District D-1:
Top 15 Individuals:
1. | Jobjosiah Muthiani (11) | Freeman | 16:45.6 | 2. | Nicholas Milner (11) | Cornerstone Christian | 17:11.4 | 3. | Wesley Havelka (12) | Freeman | 17:20.2 | 4. | Brady Troxel (11) | Freeman | 17:31.2 | 5. | Sullivan Jackson (9) | Cornerstone Christian | 17:36.3 | 6. | Samuel Holsing (9) | Tri County | 17:36.6 | 7. | Logan Lebo (12) | Lincoln Lutheran | 17:38.7 | 8. | Lucas Lewandowski (12) | Tri County | 17:40.1 | 9. | Logan Topp (11) | Johnson County Central | 17:59.0 | 10. | Cooper Schelkopf (11) | Lincoln Lutheran | 18:06.9 | 11. | Max Prochnow (9) | Lincoln Lutheran | 18:08.6 | 12. | Grant Stowell (11) | Lincoln Lutheran | 18:10.6 | 13. | Graham Huffman (11) | Cedar Bluffs | 18:11.8 | 14. | Quinn Trutna (12) | Lincoln Lutheran | 18:15.0 | 15. | Camden Winkelman (11) | Centennial | 18:20.7 |
Team Scores:
1. | Freeman, 8 | | Coach: Jim McLaughlin | | Jobjosiah Muthiani (11), 16:45.6 Wesley Havelka (12), 17:20.2 Brady Troxel (11), 17:31.2 Emmanuel Muthiani (9), 18:37.15 Cole Young (12), 19:27.02
| 2. | Cornerstone Christian, 23 | | Coach: Jon Hood | | Nicholas Milner (11), 17:11.4 Sullivan Jackson (9), 17:36.3 Jeremiah Whalen (11), 18:26.72 Benjamin Gutz (9), 18:44.98 Charlie Campbell (12), 19:02.43
| 3. | Lincoln Lutheran, 28 | | Coach: Gary Bredehoft | | Logan Lebo (12), 17:38.7 Cooper Schelkopf (11), 18:06.9 Max Prochnow (9), 18:08.6 Grant Stowell (11), 18:10.6 Quinn Trutna (12), 18:15.0
| 4. | Tri County, 41 | 5. | Centennial, 70 | 6. | Johnson County Central, 72 | 7. | East Butler, 79 | 8. | EMF (Exeter-Milligan/Friend), 90 | 9. | Aquinas Catholic, 107 | 10. | Weeping Water, 110 | 11. | Elmwood-Murdock, 113 | 12. | Cedar Bluffs, 116 | 13. | Archbishop Bergan, 137 | 14. | Omaha Christian Academy, 145 | 15. | College View Academy, 161 |
District D-2:
Top 15 Individuals:
1. | Dawson Meyer (11) | Oakland-Craig | 17:05.12 | 2. | Dominic Liess (12) | Norfolk Catholic | 17:18.79 | 3. | Brody Taylor (12) | Ponca | 17:30.23 | 4. | Alec Foecking (12) | Norfolk Catholic | 17:36.80 | 5. | Yair Santiago (11) | Norfolk Catholic | 17:41.88 | 6. | Tyler Olson (12) | Laurel-Concord-Coleridge | 17:48.18 | 7. | Gannon Walsh (12) | Pender | 18:00.98 | 8. | Nathan Kalous (11) | Norfolk Catholic | 18:10.51 | 9. | Chance Mock (12) | Lyons-Decatur Northeast | 18:11.25 | 10. | Charles Steffen (10) | Crofton | 18:13.69 | 11. | JESSUP SNOWBALL (9) | Homer | 18:13.83 | 12. | William Bryant (9) | Stanton | 18:15.07 | 13. | Sonny Reyes-Salazar (12) | Stanton | 18:16.94 | 14. | Broderick Hogan (9) | Ponca | 18:24.68 | 15. | Preston Rose (11) | Laurel-Concord-Coleridge | 18:30.46 |
Team Scores:
1. | Norfolk Catholic, 11 | | Coach: Jon Krings | | Dominic Liess (12), 17:18.79 Alec Foecking (12), 17:36.80 Yair Santiago (11), 17:41.88 Nathan Kalous (11), 18:10.51 Jonah Ash (10), 18:36.06
| 2. | Homer, 50 | | Coach: Aaron Sasges | | JESSUP SNOWBALL (9), 18:13.83 Junius Snowball (11), 18:52.82 Caden Barclay (10), 19:06.56 Aayden Harris (10), 19:11.35 Rylan Parker (11), 19:46.43
| 3. | Laurel-Concord-Coleridge, 52 | | Coach: Brandi Settje | | Tyler Olson (12), 17:48.18 Preston Rose (11), 18:30.46 Shane Langford (10), 20:13.53 Carter Korth (11), 20:15.27 Taner Stanley (12), 23:33.67
| 4. | Lyons-Decatur Northeast, 53 | 5. | Stanton, 58 | 6. | Ponca, 66 | 7. | Crofton, 74 | 8. | Humphrey St. Francis, 91 | 9. | Oakland-Craig, 92 | 10. | Pender, 97 | 11. | Guardian Angels Central Catholic, 111 | 12. | Walthill, 114 | 13. | Randolph, 128 | 14. | Humphrey-Lindsay Holy Family, 129 | 15. | Wisner-Pilger, 131 |
District D-3:
Top 15 Individuals:
1. | Andrew Martin (11) | West Holt | 17:25.2 | 2. | Grant Springer (12) | Valentine | 17:46.4 | 3. | Tristan McLeod (9) | Elkhorn Valley | 17:54.7 | 4. | Benjamin Nelson (10) | Boyd County | 18:08.1 | 5. | Conner Rohrer (10) | Creighton | 18:26.0 | 6. | Waylon Warneke (12) | Elkhorn Valley | 18:32.3 | 7. | Luke Ludwig (11) | Stuart | 18:34.5 | 8. | Mason Hagan (12) | North Central | 18:36.5 | 9. | Kellen Medina (11) | Santee | 18:46.9 | 10. | Ethan Zeisler (10) | Boyd County | 18:47.4 | 11. | Myles Moseman (10) | Riverside | 18:58.0 | 12. | Will Sprenger (12) | Valentine | 18:59.2 | 13. | Holden Beel (9) | Ainsworth | 19:02.3 | 14. | Caleb Miller (12) | Osmond | 19:09.6 | 15. | Brook Strom (10) | Boyd County | 19:15.1 |
Team Scores:
1. | Elkhorn Valley, 24 | | Coach: Janet Rood | | Tristan McLeod (9), 17:54.7 Waylon Warneke (12), 18:32.3 Owen Vondra (12), 19:38.3 Evan Decker (9), 20:21.3 Isaac Eckert (11), 20:50.6
| 2. | Boyd County, 25 | | Coach: Liz Johnson | | Benjamin Nelson (10), 18:08.1 Ethan Zeisler (10), 18:47.4 Brook Strom (10), 19:15.1 Issac Jensen (10), 19:55.8 Grant McGill (11), 20:29.1
| 3. | Valentine, 26 | | Coach: Tammy Gass | | Grant Springer (12), 17:46.4 Will Sprenger (12), 18:59.2 Isaac Cronin (10), 19:25.9 Deklin Titus (9), 19:47.8 Isaac Utecht (9), 20:16.5
| 4. | Creighton, 49 | 5. | Osmond, 56 | 6. | West Holt, 56 | 7. | Ainsworth, 77 | 8. | North Central, 90 | 9. | CWC, 104 | 10. | Riverside, 104 | 11. | Niobrara/Verdigre, 114 | 12. | Arcadia/Loup City, 119 | 13. | Lutheran High Northeast, 132 |
District D-4:
Top 15 Individuals:
1. | Jacob Swanson (10) | Nebraska Christian | 16:36.50 | 2. | Kaser Johnson (9) | Doniphan-Trumbull | 17:07.20 | 3. | Tice Yost (11) | Doniphan-Trumbull | 17:11.20 | 4. | Jayden Fuehrer (11) | McCool Junction | 17:29.00 | 5. | Adam Lukert (11) | Thayer Central | 17:30.90 | 6. | Noah Fischer (11) | Nebraska Christian | 17:32.70 | 7. | Preston Kuskie (11) | Wood River | 17:57.70 | 8. | Justin Horn (12) | Fullerton | 18:01.70 | 9. | Keagan Pickel (11) | Gibbon | 18:02.80 | 10. | Darian Dorsey (9) | Gibbon | 18:03.40 | 11. | Trenton Orlando (12) | McCool Junction | 18:04.20 | 12. | Hector Bonilla Betancourt (10) | Wood River | 18:04.90 | 13. | Harrison Sjuts (12) | Doniphan-Trumbull | 18:07.00 | 14. | George Pilsl (11) | Grand Island Central Catholic | 18:08.70 | 15. | Thomas Birch (10) | Grand Island Central Catholic | 18:10.20 |
Team Scores:
1. | Doniphan-Trumbull, 18 | | Coach: Corey Hatt | | Kaser Johnson (9), 17:07.20 Tice Yost (11), 17:11.20 Harrison Sjuts (12), 18:07.00 Jacob Zakrzewski (10), 18:10.60 Rylen Soundy (10), 18:49.30
| 2. | Nebraska Christian, 30 | | Coach: Dan Sanborn | | Jacob Swanson (10), 16:36.50 Noah Fischer (11), 17:32.70 Luke Powell (9), 19:09.70 Everett Hunnicutt (10), 20:05.90 Max Ye (12), 20:58.90
| 3. | McCool Junction, 35 | | Coach: Ryan Underwood | | Jayden Fuehrer (11), 17:29.00 Trenton Orlando (12), 18:04.20 Tucker Robinson (11), 19:02.00 Alex Morner (11), 19:51.70
| 4. | Gibbon, 41 | 5. | Thayer Central, 47 | 6. | Wood River, 61 | 7. | Grand Island Central Catholic, 65 | 8. | Fullerton, 81 | 9. | Hastings St. Cecilia, 102 | 10. | Kenesaw, 102 | 11. | Superior, 117 | 12. | Centura Public Schools, 123 | 13. | Blue Hill, 140 | 14. | Shelton, 143 | 15. | Palmer, 148 |
District D-5:
Top 15 Individuals:
1. | Keyton Cole (12) | Axtell | 17:23.00 | 2. | Marcus Hernandez (11) | Bertrand/Loomis | 17:32.00 | 3. | Logan Recoy (12) | South Loup (Callaway/Arnold) | 17:39.00 | 4. | Joshua Bislow (11) | Franklin | 17:41.00 | 5. | Kyler Carraher (12) | Franklin | 17:46.00 | 6. | Tyler Hanson (12) | Axtell | 17:48.00 | 7. | Luc Lopez (11) | Axtell | 18:06.00 | 8. | Micah Johnson (11) | Wilcox-Hildreth | 18:08.00 | 9. | Carter Trambly (10) | Franklin | 18:12.00 | 10. | Aidan Shutts (12) | Hi-Line | 18:27.00 | 11. | Griffin Stemper (12) | Alma | 18:28.00 | 12. | Kobe Jones (12) | Amherst | 18:36.00 | 13. | Isaac Hamilton (10) | Southern Valley | 18:43.00 | 14. | Grant Henery (11) | Wilcox-Hildreth | 18:45.00 | 15. | Josiah Coleman (10) | South Loup (Callaway/Arnold) | 18:45.10 |
Team Scores:
1. | Axtell, 14 | | Coach: Joe Philippi | | Keyton Cole (12), 17:23.00 Tyler Hanson (12), 17:48.00 Luc Lopez (11), 18:06.00 Isaiah Springer (11), 18:54.00 Aydan Houchin (10), 21:43.00
| 2. | Franklin, 18 | | Coach: Leah Stall | | Joshua Bislow (11), 17:41.00 Kyler Carraher (12), 17:46.00 Carter Trambly (10), 18:12.00 Isaac DeJonge (12), 18:48.00 Evan Kolami (12), 25:18.00
| 3. | Bertrand/Loomis, 45 | | Coach: Jennifer Kaps (Co-op w/Loomis) | | Marcus Hernandez (11), 17:32.00 Luke Larson (11), 18:59.00 Carter Horner (11), 19:37.00 Quentin Mumm (11), 19:44.00 Isaac Hernandez (9), 22:06.00
| 4. | South Loup (Callaway/Arnold), 48 | 5. | Alma, 53 | 6. | Wilcox-Hildreth, 53 | 7. | Hi-Line, 68 | 8. | Cambridge, 70 | 9. | Sumner-Eddyville-Miller, 87 | 10. | Amherst, 105 | 11. | Arapahoe, 107 | 12. | Southern Valley, 114 | 13. | Southwest, 137 |
District D-6:
Top 15 Individuals:
1. | Mason McGreer (11) | Perkins County | 16:46.4 | 2. | Jarrett Miles (12) | North Platte St. Patrick's | 17:09.9 | 3. | Elijah Goodell (9) | Perkins County | 17:13.4 | 4. | Dimitri Pettit (10) | North Platte St. Patrick's | 18:00.6 | 5. | Colton Ham (9) | North Platte St. Patrick's | 18:10.7 | 6. | Kael Garrett (10) | Medicine Valley | 18:13.5 | 7. | Porter Connick (11) | North Platte St. Patrick's | 18:14.6 | 8. | William Tolstedt (12) | North Platte St. Patrick's | 18:25.8 | 9. | Luke Laws (9) | Gordon-Rushville | 18:34.1 | 10. | Zeke Christiansen (12) | Garden County | 18:48.1 | 11. | Parker Wellnitz (10) | Hay Springs | 18:51.9 | 12. | Boady Hunter (11) | Hemingford | 18:57.0 | 13. | Nathaniel Barker (12) | Bayard | 18:59.2 | 14. | Kyle Finney (12) | Mullen | 19:07.6 | 15. | Austin Benda (9) | Hemingford | 19:08.8 |
Team Scores:
1. | North Platte St. Patrick's, 11 | | Coach: Tim ONeill | | Jarrett Miles (12), 17:09.9 Dimitri Pettit (10), 18:00.6 Colton Ham (9), 18:10.7 Porter Connick (11), 18:14.6 William Tolstedt (12), 18:25.8
| 2. | Perkins County, 19 | | Coach: Seth Burge | | Mason McGreer (11), 16:46.4 Elijah Goodell (9), 17:13.4 Brock Tines (11), 19:45.8 Jacob Hatcher (11), 20:29.9 Colton Ingold (9), 21:05.6
| 3. | Hemingford, 69 | | Coach: Jayme Clark | | Boady Hunter (11), 18:57.0 Austin Benda (9), 19:08.8 Keirith Yale (10), 22:35.4 Cody Penaluna (10), 23:06.7
| 4. | Kimball, 76 | 5. | Bridgeport, 78 |
|