Tri County 40-10.50 16 Kenny Osten 11 Humphrey/Lindsay Holy Family 40-09.75 17 Luke Wemhoff 10 Grand Island Central Catholic 40-08.25 18 Cole Schmidt 10 Hartington-Newcastle 39-11.00 19 Dylan Behnk 12 Elgin Public/Pope John 39-08.75 20 Lane Cacek 10 Freeman 39-06.75 21 Mason Schleis 9 Shelby-Rising City 39-06.50 22 Kobe Moniz 10 Walthill 37-03.50 23 Jacob Hoff 12 Bayard 39-01.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Blake Huisman 12 Stanton 56-04.00 10 2 Garrett Clark 12 Sutton 56-02.00 8 3 Kenton Kobza 12 Aquinas Catholic 55-10.25 6 4 Tanner Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 55-05.50 5 5 Benjamin Allen 12 Ainsworth 53-08.50 4 6 Shane Jiskra 12 Tri County 50-05.00 3 7 Garrett Caldwell 11 Superior 50-03.25 2 8 Austin Ottis 12 Archbishop Bergan 50-03.00 1 9 Devin Soll 12 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 49-03.75 10 Osmin Rodriguez 12 Gibbon 48-05.25 11 Hunter Bartels 11 Chase County 48-00.25 12 Hunter Miller 11 Cross County 47-05.25 13 Zachary Dwyer 12 Elmwood-Murdock 46-05.75 14 Travis Holcomb 12 Centura 46-02.75 15 Walker Barnes 12 Battle Creek 46-01.25 16 Zackary Taylor 12 Southern 45-11.75 17 Isaias Mancias 12 Bridgeport 45-09.00 18 Lane Helgoth 12 Burwell 44-11.50 19 Jesse Walker 12 Gibbon 44-10.00 20 Caleb Marlatt 10 Elmwood-Murdock 40-10.00 21 Nolan Casey 12 Laurel-Concord-Coleridge 37-09.50 22 Kaleb Johnson 11 Crofton 37-02.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Phalen Sanford 10 Dundy County-Stratton 14-10.00 10 2 Garrett Elfeldt 10 Sutherland 13-10.00 8 3 Matthew Ortmeier 11 North Bend Central 13-10.00 6 4 Benjamin Reilly 9 Grand Island Central Catholic 13-10.00 5 5 Nolan Helgoth 12 Aquinas Catholic 13-06.00 4 6 Samuel Sisco 11 Aquinas Catholic 13-00.00 3 7 Kaden Dawe 11 Ord 13-00.00 2 8 William Packer 10 Centura 13-00.00 1 9 Dustin Monroe 12 Malcolm 13-00.00 10 Trent Rutledge 12 Kimball 13-00.00 11 Devren Sudbeck 12 Hartington-Newcastle 12-06.00 12 Weston Johnson 10 Battle Creek 12-06.00 13 Cory Kettelhake 12 Pawnee City 12-06.00 14 Christopher Le 12 Hastings St. Cecilia 11-06.00 15T Grant Schiermeyer 12 Sandy Creek 11-06.00 15T Noah Lilly 10 Creighton 11-06.00 17 Michael Pulliam 9 Wilber-Clatonia 11-06.00 -- Alexander Ausdemore 11 Wisner-Pilger NM -- Joshua Dixon 11 Oakland-Craig NM -- Waylan David 10 Burwell NM -- Robert Gatewood 12 Oakland-Craig NM -- Jacob Herz 12 Conestoga NM -- Blake Scott 11 Sutherland NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Miles Griffith 11 St. Paul 6-08.00 10 2 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 6-06.00 8 3 Joshua Bauer 10 Ravenna 6-04.00 6 4 Jagger Smith 12 Clearwater-Orchard 6-03.00 5 5 Cody Williams 11 Chase County 6-03.00 4 6 Phalen Sanford 10 Dundy County-Stratton 6-02.00 3 7 Trace Gordanier 12 Sandy Creek 6-02.00 2 8 Brett Peitzmeier 12 Archbishop Bergan 6-00.00 1 9 Logan Kreizel 10 Lincoln Lutheran 6-00.00 10 Robert III Rongisch 12 Sutherland 6-00.00 11 Jared Reed 12 Battle Creek 5-10.00 12T Brady Langemeier 12 Cross County 5-10.00 12T Blake Kastanek 10 Freeman 5-10.00 14 Cory Kettelhake 12 Pawnee City 5-10.00 15T Clark Bredthauer 11 Ord 5-08.00 15T Dylan Hurlbert 12 Wakefield 5-08.00 17T Spencer Burcham 9 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 5-08.00 17T Noah Lilly 10 Creighton 5-08.00 -- Seth George 9 Sutton NM -- Wyatt Loga 9 Malcolm NM -- Dominik Harper 12 Clarkson/Leigh NM -- Camden Pearson 10 Oakland-Craig NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Kenton Kobza 12 Aquinas Catholic 176-04.00 10 2 Lane Helgoth 12 Burwell 170-08.00 8 3 Colby Eberspecher 12 Mitchell 156-10.00 6 4 Brook Svoboda 12 Sandy Creek 154-08.00 5 5 Dillon Rose 12 Nebraska Christian 153-05.00 4 6 Timothy Dishman 11 Malcolm 150-11.00 3 7 Benjamin Allen 12 Ainsworth 150-00.00 2 8 Garrett Caldwell 11 Superior 146-10.00 1 9 Devin Soll 12 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 146-09.00 10 Michael Walz 12 Hastings St. Cecilia 144-02.00 11 Hunter Miller 11 Cross County 142-04.00 12 Connor Wiggins 11 Bridgeport 141-07.00 13 Riley Homolka 11 Wilber-Clatonia 141-02.00 14 Tanner Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 139-06.00 15 Aaron Gonzalez 12 Hastings St. Cecilia 138-05.00 16 Walker Barnes 12 Battle Creek 135-07.00 17 Dakota Wallin 11 Chase County 135-06.00 18 Andrew Davis 10 Pawnee City 134-01.00 19 Osmin Rodriguez 12 Gibbon 130-08.00 20 Hunter Schweers 11 Ponca 124-04.00 21 Jack Niemann 11 Raymond Central 123-06.00 22 Zach Stieb 10 Arcadia-Loup City 123-04.00 23 Sam Morrill 11 Creighton 121-11.00 -- Trevin Rezac 11 Bishop Neumann NM -- Blake Huisman 12 Stanton NM -- Garrett Clark 12 Sutton NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 21-09.00 10 2 Breyden Eckhout 12 Amherst 21-01.25 8 3 Cody Mace 12 Oakland-Craig 20-09.50 6 4 Jaden Withrow 11 Kimball 20-08.50 5 5 Reece Foreman 9 Centennial 20-07.50 4 6 Dylan Hurlbert 12 Wakefield 20-07.25 3 7 Jagger Smith 12 Clearwater-Orchard 20-05.25 2 8 Nolan Baker 10 Arcadia-Loup City 20-04.25 1 9 Nathan Rasmussen 12 Fillmore Central 19-11.25 10 Stone Kraft 10 Battle Creek 19-10.00 11 Jacob Herz 12 Conestoga 19-09.00 12 Tanner Sand 11 Wilber-Clatonia 19-08.75 13 Reid Jurgensmeier 11 Bishop Neumann 19-05.00 14 Dalton Tremayne 10 Ponca 19-03.75 15 Brett Peitzmeier 12 Archbishop Bergan 19-02.25 16 Jack Hornung 11 Raymond Central 19-02.25 17 Miles Griffith 11 St. Paul 19-02.00 18 Jaric Littlegeorge 10 Winnebago 19-01.75 19 Noah Kerchal 11 Dundy County-Stratton 18-10.50 20 Myles Nickolite 11 Stanton 18-06.50 21 Curtis Peterson 11 Palmyra 18-04.00 22 Garrett Bundy 10 Ord 18-01.00
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -1.1 M/S SW) 1 Fillmore Central 8:14.63 1 10 Ethan DeLong, 12, #109; Noah Temme, 12, #115; Chandler Schelkopf, 10, #113; Leyton Hopken, 12, #110 2 Bridgeport 8:15.15 1 8 Jerrod Fedorchik, 11, #50; Jack Linders, 10, #52; Declan Jeffries, 10, #51; Andrew Nelson, 12, #54 3 Bishop Neumann 8:16.88 1 6 Luke Haberman, 11, #44; Benjamin Simons, 12, #47; Jaxon Simons, 11, #48; Sean Dailey, 11, #42 4 Ainsworth 8:20.33 1 5 Austin Harthoorn, 12, #6; Hayes Chohon, 12, #3; Gage Delimont, 9, #5; Brady Delimont, 12, #4 5 Thayer Central 8:22.26 1 4 Aubrey Fangmeier, 10, #286; Zachary Koss, 9, #288; Evan Fuglestad, 11, #287; Connor Mumm, 11, #289 6 Wisner-Pilger 8:23.24 1 3 Riley Ruskamp, 12, #314; Keegan Ruskamp, 10, #313; Cooper Von Seggern, 11, #315; Jacob Von Seggern, 12, #316 7 Hershey 8:25.39 1 2 McKade Smith, 10, #154; Josiah Connell, 12, #150; Elias Huebner, 9, #152; Monte McNeil, 11, #153 8 Oakland-Craig 8:27.83 1 1 Carter Thiele, 11, #229; Benjamin Ward, 11, #231; Robert Mayberry, 9, #224; Evan Reinert, 10, #227 9 Hastings St. Cecilia 8:27.84 1 Ansel Uerling, 12, #146; Justin Vrooman, 10, #147; David Nguyen, 12, #144; Alexis Sauceda, 10, #145 10 Hartington Cedar Catholic 8:29.02 1 Seth Wiebelhaus, 10, #134; Anthony Heiman, 9, #131; Jay Reifenrath, 12, #133; Noah Noecker, 12, #132 11 Wilber-Clatonia 8:30.05 1 Matthew Petracek, 12, #307; Joseph Kubicek, 10, #305; Tanner Sand, 11, #309; Cooper Bates, 10, #303 12 Louisville 8:31.74 1 Brady Geise, 9, #174; Brock Milius, 11, #177; Cade Wolcott, 12, #182; Nicholas Snodgrass, 12, #179 13 Lincoln Christian 8:32.44 1 Caleb Canfield, 9, #169; Trent Lockard, 9, #170; Caleb Buresh, 11, #168; Clark Stelter, 11, #318 14 Pawnee City 8:32.79 1 Cory Kettelhake, 12, #242; Braden Kobza, 9, #243; Ted Gyhra, 12, #241; Alex Menninga, 12, #244 15 Tri County 8:49.84 1 Creighton Niemeyer, 9, #294; Colby Ensz, 11, #292; Cooper Smith, 10, #296; Trevin Williams, 10, #297 16 Centennial 9:05.98 1 Christopher Medow, 9, #63; Brady Fehlhafer, 12, #59; Heath Haberman, 10, #61; Preston Stuhr, 11, #64
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.8 M/S S) 1 Nolan Kohmetscher 12 Nebraska Christian 9:42.00 1 10 2 Elijah Frasher 10 Aquinas Catholic 9:42.80 1 8 3 Justin Vrooman 10 Hastings St. Cecilia 9:51.82 1 6 4 Brady Delimont 12 Ainsworth 9:53.21 1 5 5 Jackson Hirschfeld 9 Centennial 9:53.73 1 4 6 Brennan Nokelby 10 Nebraska Christian 9:53.84 1 3 7 Samuel Saldivar 11 Johnson County Central 9:56.78 1 2 8 Brian Santiago 10 Hartington-Newcastle 9:59.22 1 1 9 Aaron Haahr 12 Laurel-Concord-Coleridge 10:07.93 1 10 Corbin Hansen 12 Sandy Creek 10:10.22 1 11 Orion Lamotte 12 Walthill 10:17.33 1 12 Trevor Doffin 11 Stanton 10:18.70 1 13 Alex Menninga 12 Pawnee City 10:20.79 1 14 Kobe Lade 12 Battle Creek 10:20.89 1 15 Mason Timm 10 Yutan 10:21.76 1 16 Joshua Springer 12 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 10:24.75 1 17 Ryan Pelster 12 Elgin Public/Pope John 10:28.93 1 18 Chase Watson 12 Mitchell 10:35.15 1 19 Devyn Beekman 9 Malcolm 10:35.36 1 20 Brandon Barker 11 Kimball 10:38.99 1 21 Elias Huebner 9 Hershey 10:46.30 1 22 Jesus Arellano 12 Madison 10:48.49 1 23 Thomas Hynes 10 Elmwood-Murdock 10:52.84 1 24 Kade Lockhorn 10 Ravenna 10:54.13 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.9 M/S NW) 1 Nolan Kohmetscher 12 Nebraska Christian 2:00.24 1 2 Brady Delimont 12 Ainsworth 2:01.17 1 3 Dalton Engelbart 12 Malcolm 2:02.07 1 4 Sean Dailey 11 Bishop Neumann 2:02.85 1 5 Drake Gorrin 11 Winnebago 2:03.67 1 6 Jalan Fields 12 Southern 2:04.11 1 7 Christopher Ruiz 10 Mitchell 2:06.27 1 8 Noah Noecker 12 Hartington Cedar Catholic 2:06.41 1 9 Riley Ruskamp 12 Wisner-Pilger 2:06.42 1 10 Aaron Tidyman 11 Cross County 2:08.25 1 -- Seth Weber 11 Freeman DNF 1 -- Jacob Von Seggern 12 Wisner-Pilger DNF 1 Section #2 (wind reading +1.9 M/S N) 1 Derrek Touney 11 Ponca 1:59.16 2 2 Carter Thiele 11 Oakland-Craig 1:59.96 2 3 Nicholas Burger 10 Archbishop Bergan 2:00.17 2 4 Austin Harthoorn 12 Ainsworth 2:00.32 2 5 Aubrey Fangmeier 10 Thayer Central 2:00.95 2 6 Connor Mumm 11 Thayer Central 2:01.23 2 7 Nathan Hohensee 10 Sutton 2:01.37 2 8 Monte McNeil 11 Hershey 2:01.45 2 9 Nicholas Snodgrass 12 Louisville 2:03.41 2 10 Cooper Von Seggern 11 Wisner-Pilger 2:04.55 2 11 Bryce Burry 10 Bayard 2:05.53 2 12 Chase Ochs 11 North Platte St. Patrick's 2:07.26 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Derrek Touney 11 Ponca 1:59.16 2 10 2 Carter Thiele 11 Oakland-Craig 1:59.96 2 8 3 Nicholas Burger 10 Archbishop Bergan 2:00.17 2 6 4 Nolan Kohmetscher 12 Nebraska Christian 2:00.24 1 5 5 Austin Harthoorn 12 Ainsworth 2:00.32 2 4 6 Aubrey Fangmeier 10 Thayer Central 2:00.95 2 3 7 Brady Delimont 12 Ainsworth 2:01.17 1 2 8 Connor Mumm 11 Thayer Central 2:01.23 2 1 9 Nathan Hohensee 10 Sutton 2:01.37 2 10 Monte McNeil 11 Hershey 2:01.45 2 11 Dalton Engelbart 12 Malcolm 2:02.07 1 12 Sean Dailey 11 Bishop Neumann 2:02.85 1 13 Nicholas Snodgrass 12 Louisville 2:03.41 2 14 Drake Gorrin 11 Winnebago 2:03.67 1 15 Jalan Fields 12 Southern 2:04.11 1 16 Cooper Von Seggern 11 Wisner-Pilger 2:04.55 2 17 Bryce Burry 10 Bayard 2:05.53 2 18 Christopher Ruiz 10 Mitchell 2:06.27 1 19 Noah Noecker 12 Hartington Cedar Catholic 2:06.41 1 20 Riley Ruskamp 12 Wisner-Pilger 2:06.42 1 21 Chase Ochs 11 North Platte St. Patrick's 2:07.26 2 22 Aaron Tidyman 11 Cross County 2:08.25 1 -- Seth Weber 11 Freeman DNF 1 -- Jacob Von Seggern 12 Wisner-Pilger DNF 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.7 M/S N) 1 Hartington-Newcastle 44.57 1 Jared Fuelberth, 12, #135; Andy Schmidt, 11, #138; Devren Sudbeck, 12, #140; Cole Schmidt, 10, #139 2 Oakland-Craig 45.21 1 Zachary Ahrens, 11, #220; Halston Smith, 11, #228; Conner Thiele, 12, #230; Cody Mace, 12, #223 3 Perkins County 45.23 1 Mitchell Sestak, 12, #247; Bryce Wilson, 11, #249; Tristen Kennicutt, 12, #246; Charles Johnson, 10, #245 4 North Platte St. Patrick's 45.58 1 Gabriel Vyzourek, 11, #218; Bryce Byrn, 12, #212; Matthew Ferguson, 12, #213; Lane Knisley, 11, #215 5 Battle Creek 45.68 1 Wyatt Hamer, 11, #29; Stone Kraft, 10, #31; Mason Mettler, 12, #33; Jared Reed, 12, #34 6 Ord 45.87 1 Garrett Bundy, 10, #233; Ethan Thomsen, 11, #238; Reggie McKenney, 10, #237; Trevin Kruml, 10, #236 7 Freeman 46.24 1 Everett Bloom, 12, #116; Erik Rockberg, 12, #120; Tavish Hestermann, 11, #118; Joey Salazar, 12, #121 -- Louisville DQ 1 Spencer Warner, 10, #181; Daniel Stohlmann, 12, #180; Wrenn Senser, 12, #178; Hunter Klein, 10, #176 Section #2 (wind reading -0.6 M/S W) 1 Mitchell 44.08 2 Drew Gilliland, 12, #197; Drake Gilliland, 10, #196; Abraham Hernandez, 10, #198; Christian Perez, 11, #199 2 Aquinas Catholic 44.39 2 Branden Daro, 11, #10; Andrew Lyons, 9, #15; Noah Pelan, 12, #16; Conner Kranda, 12, #14 3 Archbishop Bergan 44.57 2 Logan Brandt, 10, #21; Justin Rohloff, 11, #26; Hunter Logemann, 11, #23; Cannon Arett, 12, #20 4 Fillmore Central 44.59 2 Nathan Rasmussen, 12, #112; Heath Boman, 12, #108; Christian Lovan, 10, #111; Joshua Taylor, 11, #114 5 Lutheran High Northeast 44.75 2 Logan Bussey, 11, #184; Ryan Brand, 12, #183; Phillip Kirby, 12, #185; Kale Kucera, 12, #186 6 Howells-Dodge 44.85 2 Jordon Brichacek, 10, #155; Tyler Polacek, 12, #157; Gavin Hays, 12, #156; Luke Renter, 12, #158 7 Stanton 45.13 2 Trey Erbst, 11, #269; Henry Bohac, 11, #266; Myles Nickolite, 11, #274; Cade Goger, 9, #270 8 Cross County 45.61 2 Jacob Burke, 11, #83; Aaron Giannou, 12, #85; Alex Dubas, 11, #84; Tanner Lamoree, 11, #86 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Mitchell 44.08 10 2 Aquinas Catholic 44.39 8 3 Hartington-Newcastle 44.57 6 4 Archbishop Bergan 44.57 5 5 Fillmore Central 44.59 4 6 Lutheran High Northeast 44.75 3 7 Howells-Dodge 44.85 2 8 Stanton 45.13 1 9 Oakland-Craig 45.21 10 Perkins County 45.23 11 North Platte St. Patrick's 45.58 12 Cross County 45.61 13 Battle Creek 45.68 14 Ord 45.87 15 Freeman 46.24 -- Louisville DQ
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -2.9 M/S S) 1 Drew Gilliland 12 Mitchell 14.63 1 Q 2 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 14.82 1 q 3 Payton Allen 10 Ainsworth 15.72 1 q 4 Dominik Harper 12 Clarkson/Leigh 15.83 1 5 Bryce Byrn 12 North Platte St. Patrick's 16.053 1 6 Joshua Gray 11 Louisville 16.057 1 7 Kyle Baumert 9 Sutton 16.55 1 Heat #2 (wind reading -3.4 M/S S) 1 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 14.82 2 Q 2 Destyn Milner 12 Chase County 15.24 2 q 3 Dawson Bowers 11 Battle Creek 15.31 2 q 4 Connor O'Toole 12 Wilber-Clatonia 16.09 2 5 Dylan Hurlbert 12 Wakefield 16.28 2 6 Ted Gyhra 12 Pawnee City 17.14 2 7 Nathan Bracht 12 Guardian Angels Central Catholic 17.97 2 8 Eli Kliment 12 Creighton 20.17 2 Heat #3 (wind reading -1.6 M/S SW) 1 Logan Faeh 12 Nebraska Christian 15.31 3 Q 2 Garret Ruge 11 Battle Creek 15.72 3 q 3 Beau Wattier 11 Twin River 16.11 3 4 Seth Greenfield 11 Conestoga 16.26 3 5 Alex Griess 11 Sutton 16.69 3 6 Gary White III 10 North Platte St. Patrick's 16.70 3 7 Bode Jensen 9 Burwell 17.54 3 8 Mack Braniff 10 Tekamah-Herman 17.88 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Drew Gilliland 12 Mitchell 14.63 1 Q 1 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 14.82 2 Q 2 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 14.82 1 q 2 Destyn Milner 12 Chase County 15.24 2 q 3 Dawson Bowers 11 Battle Creek 15.31 2 q 1 Logan Faeh 12 Nebraska Christian 15.31 3 Q 3 Payton Allen 10 Ainsworth 15.72 1 q 2 Garret Ruge 11 Battle Creek 15.72 3 q 4 Dominik Harper 12 Clarkson/Leigh 15.83 1 5 Bryce Byrn 12 North Platte St. Patrick's 16.053 1 6 Joshua Gray 11 Louisville 16.057 1 4 Connor O'Toole 12 Wilber-Clatonia 16.09 2 3 Beau Wattier 11 Twin River 16.11 3 4 Seth Greenfield 11 Conestoga 16.26 3 5 Dylan Hurlbert 12 Wakefield 16.28 2 7 Kyle Baumert 9 Sutton 16.55 1 5 Alex Griess 11 Sutton 16.69 3 6 Gary White III 10 North Platte St. Patrick's 16.70 3 6 Ted Gyhra 12 Pawnee City 17.14 2 7 Bode Jensen 9 Burwell 17.54 3 8 Mack Braniff 10 Tekamah-Herman 17.88 3 7 Nathan Bracht 12 Guardian Angels Central Catholic 17.97 2 8 Eli Kliment 12 Creighton 20.17 2 CLASS C BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Payton Allen 10 Ainsworth 3rd/15.72 2 1 2 Dawson Bowers 11 Battle Creek 3rd/15.31 28 1 3 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 2nd/14.82 49 1 4 Drew Gilliland 12 Mitchell 1st/14.63 197 1 5 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 1st/14.82 43 1 6 Destyn Milner 12 Chase County 2nd/15.24 68 1 7 Logan Faeh 12 Nebraska Christian 1st/15.31 203 1 8 Garret Ruge 11 Battle Creek 2nd/15.72 35 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.0 M/S NW) 1 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 14.75 1 10 2 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 14.96 1 8 3 Destyn Milner 12 Chase County 15.15 1 6 4 Dawson Bowers 11 Battle Creek 15.34 1 5 5 Payton Allen 10 Ainsworth 15.82 1 4 6 Garret Ruge 11 Battle Creek 15.87 1 3 -- Drew Gilliland 12 Mitchell DNF 1 -- Logan Faeh 12 Nebraska Christian DNF 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -2.4 M/S S) 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 10.84 1 Q 2 Henry Bohac 11 Stanton 11.29 1 q 3 Christian Perez 11 Mitchell 11.30 1 q 4 Cody Mace 12 Oakland-Craig 11.32 1 q 5 Kale Kucera 12 Lutheran High Northeast 11.52 1 6 Curtis Peterson 11 Palmyra 11.61 1 7 Lane Knisley 11 North Platte St. Patrick's 11.69 1 8 Tanner Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 11.71 1 Heat #2 (wind reading -1.4 M/S S) 1 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 11.08 2 Q 2 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 11.36 2 q 3 Joseph Ferrero 11 Bayard 11.53 2 4 Jeremiah Ebel 11 Nebraska Christian 11.55 2 5 Trevin Kruml 10 Ord 11.97 2 6 Joey Salazar 12 Freeman 11.99 2 7 James Schroll 10 North Platte St. Patrick's 12.36 2 -- Omri Oliver 12 Johnson County Central DNF 2 Heat #3 (wind reading -0.9 M/S S) 1 Conner Kranda 12 Aquinas Catholic 11.26 3 Q 2 Luke Renter 12 Howells-Dodge 11.34 3 q 3 Tanner Lamoree 11 Cross County 11.56 3 4 Peter Burke 11 Bishop Neumann 11.61 3 5 Zachary Hazen 11 Creighton 11.63 3 6 Daniel Stohlmann 12 Louisville 11.70 3 7 Austin Meis 12 Elgin Public/Pope John 11.90 3 8 Jack Hornung 11 Raymond Central 12.02 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 10.84 1 Q 1 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 11.08 2 Q 1 Conner Kranda 12 Aquinas Catholic 11.26 3 Q 2 Henry Bohac 11 Stanton 11.29 1 q 3 Christian Perez 11 Mitchell 11.30 1 q 4 Cody Mace 12 Oakland-Craig 11.32 1 q 2 Luke Renter 12 Howells-Dodge 11.34 3 q 2 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 11.36 2 q 5 Kale Kucera 12 Lutheran High Northeast 11.52 1 3 Joseph Ferrero 11 Bayard 11.53 2 4 Jeremiah Ebel 11 Nebraska Christian 11.55 2 3 Tanner Lamoree 11 Cross County 11.56 3 4 Peter Burke 11 Bishop Neumann 11.61 3 6 Curtis Peterson 11 Palmyra 11.61 1 5 Zachary Hazen 11 Creighton 11.63 3 7 Lane Knisley 11 North Platte St. Patrick's 11.69 1 6 Daniel Stohlmann 12 Louisville 11.70 3 8 Tanner Hass 12 Guardian Angels Central Catholic 11.71 1 7 Austin Meis 12 Elgin Public/Pope John 11.90 3 5 Trevin Kruml 10 Ord 11.97 2 6 Joey Salazar 12 Freeman 11.99 2 8 Jack Hornung 11 Raymond Central 12.02 3 7 James Schroll 10 North Platte St. Patrick's 12.36 2 -- Omri Oliver 12 Johnson County Central DNF 2 CLASS C BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Luke Renter 12 Howells-Dodge 2nd/11.34 158 1 2 Christian Perez 11 Mitchell 3rd/11.30 199 1 3 Conner Kranda 12 Aquinas Catholic 1st/11.26 14 1 4 Simon Wiedel 12 Thayer Central 1st/10.84 291 1 5 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 1st/11.08 141 1 6 Henry Bohac 11 Stanton 2nd/11.29 266 1 7 Cody Mace 12 Oakland-Craig 4th/11.32 223 1 8 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 2nd/11.36 138 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.7 M/S N) 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 10.90 1 10 2 Conner Kranda 12 Aquinas Catholic 11.15 1 8 3 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 11.27 1 6 4 Luke Renter 12 Howells-Dodge 11.383 1 5 5 Henry Bohac 11 Stanton 11.388 1 4 6 Christian Perez 11 Mitchell 11.45 1 3 7 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 11.46 1 2 8 Cody Mace 12 Oakland-Craig 11.50 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.6 M/S S) 1 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 50.16 1 Q 2 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 51.61 1 q 3 Joshua Gray 11 Louisville 52.08 1 4 Jerrod Fedorchik 11 Bridgeport 52.30 1 5 Jared Tyrrell 10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 52.31 1 6 Josiah Connell 12 Hershey 52.84 1 -- Conner Kranda 12 Aquinas Catholic DNF 1 Heat #2 (wind reading -1.7 M/S S) 1 Abraham Hernandez 10 Mitchell 50.30 2 Q 2 Skyler Ratkovec 12 East Butler 51.02 2 q 3 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 51.41 2 q 4 Derrek Touney 11 Ponca 52.22 2 5 Brook Baller 12 Creighton 52.25 2 6 Austin Harthoorn 12 Ainsworth 53.10 2 7 Dalton Engelbart 12 Malcolm 53.88 2 -- Omri Oliver 12 Johnson County Central DNF 2 Heat #3 (wind reading -0.5 M/S S) 1 Aaron Giannou 12 Cross County 50.01 3 Q 2 Seth Weber 11 Freeman 51.61 3 q 3 Garrett Foust 11 North Platte St. Patrick's 51.73 3 q 4 Conner Thiele 12 Oakland-Craig 52.26 3 5 Caleb Zohner 11 Battle Creek 52.27 3 6 Ethan DeLong 12 Fillmore Central 53.82 3 7 Wyatt Gleason 11 Grand Island Central Catholic 54.09 3 8 Breydon Mlady 11 West Holt 55.14 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Aaron Giannou 12 Cross County 50.01 3 Q 1 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 50.16 1 Q 1 Abraham Hernandez 10 Mitchell 50.30 2 Q 2 Skyler Ratkovec 12 East Butler 51.02 2 q 3 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 51.41 2 q 2 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 51.61 1 q 2 Seth Weber 11 Freeman 51.61 3 q 3 Garrett Foust 11 North Platte St. Patrick's 51.73 3 q 3 Joshua Gray 11 Louisville 52.08 1 4 Derrek Touney 11 Ponca 52.22 2 5 Brook Baller 12 Creighton 52.25 2 4 Conner Thiele 12 Oakland-Craig 52.26 3 5 Caleb Zohner 11 Battle Creek 52.27 3 4 Jerrod Fedorchik 11 Bridgeport 52.30 1 5 Jared Tyrrell 10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 52.31 1 6 Josiah Connell 12 Hershey 52.84 1 6 Austin Harthoorn 12 Ainsworth 53.10 2 6 Ethan DeLong 12 Fillmore Central 53.82 3 7 Dalton Engelbart 12 Malcolm 53.88 2 7 Wyatt Gleason 11 Grand Island Central Catholic 54.09 3 8 Breydon Mlady 11 West Holt 55.14 3 -- Conner Kranda 12 Aquinas Catholic DNF 1 -- Omri Oliver 12 Johnson County Central DNF 2 CLASS C BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 2nd/51.61 71 1 2 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 3rd/51.41 141 1 3 Abraham Hernandez 10 Mitchell 1st/50.30 198 1 4 Aaron Giannou 12 Cross County 1st/50.01 85 1 5 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 1st/50.16 49 1 6 Skyler Ratkovec 12 East Butler 2nd/51.02 93 1 7 Seth Weber 11 Freeman 2nd/51.61 122 1 8 Garrett Foust 11 North Platte St. Patrick's 3rd/51.73 214 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.6 M/S NW) 1 Aaron Giannou 12 Cross County 49.81 1 10 2 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 50.04 1 8 3 Abraham Hernandez 10 Mitchell 50.21 1 6 4 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 50.64 1 5 5 Garrett Foust 11 North Platte St. Patrick's 51.40 1 4 6 Skyler Ratkovec 12 East Butler 51.51 1 3 7 Seth Weber 11 Freeman 52.38 1 2 8 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 53.22 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.7 M/S N) 1 Nolan Kohmetscher 12 Nebraska Christian 4:32.28 1 10 2 Elijah Frasher 10 Aquinas Catholic 4:33.29 1 8 3 Brady Delimont 12 Ainsworth 4:34.74 1 6 4 Kobe Lade 12 Battle Creek 4:34.77 1 5 5 Brennan Nokelby 10 Nebraska Christian 4:35.99 1 4 6 Creighton Niemeyer 9 Tri County 4:37.28 1 3 7 Justin Vrooman 10 Hastings St. Cecilia 4:37.42 1 2 8 Samuel Saldivar 11 Johnson County Central 4:38.90 1 1 9 Trevor Doffin 11 Stanton 4:41.76 1 10 Brian Santiago 10 Hartington-Newcastle 4:43.44 1 11 Corbin Hansen 12 Sandy Creek 4:43.70 1 12 Orion Lamotte 12 Walthill 4:44.14 1 13 Noah Noecker 12 Hartington Cedar Catholic 4:44.37 1 14 Gage Delimont 9 Ainsworth 4:44.44 1 15 Alexis Sauceda 10 Hastings St. Cecilia 4:44.61 1 16 Jose Arellano 12 Madison 4:44.87 1 17 Chase Watson 12 Mitchell 4:45.42 1 18 Jack Linders 10 Bridgeport 4:46.41 1 19 Caleb Canfield 9 Lincoln Christian 4:47.07 1 20 Brady Geise 9 Louisville 4:48.65 1 21 Carter Thiele 11 Oakland-Craig 4:50.46 1 22 Chase Ochs 11 North Platte St. Patrick's 4:54.10 1 23 Jack Post 11 North Bend Central 4:58.68 1 24 Tommy Costello 12 Gibbon 5:08.02 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.0 M/S E) 1 Drew Gilliland 12 Mitchell 38.79 1 Q 2 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 39.24 1 q 3 Logan Faeh 12 Nebraska Christian 40.18 1 q 4 Phalen Sanford 10 Dundy County-Stratton 40.32 1 q 5 Payton Allen 10 Ainsworth 41.87 1 6 Jared Fuelberth 12 Hartington-Newcastle 41.99 1 7 Evan Fuglestad 11 Thayer Central 42.65 1 8 Mitchell McKibbin 10 Bayard 42.83 1 Heat #2 (wind reading -1.0 M/S S) 1 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 38.63 2 Q 2 Dawson Bowers 11 Battle Creek 40.83 2 q 3 Joshua Gray 11 Louisville 41.13 2 4 Justen Hall 12 Raymond Central 42.73 2 5 Colby Ensz 11 Tri County 43.08 2 6 Luke Wemhoff 10 Grand Island Central Catholic 43.48 2 7 Dominik Harper 12 Clarkson/Leigh 44.30 2 8 Braden Peters 11 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 45.07 2 Heat #3 (wind reading -0.2 M/S SE) 1 Braden Schuppan 12 Doniphan-Trumbull 39.49 3 Q 2 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 40.26 3 q 3 Jordan Coufal 11 Ord 42.20 3 4 Bryce Byrn 12 North Platte St. Patrick's 42.88 3 5 Robert III Rongisch 12 Sutherland 43.09 3 6 Connor O'Toole 12 Wilber-Clatonia 43.21 3 7 Garret Ruge 11 Battle Creek 43.67 3 8 Jefferson McNeill 9 Oakland-Craig 45.03 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 38.63 2 Q 1 Drew Gilliland 12 Mitchell 38.79 1 Q 2 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 39.24 1 q 1 Braden Schuppan 12 Doniphan-Trumbull 39.49 3 Q 3 Logan Faeh 12 Nebraska Christian 40.18 1 q 2 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 40.26 3 q 4 Phalen Sanford 10 Dundy County-Stratton 40.32 1 q 2 Dawson Bowers 11 Battle Creek 40.83 2 q 3 Joshua Gray 11 Louisville 41.13 2 5 Payton Allen 10 Ainsworth 41.87 1 6 Jared Fuelberth 12 Hartington-Newcastle 41.99 1 3 Jordan Coufal 11 Ord 42.20 3 7 Evan Fuglestad 11 Thayer Central 42.65 1 4 Justen Hall 12 Raymond Central 42.73 2 8 Mitchell McKibbin 10 Bayard 42.83 1 4 Bryce Byrn 12 North Platte St. Patrick's 42.88 3 5 Colby Ensz 11 Tri County 43.08 2 5 Robert III Rongisch 12 Sutherland 43.09 3 6 Connor O'Toole 12 Wilber-Clatonia 43.21 3 6 Luke Wemhoff 10 Grand Island Central Catholic 43.48 2 7 Garret Ruge 11 Battle Creek 43.67 3 7 Dominik Harper 12 Clarkson/Leigh 44.30 2 8 Jefferson McNeill 9 Oakland-Craig 45.03 3 8 Braden Peters 11 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 45.07 2 CLASS C BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Phalen Sanford 10 Dundy County-Stratton 4th/40.32 92 1 2 Logan Faeh 12 Nebraska Christian 3rd/40.18 203 1 3 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 2nd/39.24 43 1 4 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 1st/38.63 49 1 5 Drew Gilliland 12 Mitchell 1st/38.79 197 1 6 Braden Schuppan 12 Doniphan-Trumbull 1st/39.49 90 1 7 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 2nd/40.26 138 1 8 Dawson Bowers 11 Battle Creek 2nd/40.83 28 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.6 M/S NE) 1 Noah Vedral 11 Bishop Neumann 38.72 1 10 2 Phalen Sanford 10 Dundy County-Stratton 39.50 1 8 3 Braden Schuppan 12 Doniphan-Trumbull 39.64 1 6 4 Jordan Fujan 12 Bishop Neumann 39.69 1 5 5 Andy Schmidt 11 Hartington-Newcastle 40.48 1 4 6 Dawson Bowers 11 Battle Creek 41.50 1 3 -- Logan Faeh 12 Nebraska Christian DNF 1 -- Drew Gilliland 12 Mitchell DNF 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.6 M/S S) 1 Max Christensen 11 Logan View 22.83 1 Q 2 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 22.96 1 q 3 Aaron Giannou 12 Cross County 23.46 1 4 Jared Tyrrell 10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 23.57 1 5 Conner Kranda 12 Aquinas Catholic 23.62 1 6 Malik Knox 12 Laurel-Concord-Coleridge 23.64 1 7 Daniel Stohlmann 12 Louisville 23.67 1 8 Erik Rockberg 12 Freeman 24.06 1 Heat #2 (wind reading -0.6 M/S S) 1 Travis Holcomb 12 Centura 22.59 2 Q 2 Abraham Hernandez 10 Mitchell 22.93 2 q 3 Skyler Ratkovec 12 East Butler 23.11 2 q 4 Kale Kucera 12 Lutheran High Northeast 23.53 2 5 James Bensen 11 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 23.66 2 6 Austin Meis 12 Elgin Public/Pope John 24.04 2 7 Jacob Herz 12 Conestoga 24.15 2 -- Omri Oliver 12 Johnson County Central DNF 2 Heat #3 (wind reading -0.4 M/S SW) 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 22.40 3 Q 2 Christian Perez 11 Mitchell 23.00 3 q 3 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 23.13 3 q 4 Cole Schmidt 10 Hartington-Newcastle 23.62 3 5 Curtis Peterson 11 Palmyra 23.90 3 6 Easton Clark 10 Hershey 24.17 3 7 Trevin Kruml 10 Ord 24.19 3 -- James Schroll 10 North Platte St. Patrick's DNF 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 22.40 3 Q 1 Travis Holcomb 12 Centura 22.59 2 Q 1 Max Christensen 11 Logan View 22.83 1 Q 2 Abraham Hernandez 10 Mitchell 22.93 2 q 2 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 22.96 1 q 2 Christian Perez 11 Mitchell 23.00 3 q 3 Skyler Ratkovec 12 East Butler 23.11 2 q 3 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 23.13 3 q 3 Aaron Giannou 12 Cross County 23.46 1 4 Kale Kucera 12 Lutheran High Northeast 23.53 2 4 Jared Tyrrell 10 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 23.57 1 5 Conner Kranda 12 Aquinas Catholic 23.62 1 4 Cole Schmidt 10 Hartington-Newcastle 23.62 3 6 Malik Knox 12 Laurel-Concord-Coleridge 23.64 1 5 James Bensen 11 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 23.66 2 7 Daniel Stohlmann 12 Louisville 23.67 1 5 Curtis Peterson 11 Palmyra 23.90 3 6 Austin Meis 12 Elgin Public/Pope John 24.04 2 8 Erik Rockberg 12 Freeman 24.06 1 7 Jacob Herz 12 Conestoga 24.15 2 6 Easton Clark 10 Hershey 24.17 3 7 Trevin Kruml 10 Ord 24.19 3 -- Omri Oliver 12 Johnson County Central DNF 2 -- James Schroll 10 North Platte St. Patrick's DNF 3 CLASS C BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Skyler Ratkovec 12 East Butler 3rd/23.11 93 1 2 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 2nd/22.96 71 1 3 Max Christensen 11 Logan View 1st/22.83 173 1 4 Simon Wiedel 12 Thayer Central 1st/22.40 291 1 5 Travis Holcomb 12 Centura 1st/22.59 65 1 6 Abraham Hernandez 10 Mitchell 2nd/22.93 198 1 7 Christian Perez 11 Mitchell 2nd/23.00 199 1 8 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 3rd/23.13 141 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.6 M/S N) 1 Simon Wiedel 12 Thayer Central 22.35 1 10 2 Travis Holcomb 12 Centura 22.63 1 8 3 Max Christensen 11 Logan View 22.85 1 6 4 Abraham Hernandez 10 Mitchell 22.95 1 5 5 Christian Perez 11 Mitchell 23.21 1 4 6 Hunter Fischer 12 Hastings St. Cecilia 23.58 1 3 7 Skyler Ratkovec 12 East Butler 23.70 1 2 8 Bradley Bunner 11 Clarkson/Leigh 46.83 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Louisville 3:29.56 1 Nicholas Snodgrass, 12, #179; Daniel Stohlmann, 12, #180; Hunter Klein, 10, #176; Joshua Gray, 11, #175 2 Thayer Central 3:31.60 1 Aubrey Fangmeier, 10, #286; Timothy Schulte, 10, #290; Zachary Koss, 9, #288; Connor Mumm, 11, #289 3 Wilber-Clatonia 3:31.80 1 Matthew Petracek, 12, #307; Joseph Kubicek, 10, #305; Connor O'Toole, 12, #306; Tanner Sand, 11, #309 4 Creighton 3:32.69 1 Noah Lilly, 10, #80; Colten Adams, 11, #76; Zachary Hazen, 11, #78; Brook Baller, 12, #77 5 Ainsworth 3:33.09 1 Jayden Philben, 12, #7; Bronc Temple, 10, #8; Payton Allen, 10, #2; Austin Harthoorn, 12, #6 6 Cross County 3:35.10 1 Aaron Giannou, 12, #85; Jacob Burke, 11, #83; Aaron Tidyman, 11, #89; Tanner Lamoree, 11, #86 7 North Platte St. Patrick's 3:39.31 1 Gabriel Vyzourek, 11, #218; Lane Knisley, 11, #215; Chase Ochs, 11, #216; Garrett Foust, 11, #214 8 Hershey 3:43.01 1 Jaydn Foster, 12, #151; Easton Clark, 10, #149; Monte McNeil, 11, #153; Josiah Connell, 12, #150 Section #2 1 Bishop Neumann 3:27.07 2 Jordan Fujan, 12, #43; Jaxon Simons, 11, #48; Luke Haberman, 11, #44; Noah Vedral, 11, #49 2 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 3:30.09 2 Jared Tyrrell, 10, #107; James Bensen, 11, #100; Lorenzo Duenas, 12, #103; Nathan Carrender, 10, #102 3 Battle Creek 3:31.87 2 Dawson Bowers, 11, #28; Brandon Lodge, 9, #0; Garret Ruge, 11, #35; Caleb Zohner, 11, #36 4 Mitchell 3:32.83 2 Drake Gilliland, 10, #196; Christian Perez, 11, #199; Chase Watson, 12, #201; Abraham Hernandez, 10, #198 5 Perkins County 3:33.08 2 Charles Johnson, 10, #245; Bryce Wilson, 11, #249; Mitchell Sestak, 12, #247; Tristen Kennicutt, 12, #246 6 Nebraska Christian 3:33.30 2 Andrew Winsterman, 11, #208; Cameron Langemeier, 12, #205; Brennan Nokelby, 10, #206; Nolan Kohmetscher, 12, #204 7 Oakland-Craig 3:33.33 2 Benjamin Ward, 11, #231; Evan Reinert, 10, #227; Carter Thiele, 11, #229; Conner Thiele, 12, #230 8 Hartington-Newcastle 3:35.47 2 Jared Fuelberth, 12, #135; Andy Schmidt, 11, #138; Dayne Morten, 11, #136; Cole Schmidt, 10, #139 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Bishop Neumann 3:27.07 10 2 Louisville 3:29.56 8 3 Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) 3:30.09 6 4 Thayer Central 3:31.60 5 5 Wilber-Clatonia 3:31.80 4 6 Battle Creek 3:31.87 3 7 Creighton 3:32.69 2 8 Mitchell 3:32.83 1 9 Perkins County 3:33.08 10 Ainsworth 3:33.09 11 Nebraska Christian 3:33.30 12 Oakland-Craig 3:33.33 13 Cross County 3:35.10 14 Hartington-Newcastle 3:35.47 15 North Platte St. Patrick's 3:39.31 16 Hershey 3:43.01