District D-1:
Top 15 Individuals:
1. | Gianna Frasher (12) | Aquinas Catholic | 19:55.6 | 2. | Grace Schernikau (11) | Centennial | 20:13.8 | 3. | Trinity Buss (9) | Freeman | 20:30.0 | 4. | Sawyer Benne (11) | Lincoln Lutheran | 20:33.0 | 5. | Isabelle Peters (10) | Tri County | 20:40.4 | 6. | Miriam Frasher (11) | Aquinas Catholic | 20:43.4 | 7. | Corbett Lanum (10) | Omaha Brownell Talbot | 20:59.8 | 8. | Madison VanLaningham (10) | Johnson County Central | 21:31.4 | 9. | Gianna Hike (10) | Cornerstone Christian | 21:39.6 | 10. | Evelyn Baker (12) | Tri County | 21:45.9 | 11. | Ashton Schwisow (11) | Tri County | 21:55.6 | 12. | Marley Olson (9) | Centennial | 21:58.0 | 13. | Natalie Sherman (10) | Cornerstone Christian | 22:01.1 | 14. | Lexi Castens (9) | Lincoln Lutheran | 22:01.3 | 15. | Reese Kozisek (12) | East Butler | 22:02.1 |
Team Scores:
1. | Aquinas Catholic, 22 | | Coach: John Svec | | Gianna Frasher (12), 19:55.6 Miriam Frasher (11), 20:43.4 Lydia Meysenburg (10), 22:06.04 Katie Burwell (11), 23:36.10 Sydney Hartman (11), 25:20.81
| 2. | Tri County, 24 | | Coach: Denise Grell | | Isabelle Peters (10), 20:40.4 Evelyn Baker (12), 21:45.87 Ashton Schwisow (11), 21:55.6 McKenzie Smith (12), 23:45.77 Abbie Drewes (12), 24:03.83
| 3. | Centennial, 30 | | Coach: Robert Johansen | | Grace Schernikau (11), 20:13.8 Marley Olson (9), 21:58.0 Josephine Turnbull (11), 23:04.95 Josephine Butzke (9), 23:42.88
| 4. | Cornerstone Christian, 40 | 5. | Freeman, 43 | 6. | Lincoln Lutheran, 56 | 7. | East Butler, 58 | 8. | Johnson County Central, 63 | 9. | Elmwood-Murdock, 88 | 10. | College View Academy, 108 |
District D-2:
Top 15 Individuals:
1. | Jordyn Arens (12) | Crofton | 19:37.36 | 2. | Sophia Wortmann (10) | Crofton | 20:23.28 | 3. | Kyla Krusemark (11) | Pender | 20:27.42 | 4. | Alea Rasmussen (12) | Wisner-Pilger | 20:38.19 | 5. | Lilly Harris (10) | Homer | 20:40.91 | 6. | Hadley Walsh (10) | Pender | 20:53.32 | 7. | Megan Breitbarth (9) | Pender | 20:56.41 | 8. | Jala Krusemark (11) | Pender | 21:13.64 | 9. | Breanna Millard (11) | TCNE (Tri County Northeast) | 21:21.56 | 10. | Carolyn Magnusson (10) | Oakland-Craig | 21:29.34 | 11. | Elizabeth Wortmann (12) | Crofton | 21:33.56 | 12. | Madison McKie (12) | Stanton | 21:35.69 | 13. | Rylie Arens (11) | Crofton | 21:48.32 | 14. | Alejandra Hermosillo (10) | TCNE (Tri County Northeast) | 21:51.49 | 15. | Faith Galvin (9) | Laurel-Concord-Coleridge | 21:56.22 |
Team Scores:
1. | Crofton, 14 | | Coach: Mickey Doerr | | Jordyn Arens (12), 19:37.36 Sophia Wortmann (10), 20:23.28 Elizabeth Wortmann (12), 21:33.56 Rylie Arens (11), 21:48.32 Emily Guenther (10), 23:26.45
| 2. | Pender, 16 | | Coach: Dustin Krusemark | | Kyla Krusemark (11), 20:27.42 Hadley Walsh (10), 20:53.32 Megan Breitbarth (9), 20:56.41 Jala Krusemark (11), 21:13.64 Clara Finkral (10), 24:02.84
| 3. | Wisner-Pilger, 41 | | Coach: Lia Raabe | | Alea Rasmussen (12), 20:38.19 Laura Borgelt (9), 22:38.16 Cadence James (10), 22:40.76 Allie Hassler (12), 24:43.81 Adelynn Sateren (10), 29:35.49
| 4. | Homer, 42 | 5. | TCNE (Tri County Northeast), 47 | 6. | Laurel-Concord-Coleridge, 52 | 7. | Oakland-Craig, 60 | 8. | Stanton, 97 | 9. | Norfolk Catholic, 110 | 10. | Ponca, 121 | 11. | Lyons-Decatur Northeast, 123 | 12. | Winside, 129 |
District D-3:
Top 15 Individuals:
1. | Delani Runnels (9) | Niobrara/Verdigre | 20:03.4 | 2. | Katherine Kerrigan (12) | Ainsworth | 20:34.1 | 3. | Angela Frick (10) | North Central | 21:04.5 | 4. | Madison Davis (12) | West Holt | 21:12.2 | 5. | Mazzy Kuchar (9) | Elkhorn Valley | 21:32.8 | 6. | Kiley Orton (9) | Ainsworth | 21:36.1 | 7. | Emma Kennedy (11) | Ainsworth | 21:42.7 | 8. | Zoey Snyder (9) | North Central | 22:09.4 | 9. | Callie Fisher (10) | Lutheran High Northeast | 22:16.9 | 10. | Teegen Hasebroock (10) | Elkhorn Valley | 22:30.8 | 11. | Tessa Barthel (12) | Ainsworth | 22:35.0 | 12. | Felycia Kerkman (9) | West Holt | 22:37.2 | 13. | Lena Spencer (9) | Burwell | 22:48.7 | 14. | Lucille Koinzan (10) | Neligh-Oakdale | 22:54.5 | 15. | Fallon Wietzki (9) | North Central | 23:02.4 |
Team Scores:
1. | Ainsworth, 15 | | Coach: Trey Schlueter/Katie Winters | | Katherine Kerrigan (12), 20:34.1 Kiley Orton (9), 21:36.1 Emma Kennedy (11), 21:42.7 Tessa Barthel (12), 22:35.0 Preselyn Goochey (11), 23:14.0
| 2. | North Central, 24 | | Coach: Jane Klemesrud (Co-op w/Keya Paha Co.) | | Angela Frick (10), 21:04.5 Zoey Snyder (9), 22:09.4 Fallon Wietzki (9), 23:02.4 Keira Taylor (12), 23:27.5
| 3. | West Holt, 29 | | Coach: Jeff Kraus | | Madison Davis (12), 21:12.2 Felycia Kerkman (9), 22:37.2 Ava Hoffman (10), 23:07.4 Anel Monasterio (10), 23:39.1 Emersyn Mlady (9), 23:57.9
| 4. | Elkhorn Valley, 34 | 5. | Burwell, 74 | 6. | Valentine, 75 | 7. | Niobrara/Verdigre, 75 | 8. | Boyd County, 77 | 9. | CWC, 82 | 10. | Elgin Public Pope John, 92 |
District D-4:
Top 15 Individuals:
1. | Anna Fitzgerald (11) | Doniphan-Trumbull | 19:33.10 | 2. | Hannah Swanson (12) | Nebraska Christian | 19:37.70 | 3. | Leah Dawson (9) | McCool Junction | 20:22.50 | 4. | Mateline Lyions (11) | Ravenna | 21:05.20 | 5. | Addie Edson (9) | Nebraska Christian | 21:07.00 | 6. | Josey Moore (10) | Ravenna | 21:10.80 | 7. | Daphne Smith (10) | Deshler | 21:10.90 | 8. | Kaleigh Pracht (9) | Gibbon | 21:32.00 | 9. | Isabella Escritt (10) | Thayer Central | 21:32.30 | 10. | Morgan Supik (11) | Fullerton | 21:35.80 | 11. | Isabelle Brumbaugh (11) | Nebraska Christian | 21:50.80 | 12. | Gracie Hackel (11) | Nebraska Christian | 21:55.50 | 13. | Madalyn Andersen (9) | Sandy Creek | 22:01.60 | 14. | Macy Olsen (9) | Blue Hill | 22:09.30 | 15. | Grace Musgrave (12) | Nebraska Christian | 22:09.70 |
Team Scores:
1. | Nebraska Christian, 16 | | Coach: Dan Sanborn | | Hannah Swanson (12), 19:37.70 Addie Edson (9), 21:07.00 Isabelle Brumbaugh (11), 21:50.80 Gracie Hackel (11), 21:55.50 Grace Musgrave (12), 22:09.70
| 2. | Ravenna, 31 | | Coach: Tanner Ellis | | Jasanna Verbeck (10), DNF Mateline Lyions (11), 21:05.20 Josey Moore (10), 21:10.80 Erica Lockhorn (12), 24:21.20
| 3. | Doniphan-Trumbull, 33 | | Coach: Corey Hatt | | Anna Fitzgerald (11), 19:33.10 Morgan Leth (11), 23:32.30 Reba Watts (11), 23:55.00 Taylor McDole (10), 28:40.70
| 4. | McCool Junction, 39 | 5. | Fullerton, 44 | 6. | Thayer Central, 55 | 7. | Blue Hill, 58 | 8. | Grand Island Central Catholic, 77 | 9. | Kenesaw, 79 |
District D-5:
Top 15 Individuals:
1. | Ella Cool (11) | South Loup (Callaway/Arnold) | 21:37.71 | 2. | Zoe Johnson (9) | Brady | 21:45.58 | 3. | Brenna Deterding (12) | Cambridge | 21:47.54 | 4. | Cicely Gugelman (10) | Elm Creek | 22:00.94 | 5. | Olivia Wall (9) | Hi-Line | 22:09.63 | 6. | Tayley Becker (11) | Southern Valley | 22:12.90 | 7. | Avery Stritt (11) | Axtell | 22:31.67 | 8. | Rilyn Schledewitz (11) | Sumner-Eddyville-Miller | 22:35.03 | 9. | Cara Bunger (11) | Wilcox-Hildreth | 22:45.06 | 10. | Jocelyn Franzen (11) | Brady | 22:46.23 | 11. | Teagan McDaniel (9) | Elm Creek | 22:54.85 | 12. | Rachel Harris (11) | Cambridge | 23:00.44 | 13. | Teagan Holmes (10) | Franklin | 23:06.53 | 14. | Ivy Tullis (11) | South Loup (Callaway/Arnold) | 23:10.37 | 15. | Whitney Page (10) | Hi-Line | 23:13.57 |
Team Scores:
1. | Elm Creek, 29 | | Coach: Micki Fries | | Cicely Gugelman (10), 22:00.94 Teagan McDaniel (9), 22:54.85 Emma Graddy (10), 23:29.91 Ayva Sullivan (12), 24:22.61 Ashley Carlton (12), 26:17.80
| 2. | Cambridge, 31 | | Coach: Peter Bogardus | | Brenna Deterding (12), 21:47.54 Rachel Harris (11), 23:00.44 JoLie Farr (11), 24:00.68 Jensyn Weiss (10), 25:54.21 Irmina Cramer (9), 36:44.95
| 3. | Brady, 35 | | Coach: Stephanie Wolf | | Zoe Johnson (9), 21:45.58 Jocelyn Franzen (11), 22:46.23 Violet Gentry (9), 25:31.80
| 4. | Hi-Line, 40 | 5. | Axtell, 46 | 6. | South Loup (Callaway/Arnold), 50 | 7. | Wilcox-Hildreth, 60 | 8. | Franklin, 71 | 9. | Southern Valley, 82 | 10. | Bertrand/Loomis, 84 | 11. | Amherst, 84 |
District D-6:
Top 15 Individuals:
1. | Dakota Horstman (10) | Hemingford | 20:57.2 | 2. | Peyton Paxton (11) | Mullen | 20:57.5 | 3. | Aurora Hinman (11) | Hemingford | 21:47.6 | 4. | Ashley Robertson (11) | Wallace | 22:11.8 | 5. | Cecilia Barron (11) | Morrill | 22:17.1 | 6. | Tyrah American Horse (12) | Gordon-Rushville | 22:28.1 | 7. | Carlye Kresl (12) | Hemingford | 22:30.5 | 8. | Samantha Marin (12) | Creek Valley | 22:36.6 | 9. | Harper Andersen (9) | Mullen | 22:45.4 | 10. | Dajana Garrison (12) | Wallace | 22:54.3 | 11. | Riley Hegland (9) | Mullen | 23:00.5 | 12. | Adalena Hampton (9) | Mullen | 23:01.8 | 13. | Chayse Keith (12) | Hitchcock County | 23:02.5 | 14. | Taylor Bright (10) | Bridgeport | 23:03.5 | 15. | Rylie Barker (11) | Gordon-Rushville | 23:04.4 |
Team Scores:
1. | Hemingford, 10 | | Coach: Jayme Clark | | Dakota Horstman (10), 20:57.2 Aurora Hinman (11), 21:47.6 Carlye Kresl (12), 22:30.5 Teagen Thompson (9), 23:36.5 Serenity Dillard (11), 28:24.7
| 2. | Mullen, 18 | | Coach: Janie Kuncl | | Peyton Paxton (11), 20:57.5 Harper Andersen (9), 22:45.4 Riley Hegland (9), 23:00.5 Adalena Hampton (9), 23:01.8
| 3. | Wallace, 29 | | Coach: Madisen Clough | | Ashley Robertson (11), 22:11.8 Dajana Garrison (12), 22:54.3 Ryleigh Hanson (11), 23:37.8 Elliana Robertson (10), 24:11.4
| 4. | Gordon-Rushville, 39 | 5. | Bridgeport, 47 | 6. | Paxton, 60 | 7. | Hitchcock County, 74 | 8. | North Platte St. Patrick's, 89 | 9. | Maxwell, 95 |
|