This page was last updated on September 02, 2016 at 3:11pm CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Giltner | 62.500 |
2. | North Central | 50.000 |
3. | BDS | 46.000 |
4. | Mullen | 34.500 |
5. | Riverside | 32.000 |
6. | Brady | 29.500 |
7. | Cedar Bluffs | 27.000 |
7. | Loomis | 27.000 |
9. | Lawrence-Nelson | 24.000 |
9. | Heartland | 24.000 |
11. | Spalding Academy | 20.500 |
12. | Cambridge | 20.000 |
13. | Wynot | 15.000 |
14. | Randolph | 13.000 |
15. | Sterling | 12.000 |
16. | Potter-Dix | 11.500 |
17. | Elm Creek | 11.000 |
17. | Hampton | 11.000 |
17. | Stapleton | 11.000 |
17. | Bertrand | 11.000 |
21. | Wauneta-Palisade | 10.000 |
21. | Blue Hill | 10.000 |
23. | Boyd County | 9.000 |
23. | Dorchester | 9.000 |
25. | South Loup | 8.000 |
25. | Elkhorn Valley | 8.000 |
25. | Diller-Odell | 8.000 |
25. | Fullerton | 8.000 |
25. | Omaha Christian Academy | 8.000 |
25. | Ewing | 8.000 |
31. | Friend | 7.000 |
31. | Axtell | 7.000 |
31. | Red Cloud | 7.000 |
34. | Pleasanton | 6.500 |
35. | Creek Valley | 6.000 |
36. | Harvard | 5.000 |
37. | Osceola | 4.000 |
37. | Hay Springs | 4.000 |
37. | Osmond | 4.000 |
37. | Lourdes Central Catholic | 4.000 |
37. | Eustis-Farnam | 4.000 |
42. | Humphrey St. Francis | 3.000 |
42. | Allen | 3.000 |
42. | Mead | 3.000 |
42. | Maxwell | 3.000 |
42. | Maywood-Hayes Center | 3.000 |
42. | Shelton | 3.000 |
48. | Paxton | 2.000 |
48. | Nebraska Lutheran | 2.000 |
48. | St. Mary's | 2.000 |
51. | Winside | 1.000 |
51. | Banner County | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Catherine Mick 12 BDS 11-11.00 10 2 Tristen Mosier 12 BDS 10-10.00 8 3T Mollie Kaps 12 Bertrand 10-02.00 5.5 3T Michaela Jurjens 11 Brady 10-02.00 5.5 5 Olivia Casper 9 Heartland 10-02.00 4 6T Courtney Philips 11 Bertrand 9-10.00 2.5 6T Jordan Hansen 10 Giltner 9-10.00 2.5 8 Kaelie Tomlin 9 Cambridge 9-00.00 1 9 Courtney Bailey 12 Ansley-Litchfield 9-00.00 10 Kendra Kozisek 11 St. Mary's 9-00.00 11T Amber Miller 9 Elkhorn Valley 8-06.00 11T Holly Lonowski 11 Elwood 8-06.00 11T Alixzandra Bloom 9 Riverside 8-06.00 14 Cheyenne Ostrander 12 Fullerton 8-06.00 15 Amber Bruegman 11 Bloomfield 8-06.00 16 Ciara Catlin 9 Falls City Sacred Heart 8-00.00 17 Cassie Caraway 10 Osceola 8-00.00 18T Stefani Tarin 10 Morrill 7-06.00 18T Jessica Harvey 11 Morrill 7-06.00 18T Jenna Blase 12 High Plains Community 7-06.00 21T Falan Ryan 9 Ansley-Litchfield 7-06.00 21T Andrea Kort 9 Meridian 7-06.00 23T Tana Engel 11 High Plains Community 7-06.00 23T Michaela Johnson 9 Bloomfield 7-06.00 -- Tiffany Hill 12 South Platte NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Addie Shaw 12 North Central 127-11.00 10 2 Jaycee Fleming 11 North Central 124-11.00 8 3 Faith Simpson 10 Wauneta-Palisade 124-06.00 6 4 Raeleigh Menke 10 Friend 124-00.00 5 5 Alexus Rozelle 11 Potter-Dix 118-04.00 4 6 Ally Hazen 12 Maxwell 115-06.00 3 7 Tara Callahan 11 Brady 115-00.00 2 8 Kelly Tweedy 12 Winside 113-01.00 1 9 MaKenna Dahlgrin 10 Banner County 108-09.00 10 Fina Choat 12 Riverside 108-03.00 11 Abigail Peterson 12 Lyons-Decatur Northeast 108-02.00 12 Elizabeth Meier 12 Deshler 107-02.00 13 Abbey Rohde 12 Wallace 102-10.00 14 Mackenzie Beavers 12 Overton 102-09.00 15 Avery Taylor 12 Sandhills/Thedford 102-08.00 16 Morgan Nibbe 10 Red Cloud 101-08.00 17 Kristine Edgren 11 Bertrand 101-03.00 18 McKenna Schuck 12 Harvard 99-10.00 19 Paige Vitosh 11 Diller-Odell 98-11.00 20 Cara DeMers 10 High Plains Community 93-06.00 21 Mackenzy Schreck 11 Scribner-Snyder 69-08.00 -- Kenna Graves 9 Elba NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Claire Cornell 10 Elm Creek 17-11.50 10 2 Alea Shaner 11 Cambridge 17-00.75 8 3 Karen Schmeits 12 Riverside 16-06.75 6 4 Madison Van Housen 11 Hampton 16-05.25 5 5 Maddison Roumph 11 Cedar Bluffs 16-03.75 4 6 Kaitlynn Hunt 12 Mead 16-00.25 3 7 Emma Niemeier 9 Friend 16-00.00 2 8 Colby Cox 12 Wauneta-Palisade 15-08.75 1 9 Shayla Tibbetts 12 Palmer 15-08.25 10 Jacee Weber 11 Dorchester 15-05.00 11 Cortney Arkfeld 11 Wynot 15-04.25 12 Tori Wendell 11 Boyd County 15-02.50 13 Yuriko Hernandez-Piel 11 Blue Hill 15-02.50 14 Taylor Quiring 10 Heartland 15-00.50 15 Haley Hays 12 Alma 14-11.50 16 Holly Lauer 11 Wynot 14-10.50 17 Jacie Laetsch 11 CWC 14-10.50 18 Leanne Sherrod 12 Morrill 14-07.00 19 Jessica Harvey 11 Morrill 14-05.50 20 Shaylee Scranton 11 Sandhills/Thedford 14-05.00 21 Sydney Mullin 10 Maxwell 14-00.25 22 Jesse Coble 10 Mullen 13-11.75
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Addie Shaw 12 North Central 42-07.50 10 2 Jodi Fry 11 Ewing 39-06.00 8 3 Alexus Rozelle 11 Potter-Dix 39-00.50 6 4 Tara Callahan 11 Brady 38-04.25 5 5 Bailey Velder 11 Dorchester 37-10.75 4 6 Kristine Edgren 11 Bertrand 37-08.25 3 7 Emma Holz 12 Paxton 37-08.25 2 8 MaKenna Dahlgrin 10 Banner County 37-00.50 1 9 Rebecca Higgins 11 Sandhills/Thedford 36-09.25 10 Avery Taylor 12 Sandhills/Thedford 36-04.00 11 Mary Nibbe 9 Red Cloud 34-11.25 12 Audra Joyce 12 Giltner 34-00.50 13 Elizabeth Meier 12 Deshler 34-00.00 14 Juanita Garcia 12 Shelton 33-09.75 15 Haylee Heits 11 Falls City Sacred Heart 33-08.75 16 Amber Weber 12 Elwood 33-07.75 17 Libby Henneman 12 Lyons-Decatur Northeast 33-05.75 18 Kassandra Jorgensen 11 Medicine Valley 32-11.75 19 Claire Hiegel 12 Heartland Lutheran 32-09.75 20 Madison Young 10 High Plains Community 32-01.25 21 Lindsey Mayer 12 Mead 30-03.00 22 Kelly Tweedy 12 Winside 29-04.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Rachel Stewart 11 North Central 5-03.00 10 2 Madison Hajek 11 Diller-Odell 5-02.00 8 3 Jesslyn Straber 11 Creek Valley 5-00.00 6 4T Keri Bauer 10 Pleasanton 5-00.00 4.5 4T Addy Vinton 11 Mullen 5-00.00 4.5 6 Faith Simpson 10 Wauneta-Palisade 5-00.00 3 7T Regyn Hicks 12 Potter-Dix 5-00.00 1.5 7T Madeline Esch 11 Spalding Academy 5-00.00 1.5 9 Olivia Tenbensel 12 Arapahoe 4-10.00 10T Chainey Tompkin 12 Giltner 4-10.00 10T TamiJo Marcellus 12 CWC 4-10.00 10T McKenzie Deyo 11 Elm Creek 4-10.00 10T Alyssa Bailey 10 Ansley-Litchfield 4-10.00 10T Jasmine Youngquist 10 Hitchcock County 4-10.00 10T Samantha Hays 10 Osceola 4-10.00 16 Makenzie Johnson 9 Osmond 4-10.00 17T Michaela Jurjens 11 Brady 4-08.00 17T Sydney Parr 12 Silver Lake 4-08.00 17T Jaime Troester 11 Hampton 4-08.00 17T Gabrielle Sullivan 12 Allen 4-08.00 17T Sara Ripp 10 Sumner-Eddyville-Miller 4-08.00 22 Ruth Mayer 12 Nebraska Lutheran 4-08.00 -- Becky Schmeits 10 Riverside NM -- Rylee Pieper 10 Meridian NM -- Sophie Mellema 11 Axtell NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Alea Shaner 11 Cambridge 36-09.75 10 2 Ranee Keehn 12 Elkhorn Valley 35-05.00 8 3 Tori Wendell 11 Boyd County 35-04.75 6 4 Jacee Weber 11 Dorchester 35-03.25 5 5 Jessica Deterding 12 Eustis-Farnam 35-03.00 4 6 Maddison Roumph 11 Cedar Bluffs 35-03.00 3 7 Nicole Harms 9 Sterling 34-11.75 2 8 Madison Van Housen 11 Hampton 34-11.25 1 9 Shaylee Scranton 11 Sandhills/Thedford 34-07.75 10 Maggie Goltz 12 Falls City Sacred Heart 34-00.50 11 Haley Dannehl 12 Bertrand 33-09.00 12 Jade Hill 11 Falls City Sacred Heart 33-08.75 13 Whitney Steckel 11 Twin Loup 33-08.00 14 Madison Walkowiak 10 Riverside 33-03.00 15 Briana McKay 11 Spalding Academy 32-10.75 16 Amber Miller 9 Elkhorn Valley 32-10.50 17 Lily Martin 10 Morrill 32-07.50 18 Trinity Langley 10 Potter-Dix 32-06.00 19 Ellie Steingard 11 Heartland 32-06.00 20 Sydney Mullin 10 Maxwell 32-05.50 21 Brandi Simonsen 9 Lyons-Decatur Northeast 32-03.00 22 Haley Hays 12 Alma 32-02.75 23 Lexie Trimble 12 Arthur County 32-00.00 24 Hannah Nelson 11 Wausa 31-11.75 25 Macy Gustafson 11 Osceola 31-04.00
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.8 M/S S) 1 Giltner 10:10.13 1 10 Reagan Janzen, 10, #95; Brooke Wilson, 9, #103; Kaylee Rhoades, 11, #100; Kyla Wilson, 12, #104 2 South Loup 10:17.40 1 8 Savannah Weverka, 11, #268; Bobbi Barnes, 12, #263; Atlynn Witthuhn, 9, #269; Jaden Lutz, 12, #264 3 Spalding Academy 10:20.07 1 6 Erin Bloom, 12, #271; Anna Esch, 10, #273; Elizabeth Keber, 9, #277; Kaitlyn Carraher, 12, #272 4 Harvard 10:20.96 1 5 Casandra Roberts, 11, #113; Carleigh Novak, 10, #112; Brizeth Medina, 10, #111; Hannah Fields, 11, #110 5 Lawrence-Nelson 10:21.68 1 4 Harlie Himmelberg, 12, #143; Alyssa Miller, 12, #145; Kaylee Fanning, 9, #142; Molly McCartney, 11, #144 6 Mullen 10:22.49 1 3 Haley Jones, 9, #187; Liddy Vinton, 11, #191; Brittni McCully, 11, #188; Emily Boyer, 11, #183 7 Randolph 10:27.14 1 2 Elle Bermel, 12, #237; Addison Villwok, 9, #239; Charlie Winkelbauer, 9, #240; Alyssa Fye, 11, #238 8 Osceola 10:31.88 1 1 Mollie Rathjen, 9, #212; Kenady Kuhnel, 12, #210; Isabel Zelasney, 12, #213; Miranda Rathjen, 12, #211 9 Stapleton 10:32.95 1 Natalie Jones, 12, #287; Shaylee Jones, 10, #288; Madison Kleewein, 10, #289; Tristan Haake, 11, #286 10 North Central 10:33.02 1 Megan Erickson, 10, #317; Jadyn Bussinger, 10, #196; Skylar Cosgrove, 10, #197; Caitlin Orton, 10, #200 11 McCool Junction 10:34.21 1 Anastasia Brugger, 9, #160; Peyton Brugger, 10, #161; Jillian Stark, 9, #163; Jillian Mertz, 9, #162 12 Bertrand 10:42.23 1 Alexa Berry, 12, #26; Kaylee Andersen, 10, #25; Tessa Callahan, 11, #27; Grace Schwarz, 9, #32 13 Hitchcock County 10:42.67 1 Tayler Blume, 12, #129; Jasmine Youngquist, 10, #133; Allison Hoyt, 9, #130; Amanda Mote, 10, #131 14 Overton 10:47.05 1 Taylor Kizer, 12, #221; Jaycee Wallace, 9, #222; Amaris Crandall, 9, #219; Jayden Eby, 10, #220 15 Friend 11:11.40 1 Claire Kubicek, 10, #86; Raeleigh Menke, 10, #87; Sophie Niemeier, 12, #89; Sidney Due, 12, #85 16 Morrill 11:48.16 1 Stefani Tarin, 10, #182; Andrea Lashley, 9, #178; Katelan Rogers, 9, #180; Lily Martin, 10, #179
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -2.0 M/S S) 1 Molly McCartney 11 Lawrence-Nelson 11:44.75 1 10 2 Natalie Jones 12 Stapleton 11:51.27 1 8 3 Alyssa Fye 11 Randolph 12:06.61 1 6 4 Michaela Marcy 12 Loomis 12:12.85 1 5 5 Jesse Badje 9 Hay Springs 12:18.12 1 4 6 Kayla Minary 10 Maywood-Hayes Center 12:19.53 1 3 7 Keri Bauer 10 Pleasanton 12:20.70 1 2 8 Alexis Oswald 12 Allen 12:22.77 1 1 9 Madison Ramsay 11 Hyannis 12:26.92 1 10 Tiffany Dickau 10 Elwood 12:28.53 1 11 Hannah Fields 11 Harvard 12:34.10 1 12 Kate Jansky 9 Exeter-Milligan 12:35.05 1 13 Lexy Heyden 10 North Central 13:01.96 1 14 Ashley Ternus 9 Humphrey St. Francis 13:02.17 1 15 Kaitlyn Carraher 12 Spalding Academy 13:11.09 1 16 Brianna Barton 9 Meridian 13:13.96 1 17 Emily Bergstrom 12 Wilcox-Hildreth 13:15.79 1 18 Maddison Schlosser-Ross 10 Minatare 13:19.30 1 19 Kira Dickau 9 Stuart 13:21.25 1 20 Makayla Rinestine 12 Sandhills/Thedford 13:22.76 1 21 Faith Otte 12 Nebraska Lutheran 13:23.06 1 22 Josephine Wigington 10 Lourdes Central Catholic 13:24.59 1 23 Mary Glaser 9 Spalding Academy 13:25.20 1 24 Saige Hastings 11 Parkview Christian 13:26.13 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.3 M/S N) 1 Riley Sibbel 12 St. Mary's 2:30.23 1 2 Jessica Deterding 12 Eustis-Farnam 2:30.90 1 3 Grace Schwarz 9 Bertrand 2:32.21 1 4 Caitlin Orton 10 North Central 2:33.08 1 5 Jaden Lutz 12 South Loup 2:33.19 1 6 Claire Kubicek 10 Friend 2:33.36 1 7 Amanda Mote 10 Hitchcock County 2:35.75 1 8 Nicole Wiemers 12 Elm Creek 2:38.43 1 9 Regyn Hicks 12 Potter-Dix 2:39.38 1 10 Mollie Rathjen 9 Osceola 2:40.59 1 11 Aubree Ackerman 10 Bertrand 2:44.17 1 12 Jacqueline Stauffer 11 Banner County 2:46.31 1 Section #2 (wind reading +1.5 M/S N) 1 Emery Swan 10 Brady 2:19.95 2 2 Reagan Janzen 10 Giltner 2:24.30 2 3 Taylor Cockerill 11 Sterling 2:24.53 2 4 Cortney Arkfeld 11 Wynot 2:24.91 2 5 Brittany Quiring 10 Heartland 2:28.37 2 6 Emily Boyer 11 Mullen 2:28.73 2 7 Brooke Malchow 11 Nebraska Lutheran 2:28.82 2 8 Alyssa Fye 11 Randolph 2:29.47 2 9 Devyn Erickson 9 Central Valley 2:35.15 2 10 Alexis Oswald 12 Allen 2:36.75 2 11 Emily Wiegert 11 Heartland Lutheran 2:40.02 2 12 Elizabeth Keber 9 Spalding Academy 2:46.13 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Emery Swan 10 Brady 2:19.95 2 10 2 Reagan Janzen 10 Giltner 2:24.30 2 8 3 Taylor Cockerill 11 Sterling 2:24.53 2 6 4 Cortney Arkfeld 11 Wynot 2:24.91 2 5 5 Brittany Quiring 10 Heartland 2:28.37 2 4 6 Emily Boyer 11 Mullen 2:28.73 2 3 7 Brooke Malchow 11 Nebraska Lutheran 2:28.82 2 2 8 Alyssa Fye 11 Randolph 2:29.47 2 1 9 Riley Sibbel 12 St. Mary's 2:30.23 1 10 Jessica Deterding 12 Eustis-Farnam 2:30.90 1 11 Grace Schwarz 9 Bertrand 2:32.21 1 12 Caitlin Orton 10 North Central 2:33.08 1 13 Jaden Lutz 12 South Loup 2:33.19 1 14 Claire Kubicek 10 Friend 2:33.36 1 15 Devyn Erickson 9 Central Valley 2:35.15 2 16 Amanda Mote 10 Hitchcock County 2:35.75 1 17 Alexis Oswald 12 Allen 2:36.75 2 18 Nicole Wiemers 12 Elm Creek 2:38.43 1 19 Regyn Hicks 12 Potter-Dix 2:39.38 1 20 Emily Wiegert 11 Heartland Lutheran 2:40.02 2 21 Mollie Rathjen 9 Osceola 2:40.59 1 22 Aubree Ackerman 10 Bertrand 2:44.17 1 23 Elizabeth Keber 9 Spalding Academy 2:46.13 2 24 Jacqueline Stauffer 11 Banner County 2:46.31 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.9 M/S NW) 1 Osmond 51.91 1 Erica Slagle, 12, #217; Makenzie Johnson, 9, #214; Haven Schultze, 9, #216; Andrea Schmit, 10, #215 2 Spalding Academy 52.00 1 Katharyn Hartley, 11, #276; Briana McKay, 11, #278; Elizabeth Keber, 9, #277; Erin Stevens, 11, #279 3 Boyd County 52.10 1 Emily Hausmann, 12, #37; Kelly McCarthy, 12, #39; Tori Wendell, 11, #40; Elise Magwire, 9, #38 4 Cambridge 52.65 1 Kati Moore, 10, #47; Marlana Kent, 11, #46; Alea Shaner, 11, #48; Kayla Shaner, 11, #49 5 Humphrey St. Francis 52.66 1 Elsie Zach, 9, #139; Riley Maple, 10, #137; Blair Beltz, 9, #134; Tara Foltz, 9, #135 6 Meridian 53.29 1 Erin Johnson, 10, #170; Rylee Pieper, 10, #173; Bridgette Jackson, 12, #169; Andrea Kort, 9, #171 7 Morrill 53.85 1 Shalyn Lackey, 11, #177; Leanne Sherrod, 12, #181; Stefani Tarin, 10, #182; Jessica Harvey, 11, #176 8 Mullen 54.14 1 Traci Cooley, 12, #185; Jesse Coble, 10, #184; Madi Daly, 12, #186; Morgan Rice, 11, #189 Section #2 (wind reading -0.6 M/S W) 1 Riverside 49.50 2 Kalie Bloom, 11, #246; Karen Schmeits, 12, #249; Molly Berger, 12, #244; Alixzandra Bloom, 9, #245 2 Cedar Bluffs 50.48 2 Mandi Stansberry, 12, #54; McKayla Hanson, 11, #51; Kylie Lineberry, 11, #52; Maddison Roumph, 11, #53 3 Giltner 50.95 2 Reagan Janzen, 10, #95; Alexa Preissler, 10, #99; Aubrianna Leichty, 9, #98; Jordan Hansen, 10, #94 4 Axtell 51.73 2 Ashley Snell, 11, #19; Regan Miller, 11, #17; Camille Fishell, 9, #15; Shyla Smith, 12, #18 5 Hampton 52.67 2 Jacey Klassen, 9, #106; Madison Van Housen, 11, #109; Alexis Gyhra, 9, #105; Tayler Klassen, 11, #107 6 Omaha Christian Academy 53.02 2 Raven Jackson, 9, #205; Rylie Daeges, 12, #203; Kylie Lundquist, 9, #206; Devine Gines, 12, #204 7 Ansley-Litchfield 53.59 2 Taylor Henry, 11, #8; Courtney Bailey, 12, #7; Sarah Lewis, 10, #9; Jesse Shirley, 11, #11 -- South Loup DQ 2 Haley Reed, 12, #266; Olivia Paulsen, 11, #265; Madison Reed, 10, #267; Atlynn Witthuhn, 9, #269 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Riverside 49.50 10 D Meet Record 2 Cedar Bluffs 50.48 8 3 Giltner 50.95 6 4 Axtell 51.73 5 5 Osmond 51.91 4 6 Spalding Academy 52.00 3 7 Boyd County 52.10 2 8 Cambridge 52.65 1 9 Humphrey St. Francis 52.66 10 Hampton 52.67 11 Omaha Christian Academy 53.02 12 Meridian 53.29 13 Ansley-Litchfield 53.59 14 Morrill 53.85 15 Mullen 54.14 -- South Loup DQ Out of Zone
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.9 M/S SW) 1 Skylar Hadley 10 Loomis 15.23 1 Q 2 Addy Vinton 11 Mullen 16.29 1 q 3 Macy Gustafson 11 Osceola 16.43 1 q 4 Nicole Harms 9 Sterling 16.53 1 q 5 Alexa Berry 12 Bertrand 17.09 1 6 Thea McFarland 10 Wausa 17.47 1 7 Jaime Troester 11 Hampton 17.71 1 8 Kayla Rother 11 Central Valley 18.42 1 Heat #2 (wind reading -1.0 M/S SW) 1 Catherine Mick 12 BDS 15.40 2 Q 2 Rachel Stewart 11 North Central 15.63 2 q 3 Erin Johnson 10 Meridian 16.93 2 4 Faith Simpson 10 Wauneta-Palisade 17.15 2 5 Hannah Ollendick 9 Elkhorn Valley 17.74 2 6 Becky Schmeits 10 Riverside 17.79 2 7 Megan Christen 10 Anselmo-Merna 17.82 2 8 Payton Franklin 11 Potter-Dix 18.11 2 Heat #3 (wind reading -0.8 M/S SE) 1 Traci Cooley 12 Mullen 16.32 3 Q 2 Triston Stoppkotte 12 Shelton 16.42 3 q 3 Kaylee Boyle 10 Scribner-Snyder 16.89 3 4 Sarah Lewis 10 Ansley-Litchfield 17.281 3 5 Kori Siebert 11 Heartland 17.285 3 6 Kaylen Smith 12 Allen 17.64 3 7 Kaelie Tomlin 9 Cambridge 18.49 3 8 Payge Hoffman 10 Potter-Dix 20.98 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Skylar Hadley 10 Loomis 15.23 1 Q 1 Catherine Mick 12 BDS 15.40 2 Q 2 Rachel Stewart 11 North Central 15.63 2 q 2 Addy Vinton 11 Mullen 16.29 1 q 1 Traci Cooley 12 Mullen 16.32 3 Q 2 Triston Stoppkotte 12 Shelton 16.42 3 q 3 Macy Gustafson 11 Osceola 16.43 1 q 4 Nicole Harms 9 Sterling 16.53 1 q 3 Kaylee Boyle 10 Scribner-Snyder 16.89 3 3 Erin Johnson 10 Meridian 16.93 2 5 Alexa Berry 12 Bertrand 17.09 1 4 Faith Simpson 10 Wauneta-Palisade 17.15 2 4 Sarah Lewis 10 Ansley-Litchfield 17.281 3 5 Kori Siebert 11 Heartland 17.285 3 6 Thea McFarland 10 Wausa 17.47 1 6 Kaylen Smith 12 Allen 17.64 3 7 Jaime Troester 11 Hampton 17.71 1 5 Hannah Ollendick 9 Elkhorn Valley 17.74 2 6 Becky Schmeits 10 Riverside 17.79 2 7 Megan Christen 10 Anselmo-Merna 17.82 2 8 Payton Franklin 11 Potter-Dix 18.11 2 8 Kayla Rother 11 Central Valley 18.42 1 7 Kaelie Tomlin 9 Cambridge 18.49 3 8 Payge Hoffman 10 Potter-Dix 20.98 3 CLASS D GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Macy Gustafson 11 Osceola 3rd/16.43 208 1 2 Traci Cooley 12 Mullen 1st/16.32 185 1 3 Rachel Stewart 11 North Central 2nd/15.63 202 1 4 Skylar Hadley 10 Loomis 1st/15.23 148 1 5 Catherine Mick 12 BDS 1st/15.40 22 1 6 Addy Vinton 11 Mullen 2nd/16.29 190 1 7 Triston Stoppkotte 12 Shelton 2nd/16.42 259 1 8 Nicole Harms 9 Sterling 4th/16.53 291 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.4 M/S N) 1 Catherine Mick 12 BDS 14.91 1 10 2 Skylar Hadley 10 Loomis 14.92 1 8 3 Rachel Stewart 11 North Central 15.44 1 6 4 Addy Vinton 11 Mullen 16.07 1 5 5 Traci Cooley 12 Mullen 16.37 1 4 6 Macy Gustafson 11 Osceola 16.51 1 3 7 Triston Stoppkotte 12 Shelton 16.80 1 2 8 Nicole Harms 9 Sterling 20.30 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.5 M/S SE) 1 Kenzie Hubl 11 Blue Hill 12.77 1 Q 2 Karen Schmeits 12 Riverside 12.89 1 q 3 Shyla Smith 12 Axtell 12.93 1 q 4 Elise Magwire 9 Boyd County 13.29 1 5 Sydney Mullin 10 Maxwell 13.46 1 6 Maru Ruiz 11 Dorchester 13.67 1 7 Emma Niemeier 9 Friend 13.87 1 Heat #2 (wind reading -0.9 M/S S) 1 Catherine Mick 12 BDS 12.61 2 Q 2 Kylie Lineberry 11 Cedar Bluffs 13.02 2 3 Whitney Steckel 11 Twin Loup 13.04 2 4 Andrea Schmit 10 Osmond 13.33 2 5 Morgan Rice 11 Mullen 13.42 2 6 Tori Wendell 11 Boyd County 13.54 2 -- Alayna Whipple 10 Arapahoe DNS 2 Heat #3 (wind reading -2.2 M/S S) 1 Maddison Roumph 11 Cedar Bluffs 12.58 3 Q 2 Molly Berger 12 Riverside 12.64 3 q 3 Jordan Hansen 10 Giltner 12.67 3 q 4 Claire Cornell 10 Elm Creek 12.92 3 q 5 Bryttnee Lemmon 12 Crawford 13.07 3 6 Paige Nissen 9 Wausa 13.49 3 7 Kyleigh Scott 9 Hitchcock County 13.56 3 8 Jessica Harvey 11 Morrill 13.67 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Maddison Roumph 11 Cedar Bluffs 12.58 3 Q 1 Catherine Mick 12 BDS 12.61 2 Q 2 Molly Berger 12 Riverside 12.64 3 q 3 Jordan Hansen 10 Giltner 12.67 3 q 1 Kenzie Hubl 11 Blue Hill 12.77 1 Q 2 Karen Schmeits 12 Riverside 12.89 1 q 4 Claire Cornell 10 Elm Creek 12.92 3 q 3 Shyla Smith 12 Axtell 12.93 1 q 2 Kylie Lineberry 11 Cedar Bluffs 13.02 2 3 Whitney Steckel 11 Twin Loup 13.04 2 5 Bryttnee Lemmon 12 Crawford 13.07 3 4 Elise Magwire 9 Boyd County 13.29 1 4 Andrea Schmit 10 Osmond 13.33 2 5 Morgan Rice 11 Mullen 13.42 2 5 Sydney Mullin 10 Maxwell 13.46 1 6 Paige Nissen 9 Wausa 13.49 3 6 Tori Wendell 11 Boyd County 13.54 2 7 Kyleigh Scott 9 Hitchcock County 13.56 3 8 Jessica Harvey 11 Morrill 13.67 3 6 Maru Ruiz 11 Dorchester 13.67 1 7 Emma Niemeier 9 Friend 13.87 1 -- Alayna Whipple 10 Arapahoe DNS 2 CLASS D GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Claire Cornell 10 Elm Creek 4th/12.92 72 1 2 Kenzie Hubl 11 Blue Hill 1st/12.77 36 1 3 Molly Berger 12 Riverside 2nd/12.64 244 1 4 Maddison Roumph 11 Cedar Bluffs 1st/12.58 53 1 5 Catherine Mick 12 BDS 1st/12.61 22 1 6 Jordan Hansen 10 Giltner 3rd/12.67 94 1 7 Karen Schmeits 12 Riverside 2nd/12.89 249 1 8 Shyla Smith 12 Axtell 3rd/12.93 18 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.0 M/S N) 1 Kenzie Hubl 11 Blue Hill 12.60 1 10 2 Catherine Mick 12 BDS 12.61 1 8 3 Maddison Roumph 11 Cedar Bluffs 12.67 1 6 4 Molly Berger 12 Riverside 12.68 1 5 5 Jordan Hansen 10 Giltner 12.74 1 4 6 Karen Schmeits 12 Riverside 12.81 1 3 7 Shyla Smith 12 Axtell 12.92 1 2 8 Claire Cornell 10 Elm Creek 12.94 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.5 M/S SE) 1 Cortney Arkfeld 11 Wynot 59.41 1 Q 2 Emery Swan 10 Brady 1:00.08 1 q 3 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 1:00.97 1 q 4 Kayla Stubbs 11 Pleasanton 1:01.82 1 5 Casandra Roberts 11 Harvard 1:02.36 1 6 Briana McKay 11 Spalding Academy 1:02.43 1 7 Riley Sibbel 12 St. Mary's 1:04.15 1 8 Taylor Cockerill 11 Sterling 1:04.57 1 Heat #2 (wind reading -1.6 M/S S) 1 Taylor Quiring 10 Heartland 59.63 2 Q 2 Alexa Preissler 10 Giltner 1:00.71 2 q 3 Maria Ockinga 11 Red Cloud 1:00.87 2 q 4 Miranda Rathjen 12 Osceola 1:02.23 2 5 Brook Jamison 11 Hyannis 1:02.76 2 6 Claire Cornell 10 Elm Creek 1:02.97 2 7 Regan Hennings 11 Wausa 1:04.92 2 8 Cheyenne Nickel 11 Leyton 1:06.64 2 Heat #3 (wind reading -0.4 M/S SE) 1 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1:00.35 3 Q 2 Michaela Cunningham 11 Fullerton 1:01.20 3 q 3 Jessica Deterding 12 Eustis-Farnam 1:02.02 3 4 Harlee Fischer 11 Stuart 1:02.29 3 5 Shyla Smith 12 Axtell 1:03.50 3 6 Madisen Messersmith 11 Wallace 1:04.26 3 7 Kaitlynn Hunt 12 Mead 1:06.55 3 8 Kristine Barnett 12 Leyton 1:07.30 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Cortney Arkfeld 11 Wynot 59.41 1 Q 1 Taylor Quiring 10 Heartland 59.63 2 Q 2 Emery Swan 10 Brady 1:00.08 1 q 1 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1:00.35 3 Q 2 Alexa Preissler 10 Giltner 1:00.71 2 q 3 Maria Ockinga 11 Red Cloud 1:00.87 2 q 3 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 1:00.97 1 q 2 Michaela Cunningham 11 Fullerton 1:01.20 3 q 4 Kayla Stubbs 11 Pleasanton 1:01.82 1 3 Jessica Deterding 12 Eustis-Farnam 1:02.02 3 4 Miranda Rathjen 12 Osceola 1:02.23 2 4 Harlee Fischer 11 Stuart 1:02.29 3 5 Casandra Roberts 11 Harvard 1:02.36 1 6 Briana McKay 11 Spalding Academy 1:02.43 1 5 Brook Jamison 11 Hyannis 1:02.76 2 6 Claire Cornell 10 Elm Creek 1:02.97 2 5 Shyla Smith 12 Axtell 1:03.50 3 7 Riley Sibbel 12 St. Mary's 1:04.15 1 6 Madisen Messersmith 11 Wallace 1:04.26 3 8 Taylor Cockerill 11 Sterling 1:04.57 1 7 Regan Hennings 11 Wausa 1:04.92 2 7 Kaitlynn Hunt 12 Mead 1:06.55 3 8 Cheyenne Nickel 11 Leyton 1:06.64 2 8 Kristine Barnett 12 Leyton 1:07.30 3 CLASS D GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 3rd/1:00.97 150 1 2 Alexa Preissler 10 Giltner 2nd/1:00.71 99 1 3 Emery Swan 10 Brady 2nd/1:00.08 45 1 4 Cortney Arkfeld 11 Wynot 1st/59.41 313 1 5 Taylor Quiring 10 Heartland 1st/59.63 119 1 6 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1st/1:00.35 204 1 7 Maria Ockinga 11 Red Cloud 3rd/1:00.87 243 1 8 Michaela Cunningham 11 Fullerton 2nd/1:01.20 90 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.9 M/S N) 1 Taylor Quiring 10 Heartland 59.67 1 10 2 Cortney Arkfeld 11 Wynot 59.81 1 8 3 Emery Swan 10 Brady 1:00.28 1 6 4 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 1:00.46 1 5 5 Michaela Cunningham 11 Fullerton 1:00.49 1 4 6 Maria Ockinga 11 Red Cloud 1:00.83 1 3 7 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 1:00.87 1 2 8 Alexa Preissler 10 Giltner 1:01.04 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.0 M/S N) 1 Molly McCartney 11 Lawrence-Nelson 5:26.85 1 10 2 Brooke Wilson 9 Giltner 5:29.09 1 8 3 Michaela Marcy 12 Loomis 5:31.741 1 6 4 Emily Boyer 11 Mullen 5:31.750 1 5 5 Alyssa Fye 11 Randolph 5:32.52 1 4 6 Natalie Jones 12 Stapleton 5:32.60 1 3 7 Alexis Oswald 12 Allen 5:34.00 1 2 8 Kathleen Juhl 9 Shelton 5:34.05 1 1 9 Kayla Minary 10 Maywood-Hayes Center 5:42.31 1 10 Grace Schwarz 9 Bertrand 5:47.78 1 11 Claire Kubicek 10 Friend 5:49.55 1 12 Jillian Mertz 9 McCool Junction 5:51.12 1 13 Tiffany Dickau 10 Elwood 5:52.43 1 14 Taylor Cockerill 11 Sterling 5:53.24 1 15 Franki Doty 11 Minatare 5:53.85 1 16 Kenzie Barnes 9 Cody-Kilgore 5:54.67 1 17 Jesse Badje 9 Hay Springs 5:54.83 1 18 Keri Bauer 10 Pleasanton 5:55.91 1 19 Kira Dickau 9 Stuart 5:57.09 1 20 Elizabeth Bergdolt 11 Heartland Lutheran 5:59.20 1 21 McKenna Siegel 9 Pleasanton 6:10.08 1 22 Faith Otte 12 Nebraska Lutheran 6:16.03 1 23 Breanna Miller 10 Meridian 6:18.13 1 24 Anna Ewart 10 Nebraska Lutheran 6:37.89 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.7 M/S SE) 1 Catherine Mick 12 BDS 46.15 1 Q 2 Rachel Stewart 11 North Central 46.66 1 q 3 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 47.69 1 q 4 Michaela Jurjens 11 Brady 48.49 1 5 Josephine Terry 12 Shelton 48.75 1 6 Thea McFarland 10 Wausa 50.27 1 7 Casandra Roberts 11 Harvard 51.78 1 8 Marlana Kent 11 Cambridge 52.82 1 Heat #2 (wind reading -1.3 M/S S) 1 Nicole Harms 9 Sterling 46.55 2 Q 2 Madison Van Housen 11 Hampton 47.66 2 q 3 Addy Vinton 11 Mullen 47.95 2 q 4 Sarah Lewis 10 Ansley-Litchfield 48.86 2 5 Haley Hays 12 Alma 50.36 2 6 Kaylen Smith 12 Allen 50.82 2 7 Alicia Pierce 12 Sumner-Eddyville-Miller 52.64 2 8 Payge Hoffman 10 Potter-Dix 53.26 2 Heat #3 (wind reading -1.2 M/S SE) 1 Skylar Hadley 10 Loomis 46.11 3 Q 2 Traci Cooley 12 Mullen 47.55 3 q 3 Kaylee Boyle 10 Scribner-Snyder 48.83 3 4 Shonda Shanle 10 St. Edward 49.63 3 5 Macy Gustafson 11 Osceola 50.06 3 6 Hannah Ollendick 9 Elkhorn Valley 50.13 3 7 Bailey Anderson 11 Medicine Valley 52.08 3 8 Angela Johnson 10 Sioux County 52.45 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Skylar Hadley 10 Loomis 46.11 3 Q 1 Catherine Mick 12 BDS 46.15 1 Q 1 Nicole Harms 9 Sterling 46.55 2 Q 2 Rachel Stewart 11 North Central 46.66 1 q 2 Traci Cooley 12 Mullen 47.55 3 q 2 Madison Van Housen 11 Hampton 47.66 2 q 3 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 47.69 1 q 3 Addy Vinton 11 Mullen 47.95 2 q 4 Michaela Jurjens 11 Brady 48.49 1 5 Josephine Terry 12 Shelton 48.75 1 3 Kaylee Boyle 10 Scribner-Snyder 48.83 3 4 Sarah Lewis 10 Ansley-Litchfield 48.86 2 4 Shonda Shanle 10 St. Edward 49.63 3 5 Macy Gustafson 11 Osceola 50.06 3 6 Hannah Ollendick 9 Elkhorn Valley 50.13 3 6 Thea McFarland 10 Wausa 50.27 1 5 Haley Hays 12 Alma 50.36 2 6 Kaylen Smith 12 Allen 50.82 2 7 Casandra Roberts 11 Harvard 51.78 1 7 Bailey Anderson 11 Medicine Valley 52.08 3 8 Angela Johnson 10 Sioux County 52.45 3 7 Alicia Pierce 12 Sumner-Eddyville-Miller 52.64 2 8 Marlana Kent 11 Cambridge 52.82 1 8 Payge Hoffman 10 Potter-Dix 53.26 2 CLASS D GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 2:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 3rd/47.69 150 1 2 Traci Cooley 12 Mullen 2nd/47.55 185 1 3 Nicole Harms 9 Sterling 1st/46.55 291 1 4 Skylar Hadley 10 Loomis 1st/46.11 148 1 5 Catherine Mick 12 BDS 1st/46.15 22 1 6 Rachel Stewart 11 North Central 2nd/46.66 202 1 7 Madison Van Housen 11 Hampton 2nd/47.66 109 1 8 Addy Vinton 11 Mullen 3rd/47.95 190 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.9 M/S N) 1 Catherine Mick 12 BDS 44.92 1 10 D State Record 2 Skylar Hadley 10 Loomis 46.07 1 8 3 Rachel Stewart 11 North Central 46.23 1 6 4 Madison Van Housen 11 Hampton 46.89 1 5 5 Traci Cooley 12 Mullen 47.05 1 4 6 Nicole Harms 9 Sterling 47.12 1 3 7 Laura Box 11 Lourdes Central Catholic 47.60 1 2 8 Addy Vinton 11 Mullen 48.83 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.6 M/S S) 1 Jordan Hansen 10 Giltner 26.68 1 Q 2 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 26.78 1 q 3 Elise Magwire 9 Boyd County 26.85 1 q 4 Claire Cornell 10 Elm Creek 26.93 1 5 Taylor Quiring 10 Heartland 27.09 1 6 Harlee Fischer 11 Stuart 27.11 1 7 Miranda Rathjen 12 Osceola 27.83 1 8 Rylee Pieper 10 Meridian 28.45 1 Heat #2 (wind reading -1.5 M/S SE) 1 Alexa Preissler 10 Giltner 26.69 2 Q 2 Mandi Stansberry 12 Cedar Bluffs 26.79 2 q 3 Molly Berger 12 Riverside 26.96 2 4 Andrea Schmit 10 Osmond 27.34 2 5 Emery Swan 10 Brady 27.51 2 6 Kyleigh Scott 9 Hitchcock County 28.22 2 7 Maru Ruiz 11 Dorchester 28.35 2 -- Regan Miller 11 Axtell DQ 2 False Start Heat #3 (wind reading -1.8 M/S S) 1 Karen Schmeits 12 Riverside 26.29 3 Q 2 Cortney Arkfeld 11 Wynot 26.63 3 q 3 Maria Ockinga 11 Red Cloud 26.93 3 q 4 Whitney Steckel 11 Twin Loup 27.09 3 5 Bryttnee Lemmon 12 Crawford 27.39 3 6 Sydney Mullin 10 Maxwell 27.55 3 7 Shalyn Lackey 11 Morrill 28.36 3 -- Alayna Whipple 10 Arapahoe DNS 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Karen Schmeits 12 Riverside 26.29 3 Q 2 Cortney Arkfeld 11 Wynot 26.63 3 q 1 Jordan Hansen 10 Giltner 26.68 1 Q 1 Alexa Preissler 10 Giltner 26.69 2 Q 2 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 26.78 1 q 2 Mandi Stansberry 12 Cedar Bluffs 26.79 2 q 3 Elise Magwire 9 Boyd County 26.85 1 q 3 Maria Ockinga 11 Red Cloud 26.93 3 q 4 Claire Cornell 10 Elm Creek 26.93 1 3 Molly Berger 12 Riverside 26.96 2 5 Taylor Quiring 10 Heartland 27.09 1 4 Whitney Steckel 11 Twin Loup 27.09 3 6 Harlee Fischer 11 Stuart 27.11 1 4 Andrea Schmit 10 Osmond 27.34 2 5 Bryttnee Lemmon 12 Crawford 27.39 3 5 Emery Swan 10 Brady 27.51 2 6 Sydney Mullin 10 Maxwell 27.55 3 7 Miranda Rathjen 12 Osceola 27.83 1 6 Kyleigh Scott 9 Hitchcock County 28.22 2 7 Maru Ruiz 11 Dorchester 28.35 2 7 Shalyn Lackey 11 Morrill 28.36 3 8 Rylee Pieper 10 Meridian 28.45 1 -- Regan Miller 11 Axtell DQ 2 False Start -- Alayna Whipple 10 Arapahoe DNS 3 CLASS D GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Elise Magwire 9 Boyd County 3rd/26.85 38 1 2 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 2nd/26.78 204 1 3 Jordan Hansen 10 Giltner 1st/26.68 94 1 4 Karen Schmeits 12 Riverside 1st/26.29 249 1 5 Cortney Arkfeld 11 Wynot 2nd/26.63 313 1 6 Alexa Preissler 10 Giltner 1st/26.69 99 1 7 Mandi Stansberry 12 Cedar Bluffs 2nd/26.79 54 1 8 Maria Ockinga 11 Red Cloud 3rd/26.93 243 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.9 M/S NE) 1 Jordan Hansen 10 Giltner 26.10 1 10 2 Karen Schmeits 12 Riverside 26.14 1 8 3 Mandi Stansberry 12 Cedar Bluffs 26.35 1 6 4 Alexa Preissler 10 Giltner 26.51 1 5 5 Maria Ockinga 11 Red Cloud 26.74 1 4 6 Devine Gines 12 Omaha Christian Academy 26.84 1 3 7 Cortney Arkfeld 11 Wynot 26.97 1 2 8 Elise Magwire 9 Boyd County 27.35 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +2.2 M/S N) 1 Humphrey St. Francis 4:13.51 1 Riley Maple, 10, #137; Tara Foltz, 9, #135; Blair Beltz, 9, #134; Kayla Hamling, 11, #136 2 St. Mary's 4:14.12 1 Breanna Hedstrom, 11, #283; Riley Sibbel, 12, #285; Hattie Blumenstock, 11, #281; Taylor Colman, 11, #282 3 Wausa 4:16.60 1 Paige Nissen, 9, #310; Ruth Johnson, 9, #307; Regan Hennings, 11, #306; Thea McFarland, 10, #308 4 Axtell 4:18.56 1 Camille Fishell, 9, #15; Sophie Mellema, 11, #16; Regan Miller, 11, #17; Shyla Smith, 12, #18 5 Ansley-Litchfield 4:19.21 1 Taylor Henry, 11, #8; Jesse Shirley, 11, #11; Alyssa Bailey, 10, #6; Sarah Lewis, 10, #9 6 Wallace 4:21.81 1 Margaret May, 11, #299; Jayden Widener, 9, #303; Peyton Messersmith, 9, #301; Madisen Messersmith, 11, #300 7 Potter-Dix 4:29.39 1 Payge Hoffman, 10, #233; Savannah Shaw, 12, #236; Regyn Hicks, 12, #232; Jessica Gingerich, 9, #316 8 Sterling 4:30.12 1 Taylor Cockerill, 11, #290; Carly Wenzl, 9, #292; Malayna Wingert, 9, #293; Nicole Harms, 9, #291 Section #2 (wind reading +2.2 M/S N) 1 Spalding Academy 4:09.12 2 Elizabeth Keber, 9, #277; Madeline Esch, 11, #274; Erin Stevens, 11, #279; Briana McKay, 11, #278 2 Giltner 4:11.45 2 Tristan Larson, 9, #97; Alexa Preissler, 10, #99; Reagan Smith, 10, #101; Reagan Janzen, 10, #95 3 Heartland 4:11.95 2 Bailey Peters, 10, #117; Taylor Quiring, 10, #119; Brittany Quiring, 10, #118; Ellie Steingard, 11, #121 4 Mullen 4:11.97 2 Haley Jones, 9, #187; Addy Vinton, 11, #190; Morgan Rice, 11, #189; Traci Cooley, 12, #185 5 Fullerton 4:12.32 2 Kenna Swertzic, 10, #93; Macy Peregrine, 12, #92; Michaela Cunningham, 11, #90; Cheyenne Ostrander, 12, #91 6 Brady 4:15.91 2 Michaela Jurjens, 11, #43; Emily Mann, 9, #44; Adrianna Hild, 9, #42; Emery Swan, 10, #45 7 Pleasanton 4:16.85 2 Autumn Pritchard, 11, #228; Keegan Lindner, 10, #227; Keri Bauer, 10, #226; Kayla Stubbs, 11, #230 8 Lourdes Central Catholic 4:19.02 2 Libby Fulton, 11, #151; Leah DeFreece, 12, #321; Margaret Funke, 11, #152; Laura Box, 11, #150 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Spalding Academy 4:09.12 10 2 Giltner 4:11.45 8 3 Heartland 4:11.95 6 4 Mullen 4:11.97 5 5 Fullerton 4:12.32 4 6 Humphrey St. Francis 4:13.51 3 7 St. Mary's 4:14.12 2 8 Brady 4:15.91 1 9 Wausa 4:16.60 10 Pleasanton 4:16.85 11 Axtell 4:18.56 12 Lourdes Central Catholic 4:19.02 13 Ansley-Litchfield 4:19.21 14 Wallace 4:21.81 15 Potter-Dix 4:29.39 16 Sterling 4:30.12