NSAA BOYS TRACK CHAMPIONSHIPS--PAST CHAMPIONS

 

Class A

2016 Millard West

2015 Creighton Preparatory

2014 Kearney

2013 Kearney

2012 Kearney

2011 Omaha Central

2010 Omaha Central

2009 Kearney

2008 Kearney

2007 Omaha Central

2006 Omaha North

2005 Fremont

2004 Kearney

2003 Kearney

2002 Kearney

2001 Kearney

2000 Kearney

1999 Kearney

1998 Kearney

1997 Kearney

1996 Kearney

1995 Kearney

1994 Kearney

1993 Millard South

1992 Lincoln Southeast

1991 Bellevue East

1990 Fremont

1989 Omaha Central

1988 Lincoln Southeast

1987 Creighton Preparatory

1986 Fremont

1985 Fremont

1984 Fremont

1983 Omaha Central

1982 Omaha Central

1981 Fremont

1980 Lincoln Southeast

1979 Norfolk

1978 Lincoln East

1977 Lincoln East

1976 Bellevue

1975 Omaha Westside

1974 Bellevue

1973 Bellevue

1972 Grand Island

1971 Grand Island

1970 Bellevue, Omaha North (tie)

1969 Grand Island

1968 Grand Island, Scottsbluff (tie)

1967 Omaha Westside

1966 Omaha Central

1965 Omaha Central

1964 Scottsbluff

1963 Grand Island

1962 Grand Island

1961 Omaha Central

1960 Lincoln High

1959 Omaha Central

1958 Omaha Central

1957 Beatrice

1956 Beatrice

1955 Alliance

1954 Boys Town

1953 Scottsbluff

1952 North Platte

1951 Lincoln High

1950 Scottsbluff

1949 Omaha Technical

1948 Alliance

1947 McCook

1946 McCook

1945 Omaha Central

1944 Lincoln High

1943 Omaha Technical

1942 Lincoln High

1941 Omaha Technical

1940 Lincoln High

1939 Lincoln High

1938 Scottsbluff

1937 Omaha Technical

1936 North Platte

1935 Lincoln High

1934 Gothenburg

1933 Omaha Technical

1932 Omaha Technical

1931 Hastings

1930 Scottsbluff

1929 Lincoln High

1928 Grand Island

1927 Lincoln High

1926 Grand Island

1925 Grand Island

1924 Omaha Central

1923 Lincoln High

1922 Omaha Central

1921 Beatrice

1920 Beatrice

 

Class B

2016 York

2015 Sidney

2014 Cozad

2013 Elkhorn South

2012 Scottsbluff

2011 Boys Town

2010 Boys Town

2009 Boys Town

2008 Plattsmouth

2007 Norfolk Catholic

2006 Beatrice

2005 Northwest

2004 Beatrice

2003 Gothenburg

2002 Seward

2001 North Bend

2000 Aurora

1999 McCook

1998 Seward

1997 York

1996 Gering

1995 Beatrice

1994 Beatrice

1993 Beatrice

1992 Omaha Flanagan

1991 Omaha Flanagan

1990 York

1989 Northwest

1988 Lexington

1987 Elkhorn

1986 Boys Town

1985 Nebraska City

1984 Lincoln Pius X

1983 Wisner-Pilger

1982 McCook

1981 Aurora

1980 Aurora

1979 Columbus Scotus

1978 Columbus Scotus

1977 Crete

1976 Plattsmouth

1975 Alliance

1974 Lexington

1973 Gering

1972 Gothenburg

1971 Gothenburg

1970 Sidney

1969 Sidney

1968 Aurora

1967 Gothenburg

1966 Hebron

1965 Aurora

1964 Columbus St. Bon.

1963 Loup City

1962 Gothenburg

1961 Broken Bow

1960 Broken Bow, Holdrege (tie)

1959 Broken Bow

1958 Cozad

1957 Gothenburg

1956 Ainsworth

1955 Burwell

1954 Cozad

1953 Lincoln Teachers

1952 Sidney

1951 Central City

1950 Mitchell

1949 Gothenburg

1948 Mitchell

1947 Crete

1946 Central City

1945 Ord

1944 Ord

1943 Aurora

1942 David City

1941 Oshkosh

1940 Oshkosh

1939 Neligh

1938 Bayard

1937 Mitchell

1936 Mitchell

1935 Mitchell

1934 Cambridge

1933 Genoa Indians

1932 Seward

1931 Seward

1930 Gothenburg

1929 Gothenburg

1928 Tecumseh

1927 Gothenburg

1926 Cambridge

1925 Cambridge

1924 Gothenburg

1923 Broken Bow

1922 Wilber

1921 Wilber

1920 Wilber

 

Class C

2016 Bishop Neumann

2015 Bishop Neumann

2014 Thayer Central

2013 Thayer Central

2012 Hastings St. Cecilia

2011 Hastings St. Cecilia

2010 Hastings St. Cecilia

2009 Burwell

2008 Lincoln Lutheran

2007 Laurel-Concord & Tri County (tie)

2006 East Butler

2005 Aquinas

2004 Grand Island Central Catholic

2003 Tri County

2002 Heartland, Morrill, Overton (tie)

2001 Hastings St. Cecilia

2000 Heartland

1999 Heartland

1998 Henderson

1997 Bishop Neumann

1996 Bishop Neumann, Sutherland (tie)

1995 Bishop Neumann

1994 Cambridge

1993 Hastings St. Cecilia

1992 Superior

1991 Albion

1990 Sutton

1989 Battle Creek

1988 Battle Creek

1987 Ansley

1986 Kearney Catholic

1985 Centura

1984 Beemer

1983 Henderson

1982 Battle Creek

1981 Battle Creek

1980 Bloomfield

1979 Hebron

1978 Hebron

1977 Hebron

1976 Grant

1975 Grant

1974 Bayard, Hebron (tie)

1973 Mt. Michael Benedictine

1972 Howells

1971 Grant

1970 Bassett

1969 Wauneta

1968 Bassett

1967 Hebron

1966 Fullerton

1965 Bayard

1964 Grant

1963 Grant

1962 Wymore

1961 David City S.M.

1960 David City S.M.

1959 O'Neill St. Mary

1958 Hooper

1957 Cambridge

1956 Wymore

1955 Hay Springs, Wakefield (tie)

1954 Cambridge

1953 Wauneta

1952 Wauneta

1951 Arapahoe

1950 Arapahoe

1949 Arapahoe

1948 Hartington

1947 Merna

1946 Bassett

1945 Atkinson

1944 Arapahoe

1943 Arapahoe

1942 Minatare

1941 Culbertson

1940 Callaway

1939 Winnebago

1938 Walthill

1937 Wilsonville

1936 Edgar

1935 Wilsonville

1934 Mason City

1933 Anselmo

1932 Loup City

1931 Bridgeport

1930 Bassett

1929 Cambridge

1928 Randolph

1927 Tekamah

1926 Nelson

1925 Fairfield

1924 Callaway, Clay Center (tie)

1923 Callaway

1922 Callaway

1921 DeWitt

1920 DeWitt

 

Class D

2016 High Plains Community

2015 Giltner

2014 Falls City Sacred Heart

2013 Hartington

2012 Cambridge

2011 Bertrand
2010 Bertrand

2009 McCool Junction

2008 Pawnee City

2007 Loomis

2006 Axtell, Falls City Sacred Heart (tie)

2005 Cambridge

2004 Loomis

2003 Osceola

2002 Dawson-Verdon, Pawnee City (tie)

2001 Overton

2000 Bancroft-Rosalie

1999 Loomis

1998 Falls City Sacred Heart

1997 Loomis

1996 Filley

1995 Alma

1994 Falls City Sacred Heart

1993 Falls City Sacred Heart

1992 Giltner

1991 Falls City Sacred Heart

1990 Falls City Sacred Heart

1989 Keya Paha

1988 Clay Center

1987 Clay Center

1986 Leyton

1985 Exeter

1984 Exeter

1983 Orleans

1982 Elwood

1981 Elwood

1980 Beemer

1979 Elwood

1978 Cambridge

1977 Mullen

1976 Bartlett, Harrisburg (tie)

1975 Bartlett

1974 Stapleton

1973 Farnam

1972 Hayes Center

1971 Hayes Center

1970 Hayes Center

1969 Hayes Center

1968 Hayes Center

1967 Overton

1966 Clearwater, Sutherland (tie)

1965 Amherst

1964 Sumner

1963 DeWitt

1962 Decatur

1961 Fairfield

1960 Polk

1959 McCook Red Willow

1958 McCook Red Willow

1957 Amherst

1956 Clay Center

1955 Bartley

1954 Sumner

1953 Hershey

1952 Snyder

1951 Harrisburg

1950 Hildreth, Taylor (tie)

1949 NE School for Deaf

1948 Brady

1947 Harrisburg

1946 Talmadge

1945 Talmadge

1944 Anselmo

1943 Benedict, Lebanon (tie)

1942 Bartlett

1941 Chadron Assumption

1940 Comstock

1939 Ohiowa

1938 Oconto

1937 Goehner

1936 Lebanon

1932 Max

1931 Danbury

1930 DeWitt

1929 Trumbull

 

All One Class

1919 Lincoln High

1918 Lincoln High

1917 Gothenburg

1916 Omaha Central

1915 Omaha Central

1914 Omaha Central

1913 Kearney Military Academy

1912 Omaha Central

1911 Omaha Central

1910 Omaha Central

1909 Omaha Central

1908 Fairbury

1907 Fairbury

1906 York

1905 York

1904 York

1903 Fairbury

1902 Lincoln High

1901 Lincoln High

1900 Lincoln High

 

GIRLS TRACK--PAST CHAMPIONS

 

Class A

2016 Kearney

2015 Lincoln Southwest

2014 Lincoln Southwest

2013 Millard West

2012 Millard West

2011 Omaha North

2010 Omaha North

2009 Lincoln Southwest

2008 Millard North

2007 Grand Island

2006 Millard North

2005 Millard North

2004 Omaha Burke

2003 Lincoln Southeast

2002 Lincoln Southeast

2001 Lincoln Southeast, Bellevue West (tie)

2000 Lincoln Southeast

1999 Papillion-La Vista

1998 Papillion-La Vista

1997 Papillion-La Vista

1996 Kearney

1995 Kearney

1994 Millard South

1993 Bellevue East

1992 Bellevue East

1991 Bellevue East

1990 Omaha Central

1989 Omaha Central

1988 Omaha Central

1987 Omaha Central

1986 Omaha Central

1985 Lincoln Southeast

1984 Omaha Central

1983 Omaha Central

1982 Lincoln High

1981 Omaha Central

1980 Omaha Central

1979 Omaha Central

1978 Scottsbluff

1977 Scottsbluff

1976 Scottsbluff

1975 Grand Island

1974 Omaha Central

1973 Grand Island

1972 Kearney

1971 North Platte

 

Class B

2016 Waverly

2015 Holdrege

2014 Northwest

2013 Auburn

2012 Lexington

2011 Fillmore Central

2010 Northwest

2009 Columbus Scotus

2008 Bishop Neumann

2007 Scottsbluff

2006 Pierce

2005 Lexington

2004 Lexington

2003 Lexington

2002 Central City

2001 Elkhorn

2000 Elkhorn

1999 Elkhorn

1998 Elkhorn

1997 Boys Town

1996 Beatrice

1995 Tri County

1994 Tri County

1993 York

1992 Beatrice

1991 Central City

1990 York

1989 Fairbury

1988 McCook

1987 McCook

1986 McCook

1985 Syracuse

1984 Chadron

1983 Gothenburg

1982 Lincoln Pius X

1981 McCook

1980 Albion

1979 Gering

1978 Norris

1977 Norris

1976 Aurora

1975 Omaha Cathedral

1974 Bridgeport

1973 Lexington

1972 Lexington

1971 Blair

 

Class C

2016 Chase County

2015 Crofton

2014 Crofton

2013 Kearney Catholic

2012 Fillmore Central

2011Shelton

2010 Laurel-Concord

2009 Laurel-Concord

2008 Laurel-Concord

2007 Crofton

2006 Crofton

2005 Crofton

2004 Crofton

2003 Morrill, Sutherland (tie)

2002 Gibbon

2001 Lincoln Lutheran

2000 Lincoln Lutheran

1999 Kearney Catholic

1998 Sandy Creek

1997 Sandy Creek

1996 Tri County

1995 Geneva

1994 Battle Creek

1993 Eustis-Farnam

1992 Battle Creek

1991 Lincoln Christian

1990 Lincoln Christian

1989 Lincoln Christian

1988 Bishop Neumann

1987 Bishop Neumann

1986 Howells

1985 Howells

1984 Geneva

1983 Geneva

1982 Aquinas

1981 Aquinas

1980 Hastings St. Cecilia

1979 Aquinas

1978 Ansley

1977 Hastings St. Cecilia

1976 Hastings St. Cecilia

1975 Hastings St. Cecilia

1974 Hastings St. Cecilia

1973 Hastings St. Cecilia

1972 Hastings St. Cecilia

1971 Hastings St. Cecilia

 

Class D

2016 Giltner

2015 Giltner

2014 St. Mary’s

2013 St. Mary’s

2012 Lindsay Holy Family

2011 Lindsay Holy Family

2010 Lindsay Holy Family

2009 Lindsay Holy Family

2008 Humphrey St. Francis

2007 Newcastle

2006 Humphrey St. Francis

2005 Pawnee City

2004 Silver Lake

2003 Silver Lake

2002 Elm Creek

2001 Falls City Sacred Heart

2000 Falls City Sacred Heart

1999 Falls City Sacred Heart

1998 Falls City Sacred Heart

1997 Dodge

1996 Dodge

1995 Dodge

1994 Eustis-Farnam

1993 Clarks

1992 Winside

1991 Eustis-Farnam

1990 Wilcox

1989 Wilcox

1988 Polk-Hordville

1987 Leigh

1986 Roseland

1985 Hayes Center

1984 Hayes Center

1983 Wheeler Central

1982 Wheeler Central

1981 Wheeler Central

1980 Harrisburg

1979 Harrisburg

1978 Harrisburg

1977 Litchfield, Hordville (tie)

1976 Homer

1975 Callaway

1974 Elwood

1973 Elwood

1972 Dix

1971 Thedford