2016-2017 Football District Assignments
District A-1:
Schools Assigned:
Bellevue West
Lincoln North Star
Norfolk
Omaha Burke
Omaha Northwest
Omaha South
Omaha Westside
District A-2:
Schools Assigned:
Lincoln High
Lincoln Southwest
Millard West
North Platte
Omaha Bryan
Omaha Central
Papillion-LaVista South
District A-3:
Schools Assigned:
Creighton Preparatory School
Fremont
Kearney
Lincoln Northeast
Millard North
Omaha Benson
Papillion-LaVista
District A-4:
Schools Assigned:
Bellevue East
Grand Island
Lincoln East
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
Millard South
Omaha North
District B-1:
Schools Assigned:
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Platteview
Plattsmouth
District B-2:
Schools Assigned:
Bennington
Omaha Roncalli Catholic
Omaha Skutt Catholic
Ralston
District B-3:
Schools Assigned:
Elkhorn
Elkhorn South
Gretna
Mount Michael Benedictine
District B-4:
Schools Assigned:
Beatrice
Crete
Norris
Waverly
District B-5:
Schools Assigned:
Blair
Columbus
Schuyler
South Sioux City
District B-6:
Schools Assigned:
Aurora
Northwest
Seward
York
District B-7:
Schools Assigned:
Hastings
Holdrege
Lexington
McCook
District B-8:
Schools Assigned:
Alliance
Gering
Scottsbluff
Sidney
District C1-1:
Schools Assigned:
Arlington
Boys Town
Douglas County West
Fort Calhoun
Omaha Concordia
District C1-2:
Schools Assigned:
Auburn
Conestoga
Falls City
Louisville
Syracuse
District C1-3:
Schools Assigned:
Ashland-Greenwood
Fairbury
Lincoln Christian
Milford-Dorchester
Raymond Central
Southern
District C1-4:
Schools Assigned:
Aquinas Catholic
Bishop Neumann
David City
North Bend Central
Wahoo
District C1-5:
Schools Assigned:
Madison
Norfolk Catholic
O'Neill
Pierce
Wayne
West Point-Beemer
District C1-6:
Schools Assigned:
Adams Central
Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Grand Island Central Catholic
Ord
District C1-7:
Schools Assigned:
Broken Bow
Cozad
Gothenburg
Kearney Catholic
Minden
District C1-8:
Schools Assigned:
Chadron
Chase County
Gordon-Rushville
Mitchell
Ogallala
District C2-1:
Schools Assigned:
Freeman
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson County Central
Palmyra
Wilber-Clatonia
District C2-2:
Schools Assigned:
Elmwood-Murdock
Lincoln Lutheran
Malcolm
Omaha Brownell-Talbot
Yutan
District C2-3:
Schools Assigned:
Archbishop Bergan
BRLD
Logan View
Oakland-Craig
Tekamah-Herman
Wisner-Pilger
District C2-4:
Schools Assigned:
Battle Creek
Crofton
Hartington Cedar Catholic
Lutheran High Northeast
Ponca
Stanton
District C2-5:
Schools Assigned:
Centennial
Cross County
Fillmore Central
Shelby-Rising City
Sutton
District C2-6:
Schools Assigned:
Arcadia-Loup City
Central City
Centura
St. Paul
Twin River
District C2-7:
Schools Assigned:
Doniphan-Trumbull
Gibbon
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Southern Valley
Wood River
District C2-8:
Schools Assigned:
Bayard
Bridgeport
Hershey
Kimball
North Platte St. Patrick's
Valentine
District D1-1:
Schools Assigned:
Diller-Odell
Johnson-Brock
Lourdes Central Catholic
Omaha Christian Academy
Tri County
District D1-2:
Schools Assigned:
Guardian Angels Central Catholic
Homer
Omaha Nation
Pender
Winnebago
District D1-3:
Schools Assigned:
Creighton
Hartington-Newcastle
Laurel-Concord-Coleridge
Niobrara/Verdigre
Plainview
Wakefield
District D1-4:
Schools Assigned:
Clarkson/Leigh
Elgin Public/Pope John
Howells-Dodge
Humphrey/Lindsay Holy Family
Neligh-Oakdale
District D1-5:
Schools Assigned:
East Butler
High Plains Community
Nebraska Christian
Nebraska Lutheran
Palmer
District D1-6:
Schools Assigned:
Franklin
Heartland
Kenesaw
McCool Junction
Superior
Thayer Central
District D1-7:
Schools Assigned:
Ainsworth
Boyd County
Burwell
Clearwater/Orchard
CWCE
West Holt
District D1-8:
Schools Assigned:
Amherst
Elm Creek
Overton
Ravenna
South Loup
District D1-9:
Schools Assigned:
Alma
Bertrand
Cambridge
Medicine Valley
Southwest
District D1-10:
Schools Assigned:
Dundy County-Stratton
Hemingford
Morrill
Perkins County
Sutherland
District D2-1:
Schools Assigned:
BDS
Falls City Sacred Heart
Meridian
Pawnee City
Sterling
District D2-2:
Schools Assigned:
Exeter-Milligan
Friend
Mead
Parkview Christian
Weeping Water
District D2-3:
Schools Assigned:
Cedar Bluffs
Fullerton
Humphrey St. Francis
Osceola
Scribner-Snyder
District D2-4:
Schools Assigned:
Allen
Emerson-Hubbard
Randolph
Wausa
Winside
Wynot
District D2-5:
Schools Assigned:
Bloomfield
Elkhorn Valley
North Central
Osmond
St. Mary's
Stuart
District D2-6:
Schools Assigned:
Ansley-Litchfield
Central Valley
Pleasanton
Sumner-Eddyville-Miller
Twin Loup
District D2-7:
Schools Assigned:
Axtell
Blue Hill
Giltner
Lawrence-Nelson
Shelton
District D2-8:
Schools Assigned:
Arapahoe
Eustis-Farnam
Hitchcock County
Loomis
Wallace
Wauneta-Palisade
District D2-9:
Schools Assigned:
Anselmo-Merna
Brady
Maxwell
Sandhills/Thedford
Stapleton
District D2-10:
Schools Assigned:
Crawford
Creek Valley
Garden County
Leyton
Mullen
Paxton